Legervoertuigen klaar voor de optocht TEXELSE V couRANT Naar Den Burg om Tommies te zien Duitsers gingen dood tegemoet Piet Koorn ontsnapte dankzij namaak-brief Witte's wraak Angstige ogen Modelbouw Route van oude legervoertuigen Een stem uit Canada rlog staat Eelman g op het netvlies Orgel leidt aandacht af van onderduiker Dirk de Vries woonde in de oorlog aan het begin van de Postweg, aan de Ruigendijk. Hij noteerde zijn belevenissen en de gebeurte nissen tijdens de Russenoorlog in een dagboek. Op de laatste blad zijde beschrijft hij wat hij ziet als hij tegen het eind daarvan Eier- land doorkruist. 5 mei. Het is vrede. Om acht uur mogen we vlaggen, maar dat gaat nog wat schoorvoetend. De eerste keer, op 6 april, hebben we ook gevlagd, maar toen kon het eigen lijk nog niet. Eer het middag is, zie je toch overal de vlaggen staan, zelfs op de puinhopen. Ik ben bijna de hele dag in de weer om een fiets in elkaar te zetten, met banden en al. Die fietsen heb ben we vorig jaar laten onder duiken. Zaterdag ben ik met J. Halsema de polder in geweest. Eerst naar Pa- dang. Alleen het woonhuis stond er nog. De huisjes van Vruchtbaa roord waren verbrand, Vruchtbaa roord zelf en de witte huisjes stukgeschoten. Gizella verbrand, evenals Ruimzicht. De huisjes van Ruimzicht stukgeschoten, net als de „Rooie Kazerne" en de grote gebouwen van de Wehrmacht. De Korenschoof verbrand, evenals Van meerdere kanten kregen wij het verhaal over Duitse soldaten, die kort na de opstand op Texel aankwamen om tegen de Geor- giërs te vechten. Op het Schilde rend in Den Burg werden de manschappen verdeeld over de huizen. „Zehn, fünf, sechs..." Ze maakten een tussenstop in af wachting van verdere bevelen. Soms waren de contacten onaan genaam: plassen in de tuin, kippe- eieren vorderen. Andere ontmoe tingen waren meer menselijk: een oudere man trok kinderen op schoot en vertelde dat hij ook zul ke kinderen had. Hij gaf een briefje af: „Wilt u die posten als ik niet Kema, Vianen en Jachtlust en niet te vergeten Maurich, plus een gro te schuur met hangar. Verder was de schuur van Wamberg afge brand, De Oorsprong en Rotter dam. De weg van de Kaasfabriek ging goed. Dan weer een schuur van Madura afgebrand, Duinoord, waar Prins woonde, daar keek je dwars doorheen. Op Blandenberg een schuur verbrand. Langs het weggetje naar de Slufter was alles verwoest of verbrand. Op de schoolbuurt was alles licht tot zwaarbeschadigd. 's Hertogen bosch gedeeltelijk verbrand, Gend, een schuur en de boerderij van Van Exel geheel verbrand. Dinsdag zijn we naar Den Burg ge weest om de Tommies te zien ko men. Overal stonden vlaggen. Heel Den Burg was versierd, maar de Tommies kwamen niet. Don derdag weer geweest. Nog niet. Maar maandag ging het gebeuren. Wel 700 man zouden er komen. Het versieren werd steeds erger, steeds meer erepoorten, half Texel liep leeg. Het was overal aange plakt dat ze zouden komen, en toen kwamen er drie. Dat was wel een teleurstelling. Vrijdag zijn de Canadezen eindelijk gekomen. De één zegt honderd, de ander twee honderd. In ieder geval is het nu rustig en hoeven we 's nachts niet meer bang te zijn dat er Russen aankloppen om eten te vragen. meer terugkom?" De man kwam niet terug. De eerst aangerukte troepen uit de kop van Noordholland dienden als „kanonnenvlees" voor de ge oefende Georgische schutters. Volgens