n Oorlogsverhaal Dros bewaard in boekvorm Voorbereiding herdenking bevrijding in volle gang Garnalenvissers onderuit in geding tegen minister Halsema's bouwden nieuw hotel uit de losse pols KORT Texels Er Mensen .TEXELSE COURANT Opbrengst voor Durper stencilkas Wie kent onze bevrijders? SBB werkt mee aan sportevenementen Jeugdbrandweer presteert goed in Apeldoorn Derde turnplaats Boy van der Vis Opnieuw nederlaag De Koog in Petten Hoog niveau tijd springwedstrijd VRIJDAG 14 APRIL 1995 Texel gaat vijftig jaar bevrijding groots, maar ook stijlvol herden ken. Een speciale stuurgroep is al enige tijd bezig en heeft een voor lopig programma opgesteld. Te vens worden in alle Texelse dorpen festiviteiten gehouden. Op vrijdag 28 april wordt in het raadhuis een fototentoonstelling geopend. De afbeeldingen komen bij particulieren vandaan en uit het gemeente-archief. Het onderwerp is de bevrijding van het eiland. Parajump Vanaf die datum is tevens een groep van veertig vijftig vetera nen te gast op Texel. Het betreft hoofdzakelijk Amerikanen. Een aantal van hen maakt op woens dag 3 mei in de omgeving van Den Burg een parachutesprong. Daar na worden ze, vergezeld door oud verzetsmensen en het gemeente bestuur van toen om 16.00 uur ontvangen op het raadhuis. Het tijdstip van de sprong hangt af van de weersomstandigheden. Moch ten die zó slecht zijn dat springen niet verantwoord is, dan wordt de „jump" verzet naar donderdag 4 mei. Op 4 mei is de traditionele doden herdenking. Tussen 16.30 en 17.00 uur gebeurt dit op de be graafplaats van de Georgiërs. Het is nog niet bekend of afgevaardig den uit de republiek Georgië daar bij aanwezig zullen zijn. Ook de uitgenodigde geallieerden hebben nog niet laten weten of ze komen. Om 18.45 uur wordt (voor alle ge zindten) een herdenkingsdienst gehouden in de NH kerk van Den Burg. Na afloop begint een stille tocht naar de algemene begraaf plaats van Den Burg waar een kransleggmg plaatsvindt. Na een rondgang wordt om 20.00 uur twee minuten stilte in acht geno men. Verder zal een plaat met na men van mensen die in de oorlog zijn omgekomen worden onthuld. Maaltijd Op vrijdag 5 mei is het overal feest op het eiland. Om 08.45 komt in Oudeschild een boot aan met het bevrijdingsvuur. Door lange af standslopers wordt de fakkel naar de dorpen gebracht om overal be vrijdingsvuren te ontsteken en zo de festiviteiten te starten. Op de haven verzamelen zich oude legervoertuigen die na een rondje door Oudeschild koers zetten naar Den Burg. Ook in andere dorpen zullen de voertuigen „poseren". Het zijn zowel Texelse, als over- kantse wagens. In vrijwel alle dorpen wordt een gezamelijke maaltijd gehouden waarbij het Zweedse witbrood een belangrijke rol speelt. In de NH kerk van Den Burg is 's avonds een concert van Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor en Soli Deo Gloria. Zij vertolken muziek die rond '45 in zwang was. Even als in 1945 spontaan gebeurde wordt op de Groeneplaats 's avonds een openluchtbal ge houden. Op het hele eiland zijn rond 4 en 5 mei diverse tentoonstellingen. Die zullen apart worden aange kondigd. Wie kent namen van de militairen die Texel op 20 mei 1945 bevrijd den en wie weet van welke Cana dese eenheid ze deel uitmaakten? Op deze vragen hoopt Willem („de Sjeik") Bakker antwoord te krij gen. Bakker hoopt enkele Canade zen van toen met de 4/5 mei-vipring naar Texel te halen. Er komen al wel Canadezen, maar (nog) niet degenen die destijds op het eiland waren. Ondanks diverse contacten is Bakker er niet in geslaagd hen op te sporen. Wie iets weet, wordt verzocht tele foonnummer 19226 te draaien. De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft de garnalenvis sers vrijdag in het ongelijk gesteld in het kort geding dat ze tegen mi nister Van Aartsen (Visserij) had den aangespannen. De garnalenvissers moeten daardoor afstand doen