Prioriteitenlijst investeringsplan loorrider Donderdag' verder als stichting tgebreid zomerprogramma Hoornders op bezoek bij mariniers VVV wil meer bijdrage Steek nu even over naar Primafoon Den Helder. U krijgt uw boottocht vergoed. Primafoon TEXELSE COURANT wrvt-A Texel '94 moet weer clubkleuren kiezen Surfclub opent seizoen fangs de weg DONDERDAG 4 MEI 1995 jernemersvereniging dacht geen draagvlak meer voor en enquête die in het dorp jehouden wees iets anders ndaar dat enkele liefheb- en stichting hebben opge- >m de Hoornder Donder- jn leven te houden. >m de ondernemers het niet nlden? Ik denk dat ze het te >bben of zo", aldus onder- Willem Goënga, die voorzit- jeworden van de Stichting Ier Donderdag. Hij bevindt gezelschap van Hans Zijm, ikker, Mieke Vlaming, Kees id, Ruud Bakker en Gerrit an met de zomerse mark- nd voor dit zevental als een >ven water, helemaal na de van de enquête die een on respons van zo'n 95 pro- opleverde. Ongeveer 90 van de inzenders was po ver, het evenement. „Op de of komend seizoen moet doorgegaan met de Ier Donderdagen antwoord- 7 mensen ja en slechts 9 ju, dat is dus duidelijk." nquêteerden voorzagen de eren ook nog vaak van sug- Meest voorkomende ver is de vraag naar een rterrein op een stuk land, overlast van auto's erg s. Een te commercieel ka- van de kramenmarkt werd ird. Ook werd menigmaal ht de deur van de inzender houden... Reductie ivve stichting begint aan de i zonder financiële rug- Goënga: „We weten nu we zo'n ƒ40.000,- nodig Waar dat vandaan moet ?Geen idee, maar daar vin- nog wel een oplossing |l voor de kramen op de leen huur van ƒ41,- wordt jgd, levert dit niet genoeg Iremgingen krijgen namelijk een er staan voor de negen •dagen veel bijzondere acti- i op het programma die het kosten. „We hopen op sponsors en anders moeten we te gen het eind van het seizoen met de pet rond", aldus het stichtings bestuur. Traditie De kramenmarkt begint net als an dere jaren om 16.00 uur, terwijl het avondprogramma om 19.30 uur begint. Het evenementenprogramma wordt traditioneel geopend op 6 juli met schapenscheren en - melken. Goënga: „Dat is al jaren een succes, dus waarom zou je zoiets veranderen." Op 13 juli staat de markt in het te ken van de bloembollen. Een nieuw thema dat wordt uitge werkt met het bedrijf van Duinker. Er worden demonstraties en wedstrijden gehouden in het sor teren, koppen en pellen. Daarvoor zijn teams van Hoornder bollenbe- drijven uitgenodigd. Kees land- vreugd, vertegenwoordiger van de Nederlandse bloembollencultuur in Japan zal een toelichting ver zorgen. Om de kas van de feestcommissie enigszins te spekken wordt op 20 juli een dag met fancy fair en oud Hollandse spelletjes gehouden. Robin Hood De bekende jaarlijkse landbouw- dag is op 27 juli. „Het wordt gro ter dan ooit", vertelt Goënga. In tegenstèlling tot de andere mark ten begint deze dag om 10.00 uur met diverse veekeuringen en de monstraties, onder andere van de Hondenclub. Er vinden selecties plaats voor verschillende Neder landse keuringskampioen schappen. Vorig jaar heeft rijvereniging De Waddenruiters met ponyclub De Kleppertjes het verhaal van Robin Hood opgevoerd bij de manege tij dens het concours hippique. De in drukwekkende vertolking deed toen veel stof opwaaien. Tijdens de landbouwdag zal opnieuw een optreden worden verzorgd. De dag van de muziek wordt op 3 augustus gehouden. De Stichting Popmuziek Texel (Stipt) biedt een keur aan Texelse bands. Maar niet alleen popliefhebbers