Trekvogels al vijf eeuwen thuis in natuurmonument Jchapenboer Piet Bakker beheert eendenkooi dictators en zwijgers nag voor ondernemers 1 Ritzen: Teso-snip niet verhogen tot 250,-. ondje over lastige klanten B en w tekenen bezwaar aan KdTexels TEXELSE p couRANT nsichtkaarten ijsseleerlingen Aanvragen hulpverlening Rode Kruis Excursie: Fonteinsnol een eeuw na Thijsse VVV maakt bezwaar tegen molens Geslaagd VRIJDAG 28 APRIL 1995 ien is zilver, zwijgen goud. ,eldt zeker voor de eenden- isn de voet van de Hogeberg stilte nodig is om de vogels ken. Ooit aangelegd voor de :f van eenden is de eeuwen- vanginstallatie nu een on- )l van het landschap mee het eendenbestand gezuiverd. „Het is heerlijk er te zijn. De rust, de vogels natuur." Kooiker Piet Bak oor Groen Links met de Mi- ijs 1995 onderscheiden, is nan van traditie. Dat blijkt ijdens een rondleiding over ■hapenboerderij De Waddel. indenkooi aan de Wester- hoort tot de vier die ver over het eiland nog intact e kooi stamt uit de vijftiende en diende destijds uitslui- roor de jacht op wintertalin- smienten en andere chtigen. De bomen rond de zorgen voor beschutting van en voedselzoekende dieren, rond de eendenkooi is van om de vogels niet te ver- Fluisteren is dan ook het tijdens de rondleiding over iderhalf hectare grote ter- Want ook de zangvogeltjes rondfladderen mogen niet n gestoord. pvalt is de enorme verschei- id aan bomen, een resultaat euwenlange aanplantingen, berken, elzen, de es, kam- lie, zeldzame hop en zelfs Schapenhouder Piet Bakker hecht aan traditie. „De natuur verdraagt plotselinge ingrepen van de mens n/ef.'foto's Gerard Vmmerman) een kleine fruitboomgaard. Onder statige eiken groeit een deken van varens, hulst, sneeuwklokjes, bos- hyacinten en andere onderbe groeiing, een gewilde broedplaats voor zogenaamde staleenden. Dat zijn de vogels die soortgenoten die rond de eendenkooi neerstrijken, de eendenkooi in lokken. Behalve Piet Bakker gluurt achter de rietschermen of er voldoende eenden in de kooi zit- deze staleenden zijn er zogenaam de lokeenden, die de kooi nooit verlaten. Om zich daarvan te ver zekeren voert Bakker ze met brood. Sluipen Wilde eenden die in de kooi zijn neergestreken worden door de lokkers meegevoerd naar één van de ingenieuze vanginstallaties in de kooi. Intussen sluipt kooiker Bakker door de bossages naar het begin van de vangpijp om de wilde eenden te verrassen. Een soort ge luidswal en rietschermen onttrek ken hem aan het zicht. De schermen zijn zo geplaatst dat Bakker de eenden wél kan zien, maar de dieren hém niet. Omdat ze hem ook niet mogen horen of ruiken bepaalt hij afhankelijk van de windrichting welke vangarm hij gebruikt. „Als ze in de fuik zitten, is er geen ontkomen aan", wijst Bakker naar de vangkist aan het eind. Als het luikje is gevallen begint voor Bak ker het selectiewerk om het een denras zuiver te houden.Jk draai niet omwille van de winst rechtaf elke eend de nek om. Alleen ver basterde dieren. Soortechte exem plaren krijgen de vrijheid. Korte brede eenden, echte Noorse, zijn de mooiste. Langetypen, zoge naamde parkeenden haal ik er tus senuit." De vangpijp is zodanig geconstrueerd dat eenden geen verwondingen oplopen. Buiten het trekseizoen houdt Bak ker zich bezig met het onderhoud van de vanginstallaties, het snoei en van de bossagesen aanplant van jonge bomen. Dat is nodig omdat een deel van van de iepen is aangetast door iepziekte. „De eendenkooi is toch een stuk natuur dat in stand moet worden gehouden", sluit hij zich aan bij de doelstelling van de eigenaar. Na tuurmonumenten, die zich inzet voor het behoud van landschap en