Posthuys en EcoMare als symptoom nieuwe harmonie Exposities, boekje en open dag iKlaverjachtnacht weer olijke slijtageslag Echt eten in het watei Agenda TEXELSE couRANT Optochten palmpasen Veertig jaar Gemeentewerken Wijsman beste golfer Radio Noordholland nu op Radio Texel Paasbazar Den Burg in 1966 op video te zien Ecokar haalt veel op Geslaagd Volleybaldames op weg naar titel Heren Mareis blijven winner DINSDAG 4 APRIL 1995 het eerste exemplaar van het boekje De Texelse bobo's hadden het druk op zondag. Eerst de opening van een expositie en overhandiging van een boek in galerie Het Posthuys in De Koogdaarna een tocht met de Jan Plezier en een bezoek aan de open dag van EcoMa re. Thijsse en de Texelse natuur stonden centraal bij alle ac tiviteiten. In Het Posthuys hangt een over zicht van werk van Erik van Om men. Een ander deel van zijn oeuvre is echter te vinden in Eco Mare. Niet verbazingwekkend, want het centrum heeft een boekje uitgegeven met tekenin gen van Van Ommen. Directeur Jan Kuiper noemde de dubbelex positie een symptoom van het nieuwe harmoniedenken dat over het eiland lijkt te zijn gekomen. ,,Het tekenen van het milieu convenant is daarvan ook een mooi voorbeeld. En dat we vrijdag een eerste bijeenkomst hadden De levensechte kikkers van Ed Schouten. (Foto Tessa de Graatft die misschien zal leiden tot een Nationaal Park in de Texelse dui nen is nog zo'n teken." De expositie in Het Posthuys werd zondag geopend door oud commissaris van de koningin R.F. de Wit. Hij had een dag eerder al even op zijn gemak de kunstwer ken bekeken en gepraat met de makers. De houtsnedes van Tim Blaauw gaan weliswaar over landschap, maar voornamelijk in Engeland. Blaauw wordt gefascineerd door sporen die de mens achterlaat, zo als dijken, spoorlijnen of bruggen. Hij werkt zowel in zwart-wit als in kleur. De afbeeldingen zijn tamelijk abstract. Ed Schouten is geobsedeerd door kikkers, met name boomkikkers. Zijn exemplaren van brons zijn fraai en levensecht, maar doen denken aan de minder kunstzinni ge algemeen verkrijgbare tuin beelden. De keramische objecten van de Maltezer Gabriel Caruana lijken De Thijsse-expositie was wel interessant voor liefhebbers. Foto Tessa de Graaft) Uit handen van R.de Wit ontving Adrtaan „Texel, de Hoge Berg en het Lage Land". (Foto Tessa de Graaff) niet erg te passen bij de rest van de expositie, die een gedetailleer de indruk maakt. Het werk lijkt raakvlakken te hebben met over blijfselen van eeuwenoude of Indi aanse culturen, maar is zo abstract en bijzonder qua kleur dat iedereen er het zijne bij kan denken. Thijssealbum Voor Erik van Ommen had De Wit meer woorden in petto. Zijn zeer nauwkeurige pentekeningen en ta melijk felgekleurde aquarellen roe pen onmiddellijk herinneringen op aan de afbeeldingen in de Thijsse- albums. Vooral de gekleurde plaat jes van Wenckebach, Voerman en Van Beek uit deze beroemde boe ken vertonen raakvlakken. Om dit beeld compleet te maken is ook van het werk van Van Ommen een boekje gemaakt. Als begeleiding bij de fraaie prenten staat tekst van Wilma Brinkhof, die lezers aan de hand van verhalen van Adriaan Dijksen meeneemt over Texel. Het eerste exemplaar van het boekje dat 80 pagina's bevat werd door De Wit aan Adriaan Dijksen gegeven. Ter promotie kreeg de vijftigste koper een zweefvlieg- tocht boven Texel aangeboden. Die eer viel Bob Loos ten deel. In totaal werden in de galerie 60 exemplaren verkocht. Het boe