7 nvesteringen vissers stagneerden in 1994 larde gulden ondermijnt besomming Rapers opgepast: kaart nodig bij eierenzoeken TEXELSE f couRANT Triathlonjeugd Sfesenteert goed in Langedijk \zzeltocht maakt Polieren wegwijs Spannende finales indoor-tennis Dronken man Fraai staaltje zelfwerkzaamheid in Mantje-winkels Traudes voorzitter geschillencommissie Texelse postbodes 5e van Nederland Jozefschool wint weer poëzieprijs DINSDAG 28 MAART 1995 Een deel van de heringerichte winkel Mantje Schoenen en Mode. Een verandering vor- jeugdige triatleten van de tri afdeling Texel hebben zon- deelgenomen aan een tike-run in Langedijk. Aan dit iment deden in totaal 400 en mee in diverse leeftijds- n. Onder zeer slechte weer- itandigheden lieten de ;e deelnemers zien dat zij in eftijdsklasse met de besten kunnen komen. Dominique Kooiman en Roelf iga was het de eerste keer ij deelnamen aan een run- un. Beiden volgen sinds en- aanden de trainingen bij de llonvereniging en lieten tij hun eerste echte westrijd ver veel talent te beschik- Siebmga wist zelfs bij het onderdeel, 1 km hardlopen, idertussen al ervaren Texelse ten Reijer Stevens, Johan It en Sebastiaan Ran voor te m en stapte als eerste Texe- |op de fiets om te beginnen Ie 8 km lange fietstocht. On- nheid was er de oorzaak van school-jeugd uit de groepen 8 maakte vrijdag op een I/se manier kennis met hun pnde school, OSG De Hoge- Tijdens de open dag gingen (an de hand van een puzzel van lokaal naar lokaal. On- V/eg konden ze het antwoord (en op een twintigtal vragen j de vakken die op de OSG ven gegeven. Computers, wijkskunde, biologie en verzor- alles kwam zo aan bod. De dag trok een redelijke be tetelling, niet alleen van aan- nde leerlingen en hun ouders, i ar ook van andere bel angstel pen. Voor het eerst sinds de fu- tussen LBO en RSG fenteerde de school zich op wijze. „Het is belangrijk voor instelling als deze om te laten wat je doet", aldus rector de Vries. dat hij tijdens de tweede fietsron- de van zijn fiets moest. Een te lan ge schoenveter was tussen zijn ketting gekomen, waardoor hij zijn goede positie verspeelde. Het was Johan Weijdt die als eerste Texe laar aan de laatste ronde van 1 km harlopen begon, direct gevolgd door Reijer Stevens. Toch was het Stevens die danzij een sterke eindsprint net voor Johan wist te finishen. Zij wisten in hun leeftijd klasse op een keurige zesde en ze vende plaats beslag te leggen. Roelf Siebinga vocht zich goed te rug en wist in dit grote deelne mersveld bij de eerste vijftien te eindigen. Sebastiaan Ran knokte zich helemaal leeg en finishte ook nog bij de eerste twintig. De ta lentvolle Dominique Kooiman ein digde in haar eerste wedstrijd bij de eerste tien dankzij een goed opgebouwde race. Het is duidelijk dat dit meisje in de toekomst nog vaak van zich al laten horen. De oudere triatleten moesten begin nen met twee kilometer lopen. De Texelse indoor-kampioen- schappen tennis in sporthal 't Stappeland werden afgelopen weekend afgesloten met finale wedstrijden. Ondanks de geringe deelname waren vooral de dubbel- partijen spannend. In de finale dames-dubbel versloeg het duo Alie Boeijen/Janny Zutphen met 4-6, 7-5 en 6-4 het duo Margriet Reij/Nellie Witta Bij de heren- dubbels waren Ronald Bleijerveld en Ewoud Bakker te sterk voor Martin Land en Henk Groen (6-4, 4-6, 6-4). In het gemengd dubbel waren Ria Zoetelief en Theo van Maanen vooral in de eerste set op permachtig, 6-0. Hun tegenstan ders, Nel Witte en Theo Legierse wisten in de tweede set drie ga mes te winnen (6-3). De finale he ren enkel was een prooi voor Andries Heidstra, die Wietze Oosterhof met 7-6 en 6-2 de baas bleef. Het volgende Texels tennis kampioenschap vindt weer plaats in de open lucht, en wel in de tweede helft van september. Alle clubkampioenen strijden dan om het Texels outdoor-kampioen- schap. Hier ook een tweetal debutanten: Robert en Erik Bakker uit De Koog. Van deze tweeling is bekend dat zij uitstekende hardlopers zijn. Robert kwam als eerste Texelaar bij zijn fiets aan, een honderdtal meters voor Coen Zoon. Ervaring blijkt ook bij deze jongens belangrijk te zijn, want Zoon kon door een ra zendsnelle wissel nog voor Robert Bakker aan het fietsonderdeel be ginnen. Erik Bakker begon bijna gelijktijdig met zijn broer aan de twaalf kilometer lange fietstocht. Van Robert Jan Appel is bekend dat hardlopen niet zijn favoriete onderdeel is. Hij moest op dit on derdeel veel prijsgeven. Eenmaal op de fiets was hij in zijn element en begon aan een spectaculaire in haalrace waarbij hij ruim twintig leeftijdgenoten wist in te halen. Kim Kooger weerde zich uitste kend tussen de voornamelijk ou dere meisjes. Zij liet zien dat ze beide onderdelen goed beheerst en reed een erg gelijkmatige race. Van Coen Zoon is bekend dat hij zich met de besten kan meten. Ondanks een lichte heupblessure finishte hij na het laatste onder deel op een vierde plaats. De an dere Texelaars in deze leeftijdsklasse wisten zich alle maal bij de eerste twintig te kwali ficeren, zodat iedereen kan terugzien op een goed verlopen run-bike-run. Een 43-jarige man reed zondag te gen twaalf uur volkomen laveloos van De Cocksdorp naar Den Burg. Op de Nieuwlanderweg raakte hij de macht over het stuur kwijt en sloeg over de kop. De wagen kwam in een sloot tot stilstand. De automobilist bleef ongedeerd, zijn auto was total loss. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd. men de gefreesde houten palen. Na twee weken van zelfwerk zaamheid van de medewerkers, zijn Mantje Sport en Mantje Schoenen en Mode vorige week feestelijk heropend. Gepoogd is de winkels een uitstraling te ge ven die aansluit bij de produkten die er worden verkocht. Daartoe zijn allerlei „hoekjes" gecreëerd. IFoto Joop Rommets) 9 u ggp deze kinderen zich met hun vragenformulieren over de Duitse boeken op de tafel IFoto March Hoijnenl Zo is in de sportzaak een soort blokhut opgetrokken in Oosten rijkse stijl. Daarin wordt het „stoerdere" deel van de collectie geëtaleerd. „Out-door" is.de nieu we trend in deze winkel, waarin het beeld wordt bepaald door veel ongelakt en gefreesd hout. Ken merkend voor de modieuze rich ting is het bergschoenachtige schoeisel, dat zowel voor sportie- velingen als modebewuste klanten aantrekkelijk heet te zijn. Naar sport verwijzende schilderingen van Rotterdamse kunstenaars en een aangepaste pui zijn verande ringen die eveneens in het oog springen. Afgezien van de heel specialisti sche karweitjes - dok elders in de winkels is veel gefreesd hout ge bruikt -, hebben de medewerkers van Mantje al het werk zelf uitge voerd. „Ook het schilderwerk en het leggen van de vloeren. Ieder een heeft met veel enthousiasme meegeholpen. Dat is bevorderlijk voor de onderlinge relaties", aldus de bedrijfsleiding. Bedrijven die eveneens hun steentje hebben bijgedragen zijn die van Peter Hin en Daalder. Als openingsstunt mochten de klan ten vorige week de schoenmaat proberen te raden van een bijna manshoge inlegzool van het merk .Ecco. Twaalf deelnemers raadden de juiste maat: 205. Na loting kwam Floor Zijm uit Den Burg als winnares uit de bus. Zij ontvangt een paar gratis schoenen van ge noemd merk. De andere elf mogen eveneens op een prijsje rekenen. dervindt dus geen nadeel van de harde gulden. „Maar het beleg van de vissers moet echter van de schol komen", aldus Van der Beek. Hij keek met tevredenheid terug op een jaar waarin naast DETV en de Beheersgroep Texel ook een eigen Producenten Organisatie (PO) de belangen van de vissers behartigt. 