Hossen of herdenken...? TEXELSE COURANT na dato Tot slot DONDERDAG 4 MEI 1995 Zelfs nog vóór de vrede met de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945 geheel was weer gekeerd, werden in Den Hoorn voorbereidingen getroffen voor het volksspel worsthappen te paard. Ondanks alle tekorten en de distributie, putten ook de feest commissies van de andere Texelse dorpen zich uit in het organiseren van diverse vermakelijkheden. Daarbij werd steeds voor ogen ge houden, dat de herdenking van de gevallenen het belangrijkste on derdeel van het programma vorm de. „Aan de strijders hebben wij onze vrijheid te danken", was de alom heersende gedachte. De vie ring werd dermate grootschalig aangepakt, dat de festiviteiten zich niet tot één dag beperkten, maar twee, drie, soms zelfs vier dagen besloegen. Nooit werd de bevrijding van Texel zo groots ge vierd als op 31 augustus (Konin ginnedag) van dat jaar. Om te voorkomen dat iedere ge meente haar eigen bevrijding zou vieren, uitte de regering in 1947 de wens alle officiële herdenkin gen op dezelfde dag te houden. Maar zelfs op Texel viel geen een heid te bereiken en werden in de diverse dorpen op verschillende dagen plechtige herdenkingen en feestelijkheden gehouden. Dit kan te maken hebben gehad met het feit dat 4 mei dat jaar op een zon dag viel. In Den Burg moesten de festiviteiten wijken voor de inwij ding van de muzieknis en het 55-jarig jubileum van het Texels Fanfare, omdat men van oor deel was dat er dan teveel van het goede zou komen." (Texelsche Courant, 3 mei 1947) De meest „Texelse" herdenking had een jaar eerder plaats gevon den, toen op 6 april(l) vanuit alle gelederen van de samenleving kransen werden gelegd, zowel op de Algemene Begraafplaats als op het Russenkerkhof. Op de andere dagen (5 mei en 31 augustus) wa ren er weinig activiteiten. De zomer van 1945 was een tijd van gemengde gevoelens. De Duitse bezetter was verdreven, het gedachtengoed weer vrij, maar schaarsheid heerste alom en zeker tot het eind van het jaar kwamen nog overlijdensberichten binnen van uit het oog verloren fa milieleden of vrienden. Texelsche Courant, 15 december 1945: „He den ontvingen wij uit Indië het treurige bericht, dat op 11 maart 1942 op Java is gesneuveld onze geliefde broer, zwager en oom Jo hannes Zijm Rzn." Desondanks vierde optimisme hoogtij. In deze bevrijdingsroes werden zélfs degenen die neiging vertoonden bij de pakken neer te zitten, opgeroepen deel te nemen aan de feestvreugde. „De oorlog is voorbij, vijf jaar lang hebben wij onder druk geleefd en juist voor de vrede werd Texel zwaarder getrof fen dan ooit in het verleden het geval is geweest. Honderdzeven tien inwoners hebben het leven gelaten, er zijn vele gewonden en verminkten. En hoevelen, die het liefste verloren, dat ze op aarde hadden, lopen rond met droefheid in het hart? De ruïnes in de dor pen, op het land, herinneren niet alléén aan het leed, dat over ons eiland gekomen is; de stroeve ge laten van velen, de traan die men wegpinkt, getuigen van een ge wonde mensenziel. Het is waar, voor velen is er weinig aanleiding tot uitbundigheid, om feest tevie- ren. Wij zijn mensen en niets menselijks is ons vreemd. Wij kun nen hard zijn en het leed van ande ren gering achten, wij kunnen voor de moeden en bezwaarden het kruis opnemen en de moeilijke le vensweg met bloemen bestrooien. Maar de levenden hebben recht op leven, de jeugd, die in de afgelo pen jaren veel tekort gekomen is, behoeft vreugde als het gewas de milde regen. Laten wij daarom feesten met heel ons hart, want de levenden roepen u!" (Tex. Crt., 8 augustus 1945) De Texelsche Courant vulde een groot deel van de kolommen met berichten over de ophanden zijnde herdenking. Uiteraard werd mel ding gemaakt van de te verwach ten activiteiten, maar ook werd de lezer opgeroepen actief deel te ne men. Hierbij schroomde de redac teur niet zijn lezers opvoedkundig toe te spreken, zoals