Koninginnedag buitendorpen Lionsveiling: minder kavels, meer omzet Agenda Heel weekend feest Koninginnedag en opening Molenkoog gecombineerd TEXELSE^? COURANT DE KOOG DEN HOORN OOSTEREND DE COCKSDORP EIERLAND OUDESCHILD Koninginneloop in Oosterend Kampioensteams onder de hamer Culturele avond leerlingen OSG Tulpenrit „Thijsse" spreekt journalisten toe Rotzooi op meierblissen DINSDAG 25 APRIL 1995 ■re' Ondanks de bevrijdingsfeesten die een week later hevig worden gevierd, doet Texel ook aan Ko ninginnedag. In de buitendorpen zijn diverse programma's be dacht. Net als vorig jaar worden in De Koog zaterdag spelen voor grote ren gehouden. Het thema is dit jaar anders dan sprookjes, maar wat het wel wordt is nog geheim. Teams van zes tot acht personen kunnen zich tot donderdag opge ven bij Roelie Stam of Veronica van Beek (17022 of 17729). Om 13.30 uur begint een optocht met versierde fietsen. Om 14.00 uur kunnen de deelnemers aan het spel hun opdracht halen op het dorpsplein. Daar starten een half uur later de kinderspelen. De prijsuitreiking voor de jeugd is om 16.00 uur en de ouderen die aan het spel meedoen worden om 17.00 uur op het dorpsplein verwacht. Leden van DEK verzorgen zaterdag om 08.45 uur in Den Hoorn mu ziek van de toren. Met de fanfare maakt de jongste jeugd om 09.15 uur een rondgang door het dorp. Om 10.15 uur is er een ontvangst in het dorpshuis voor iedereen, waarna om 11.00 uur tractoren vanaf de Drijverschool vertrekken voor het traditionele meierblis- jutten. Tussen 13.00 en 15.00 uur kunnen kinderen zich aanmelden voor spelletjes en is er rommelmarkt voor de jeugd. De boerenkapel zorgt voor muzikale begeleiding. De ouderen kunnen tussen 13.30 en 17.00 uur meedoen aan een speurtocht met als thema „Hoorn- der families". 1 Verdeeld in twee leeftijdscatego rieën kunnen kinderen tussen 15.00 en 16.00 uur meedoen aan spelletjes in de Herenstraat. Aan sluitend is er tot 17.00 uur kinder disco in het dorpshuis, waarna de oplossing van de speurtocht be kend wordt gemaakt. Op zondag houdt de Hoornder feestcommissie een fietstocht (ongeveer 25 km.) waarbij op drachten moeten worden vervuld. De route voert langs plaatsen die in de Tweede Wereldoorlog een rol hebben gespeeld zoals is vertelt in „Dorp in oorlog", de serie die in De Hoornder heeft gestaan. Ook niet-Hoornders mogen meedoen aan de fietstocht. Deelname kost ƒ2,50 (incl. consumptie) en star ten kan tussen 13.00 en 17.00 uur bij dorpshuis De Waldhoorn. Mocht het slecht weer zijn, dan wordt de fietstocht uitgesteld tot zondag 7 mei. De jeugd van Oosterend kan om 09.30 uur vanaf het dorpshuis in een optocht mee naar de muziek- nis, waar vanaf 10.00 uur spelle tjes worden gedaan. Het programma voor de volwassenen is doorgeschoven naar de bevrij dingsfeesten. De kinderen van De Cocksdorp en Eierland houden om 10.30 uur een optocht die start bij het Eierlandse Huis en wordt voorafgegaan door Excelsior. Om 13.15 uur beginnen kinderspelen op het terrein van de Strijbosschool in Midden Eierland. Aanmelding kan vanaf 13.00 uur. De zeskamp voor ouderen is op hetzelfde terrein en begint om 15.30 uur. Ook in Oudeschild wordt een op tocht gehouden. De start is om 10.00 uur bij het schoolplein. Op de groenstrook voor dorpshuis 't Skiltje is van 14.00 tot 17.00 uur vrijmarkt voor iedereen. Tussen door worden ook kinderspelen ge daan, waaraan vrijblijvend mag worden meegedaan. Prijsuitreiking is ongeveer 17.15 uur in het dorpshuis. Na de meierblis is in 't Skiltje Ko- ninginnebal met The Small