ooggetuigen was een groot deel van de gesneuvelde Duitsers gedood door een kop schot, getuige de kogelgaatjes vlak onder de helm. Van de zestien soldaten die bij een bewoner van het Schilderend in de schuur bi vakkeerden, kwamen er dertien niet terug. Er waren ook jonge jongens bij, die riepen: „we gaan het even in orde maken". Maar toen één van hen dezelfde middag elders in Den Burg werd gesignaleerd, was hij de enige van zijn groep die nog in leven was. „We kregen bericht dat we ons moesten melden in Amsterdam op Euterpestraat kamer 17. Als je daar naar toe moest, wist je dat je werd afgevoerd. Het was de mar telkamer van de Duitse SD." Door een list wist Piet Koorn uit De Koog in 1943 echter uit handen van de bezetters te blijven. Koorn en stropersmaatje Jan van der Star uit polder Het Noorden stuitten dat jaar in de duinen van de Nederlanden op de jachtopzich ter. „Toen die op z'n fluitje blies wemelde het ineens van Duitsers. We zetten het op een lopen, maar toen ze begonnen te schieten zijn we omgedraaid. Die zomer moesten we naar Duitsland voor de arbeidsinzet." Daar voelden ze echter weinig voor en ze besloten onder te dui ken. Piet Koorn kwam in Heerhu- gowaard terecht. Toen de bezetters echter merkten dat Koorn ontbrak bij de deportaties naar Duitsland, klopten ze aan bij zijn ouders. „Die werden vaak ge controleerd." Daaraan kwam abrupt een einde toen zijn vader en moeder een brief van zoon Piet aan de bezet ters konden overhandigen. Het schrijven was gepost en gecensu reerd in Duitsland, wat uit de stempels viel af te leiden. „Ik had de brief in Nederland geschreven en meegegeven aan Meijert van Heerwaarden, die wél naar Duits land ging. Hij heeft hem daar keu rig voor mij op de post gedaan. Ze geloofden daardoor dat ik tóch in Duitsland zat en hebben mijn ouders niet meer lastig gevallen." Je moet maar durven om in oor logstijd onder de neus van de be zetter een vlaggestandaard van de dienstauto van de Inselcomman- dant te stelen. Johan Witte deed het uit kwaadheid, omdat hij door toedoen van de WA twee weken had vastgezeten. „We hadden wat geturnd op het Texelveld en liepen in een groepje naar huis over het voetbalwegget je. En daar kwam de WA aange- marcheerd. Ze moesten geloof ik oefenen voor de komst van Mus- schert. Toen brulde de voorman: „Aan de kant jullie." Maar ik bleef rechtdoor lopen en riep: „Voor een stelletje landverraders maak ik geen ruimte." Wou die voorman me op m'n don der springen. Ik was hem voor en sloeg hem zo de greppel in. Ik was bijna twintig en zo sterk als een leeuw. Toch moest ik het on derspit delven. In een mum van tijd hing het hele zootje om m'n nek." Witte werd op 31 oktober 1941 als eerste Texelaar bij de vredesrech- ter voorgeleid. Aanklacht: beledi ging en lichamelijk geweld tegen enkele Texelse WA-mannen. Twee weken brommen dus. Weer op vrije voeten zag hij in de Gravenstraat de dienstauto van de Inselcommandant staan. „Ik voel de een soort wraak in me opko men en kon niet nalaten dat vlaggetje ervan af te breken." 