Vlassale verdeeldheid over winkelsluiting Waar blijven de „onderlichten?" aadsleden star in meningen Uitleg neemt twijfels De Groot niet weg MI Texels .TEXELSE^" COURANT' Herstrating van Achtertune begint Nieuwe naam siert oude boot <else horecazaken ortaan open boek Asfaltering Wat is hij waard? Grimmige sfeer na interpellatie Wat zeggen wou... Money-makerij Jaarvergadering Tien voor Texel Flink rekken.... GOLDEN leverbaar. eens ook het college verdeeld. Wethouder Schilling zei te luiste ren naar signalen uit de onderne merswereld. „Bovendien wil ik een patstelling voorkomen." Hij koos voor verruimde openingstijden op de feestdagen tot 17.00 uur. De burgemeester liet eerst stem men over Hemelvaartsdag. Una niem werd besloten dan openstelling van 09.00 tot 12.30 uur te hanteren, dus net als op de zondagen. Vervolgens werd met VRIJDAG 14 APRIL 1995 jelijk hoorden de raadsleden aai 's pleidooien aan. Maar even inii jiijk hielden zij zich halsstar- ast aan hun eigen mening de openingstijden voor win- ip Texel. imeester Van Rappard pro- e door de bomen het bos te zien door zaken waar ieder- et over eens was alvast af te Zo wilde iedereen de koopa- op vrijdag houden. Avondwinkel jsche taferelen speelden zich af rond de nieuwe win- uitingstijden die de raad dinsdagavond moest vaststel- Verwarring over de tijden, verdeeldheid in de fracties it overmaat van ramp na een schorsing óók in het col- „En dat na de zinvolle commissievergadering die hier- vooraf ging", spotte burgemeester Van Rappard, nadat ndelijk twee stemmingen de uitkomst hadden ge- ht. komt in aanmerking voor één Jlwinkel. Het college wil die in M 3urg óf in De Koog hebben. Cikkert van Texels Belang had ia nmissieverband al een warm joi gehouden voor De Cocks- waar zich een groot deel van leristische markt ontwikkelt aar ook buiten het seizoen toeristen zitten. Hij kreeg van Pieter de Groot (D66), (ooihof (CDA) en Peter Bak- Jroen Links). lappard probeerde het colle- irstel te promoten door op te in dat de regeling altijd kan in aangepast als in de toe- t méér avondwinkels op het mogen worden gevestigd, hij kreeg niemand om. Een illing dreigde, waarop Peter met een verfrissend idee „Het is de opzet van de ver om tot minder regelge- komen. Dat zou je niet zeg- «inavond.... Waarom laten we laatsnamen niet helemaal oem gewoon niks, dan laten it aan de ondernemers over zi| een avondwinkel willen jen." Hij wees de raadsleden fat een avondwinkel het hele avonds is geopend en dus p het seizoen is gericht. „We in dus kijken naar de bevol- :oncentraties in de winter- le, als we toch 'een dorp noemen." Erna Eelman ging met hem mee, maar Rappard wist het college- tel er toch doorheen te jen. Eenduidig lolgende punt dat verwarring ferde was de openstelling op tginnedag, Hemelvaart, de Paasdag en tweede terdag. Het college wil dat een eenduidige regeling kop- aan de zondaasopenstelling tussen 15 maart en 1 november, dus van 09.00 tot 12.30 uur. Erna Eelman noemde die tijd voor de food-sector te laat en voor de toe risten te vroeg. „Winkelen heeft, zeker als het geen strandweer is, een recreatieve functie." Zij wilde de koppeling met de zondag losla ten en op de vier feestdagen openstelling tussen 09.00 en 17.00 uur mogelijk maken. Dick Drijver was het met haar eens, evenals Pieter de Groot. Maar die wil op de zondagen openstelling tot 13.00 uur. Pas na lang discus siëren liet hij dat halve uur extra weer los. Nooit meer vrij Het CDA toonde zich verdeeld. Jan Koolhof kon zich vinden in het VVD-voorstel, mits Hemelvaarts dag daar uit wordt gelicht. „Laten we die dag wél koppelen aan de" zondag, dus om 12.30 uur dicht. Dan komen we de kleine onderne mers een beetje tegemoet, want dan hebben zij ook nog eens vrij." Zijn fractiegenoot Kees Hin schaarde zich achter het college voorstel. Om principiële redenen vindt hij een ruimere openstelling op de feestdagen niet nodig. De PvdA was wel eensluidend en ging ook akkoord met het colle geplan. Toen Peter Bakker aankondigde dat ook zijn fractie verdeeld wps, brak een luid gelach uit. Bakker steunde de VVD, terwijl Vlaming