peld voor tien leden eestend visserskoor Vissers moeten quota optimaal beheren Opnamen speelfilm zondag begonnen 'uilstort-actie: grote kikte bij De Hamster Fancy fairs leveren scholen flink op TEXELSE^" couRANT m Door verlaging vangstrechten: Tweede nederlaag dames Texel '94 Eerste asperges voor oud-notaris Centraal meldpunt Thijsseschool wil geen ramp Waf ik zeggen wou... De wond die Texel heet Verwoestingen Feestmarkt CVO en Strijbosschool Youp van 't Hek in Klif 12 Excursie IVN DINSDAG 25 APRIL 1995 nat foto's van de Texelse visse- u°' jkken zaterdag in 't Skiltje belangstelling. Het vele pu- dat naar het dorpshuis was ie, Koen, reageerde soms ver- ge tentoonstelling bestond indeels uit opnamen van le vari het shantykoor Oude ier vissers, dat met een gde open dag het 10-jarig ian vierde, 's Avonds, tijdens mderling feest, kregen tien van het eerste uur een zilve- isserskoor-speld. ipeld, speciaal vervaardigd edelsmid Peter Tromp, be- uit een mannetje met een ioek. Eregast Gré Zegers- oocht het ereblijk opspelden 'S genen die alle tien jaren heb- meegezongen: Wim Boom, Cupido, Henk Kiewiet, An- S Keyser, Aad Kuip, Jan ies, Dirk Schagen, Hans Vis- Vim Vlas en Piet Zandee. _l iiste drukte ontstond zater- U :htend om elf uur, toen het een optreden gaf. De meeste ilcers bleven tot etenstijd f ifcn, waarna om half twee de nde „golf" binnenkwam. Op im het tweede concert van oor mee te maken. De veertig nde zeelieden deden met succes een greep uit hun re- ire. Rad van avontuur ia was er nog alle gelegen- im de tentoonstelling „Visse rij vroeger en nu" te bekijken. Een serie foto's over de Zuiderzee werken, afgestaan door het Mari tiem en Juttersmuseum, kreeg veel waardering. Sjef Boom had met het netten breien ook steeds volk om zich heen staan. Ook bij de stands van de reddingmaat schappij (videofilms) en zeilmake rij Texel (o.a. scheepslampen) was het druk, terwijl de door Piet van der Star geleverde haring grif van de hand ging. Het rad van avontuur, met als hoofdprijs een Texeler dekbed, kende een goede opbrengst, waarmee de jubileumkosten kon den worden gedekt. De prijzen hiervoor waren beschikbaar gesteld door een groot aantal be drijven. Tevens kon het visserskoor rekenen op vele vrijwilligers. Feestavond Koorleden en hun partners hadden 's avonds een groot feest. Theo Witte, die altijd de videocamera hanteert bij optredens van het koor, had als ceremoniemeester zijn handen vol. Indruk maakte de speech van koorlid Fup Krijnen, die de achterliggende tien jaar nog eens de revue liet passeren. Na het koud buffet, verzorgd door Ruud Boom, gingen op de muziek van de KGB-band de voetjes van de vloer. Hoogtepunt was dat het hele koor naar voren moest ko men, om onder leiding van één der muzikanten een Russisch lied ten gehore te brengen. Een aantal acteurs en figuranten in jaren vijftlg-kleding aan boord van de „veerboot' Onder uitstekende weersomstan digheden zijn zondag in Oude- schild de opnamen begonnen voor de speelfilm „De man op krukken". Filmclub „Take 88" heeft meer dan 30 acteurs en fi guranten bereid gevonden om aan het project mee te doen. Ook aan andere medewerkenden man keert het niet. Het door Jaap Bakker geschreven verhaal, dat vorig jaar als het meest geschikte werd aangewe zen bij een voor deze gelegenheid uitgeschreven scenariowedstrijd, speelt in de vijftiger jaren op Texel en gaat over de met krukken lo pende marskramer Leo („Lamme Leo") die met zijn gefingeerde handicap medelijden opwekt en daardoor goede zaken doet. Het bedrog komt aan het licht, met tragische gevolgen voor Leo, die wordt gespeeld door Joost Cou- tinho. De moraal van het verhaal: belazer geen Texelaars en vooral geen Oudeschilders. Zondag wer den onder regie van Jaap Eelman opnamen gemaakt op de haven en iFoto Harry de Graal aan boord van de „veerboot". Het had veel voeten in aarde om alles wat in beeld kwam, te brengen in de situatie van de jaren vijftig. Als veerboot diende de door Johan Hutjes beschikbaar gestelde „Zeester" waarvan details veel lij ken op de vroegere „Marsdiep" en „Dokter Wagemaker". Ook kle ding, voertuigen en andere requi- sieten ademden de vereiste