1994 was ook het eer ste jaar waarop de gezamenlijke organisaties een beroepskracht in dienst hadden, Cornelie de Jongh. „In het jaar van experimenteren en opbouw is ze uitgegroeid tot een schipper aan wal." Betere samenwerking Naast het beheer van vangstrech- ten noemde de DETV-voorzitter de collectieve aanpak een middel voor een betere samenwerking tussen aanvoerders, afslag, handel en verwerkers. „Het kan leiden tot het behoud en uitbreiden van vangstrechten, het fundament van de visserij." Hij pleitte ervoor dat de overheid de regelgeving verandert zodat de PO en de be heersgroep vangstenrechten kun nen bezitten. Over het visserijbeleid: „Dat is slechts geloofwaardig als het door alle partijen wordt gedragen. Het afwentelen van de handha- vingsproblematiek van de over heid naar de beheersgroepen, dat werkt niet. Naast de aanvoerders moeten ook de visafslagen en handel erbij worden betrokken." Hoewel een projectgroep veilplicht hiermee bezig is, zag Van der Beek nog te weinig resultaat. „Opval- Mr. P.W.M. Traudes is zaterdag tot voorzitter benoemd van de geschillencommissie van vis serijvereniging DETV. Hij volgt Bert Weijdt op, die vindt dat voor de functie meer juridi sche kennis vereist is. Bestuursleden Jaap Vlaming (TX 48) en Kees Mulder (TX 2) werden herkozen. Arno Cu pido (TX 4) en Maarten Drijver (TX 33) zijn nieuw in het bestuur. Ze nemen de plaats in van Kees Jan Brouwer (TX 12) en Hans Vlaming (TX 14). lend is dat vooral overheidsvi- safslagen hier slecht aan meewerken. Een uitermate slechte zaak." Visquota Richting overheid pleitte Van der Beek er verder voor het bedrijfsle ven veel nadrukkelijker te betrek ken bij de jaarlijkse vaststelling van het quotum. Naast biologi sche adviezen, moeten daarin ook aspecten als marktverstoring en werkgelegenheid worden meege nomen. „Een complexe materie die goed inzichtelijk moet worden gemaakt, zodat die voor iedereen is te begrijpen. Alleen op die ma nier kan de groepsvorming sla gen." Het Texelse PTT-team is tijdens het Nederlands KPN- kampioenschap zaalvoetbal op een fraaie vijfde plaats geëindigd. De Texelaars hoefden slechts de grote regio's Amsterdam (kampi oen), Arnhem, Utrecht en Zaanstreek voorrang te verlenen. Zonder wisselspelers speelden de Texelse postbestellers zaterdag het eindtoernooi in Wijchen, bij Nijmegen. „We speelden soms op ons tandvlees, maar het lukte", vertelt speler John Sessink. De klasse van Texel 1-spelers John List en Gerko van Putten was daarbij belangrijk. Met Sessink en Piet Knol, beiden piet in de zaal ac tief maar wel op het veld bij de re creanten van SV Oosterend, vormden zij de basis. Jelleboog- keeper Olaf Witte was de be trouwbare sluitpost. De eerste wedstrijd hielden ze het team van Doetinchem er met 3-0 onder. Utrecht was in de tweede partij van twintig minuten een ge duchte tegenstander. De spannen de pot eindigde onbeslist: 3-3. PTT Post Amstelveen was een makkie: 9-0. Tegen het team van de Dienst Omroepbijdragen Den Haag moest Texel winnen om als eerste in de poule te eindigen. Dat lukte, het werd 2-1. Toch ging de