van 470 hectare hoogwaardige visgronden in de Waddenzee. Ze hebben nog niet besloten of ze verdere stappen gaan ondernemen. Het besluit van de minister is het gevolg van een herverdeling van de visgronden in de Waddenzee. De garnalenvissers moeten gunstig gelegen percelen in het westelijk deel van de Waddenzee daardoor afstaan aan Zeeuwse mosselvissers. Door de Deltawer ken verdwenen in Zeeland mossel percelen. De garnalenvissers beschouwen de ingreep van de minister echter als een verdere on dermijning van hun broodwinning. De sector staat door verschillende oorzaken namelijk onder druk. De vissers vinden dat ze door het nieuwe beleid worden beperkt in de uitoefening van hun beroep en eisten bij monde van advocaat mr. A.R. van den Noort dat de maatre gel buiten werking werd gezet. De uitvoering van de aanwijzing mag volgens de vissers alleen plaats vinden als er een behoorlijke scha deregeling tegenover staat. Niet onaanvaardbaar De rechtbank had meer oor voor de argumenten van de minister, die zich liet vertegenwoordigen door mr. M.B. de Wtte-van den Haak. Van Aartsen baseerde zich op een advies van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek. Vol gens dit advies bestaat er verband tussen de diepte van het zeewater en het formaat van de garnalen. Kleinere garnalen trekken naarma te ze groter worden van de randen van de getijplaten naar dieper wa ter. „Garnalenvissers vangen de garnalen die in de ondiepere ge deelten zijn opgegroeid." De rechtbank erkent wèl dat slui ting van percelen voor de garna lenvissers er toe kan leiden dat de vissers bij het volgen van de gar- nalentrek in hun bedrijfsuitoefe ning worden gehinderd. „Er is echter geen sprake van een on aanvaardbare situatie, zeker om dat de mosselpercelen slechts een fractie van het bevisbare gebied uitmaken." De rechter wijst verder op het uit voerig overleg dat aan de besluit- Trudy en Hans Halsema voor het vernieuwde hotel Het Uilenbos aan de Boodtlaan in De Koog. ,,Dit hotel, da's voor ons een uit de hand gelopen hobby." Ooit be gonnen met de verhuur van een paar kamertjes, heten Hans en Trudy Halsema uit De Koog hun gasten voortaan welkom in het compleet vernieuwde hotel Het Uilenbos. Opmerkelijk is dat Hal sema de nieuwe vleugel van het pension aan de Boodtlaan in eigen beheer heeft gebouwd en ingericht. Zo kort als de Halsema's het hotel bezitten (vorig jaar namen ze het over van hun dochter Lisette), zo ingrijpend hebben ze Het Uilenbos al aangepast. Eerst werd het uit de dertiger jaren stammende witte woonhuis annex hotel compleet gerenoveerd. Vorig jaar startte Halsema met de bouw van de veel grotere nieuwe vleugel. De werkwijze is op z'n minst op vallend te noemen. „We wisten te voren niet wat het ging kosten, hoe het precies ging worden en wanneer het klaar zou zijn. Natte vingerwerk dus." Met als streven Pasen 1995 ging hij met bouwvak kers Peter van der Voort en Henk de Ruijter ruim een jaar geleden aan de slag. Gezien de slappe tijd in de bouw kwam het werk bij Hal sema voor hen op het juiste mo ment. Het timmerwerk werd uitgevoerd door Jan Buis en Pieter Jan Kooger. De VEM en loodgie- tersbedrijf Jan Geus verzorgden het installatiewerk. Vorm Uitgangspunt was het ontwerp van architect Jan Visser. Hoewel de hotels onafhankelijk van elkaar zijn getekend, doet de vorm van het tweekappige dak wat denken aan dat van Hotel Molenbosch bij De Cocksdorp. Het interieur van de grote ontbijtzaal annex bar is stijlvol uitgevoerd, waarbij de uil als decoratie prominent aanwezig is. Het hotel hoort met 22 moderne kamers tot de grotere accommo daties op het eiland. De slaap plaatsen in de nieuwe vleugel (16 kamers) kwamen beschikbaar doordat enkele zomerhuisjes wer den afgebroken. Halsema heeft de inrichting en service afgestemd op een hotel van middenklasse. Eén kamer biedt de gast echter méér dan driesterrenkwaliteit. In