Cjrocn TwartjJexeh in het Gratis openbaar vervoer voor een beter milieu" EZORGER N Klif $2 Oosterend stap dichter bij nieuwe woningen Moeder en kind in de lentezon 179 TEXPO Burgemeester op avond Groen Links: U/R Ondernemer Ploeg zet door ummer tor/C' UJim ITIets zoeken een M/V voor ons de Texelse urant wil bezorgen op route: GEEN KRANT 5 mei bevrijdingsdag Milieuprijs 1995 naar Bakkers „De Waddel" Aanrijding Bezwaarschriften tegen windmolens Valse bankpas Autodief gepakt door slachtoffer XA' 1 .■•i-ivA'rXX BANKETBAKKERS ROOMIJS schepklaar VERDER IN DIT Koninginnedag- programma Den Burg en buitendorpen r* Toch goed resultaat voor Lionsveiling Mister ZDH neemt afscheid jw Eerste asperges voor oud-notaris Visserskoor gehuldigd Periodetitel Texel '94 OSG steekt stokje voor examenstunt beursdatum wordt verschoven naar 13+14 nov. 1995. TEXELSEÜCOURANT RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10978 DINSDAG 25 APRIL 1995 e Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, \C Den Burg, telefoon (02220) 62600. enties/abonnementen ,n (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. de Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, n (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. je buiten werktijd Gerard Timmerman, wal 11. Den Burg, telefoon (02220) - 14687 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nrv 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los /"1,45 is openbaar vervoer op het hele eiland. Om via dit mid- de automobiliteit op het eiland omlaag te brengen, de burgemeester Van Rappard vrijdagavond op de mi- avond van Groen Links voor de grootste verrassing, enbaar vervoer wordt nu voor de helft gesubsidieerd, we als Texelaars nu eens die andere helft met elkaar n betalen." Het idee bleek een welkome aanvulling op Sroen Links-nota „Platina" waarvan samensteller Jaap ning hem het eerste exemplaar overhandigde. hoon Groen Links veel had an om de presentatiebijeen- :t in De Lindeboom aantrek- te maken, viel de animo i. De meeste van de talrijke ities waarnaar het discus- jk was opgestuurd, schitter- door afwezigheid. Wellicht signaal voor de geringe be- itelling voor milieuvraagstuk maar het kan ook zijn dat jurrentie van andere evene- len, zoals de Lions-veiling, rol speelde, dachte sluit aan op de stel- m gastspreekster milieudes- ige drs. Tineke van der ir, dat hebzucht de grootste iak is van het milieuprobleem, irgeleek consumenten met rudde schapen. „Ze lopen al- achter elkaar aan. De ma an consumeren bepaalt wie i, bepaalt hun identiteit. Aan- wordt al lang niet meer be door status en afkomst." Dit impt/sme is volgens haar ir niet alleen ingegeven door icht. „Kopen isook een so- bezigheid, zoals een markt ontmoetingsplaats is. Een vrije tijdsbesteding." actieprogramma „Agenda len wereldwijd plan om duur- IAOVERTENTIE) ilderweg, Ongeren, Meyer- os, Burgerdijk, Tien- Oosterenderweg, Bar- i. Westerboersweg, Eende- iweg, Harkenbuurt, (lingsweg. r wonen ongeveer 53 nnees. bezorgen is het eenvoudigst r iemand die in deze omge- g woont. kranten moeten dinsdag en dag even na 15.00 uur in onze kkenj aan de Warmoes- lat worden afgehaald. nteresseerden kunnen voor ere inlichtingen terecht bij de fptie van de drukkerij. Uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111 (ADVERTENTIE) ierband met bevrijdingsdag Te krant van vrijdag 5 mei donderdag 4 mei Schijnen. Intenties voor deze krant p uiterlijk woensdag 3 (vóór 10.00 uur worden leverd. pctie Langeveld de Rooy zame ontwikkelingen te bevorde ren, speelt in op haar filosofie. „Naast een duurzaam milieu ook duurzaamheid op sociaal en eco nomisch gebied." Voor Texelaars, die door het toerisme méér dan el ders met milieuproblemen te ma ken hebben, had ze enkele besparingstips in huis. Texel noemde ze als milieugebied „klein en overzichtelijk." De was „Handdoeken in hotels, ook scho ne, worden doorgaans elke dag gewassen. In Zwitserland is dat niet automatisch zo. Alleen als mensen daarom vragen. Je zal er versteld van staan hoeveel energie en water je daarmee bespaart. En waarom automatisch een ligbad op elke