I Vlusicalvereniging blij iet Dubbele von Sion ilm ^varieerde avond rond welzijnspenning Zware vracht langs de dijk TEXELSE^" COURANT Bruidsmodeshow in de noordkop „Ook wethouder in bestuur Calluna" $e Page Master en umb en Dumber X - Geluidswal nodig voor woningbouw bij Mont Rosa? Mooi bedrag voor project Oeganda Plan uitkijkpost bij Horsmeertjes Stenentransport vereniging Geen C te hoog kreeg dit jaar de Dubbele van Slon DINSDAG 28 MAART 1995 Tijdens de jubileumfeesten op 5, 6 en 7 mei in De Cocksdorp wordt een bruidsmodeshow gehouden. Bruiden en bruidegommen uit De Cocksdorp of Eierland (of die daar mee binding hebben) worden ver zocht zichzelf op vrijdag 5 mei nogmaals in hun outfit van toen te hullen. De bedoeling is een beeld te geven van de laatste 25 jaar, maar oudere creaties zijn ook wel kom. Alleen is het wel de bedoe ling dat de eigenaars hun eigen kleding showen. Er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor dochters die de bruidsjurk van hun moeder willen dragen. Ook bruidsmeisjes en -jonkers zijn welkom. Wie een bruidsjurk heeft vermaakt tot doopjurk of wiege- hemel wordt ook verzocht zich te melden. Daar wordt eventueel een kleine tentoonstelling aan gewijd. Wie mee wil doen of meer infor matie wil hebben kan zich wenden tot Frouwke Eelman, telefoon 16471 of Annemieke van Beek, te lefoon 27182. B en w willen dat de gemeente een extra zetel in het bestuur van subtropisch zwemparadijs Calluna krijgt. Bedoeling is dat de verant woordelijke wethouder, nu Ger- brand Poster, die plaats bezet. De gemeente is momenteel alleen vertegenwoordigd door chef fi- Foto Gerard Timmerman) acte de presence gaven. „Vrijwil ligheid koppelen we aan professio naliteit." De directeur van de reddingmaat schappij liet enige wervende woorden niet na. „Mochten we de penning niet krijgen, is eenerfenis je van een miljoen ook mooi mee genomen." In gespierde taal omschreven Jaap Groen en Hans Bakker hun specta culairste reddingen. Voor Bakker, inmiddels al weer een kwart eeuw musicalvereniging Geen C te hoog kan het seizoen niet stuk. Het gezelschap kreeg zaterdagavond in Cinema de Dubbele von Sion '94 uitgereikt. De welzijnspen- is een erkenning voor het werk van de twaalfjarige ver eg, die vorig jaar schitterde met de musical „Oliver", ire genomineerden waren Geuko Haikens, Jan Kager en \IRM. Hun aandeel maakte de avond tot een gevarieer- n gezellige avond. bioscoopexploitant Frits renhuis was het wel even n. Een bomvolle bioscoop een fenomeen dat zelfs bij ns een zeldzaamheid is. De iserende Welzijnsstichting Ide het publiek een avondje ir voor, dat mede dankzij ouw Betty Bakker niet ver- id het dirigeerstokje verruild r de microfoon en ontving een volleerd talkshow- tatrice Geuko Haikens als aan de gesprekstafel. Hem lie eer te beurt omdat zijn aan de Weverstraat open oor iedereen voor wie de re- hulpverlening een gepas- station is. Los van alle ities draagt hij als een indig opererende sociaal de zaterdag-, zondag- en Bnsdagmiddag draait er bij ema Texel de alleraar- ste film The Page Master ir de jeugd. Het is wel is jammer dat de titels iral voor de films voor kin- en ook onvertaald blijven, lit geval is de film geheel lerlands gesproken, >ft dus niets steeds u kin- en uit te leggen wat er ge ld wordt. In deze halve matie- halve speelfilm 'dt de hoofdrol gespeeld t Macaulay „Home Alo- Culkin die een boek zit te •n er in terecht komt. Een 'er-ending story... )r de film DUMB AND MBER zet u uw verstand ar op nul en lachen maar. slapstick film volgens de eefBte tradities maar dan van tijd. Botte lol, blunders heel wat gestuntel, u blijft u ligt dubbel of u komt t meer bij. Twee halve ga- 3 dankzij hun dommig- in de meest maffe