Buzz. Voor de veertiende keer gaat de Koninginne-loop in Oosterend van start. Dit keer op zaterdag 29 april. Inschrijving is in het Jeugdge- bouw, Oranjestraat 1, vanaf 17.15 uur. De start voor de jeugd van 10 tot en met 12 jaar is om 18.00 uur. Een minuut later start de jeugd tot en met 9 jaar. Het rondje van 1060 meter is als vanouds: start/finish voor 't Cafeetje, Peperstraat, An kerstraat, Achtertune en Kerk straat. De prijsuitreiking zal me teen bij de finish plaatsvinden zo dat er niets van de Meierblis gemist hoeft te worden. Als dit is afgewikkeld volgt de start van de anderen. Die zal om ongeveer 18.20 uur plaatsvinden. Dit rondje van 1710 meter is ook hetzelfde als vorige jaren: start voor 't Cafeetje, Kerkstraat, Kerk plein, Oesterstraat, Vliestraat, Mulderstraat, Bijenkorfweg, links af Peperstraat, Ankerstraat, Ach tertune en Kerkstraat. Er kan in de volgende categorieën worden gestart: jongens en meisjes tot en met 9 jaar 1060 meter, jongens en meisjes 10 t/m 12 jaar 1060 me ter, jongens en meisjes tot en met 16 jaar en recreanten 2 ronden (3420 meter), dames, dames ve teranen en heren recreanten 3 ron den (5130 meter). Tenslotte kunnen de heren en heren vetera nen 5 ronden (8550 meter) afleg gen. De prijzen worden weer beschikbaar gesteld door de Strender Middenstandsvereniging. Ook zal er voor iedere loper weer een herinnering zijn en krijgt iede re deelnemer een gratis consump tie van 't Cafeetje. Gevallen. Een bejaarde in woonster van IJsselstein is zon dag ter observatie naar het Gemini-ziekenhuis gebracht. De 77-jarige vrouw was omstreeks 12.45 uur met haar fiets gevallen nabij Oosterend en buiten bewust zijn geraakt. Eenmaalandermaal..." Veiling meester Joh. Roeper kreeg zater dagavond tijdens de Lions-veiling een bijzondere kavel onder de ha mer. Twee kampioensteams van ,,Tien gulden geboden daar bij de nasi..." Veilingmeesters Benno Bakker en Jo Roeper maakten er weer wat van tijdens het jaarlijkse evenement in het Groothandels gebouw, al wist niet iedere schoonmoeder in de zaaf de grap jes van Roeper te waarderen. Hoewel de Lionsveiling 1995 slechts 510 kavels telde, was de omzet meer dan een ton. „Tijdens de inbreng dachten we wel even: verdikkie, dit gaat niet goed. Tweehonderd kavels minder dan andere jaren. En waarom? Geen flauw idee", vertelt Lions- voorzitter Jan Bloem. Enigszins ongerust werd de veiling tegemoet gezien. De stroeve start op vrijdag leek niet veelbelovend. De kopers waren afwachtend en het typische veilingsfeertje was ver te zoeken. „Zo'n koude start hebben we ieder jaar wel. Geluk kig trok het snel bij en zat men el kaar weer te beloeren wie tegen wie zou opbieden. Spanning om van te smullen." Het publiek wist de veiling twee dagen lang goed te vinden. Vrijdag zocht zo'n 900 man naar koopjes, zaterdag was het verloop iets gro ter. „Of er echte buitenkansjes in zaten? Tja, het is maar net of je iets nodig hebt. Wat voor de één een mazzeltje is, vindt een ander niets waard." Oldtimer De meubels doen het ieder jaar meestal wel goed. „Valt niks te gen", aldus een man die de kwali teit van een pas gekochte stoel uitprobeerde. „Ik was het eigenlijk helemaal niet van plan, maar het was echt geen geld en ach, aan zo'n ding heb ie altijd wel wat." Auto's en motoren is een ander verhaal. Dit jaar waren opvallend veel wagens ingebracht. Slechts voor een oldtimer witte Mercedes werd geboden tot ƒ21.000,-. De aspirant-koper heeft wel een proefrit bedongen en als die goed uitpakt gaat de koop door. De ove rige auto's