de „VIP-room" staat een groot rond bed van hetzelfde rotan, waarin de rest van de meubels in het hotel zijn uitgevoerd. De badkamer is voorzien van een whirlpool. Verder heeft elke kamer een balkon of ter ras en een kluisje. Vanuit het inpandige kantoor be heert gastvrouw Trudy ook de overige vakantiewoningen die het paar verspreid over het eiland be zit. Vier daarvan staan op 't Stap- peland en werden door Halsema samen met Peter van der Voort en kele jarengeleden zelf gebouwd. Hele stap Voor ex-bouwvakker Halsema be tekent de overgang naar de hotel branche een hele stap. Als gastheer beheert hij ook de hotel bar, waarvoor hij onlangs met suc ces het examen cafébedrijf aflegde. Zondag, tijdens de open dag, kregen de Texelaars daarvan een voorproefje. Dat het hotel nü al in trek is, bleek tijdens de rond leiding. Het was lang zoeken vóór een lege kamer was gevonden. Voorspeeluur. Leerlingen van de muziekschool laten dinsdag a.s. weer horen wat ze kunnen. In de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo begint om 19.15 uur een voorspee luur. Er zijn optredens met keybo ard, saxofooon, blokfluit, pijporgel, klarinet, cello, fluit, cor net en bugel. Albert Dros Dzn. met achterkleinzoon in 1985. Het verslag van Albert Dros Dzn. (van hoeve Bland en Berg") over de Russenoorlog was bij sommi ge insiders al bekend, maar sinds deze week kan er ook een groter publiek van kennis nemen. In het kader van de 4/5 mei-viering is het verhaal in boekvorm uitgege ven. In 66 pagina's vertelt Dros, die de opstand in 1945 vrijwel van begin tot einde meemaakte, over de hevige strijd in de polder Eierland. Het boekje, getiteld „Geweld en vuur over de Eierland- se polder", kost een tientje en is ook in de boekhandels ver krijgbaar. De inmiddels overleden Dros ver klaart in zijn voorwoord waarom hij zijn verhaal op papier heeft ge zet. In het boek „Tragedie op Texel" trad schrijver J.A. van der Vlis volgens Dros slechts weinig in detail over de strijd in Eierland. „Omdat de opstand in Eierland werd uitgevochten, heeft het na geslacht er recht op, dat voor onze polder deze strijd in bijzonderhe den wordt vastgelegd." Dros maakte gebruik van eigen waarnemingen en van informatie die hem door „betrouwbare perso nen" is medegedeeld. „Zoveel mogelijk is ooggetuigeverslag de grondslag, hoewel een enkele keer de fantasie wel eens de vrije teu gel gelaten moest worden. Som mige handelingen vonden immers 's nachts plaats." Dros beschrijft de strijd in vier fa sen: 1. de poging om het vliegveld te heroveren; 2. de doorbraak van uit polder 't Noorden via de Oor- sprongweg en Wageningseweg naar de duinen, teneinde de Geor giërs in twee groepen te isoleren; 3. de vernietiging van de Geor giërs bij De Cocksdorp en de vuur toren; 4. de algehele zuiverings actie door de polder, met het doel de overgebleven groepen Geor giërs te vernietigen. Kaart Interessant is de bijgevoegde kaart, gemaakt door A. van Hoorn, met een overzicht van de gevolgen van de Russenoorlog voor Eier land. Op de kaart staan o.a. de dgor de Duitsers aangelegde ver sterkingen en gebouwen, de gra ven van gesneuvelde Georgiërs en de mate waarin boerderijen waren getroffen. Een 1 staat voor „licht beschadigd", een 4 voor „geheel verbrand". Het initiatief om Dros' verslag in boekvorm uit te geven is genomen door Gerard Monen uit De Cocks dorp. „Toen ik het verslag, dat wordt bewaard in het archief van het Eierlandsche Huis, weer eens in handen kreeg, bedacht ik dat het eigenlijk jammer zou zijn als niet meer mensen er kenni konden nemen." D.C. (Dick) uit Teteringen, zoon van de ver, gaf hem hiervoor toe ming. Met hulp van Mieke va Bent (typewerk en vormgevir Gerhard Smeenk (omslagont ging Monen aan de slag. ,s« wordt ook het „Strender Nie Juki in De Cocksdorp vervaardig is c kas kan wel wat extra geld g. ai ken, want men is aan een n< stencilmachine toe. Het boekje bevat geen l( maar belangstellenden kunnt lier recht tijdens de Durper feest het eerste weekend van mei is er een fototentoonstellir zien over Eierland in de oorli Het resultaat is in een oplag( 500 exemplaren voor alle langstellenden te koop. Dt brengst is bestemd voor st A van.