laties terecht komen, ^fnkt u maar aan de dikke en dunne of Abbott Costel- Natuurlijk, je moet er van Jden, van zo'n overdosis ongein, maar als je Jim tey (The Mask bv.) al eens ■ien hebt en je vond dat dan is het nu echt la- in geblazen. Preview: als resultaat ruim ander uur schaamteloze, sek- :|sche, chauvinistische, riminerende, cliché- 't'ge en melige grappen, die |goed en zorgvuldig zijn uit- 'erkt, dat zelfs de grootste icus gaat grijnzen." jlJMP AND DUMPER, dage- RS 19.00 uur een 21.15 uur HE PAGE MASTER, za. zo. T®- 14 °0 uur werker zijn steentje bij aan het Texelse welzijn. Komen en gaan Het is een komen en gaan bij Geu ko. „Jong en oud, alles klopt bij me aan", doelde hij met name op de stoepzitters. „Het zijn pracht kerels, echt zulke lui. Geloof me, daar mogen we het best eens voor opnemen. Laat ze nooit vallen." Zoals elke genomineerde, mocht Geuko zijn eigen muzikale voor keur op het podium verwelkomen. Musica Texla speelde klassieke werken van Haydn (Divertimento), Anatile Liadov (Russian Folk songs) en Allegro in C van Wolf gang A. Mozart. Het was hard werken voor het orkest onder lei ding van dirigent Joeri de Vente, dat nadeel ondervond van de mati ge akoestiek. Vooral in de laatste sessie vielen de klarinetten wat weg en liepen de partijen iets uit een, een detail waar de glimmen de Geuko zich niet aan stoorde. Ruwe bolster Na de klassieke ouverture vormde de ruwe bolster van de Koninklijke Presentatrice Betty Bakker ondervraagt Jan Kager. Nederlandse Reddingmaatschap pij een welkom intermezzo. Te rechte trots over de nominatie bij Hans Bakker van de wipperploeg, Jaap Groen, schipper van de Beursplein 5 en bij KNRM-directeur W. Wiebenga, die de gala-avond wist te combineren met de opening van het nieuwe kantoor in IJmuiden, die door prins Willem Alexander was verricht. „We zijn nog even met de boot naar buiten geweest, nou de prins vond het prachtig", voorzag hij een KNRM-promotiefilm gerouti neerd van commentaar. De Texelse afdeling telt zo'n 30 vrijwilligers, waarvan de meeste bij de KNRM, zit het werk er bijna op. „Gevaarlijk? Ach, de eerste ja ren hadden we alleen een wipper- lijn. Vijf keer per jaar oefenen en daarna biljarten." Groen: „Als je in actie komt, heb je geen tijd om bang te zijn." Engel van Amsterdam Hoogtepunt van de avond was het aandeel van musicalvereniging Geen C te hoog. Begeleid door een gelegenheidsorkest bestaande uit onder andere Frans Pieterse, Ewout Adriaans, Tineke Schoo en Annemiek Bakker, maakte het ge zelschap indruk met fragmenten uit musicals uit het verleden zoals Genomineerde Geuko Haikens geniet van Musica Texla. Raadslid Pieter de Groot neemt geen genoegen met de in zijn ogen gebrekkige beantwoording door wethouder Daan Schilling over woningbouw op de hoek Emmalaan-Pontweg. In een brief aan college en gemeenteraad stelt hij daarom schriftelijk een aantal vragen. De D66'er vindt het vreemd dat de gemeente met het plan voor vier woningen af wijkt van een akoestisch onder zoek uit 1981. Dat onderzoek, uitgevoerd door het bureau Hpart, geeft aan dat binnen 100 meter van de as van de Pontweg niet mag worden ge bouwd, zonder voorzieningen zo als een geluidswal. De Groot heeft de indruk dat de gemeente deze conclusie opzij heeft geschoven en zich nu baseert op een compu termodel uit 1993, waaruit blijkt dat de afstand minimaal 56,5 me ter moet zijn. Dat onderzoek maakt volgens De Groot echter geen gebruik van feitelijke me tingen. „Hoe is het mogelijk dat, ondanks een tussen 1981 en 1993 fors toe genomen verkeersintensiteit op de Pontweg de bebouwingsgrens is verkleind, terwijl ook de wettelijke normen niet zijn aangepast?", vraagt De Groot in zijn brief. Hij vraagt zich af of