natuur. Om verstoring tegen te gaan mag in een straal van ander halve kilometer rond de kooi niet worden gejaagd. Dit kooirecht geldt al eeuwenlang. Bakermat De eendenkooi maakt onderdeel uit van hoeve De Waddel aan de Westergeest die Natuurmonumen ten drie jaar geleden overnam van de familie Dijt. De boerderij is ver moedelijk in 1625 gebouwd door deze familie. Eén van de nazaten, schapenfokker Kees Dijt, is van grote invloed is geweest op het huidige Texelse schapenras. Hij haalde uit Engeland het ras Border Leichester om dit met de Texelaar te kruisen. Daarmee legde hij de basis van het huidige ras dat een hoge vleesproduktie heeft en waarvan het eiland sinds jaar en dag de bakermat is. Bakker heeft wel een verklaring waarom de schapenfokkerij juist op Texel zo intensief en succesvol werd bedreven. „Aan de vastewal kampten de schapen in zoetwater- gebieden regelmatig met leverbot ziekte, een aandoening die nauwelijks voorkwam op hetgeï- soleerde Texel waar het slootwa ter doorgaans brak was. Aan de vastewal werd wel gefokt, maar door de leverbot gingen soms hele veestapels verloren. Dan kochten deze boeren weer gezonde dieren van de Texelaars, die daar uiter aard hun voordeel mee deden. En wie méér aan z'n veestapel ver dient, kan er ook weer meer geld en energie insteken." Tot de dag van vandaag behoren de Texelse fokkers tot de top en trekt de jaar lijkse fokveedag internationale be langstelling. bloed Als telg uit een geslacht van scha penfokkers kruipt ook bij Bakker het bloed waar het niet gaan kan. Ooit was hij namelijk landbouw- voorlichter en ook inspecteur van het Schapenstamboek. Later werd hij bedrijfsleider op een schapen houderij, maar toen in 1979 zich de kans voordeed om De Waddel op de Hogeberg te pachten, greep hij die met beide handen aan. De Waddel was toen twintig jaar niet bewoond en zag er haveloos uit. Het land erom heen was in brok ken verhuurd, wat een rendabele bedrijfsvoering in de weg stond. Door ruiling omvat de hoeve nu zo'n veertig hectaren. Natuurmo numenten legde onlangs de laat ste hand aan de restauratie van de boerderij, die op de monumenten lijst was geplaatst. Bij de verbou wing van de stolp kwamen allerlei resten van vroegere bewoning te voorschijn. Bij de restauratie is oorspronkelijke materiaal zoveel mogelijk bewaard. Fokkerij Ook is Bakker actief in de fokkerij. Hij hanteert daarbij andere doelstellingen dan collega's die de dieren vooral op uiterlijke kenmer ken selecteren. Een reden daarvan is de kaasmakerij, die onderdeel is van het bedrijf. „Een goede melk- gift is voor mij belangrijker dan een hoge vleesproduktie Ik kruis daarom een deel van mijn stal met een ras uit Friesland. Verder moet het schaap een goed moederdier zijn, dat goed op z'n lammeren- past. Daarop selecteer ik in het land." Bakker ziet zichzelf niet als alter natieve boer, maar bemesten doet hij zijn landerijen op de Hogeberg slechts mondjesmaat.„lk ben tra ditioneel ingesteld. De manier waarop de schapenhouderij zich door de eeuwen heen heeft ont wikkeld, kan je niet zomaar aan passen. De natuur verdraagt de plotselinge ingrepen van de mens niet. We hebben een periode ge had dat boeren met veel stikstof de grasgroei omhoog joegen, zo dat er méér schapen van een hec tare land kunnen leven en de kostprijs naar beneden ging. De schapen verdroegen het eiwitrijke gras echter niet en kregen last van maagdarminfecties.' Drangwater De aanleg van een brede sloot langs zijn landerijen om het pol derwater af te voeren, is een ande re menselijke ingreep waar Bakker geen goed woord voor over heeft. „Ik had liever die sloot dichter langs