komen aan hun trekken, er zijn ook meer klas siek getinte optredens. Touwtrekken In het kader van het texelse ringsteekkampioenschap wordt op 10 augustus Texel aangedaan. Omdat het het tiende jaar is dat deze competitie wordt gehouden, zijn extra activiteiten te ver wachten. Ook nieuw dit jaar zijn de touwtre kwedstrijden op 17 augustus. Teams van bedrijven doen er goed aan nu alvast in training te gaan. De straat zal worden omgetoverd tot een zandbak en ook toeristen worden uitgenodigd om teams te vormen. De cultuur in Den Hoorn tiert we lig. Dat zal op 24 augustus te zien zijn. DEK verzorgt optredens, evenals het smartlappenkoor, dansgroepen en plaatselijke ar tiesten. De laatste Hoornder Donderdag is op 31 augustus gewijd aan de veemarkt. De prijs van schapen, geiten, kalveren, konijnen en ande re dieren worden met het traditio nele handjeklap bepaald. Thijssejaar Ook het Thijssejaar gaat aan Den Hoorn niet ongemerkt voorbij. Dumboer Dick Drijver verzorgt zes keer een excursie op zijn bedrijf aan de Mokweg. Deelname is gra tis. Ongeveer twintig mensen kun- Het zijn eigenlijk buren, toch zien ze elkaar bijna nooit. Om de banden aan te halen werd gisteren een grote de legatie Hoornders ontvan gen op de Joost Dourlein- kazerne. Na een uitleg over de werk zaamheden van de mari niers, werd een nasimaal tijd gebruikt. Daarna was het (Foto Tens da Craalfl tijd voor een rondvaart. Om dat ook de nodige oudere inwoners waren meegeko men, werd die gemaakt met twee landingsboten in plaats van de rubberboten die daar normaal vaak voor worden gebruikt. De haven van de Mok was opvallend leeg. Een groot deel van de bootcompagnie is in Scheveningen, waar wordt deelgenomen aan een show ter herdenking van de bevrijding. De boot compagnie verzorgt daar vrijdag twee keer een landing. nen vanaf 14.00 uur met hem mee op 18 en 25 mei, en elke donder dag in juni. In dorpshuis De Waldhoorn wor den dia-avonden gehouden door de Stichting Thijssejaar, waarin de flora en fauna van het eiland wordt belicht. Om 10 en 24 juli en 7 en 21 augustus en 16 en 23 ok tober beginnen deze avonden om 20.00 uur. Bezwaren. Tegen het plan voor twee windmolens in Eierland is in middels ook bezwaar aangetekend door de Werkgroep Landschaps- zorg, de Vogelwerkgroep Texel, De milieu Federatie Noordholland in samenwerking met de Samenwer kende Vogelwerkgroepen Noord- Vrijdag 19 mei a.s. houdt Texel '94 zijn tweede buitengewone leden vergadering over de nieuwe club kleuren. Een ad-hoc commissie heeft zich over de kleuren gebo gen en is met een voorstel geko men waarin alle kleuren van de beide fusie-verenigingen voor komen. Tijdens de vergadering kunnen de leden kiezen tussen de reeds be staande keuze, rood/blauw of het nieuwe voorstel: wit/groen/zwart/ blauw. holland, de Waddenvereniging en Natuurmonumenten. Voor bijna drieënhalf miljoen aan wensen en maar vier ton om te besteden. Dat probleem heeft de gemeente met het investe ringsplan voor 1996 Om hieraan het hoofd te bieden heeft het col lege van b en w een prioriteiten lijst opgesteld. De beslissingen die b en w hebben genomen betreffen allemaal voor stellen. Het is dus nog niet gezegd dat de plannen daadwerkelijk groen licht krijgen. De bedoeling is om de vervanging van een brand weerwagen voorlopig even door te schuiven, evenals het vervangen van ramen van het raadhuis en de restauratie van de NH-kerktoren in Den Burg. Ook met de aanleg van De VVV wil méér bijdrage voor promotie en