poulewinst nog aan de neus van het Texelse vijftal voorbij. Utrecht moest in de laatste wedstrijd liefst twaalf doelpunten scoren om als nog eerste te worden en deed dat... Het zwakke Amstelveen nam tegen Utrecht zelfs nog een 1-0 voorsprong, maar werd vervol gens met 13-1 opgerold. Texel liep hierdoor de finalepoule mis en ein digde als beste nummer twee op de vijfde plaats in de eindstand. Leerlingen van de Jozefschool uit Den Burg hebben zaterdag in het „Land van Ooit" (tussen Druten en Vlijmen) prijzen in ontvangst genomen van de poëziewedstrijd „Het is feest in mijn pen". Robert Willekes (groep 3) en Charlotte van Heerwaarden (groep 5) zagen hun inzending beloond. De Jozef school kreeg een „schoolprijs". Daarnaast wordt het gedicht van Charlotte van Heerwaarden en een tekening van Edward Mardani- an (groep 6) gebruikt voor de uit gave van ansichtkaarten. De Jozefschool nam voor de vierde keer deel aan deze wedstrijd in het kader van de Werelddag voor Kin deren en Poëzie en viel voor even zovele malen in de prijzen. vernieuwing van de Texelse vissersvloot stagneert. Met ie de schol visserij, die het vooral van de export op Italië hebben, wordt ondermijnd door de harde gulden en de garnalenvisserij staat onder druk. DETV-voorzitter van der Beek becijferde zaterdag tijdens de algemene ladering in De Bijenkorf dat het geïnvesteerde vermo- in de Texelse vloot ruim 350 miljoen gulden bedraagt, ir ëJhoopt dat dit kapitaal in de toekomst rendement blijft iruijj iveren en dat de visserij voldoende oplevert om te kun- blijven investeren. rig. „Daar wordt je niet vrolijk van." Het garnalenpelcentrum in Den Oever schiet de doelstelling (invloed op de verdere produktie- keten) volkomen voorbij. „Jammer voor de sector. Het bevestigt ten onrechte het vooroordeel van vis sers dat ze zich niet moeten bege ven op het terrein van de verwerkers en handel." Van der Beek beklaagde zich er verder over dat een selecte groep handelaren de markt beheerst. „Ze kopen de garnalen op een ba sis die elk prijsrisico voor de han del uitsluit. Ze laten de vissers nèt niet failliet gaan." Er zijn sterke signalen dat de be langrijkste handelaar zich wil inko pen in het garnalenpelcentrum en wil deelnemen in de visafslag Lau- met ond. 'i ka inig winst, maar wel verlies", 5 Van der Beek op de getijde die DETV bij elke nieuwe kot- chenkt, maar die vorig jaar in ast bleef. Weliswaar werd de 9 vervangen, maar de Texel werd gesaneerd. „Een verlies onze rondvisvloot die met schepen nu wel héél klein is orden." De kabeljouwstand in «f oordzee is nog steeds niet om naar huis te schrijven, al lijkt volgens de vissers iets verbe- g in te komen. Door goedko- importen uit Oostbloklanden i de prijzen echter onder druk. wel de vangsten in de schol visserij meevallen, staan hier de prijzen onder druk. De lire van de Italiaanse afnemers zit in een diep dal waarin voorlopig nog geen ver betering lijkt te komen. De harde gulden is een sterke rem op de uit voer naar dit belangrijke export land. Tekenend voor de situatie is het verzoek van de Italiaanse afne mers om de vis in lire's te mogen afrekenen en zo het koersnadeel te omzeilen. Garnalen In de garnalenvisserij zijn de pro blemen meer gecompliceerd. De marktsituatie is weinig rooskleu- De investeringen in de kottervloot stagneerden vorig jaar. Een eierenzoekkaart. Het klinkt als een vrijbrief om eieren te mo gen rapen, maar dient ter be scherming van de broedsels. Zoekers naar kievitseieren moe ten sinds kort in bezit zijn van zo'n pas, anders riskeren ze een boete. De kaart wordt uitgegeven door de Vereniging van Weidevo gelbeheerders Vanellus Vanellus. Naast bescherming van de weide vogels heeft die als doel de nesten in kaart te brengen. Koen van der Meer is de eerste Texelaar .