haalden veelal de op- houdprijs niet. „Dat zijn moeilijke artikelen voor een veiling. De mo gelijkheid om zo'n wagen te pro beren zijn gering, dus mensen durven vaak niet alleen op het oog tot koop over te gaan", aldus Bloem. Bijzondere kunstwerken lopen vaak goed op de Lionsveiling. Tot verbazing van de organisatie werd echter slechts één van de vele aangeboden tekeningen van Blok van de Velden verkocht. De rest haalde de ophoudprijs niet eens. De schilderijen gingen wel voor veel geld weg. Teso-aandelen Rariteiten als het harnas en de im mense houten indiaan brachten duizend gulden op. Zaterdag werd tevens de Tevoko-kampioens- teams Dames 2 en Heren 1 ge- Dames 2 en heren 7 van Tevoko werden ,/jntvoerd" naar de Lions-veiling. (Foto Frans Hopman) Donderdag 27 april In Cinema Texel draait 19.00 uur „Shallow Grave om 21.15 uur „Nell". Het IVN Texel maakt eenj tenexcursie. Verzamelen 19.30 uur bij zwembad lenkoog. De Plattelandsvrouwen vai Cocksdorp/Eierland komen 19.45 uur bijeen in het Eieri sche Huis. Boswachter J. l voort houdt een lezing „Die bij de natuur". Radio Texel houdt een alge ne bestuursvergadering ir, studio aan de Molenstraat, vang 20.00 uur. Vrijdag 28 april Om 15.00 uur wordt het nieuwde zwembad Molen) officieel in gebruik gesteld i wethouder Nel Eelman. In Cinema Texel draait 19.00 uur „Shallow Grave' om 21.15 uur „Nell". Hoogwater te Oudescl Di. 25 5.20 en 17.44 Wo. 26 6.37 en 19.0: Do. 27 8.05 en 20.0! Vr. 28 8.45 en 20.4! Za. 29 9.35 en 21.3! Zo. 30 9.37 en 21.41 Ma. 1 9.50 en 22.0/ Di. 2 10.30 en 22.3! Aan het strand is het ongeveer n, uur eerder hoog water. De zon ka 30 april op om 6.11 en gaat on* om 21 01 u, 29 april nieuwe ma 1 mei springtij. f Schilderend gaat men dooi Keijserstraat en de Sling naar het zwembad. Autc listen worden verzocht de vrij te houden en ook niette ren rond de Groeneplaats. Bij het zwembad staat ee haag van clubleden van TX openingsceremonie wordt v de organisatie bijzonder i culair. Na een pauze maken de voertuigen opnieuw een door Den Burg, waarbij la bejaardeninstellingen gereden. Ondertussen worden zwembadterrein vanaf 15 kinderspelen en survival testen verzorgd door Rei werk Texel. Om 16.30 uur is spuitvoetbalwedstrijd. Teg koffieruimte is een tent ge die het hele weekend woi bruikt voor de festiveiten. Vieze vi Het programma wordt ono ken voor de Meierblis. Omtt komen dat het gloedr gebouw meteen wordt gesmeerd door roetbedek' dertjes wordt het omklede' het „moonlightzwemmen 20.30 uur gehouden in de Het gebouw gaat op slot 23.00 uur is er muziek band „Madmen" en bijzo verlichting. Zondag wordt door spor Texel een modeshow w rond 15.00 uur. Het hele wet is het zwembad gratis toe lijk. Wel kunnen dan al a menten worden verkocht. film, die begin dit jaar door I lux en de VVV werd uitgeh was tevoren aan de deelrn opgestuurd. De gebroeders Kees en Gerril verzorgden een rondleiding Thijsse's Fienweid, het natu bied bij Dijkmanshuizen dati den van Natuurmonument 1935 symbolisch schonker Thijsse op diens 70ste verft En na een lunch met Texelü dukten bij Paal 9 werd op di de westkant van het eilarA kend. Onderweg gaf bosvrt Erik van der Spek tekst en over het Moksloot-projeü tocht eindigde in EcoMare, een kijkje werd genomen bijt langs geopende Thijsse-exp Aan het persbezoek werd nomen door vertegenwoon van uiteenlopende media. 