meer zag in het collegevoorstel. Signalen Na een herhaling van de stand punten en een schorsing bleek in- De herstrating van de Achtertune in Oosterend begint dinsdag. Het werk wordt in vier gedeelten, die elk ongeveer twee weken in beslag nemen, uitgevoerd. Eind mei is dus de hele straat klaar. Over de gehele breedte van de Or- najestraat tot de Nesweg wordt een nieuw wegdek aangebracht. Daarbij worden tévens snelheids remmers geplaatst. Tussen de Wierstraat en de Kerkstraat komt een drempel en bij de Oesterstraat komt een verhoogd kruisingsvlak. Het werk wordt uitgevoerd door Westerlaken. De omwonenden hebben allemaal een brief van de gemeente gehad met uitleg over de herstrating. Met enige overlast moeten zij rekening houden. De oude Texelstroom gaat tegenwoordig onder de naam „Valetta" door het leven. Oud-Texelaar Frank Mets fotografeerde de boot, die wordt ingezet voor de Gozo Channel Line tussen Malta, Gozo en Cirkewwa, in maart en liet zich de kans niet ontgaan om zelf een tocht te maken met het voormalige Tesoveer. „De boot is keurig opnieuw geschilderd, maar bij de laadkleppen staat „Texelstroom" in het staal gestanst en dat is nog goed leesbaar. Bovendien han gen in het buffet nog steeds de foto's van Texel aan de wand....", aldus Mets. p Texel. Dat kan voortaan met )oekje in de hand waarin vrij- alle horecabedrijven op het d uitvoerig worden beschre- Uitgaan op Texel" is het re ist van een half jaar waarin ijver Wop Rienks en fotograaf er de Vries een bezoek brach- aan 90 zaken verspreid over 'Hand. Voor de presentatie van smaakvol geschreven bundel het duo donderdag Café De leboom, dat er zelf niet in ont- ikt. „Bij een muziekcafé den ken we aan een bruin café, waar de eigenaar op z'n accordeon lie deren speelt die soms melancho liek, soms vrolijk zijn. En kijk, daar zien we, centraal aan de Groene- plaats onze droom waar worden. We tellen niet één accordeon, maar zelfs tientallen", citeren we de introductie van het café van Frans en Lies. In alfabetische volg orde staan verder alle Texels hore cazaken er in. Omdat horecatycoon Frits Lange- acht stemmen voor en zes tegen besloten op Koninginnedag, twee de Paasdag en tweede Pinkster dag openstelling van 09.00 tot 17.00 uur toe te staan. Wegens asfalteringswerkzaamhe- den zijn enkele wegen op het eiland komende tijd niet of slechts ten dele beschikbaar. Dinsdag en woensdag is de Krim- weg aan de beurt. Het gaat om het eerste gedeelte vanaf de Vuur- torenweg. Via het fietspad wordt een omleiding voor het verkeer gemaakt. Donderdag, vrijdag en maandag 24 april wordt de Postweg tussen Eierland en het Vliegveld aange pakt. Eén rijstrook blijft beschik baar, het verkeer wordt langs de werkzaamheden geleid via nood- verkeerslichten. De Kamperfoelieweg wordt don derdag gedaan en de Spangerweg tussen de Kadijksweg en Dijk manshuizen krijgt vrijdag een nieuwe laag. Voor beide wegen zijn geen omleidingen mogelijk. Maandag 24 en dinsdag 25 april wordt de Westerweg tussen de Akenbuurt en Smitsweg geasfal teerd, terwijl woensdag 26 en donderdag 27 april zijn gereser veerd voor de Hoornderweg tus sen de Hemmerkooi en de Pontweg. -■i horeca op Texel zich presenteert, temeer die in vergelijking met de rest van de Noordzeekust zich in kwaliteit weet te onderscheiden. Andere genodigden bij de sfeer volle presentatie, zoals vertegen woordigers van de gemeente, de VVV, Horeca Nederland, afdeling Texel, TVO en TVL reageerden in stemmend. Het ontwerp en de lay-out van het boekje is het werk van Martine Eelman. in samenwerking met Verbazingwekkend hoe in deze tijd bij sommigen de oorlogsherinne ringen opborrelen. En natuurlijk in boekvorm aan de man gebracht moeten worden. En weet je niets zinnigs te vertellen, dan verzin je gewoon een verhaaltje over je oom, als 't maar geld oplevert. Zo ontaardt herdenken in een ordinai re money-makerlj, Extra pijnlijk voor hen, die echt iets te geden ken hebben... Karei van Empel, Den Burg. Tien voor Texel houdt dinsdag om 20.00 uur jaarvergadering in d'Ou- we Ulo. Van het bestuur zijn An drew Albers, Fridt Blanken, Menno Stam, Cora