hotelkamer?" Inzake de flora en fauna: „Natuur hoort niet alleen thuis in natuurge bieden." Ze pleitte voor de aan plant van vlinderstruiken in straten en tuinen om de vlinderpopulatie te vergroten." Burgemeester van Rappard prees het discussiestuk van Groen Links. „In alles wat er in staat heeft u gelijk. Alleen, gelijk heb ben en gelijk krijgen is wat an ders." Groen Links vervult volgens de burgemeester een voortrek kersrol. Hij waarschuwde ervoor dat de partij zich niet moet verwij deren van de doelgroep. Toeristenbelasting Aan zijn idee voor gratis openbaar vervoer was heel wat rekenwerk voorafgegegaan. „Financiering is wellicht deels mogelijk door een kleine verhoging van de toeristen belasting." Een voorzetje waarover hij wet houder Poster (financiering) ken nelijk nog niet had geraadpleegd. „Wat mij betreft hiervoor géén ho gere toeristenbelasting", aldus Poster. Poster maakte deel uit van een grote delegatie van Texels Belang, die acte de presence gaf op de avond van Groen Links. Andere partijen schitterden door afwezig heid. Overigens beklaagde TB- leden zich erover dat behoudens Piet en Hanna Bakker van hoeve „De Waddel" op Westergeest hebben van Groen Links vrijdag avond de Milieuprijs 1995 gekre gen. Het duo heeft op de Hogeberg al zo'n vijftien jaar een schapenhouderij annex kaasmake- Piet en Hanna Bakker nemen de Milieuprijs 1995 in ontvangst van Peter Bakker van Groen Links. (Foto Gerard Timmerman rij. De werkwijze is traditioneel en dienstbaar aan de landschappelij ke waarden in het gebied. „De be- drijfvoering past zeer wel in het mooie landschap van de Hoge berg", aldus Groen Links. „De agrarische activiteiten èn de zorg voor tuinwallen en kolken plus het beheer van de eendenkooi dragen belangrijk bij tot de verrijking van één van Texels mooiste landschap selementen. De druk op de han- delsprijzen voor schapen en wol vergen een extra inspanning om deze bedrijfsvoering in stand te houden. Hopelijk wordt aan de fa milie Bakker de ruimte gegeven hun activiteiten nog jaren voort te zetten." Piet Bakker was blij met de erken ning. „Het streelt ons wel dat we de prijs hebben gewonnen. Toch een erkenning voor onze werkwij ze." De schapenhouder had zich maar ternauwernood kunnen vrij maken van het werk. „De lammerij is nog aan de gang. Het ziet er van het jaar goed uit. We hebben mooie droge aprilmaand en de lammeren zien er mooi blank uut. Al Heen ben ik door al dat werk op het land vanavond hartstikke ro zig." het voorstel van Van Rappard, er weinig vuurwerk was gepasseerd. Dit werd gecompenseerd door de passie van de veelzijdige band Moxy Milly Willy, met in de gelede ren oud-Texelaar Martin Vlaming. Vermeldenswaardig is de fotocol- lecite van Angèle Etoundi Esamba aan de wanden van de Schouw burgzaal. Naast de kunstzinnige waarde symboliseren de con- De plannen voor woningbouw tussen de Mulderstraat en de Ko ningsstraat door ondernemer W. Ploeg (Strendzicht) zijn bij de Oosterenders in goede aarde ge vallen. Van de zestig mensen die begin maart op de voorlichtings avond kwamen, koesteren 17 be zoekers al serieuze koopplannen. De provincie heeft laten weten niet afkerig tegenover de wonin gen te staan. ,,Het licht staat nog niet op groen, maar wel op oran je", aldus architect Dirk van der Kooy. Toen Ploeg zijn plannen vorig jaar openbaarde, vond de gemeente deze nog wat voorbarig. Texel heeft namelijk twee groeikernen, Oudeschild en Den Burg, terwijl het aantal beschikbare woning contingenten beperkt is. Toch ging het college met GS om de tafel. Nu de provincie per brief heeft la ten weten dat het de behoefte aan woningen in de overige dorpen in ziet en daaraan wil meewerken, zoekt de gemeente naar planologi sche mogelijkheden om huizen in Oosterend te realiseren. Beperkende factor is echter het geldende bestemmingsplan. Het aantal woningen in het dorp mag niet te snel groeien. In Oosterend is echter jaren niet gebouwd, en dus sprake van een lichte achter stand. Om extra ruimte voor wo ningbouw te krijgen inventariseert de gemeente in hoeverre binnen het huidige bestemmingsplan pan den of terreinen