dienstverlening. Het college is daar verdeeld over. TVL heeft al wel besloten de promo- tiebijdrage op te trekken naar ƒ195.000,-. Al tien jaar krijgt de VVV een bij drage van ƒ150.000,- voor promo tiedoeleinden van zowel de gemeente, TVL, TVO als Teso. De verlenging van het contract is aan de orde. Omdat de prijzen zijn gestegen vindt de VVV het tijd voor een verhoging met ƒ45.000,-. Het college van b en w erkent dat de promotie een essentiële bijdra ge levert aan de ontwikkeling van het toerisme en zodoende een po sitief effect heeft op de economie van Texel. Wethouder Poster vindt dat ook,- maar is als enige tóch te gen de verhoging, wegens het beslag dat dat structureel legt op de gemeentelijke middelen, die steeds schaarser worden. Voor de dienstverlening, zoals informatie verstrekking, krijgt de VVV jaar lijks bovendien ƒ260.000,- van de gemeente. Verzocht is of dit be drag kan worden verhoogd tot ƒ338.000,-. B en w willen deze vraag betrekken bij de grote finan ciële heroverwegingsoperatie die de gemeente staat te wachten. een parkeerterrein in De Cocks- dorp, een linksafval bij het vlieg veld, herinrichting van de Boodtlaan en onderhoud aan de uitkijktoren op Fonteinsnol wordt nog even gewacht. Herinrichting Wel wil het college in 1996 laten doorgaan: verbouwing van dorps huis De Waldhoorn, de aanleg van een speelplaats voor 12 tot 16-jarigen in Den Burg, aanschaf van nieuwe persluchtapparatuur voor de brandweer, snelheidsrem- mende maatregelen voor de dor pen, energiezuinige armaturen voor lichtmasten en uitbreiding van het toieltgebouw op de haven van Oudeschild. Verder zullen in vesteringen voor automatisering in het raadhuis waarschijnlijk doorgaan, evenals voor beveili gingsmaatregelen van het ge bouw. Ook de herinrichting van de Badweg en Dorpsstraat gaat door, maar het bedrag dat daarvoor op het investeringsplan staat komt al uit een ander potje, dus telt eigen lijk niet mee. Het fietspad langs de Vuurtorenweg gaat alleen door als er een hogere subsidie voor wordt gekregen dan de vijftig procent die de provincie biedt. De Windsurfclub Texel houdt zon dag haar eerste surfwedstrijd van het seizoen. De start is om 12.00 uur bij het surfstrandje te Dijk manshuizen. De goed gevulde wedstrijdkalen der van de surfclub begint dit jaar met een wedstrijd bij Dijkmanshui zen. Afhankelijk van de wind zal een course of slalomwedstrijd worden gevaren. Deze wedstrijd telt mee voor de competitie om het clubkampioenschap. De in schrijving is vanaf 11.00 uur in de kantine van de surfclub. De start is om 12.00 uur. Ook andere surfers zijn welkom om aan deze wed strijd mee te doen. 1145 was ik vier jaar, maar ik mer me van de Russenoor- In de bevrijding best. Kin- n kunnen blijkbaar veel imen, al is een deel van herinnering lijkt, in werke- iid overlevering. We woon- aan het noordelijke lelte van de Kogerstraat, oen het Kogerend werd ge- Ind. Schuin tegenover ons het huis van de Duitse Imandant. Iets verderop pide een NSB-er, althans ind die niet werd vertrouwd je een beetje moest uitkij- et wat je zei. Voor de rest |het een „goede" buurt. Te- iver ons Piet Beemsterboer, 'ij het verzet was. Verder Buis, beter bekend als Muuzekont, poelier lelisse-Plaatsman en direct t ons lange Willem Boon, netselaar die zijn werken serde door met de ispijker in de specie naam atum te krassen. Allemaal te mensen die veel bij elkaar huis kwamen en elkaar met hielpen. |e Willem had op een moei- e vinden plek een radio en Ie