t li G! Bloembakken als stille getuigen... jaar TEXELSE COURANT De strijd aatste jaren van de oorlog, Duitse legerleiding besefte Ij de strijd aan het verliezen am de hoeveelheid vesting- langs de Atlantische drastisch toe. Hitler had in is 1942 opdracht gegeven bouw van 15.000 nieuwe en bunkers, die bestand in zijn tegen tank- en luch- llenen gasdicht waren. Be let deze taak werd de •ation Todt, een staatsbou- rneming die alleen verant- ng schuldig was aan de zélf en voor haar werk ge naakte van aannemers en of dwangarbeiders uit itte gebieden. De organisa- est alle bouwwerken com- net camouflage, inwendige en meubilair (Schlüssel- opleveren. Texel, waar de grote Duit- memers „Wayss und Frei- „Reinecke" actief waren, k/ net hulp van Texelse onde- IJ mers naarstig gebouwd. 1942 waren op Texel aan uwwerken 8 Duitsers en tl lederlanders bezig. Bij die n waren geen dwangarbei- aldus Bartels en Kalkman in Nederlands laatste slagveld. it eind van de oorlog ston- het eiland, verdeeld over ertig stellingen, ongeveer unkers, variërend van de paardestal tot de grootste Jtskazemat. Hiervan waren 113 van gewapend beton JT ens van vestingdeskundige A Gerrits). De grootste bun- iplexen waren zonder twij- zwaarbewapende marine- jen bij De Krim en paal 9 (de i en Zuid-Batterij) en de ma- f htafweer bij Loodsmans- n Mok. De eerste twee kustbatterijen, die het Mo- het Marsdiep en het Eier- Gat bestreken. Vanaf de Batterij kon bovendien landinwaarts worden gevuurd; de Zuid-Batterij werd kort na het be gin van de Dag der Geboorte voor dat doel geschikt gemaakt. De doeltreffendheid van deze opstel ling hebben Texelaars en Geor- giërs aan den lijve ondervonden. Van een behoorlijke omvang - maar geringer bewapend - waren eveneens de landmachtcomplexen bij vliegveld Vlijt, de vuurtoren en Texla. Op dit laatste complex stond ondermeer een commando post, die dienst deed als telefoon centrale. Van dit type bunker zijn er in Nederland slechts twee ge bouwd. Daarnaast waren over het hele eiland verspreid grotere en kleinere stellingen te vinden, bij voorbeeld de zoeklichtopstelling bij het Zodenvlak. Grote oppervlaktes besloegen ook complexen met vreedzamere doel einden, de woonoorden bij Gerrits- land en het Turfveld. Ook de zogeheten Stützpunkte, de bekende bunkers op het strand, vormden een onderdeel van de At- lantikwall. Deze kazematten wer den gebouwd op de scheiding van duin en strand en waren bedoeld voor de directe verdediging van in strategisch opzicht minder belang rijke kustgedeelten. Voor dit doel werden ze uitgerust met anti- tankgeschut. Dit geschut stond In tegenstelling tot het Texels Fanfarekorps heeft de Christe lijke Muziekvereniging „Excel sior" uit Oosterend geduren de de oorlogsjaren niet door gespeeld. Zij weigerde zich aan te sluiten bij de nationaal- socialistische Kultuurkamer en aanvaardde alle daaraan verbonden consequenties. De muziekinstrumenten werden verstopt. In juli 1945 werden de repetities hervat (Texelse Courant, 14-7-'45). De Willem de Zwijgerlaan werd weer gewoon Wilhelminalaan, het Texels Fanfarekorps was druk bezig een programma met vaderlandse liederen in te studeren en de Zwalu wen werden opgeroepen harder te trainen om geen flater te slaan in de wedstrijd te gen de Canadese bevrijders. Het leven hernam langzaam zijn normale vlucht. Langzaam, want tezelfdertijd maakte commandant der NBS en waarnemend burge meester W. N. Kelder de Texelaars erop attent dat het nog steeds streng verboden - want levensgevaarlijk - was strand en duinen te betreden: „...er liggen ook landmijnen op plaatsen die niet door borden en draad zijn aangegeven." Later, in de zomer die volgde op de dagen na de bevrijding, kwam de voor velen teleurstellende mededeling dat van zonnen op het strand dat jaar nog geen sprake kon zijn: „Badlustig Texel zal het voorshands met het Texelstroombad bij Ceres moeten doen." Er waren echter altijd nog waaghalzen die het betredingsverbod in de wind sloegen en zich toch in de duinen ophielden. De Texelse Courant van 11 augustus 1945 wijst erop „dat men ogenblikkelijk