nostalgie, ledereen werkt gratis mee aan de film en alles wordt zo veel mogelijk in eigen beheer ge daan. Dat moet ook wel, want het budget bedraagt slechts f800CV, een bedrag dat beschikbaar is gesteld door de provincie Noord holland. De ongeveer twintig mi nuten durende film zal het komende najaar in Cinema Texel in première gaan. Het damesvoetbalteam van VV Texel '94 moest zondag winnen om in de race om het kampioen schap te blijven. Concurrent HRC bleek echter te sterk en haalde met 3-1 de titel binnen. ifoio Ben Koning) |n het begin van de wedstrijd had HRC de betere kansen, maar schoot de bal veelvuldig naast het Texelse doel. Na 25 minuten was het toch raak: de Helderse ploeg profiteerde van een misverstand in de Texelse defensie. Tot de rust bleef het een snelle wedstrijd, met diverse kansen. Michelle Kuiper van Texel '94 had pech toen zij vlak voor het rustsignaal op de paal schoot. Na rust schoot Texel '94 fanatiek Hamster rijden auto's met iladen karretjes af en aan. lopt storm sinds de gemeen- atis stort van grof vuil moge- eeft gemaakt. Het lijkt alsof gedaan met het oog op mei- Het gaat echter om een die dit hele jaar duurt. e Texelaar kan iedere veertien grof vuil (tot een kuub) gra- en ophalen door de gemeen- aar wie vuilnis aanlevert bij lagstation De Hamster kreeg töor een rekening gepresen- tl. Om aan deze ongelijkheid •ind te maken besloot het col- vorig jaar al een proef in te n, waarbij gratis vuil kan wor- ïfgeleverd. |f actie, die onlangs van start heeft echter een bijkomend deel. Veel Texelaars wachten )rote schoonmaak of verbou- tot vlak voor de meierblis. mooie gelegenheid om van oi af te komen. Maar sinds de uwet op het eiland streng t gehanteerd, is de gemeente !__:oblij met dit gedrag. „Menig rblis verandert in een vuilnis- en de troep ligt er al wéken het moment van ontsteken", een woordvoerder. Al meerdere keren liepen zaken zó uit de hand, dat op last van de ge meente een blis werd afgebroken, tot groot verdriet van de jeugd uit de omgeving. Gedumpt Door gratis stort van afval moge lijk te maken lijken de blis- problemen dit jaar mee te vallen. De animo is enorm. „Mensen zeg gen natuurlijk niet dat ze het an ders op een blis hadden gedumpt, maar het is wel duidelijk", aldus Rein Kuiper, beheerder van het overslagstation. De auto's worden met kar en al gewogen bij aan komst en vertrek. De kosten wor den doorberekend aan de gemeente. „Het is voor ons de kunst om de particulieren te schei den van de bedrijven. Die moeten uiteraard gewoon betalen. Ja, er zijn firma's die het proberen. Ge volg is dat we hier momenteel de hele dag politie-agentje lopen te spelen. Da's minder leuk." De beheerder is bang dat de actie Gisteren zijn de eerste Texelse asperges gestoken door kwe ker Bert Keijser van Ongeren. Het was nog mondjesmaat, maar verwacht wordt dat in gaand vrijdag a.s. volop kan worden geleverd. De kwaliteit was in elk geval uitstekend. Dat werd bevestigd door oud notaris Hans Boswijk die gistermiddag IfotoI een maaltje cadeau kreeg. Keijser loste daarmee een oude belof te in. Toen Boswijk vorig jaar afscheid nam als notaris had Keijser geen cadeautje bij zich maar had gezegd: „Jij krijgt volgend jaar de eerste asper ges". Boswijk ging er graag op in want hij is een liefhebber en kenner van deze delicates se. Hij en zijn vrouw eten de asperges Imet ham en hard gekookt ei) bij voorkeur met een saus Hollandaise, dus niet de gebruikelijke botersaus omdat ze die een beetje te „machtig" vinden. Natuurlijk hoort er ook een frisse witte wijn bij. Keijser beschikt over een half bunder asperges en denkt tot 21 juni te kunnen le veren. Wat 's morgens gesto ken is, wordt dezelfde dag verkocht. Ingaand vrijdag voorziet Meina Keijser-Boon de klanten elke middag vanuit haar winkeltje op het erf in Ongeren. iFoto Harry de Graal) door het succes toch negatieve gevolgen zal hebben. „Als dit grapje de gemeente veel kost is het potje gauw leeg en komt het toch weer op de reinigingsrech ten." Volgens Jan Frederici, hoofd van de afdeling civiele techniek, zal dat wel loslopen. „Wat de men sen zelf brengen hoeven wij niet te vervoeren. Als de gemeente het