15 Jaar. Eerst het bombardement op Rotterdam en toen beide ouders verloren door ziekte. Mijn geluk is geweest dat ik naar Texel mocht. Ik kwam terecht bij de fa milie van meester De Vries, hoofd van de school in Zuid-Eierland. Tij dens de hongerwinter kwamen nog eens vijf Amsterdamse kinde ren in het schoolhuis. Met elkaar hebben we ons er best doorheen geslagen, leder had z'n taak. Het was oorlog, maar de familie De Vries was het vredespaar. Op 6 april, we zouden nét aan de grote pan soep beginnen, ging de bel. Een Duitse soldaat gaf ons het be vel onmiddelijk te vertrekken. Ze zouden héél Eierland platschieten, het leger was al onderweg. We kwamen terecht bij de familie Stark op Lentevreugd. Op een dag werden tien Georgiërs uit hun schuilplaatsen geschoten. Op het land van Pomona moesten andere Russische gevangenen hun eigen graf graven, We zagen ze voorover vallen. We mochten na een week of drie weer terug naar Zuid-Eierland. De pan soep die we hadden achterge laten was schoon leeggegeten. In Johan Witte met de vlaggestandaard die hij in de oorlog stal. IArchief Jaap Bakker) DONDERDAG 4 MEI 1995 Nooit eerder waren we er zoveel te zien geweest boven Texel. In het begin van de oorlog deden veel jongens aan modelbouw. Uiter aard waren alle onderdelen zelf gemaakt van juthout. Op de foto van Kees Daalder staat een model, gemaakt door Cor Maas van Zand- vrucht. het schoolhuis was het een chaos. Alles was weg Een schoenen doos waarin ik herinneringen koesterde en een dagboek waren weg. Het sleuteltje bewaar ik nog steeds. Er reden twee Georgiërs op een tandem voorbij. Opeens werd er geschoten. Voor een Duitser kon den we niets anders doen, dan hem met een laken toedekken. De Georgiërs waren verdwenen. Wij werden op een rij gezet en door de Duitsers onder schot gehouden. Huiszoeking in ons schoolhuis le verde niets anders op dan angst. Later, toen Hans Verhoeven en ik gingen zoeken, vonden we een bloedspoor dat naar het kolenhok leidde. Ik keek door een kier en zag een paar donkere, angstige ogen en een vinger aan de lippen. Stil letjes hebben we mevr. De Vries gewaarschuwd, die de dokter erbij heeft gehaald. (Hans Verhoeven is het Amster dammertje die bekendheid heeft gekregen door z'n documentaire over de bevrijding en het weerzien van z'n ouders.) Jacoba Verhoeven, Zuidlaren Een colonne oude legervoertuigen bezoekt op 5 mei alle dorpen. De doorkomsttijden in de dorpen zijn al in het programma in de vorige krant vermeld. Hier volgt de com plete route. Vanzelfsprekend wordt gehoopt op zoveel mogelijk enthousiast publiek als de kara vaan passeert. 9.00 u Start vanaf haven Oude- schild; Bolwerk-bij Redoute keren- Bolwerk retour (stoppen bij 't Skiltje)-Skillerweg- Heemskerckstraat-Schilderweg. 9.35 u Vertrek vanaf kruising Schilderend-Bernhardlaan in Den Burg. Route kleine voertuigen: Schilderend, Weverstraat, Ho- gerstraat, Gasthuisstraat, De Zes, Kogerstraat, Binnenburg, Groene- plaats. Grote voertuigen: Schilderend, Bernhardlaan, Beatrixlaan, Ele- mert, Groeneplaats. 10.30 u aan komst Groeneplaats. 11.00 u Vertrek via Kogerstraat en Geor- giëweg naar De Waal. 11.15 u Aankomst bij De Waal; via Sommeltjesweg-Hogereind (op- tocht)-Bomendiek. Daarna via Ge- orgiëweg, Akenbuurt, Pontweg en Hoornderweg naar Den Hoorn. 12.00 u Aankomst Den Hoorn, via Diek en Herenstraat naar De Wald hoorn. Daarna door via Naalrand en Mokweg naar De Mok (lunch). 14.00 u Vertrek via Mokweg, Wa termolenweg, Hoornderweg, Pont- weg, Akenbuurt en Oosterenderweg naar Oosterend. 