Jubilerende zweefclub wil een nieuwe hangar Traag begin van de voorjaarswerkzaamheden Actie: verkoop oude en nieuwe luchtfoto's Piep! Poep IV TEXELSECOURANT hi ik zeggen wou.. Oeganda Bedrijvig^?/# Beweegbaar terrasdak ozefschool adopteert Papoea-kinderen Landbouw Visserskoor viert 10-jarig bestaan Kinderboerderij opent ballenbad Paastoernooi Jeu de Boules Texelse Paashaas tijdig uit hol ,angs de weg inrn ick] de toe 3 va evifl onti -Lac. alle De VRIJDAG 14 APRIL 1995 iMmmili h|Llu «l Mn «Ir mUli> waren we blij, toen we hoord- dat de Hervormde Vrouwen- ist uit Den Burg de opbrengst de jaarlijkse kledingmarkt in Schakel dit jaar wilde bestem- voor het project in Oeganda r di st-Afrika). Onze kinderen, Her- ze! i, Patrick en Annemiek, zijn al vanaf 23 september 1994 bezig met een project dat al- met veeteelt en melkverwer- te maken heeft. Een jilijkheid is onder andere het houden van melk en andere NieMiukten. De voeding voor het is ook een punt. Er is veel ge- aan kennis en omdat er op gebied geen scholen zijn, wii- onze kinderen ook zeker wat onderwijs gaan doen. Op die ier kan het in het hele land be- worden. zijn redenen waarom wij de da- van de HVD heel hartelijk ken voor al hun goede werk. alle andere medewerkers, in- ïgers en kopers bedankt! Spe ll ook Nico en Annelies Waerts Texel Techniek, die gespon- hebben en die, als er techni- e problemen zijn in Oeganda, d proberen er een mouw aan passen. Zo is het een fan- lisch mooi bedrag geworden. Riet en Herman Groeneveld, Den Burg. f 9 i Pi i Ij nns rest nel ïllir ork Ids de opening begin april be- likt Paviljoen Vliezicht bij Paal |over een beweegbaar terras- Daardoor is het mogelijk ook wat minder weer „buiten" te |en. Met een klein beetje zon is il snel lekker en wordt het te i, dan kunnen de lichtdoorla- jde platen ook voor een deel Iden teruggeschoven. Dit ge- |irt geheel automatisch. ojleerlingen van de Jozefschool WDen Burg hebben de opbrengst hun jaarlijkse Vastenactie ge- hitóuikt om het schoolgeld te beta len van twee kinderen in nBuw-Guinea. Vastenactie was een van de liviteiten die de school het afge- !n jaar organiseerde om be- :kenheid bij het lot van anderen wakkeren. De leerlingen jen zes weken geleden infor- tie in de vorm van een dialezing ir Nieuw-Guinea en het projekt Buur een papoea naar school". D| afgelopen weken legden ze opzij voor dit doel. Gister- Idag werd de actie officieel af sloten. In aanwezigheid van alle rlingen overhandigde leerkracht ïk Schermer aan voorzitter Har de Graaf van de stichting suw-Guinea een bedrag van 119,45. Dat is voldoende om |ee inmiddels geselecteerde kin- uit een kampong op het ind Biak gedurende twee jaar lerwijs te laten volgen. Hot Vivat motorzweefvliegtuig kon overdwars met veel moeite de hangar worden binnengereden, nadat een stukje uit de bovenrand van de deuropening was weggezaagd. iFoto Harry de Graaf) De Zweefviiegclub Texel heeft dringend een betere en rui mere hangar nodig. Om dat ongeveer f170.000,- kostende bouwwerk te kunnen neerzetten, wordt dit jaar financiële actie gevoerd. In samenwerking met de Texelse Courant zal voor f14.90 een boekje in de handel worden gebracht met luchtfoto's die 60 jaar geleden in opdracht van de krant van de verschillende dorpen werden gemaakt. Naast elke oude foto's staat een recente luchtfoto van hetzelfde dorp, zo dat goed is te zien wat er in die tijd allemaal is veranderd. Luchtfoto's spelen ook een