0 delijke kranten Trouw, Het t en NRC Handelsblad warer sent, evenals o.a. het Noff lands Dagblad, VNU-dagbladen, Elsevier e| Belgische F-1. Belangstelling er zowel vanuit de toeristisch de natuur-hoek. Ook lokale De Branding uit Heemstede mee voor een reportage. M publiciteit die uit het bezoek vloeit, hoopt de organise stichting extra aandacht te gen op het Thijssejaar, dat rr verse activiteiten in de maa' (o.a. het Thijsseweekend rrt meivaart) op volle toeren ko Scholieren van OSG De Hogeberg laten zich vrijdag van hun culturele kant zien De avond begint met een eenakter van S. Beckett, gespeeld door leerlingen van 6 VWO. Het stuk gaat over een ab surdistische driehoeksverhouding, verteld vanuit ieders optiek in doorelkaar lopende monologen. „Is dit de hel?" Na de eenakter volgen diverse mu zikale uitvoeringen. Het schoolen- semble met een bezetting van ongeveer 20 leerlingen speelt stukken uit „The Lion King" en „Phantom of the Opera". Er zijn zangduo's, kleine ensembles en solo's voor dvyarsfluit en altsaxo foon. De organisatoren nodigen ie- dereeen van harte uit deze culturele avond te bezoeken. De aanvang is 19.30 uur en de toe gang is gratis. Motorrijders van de MAB die wil len meedoen aan de tulpenrit moeten zondag de boot van 09.05 uur nemen. Gezamenlijk wordt naar Anna Paulowna gereden waar de start is van de 180 km lange tocht die voert langs de bol lenvelden. Inschrijven ter plaatse voor ƒ10,- p.p. Meer inlichtingen via 14738. Oldtimers Zo'n dertig oud personeelsleden van zwembad Molenkoog worden om 12.30 uur op het raadhuis door wethouder Nel Eelman ontvangen voor een lunch. Om 14.00 uur worden zij in een stoet met antie ke auto's vervoerd naar het nieu we hoofdgebouw van het zwembad. Deze optocht is tevens bedoeld voor kinderen met versier de fietsen en karren. Zij mogen voorop, achter het fanfare. Bij de oude voertuigen zit o.a. de Bedford van de brandweer, een Willy Knight en een ultra light motor voertuig uit het politiemuseum van Apeldoorn uit 1965. Ook so lexclub Vroem-Vroem doet mee. Via Binnenburg, Weverstraat, Dat de geest van Jac. P. Thijsse nog steeds op Texel rondwaart, bleek vrijdag tijdens een bezoek van negentien journalisten. Bij het betreden van het Doolhof stond de reïncarnatie van de beroemde natuurvorser hen bovenop de „Ze ven Pannekoeken" op te wachten. Hij nam het gezelschap mee naar de naastgelegen Zandkuil, één van Thijsse's favoriete plekjes. Net als de schoolmeester indertijd kropen sommige reporters op handen en knieën door de kuil om zelf het in- sektenleven in de diverse afgra- vinkjes van dichtbij te bekijken. Het zelf de natuur beleven is te vens één van de belangrijkste doelstellingen van het Thijssejaar, waarvoor de journalisten naar het eiland waren gekomen. Op uitno diging van de Stichting Thijssejaar Texel volgden zij een gevarieerd prograrpma. Voor de gelegenheid was A ris van Ze ijlen weer in de rol gekropen van de figuur uit de tijd van Thijsse, die hij ook speelt in de videofilm „Natuurlijk Texel". Deze De Texelse acteur Aris van Zeijien verraste de journalisten met zijn Thijsse-creatie. Foto Frans Hopman Dinsdag 25 april In de schouwburgzaal van De Lindeboom wordt vanmiddag de Texelse voorronde gehouden van de Nationale Biertap wedstrijd. Prijsuitreiking rond 17.50 uur. In dorpshuis De Bijenkorf speelt dammer Piet Bakelaar simul taan vanaf 19.30 uur. De afdeling Dialect van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeen komst in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. De Texelse Reumavereniging heeft vanaf 20.00 uur een acti viteitenavond in de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan. Naast leden zijn ook andere be langstellenden