14.30 u Aankomst Oosterend via Mulderstraat, Bijenkorfweg, Pe perstraat naar muziekterrein Oran jestraat. Daarna via Achtertune, Zevenhuizen, Koningsweg, Ooste renderweg, Bargen, Zaandammer- dijk, Polderweg, De Staart, Pijpersdijk en Pontweg naar De Koog. waren, ook zij hebben hun leven met kunnen sparen. De vijand te machtig, kon hem niet weerstaan, en zijn met Johannes de dood in gegaan. En onze God had hen er op voorbereid, nu waren ze van alle verdrukking bevrijd. 15.30 u Aankomst De Koog via Ni- kadel, Badweg, Ruyslaan, Brink naar parkeerplaats Nikadel. Daar na vertrek via Boodtlaan, Ruigen dijk en Postweg naar De Cocksdorp. 16.30 u Aankomst De Cocksdorp via Molenlaan, Kikkertstraat, Lan- geveldstraat en Klimpstraat naar het Eierlandsche Huis. God heeft heel Nederland het voor recht willen schenken, dat u nu 50 jaren bevrijding mag ge denken. En voor dit groot feit, we doen het nu, Over de oceaan feliciteren we u. Wij gedenken met u allen die vielen, Gij, immers Here, redde hun zielen. En velen van hen zijn nu afgelost, met grote eerbied gedenken we de fa milie Post. Uit naam van zovele Hollandse emi granten in Canada, Aart Jongejan, Clinton, Ontaria, Canada. is dan toen hij nieuw was. De Daalders hebben een collectie van zes voertuigen. Amfibie Van Pieter Daalder en Dirk Roeper van „Akenbuurt" gezamenlijk is een amfibievoertuig uit 1943, een zg. dukw. Het tien meter lange ge vaarte kan zowel varen als rijden. Dukws staken bij de invasie in Normandië op eigen kracht mas saal de zee over. De dukw van Daalder en Roeper was eigendom van aannemingsbedrijf P. Daalder die hem gebruikte om vanaf de kust stenen te vervoeren naar zinkstukken. De huidige eigenaars deden er twee jaar geleden al een bod op, maar de zaak kwam toen niet rond. Mede dank zij de bemid deling van Jan de Groote van het aannemingsbedrijf lukte het on langs wél. De VTB vervoerde de dukw gratis van Schagen naar Texel. Daar werd hij in de oor- Vroeger, de stroom van emigranten, dat waren jongens, die wisten van wanten. Hadden twee hoofdgedachten in hun baan, waarmee ze naar Canada zijn gegaan. spronkelijke legergroene kleur ge schilderd en van Amerikaanse sterren voorzien. Wie een dergelijke hobby beoefent moet wel over veel stallingsruimte beschikken. De voertuigen staan in de voormalige kolenschuur van Westdorp, die Daalder in 1988 kocht. In de door Willem Bakker van „Spyk" georganiseerde op tocht, die op 5 mei om 8.45 uur in Oudeschild start en van 9.30 tot 10.30 uur door de straten van Den Burg gaat, rijden totaal 13 leger voertuigen mee alsmede Harley- motoren en oude auto's. Vanzelf, hoe zullen we ons daar be vinden? Een gedachte om je over op te winden. Maar ook dat andere, we moesten het verdragen, dat de Tweede Wereldoorlog zó had toegeslagen. En nu gaan we 50 jaar terug, Ja wis, wat gaat de tijd toch vlug. Veler onzer hebben de bezettingstijd meegemaakt, ook velen voor Duits oorlogswerk gestaakt. En anderen hebben ondergronds werk gedaan, om de vijand danig te weerstaan. Veel is hiervan nu opgelost, bij het lezen van de levensroman van Johanne6 Post. En dan woon je wel in een ander land, maar met je gedachten in Nederland. Wat een held, wat een durf en wat een geloof, dat hem en velen anderen bewoog. Om de vijand zelf openlijk te weerstaan, wat heeft hij moedig werk gedaan, en de slachtoffers bijgestaan. En dan, om het steeds weer te maken, en de distributiekantoren te kraken. En raakten z'n vrienden de gevangenis in, dan gebeurde er een ander geweldig ding. Ze