-net zo'n pas. Hij roept eilandge noten op er ook een aan te vra gen. re bedreiging, namelijk dat ze wor den stukgemaaid. Als eieren in een vroeg stadium verloren gaan, leggen de meeste vogels weer nieuwe. Maar tegen het uitkomen gaat dat niet zo een-twee-drie meer. Door vroeg in het voorjaar eieren van nesten in risico-zones te rapen, proberen nestbescher mers de vogels te bewegen om in gunstiger broedplekken te neste len. Eenmaal uitgekomen kan de boer stukmaaien van de kuikens voorkomen door een zogenaamde wildredder om de maaier te mon teren. Dit bemoeilijkt echter te werkgang zodat de wildredder nogal eens in de schuur blijft. Effectief Stukmaaien wordt ook tegenge gaan door de jongen te verjagen. Dat gebeurt door kort voor het maaien op het land plastic zakken te laten wapperen, die hinderlijk zijn voor de vogels. Bezitters van een eierenzoekkaart krijgen nog meer aanwijzingen om broedsels te beschermen. Volgens Van der Meer sorteren de maatre gelen wel degelijk effect. „In de vijf jaar dat ik het doe, zie je wel steeds meer weidevogels." Om de gegevens op Texel in kaart te bren gen hoopt hij dat ook andere Texe laars zich opgeven voor een eierenzoekkaart. Voor informatie kunnen ze bij hem terecht (tel: 11447) „Het is toch te gek dat er in Fries land een stuk of duizend weidevo gelbeheerders rondlopen, terwijl er op het eiland maar een paar zijn." Op de dagelijkse gang naar zijn werk op de bewapeningswerk plaats speurt Van der Meer vanaf zijn huis in Eierland de landerijen af op weidevogels. „Op Texel zijn enkele broedcentra, waar weide vogels als kieviten, grutto's, ture luurs en scholeksters nestelen. Het zijn vochtige landjes, waar veel insecten voorkomen, die als voedsel dienen voor de jongen. We moeten zuinig zijn op deze kerngebieden", tuurt hij naar een weiland onder aan de Zaandam- merdijk, waar een kievit op de eie ren zit. Nog voor het legsel zal uitkomen wordt het land echter omge ploegd. Van der Meer plaatst een markeringsstok op twee meter van het nest, zodat de landbouwer er rekening mee kan houden. Een betere oplossing ziet hij in ver plaatsing van het nest naar de na bij gelegen perceelsrand, waar het ongemoeid blijft. Een geduldig kar wei waarbij het legsel beetje bij beetje wordt verschoven, zonder dat het moederdier het merkt. Nestbeschermers wersoog. Daarmee krijgt hij grote greep op de gehele produktieke- ten. Van der Beek: „Daarover maak ik me grote zorgen." Een oplossing is wellicht dat de aanvoerders zich ook op het pad van de handel gaan begeven. „He laas communiceren de hoofd rolspelers in deze problematiek moeizaam en stellen ze hun eigen belang boven het gemeenschap pelijke." Beleg De tongvisserij, de kurk waarop de Texelse vloot drijft, richt zich meer op de binnenlandse markt en on- Nazorg als deze is één van de ta ken van een weidevogelbeheerder. Een andere is het plaatsen van nestbeschermers op-broedsels in grasland, zodat deze niet door vee worden stukgetrapt. Broedsels in weilanden die niet worden leegge roofd door kraaien, eksters en meeuwen wacht rond of na het uitkomen van de eieren een ande- Weidevogelbeheerder Koen van der Meer. hier bij een nest kievitseieren, kreeg als eer ste Texelaar een eierenzoekkaart (Foto Garard r,mmermani

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7