rol bij een andere actie om het benodig de geld bijeen te krijgen: Texelaars kunnen voor slechts f75,- (24x30 cm| of f100,- (30x40 cm) een luchtfoto in kleur van hun boerde rij, bungalowpark, woning e.d. la ten maken. Dat wordt mogelijk gemaakt door fotograaf Pieter de Vries die de opnamen tegen kost prijs vervaardigt. Jubileum De actie is onderdeel van de vie ring van het 30-jarig bestaan van de club. Een ander onderdeel is een ledenwerfactie, die zijn hoog tepunt moet krijgen op 30 april. Er wordt dan een open dag gehou den waarbij iedere belangstellende met de zweefvliegsport kan ken nis maken. Voor serieuze gegadig den worden introductievluchten gemaakt. De club telt momenteel 28 leden en beschikt over vijf in structeurs (waaronder Texelaar Piet Standaart). Meer leden zijn wenselijk om de financiële moge lijkheden te verruimen, zodat de sport voor alle leden betaalbaar blijft. Andere plek De nieuwe zweefvlieghangar moet komen op een andere plek: tussen de grote hangar van het vliegveld en het restaurant. Dat er met spoed meer en betere ruimte nodig is, kan iedereen zien die het huidige gebouw bezoekt. De drie motorzweefvliegtuigen die de club in eigendom heeft, kunnen er nauwelijks in. De recente aan koop van het tweezits Vivat mo- torzweefvliegtuig heeft de nood acuut gemaakt. Dit toestel is zo groot dat het nodig was om een stuk uit de bovendorpel van de deur weg te zagen, anders kon de Vivat niet naar binnen. Langzaam De vier jaar geleden in Tsjechië ge bouwde Vivat is acht meter lang maar heeft een spanwijdte van 16.80 meter. De vleugeloppervlak te (20m2) is groot, maar nog op merkelijker is de techniek om deze oppervlakte te wijzigen. Door het naar buiten draaien van de zg. fowler flaps kan het toestel zeer langzaam vliegen. Een snelheid van 55 kilometer per uur is dan voldoende om in de lucht te blij ven. Zo kunnen de spaarzame thermiekmogelijkheden die Texel biedt, beter worden benut. Nog belangrijker is echter dat het toestel zeer geruisarm is. Dat is vooral te danken aan het lage toe rental (2300) van de propeller. Ombudsman De afgelopen maanden is druk ge werkt aan het opknappen en aan passen van het toestel. Het is nu klaar, maar het wachten is nog op het bewijs van luchtwaardigheid. Dit heeft veel voeten in aarde om dat een vliegtuig van dit type niet eerder in Nederland werd geïmpor teerd. In Duitsland werd het wel goedgekeurd. Verwijzend naar de Europese regelgeving vindt het bestuur van de zweefviiegclub dat de Nederlandse goedkeuring dan automatisch verstrekt zou moeten worden. Toen dat niet het geval bleek (zodat f3400,- betaald moest worden voor de Nederland se keuring) heeft het bestuur de Nationale Ombudsman in de arm genomen en de f3400,- onder pro test voldaan. De zaak is nog in be handeling. De verwachting is echter dat het toestel ongeacht de afloop over enkele weken de lucht in kan. De Vivat is inmiddels gespoten en voorzien van kleur en naam van Vakantiecentrum De Krim, die zich weer voor vijf jaar als sponsor aan de club heeft ver bonden. De voorjaarswerkzaamheden in de landbouw zijn vertraagd door de natte herfst en het dito voor jaar. Door het uitblijven van een drogende oostenwind en zon blij ven de meeste gronden nog te nat om bewerkt te worden. Daar waar wel is begonnen met het ploegen en zaaien, valt het op dat de structuur van de ondergrond niet optimaal is. En als in te natte gronden met een slechte struc tuur te