Cjrocn e2wartr Jexels in het harL, Betere service moet noordkop versterken EZORGER N 50 L 498 an der Beek opent nieuwe visafslag Drukte bij boelhuis 7 April: Texelaars laten zich massaal foppen ummer ter//? Visafslagen werken samen in firma zoeken een voor ons de Texelse urant wil bezorgen op route: Piet Zoon niet in college GS Fiets weg Drukte op Texel: Molengat nog steeds uit de vaart lUR Ml 1 APRIL VERDER IN DIT Natuur op Texel centraal in exposities en boekje 2 w Jubileum voor Gemeentewerken 2 Nieuw plan Calluna 3 jw Vier turnkampioenen 5 jaar na dato pag .7 Vandalisme Engeland-vaarders krijgen plaquette Coca Cola TEXELSE® COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SIeuromaster At ten re DINSDAG 4 APRIL 1995 ERICH! 15 SEPTEMBER 1887 NR 10973 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. tenties/abonnementen (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. _,tie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, og, telefoon (02220] - 17266 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34,60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar. Los f1,45 Ise en Helderse kotters moeten terug naar de visafslag Helder om de visserij in de noordkop te versterken, proep deed Bas van der Beek aan de thuisvloot die ge- nlijk een kwart van het Nederlands visquotum bezit, issers waren zaterdag aanwezig bij de opening van de bouw van de Coöperatieve Visafslag Den Hel- fexel. „In de nieuwe accommodatie kunnen we alle ge ste service bieden", doelde de coöperatievoorzitter op erbeterde dienstverlening in de overslagruimte en de srmoderne mijnzaal. eenstemming. Daarvoor was raad gevend ingenieursbureau Valkenberg uit Haarlem aange trokken om de bouw te begelei den. In november 1992 kreeg aannemer Ballast Nedam de bouwopdracht en in april 1993 ging de eerste paal in de grond. Bij de nieuwbouw die twee jaar la ter werd geopend zijn de aanvoer, het verkoop klaar zetten en de af voer gescheiden. Een moderne kli- ntekens HD/TX 1 en TX/HD 1 de vlet waarmee Van der de visafslag binnenvoer len symbool voor de samen- ing tussen de beide visserij enschappen. De in 1989 richte coöperatie nam op 1 in 1990 de exploitatie over de Gemeentelijke Visafslag Helder. Het oude gebouw vol- echter in geen enkel opzicht |de eisen. Er was sprake van irstallig onderhoud, onvol- Ide hygiëne en de logistiek s slecht. het besluit tot nieuwbouw laai was genomen, dienden bndere problemen aan. Zoals lokatie. Nieuwbouw op dezelf- I ïk stond gelijk aan ruimtege- Ook het huurcontract met de lente gaf problemen, evenals gendomsoverdracht van het ,w, waterstaatkundige za- Dmringende bedrijvigheid, in- Muctuur, subsidies en noem Klimaatbeheersing De Coöperatieve Visafslag Den Helder/Texel en de vi safslag IJmuiden gaan nauw samenwerken in een ven nootschap onder firma. Doel is het imago van het produkt vis te verbeteren om de markt te vergroten. Niet al leen voor de visafslagen, maar ook voor de aanvoer ders en de kopers, aldus Bas van der Beek zaterdag bij de opening van de visafslag in Den Helder. De mogelijkheid van de thuis vloot van Den Helder/Texel en het groothandelscentrum in IJmuiden om elkaar aan te vullen, vormden de grondslag om tot een krachtenbundeling te komen. Beide firmanten houden hun zelfstandigheid en eigen identiteit, die veran- 92 bereikten de visafslag en meente Den Helder over h duo Jan (van Toon) van der Vis (links) en Henk Baijs uit Den Helder kregen tij opening van de visafslag de lachers op hun hand. (Foto Bon Koning (ADVERTENTIE) kerd ligt in de coöperatieve vorm. Eerste taak die het samenwer kingsverband zich heeft gesteld is onderzoek naar de mogelijkheden het imago van verse vis te