bijvoorbeeld in de krant van 11 augustus: „Een feestcommissie kan haar best doen, zoveel ze wil, het feest zal mislukken, als de deelnemers hun medewerking niet verlenen. Er is geen behoefte aan strakke gelaten en aan gewichtig-doenerij. De feestcommissie, die de feestmid- delen te verzorgen heeft, en de feestelingen die er gebruik van zul len maken, behoren te komen, op gewekt van hart, met een lach om de mond." Van de genoemde „feestmidde- len" moet geen al te grote voor stelling worden gemaakt: ook op Texel had de bezetting haar tol geëist en, al leed niemand honger, van overvloed was allerminst spra ke. Heel veel was nog op de bon, alcoholische dranken waren maar mondjesmaat voorradig en nie mand kwam op het idee een rom melmarkt te houden, omdat alles kon worden gebruikt. Bovendien kon - door een gebrek aan liquide middelen - vrijwel alles dienst doen als ruilobject. Dit hield in dat de feestelijkheden zich voorname lijk beperkten tot zang, dans en muziek. Daarnaast werden op tochten en volksspelen gehouden, was er toneel en werd gestreden om de man en de vrouw. Ooster end voerde het openluchtspel „Wel gebogen, niet gebroken" van de Texelse auteur Huib (de Rijme laar) Fenijn op. De ongeveer tach tig deelnemers gaven in een revue-achtige voorstelling een beeld van de oorlogsjaren. Ook in andere kringen werden alle zeilen bijgezet om de viering tot een overweldigend succes te maken: „Het is een goede gedachte van Kotex om ter gelegenheid van het feest een konijnententoonstelling te organiseren." (Tex. Crt., 25 augustus 1945) Uiteindelijk bleken alle inspannin gen niet voor niets te zijn geweest. Toen de bewuste dagen aanbra ken, waren de verwachtingen dan ook hoog gespannen. „Al komt er geen draaimolen, al zullen er geen kelners zijn, balancerend met gro te schalen vol glazen schuimend bier, al is er geen sprake van haring-, palingkraam of koekhak tent, al zijn er geen cocosnoten en bananen, geen ijscoman, tóch laat het zich aanzien, dat de Texelse feesten een daverend succes zul len worden." Het verslag van de feesten nam méér ruimte in dan de Texelsche Courant had te bieden. Op 12 sep tember verschenen nog uitslagen uit Oudeschild van het zaklopen, de hinderniswedstrijd op anti-plof om het TESO-gebouw en de bloempottenrace. De bevrijdingsfeesten werden woensdag 29 augustus ingezet met eenwijdingsavond op de Groeneplaats. Donderdagochtend volgde de herdenkingsplechtig heid, waarvoor alle Texelse vereni gingen waren uitgenodigd. „Om 9 uur 's morgens stellen zich op 't Schildereind de vele verenigingen en instellingen op, die deel zullen nemen aan de herdenking der ge vallenen en aan het défilé voor de autoriteiten. Om kwart over negen zet de stoet zich in beweging, door het dorp gaat het naar het voorhof van de Algemene Be graafplaats. Voorafgegaan door enige ruiters, komen de groepen in voorbeeldige orde aangemar- cheerd, maken halt en front voor het herdenkingsmonument, leg gen er hun kransen neer tot de tre den onder de bloemen bedolven zijn. Achter de ruiters volgt het Texels Fanfarecorps met roffelen de trom, het stelt zich terzijde op. Het Gemeentebestuur van Texel volgt dan, het neemt plaats recht voor het monument. De Binnen landse Strijdkrachten betrekken de erewacht. Links en rechts, stram militair, posteren zich een detachement van de Jewish Briga de en van de Genie. Hun saluut aan de Doden maakt grote indruk. Dan volgen de Gymnastiek Vereni ging Texel, SV Texel, Texelse Boys, Pioniers van de Hockeyclub, De Zwaluwen van Den Hoorn, een kleine groep padvinders van Oosterend, allen in tenue. In volstrekte regelmaat marcheren allen tot voor het monument, brengen het saluut en marcheren verder. De verenigingen stellen zich op den voorhof rond het mo nument op. De vaandel- en vlag gendragers treden terzijde tot zij een grote, kleurige groep vormen. Een groep volgt van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij, dan komen de korfbal