kwerk kost ƒ25,- en is ook bij Eco Mare verkrijgbaar. Daar was een zweefvlucht uitgeloofd voor de 100ste koper, maar zo ver kwam het niet. Niet pakkend De bezoekers van Het Posthuys konden zich na de opening van de expositie (die nob. tot 9 juni is te bezichtigen) per Jan Plezier naar EcoMare laten vervoeren. Het te ruglopen door de duinen was bij het fraaie weer van zondag be paald geen straf. In het centrum was voor het eerst de expositie „Thijsse en de toe komst" te zien. De hooggespan nen verwachtingen werden geen bewaarheid. Het is een tamelijk statische tentoonstelling die lief hebbers zal aanspreken, maar voorbijgangers niet echt pakt. De historische film van Herman van der Horst uit 1948 over de Texelse schapenteelt kreeg wel veel waardering, evenals het mul tiscreen over het veldwerk, waar aan leerlingen van de Thijsseschool medewerking ver leenden. Gratis De open dag werd bezocht door 1704 mensen, voornamelijk Texe laars. Het aantal is lager dan vorig jaar, toen 2200 belangstellenden langs kwamen. „Wij denken dat het komt door de gratis museum kaarten die aan Rabobank-klanten zijn uitgedeeld", aldus woord voerster Margreet Sandee. „Texe laars die zo'n kaart hebben kunnen ons het hele jaar door gratis be zoeken. Die kiezen niet zo'n druk ke dag uit." Toch spreekt zij van een bijzonder geslaagd evene ment. „De sfeer was gemoedelijk. Veel mensen maakten een praatje. We kregen enthousiaste reacties op de nieuwe elementen van onze expositie." Kritiek was er ook. Sandee: „Meerdere mensen klaagden dat de stem bij de video beelden over de veranderingen in het landschap irritant klonk. We hebben meteen besloten die band opnieuw te laten inspreken." :Een slijtageslag, maar dan wel leentje waarbij veel wordt gela- ,'chen. Dat is de klaverjasnacht ;van Texel, die traditiegetrouw in het Eierlandse Huis plaatsvindt. Zondag om 07.00 uur werden ;Gerrit Koorn en Marco van der rGracht als winnaars gehuldigd. ^Zij scoorden 26222 punten. ►De klaverjasnacht wordt georgani seerd door Nico en Els Ooijevaar, [het beheerdersechtpaar van het "Eierlandse Huis. „Hoeveelste «keer? Ik heb geen idee. Ik weet wel [dat de eerste keer in restaurant Azië in Den Burg was. Sindsdien is ihet bij ons." De organisatie had heel wat voe- *ten in aarde. „Niet het verloop Tioor. Dat weten we inmiddels wel. •Nee, we hadden 27 koppels en je '.moet natuurlijk een even aantal hebben." Ooijevaar vond Rinus en !Cor Vittali bereid om ook mee te doen. „Alles was nèt rond toen vrijdag een koppel afbelde. Dus ik het echtpaar Vittali ook afgezegd. Belt er zaterdagmiddag wéér een koppel af... Heb ik ze maar weer gevraagd. Iedereen keer dat daar na de telefoon rinkelde gierden de zenuwen door m'n keel." Met 26 koppels werd zaterdag om Zondag trekt de jeugd er in ver schillende dorpen op uit om palm pasen te vieren. In Den Burg start de palmpasenoptocht op zondag om 12.45 uur vanaf de Schoo noordsingel. Vooruitgegaan door het fanfare van KTF legt de stoet een route af die kris kras door Den Burg loopt. Degene die zijn of haar stok het mooist heeft versierd, krijgt een surprise. De palmpasenoptocht in De Cocksdorp start om 12.15 uur. De Durpers verzamelen voor het Eier- landsche Huis. Na afloop is er voor elke deelnemer een presentja In Oudeschild start de optocht om 14.15 uur bij de Bruinvisschool. De route gaat via de Houtmanstraat, de Barendszstraat, De Ruijter- straat, de Kerkesteeg, de Tromp straat en via de Loodssingel terug naar school. Na afloop wacht alle deelnemers een surprise. 