vaste luisteraars hoorde sterboer. Dagelijks stak jaartoe de weg over en hij dan vaak een schoenleest jeh. Die ging hij zogenaamd en weer terugbrengen •e voorkomen dat foute ele- |ten in de buurt iets zouden loeden. Om het voor de be- nog moeilijker te maken, hij ook wel via een om- Hij liep dan eerst richting 'nlust, stak daar de weg en bereikte de achtertuin net Boon, vanwaar hij ach- 1e huizen naar lange Willem Die manoevres hadden een !chts effect, want mensen tem voor de zoveelste keer de schoenleest zo ingewik- I zagen sluipen, zeiden: kijk, Insterboer gaat weer naar I Engelse zender. I klinkt bizar, maar de oorlog I tot de opstand van de Ge- orgiërs voor veel Texelaars een mooie tijd. Er was schaarste en spanning en allerlei beperkende bepalingen maakten het leven moeilijk, maar die omstandig heden veroorzaakten een saamhorigheid die er nadien nooit meer is geweest. Als handelaar in landbouw werktuigen onderhield mijn va der goede contacten met de boeren, zodat hij een schakel was in een soepel functione rend handels- en hulpcircuit, waaraan weinig geld te pas kwam. De ene dienst was de andere waard. Van loog en vet bereidde hij zeep en van raap- en koolzaad maakte hij bakolie met een zelfgefabriceerde pers. De uitgeperste zaden, die als een harde worst uit een gat in het apparaat naar buiten kwa men, waren geschikt als var kensvoer, zodat daarmee bijvoorbeeld een baal witte of zwarte schapewol werd be taald. Mijn vader ging dan spin nen, waarna mijn moeder van de fraai getwijnde wol spikkelt jestruien breide. We hadden ook varkens en kip pen en dus vlees en eieren. Minstens één keer werd in onze schuur stiekum een schaap of varken geslacht. Graan en an dere landbouwgewassen wa ren ruimschoots voorhanden. De Texelse boeren zorgden goed voor de burgerij en maak ten nooit misbruik van de situa tie. Je at brood met kanen (uitgebakken varkensvet) wat ik ook nu nog een luxe vind. Ik was even dik als het Amster dammertje dat we in huis had den, zodat mijn altijd overdrijvende vader mij de bull dog noemde. De weinige angst die ik kende, had te maken met de regenbak achter huis. Daarin zat namelijk Heintjevaar, een afschuwelijk zwart monster dat niets liever deed dan jongetjes die te dicht bij kwamen onder water trek ken. Het overige kinderleed had te maken met mijn vrees voor stationaire mbtoren, die mijn vader na reparatie op het erf beproefde. Ik was bang van het knallen. „Papa, niet poeferen!", riep ik in paniek als hij zo'n ding weer wilde starten. Van de DKW motorfiets van mijn vader was ik niet bang. Voorop zit tend op de tank reed ik met hem mee naar landerijen over heel Texel voor het uitvoeren van reparaties aan zelfbinders. Mijn vader ging pas terug als in de praktijk was gebleken dat het ding het weer goed deed, waarbij speciaal lette op het onderdeel dat ervoor zorgt dat touwtjes rond de bussels graan worden geknoopt. Dus liep hij minstens een half uur met lan ge passen achter de door paar den getrokken machine aan. Ik dribbelde in zijn kielzog over de scherpe stoppels en liep daarbij bloedende schrammen op. Want mijn zelfgemaakte klep pertjes boden van opzij geen bescherming. Ik heulde met de vijand. In het barakkenkamp (op de plek waar nu het tuincentrum van Van der Werve is) liet ik mij aan halen door een oudere Duitse soldaat. Hij had waarschijnlijk zelf kinderen en was erg aardig. Als tegenprestatie bracht ik hem bloemen, die ik bij Mets, Vlaming of Huisman uit de tuin trok. Het