welkom. Concentratie bij de bieders op de Lionsveiling. veild. Betaling diende te geschie den in Tesselaars, de eilandelijke munteenheid. Het betrof een lu diek intermezzo. Het Teso-aandeel van vrijdag werd doorgetrokken tot ƒ3750,-, en het Teso-aandeel waar zaterdag rond 22.15 uur de veiling mee werd besloten bracht ƒ4100,- op. Maar dat had dan ook dokter A. Wage- maker als oorspronkelijke eigenaar. De verwachting is dat de netto op brengst zo'n ƒ25.000,- beloopt. volleybalvereniging Tevoko waren uit de sporthal ontvoerd en ver pakt in jute zakken naar Oude schild gebracht. Gelukkig voor de club waren er volleybal-supporters in de zaal die zowel dames 2 als heren 7 wisten terug te kopen. Het duurste „stuk" was de zwan gere Tryntsje Postma, die f1.500,- in het laatje bracht. Om de notaris die op de veiling een oogje in het zeil hield gunstig te stemmen, ging routinier Rita Dogger voor f1.000,- van de hand. Symbolisch dan, want in werkelijkheid kostte het Tevoko één Texelse munt per speler. De stunt was een onderdeel van het kampioensfeest, dat 's mid dags was begonnen met een, klin kende 3-0 overwinning van het damesteam. Met een score van 15-1 in de eerste set lieten deda- mes aan duidelijkheid niets te wensen over. Ook de heren had den graag zegevierend de kantine opgezocht, maar tegenstander De Boemel uit Enkhuizen gooide roet in het eten. Zonder af bericht bleef dit team weg, zodat het kam pioenschap nogcniet officieel een feit is. Volgend seizoen komt Tevo ko zowel met het heren- als het damesteam uit in de promotieklas se en dat is nog niet eerder ver toond. (Foto Tasso de Grooft) Dat is ruim ƒ3000,- minder dan vorig jaar. „Logisch, want er wa ren ook 200 kavels minder ƒ15,- inschrijfgeld. Maar als die verkoop van die Mercedes doorgaat komt er nog ƒ2000,- bij, dus zitten we weer op het oude niveau." De politie heeft vorige week mei erblissen gecontroleerd op milieu gevaarlijk afval. Vooral in Oudeschild werd veel rommel ge vonden als plastic, tempex, rubbe- roid en isolatiemateriaal. De gemeente zal dit verwijderen. lo Cinema Texel draait om 21.15 uur „Trois couleurs: blanc". Woensdag 26 april In De Buureton houdt de ANBO jaarvergadering, aanvang 14.00 uur. Na de pauze vertoning van films over Texel en Teso. Om 20.00 uur wordt in manege Akenburg een bijzondere verga dering gehouden over de plan nen tot uitbreiding van de manege, leder die zich betrok ken voelt is welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Trois couleurs: blanc". ,,Het is het mooiste gebouw van West Europa", zwijmelt Dik Ha- ker. Hij praat over de nieuwbouw van zwembad Molenkoog, die ko mend weekend wordt geopend. Het feest wordt gecombineerd met de Koninginnedagviering in Den Burg. Voor bobo's wordt vrijdag om 15.00 uur al een officiële opening van het zwembad gehouden. Het nieuwe logo en de vlag, ontwor pen door Cécile de Boer, worden dan door wethouder Nel Eelman onthuld. Zaterdag beginnen alle feestelijk heden traditioneel om 08.00 uur met muziek van de toren van de NH kerk. Een half uur laten mogen de kramen in Den Burg worden op gebouwd, waarna burgemeester Van Rappard om 09.30 uur de opening van de feestmarkt ver richt. Het is de bedoeling dat clubs en verenigingen dezelfde stand plaatsen innemen als andere jaren. In de rest van het dorp mogen par ticulieren vrijmarkt houden. Han delaren en bedrijven mogen niet meedoen, hierop zal controle wor den uitgeoefend. De markt duurt tot ongeveer 14.00 uur.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2