werden door slimheid en veel vlijt, door de knokploeg kort daarna bevrijd. En Johannes Post, het was hem nooit genoeg, als ze kraken gingen, bad hij eerst met z'n ploeg. Wat een moed en wat een hel dendaden, geen land is er zó mee overladen. Ook gedenken we allen die met hem Eelman uit Sint Pancras be- t emotionele herinneringen de oorlogsjaren. Als we hem prj| in zijn zomerhuisje op treffen, draait hij de hele nog eens af. Beelden die ds weer terugkomen, juist in tijd. Een greep uit zijn herin gen. erweg met de Texelse man- laar Assen, in november '44, k onderduiken. Op het station juwarden tikte Adriaan Huis- me op de schouder: 'Ga je We liepen zo het station uit, jan gaf een meisje de arm. Tot verbazing zag ik ook Huug k en Tjerk Wassenaar. Door leeuw liepen we de stad in. bleek? Het meisje, Yke Bou- werkte op het postkantoor, vader had daarheen gebeld evraagd of ze naar de groep aars ging kijken. Hij was aan goede adres, want Yke hielp aan een onderduikadres in um. Daar zaten we in een rijt- oning: Adriaan en ik, de zoon de familie die eigenlijk in iland moest werken en een jo- neisje. Achteraf denk je wel zou ik hetzelfde hebben ge- als die mensen? Met Yke heb juwens nog steeds contact." was koerierster en wist wan- er razzia's waren. We ver ten ons dan onder een schuin endak. Eén keer hebben we de hele nacht gelegen, 't r en we lagen te klappertan- Toen de nacht voorbij was, >n we in het warme bed van ewoners..." naart '45 voegden we ons in ngen bij de andere Texelaars terugkeerden uit Assen. Die n er natuurlijk enorm van op. moesten onder in de boot zitten. De boot was amper van de kade of er kwam het il dat hij weer aan de kant est komen. Er waren een stuk en illegalen aan boord, die pro den weg te kruipen. Ik dook in kastje onder een trap, een an- zat onder een stapel broden." Duitsers controleerden de na- lijst. Eén onderduiker die wel Ede kade stond, kon door handig roepen toch aan boord ko ten Het leek te kloppen en de It mocht varen. In Oudeschild Wden we worden opgevangen |r Piet Bruin, maar die kwam Wel kwamen er moffen aan tJ, die bleven stil staan luiste- Bi Dat herhaalde zich. Sommi- pn wilden i weg omdat ze isten plassen. Kat achter kat we na verloop van tijd van rd gegaan. Later hoorden we Bruin 's morgens was opge- I,nadat een Friese onderduiker boord was ontdekt en door de tsers was verhoord." nand wist toen dat een week de Russenoorlog zou uitbre- „Op 6 april, de ochtend na de bleek dat een paar Duit- uit de oorlogsjaren daterende Brvoertuigen die meerijden in optocht op 5 mei komen me- 'deels van Texel zelf. Dat kan 'dat zich hier enkele mensen houden met het opkopen, tappen en op de weg houden dergelijke voertuigen onder "lotto „Keep them rolling". hen behoren de gebroeders er en Arie Daalder uit De ksdorp die in 1983 met deze 'hy begonnen. Pieter, die zijn °d verdient als chauffeur bij njer, kocht toen uit de dump ernstig vervallen Willys jeep Na een restauratie die nden duurde zag het ding er weer piekfijn uit. Het vervangen van de diverse defecte onderdelen was niet eens zo moeilijk want in de oorlogsjaren werden zoveel re serveonderdelen geproduceerd, dat deze nog altijd uit voorraad le verbaar zijn. Het kostte wel zeeën tijd en geld maar de voldoening was groot toen de Willys met de eveneens originele aanhangwagen (Bantam-trailer) de weg op kon. Vervolgens