de dijk gehad. Het zoete drangwater van de Hogeberg wordt hierdoor te diep weggema- len. Het zoute kwelwater is nade lig voor de grasgroei en voor het waterpeil in de eendenkooi." Meer waarde hecht hij aan de kronkelende slootjes in zijn land waarvan de natuur zelf de loop heeft bepaald, al is dat voor de be drijfsvoering niet zo doelmatig. Wat opvalt is het hoge slootwater- peil langs zijn akkers. „Dat is om te voorkomen dat het veen dat hier in de grond zit niet inklinkt. Dat het land in de winter wat dras- siger is geeft niet, want dan kom Jk er toch niet met de trekker." Door al dat vocht groeien er plan ten die op droger cultuurland geen kans hebben. Wandelaars moeten niet vreemd opkijken als ze Bakker op een klei ne trekker over zijn landerijen zien rijden. Om snel van perceel naar perceel te kunnen heeft hij naast de hekken wildroosters aange legd. „Het duurt gewoon te lang om met de voerzak op m'n rug al les na te lopen." Zijn landerijen worden doorsneden door de kenmerkende tuinwallen. Voor schapen is deze natuurlijke afrastering een ideale beschut tingsplaats. Maar de manier waar op de tuinwallen door de eeuwen heen zijn aangelegd is voor de be drijfsvoering niet altijd even gunstig, wijst hij naar een bocht in een tuinwal langs een perceel bo venop de Hogeberg. „Op een schilderij dat Pieter van Cuyck in de achttiende eeuw van datzelfde stuk schilderde, ziet die tuunwal er nog precies hetzelfde uit. Als je dat verandert, vermink je het ka rakter van de Hogeberg. Dan wordt het net zo'n recht polder landschap." Gerard Timmerman H«„MI rrr ue vangpijp van oo venuanKooi. is er voor de vogels geen weg te rug meer. nt, oneerlijk, achterbaks id te laat komen. Typisch rken van lastige klanten, een plaag voor iedere ver- „De manier waarop je met nensen omgaat is van es- <1 belang. Je moet hun ge ef belonen, dan wordt het van de Thijsseschool tekeningen gemaakt in het 3" het Thijssejaar. Het the- s daarom niet verbazing- d; tuur. De mooiste van des is gekozen en tot an- Brt verwerkt. onderd mapjes met de zijn inmiddels gedrukt. Vo- ek werd het eerste exem- kerhandigd aan wethouder lei an. De kaarten zullen 1 kinderen te koop worden oden aan ouders en be- IFoto March Hoijnenl alleen maar erger", adviseerde gastspreker Jaap Bron onderne mend Texel dinsdagavond tijdens een seminar in Calluna. Een ver helderend avondje vol scherpzin nigheden en dubbele bodems. Menig toehoorder kende Bron nog van vorig jaar, toen hij zijn gehoor over de omgang met relaties on derhield. Ditmaal hadden initiatief nemers NBC Texel, TVO en TVL hem naar Texel gehaald om minder geziene klanten tóch naar tevre denheid van dienst te zijn. Dat hiervoor tact nodig is, de monstreerde Bron in een one- manshow die weinig onderdeed voor een avondje Youp van 't Hek, al wilde de spreker zelf niet weten van een vergelijking („Ik heb Youp nog nooit gezien"). Het ene moment oprecht, dan weer brallend schudde hij aan de lopende band lastige, maar her kenbare typetjes ter illustratie van zijn adviezen. Zo toverde hij de „kleine dictator" voor het voet licht. „Die intimideren en over- heersen en hebben hun oordeel snel klaar." Zijn advies: houd voet bij stuk, laat ze uitrazen, erken hun ego, trek hun aandacht en ga dis cussie uit de weg. Dan zijn er nog de sluipmoordenaars, die de ver kopers met sarcastische opmer kingen onderuit proberen te halen. Dit type schreeuwt om een directe benadering. „Betrap ze op heter daad. Zo van: wat bedoel je met die opmerking? Hij moet wel héél sterk zijn, wil ie daar een passend antwoord op hebben." Zwijgers Ander type's die de verkoper tot wanhoop kunnen