van der Vis, Lida Witte en Greet Zonneberg herkiesbaar. Verder is er één vacature. Na het huishoudelijke gedeelte vertelt Harry Schreurs van Staats bosbeheer over de kaalslag in De Dennen. De aanvankelijk vriendelijke sfeer in de raadsvergadering van dins dag verkilde drastisch tijdens de interpellatie van Pieter de Groot (D66). Hij en wethouder Schilling gingen hevig in de clinch over Den Burg west. Ondanks een uitge breide uitleg van de wethouder over de achtergronden, bleef De Groot twijfels houden. De Groot spitste zijn betoog toe op een paar vragen. Het was hem niet duidelijk hoe uit een geluid- sonderzoek van 1981 een zone ring van 100 meter kan komen, terwijl tien jaar later dat nog maar 56,5 meter is. Verder begreep hij niet hoe de beslissing tot stand was gekomen voor de bouw van vier woningen, terwijl aanvankelijk in een structuurschets werd ge praat over meer dan vijftig. Hij er gerde zich opnieuw aan de lange periode (zes maanden) waarin hij op antwoorden moest wachten. Excuses Schilling deed zichtbaar moeite zijn geduld te bewaren. „U hebt al eerder de goede informatie gehad. Helaas is die niet goed overgeko men. Maar daarvoor heb ik u mijn excuses al aangeboden. Hoe vaak moet ik dat nog doen?" De wet houder nam de D66-man de sug gestie kwalijk dat de gemeente dure woningen neerzet ten koste van goedkope. „De grond was ver kocht aan Graaf, dus wij hadden daar niets over te zeggen. Inder daad was er ruimte voor 55 hui zen, maar dat leek ons op die plek niet best. Was er een projectont wikkelaar met zo'n plan gekomen, dan hadden we echter daaraan moeten meewerken. Toen Graaf kwam met het voorstel voor vijf huizen vonden wij dat dus een goede deal. Die andere huizen kunnen verderop worden ge bouwd." Wethouder Poster viel zijn collega bij door op te merken dat bewust is gekozen voor een vrij uitzicht op Den Burg. Andere eisen Wat betreft de zonering had Schil ling laten uitzoeken dat de eisen voor metingen in '81 totaal anders waren dan in '92. „Toen werd ge keken naar de nachtperiode, later naar de dagperiode. Bovendien werd in '81 uitgegaan van open asfalt en tien jaar later van dicht asfalt. Beide bureau's waar we ge bruik van maakten hebben het dus wel goed gedaan. Maar het lag aan de eisen." Schilling verklaarde dat verkeer sintensiteit wordt bepaald aan de hand van tellingen en gemiddel den. „De zone van 56,5 meter klopt dus, er is geen geluidswal nodig." Niet tevreden De Groot liet zich echter niet snel tevreden stellen. „Niet alles valt te verklaren met wetswijzigingen. Ik verwacht dat mij wordt uitgelegd hoe het kan dat we tien jaar gele den 's nachts meer zwaar verkeer hadden dan in '92 overdag. En wat betreft die asfaltsoort ver schillen de meningen ook, want volgens het laatste rapport ligt er heel iets anders dan volgens gemeentewerken-directeur Plug." De wethouder noemde De Groot hardnekkig, maar deed nóg een poging om het uit te leggen. „We wilden daar niet bouwen. We heb ben die mogelijkheid voor 55 wo ningen willens en wetens geliquideerd." Er ging nog een half uur geharre war voorbij, voordat De Groot besloot zijn verdere vragen met de afdeling op te nemen. De burge meester wilde wel weten of De Groot de kwestie nu als afgedaan beschouwt. Na enig heen en weer praten bleek dat het geval. Verloting. Bij de verloting op de bazar van de Gereformeerde kerk van Den Burg, afgelopen vrijdag, zijn nog enkele prijzen blijven lig gen. Op de nummers 2, 189, 280, 368 en 370 (wit) en 232, 401 en 404 (roze) zijn prijzen af te halen bij Baukje Kedde, Beatrixlaan 95, Den Burg. Bekeuring. Een automobilist is bekeurd omdat hij zonder onthef fing op het strand bij paal 17 par keerde, De politie voerde een controle uit na klachten over de vele auto's die op het strandslag stonden. Parkeerverbod. Als de Burger houtstraat opnieuw is ingericht zal voor beide zijden een parkeerver bod worden ingesteld. Auto's mo gen dan alleen nog in de vakken worden geplaatst. veld enkele jaren geleden al het ABC-design. Het boekwerk is ge- boekje „Uitgaan in De Koog" lan- drukt door Drukkerij L&R, dat ook ceerde, mocht