met een woning bestemming,niet als zodanig worden gebruikt of gaan worden gebruikt. Bijvoorbeeld huizen die een pakhuis zijn geworden. Be doeling is dat deze woonbestem mingen eraf gaan en ten goede komen aan de nieuwe huizen op het terrein tussen de Mulderstraat en de Koningsstraat. Deze be stemming was in een oude struc tuurschets al eens voor woningbouw aangemerkt. Bouwtempo Ploeg en rechterhand Van der Kooy hebben voorlopig een bouw vergunning voor 24 woningen aangevraagd. De betrokken in stanties lijken het erover eens dat dit getal haalbaar is. Een ander verhaal is het bouwtempo. Van der Kooy: „Wij gaan ervan uit dat het niet gewenst is dat alle huizen te gelijk worden gebouwd. Vanuit de markt is daar waarschijnlijk ook geen vraag naar." Uit een enquête die aan de voorlichtingsavond in maart was gekoppeld, blijkt dat de bouw van 17 woningen zonder meer haalbaar is. De geënquêteer den hebben precies hun wensen aangegeven. Sommigen kiezen voor een bungalow, anderen voor seniorenwoning, een eensgezins woning of twee onder één kap. Concreet plan „Als we deze aantallen gaan af ronden en we de vraag van Uitge verij Stark voor de huisvesting van medewerkers erbij optellen, is er op termijn vraag naar dertig hui zen in Oosterend. „We gaan in on ze nieuwe plannen dan ook uit van dertig woningen, in de weten schap dat de laatste pas op ter mijn zijn te realiseren." De auto van een 67-jarige vrouw uit De Waal is vrijdagmorgen op het parkeerterrein bij de Aldi aan gereden. De wagen bleek links voor gedeukt. De dader heeft zich niet gemeld. Die laatste beperking is voor het tweetal echter geen reden om met een kleiner plan te komen. „De ge meente wil een concreet bestem mingsplan bij de provincie op tafel leggen en voor de laatste wonin gen niet later nog eens een artikel 19-p.rocedure volgen." De grond aan de Mulderstraat die nodig is voor de woningbouw is sedert enige tijd in handen van Ploeg. Met Van der Kooy gaat hij ervan uit dat ze zelf het volledige plan ontwikkelen. „Een plan voor en door Oosterenders", wijst hij op het voornemen zoveel mogelijk ondernemers uit het dorp in de plannen te betrekken. Hij ver wacht dat het nog minstens een jaar gaat duren alvorens de bouw kan worden gestart. De bouwplannen voor twee wind turbines bij de dijk tussen de pol ders Eierland en 't Noorden liggen sinds gisteren bij de gemeente ter inzage. Bezwaarmakers hebben tot 8 mei a.s. de gelegenheid hun „zienswijze" (bezwaarschrift) in te dienen. De werkgroep die zich tegen de komst van de molens verzet, heeft een standaard bezwaarschrift gemaakt en roept alle andere tegenstanders op de ze in te vullen. De bouwplannen zijn ingediend door de agrariërs Simon Vlaming en Nico Boersen. Zij willen de 65 meter hoge windmolens plaatsen nabij de kruising van de Zwinweg met de Eierlandse dijk. Hun voor nemen is in strijd met het bestaan de bestemmingsplan (dat o.a. uitgaat van maximaal 45 meter), maar past wel in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, dat momenteel in voorbereiding is. De Texelse politiek moet zich daar over echter nog uitspreken, waar schijnlijk komend najaar. Het college van b en w steunt de plannen, die al na het voorberei- dingsbesluit van de gemeenteraad in februari j.l. tot diverse protesten hebben geleid. Officieel hebben bezwaarmakers echter pas nu de gelegenheid om te reageren. Eén van de vroege protesten was af komstig van een groep veron truste polderbewoners. Zij hebben een werkgroep gevormd, waar mee zij proberen een zo breed mo gelijk draagvlak bij de Texelse bevolking te krijgen. Een handte keningenactie leverde 275 steun betuigingen opt Zon en een warme oostenwind zorgden gisteren voor een aangena me voorbode van de zomer. Mensen gingen in t-shirt over straat en vogels zongen het hoogste lied. Genieten van de heerlijke tempera tuur deden ook de talrijke lammetjes, die tot nog toe een koud voorjaar achter de rug hebben. Gelegen tegen de dikke vacht van moeder was het voor dit lammetje op de dijk prima toeven. Vanaf het „terras" met uitzicht over het wad en de polder was het leven bijna te