op het bevel van den schildwacht moet blijven staan. Er wordt geschoten, als men zich niet aan de sommatie door den schildwacht houdt." Deze mededelingen vonden hun oorzaak in het feit dat de Duitse bezetter met name de westkust van het eiland gedurende de oorlogsjaren had voorzien van steeds zwaar der wordende versterkingen. Hoewel al veel werk was verzet, waren nog niet alle mij nenvelden opgeruimd, bij dorpen en in weilanden lagen blindgangers en ook op andere plaatsen waren granaten, geweren en munitie achtergebleven. niet recht op zee gericht, maar vuurde in de lengterichting van het strand. Op Texel stonden deze „steunpunten" ondermeer bij De Koog en paal 15. Het verdedi gingswerk bij Jan Ayeslag stond bij Texelaars bekend als de Chine se Muur, een bijnaam die te dan ken was aan het feit dat de twee bunkers die hier stonden door een muur met elkaar waren ver bonden. Vrijwel alle complexen waren om geven door prikkeldraadversper ring en al dan niet actieve mijnenvelden. Om het complex Texla lag een tankgracht. Deze was zo breed dat ze op luchtfoto's van de Geallieerden te zien was. De bunkers daarentegen waren dermate goed gecamoufleerd, dat ze vanuit de lucht opgingen in het omringende landschap. Het mag geen wonder heten dat de Texelaars er in de eerste zomer na de bevrijding niet in slaagden al deze oorlogsherinneringen uit het landschap te verwijderen. Sterker, nog tot het eind van de jaren tach tig werd groot materieel ingezet om korte metten te maken met de betonnen bouwwerken. Met pneumatische hamers, dynamiet, In de Texelse Courant van 30 juni 1945 roept waarnemend burgemeester Ir. F.L.A. Maan dag iedereen die betrokken is geweest bij de bouw van mili taire werken op zich te mel den op het raadhuis. n<te 31 „Tobruks" (tweemansbunkerszijn blijven staan. Bijvoorbeeld deze, in gchter De Koog. stalen kogels en bulldozers ging men de gevaartes te lijf, niet alleen om de sporen van het verleden uit te wissen, maar ook omdat door duinafslag ondermijnde bunkers gevaar opleverden voor strandgan- gers. De Texelse Courant nam in 1953 in dit verband duidelijk stel ling. Onder de kop „Opblazen die levensgevaarlijke bunkers" schrijft de redactie: „Daarom ons uitdruk kelijk advies: Blaasze op! Niet morgen, maar vandaag nog! Dan is De Koog niet alleen deze gevaar lijke dingen kwijt, maar bovendien twee obstakels, die het natuur schoon nu niet bepaald verho gen!" Zo werden de Noord- en de Zuid- Batterij gesloopt, nadat hetcom- plex bij Texla al direct na de oorlog als eerste met de grond gelijk was gemaakt. De vele kleinere bunkers langs en op het strand (de Stütz punkte) „liepen" door de voortdu rende kustafslag langzaam de zee in. Een aantal hiervan werd opge ruimd, andere liggen inmiddels ki lometers uit de kust. Commotie ontstond toen Staats bosbeheer begin 1986 het plan lanceerde de bunkers van de luchtdoelbatterij Loodsmansduin onder te graven, met het oogpunt de duinen in de oorspronkelijke staat te herstellen. De gebouwen op dit complex - in de volksmond het bunkerdorp genoemd - werden van 1945 tot 1954 gebruikt als noodwoningen, daarna deden ze geruime tijd dienst als - zeer popu laire - vakantiehuisjes van cam ping Loodsmansduin. In het begin van de jaren tachtig werden ze tenslotte geheel buiten gebruik gesteld en dichtgemetseld. Inmid dels was echter een nieuwe gene ratie opgestaan - met minder directe herinneringen aan de oor log -, die tot schrik van velen de bunkers was gaan beschouwen als monument en pleitte voor be houd. De Stichting Menno van Coehoorn maakte zich er sterk voor het complex op de provincia le monumentenlijst geplaatst te krijgen, om de gebouwen te kun nen restaureren. Ondanks de pro testen zette Staatsbosbeheer het plan door. Als argument werd aan gevoerd dat de betonnen en bakstenen onderkomens vervuil den, vernielzucht aantrokken en door de vele gaten en kuilen een levensgevaarlijk speelterrein vorm den voor kinderen. In oktober 1986 verdween het complex, na gedeeltelijk te zijn gesloopt, onder een dikke laag zand. Toch zijn er over het hele