club van De Waal, de brandweer in de sobere, doch keurige unifor men, de Christelijke muziekvereni ging Excelsior van Oosterend, de Kampwacht van Vlijt, het RK koor, het NH-Kerkkoor uit Den Burg, de Christelijke jongens- en meisjesve renigingen, het Doopsgezind koor, de Doopsgezinde Zusterkring, de Christelijke zangvereniging De Lofstem van Oosterend, de Gere formeerde zangvereniging God is mijn Lied van Oosterend, de Her vormde Zusterkring Dorcas, een deputatie van TESO, de toneelver eniging UDI, in een grote groep de vereniging van oud-illegale wer kers, het Rode Kruis, een afvaardi ging van Nederlands Volks Herstel, een groep der Bouwvak- patroons, het Fanfare VIOS van Oost, de schaakclub Den Burg, de voetbalvereniging van Oosterend en een groep postbodes en techni ci der PTT. Voortdurend worden de bloemstukken en kransen neerge legd, voortdurend maakt in volko men orde de ene groep voor de andere plaats, de Ruiterclub sluit de lange stoet. Ondanks het feit, dat honderden en honderden belangstellenden zich op de Kogerweg hebben op gesteld, is het doodstil als de heer Kelder, onder-districtscomman dant der NBS, het woord neemt en zich richt tot de menigte, tot de autoriteiten, tot de verenigingen, die een groot vierkant om het mo nument vormen." (Tex. Crt., 1 sep tember 1945) De plechtigheid vond plaats bij een tijdelijk monument, opgericht door leden van het Oranje-comité, naar een ontwerp van J. van der Pijl. Het bestond uit imitatiemar meren platen en granieten banden en droeg het opschrift: „Voor hen die vielen, 10 mei 1940 - 5 mei en augustus 1945". Boven het monu ment wapperden de vlaggen van de Geallieerden. Na zijn rede ver zocht Kelder om één minuut stilte. „Men denkt aan de velen, die zijn heengegaan... De militairen en de BS staan met gepresenteerd ge weer, dan zet Texels Fanfare een koraal in. Gedragen en plechtig klinkt „Nader mijn God tot U". Nauwelijks zijn de laatste tonen verstorven, of het koor Con Amore zingt, zuiver als goud, „Ecce quo- mode moritur justus (Zie hoe de rechtvaardige sterft)". Het is héél mooi en maakt een diepe indruk. Dan klinkt het Wilhelmus als een afscheid van de dodenakker. De vaandels neigen op en neer, enige malen achtereen, terwijl de mu ziek speelt. Dan is het afgelopen. In dezelfde orde en regelmaat, waarmede de talrijke verenigingen de voorhof betraden, gaan zij heen. Er volgt een mars van alle groepen door het dorp, vóór het raadhuis hebben zich de autoritei ten opgesteld. Men keert tot het punt van uitgang terug, op het Schildereinde wordt de lange stoet ontbonden." Direct na deze indrukwekkende herdenking barstten in de straten van Den Burg de feestelijkheden los, met allereerst een grote alle gorische optocht, gevolgd door volksspelen en een zangwedstrijd, 's Avonds werd gehost om de ver lichte vrijheidsboom en gedanst in de diverse lokaliteiten. „Lang is het dorp nog in feeststemming ge bleven. Hotel Texel beleefde weer zijn oude glorie, er werd gedanst bij de muziek van een voortreffelij ke band (Bert Klazema en zijn so listen, met refreinzang van Bert Valé, red.), in de Oranjeboom ging het wat ouderwetser toe, maar het was er niet minder gezellig en in het Casino op de magnifieke dans vloer liet de stemming evenmin iets te wensen over. Zo tegen de tijd dat de koeien gemolken moesten worden, zijn velen pas naar huis gegaan. Texel heeft deze dag wel feestgevierd..." (Tex. Crt., 5 september 1945) En dit verslag behelsde slechts de eerste dag van de bevrijdings feesten in Den Burg, die zouden duren tot zaterdagavond 1 sep tember. Ook de buitendorpen lieten zich niet onbetuigd. Zelfs in De Waal, dat tijdens de Russenoorlog mid denin de vuurlinie had gelegen, werd uitbundig gefeest. „Een feeststoet langs Polderweg en Dorpsstraat, waar vele huizen zijn weggevaagd. Weg is het bekende Bellevue, waar vroeger jaren een strijkje tot de dans lokte; weg het aardige Nederlands Hervormde kerkje; weg het kleine