ophaalt, wordt het óók gewogen en doorberekend, dus het maakt niets uit." Frederici denkt dat de actie door het publiek wel wordt gewaardeerd. „Vaak kom je er achter dat de ophaaldag van grof vuil nèt is geweest als je rommel hebt. Nu kun je het wegbrengen als het uitkomt. En voor mensen die geen gelegenheid daartoe heb ben komen we gewoon nog steeds iedere veertien dagen langs, na telefonische melding." uit de startblokken. Al na twee mi nuten had dat succes, toen Ange- lique Mets de bal rechtstreeks uit een corner in het doel krulde. De kansen stapelden zich op, maar de treffer viel aan de andere kant. De scheidsrechter kende HRC een pe nalty toe, die werd benut: 2-1. De Texelse dames zetten nog een keer alles op alles, maar dat gaf HRC de ruimte om via een counter nog een keer te scoren: 3-1. Texel '94 bleef aandringen, maar de HRC-keepster stond op haar post. In onze rubriek „Voor het week end" is de afgelopen edities bij de Verpleegkundige Thuiszorg een verkeerd telefoonnummer geslo pen. Op werkdagen, 's avonds en in het weekend is het centraal meldpunt bereikbaar via 06-899.8828. De verlaging van de visquota voor schol, tong en wijting die de vloot dit jaar krijgt opgelegd, hoeft bij verstandig beleid niet extra nade lig voor de Texelse vissers uit te pakken.'Vorig jaar werd het be schikbare quotum namelijk niet helemaal volgevist. Vissersvere niging DETV voorziet bij een opti male verdeling van de vangstrechten dat nadelige gevol gen enigzins beperkt kunnen blij ven. De Europese Unie (EU) baseert de maximaal toegestane vangsten mede op advies van biologen van het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO). Die vinden dat met name de quota voor schol en tong nog verder verlaagd hadden kunnen worden, omdat anders de paaistand de komende jaren ver der zal afnemen. Volgens de vis sers is de huidige verlaging echter al teveel van het góede. Ze wen sen zich niet neer te leggen bij de verlaagde quota. Overkoepelende organisaties als de Nederlandse De Thijsseschool is fel tegen het plan van de gemeente om de „ramp" een plaatsje te geven op de kop van de ijsbaan. Dat is pal naast het schoolgebouw en werkt volgens het bestuur te ver storend. De rolschaatsbaan van de Straatsportvereniging is bij d'Ou- we Ulo verwijderd wegens geluid soverlast. Momenteel wordt het gevaarte in het weekend op de Groeneplaats opgebouwd. De jeugd maakt enthousiast gebruik van de ramp, maar wil graag een vaste plaats. Het plan om naast de Thijsse school een voorziening te maken heeft echter een storm van pro testen opgeleverd. De schoollei ding is bang dat de ramp teveel afleiding veroorzaakt. „We hebben aan die kant tot nu toe altijd een vrij uitzicht gehad, dus lage ramen en geen gordijnen. Trouwens, als het bij d'Ouwe Ulo al niet ging we gens de herrie, dan kan het hier toch ook niet?" aldus een woord voerster van de medezeggen schapsraad. Men is ook bang dat de opgeschoten jeugd in de pas aangelegde Thijssetuin terecht komt. De straatsportvereniging zelf wil ook liever een andere plek. De oude Deuce-tennisbaan is favo riet, maar daar lijkt de gemeente niet erg aan te willen. Ze zeggen, ach een hand vol zand, net groot genoeg om in één dag doorheen te hollen. Maar er is méér voor mij. Want ik ben geen toerist. Ik ken de sloten waar ik vroeger met mijn vriendjes heb ge vist. Op een zondagmiddag roeien. Ik ken de weide en koeien die staan te grazen tot hun middel in de mist. Dat is mijn plek, dat is mijn stek, dat is mijn grond, dat is mijn wond. Die zal wel niet dode lijk worden, maar ik heb er altijd bij gehoord, al blaast de wind mij ver der voort. Ik weet de wond die Texel heet, zal nooit genezen. Sen timenteel, maar toch, het maakt je in de war. Maar er is meer, per slot van rekening kom ik er zelf van daan. Ik heb er in het gras gele gen, ik ken de polder en de regen, ik heb de wolken langs de zomer lucht zien gaan. Willem Boon, Gouda. Tweede Paasdag voor het eerst de verwoestingen aanschouwd die Staatsbosbeheer in ons bos heeft laten aanrichten. Staatsbosbe heer? 