die de eerste exem- voor de verspreiding zorgt. Het is plaren in ontvangst nemen. Hij de bedoeling dat volgend jaar een was blij met de wijze waarop de geactualiseerde versie verschijnt. „We praten er al een jaar over en het is er nóg niet!". Raadslid Ge rard Weijers van Texels Belang is boos omdat de gemeente de ver keerslichten op het kruispunt Pontweg-Akenbuurt nog steeds niet heeft voorzien van extra „on derlichten". Die zijn nodig omdat de hoge lichten haast niet zijn te zien vanuit de auto's die er vlak voor staan te wachten. De bestuurders krijgen er nekkramp van. In de rondvraag van de raadsver gadering van dinsdag bleek Wijers zijn geduld te hebben verloren. Hij wilde onmiddellijk de datum we ten waarop de lichten uiterlijk zul len worden aangebracht. Wethouder Gerbrand Poster be loofde de datum te zullen noemen in de eerstvolgende commissiever gadering. De verkeerslichten op genoemd kruispunt zijn inmiddels wel voor zien van knoppen, waarmee fiet sers en ruiters de lichten op groen kunnen zetten. Ruiten wassen Paul Kikkert stelde een ander staaltje van vermeende traagheid aan de kaak. Hij vertelde dat be woners van de Ploosterstraat in De Cocksdorp al drie keer schrifte lijk hebben geklaagd over „spoor- totuiend ooq van fotograaf Platar da Vries krijgt horeca ondernemer Frits Langeveld de eerste exemplaren van „Uitgaan op vorming in hun Straat. In het ifvro c.r.m plaveisel zijn door het zware ver keer goten ontstaan, blijkbaar om dat de ondergrond zacht is. Bij regen staan de goten vol en de auto's die er dan doorrijden doen dit water zodanig opzij spatten dat de glazen van de huizen ter weers zijden worden gewassen.... Wet houder Poster liet blijken dat de Cocksdorpers nog even geduld moeten hebben, want herstrating van de Ploosterstraat staat pas voor volgend jaar op het program ma. „Maar we zullen er wel naar kijken". OSG Volgens burgemeester De Rap pard ziet de toekomst er voor de openbare scholengemeenschap De Hogeberg niet slecht uit, zo bleek uit zijn antwoord op een vraag van Corry Heijnen. Hij ont kende niet dat er problemen zijn, die met het voortbestaan hebben te maken. „Maar die problemen zijn hanteerbaar en we komen er waarschijnlijk wel uit". Het ge meentebestuur spreekt begin mei met het ministerie. Erna Eelman vroeg om gemeente lijke actie, via het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) ten gun ste van garnalenvissers, die door de mosselvissers van hun visgron den worden verdrongen. De kleine groep garnalenvissers is niet op gewassen tegen de blijkbaar in vloedrijke Zeeuwse mossellobby. Volgens de burgemeester is het probleem al in OOW-verband aan de orde gesteld en heeft het colle ge ook zelf bepaalde stappen ge nomen. Gerard Weijers herinnerde eraan dat de garnalenvissers zo juist het geding hebben verloren dat zij aanspanden om hun vis gronden veilig te stellen; de voor uitzichten zijn dus niet erg gunstig. De PEN-centrale in Oudeschild is ontmanteld, maar de weinig fraaie schoorstenen staan er nog. Op verzoek van Kees Hin beloofde wethouder Poster hierover het PEN te zullen benaderen. Pieter de Groot informeerde hoe het college denkt over de plannen voor lokale televisie. Hij vond dat Stichting Lokale Omroep en de lo kale tv moeten samenwerken in het belang van kwaliteit en effi ciënte besteding van subsidie. Poster: „We zullen proberen ze bij elkaar te brengen". len om te bereiken dat het voor Den Burg bestemde vrachtverkeer vanaf de Pontweg niet langer ge bruik maakt van de kwetsbare Beatrixlaan. Er moet een verplich te omleidingsroute worden aan gegeven. Bij de verkeerslichten op Akenbuurt zijn palen ge plaatst met drukknoppen om de lichten te bedienen. Een handig systeem, ware het niet dat de knoppen vooral voor jonge fietsers een aardige rek en strekoefening betekenen. Ze zitten namelijk erg hoog. „Dat komt omdat ze voor rui ters te paard zijn bedoeld legt Bert Dennenberg van de gemeente uit. „Er komen nog lagere knoppen voor fietsers bij, maar die waren nog niet Rekken en strekken om bij de knop te kunnen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5