torentje, dat maar amper over de hoge bomen kon gluren. Ja, De Waal is zwaar getroffen, maar... ze zitten niet bij de pakken neer, de dorpelingen; ze weten, dat als alle man de hand aan de ploeg slaat, herstel best mogelijk is. Daarom heeft er mu ziek geklonken, daarom hebben de dorpelingen gezongen, gedanst, gejuicht." (Tex. Crt., 12 september 1945) Zo uitgebreid als die eerste keer is de bevrijding nadien niet meer her dacht. In de decennia die volgden, kregen andere zaken prioriteit. De groep mensen die de oorlog aan den lijve had ondervonden, werd allengs kleiner en een nieuwe ge neratie groeide op. Het verleden raakte langzaam op de achter grond en de herdenkingen op 4 en 5 mei werden meer en meer tot een instituut. De euforie van het eerste moment verdween en zo wel het vieren vande bevrijding als het herdenken van de gei is voor veel mensen van n> een gewoonte dan iets echt bij betrokken zijn. I 1975 en 1985 - toen resp lijk 25, 30 en 40 jaar be werd gevierd - kwamen de tenissen weer in herinne dens grotere herdenking deze en andere gelegenhe zochten oud-strijders hete werden nieuwe monu onthuld. Nu, in 1995, is inmiddels neratie opgestaan die het zelfs niet van haar groo meekrijgt. Een generatie v de Tweede Wereldoorlog g denis is, afkomstig uit de hand, en voor wie de hes van de gevallenen allermj hoogtepunt van de bev feesten vormt. Desonda' nog niet alle sporen anti-Duitse gevoelens steeds weer op, racism* nog altijd in verband gebré het nazisme en er zijn terspelletjes op de markt de (jeugdige) speler hete tegen in Duits uniform o vijanden. De vraag dringt zich op of dig is de herdenking op d voort te zetten. Een enqu april door de Texelse Cc de Texelse scholen werd v wijst uit dat de jekgd w herdenken, maar tevens I veel kinderen niet weten hier feitelijk om gaat. De wordt er voor hen niet mal op, omdat bovendien dei velde Georgiërs worden he Blijkens dezelfde enquête meeste kinderen niet op de van de gebeurtenissen die ze (aparte) herdenking hebt leid. Treffend was de reg gehoorde opmerking dat denking(en) moet(en) maar dat er meer over mo den verteld. Een kléine - niet represent steekproef onder volwé leert dat ook zij willen blijv denken, maar dat de me verdeeld zijn wat betreft ee te herdenking voor de G& De tendens lijkt echter well gezamenlijke herdenking zijn plaats zou zijn, omd slachtoffers voor één en he doel zijn gevallen. Somm» zelfs geneigd de Dodenherc in een groter verband te pl „De Dodenherdenking isvi niet alleen voor slachtoffer: Tweede Wereldoorlog, ma iedereen die nu nog sneuv Met dit verhaal over bevrijding en herdenking eindig serie „50 jaar na dato", waarin wij terugblikten o| Tweede Wereldoorlog en met name de Opstand va Georgiërs. Wij hebben niet louter persoonlijke herinn gen opgetekend, maar gepoogd aan de hand vani herinneringen en bestaande literatuur een zo obje en compleet mogelijk verslag van bepaalde gebeurtt sen te geven. Ook hebben wij getracht ons een bee! vormen van de sporen die deze gebeurtenissen op eiland hebben achtergelaten. Tot slot is een aanzet g ven tot een discussie over hoe de Texelse bevolking* toekomst de oorlog zal blijven herdenken. Niet alle vragen die wij ons gesteld hadden, zijn be woord. Gaandeweg bleek dat hiervoor meer tijd ene te nodig was dan wij tot onze beschikking had Graag waren wij bijvoorbeeld dieper ingegaan op de ganisatie van het Texelse verzet. Wij realiseren ons gezien de leeftijd van de betrokkenen, hiermee nie lang gewacht kan worden. Met het verstrijken vand ren zal het alleen maar lastiger worden een cornf beeld te vormen van de oorlogsjaren. Voor deze serie hebben wij heel veel mensen gesp" en veel informatie vergaard, die wij - helaas - niet maal als zodanig in een artikel hebben opgevoerd, zijn wij dank verschuldigd aan iedereen die ons geho heeft, want bij een onderwerp als dit is alle inforrt bruikbaar.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8