vroeg wordt gezaaid of ge poot, zal de beworteling van de gewassen moeilijk tot slecht ver lopen. En een slechte beworteling geeft eerder kans op verdrogen en een minder goede ontwikke ling. Het is raadzaam enige ge duld op te brengen met de werkzaamheden op een te natte ondergrond. Uit de analyses van genomen grondmonsters blijkt dat de meeste gronden minder stikstof bevatten dan in voorgaande jaren. De grote hoeveelheden regen zijn hier debet aan. Voor de praktijk betekent dit dat iets meer N moet worden gestrooid voor een goede opbrengst. Per gewas zijn advie zen te geven gebaseerd op de meest efficiënte bemesting. Grasland Het grasland, dat reeds in maart stikstof heeft gekregen, laat dit duidelijk zien in kleur en groei. Daar waar de stikstof nog moet worden gestrooid, is reeds een achterstand ontstaan die niet meer zal worden ingehaald. Met enige dagen warm en zonnig weer zullen op meerdere bedrijven de melkkoeien naar buiten kunnen omdat er voldoende weidegras staat. Zodra er voldoende weide- gras beschikbaar is, kan de kracht- voergift per koe worden verlaagd. Dit werkt kostenbesparend. Melk koeien die op jaarbasis 8500 kg melk produceren met een goed gehalte aan vet en eiwit kunnen tot half mei 25 kg melk per dag uit gras halen. Tot eind juni loopt deze hoeveelheid melk terug tot 22 kg melk per dag. Tot eind augustus wordt bij voldoende aanbod van gras nog 20 kg melk per dag per koe uit gras gehaald. In de praktijk blijkt dat vooral in de weideperiode nog teveel kracht voer wordt bijgevoerd en dat er te weinig rendement uit het gras wordt gehaald. Een hoge melkpro- duktie per koe zegt niet dat het rendement ook hoog is. In de prak tijk zijn er verschillen, bij dezelfde melkopbrengsten per koe, van meer dan 8 cent voerkosten per kg melk. Door een regelmatig aanbod van goed gras tijdens het weide- seizoen zijn de voerkosten te ver lagen. En dit is voor de meeste bedrijven wenselijk nu de melkprij zen dalen. Onkruid In het voorjaar komen de onkrui den eveneens weer te voorschijn. Nu zijn er meerdere middelen om de onkruiden te bestrijden. Be langrijk voor de akkerbouwer is het dat een middel wordt gebruikt dat past bij het assortiment on- Heden en verleden van de Texelse visserij staan centraal op een ten toonstelling op zaterdag 22 april a.s. in het Oudeschilder dorpshuis 't Skiltje. De expositie is een on derdeel van de jubileumviering van het Visserskoor, dat precies tien jaar bestaat. In 't Skiltje zijn veel foto's te zien, deels afkomstig uit de eigen col lecties van de koorleden. Bert Ko ning geeft een fotografische impressie van het Visserskoor. Ook worden videofilms vertoond van de visserij en het koor. Am bachtelijk werk als netten boeten en een touwslagerij ontbreekt niet. De reddingsmaatschappij is aanwezig met een stand en ge bruik wordt gemaakt van spullen die door het Maritiem en Jut- tersmuseum zijn uitgeleend. Te- Kinderboerderij De Mient aan de Rommelpot heeft in het paaswee kend allerlei activiteiten voor de jeugd. Eén van de onderdelen is de opening van een nieuwe attractie, het „ballenbad". Dat is een bad van ongeveer veertig centimeter diep, waarin kinderen zich met ge kleurde ballen kunnen vermaken. De feestelijke opening is op eerste Paasdag om 13.00 uur. Clown Ol- lie zal daarbij aanwezig zijn en te vens is er een ballonnenwedstrijd. Zaterdag, zondag en maandag kunnen de jeugdige bezoekers zich tevens vermaken met eieren schilderen. Het ballenbad is voor de kinderboerderij de eerste van een aantal nieuwe voorzieningen. Volgend jaar komen er een grote speelhoek en een „schimmen- schuur" bij. vens zijn scheepsmodellen te zien. Bij een rad van avontuur zijn vele prijzen te winnen, beschikbaar gesteld door de middenstand. Na tuurlijk treedt het Visserskoor zelf in levende lijve op. Tweemaal zelfs: om 11.00 en 16.00 uur. 