niet alsnog ge- luidwerende maatregelen moeten worden getroffen. De Groot beklaagt zich erover dat hij mondeling al om uitleg heeft verzocht in de raadsvergadering van november 1994. Omdat ant woord uitbleef, kwam hij er deze maand op terug. Het antwoord van de wethouder was volgens hem echter onvoldoende. De Groot wil de antwoorden verne men in de eerstvolgende raadsver gadering. Overigens is D66 tegen het bouwplan. De jaarlijkse kledingmarkt van de Hervormde Vrouwendienst Den Burg is een succes geworden. De verkoop van goede, gebruikte kle ding, grammofoonplaten, boeken en de loterij brachten samen f2600,- op, inclusief een spon sorbijdrage van Texel Techniek te De Koog. Het bedrag is bestemd voor Anne miek en Herman Groeneveld, die samen met hun vriend Patrick Ky- obe in Oeganda een zuivelfabriek- je hebben opgericht. Het is hun bedoeling ook een boerderij te be ginnen. De bezitters van lotnummer 375 en 380 kunnen contact opnemen met tel. nr. 13034. De naam van de pop was Marijke, geraden door mevr. Visser, Bernhardlaan 38. Het scheepje in de fles had de naam „Albatros" geraden door dhr. Biem Lap, Rozendijk. Om een beeld te vormen van het stenentransport, reden wij een ritje achter een der vrachtwagens aan. Een uitzondering, want het gedeelte langs de dijk van polder De Eendracht is alleen toe gankelijk voor het werkverkeer. Het publiek wordt daarom ver zocht niet van deze route gebruik te maken. Dat zou bovendien gevaarlijk zijn. want op de smalle weg passeren om de haverklap volle vrachtwagens. nanciën Henk Pennings. Uitbrei ding is gewenst wegens de laatste ontwikkelingen en de grotere fi nanciële betrokkenheid van de ge meente. De raadscommissie FET steunt het voorstel. Het Calluna- bestuur zal, naast TVL ook TVO en Teso uitnodigen om de gelede ren te komen versterken. B en w willen Calluna tot 1 november a.s. de gelegenheid geven om een be drijfsplan op te stellen. „De Engel van Amsterdam" en „Oliver". Lid van het eerste uur Fridt Blan ken ging in op de oprichting, twaalf jaar geleden door Jan Lub bers. „Niemand kende elkaar, maar iedereen werd al gauw en thousiast. We zijn een stel ge voelsmensen bij elkaar die plezier hebben in toneel, zang, muziek en dansen. Het enthousiasme is er nog steeds." Hoewel Geen C te hoog ieder jaar een nieuwe voorstelling op de planken probeert te brengen, werd in 1993 een leerjaar ingesteld. Niet zonder succes. Nieuwe en oude leden schitterden in „Oliver", de kroon op het bestaan van de vereniging. Voorzitter Ger van Hoften liet doorschemeren met een nieuwe produktie bezig te zijn. Daarin wordt uit een compilatie van eer dere musicals een nieuwe samen gesteld. Boerenkooldag De laatste gast, oud AOT- chauffeur Jan J. Kager, werd ge nomineerd wegens zijn jarenlange verdiensten als chauffeur ten dienste van de gemeenschap. „Ik ben een echt verenigingsmens", somde Kager een waslijst van ac tiviteiten op. Als buschauffeur loodste hij menig schoolreisje naar Parijs en andere wereldsteden. Dichter bij huis toert hij nu de be jaarden rond. Bij een recente ron drit langs de lammeren presteerde hij het bij hoeve De Nes met de complete bus de stal binnen te rij den, zodat de senioren de veesta pel van dichtbij konden bekijken. Behalve in de ouderenzorgsector is Kager ook actief voor Scouting (oud papier), waar hij de „boeren kooldag" organiseert. Voor zijn in zet werd hij door Scouting onderscheiden. Als klap op de vuurpijl zit hij bijna 40 jaar in het bestuur van de tuindersvereniging en doet „opa" de klusjes voor de kleinkinderen. Kagers muzikale voorkeur ging uit naar de meiden band Just Marry, die haar aandeel in Texelpop nog eens dunnetjes overdeed. Trommelgeroffel van de drumband van DEK luidde