19.30 uur gestart. Er moesten vijf tien partijen worden gespeeld met twee keer een half uur pauze. „Rond vier uur zit meestal de dip. Gelukkig werd er veel gelachen, Met een daverend feest werd vrijdag het veertigjarig jubi leum van Gemeentewerken gevierd. Daartoe was de schil derwerkplaats in het gebouw aan de Jan Reijstraat omge bouwd tot een toneelzaal, 's Middags werd een officiële bijeenkomst gehouden waar voor ook oud-medewerkers waren uitgenodigd, 's Avonds toonden de huidige werkne mers over vele artistieke kwa liteiten te beschikken. Op ludieke wijze werden collega's en afdelingshoofd Piet Plug via toneelstukjes, liedjes of conferences op de hak geno men. Ook wethouder Poster kreeg uiteraard een beurt. dat houdt de moed erin", aldus Ooijevaar, die zelf ook altijd en thousiast meedoet. Titelverdedigers Gerrie Grootjen en Peter van Heerwaarden bewe zen hun klasse door slechts met miniem verschil tweede te worden (26195 pt.), net voor Frans Witte en Ab Jan Witte (26130 pt.). Drie van de deelnemers aan de lange nacht. Carlo Bos, Frans Stark en Nico Ooijevaar, konden na afloop meteen afreizen naar het voetbalveld van ZDH voor een recreantenwedstrijd. „Het is dus niet verbazingwekkend dat SVC verloor met 2-1", aldus Ooijevaar. Met de aanleg van de 9-holes golf baan In het vooruitzicht benutte de golfclub het stralende weer voor de maandelijkse wedstrijd. 29 golfers speelden volgens het „stableford"-systeem waarbij de scores dankzij een handicap systeem met elkaar werden verge leken. Als winnaar kwam Henk Wijsman uit de bus. Jan Hennink werd tweede en Jan Kikkert, Man fred Fischer en Bart Udding deel den de derde plaats. Klaas Houwing sloeg de bal het dichtst bij het putje. Sinds gisteren zendt Radio Texel dagelijks de programma's van-Ra dio Noordholland uit. Deze samen werking geldt alleen doorde weeks; in het weekend heeft de lokale radio eigen uitzendingen. Het „raamprogramma" van Radio Tien is hierdoor gedeeltelijk komen te vervallen. De uitzendingen van Radio Noord holland zijn te beluisteren van 7.00 tot 18.00 uur. Direct daarna begint het Radio Texel- programma. Als die is afgelopen, neemt Radio Tien het over met muziek. Een en ander is het gevolg van de nieuwe Mediawet, waarin staat dat lokale omroepen veel Op de paasbazar die donderdag van 14.00 tot 16.00 uur in verzor gingshuis De Gollards Wordt ge houden, staat de bezoekers een keur van gebreide spulletjes te wachten. In de kraampjes worden diverse zaken aangeboden, verse eieren, narcissen en oliebollen. Hoofdprijs in de loterij is een prachtige paashaas met jongen en/of een paasmand. meer informatieve programma's moeten uitzenden. Omdat op Ra dio Tien alleen muziek is te horen, moest naar een andere partner worden gezocht. Eind vorig jaar besloot het bestuur van de Stich ting Lokale Omroep Texel (SLOT) tot samenwerking met de „grote broer". Radio Noordholland- luisteraars kunnen voortaan dus ook afstemmen op de 106.1 FM van Radio Texel (98.5 op de kabel). Vanaf donderdag is bij Filmclub Nauta CD een videoband te koop met filmopnamen die in 1966 in Den Burg zijn gemaakt. De basis bestaat uit zwart-wit materiaal, destijds opgenomen door profes sionele cineasten. Volgens William Witte van de Nauta-winkel zullen de kijkers van de ene in de andere verbazing val len. Op de videoband staan alle scholen van Den Burg, school vriendjes, meesters, het