's Avonds is er nog een feestavond, maar die is alleen voor de leden. Jeu de Boules Texel speelt maan dag (tweede paasdag) voor de tweede keer in het bestaan een paastoernooi op de baan in Oosterend. Deze ligt achter de be jaardenwoningen aan de Bot- terstraat. Er hebben 12 paren ingeschreven. Het evenement begint om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Publiek is welkom. De Paashaas was er op Texel vroeg bij. Gisteren maakte hij al huppelend een rondje door Den Burg en deelde eieren uit. Komende dagen krijgt de Paashaas het erg druk. Zon dag is hij in De Koog (12.00 uur op het Dorpspleinen in De Cocksdorp (13.00 uur bij paal 28). Verder zal hij op tal van evenementen tijdens de paasdagen zijn gezicht laten zien. Wie wil weten waar de Paashaas uitrust van het eie ren verstoppen doet er goed aan een bezoekje te brengen aan De Worsteltent in de Den nen. Daar heeft hij namelijk een hol gebouwd waar kinde ren een kijkje in mogen nemen. (Foto Tessa de Graoff) kruid. Uit onderzoek en praktijker varingen is het duidelijk dat soms met aanmerkelijk minder of een ander produkt een goed resultaat kan worden bereikt. Hiervoor geldt dan wel dat de bestrijding wordt toegepast op kleine jonge onkrui den onder goede weersomstan digheden. Voor de akkerbouwer is het op lange termijn gezien van groot belang dat kritisch wordt omgegaan met de gewasbescher mingsmiddelen. Kostenbesparin gen zijn hierdoor op de meeste akkerbouwbedrijven zeker nog haalbaar. Vreterij Gescheurd grasland, maar ook tweedejaars graszaadpercelen ge ven soms verrassingen doordat in het cultuurgewas vreterij optreedt van emelten en ritnaalden. Het is zinnig voor het zaaien en poten maatregelen te nemen waardoor vreterij achterweg blijft. Emelten zijn met een pekelbak op te sporen terwijl ritnaaldenvraat kan worden opgespoord door 14 dagen voor het zaaien en of poten op verschillende plaatsen in het perceel aardappelknollen in de grond te plaatsen. Wanneer er rit naalden zijn zullen zij zich invreten in de aardappelknollen. Zebra. Gedacht wordt over de aanleg van een zebrapad ter hoog te van de Wilsterstraat en Mr. Kraaistraat. Gemeentewerken zal de beste plaats hiervoor bepalen. Beplanting. De beplanting van de snelheidsremmende slinger in Zuid Eierland groeit slecht. De ge meente zal hier aandacht aan besteden. 'e moeten mij altijd hebben, blijkbaar sta ik op de zwarte ijst van Interpol, want al jaren word ik bij elke grensovergang en op elke luchthaven bespron gen door politie en douane. An dere reizigers die er veel gevaarlijker uitzien, worden vriendelijk toegelachen en mo gen doorlopen. Maar ik word oars staande gehouden, moet roijn koffer leegmaken en word row en onzedelijk betast met oen electronisch apparaat. Nu rjioet ik toegeven dat er inder daad iets verdachts met mij aan de hand is. Bij het passeren van het electronische poortje klinkt 't'Jd een alarmerend gepiep, •en teken dat ik metalen bij mij raag en dat zouden best pisto- en °f handgranaten kunnen 2|jn. Meestal is dat niet