verbeteren. Als onderzoek daartoe aanleiding geeft, worden eventueel maatregelen getroffen. Behandeling en verwerking van de vis moet volgens de normen die aan het voe- dingsprodukt worden gesteld. Daarbij valt te denken aan voorwaarden ter certificering van kwaliteit, de wijze van verpakking en presentatie. De directie van de firma bestaat uit J. Zwarteveld, directeur van de Helders visafslag en Th. J.H. Dekker, directeur van Zeehaven IJmuiden waarvan de visveiling een werkmaat schappij vormt. Bas van der Beek maakt deel uit van het College van Beheer. maatbeheersing zorgt dat de kwaliteit van de vis vanaf de wa terzijde tot het laadperron blijft ge handhaafd. Door de nieuwe structuur durft de veilingdirectie de verantwoording aan voor het slagen van veilplicht. Illustratief voor het toekomstge richte beleid van de veiling was de balpen die de genodigden als pre sentje kregen. Het telefoonnum mer dat erop staat is niet het huidige, maar het toekomstige, dat ingaat als PTT Telecom de num mers wijzigt. Veilingklok In de nieuwe mijnzaal heeft de ver trouwde veilingklok plaatsge maakt voor beeldschermen Bas van der Beek. voorzitter van de coöperatieve visafslag Den Helder/Texel, verricht met de sleutel de symbolische opening van de nieuwe accommodatie. (Foto Ben Konmgi waarop behalve de klok een schat aan informatie is op te roepen. Ook is er de mogelijkheid van thuisveilen en informatievoorzie ning thuis, wat door één van de kopers al wordt gedaan. Door de lange rij toespraken die volgden op de symbolische ope ning door Van der Beek, waren de plechtigheden voor menigeen een lange zit. Ter onderbreking waren er muzikale bijdragen van het Vis serskoor uit Oudeschild en het Nieuwedieper visserskoor. Henk Baijs en Jan (van Toon) van der Vis, nestors van de Helderse en Texelse visserij, kregen met hun act de lachers op hun hand. Het Texelse statenlid Piet Zoon zal geen deel uitmaken van het nieu we college van Gedeputeerde Staten. Gisteravond gaf de pro vinciale VVD-fractie in Haarlem de voorkeur aan een andere kan didaat. De VVD, na de recente verkiezin gen verreweg de grootste partij, mocht drie van de zeven gedepu teerden leveren. Naast de huidige GS-bestuurders, lijsttrekker Frans Tielrooij en nummer twee Frieda van Diepen, moest er nog iemand naar voren worden geschoven. Zoon was hiervoor een van de kandidaten. Weliswaar stond hij tiende op de verkiezingslijst, maar toch leek hij niet kansloos. Per slot van rekening was de Noordkop nog niet vertegenwoordigd, is Zoon breed inzetbaar (in beeld voor meerdere portefeuilles) en werd hij gekozen in de VVD- delegatie voor de college onderhandelingen. Gisteravond draaide het uit op een tweestrijd tussen Zoon en Hen de Boer uit Edam. De Bóer, nummer vijf tij dens de verkiezingen, kreeg de meerderheid achter zich. Piet Zoon toonde zich niet teleur gesteld: „Belangrijk is dat er nu duidelijkheid is. Bij liberalisme hoort ook een bescheiden opstel ling. Nee, ik vind het niet erg. Ik blijf gewoon statenlid." Een zwarte citybike van een 16-jarige jongen uit Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zon dag gestolen uit de Kantoorstraat. De eigenaar had de fiets (heren model met 18 versnellingen ter waarde van f400,-) daar afgeslo ten achtergelaten. De eerste seizoensdrukte op het eiland is losgebarsten. Helaas is de reserveboot Molengat van Teso nog steeds niet terug van de dokbeurt in Harlingen. De wacht tijd viel echter mee. De val in het dok waar het regulie re onderhoud aan het Tesoveer Molengat zou plaatsvinden, heeft voor anderhalve week vertraging gezorgd. Door de waterstand duurde het al erg lang voor een dokpoging werd ondernomen. Na de ongelukkige val