de bekendmaking van de winnaar van de Dubbele von Sion in, die met gejuich door de musicalvereniging in ontvangst werd genomen. Voor een beter uitzicht over de Horsmeertjes wil de Stichting Na- tuurexcursies (NET) een nieuwe uitkijkpost aanleggen aan het be gin van de meertjes. Het project kost ƒ32.000,- waarvan de pro vincie de helft al heeft toegezegd. De gemeente heeft nog niet beslist over een aanvraag van de NET voor de andere helft. Voorbij het weggetje tussen de twee Horsmeertjes ligt al een uit kijkpost, maar die is echter te laag om over het gehele gebied over zicht te bieden. Bovendien is het plateau niet over de weg bereik baar. Het duin waarop NET, in sa menspraak met Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat het oog heeft laten vallen, ligt aan het begin van de blauwe wandelroute langs de weg en is dus toegankelijk voor rolstoelers. Vanaf een hoogte van 32 meter biedt de post volgens NET-secretaris Hannes Milder niet alleen uitzicht over de meertjes, maar ook over het omringende landschap. De provinciale subsidie is afkomstig uit de pot Toeristisch medegebruik. De gemeente is ge vraagd de andere helft als verbete ring van de toeristische infrastructuur te bekostigen. Als b en w akkoord gaan, kan de aanleg na de zomer van start. Haven van Oudeschild. In amper vijf minuten worden de stenen over geladen van schip in vrachtwagen. Eendrachtpolder. Vrachtauto rijdt het gedeelte op, waar anders zelfs geen fietsers mogen komen die worden rechts de dijk op geleid,,De rotganzen bleven zitten", aldus transporteur Werner Dros over de eer ste rit 's morgens vroeg. Ook tijdens onze rit schrikken de groepen ganzen niet. Alleen de vele scholeksters op de dijk en in de wegberm vliegen op. Stengweg. Het enige weggedeelte waar de volle en lege vrachtwa gens elkaar kunnen tegenkomen. Hetgeen tijdens onze proefrit prompt gebeurt. Paal 33. Na een kwartier rijden is de vrachtauto op het eindpunt aan gekomen en kan lossen. Even achteruit insteken en dan de bak om hoog kiepen, klaar. De gereedstaande shovel moet snel de stenen weg schuiven omdat de volgende truck er alweer aan komt. (Foto's Frans Hopman) VERVOLG VAN PAGINA 1 lijk diep is, kunnen de stenen er worden overgeladen op een pon ton (bak). Die vaart rond de vuur toren, waarna voor de kust de stenen op de zinkstukken worden gestort. De zinkstukken worden gemaakt in een hoek van het grote parkeerterrein bij paal 31, naast de vuurtoren. Wegens het gure weer met win terse buien, dat volgens de voor spellingen deze week aanhoudt, wachten de aannemers nog met de produktie van zinkstukken. Het is efficiënter om daarmee te be ginnen, als ze meteen kunnen worden afgestort. Uit Noorwegen De 20.000 ton Grauwacke die voor de dam-kern nodig is, gaat niet eerst in depot bij paal 33, maar zal rechtstreeks per vracht wagen naar de dam worden ge bracht. De zware stenen gaan niet over de weg. Zij komen per schip vanuit Noorwegen en worden in Den Helder of op de rede van Texel overgeslagen op bakken, die over zee naar de dam gaan. Qua omvang is het stenen transport per vrachtwagen verge lijkbaar met de bietencampagne. Elk najaar wordt op Texel 30 40.000 ton bieten verplaatst. „Maar die 30.000 ton stenen moeten we in een veel kortere tijd vervoeren", zegt Werner Dros. „Bovendien is het werk voor ons dan nog niet voorbij, want dan gaan we met gietasfalt rijden." De gemeente zal deze week op be paalde punten, zoals bij de Steng- weg, waarschuwingsborden langs de route plaatsen. De aannemers hopen voor de bouwvak klaar te zijn. Of dat zal lukken, is echter de vraag. Van Beek: „We zijn erg weersafhanke lijk. Dat hou je het hele werk door."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5