het ge- Va' en wordt het alarm veroor zaakt door muntgeld, een seutelbos of ander onschuldig root dat op het lichaam wordt gedragen. Als reizigers die spullen even afgeven, zwijgt het poortje, tenzij ze een stalen heupgewricht, kunstmatige hartklep, buitensporig veel gou den kiezen of andere metalen proteses in zich hebben. Bij mij zijn alle lichaamsdelen nog ori gineel, maar toch slaat elke keer weer dat poortje op tilt. Een mysterie. Een paar weken geleden ge beurde het weer op de luchtha ven van Jakarta. Het poortje piepte hevig toen ik erdoor wandelde. Portemonnee, ring, kettinkje en horloge leverde ik in, maar het piepen bleef. Ze dachten dat het in de gesp van mijn riem zat, dus die moest ook af. Vervolgens een trui met metalen ritssluiting uitgetrok ken en mijn bril afgelegd, maar opnieuw: pfep-pfep! Tenslotte ook mijn schoenen uitgetrok ken, want de veiligheidsman dacht dat daar stalen neuzen inzaten. Ook dat hielp niet zo dat ik nog verder moest worden ontmanteld. Ik had inmiddels zo weinig kleren aan, dat het aanstoot gaf voor de lange rij morrende reizigers achter mij. In Indonesië mag je echter nooit je gevoel voor humor ver liezen. Ik legde daarom vriende lijk uit dat ik veel metaal in mijn botten heb, als gevolg van het eten van vis uit de Noordzee, die lange tijd met kwik en ande re zware metalen was besmet. Het valt niet mee om dat te zeggen in het Indonesisch, maar het kwam blijkbaar ge loofwaardig over want de con troleurs knikten ernstig en deden opgelucht. Hun apparaat was gelukkig niet rusak (kapot) en ik mocht me aankleden en doorlopen. f Een maand eerder op dezelfde luchthaven beleefde ik een inci dent bij de controle van koffers en handbagage. Blijkbaar wa ren ze van plan om mij nu ein delijk eens op heterdaad te betrappen op het invoeren van drugs, pornografie of andere nering die Indonesië niet in mag. Alles moest worden uit gepakt en op een tafel worden uitgestald. Ze wilden weten wat voor pillen in het medicijn doosje zaten, bladerden in pa pieren en stuitten tenslotte op een pakket met meer dan hon derd brillen en tientallen broe ken en shirts afkomstig van voetbalclub ZDH uit Den Hoorn. Nu hadden ze me te pakken, want die partij brillen en sportkleding kon natuurlijk niet voor eigen gebruik zijn, dus was het handel waarvoor ik geen invoerrechten had be taald. Uitleggen dat het twee dehands brillen waren die ik van Cor de Wit, meneer Win- nubst, mevrouw Saai en andere Texelaars had gekregen om uit te delen aan arme mensen in Nieuw-Guinea, hielp niet. Ik moest met het pakket naar een apart kantoortje om alsnog de aangifte in orde te maken. De ambtenaar aldaar bleek ge lukkig plooibaar. Zó gemoede lijk, hij leek wel een Texelaar. Hij roerde in de brillen en keek op een gegeven moment verlek kerd naar een zonnebril met fraai antiek goudkleurig mon tuur. Ik ging zodanig voor hem staan dat zijn collega's hem niet zagen en vroeg: ada? (heb ben?) Hij keek gretig, maar aar zelde, kennelijk ten prooi aan grote twijfels. Op hetzelfde mo ment drukte ik de bril in zijn handen. Oleh-oleh dari Belan- da" (cadeautje van Holland). Hij grijnsde van oor tot oor, bood zijn excuses aan voor de overlast die hij me had bezorgd en begeleidde me naar de wachtende bus. Goed afgelopen dus, maar zo iets geeft wel hartkloppingen. De man had immers net zo goed woedend kunnen reage ren op deze omkooppoging. Dat weet je nooit in Indonesië. De corruptie