centrum, de brandweer, gymvereniging Texel, slagerij Visser en bakkerij Snik. Ook mensen als Piet Kooi man, groenteman Peter van Heer waarden, meester Zegers en vele andere Texelaars komen in beeld. Burgemeester W. van Rappard neemt donderdagochtend het eer ste exemplaar in ontvangst. De band is alleen verkrijgbaar bij Film club Nauta CD en kost ƒ39,90. De grote schoonmaak heeft toe geslagen op Texel. Dat is te mer ken aan de opbrengst van de EcoKar. Die haalde 1620 kilo op, waarvan ruim een ton op de zuid punt van het eiland. De volgende inzameling is op 12 juni. De huidige personeelsleden uitgezonderd de laatkomers op de foto voor het feest. (Foto Tessa de Graoffi De volgende kandidaten slaagden voor hun typediploma: mej L van der Zee, Oosterend; mej C. van Heerwaarden, Den Burg; mej, S. van Heer waarden, Den Burg; dhr. R. de Porto, Den Burg; dhr. J. Dreyer, De Waal; dhr. J Duin, Den Burg; mej. A. van Hykoop, De Cocks dorp; mej. A. Kievit, Den Burg; mej. W Witte, Oosterend; dhr. D. Kruithof, Ooster end; dhr. J, Buis, De Waal, dhr. J. van den Bent, De Cocksdorp; dhr. J. Stiehl, De Cocksdorp; mej M. Smidt, Den Burg; mej. D. Witte, Den Burg; mej. M. Zijm, Den Burg, dhr. A. Koorn, De Koog; mej. E Koorn, De Koog; dhr. M. Wtte, Den Burg. Zij werden allen opgeleid door het Scheidegger Instituut. Dinsdag 4 april De Doopsgezinde Zusterkring komt bijeen in het zaaltje bij de kerk, aanvang 14.30 uur. Ds Knipscheer vertelt over „Het avondmaal in de kunst". In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber". Om 19.30 uur wordt in het raadhuis de openbare verga dering van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid voortgezet. Onder andere wordt gesproken over de ver goedingsregeling voor onder houd van tuinwallen en kolken, het toekennen van een woonbestemming voor een gebouw aan het Achter om en enkele voorbereidings- besluiten. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een openbare vergade ring gehouden van de in oprichting zijnde dorpscom missie van Den Burg met het college van b en w.; 19.30 uur. In de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan begint om 20.00 uur een ringavond van de Hervormde vrouwengroe pen. Sietske en Adriaan Dijk sen vertellen over het Thijssejaar en vertonen dia's van Texelse flora en fauna. Woensdag 5 april In Cinema Texel draait om 14.00 uur „The Pagemaster" en om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber". Om 14.15 uur wordt in Agrarisch en Wagenmusei in De Waal een tentoonsti ling geopend over „vervoe, (van kinderwagen tot |jj koets). Donderdag 6 april In het Maritiem en JuttersiulNI seum wordt om 13.30 uur® 'rJ expositie geopend over opstand van de Georgiërs. jrv In Cinema Texel draait o '9' 19.00 en 21.15 uur „Dun and Dumber". Vrijdag 7 april en Atelier De Witte Engel in Warmoesstraat houdt 13.30 tot 16.30 uur open hu voor handwerksters en t langstellenden. In Cinema Texel draait o »9 19.00 en 21.15 uur „Dun n and Dumber". ,e 3n In herberg Panorama begr om 20.00 uur een optredt (e van het Vlaamse kinderkoi De Pandoertjes. Liedjes o.a. Herman van Veen en Ki< deren voor Kinderen, langstellenden hebben toegang. Hoogwater te Oudeschili Dit Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 4 11.30 en 23.56 5 11.54 6 0.10 en 12.20 7 0.17 en 12.40 8 1.00 en 13.17 9 2.00 en 14.24 10 3.00 en 15.50 11 4.57 en 17.56 Aan het strand is het ongeveer eenu eerder hoog water De zon komt 9 ay