Uitbreiding manege met dertig meter „Uit z'n jasje gegroeid" TEXELSE 2Q C0URANT zmf-.' Rijwieldieven slaan hun slag Wie en waar? Waddel en Panorama open op fietsdag Effect paasdagen te merken op banenmarkt Wat ik zeggen wou. Leuk? Geen toestemming voor dierentuin 1/8 triathlon bij zwembad Molenkoog Vierde cross MAB verloopt gladjes Mareis (M) derde in Den Helder Kardinale foute in ANWB-gids Meer dan grondig huishouden Open podium Muziekschoo DINSDAG 9 MEI 1995 ^^^r^^iJ^lTerschelling'' ^=rrA .Vlielan 'Oost-' Vlieland*, }i Texel'' Ha rlin gen' J- -..v'.r-t i'jy- Vliehors Toen de overdekte manege op Akenbuurt werd neergezet moesten velen het nog zien. Nu, na acht jaar, wordt zó druk ge bruik gemaakt van de accommo datie, dat een plan is ontwikkeld voor uitbreiding van de binnenbak met dertig meter. De paardesport op Texel vertoont -een explosieve groei. Niet alleen zijn steeds meer mensen (en voor al kinderen) op de rug van een paard geklommen, ook velen heb ben zich tot de bok van een kar gewend. Sinds de opening van manege Akenburg, waardoor in de wintermaanden kan worden door- getraind, is het niveau eveneens flink gestegen. Het eiland telt meerdere ruiters in de klasse Z (=zwaar). Zo'n vier jaar geleden is ook al eens een uitbreidingsplan ter tafel gekomen. Daar bleek toen te wei nig draagvlak voor. De angst be stond dat de kosten voor de gebruikers teveel zouden stijgen. Maar omdat de drukte nog meer toenam, begon het weer te kriebelen. Abonnement Het bestuur van de Stichting Overdekte Manege Texel (Somt) is gefuseerd met dat van de Wad- denruiters/Kleppertjes, zodat de koppen nu makkelijker in één zak terecht kwamen. „Maar het had toch nog wel wat voeten in aarde hoor", vertelt bestuurslid Sjef Beers. De binnenmanege wordt drie kwart van het jaar druk gebruikt. Voor het merendeel door indivi duele ruiters, die een abonnement hebben. Velen van hen hebben pri- véles. Tijdens die uren mogen an dere abonnementhouders in de bak erbij rijden, maar niet iedereen vindt dat prettig. In het verleden kwam het wel voor dat twee privé-instructeurs tegelijk in de bak lesgaven, maar dat liet de an dere abonnementhouders hele maal geen ruimte, dus daar is een stokje voor gestoken. Afhaken Een paar keer per week is de bak gereserveerd voor lessen van de rijvereniging en de ponyclub. Ver der zijn er bepaalde tijden waarop het aangespannen rijden voorrang heeft. Iedere donderdag mogen in dividuele ruiters gebruik maken van het sprmgmateriaal. In de praktijk blijken iedere dag tussen 16.00 en 20.00 uur zó veel paarden in de manege rond te rij den, dat er mensen afhaken. Bo vendien wordt de bak steeds vaker afgehuurd, zodat de abon-- nementhouders nog meer in de knel komen. Tweede bak Een uitbreidingscommissie werd opgericht, bestaande uit Sjef Beers, Bram de Ridder, Willem van der Linde, Hans Boom, Willem Goënga en John Cnossen. Het oude plan van architect Jan Pel grim kwam uit de kast. Beers: „In het verleden gingen er stemmen op om er een tweede bak naast te zetten. Dat is echter financieel ab soluut niet haalbaar. Die dertig meter eraan is echt de enige op tie." Door de verlenging ontstaat een rijbaan van 20 bij 70 meter. Die is eenvoudig in twee bakken van 20 bij 35 te verdelen, zodat twee groepen tegelijk van de overdekte ruimte gebruik kunnen maken. Naast de bak is een stalgang, waarin paarden kunnen worden neergezet. Die staat momenteel voor een deel vol met materiaal van de menvereniging en andere clubs. Door aan de buitenkant van de dertig meter verlenging een berging te maken, kan ook voor dat probleem een oplossing wor den geboden. Bovendien mag met toestemming van grondeigenaar Arie Brans het landje naast de bin nenbak ook met dertig meter wor den verlengd, zodat ook op het buitenterrein meer ruimte komt. Schuldbekentenis De kosten voor de uitbreiding zijn geraamd op ƒ155.000,-. Beers: „Maar we houden nog een slag om de arm, want we denken dat het nog wat soberder kan." De be doeling is dat ƒ50.000,- door de paardenmensen zelf boven water wordt gehaald. „We willen zo min mogelijk lenen om de risico's laag te houden. Dus zullen we de schouders eronder njoeten zetten door het verkopen van schuldbe- De binnenbak van de manege: met dertig meter erbij nóg functioneler. kentenissen aan iedereen die onze sport en onze accommodatie een warm hart toedraagt." In oktober zal nog een veiling van goederen en diensten worden gehouden, om nog wat geld bijeen te krijgen. En uiteraard wordt gehoopt door zelfwerkzaamheid nog iets te besparen. Alle bouwvergunningen, leges en dergelijke kosten zijn al voldaan toen vier jaar geleden een begin is gemaakt. „Daar hoeven we ons dus niet meer druk over te maken. Maar dat houdt wel in dat nog dit jaar moet worden gebouwd." De bedoeling is om na de uitbrei ding de binnenbak tevens van een nieuwe bodem te voorzien. Mo menteel liggen er