tiert daar welig, maar af en toe proberen ze op demonstratieve wijze het te gendeel te bewijzen. Zoals gezegd, moeilijkheden bij de douane heb ik altijd. Dat ge dwongen uitpakken van tassen en koffers is altijd heel verve lend. Hoewel, het uitpakken lukt nog wel, maar het vervol gens haastig weer /npakken, is een moeizame worsteling. Op wonderbaarlijke wijze blijkt het volume van mijn overdadige hoeveelheid goederen aanzien lijk te zijn toegenomen, zodat het deksel niet meer dicht kan. En terwijl je staat te sjorren, roepen ze ook nog dat ie od moet schieten: lekas, lekas! Onaangenaam is het ook dat op veel luchthavens de douane controle in openbaarheid plaatsvindt. Andere reizigers staan er nieuwsgierig omheen als ze in je privéspullen zitten te rommelen. Vorig jaar zag ik hoe ze uit de bagage van een al- leenreizende keurige Neder landse zakenman, met wie ik in het vliegtuig kennis had ge maakt, een pakket met 144 condooms tevoorschijn haal den. Een extra voordelige winstpakker uit het krantje van de Makro. Ze gaven bewonderend commen taar: Nou, nou, meneer is zeker héél wat van plan! Toen ik die zelfde Nederlander drie weken later in Blitar bij het graf van Soekarno nog eens tegen kwam, informeerde ik: En? Zijn ze al op? Hij kon er niet om lachen. Woensdag kreeg ik van het Amsterdamse Gerechtshof een aangetekende brief die mij tot grote vreugde stemda Mijn ac tie tegen de verontreinigings heffing die ik in 1992 moest betalen aan het Hoogheem raadschap Uitwaterende Slui zen voor het legen van een beerput, heeft succes gehad. Het Gerechtshof heeft de eer dere afwijzende uitspraak van het Hoogheemraadschap ver nietigd. Ook de aanslag is ver nietigd en het Schap moet het griffierecht aan mij terugbeta len. Het Hof heeft aldus beslo ten omdat het Hoogheemraadschap in dit ge val strijdig heeft gehandeld met de beginselen van behoorlijk bestuur. Dat heeft te maken met het feit dat het Schap na 1979 dertien jaar lang geen vertreinigingsheffing in reke ning bracht bij beerputeige naars die incidenteel hun afvalwater bezorgden of lieten bezorgen bij de rioolzuivering. Toen het Schap daarmee in juli 1992 weer begon, kon ik dat niet weten, anders zou ik de ge meente geen opdracht hebben gegeven de put te legen. „Als dan staat het Schap niet vrij be langhebbende in de verontreinigingsheffing te be trekken voor een lozing van de inhoud van een septictank, die in februari 1992 plaatsvond. Uit het vorenoverwogene volgt dat het gelijk aan de belanghebben de is", aldus het Gerechtshof. Die belanghebbende ben ik dus. De dag kon niet meer ka pot, want er is niets heerlijkers dan gelijk krijgen na een jaren lange eenzame juridische strijd. De vraag is nu of ook andere poepputeigenaars, die hun af valwater wel eens door de ge meente hebben laten weghalen, recht hebben op te ruggaaf van verontreinigings heffing. Ik zoek dat nog uit, maar ik vrees dat dit slechts voor een beperkte groep zal gelden, éls het al mogelijk is. Bovendien weet ik nog niet of het Hoogheemraadschap tegen de uitspraak van het Hof in be roep gaat bij de Hoge Raad. Dus nog even wachten met jui chen. De borrel die mijn suppor ters bij goede afloop hadden toegezegd, sla ik intussen niet af. Ook reken ik erop dat dege nen die met mij om aanzienlijke bedragen hebben gewed dat het Hof mij in het ongelijk zou stellen, terstond tot betaling zullen overgaan. Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9