kochten de Daalders twee GMC kipper vrachtwagens uit 1944, die volgens hetzelfde re cept onder handen werden geno men zodat ze tenslotte als nieuw waren. Toen viel het oog op een Dodge „beep" WC 62 uit 1942, die volgens de broers nu nog beter sers in de ULO-school tegenover ons huis aan het Schilderend de slachting hadden overleefd. Ze hadden zich verschanst op zolder. Toen kwamen er twee Georgiërs, behangen met geweren en muni tie. Ze gooiden handgranaten op het bordes en in het gebouw. Daarna gingen ze het gebouw in en kwamen er met de twee Duit sers weer uit. Die zijn toen ergens neergeknald." „Mijn vader was voorzitter van het Rode Kruis op Texel. Bij het café van Niek de Graaf hielp hij een noodhospitaal inrichten. Intussen raakte mijn moeder gewond. Mijn jongste broer Martin kwam het huis in hollen: 'Mama, er ligt een Rus te schieten naar Duitsers op het voetbalveld'. Moeder ging naar boven om uit het slaapkamerraam te kijken. Toen een mof haar zag, schoot hij en raakte haar been." „Dokter Boswijk kwam eraan, hoewel de Russen bij Kortenhoe- ven lagen en de moffen in 't Groentje. Toen de dokter met ver binden bezig was, begon de be schieting van Den Burg. De hele familie ging de kelder in. Moeder werd met een plank onder haar been de trap afgezeuld. Boswijk dook boven weg onder een twee persoonsbed. Dat was natuurlijk lang niet veilig, zodat we hem ook naar de kelder hebben gehaald. Daarna werd onze voorkamer in gericht als ziekenkamer. Behalve moeder lag daar ook een Amster dammertje met een granaatscherf in de voet en de zwaargewonde Gijs Duinker. Later zijn ze naar het noodhospitaal in Den Burg overge bracht." H. Outmeijer, in de oorlog op Texel beter bekend als Jan Valkenburg, was als 20-jarige in Duitsland te werk gesteld en dook tijdens een achtdaags verlof onder bij de fami lie C. de Jong in Oosterend. Daar beleefde hij het volgende: „Na alle spanning die ik had on dergaan tijdens de bombardemen ten op Stuttgart was de hartelijke ontvangst een verademing. Ik werd kruideniersbediende en fietste met de bestellingen over het eiland dat in het begin nog be trekkelijk veilig was voor onderdui kers. Het risico voor plotseling binnenvallende Duitsers werd ech ter groter en het werd steeds va ker nodig om 's avonds met de plunjezak over de schouder de be nen te nemen naar een schapen- boet. Overdag was ik in de winkel achter de toonbank met een blik jam bezig, toen de Duitsers bin nenvielen en mijn baas om zijn pa pieren vroegen. In een flits rende ik via het pakhuis de achtertuin in en dacht via een bleekveld over een hek in de Kerkstraat te kunnen ontkomen. Ineens werd echter een geweer op me gericht. Ik ren de terug het huis van buurman Bremer binnen, alwaar de familie bijeenzat met een ondergedoken familielid. Grote paniek en via een luik aan de bedstee hebben we met z'n tweeën in een gecamou fleerde kast gestaan, terwijl een dochter op het orgel ervoor ge woon muziek ten gehore bracht. Er gebeurde# niets. Naderhand bleek dat C. de Jong was meege nomen. Gelukkig is hij na een week vrijgelaten." zonnige vliegveld was gisteren een voorproefje te zien van de optocht. Voor het antieke Russische vliegtuig met aanhanger en de dukw. waarmee zojuist veteranen waren gedropt bij Den Burg staan van links naar rechts de GMC-kipper. de Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7