krijgen zijn zwij gers en betweters. „Ga er gepast mee om. Probeer ze niet te veran deren, dat kan alleen een psychia ter. Ga ervan uit dat hun gedrag niet aan jou ligt, maar aan de klant. Door zelf je benadering te veranderen, kunt je hun gedrag veranderen. Als dat lukt, dan voel je jezelf zó sterk worden en hou je deze klant toch te vriend. Want aan een lastige klant kan je best een goede relatie overhouden." Overigens besteedde Bron ook aandacht aan de verhouding werkgever/werknemer. „Ik heb ge merkt dat er nogal wat medewer kers uit bedrijven in de zaal zaten en heb daarop ingespeeld." Volgens organisator Wim Eelman van NBC Texel kan is de avond een goed middel om het niveau op eiland omhoog te krijgen. „Eigen lijk moet je blij zijn als mensen met kritiek komen. Dit is een handvat om ermee om te gaan." Op 11 mei wordt het tweede seminar gehou den. De Texelse groep vrijwilligers van de Rode Kruis Colonne roept ver enigingen en organisaties op voor het aanvragen van EHBO- hulpverlening. Verzoeken dienen vóór 10 mei te worden gericht aan mw. M. Goeman-Smit, Kadijksweg 19 te De Waal, tel. 18622. „De Moksloot had zijn fataal werk reeds verricht, maar aan den Fon teinsnol ontsprong nog de prachti ge bron, waaruit de duinbeek stroomde naar de Mient, die één bloementuin leek met al de Orchis-soorten, de Platanthera bij honderden, de groote Klokjesgen tianen, kussens van rose Anagaitis tenella. Niets ontbrak. Helaas, na een vijftal jaren begon daar de duinbebossching. Bron en beek en Mientmoeras verdwenen, werden vergreppeld en gedraineerd en be plant met dennetjes, zoals het in die dagen gebruikelijk was.", Jac. P. Thijsse was aanvankelijk niet blij met de aanleg van het bos. Het vernietigde een duin- en moe rasgebied dat z'n weerga niet ken de. Later had hij over de boompjesplanterij gemengde ge voelens. Er was veel verloren ge gaan, maar Texel had er ook iets voor terug gekregen: luwte en ty pische bosvogels. Diezelfde ge mengde gevoelens hebben natuurliefhebbers nu nóg over het huidige bosbeheer. De oude situa tie komt nooit meer terug. Maar de typische bosvogels en de nieu we soorten voor het eiland wordt het niet gemakkelijker gemaakt door het kappen van het oudste loof- en veel naaldhout. Hoe het ook zij, het bos zit vol vogelleven. Je ziet er niet zoveel van, maar hoort het, vooral 's morgens vroeg, des te beter. Bij ieder ge luidje hoort een andere vogelsoort. De grote variatie in het bos, loof- en naaldhout in allerlei leeftijden en ontwikkelingen, maakt dat het nu een welhaast maximale soor tenrijkdom heeft. Van typische naaldhoutbewoners zoals het goudhaantje en de zwarte mees tot „loofsoorten" zoals zwartkop en fluiter. Aanstaande zondag krijgen be langstellenden de kans enige orde De weigering van minister Ritzen van onderwijs om de Teso-snip van f100,- naar f250,- te verho gen. is verkeerd gevallen bij het college. De bewindsman vindt dat de Texelse studenten zich alleen onderscheiden van anderen door de veerboot, waarvoor al een on- kostenregeing is getroffen. B en w tekenen bezwaar aan'. De weigering is de tweede tegen slag voor de studerenden aan de vastewal. Het verzetten van het omslagpunt van de OV-jaarkaart (weekend- en weekkaart) van vrij dag 16.00 naar 19.00 uur, viel voor veel studenten ongunstig uit. Ritzen erkent de uitzonderingspo sitie van de Texelaars. „De extra tegemoetkoming in de reiskosten die voortvloeit uit de overeen komst Waddengemeenten (hon derd gulden voor een bijdrage in de kosten van de veerboot) is be doeld voor de overtocht. „Texe laars vinden dat de bereikbaarheid via het openbaar vervoer voor hen