moest het dok eerst worden hersteld voor een nieuwe poging kon worden ge daan. De Molengat liep slechts lichte schade aan het ijzerwerk op, maar door alle vertraging is het onderhoud aan de Voigt Schnei- derschroeven nog niet afgerond. Er is voor gekozen dat eerst te vol brengen en dus enige wachttijden in het begin van het seizoen voor lief te nemen. Volgens Teso-woordvoerder Jan Bloem is de Molengat vóór Goede Vrijdag zeker weer in de vaart. „Het is trouwens afgelopen week end erg meegevallen. Vrijdag is tussen half vier en half negen een uurtje wachttijd geweest in Den helder. Dat was alles." Voor komende vrijdag wordt pas sagiers die niet noodzakelijkerwijs in de middag hoeven te reizen aan geraden 's ochténds al naar het eiland te komen of tot zaterdag te wachten. Duitsers Het kampeerseizoen is zaterdag begonnen en dat was goed te merken. Veel mensen kwamen met de caravan naar het eiland en met name de wat oudere gasten namen hun intrek voor een verblijf tijdens het voorseizoen. Voor de Duitse deelstaten Hessen, Nieder- sachsen, Nordrhein-Westfalen en Rheinland-Pfalz is het al Paasva kantie. Dat is te merken, want op de goedbezochte maandagmor- genmarkt leek het Hollands als voertaal te hebben afgedaan. Ook zijn er veel Belgen op Texel neer gestreken. Volgens de VVV is er nog voldoen de accommodatie vrij op het eiland, maar is de paas bijna vol geboekt. „Het gaat stukken beter. Naar onze mening komt dat toch doordat logiesverstrekkers flexibe ler worden en niet alleen maar vaste arrangementen van een be paalde tijd aanbieden", aldus Henk Groenen. I lalderweg, Ongeren, Meyer- |>os, Burgerdijk, Tien- ren, Oosterenderweg, Bar- n. Westerboersweg, Eende- iiweg, Harkenbuurt, aingsweg. t wonen ongeveer 53 rnnees. 't bezorgen is het eenvoudigst S°r iemand die in deze omge- woont. kranten moeten dinsdag en jdag even na 15.00 uur in onze ukkerij aan de Warmoes- 3at worden afgehaald. 'interesseerden kunnen voor dere inlichtingen terecht bij de *ptie van de drukkerij. Uitgeverij Langeveld en de Rooy ftirkstraat 10, Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111 Zwart van het volk zag het zater dagmorgen bij de Pen-centrale. Om kwart over acht meldde de eerste belangstellende zich al, uit angst dat de koopjes aan zijn neus voorbij zouden gaan. Klokslag 09.00 uur ging echter pas de slagboom open... Texelaars zijn dol op koopjes en ze ker als die bij een veiling worden aangeboden. Sommige aanne mers hadden zelfs een aanhanger meegenomen naar Oudeschild, je weet tenslotte nooit waar je mee naar huis raakt. Willem van Tatenhove, die ook is betrokken bij de organisatie van de Lionsveiling, werd vrijdag al op gebeld door één van de mede organisatoren hoe hij het in zijn hoofd kon halen om een veiling te houden, zo vlak voor het jaarlijkse spektakel in het Groothandels gebouw. De argwaan bij de groep wacnten- den voor de slagboom was zater dagochtend niet groot, al werd later anders beweerd. Om het he lemaal echt te laten lijken hadden Van Tatenhove en „makker in de kwaad" Klaas van der Duim het terrein levensecht aangekleed met afzettingen van lint en parkeer- bordjes. Maar na een korte rond gang over het terrein wachtte de koopjeslopers een tafel vol glaas jes Jutter en groot bord met: „1 april, tot ziens op de Lionsveiling op 21 en 22 april"... Nieuwsgierig Een deel van de gefopten maakte meteen rechtsomkeert. Maar de meerderheid brak in schaterlachen uit en kon de mop waarderen. „Het is geen moment in mijn hoofd opgekomen", bekende één van hen. Zijn buurman gaf aan wel enige argwaan te hebben gehad, maar kennelijk overwon de nieuwsgierigheid. Niet iedereen liet zich echter voor de gek hou den. Het kwam de