mooi om waar te zijn. (Foto Frans Hopman) De werkgroep heeft een groot aantal bezwaren. Hoofdargument is dat de windmolens een ernstige verstoring van het landschap ge ven, wat de aantrekkelijkheid van Texel voor toeristen vermindert. De agrariërs Vlaming en Boersen zien in de molens een mogelijkheid om hun inkomen aan te vullen. De werkgroep beschouwt dat, mede wegens de grote subsidies die er mee gemoeid zijn, echter niet als het geëigende middel. Standaard-bezwaarschriften zijn verkrijgbaar bij de leden van de werkgroep: Corry Stiehl (tel. 11476), Maria van der Spek (11736), fam. Kersting (18048), Niek Welboren (11214) en Co Vin- ke (11760). Een 52-jarige man uit Den Burg is op raadselachtige wijze f3000,- kwijtgeraakt. Hij kreeg een bank afschrift van het genoemde be drag, maar heeft dat zelf niet opgenomen. Het vermoeden bestaat dat iemand met een valse pas een geldautomaat heeft bewerkt. Een 25-jarige Koger ontdekte vori ge week dat zijn pas gekochte blauwe Audi was gestolen. Hij meldde dit bij de politie, maar deed nog geen aangifte omdat hij de papieren van zijn auto nog niet had. Na een tip in de kroeg werd hij zelf op het spoor van de dader gezet. De Koger zocht de man op en wist hem tot een bekentenis te dwin gen. Het ging om een Oosterender die met vrienden naar Heerhugo- waard was gereden en de gesto len wagen daar achterliet bij het NS station. Samen met de dader heeft de Ko ger de wagen opgehaald. Er bleek aan de voorzijde ook nog enige schade te zijn gereden. Omdat hij zelf met de Oosterender een scha deregeling heeft getroffen, wilde de Koger geen aangifte doen bij de politie. De Oosterender heeft ook bekend te hebben ingebroken in een bestelwagen die in de Parnassi- astraat stond. De hieruit gestolen spullen zijn terecht. (ADVERTENTIE) t ÈJ|> V.> 'V; UV&.N^TS'.A,.#-*'?- - -V'.v V W'c StK's? bak 1000 ml van 279 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 Jaap Vlaming overhandigt burgemeester Van Rappard het eerste exemplaar van de dis cussienota „Platina". (Folo Gerard Timmermarl trastrijke foto's de diepere gedach te van de avond. De foto's hangen tot 15 mei in d'Ouwe Ulo. Over de tegenstelling tussen arm en rijk en de ontbossing in Kame roen gaat de novelle „Encourage moi" (bemoedig me!), geschreven door voormalig agrarisch- ontwikkelingswerker Jaap Vla ming, die uit eigen werk voorlas. w EüjBgjHIBaEnHEEBI 9 Leerlingen van OSG De Hogeberg die in het praktijkgebouw (voor malige LTS) vannacht een exa menstunt wilden uithalen, zijn van een koude kermis thuisgeko men. Conrector Gerben van der Feen en conciërge Gerard Kuip die er lucht van hadden gekre gen hielden de school tot grote woede van de scholieren herme tisch gesloten. Zo'n veertig examenkandidaten verzamelden zich rond 11.00 uur gisteravond bij het praktijkgebouw om dat met zo'n 2000 ballonnen en wat vlaggetjes te versieren. „Wat steekt déér nou voor kwaad in. Dit is gewoon naadje. Het mag alleen niet omdat wij als boeren worden beschouwd. Scholieren aan de andere kant mogen in dat gebouw straks wél hun gang gaan", aldus verontwaardigde scholieren. Volgens Van der Feen, die de leer lingen zelf overigens niet te woord wilde staan, heeft de directie tot het verbod besloten nadat een voorgaande stunt uit de hand was gelopen. „We vinden het héél ver velend om spelbreker te zijn. We kunnen echter geen schade riske ren. Ook niet in het andere ge bouw. Onze leerlingen zullen best van goede wil zijn, er zitten een paar onbekende tussen en die missen nou nèt dat stukje verant woordelijkheidsgevoel.' Volgens de initiatiefnemers waren inderdaad meer mensen op de stunt afgekomen dan de bedoeling was. „Maar iedereen die hier niet hoort hebben we al weg gestuurd." De scholieren lieten zich niet uit het veld slaan en besloten na rijp beraad er toch een gezellige nacht van te maken. „Als dat niet binnen kan, dan maar bui ten." (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J/.W.aWr W. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: WATERSPORTCENTRUM DUINKER DROGISTERIJEN V.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1