„De Stenselaar", een zeti dig orgaan onder beschermir ral de Gemeenschap Eierland Stenselaar" maakt niet allee blad „Achter de Rugediek", staat ten dienste van allerlei mgingen met stencilwerk. k be mei üli|k ho (Foto Gerard Timmerman) vorming is voorafgegaan en vindt de aanwijzing niet onrechtvaardig. De rechter wilde ook niet weten van een verbetering van een scha deregeling voor de garnalenvis sers. „Er zal enige hinder worden veroorzaakt, maar van de voor gespiegelde schade is niets geble ken." Het bedrag dat de mosselkwekers vergoeden aan de garnalenvissers, acht de recht bank voldoende. Voor de hardloopwedstrijd „De 60 van Texel" en de paasrit van de menvereniging verleent Staatsbosbeheer privileges. Met enige overlast moet rekening wor den gehouden. Sbb heeft de organisatie van De 60 van Texel toestemming ver leend om de Randweg op Tweede Paasdag tot 13.00 uur af te sluiten voor de wedstrijd. De Natte Vla kweg wordt ook gebruikt, maar die blijft open. Het verkeer moet daar wel rekening houden met te gen het eenrichtingverkeer inko mende lopers. Ook enkele wandel en fietspaden zijn in het looppar- cours opgenomen. In De Dennen wordt aan het begin van de middag een tocht gehou den door menvereniging Tussen Wad en Duin. Omdat een deel van de rijtuigen niet over de ruiterpa den kan, is vergunning verleend voor het gebruik van de wandelpa den. De menvereniging ruimt na afloop de achtergelaten paarde- mest op en herstelt eventueel ge reden sporen. Zaterdag deden zowel een aspiranten- als een juniorenploeg van de Texelse jeugdbrandweer mee aan selectiewedstrijden in Apeldoorn. Beide ploegen moesten hun kunnen tonen op drie onderdelen, een theorie- en een praktijktoets. Daarnaast pro beerden de aspiranten een binnen brand te bestrijden. De junioren hadden als derde onderdeel een hindernisbaan met als slotstuk het spuiten op een huisje. Voor de the- orietoets slaagden 11 van de 13 Texelaars. De aspiranten (15 t/m 17 jaar) presteerden goed. Ze behaalden een gedeelde zevende en achtste plaats van de in totaal 18 deelne mende ploegen. De groep bestond uit Marian Smit, Willeke Eelman, llona Keijser, Diana Bakker, Ramon v.d. Star en Chris de Vries. De junioren (12 t/m 15 jaar) had den minder succes; mede doordat nieuwe ploegen deelnamen. Wel leverde Ruther Hand een zeer goe de prestatie door de op één na beste pompbediener te worden van de in totaal 14 deelnemende ploegen. De juniorenploeg be stond uit: Jessica Eelman, Jolien Huberts, Remco Sessink, Bennie Boonstra, Cor Jongejan en Rutger Hand. De tweede voorwedstrijd turnen die zondag in Den Helder werd gehouden bleek voor de Texelse delegatie twee gezichten te heb ben. Joey van der Vis stelde te leur, maar Boy van der Vis werd derde. Pieter Daalder had geen proble men met zijn plaatsing na een eer dere derde plaats in Monster en de vierde plaats in Den Helder. Helaas heeft hij geen toestel waar hij echt op uitblinkt zodat het resultaat moet komen van zeer constant turnen op alle toestellen. Jaap Duin was na de eerste wed strijd in Monster al kansloos, maar turnde met uitzondering van rek een goede wedstrijd. Hij verkeert nog steeds niet in supervorm. Dit maal verliep brug en voltige volle- In en tegen Petten ging het zon dag wederom mis met De Koog. De Kogers, die op de meest uit eenlopende redenen maar liefst zeven basisspelers moesten mis sen, bakten er zonder dat excuus evengoed bijzonder weinig van. De nood was zo hoog dat zelfs trainer Hans van der Park en be geleider Charles Ipenburg zichzelf hadden opgesteld. De eerste