redactie ter ore dat enkele Texelaars zich 's och tends wel in het knappe pak had den gestoken, maar halverwege de reis naar Oudeschild het licht zagen en weer omkeerden. Veel aanwezigen gaven aan dat ze wa ren afgeleid door de andere 1 april grap die van ondernemerszijde in de krant was geplaatst. „Die krui- denlijn van Klazien bij Wim Mets. Dat lag er té dik op. Dus ik dacht dat dat 'm was en heb er geen se conde aan gedacht dat er nóg eentje in zou staan." In plaats van de bekende vrouw uit Zalk had Wim Mets een heel andere Klazien op bezoek. Een grote koe was voor de deur ge plaatst met een bord erbij. „Er kwamen erg veel mensen voorbij. LIONSVEILING 21 22 ftPS,L UBENT OAN VAN HARTE WELKOM De meeste gefopten konden hartelijk lachen om de grap. ■y (Foto Tessa de Graaft! ledereen zei wel dat ze het meteen door hadden, maar niemand wil natuurlijk bekennen als dat niet zo is", aldus de drogist. „Bovendien was het van buiten al te zien. Tja, ik kan moeilijk een koe in mijn kan toor zetten." Teso-aandelen Sommige mensen trapten zater dag in twee grappen. Na een loos bezoek aan de Pen-centrale rea geerden ze op een Texelaartje waarin Teso-aandelen te koop werden aangeboden voor f750,-. Het vermelde telefoonnummer was van Frans van Tongelen uit De Cocksdorp. Die wist echter van niets.... „Het was een grap van zijn collega's van Meijert Boon Systeembouw", vertelt Dinie van Tongelen. „Frans is zaterdag in de Vut gegaan, daarom hadden ze die advertentie opgegeven dat men sen konden bellen tussen 10.00 en 15.00 uur." De familie kon er hartelijk om lachen. „Vrijdag na het verschijnen van de krant belde de eerste al. We hebben er die avond 27 gehad met de meest vreemde smoezen waarom ze niet tot zaterdag konden wachten." Zaterdag om 10.00 uur was het weer feest: maar liefst 68 keer rin kelde de telefoon. „De meeste bel lers konden de grap waarderen. Drie mensen waren kwaad. Dat zegt wel iets over henzelf, want wij konden er toch ook niks aan doen?" Het geeft overigens een aardige indicatie hoeveel belang stelling er is voor Teso-aandelen. oorlogsherinneringen Een staaltje vandalisme deed zich het afgelopen weekend voor bij de Zanddijk in Eierland. Tussen vrijdag en zondag gooiden onbe kenden daar negen ruiten (waar van twee dubbelglas) van een schuur kapot. Ook de lampen van een trekker werden vernield en een hydraulische kraan werd min of meer gesloopt, waarbij men de olie liet weglopen en verving door zand. De schade bedraagt ongeveer f1500,-. Gedupeerd is een 46-jarige Cocksdorper, die aangif te deed bij de politie. Zaterdag wordt in het redding boothuis bij De Cocksdorp een plaquette onthuld ter herinnering aan de tocht met de „Joan Hods- hon" naar Engeland. Tien Texelse mannen en enkele Georgiërs pro beerden in april 1945 met die Texelse reddingboot de hulp in te roepen van de geallieerden. Drie nog levende opvarenden (Dros, De Bloois en Doornekamp) zullen zaterdag aanwezig zijn. Zij zijn gast aan boord van de huidige reddingboot „Beursplein 5". Ook de toenmalige Ned. Hervormde predikant van De Cocksdorp, ds. Papino Salm uit Bussum, vaart mee Uitgenodigd zijn voorts de weduwen van de andere opvaren den, de gemeenteraad en leden van het Texels verzet. Alle andere belangstellenden zijn zaterdag vanaf 15.00 uur welkom. De ont hulling is de symbolische start van de 4 en 5 mei viering op Texel. Het programma daarvan wordt in een volgende krant bekend gemaakt. (ADVERTENTIE) regular, light of cafeïne free light, 3 flessen a 1,5 liter van 657 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 (ADVERTENTIE) Q'h. ^xrt. 7/.W. iiK farl k j DE EUROPESE BANDENSPECIALIST

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1