waren narcissen, dus het moet kort voor de opstand zijn geweest. In diezelfde tijd werd ik bij het oversteken van de Kogerweg aangereden door een fietsende Rus. Het anti-plofwiel ging net over mijn pink. Ik krijsend naar huis. De man zat ermee aan en stamelde verontschuldigingen. Van het begin van de opstand herinner ik me flarden. Ik zag Jaap Muuzekont met een ande re buurman rijden met een handkar, waarop een dode Rus of Duitser lag. Die hadden ze gevonden in een steegje waar hij was getroffen. Het lijk was al verstijfd en hield een arm en een been gekromd omhoog. Ik weet ook nog dat mijn vader de poort in de schutting van onze achtertuin elke avond met een touw dichtbond. Om te voorkomen dat Russen zouden binnendringen; het daaraan verbonden levensgevaar wilde hij niet lopen. Evengoed werd later bij ons met respect gesproken over Rika Maas en andere mensen die het wèl durfden. In de achtertuin had mijn vader een schuilkelder ge graven: een gat van ongeveer een meter diep. De vrijgekomen aarde vormde een wal rond de kuil, daarop lagen scheepslui ken en die waren weer met een laag grond afgedekt. Telkens als we een granaat hoorden of vliegtuiglawaai klonk dichterbij dan gewoonlijk, renden we naar die kelder. Ik vond het prachtig. Toch zaten we er niet in toen Den Burg werd beschoten. Mijn ouders dachten dat we zo dicht bij Texla in de vuurlinie zouden liggen en daarom gingen we naar ome Jan (Brügemann) en tante Annie in de War moesstraat. Daar hebben we het bombardement afgewacht, zittend op de grond in een der slaapkamers. Achteraf bleek het de gevaarlijkste plek te zijn die we hadden kunnen uitzoe ken, want tal van granaten kwamen juist in deze omgeving terecht. De beschieting kan niet veel langer dan twintig minuten hebben geduurd, maar het leek uren. De herinnering daaraan is zó helder dat het lijkt alsof het vo rig jaar is gebeurd: het huilende geluid waarmee die granaten overkwamen en vervolgens ontploften, gevolgd door het gerinkel van brekend glas en het geraas van neerstortende stenen en dakpannen. Het klonk akelig dichtbij en dat was het ook. Na het bombardement bleek de halve Warmoesstraat in puin te liggen. Hele en halve gevels lagen eruit, geen ruit was meer heel. Gordijnen en vi trage wapperden in de kozijnen, een macaber gezicht, dat ik al eens had meegemaakt toen een V 1 neerkwam bij de Hal- lerweg, waarbij een boerderij werd verwoest en het woon huis De Stoof er tegenover zwaar werd beschadigd. Daags na het bombardement terug naar huis via Gra venstraat, Hogerstraat en Ste nenplaats. Alles lag vol glas en puin. Op de Stenenplaats stond een grote groep gehelmde Duit- sers.'Ons huis op het Kogerend bleek onbeschadigd. Slechts twee kogelgaten in dé ruit aan de straatzijde. De kogels lagen op de vensterbank. Winkel en woning van ome Jan Nauta aan de Weverstraat wa ren zwaar gehavend. Nauta zelf was er niet, want die zat als „staatsgevaarlijk" nog in As sen. Mijn vader wilde zijn zwa ger van dienst zijn door van huisraad en winkelvoorraad te redden wat er te redden viel. Dat was nog heel wat, omdat er geen brand was uitgebroken. Ik ging mee en hielp op mijn manier met het inladen van al lerlei spullen, waaronder veel speelgoed. Een granaatscherf was dwars door een stapel leg puzzels gevlogen. Toen mijn vader de stapel wilde oppakken stroomden al die puzzelstukjes door het gat naar buiten. De boel werd opgeslagen in de schuur achter ons huis aan het Kogerend. We vonden dat we nog van ge