't Mocht wat: Staatswanbe- heer zullen ze bedoelen. F. Schellinger, Oudeschild De zelfbedachte rolscheetshow leverde ook het nodige op. IFoto March Heijnen) Twee feestelijke schoolmanifesta- ties in één weekend hoeven el kaar niet te bijten. Dat werd bewezen door de CVO-school in Den Burg en de Strijbosschool in Midden Eierland. Beide instellin gen trokken veel bezoekers. De Strijbosschool had een echte racewagen als publiekstrekker naar het eiland gehaald. Een prachtige old-timer die ervóór was geparkeerd trok echter zo mogelijk meer aandacht. 's Ochtends was het meteen erg druk in de tenten waarin de kra men waren opgesteld. Rond het middaguur zakte het af. Toch bleek de opbrengst tegen het eind van de middag ruim vierduizend gulden te zijr>. Na aftrek van de kosten zal zo'n ƒ3500,- overblijven die wordt besteed aan de school. Van de loterij van de Strijbos school zijn diverse prijzen nog niet afgehaald. Wie heeft meegedaan kan over de winnende nummers bellen met Emmy Amens, telefoon 11647. Het feest van de CVO-school heette: een reis door de belevings- Vissersbond en de Federatie van Visserijverenigingen hebben al ge protesteerd tegen de korting. Me de omdat de prijzen ondanks lagere aanvoer onder druk staan. Dat komt door importen uit het Oostblok en door daling van de koers van buitenlandse valuta. Daarentegen krijgen buitenlandse vissers meer overheidssteun dan hun Nederlandse collega's. Schol Dat voor de Texelse scholvissei*s de gevolgen van het lagere quo tum beperkt kunnen blijven, komt doordat deze sector vorig jaar 70 procent (4800 ton) van het be^ schikbare quotum aan wal bracht. Als dit jaar dezelfde hoeveelheid wordt gevangen, merken de vis sers in theorie niets van de korting van 27,8 procent. De beheers- groep Texel die de rechten van de kotters beheert, is een belangrijke spil voor de optimale verdeling van rechten onder de vissers. Gevolg van de korting is wèl dat de vraag naar vangstrechten (huur of koop) dit jaar zal toenemen. Van een prijsverhoging is nu echter nog niets te merken, maar volgens DETV is er nauwelijks quotum in aanbod. Tong Ook de tongvissers, die met een korting van zes procent te maken hebben, brachten vorig jaar het beschikbare quotum niet volledig aan land. Waarschijnlijk zal dat in 1995 wèl het geval zijn. De verla ging bij wijting (15,1 procent) is volgens de vissers ongelukkig ge kozen. Met de beschikbare vangstruimte zou het wel eens moeilijk kunnen worden. Het was volgens de vissers logischer ge weest als de kabeljouw omlaag was gegaan. Aan kabeljouw mag echter 12,7 procent méér worden gevangen. De kabeljouwvangst neemt echter niet toe. Aan haring mag in de noordelijke Noordzee 0,8 procent extra worden gevan gen en in de zuidelijke Noordzee 6,4 procent. De Texelse vissers wisten het quotum in 1994 (10.000 ton in het noordelijk deel en 7.000 ton in het zuidelijk deel van de Noordzee) niet helemaal vol te vissen. De verwachting is dat dit in 1995 wèl gaat gebeuren. Het is Cor van Heerwaarden van Klif 12 gelukt om cabaretier Youp van 't Hek naar Texel te krijgen. Op 3 en 4 oktober verzorgt hij twee try outs van zijn oudjaarsconferen- ce. De kaartverkoop [f 12,50 p.p.) is vanavond tussen 18.00 en 19.00 uur. Eerder bellen heeft geen zin, dan worden geen namen genoteerd. Het IVN houdt donderdag om 19.30 uur de eerste van een reeks plantenexcursies. Verzamelen ge schiedt bij zwembad MolenkoocJ. ledereen mag meedoen. Om de veertien dagen wordt op verschillende plaatsen van het eiland een wandeling gemaakt waarbij wilde planten worden be keken. Er loopt een kenner mee, maar het is de bedoeling dat deel nemers zelf aan het determineren slaan. wereld van een kind. Projecten in de klassen hadden een uitgebreide tentoonstelling opgeleverd. Iedere groep stelde „een wereld voor en had daar spelletjes bij verzonnen of andere winstgevende activitei ten. Zo was er een onderwaterwe reld waar gebakken vis werd verkocht en een SF-wereld waar met computers werd gewerkt. Buiten werd een zelfbedachte rol- schaatsshow verzorgd, waarna de skaters met de pet rond gingen. De opbrengst van ruim zesduizend gulden wordt besteed aan het do cumentatiecentrum. OBOOl Zo'n fraaie auto wil ik later ook wel.... Foto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5