eiland nog objecten te vinden die herin neren aan de Tweede Wereldoor log. Niet alle bunkers zijn onder de slopershamer terecht gekomen of onder het zand verdwenen. De be kendste voorbeelden zijn onge twijfeld de inmiddels ondergegra ven maar nog steeds zichtbare te lefooncentrale bij Texla, de beton nen bunker tegenover het vliegveld en de vele gemetselde ondergrondse garages aan het Gerritslanderdijkje in het bos. Min der bekend is dat alle zestig bun kers van dit (woon)complex nog intact zijn, zij het dat de meeste in middels onder de grond zijn ver dwenen. Daarnaast ontdekt een oplettend oog ook kleinere, minder opvallen- De termen „bunker" en „ka zemat" worden door elkaar gebruikt. Feitelijk gaat het hier om hetzelfde begrip; wat de Duitsers bunker noemen, heette in het Nederlands al voor de oorlog kazemat. Deze wat verouderde term wordt in kringen van vestingdeskundi gen vooral gebruikt voor ver- dedingswerken waar geschut staat opgesteld. Het is uit den boze om in de nabijheid van kenners vooroorlogse Neder landse vestingwerken aan te duiden met de term bunker. DINSDAG 25 APRIL 1995 Kort na de oorlog legde Jan de Waal voor de Texelse Courant een fase van de onder gang van de Noord-Batterij vast. De bun kers lagen al deels op het strand en *21 april: De beschietingen van de vuurtoren gaan onver minderd door, waarbij de kap haalde lijk wordt geraakt. En kele granaten slaan in de bo venste verdieping in. Door uitputting en een gebrek aan watervoedsel en munitie wordt de positie van de Geor- giërs steeds hopelozer. 22 april: De verdedigers van de vuurtoren geven zich over, waarna ze worden afgevoerd naar het erf van hoeve Buiten zorg, waar de Duitse Kom- mandantur is gevestigd. Tientallen Georgiërs moeten zich uitkleden en hun eigen graf graven. Tenslotte worden ze er door de Duitsers in ge schoten. 's Middags begint de bezetter een zogeheten zuiveringsac tie, die zo'n vier dagen zal du ren. In een lange linie trekken Duitse soldaten vanaf de Cocksdorp zuidwaarts het eiland over. Geschoten wordt op elk bouwsel waar zich mo gelijk Georgiërs verborgen houden. Velen van hen weten te overleven door zich terug te trekken in de duinen ten noor den van De Koog en rond de Slufter. Door mijnenvelden te verleggen, weten ze te berei ken dat geen Duitse patrouille zich meer in deze gebieden durft te wagen. Geholpen door Texelse burgers ontsnap pen ook andere Georgiërs aan het executiepeloton. Kelders, hooiklampen en regenbakken dienen als toevluchtsoord. Ook na 5 mei heerst er geen werkelijke vrede op Texel. Schietpartijen tussen Georgi sche en Duitse soldaten doen zich met regelmaat voor. Tot en met 20 mei - wanneer de Canadezen eindelijk voet aan wal zetten - vallen er aan bei de zijden doden. de sporen uit het verleden. Zo wa ren de betonnen ringen die her en der als bloembak dienst doen, de len van eenmansbunkers. Een schuttersput werd versterkt door er drie van deze ringen in neer te laten. Veel van deze bunkers zijn in de vijftiger jaren gesloopt of dicht gegooid, omdat er nogal eens een schaap in viel. Voor sommige erfscheidingen in de omgeving van Den Burg is ge bruik gemaakt van onderdelen van zogeheten mijnstoelen. Deze ston den in grote hoeveelheden op het strand om landingen van de Geal lieerden te bemoeilijken. Zes be tonnen palen vormden samen een tetraëder (regelmatig viervlak), waarop een lahdmijn werd be vestigd. Hoewel sinds de eerste naoorlog se zomer duizenden kogelhulzen en granaten verzameld en onscha delijk gemaakt zijn, treffen wande laars nog vrijwel maandelijks explosieven aan in duinen en op stranden. Tot slot vormen ook de talrijke kogelgaten, gescheurde muren en kapotte tegels in diverse gebouwen stille getuigen van de Russenoorlog en in de Wilhelmina laan staat de laatste civiele ruïne van Nederland. Zij blijven herinne ren aan de dagen van de opstand, die zoveel leed met zich mee brachten. Voor sommige erfscheidingen in de omgeving van Den Burg, is gebruik gemaakt van on derdelen van zogeheten mijnstoelen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9