luk konden spreken. In het eigen gezin waren geen doden of gewonden gevallen en ons huis met daarin een hamster voorraad graan, meel en een kelder met volle weckflessen stond er dus ook nog. God dank. Maar zo makkelijk kwamen we er niet af. Op de dag dat op Texel de bevrijding werd gevierd ontplofte voor onze woning een auto met munitie. Acht huizen werden verwoest en verbrand den totaal omdat het in ver band met de voortdurend ontploffende mijnen en grana ten onmogelijk was het vuur te benaderen. Ik onsnapte op het nippertje aan de dood. Eén mi nuut voor de ontploffing stond ik nog in het tuintje aan de straat. Jankend, omdat mijn moeder naar Den Burg was ge lopen met mijn twee jaar jonge re broertje Theo in de kinderwagen. Buurvrouw Boon, dus de vrouw van lange Wil lem, vond het zielig en nam me mee richting Steneplaats. Toen we bij het muurtje van de alge mene begraafplaats waren, dus nog geen vijftig meter verder, explodeerde de auto. Omdat vrijwel geen van de buurtbewo ners thuis was, was er slechts één gewonde: Jopie Bene kreeg een scherf in haar been. Van de ene op de andere dag hadden we helemaal niets meer, terwijl er ook niets te koop was. De in veiligheid ge brachte winkelvoorraad van ome Jan was ook in vlammen opgegaan, alsnog. We kregen allerlei spullen die door anderen voor de slachtoffers van de oor log waren ingezameld: de bedé ling. We konden uitzoeken in de voormalige Jozefschool aan de Molenstraat, toen gymnastiek zaal. Een ronde tafel en een paar andere meubelstukken werd aangeboden door ome Nardus van Heerwaarden uit De Cocksdorp. Mijn vader haal de die spullen zelf met paard en wagen op. Zittend naast hem op de bok zag ik hoe het paard begon te schijten. Ik moest denken aan die koolzaadpers, waar ook zulke drollen uitkwa men. Bij de nog rokende puinhoop aan het Kogerend, was de hele buurt bezig de nog niet ontplof te granaten op stapeltjes te leg gen. Mijn vader vond onder de as nog een stalen geldkistja Het verkoolde en gesmolten geld kon hij later inwisselen bij de Rotterdamsche Bank. Boven het puin rook je de typische geur van de verbrande graan voorraad. Nog altijd krijg ik visi oenen van puin als ik die geur opnieuw ruik, bijvoorbeeld als bij het maaidorsen kaf terecht komt op een hete uitlaatpijp. Alle huizen zijn herbouwd, be halve het onze Er is dus een open plek met daarachter de la ter tot woning gemaakte werk plaats van mijn vader. De regenbak waarin Heintjevaar zat, heeft er nog jaren gestaan. En nog steeds is één van de be tonnen tuinpaaltjes in tact. Ik passeer dat paaltje dagelijks en moet er altijd even naar kijken. Het is mijn oorlogsmonu mentje. De eerste zondag na de bevrij ding van Texel was er een plechtige Heilige Mis uit dank baarheid. Maar veel kerkgan gers waren vervuld van verdriet, want ook in roomse kringen had de Russenoorlog veel slachtoffers geëist. De kerk was stampvol. Na afloop speelde de organist het Wilhel mus, keihard. Er werd niet meegezongen, want iedereen huilde Harry. (ADVERTENTIE) Primafoon Den Burg gaat 8 mei a.s. dicht. Bij aankoop van apparatuur vanaf f 100,- krijgt u, op vertoon van uw bootkaartje of abonnement, de boottocht voor uzelf vergoed. Deze aanbieding is geldig tot 1 september 1995. Voor telefoonaansluitingen en -verhuizingen kunt u gratis 06 - 0402 bellen. DE WINKEL VAN PTT TELECOM PRIMAFOON, DE WINKEL VAN PTT TELECOM, IS O A GEVESTIGD IN DEN HELDER, BEATRIX STRAAT 22

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9