meer problemen geeft dan elders. Ik onderschrijf die stelling niet. Dergelijke problemen doen zich ook elders voor, onder meer in Zeeuws-Vlaanderen." Het college van b en w neemt het op voor de Texelse studenten en tekent net als het Overlegorgaan Waddeneilanden op basis van de Wet Algemeen Bestuursrecht be zwaar aan tegen de weigering. in de chaos van vogelgeluiden te scheppen. De vogelwerkgroep Texel houdt dan een vogelgelui denexcursie. Het verzamelpunt ligt aan de voet van de Fonteins nol (kruising Rozendijk- Westerslag) en de wandeling be gint precies om 6.00 uur 's mor gens. Rond 8.00 uur is de groep weer terug. In ieder geval gaat het via de Fon teisnol, niet alleen om te genieten van het fraaie uitzicht, maar ook om te kijken wat er geworden is van de „bloementuin van Thijsse", vol welriekende nachtorchissen, klokjesgentianen en teer guichel heil. Meteen valt te zien dat er gro te verschillen zitten in vogel bevolking en-rijkdom tussen de verschillende aanplantingen. In het centrale deel van het bos, vol loofhout, zijn (heel misschien) al nieuw aangekomen zangertjes zo als fluiter en grauwe vliegenvan ger te verwelkomen. Zowel de stichting VVV Texelpro- motie als de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) zul len officieel bezwaar aantekenen tegen de plannen voor de bouw van twee 65 meter hoge windtur bines bij de Eierlandse dijk. Aldus werd gisteravond door TVL- voorzitter Harry Wuis geantwoord op vragen van een der leden, de op hoeve Vianen wonende me vrouw Maria van der Spek-Trap. Zij is fel tegenstander van de molens, die volgens haar ernstig schade toebrengen aan het landschap- schoon en daardoor nadelig zijn voor het toerisme. Ze wees erop dat de molens alleen dienen als in komsten bron voor de betrokken boeren, die de stroom niet zelf ge bruiken maar rechtstreeks door- In Calluna zijn de volgende kinde ren geslaagd voor zwemdi ploma's: Basispakket zwemvaardigheid II: Patrick de Graaf, Jip Frank, Dennis v/d Star, Peter- Paul Vrijdag, Martijn Kooiman Basispak ket zwemvaardigheid lil: Mark Roeper, Willem Duinker. Snorkelen II: Patrick de Graaf, Dennis v/d Star, Peter-Paul Vrijdag, Martijn Kooiman. Snorkelen III: Mark Roe per, Willem Duinker Balvaardigheid I: Jip Frank. Zwemmend redden II: Patrick de Graaf, Jip Frank, Dennis v/d Star, Peter- Paul Vrijdag, Martijn Kooiman. Zwem mend redden III Mark Roeper, Willem Duinker. verkopen aan het PEN. Mevrouw Van der Spek had naar de verga dering zelfs voorgedrukte be zwaarschriften meegenomen en nodigde de TVL-leden uit deze in te vullen en uiterlijk 8 mei in te zenden. Het TVL-bestuur liet desgevraagd weten dat het stelling nemen in deze politieke kwestie bij uitzon dering gebeurt. Doorgaans be moeit de VVV zich niet met de locale politiek, maar in dit geval was volgens de bestuursleden Wuis en Warnaar het nadeel voor het toerisme zo duidelijk, dat een uitzondering is gemaakt. Renpaard. Voor Gerard Zoetelief uit De Koog is het wedstrijdsei zoen goed begonnen. Op Duindigt won zijn Poolse renpaard Gracja de eerste de beste koers. Na een goede start raakte de merrie in gesloten, maar ze wist toch als eerste over de finish te gaan. Strandschoonmaak. In 28 kust- gemeenten hielpen de basisscho len gistermiddag met de reiniging van het strand. Texel deed niet aan deze landelijke Strandschoon- maakdag mee. Het OTO (Overleg orgaan Texels Onderwijs) heeft daar van afgezien wegens de vele andere activiteiten waarbij de scholen dit jaar betrokken zijn. Het besluit staat los van het bezoek van de Waddenbus deze week aan Texelse scholen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7