vijf minuten van de wedstrijd waren voor de thuisclub, die niet veel moeite had de eerste de beste aanval in een doelpunt om te zetten. Door deze vroege achterstand moest De Koog wat meer risico nemen, wat resulteer de in een licht veldoverwicht zon der echt gevaarlijk te worden. De grootste kans in het eerste bedrijf was voor Peter Brons die de laat ste weken steeds zelfzuchtiger wordt. Brons kwam vanaf links en in plaats van een voorzet schoot hij op doel en trof de paal. De tweede helft was een paar mi nuten bezig toen Petten de voor sprong verdubbelde. Veteraan doelman Ipenburg was kansloos op een schuiver in de korte hoek. De Koog ging in deze fase steeds minder slecht voetballen en cree- erde kleine kansjes. Nadat Hans van der Park een vrije trap rake lings naast had gekegeld, was de volgend free kick wel doeltreffend. Bernard Ipenburg en Martijn de Veij waren er verantwoordelijk voor dat een onnavolgbare variant op een indirecte vrije trap terecht kwam bij Jan Plaatsman die met zijn linkervoet de doelman kans loos liet: 2-1. Met nog twintig mi nuten op de klok gingen de blauw-witten op jacht naar de ge lijkmaker. Maar zoals vaak pakte dit verkeerd uit en bracht Petten de marge weer op twee. Alleen John Eelman haalde in het laatste kwartier nog een voldoende door een paar gevaarlijke aanvallen on schadelijk te maken. Maar ook hij kon niet verhinderen dat De Koog tegen een grote nederlaag aanliep. Eindstand: 4-1. Mei 1945: de verwoeste schuur van hoeve Bland en Berg". dig naar wens, maar bleven de punten liggen op de rekstok. In Monster bleek de oefeningen op brug de achillis-hiel van de Texelse turners. De trainingen van de afge lopen twee weken waren daarop dan ook geconcentreerd. Joey van der Vis (nivo 6C) begon aan kop met een 9,50 voor sprong. Met in- turnen op de brug leek alles rede lijk te verlopen, maar in de echte oefening maakte Joey een kapita le fout door in zijn pendel-kip de benen te ver over het hoofd te til len. Totaal uit balans en na enig klimwerk kon de oefening worden voortgezet. Het cijfer 4,55 was dodelijk. Ondanks goed turnen op alle andere toestellen bleek deze opgelopen schade niet meer te vergoeden. Na twee wedstrijden kwam Joey op de negende plaats. Boy van der Vis en Jaap Duin be gonnen op brug en trainer Stoter constateerde met zweet in de handen dat de oefeningen wel naar wens verliepen. Boy turnde op de top van zijn kunnen en werd onverwacht derde met 44,95 punten. Aan de culinaire vakschool van Groningen heeft Suzanne van Ton gelen het diploma restaurantkok behaald. Vorig jaar slaagde ze al voor het examen kok. Zaterdag vonden in Oudes de jaarlijkse springwedstr| plaats. De organisatie wasinj den van de zes gymverenigil het eiland. Organisatorisch! het allemaal zo goed dat zelf extra pauzes werden ini om weer tijd te rekken, kon de gymvereniging vai| Koog er niet bij zijn. Het niveau waarop werd gei gen, was vrij hoog. Er zelfs dubbele salto's gesprr 's Morgens mochten de j< turners (6 t/m 10 jaar) later wat zij het afgelopen jaar ha geleerd, 's Middags was beurt aan alle turners vartë| jaar. Dit jaar werd geen monstratie gegeven. Per werden de kinderen voor efe derdeel beoordeeld. Tussen dij en negen sprongen werden voerd. De juryleden beoordi door middel van een cijfer eindcijfer kwam tot stand doc<j cijfers van een vereniging tellen en te delen door het groepen dat had meegedaan, zo nauwkeurig mogelijk te w werd het eindcijfer tot drie qj achter de komma berekend. Na 47 rondes, een paar uur ten en honderden getoonde gen op langemat, mini-tram) en kast/paard mini-trami werd de strijd beslist met overwinning van SVC Cocksdorp). Dele in De vanh liki Uitslag springwedstrijden 1995 l l 8400; 2 GVO 8244; 3. GVT 8075J GOS 7704; 5. ZDH 7300 (Foto Mvcb Concentratie, ook bij de jongste springertjes.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8