op om 6.56 en gaat onder om 20.25 8 april eerste kwartier; 9 april dood; Menig Texelaar dacht dat dit de 1 april grap was. Niets is eelt minder waar. Het Boodthuis in de voormalige Dorpskelder aan Boodtlaan opende zaterdag voor de eerste keer de poorten. OU ver, de patrijspoorten, want het restaurant is geheel in nautisó stijl opgetrokken. Gezeten in comfortabele „bootjes" kunt gasten hier genieten van een aangename maaltijd, al dobberend: een halve meter water. En voor wie watervrees heeft: er zijn enkt tafeltjes op de steiger... (Foto Tessa do Gnlj Met 14-0 achter staan en dan toch nog de set winnen. Bijna on mogelijk, maar het damesteam Tevoko 2 presteerde het zaterdag. Opgezweept door het publiek in sporthal Ons Genoegen pakten de volleybalsters niet alleen de set, maar wonnen ze ook de wed strijd tegen mede-koploper Po- lisport 2 (3-1). Met nog vier wedstrijden te gaan moeten de zes punten voorsprong voldoende zijn om het kampioenschap te behalen. Gastcoach André van der Vliet had de beschikking over acht speelsters. De routiniers Rita Dog ger, Marian van der Werff en Irene Rijpstra vormden in de eerste set de basis met Marianne van Heer waarden, Alice Blom en Patricia den Brok. Polisport had de pech dat een vaste basisspeelster in de eerste set geblesseerd raakte en door hun enige reserve moest worden vervangen. Enigszins aan geslagen ging de eerste set voor Polisport dan ook met 15-11 verlo ren. In de tweede set ging het ge lijk op, maar Polisport was op het einde iets feller, met als resultaat setwinst, 15-12. De derde set begon slecht voor Te voko met een 5-1 achterstand. Na een time out was het vertrouwen in eigen kunnen weer aanwezig. Mede dankzij enkele goede blokkeer-acties van Celine de Graaf wisten de Texelse dames de set met 15-12 naar zich toe te trekken. De vierde set ontaardde in een heuse thriller. Tevoko kreeg me teen vijf punten om de oren omdat het door de moeilijke service van Polisport bijna onmogelijk was voor spelverdeelster Tryntsje Post- ma een goede set up te verzorgen. In tien minuten stond Tevoko op een vrijwel hopeloze 14-0 achter stand. Punt na punt kroop Te< echter weer dichterbij en toef 8-14 het publiek zich er mee gon te bemoeien, raakte Polis van de kaart en kreeg Tevoko gels. Tenslotte gebeurde het mogelijke en sleepte Tevoko met 17-15 binnen. Heren 1 won ook en is even* op weg naar het kampioenso' dat waarschijnlijk op 22 april in de wacht zal worden gesle Het herenteam keert dan weet rug in de klasse waaruit het vt seizoen degradeerde. Met weer een minimale bezel moesten de basketballers var Mareis het opnemen tegen 7" altijd een moeilijke opdrachten waren goed ve en iedereen deed wat hij doen. Dat leverde waardoor het vertrouwen en er goed werd werd een redelijk eerste helft (ruststand 26-11 In de tweede helft hadden reis meer moeite om de van zap tegen te houden bleek o.a. uit de tien die werden gemaakt. Maar lend bleven de Texelaars doorgaan, waardoor de sprong langzaam maar groeide. Het eindresultaat 52-34. Stand in de competitie t/m 25 ma Heren: 1. Mareis 18-32; 2. Adelt 18-26; 3 JBC 3 15-18; 4. zap 2 Zodiac 16-10; 6. JBC 4 19-10, 7 Jeans 14-2. Dames: KDH-stars 17-30, 2. Bre 14-24; 3. Enkhuizen 19-22; 4 Oe 15-10; 5. WGW 3 16-10; 6. HBC I Programma zaterdag 8 april: 19.00 u. Mareis (h)-zap 2 Zondag 9 april: 16.00 u Mareis (d)-HBC 2 SpoJ 17.00 u. JBC 3-Marels (h) zaaffl

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2