tapijtsnippers in, die door hun stoffigheid niet ge heel voldoen. „We gaan nog op toernee langs andere manege's om voor ons de beste oplossing te zoeken." Weerstand Een flinke discussie onder de ge bruikers leverde de algehele prijs verhoging van tien procent op. „Maar onze abonnementsprijzen zijn al jaren op hetzelfde niveau en tien procent is niet veel", verklaart Beers. Ook is het de bedoeling dat deelnemers aan de Jaap de Graaf- bokaal voortaan een kleine bijdra ge betalen, voor zover zij geen abonnement hebben. Zo mogelijk nog meer commotie veroorzaakte het plan om per uur privéles f 5,- voor gebruik van de bak te laten afdragen. „We zijn daar nog met helemaal uit. Zoiets vergt natuurlijk ook weer controle. En de ruiters constateerden dat dat geld toch voor hun rekening (Foto Tessa de Graait) komt, dus dat zij dan liever iets meer voor hun abonnement be taalden. Abonnementhouders die echter géén privéles hebben wa ren daar niet zo blij mee. Maar dit zijn zaken j/vaar we nog eens goed over na moeten denken." Multifunctioneel Van de manege wordt ook gebruik gemaakt door de hondenclub van Stella Dekker. Daarnaast is er de jaarlijkse koeienkeuring. In de foy er zetelt eens per week de bridge club. „Het is inderdaad een multifunctioneel gebouw. Onze eerste doelstelling blijft uiteraard de paardesport, maar als het in te passen is kan er best iets anders bij op onrendabele uren. Mis schien een ideetje voor gebruikers van de Ferrever, als die straks dicht gaat?" Een 21-jarige vrouw uit De Koog is dit weekend tweemaal het slachtoffer geworden van diefstal. Uit een gemeenschappelijke schuur aan de Dorpsstraat werd van vrijdag op zaterdag haar zwar te opoefiets gestolen (waarde ƒ150,-). Zowel de schuur als de fiets waren niet afgesloten. Een dag later was het weer raak. Zon dag tussen 1.00 en 12.30uur had den de dieven het voorzien op haar zwarte damesbrommer, merk Cita, type Gilera. Schade: ƒ1.400,-. Uit een garage in De Cocksdorp werd een sportfiets gestolen van Deze foto werd gemaakt in het begin van deze eeuw, er gens op Texel. De rechtse van de drie jongens op de voor grond is Cornells Johannes Marie Borst, vader van de heer Paul Borst uit Roosen daal. Wie er verder op de foto staan en bij welke gelegen heid de plaat werd gemaakt, is onbekend. Paul Borst (wiens grootouders in Oude- schild woonden) wil er graag meer van weten. Hij stuurde de foto naar de plaatselijk sociaal-historicus Jaap Bak ker uit Oudeschild, maar die kan hem niet helpen. Het bouwsel op de achtergrond vermeldt: „Restaurant van ho tel Texel", maar het kan hotel Texel zelf niet zijn. Bakker ver moedt dat de foto is gemaakt bij een der paviljoens van de grote landbouwtentoonstel ling die in 1908 in Den Burg werd gehouden. Wie er meer over weet wordt verzocht contact op te nemen met Bakker, telefoon 13918. het merk GazeHe superieur. Het rij wiel is eigendom van een 45-jarige Cocksdorpse. De waarde van de zilverkleurige fiets is ƒ300,- In de Weverstraat werd vrijdag avond de sportfiets van een 25-jarige Koger ontvreemd. De zwart/geel/rode NTB Klipper kost ƒ400,-. Tijdens de 22e landelijke fiets dag, die zaterdag wordt gehou den, is ook op Texel een route uitgezet. De tocht is circa 30 km lang en voert langs veel favoriete plekjes van dr. Jac. P. Thijsse. Schapenbedrijf De Waddel (Westergeest 4) en herberg Pano rama houden deze dag open huis. In voorgaande jaren werd op Texel een route uitgezet door de Vereni ging Texelse Produkten Promotie. De VVV heeft deze activiteit nu overgenomen. Landelijk is de orga nisatie van de fietsdag in handen van de VVV's en de ANWB, in sa menwerking met de Postcodelote rij en de Tros. Startpunt is is het VVV-kantoor in Den Burg. Eerst voert de route over de Hogeberg, waar men bij Panorama of De Waddel een kijkje kan nemen. Boer Piet Bakker houdt 500 schapen, waarvan hij er 150 melkt om er schapenkaas van te maken. Via Den Hoorn gaan de fietsers dan door De Dennen en keren over o.a. de Waalenburger- dijk weer in Den Burg terug. Routebeschrijvingen zijn tot zater dag 13 mei 13.00 uur te koop bij de VVV voor ƒ5,-. De opbrengst komt gedeeltelijk ten goede aan het project „Hartenvrouw" van de Nederlandse Hartstichting, gericht op onderzoek naar hart- en vaat ziekten bij vrouwen. Deelnemers krijgen op vertoon van hun af gestempelde routebeschrijving za terdag tot 17.00 uur bij de VVV een herinneringsmedaille. Het aantal werkzoekenden op het eiland is in de maand april met 190 afgenomen. Een duidelijk te ken dat het vakantieseizoen met de paasdagen is begonnen. Toch is vergeleken met vorig jaar het aantal werkzoekenden 35 ho- De redactie voorzag ongevraagd mijn bijdrage aan „Oorlogsherin neringen" van de ondertekening Jook Nauta, Aruba. Waarschijnlijk grappig bedoeld, maar toch niet echt leuk voor een chauvinistische Texelaar. We wonen immers ge woon op Zevenhuizen bij Ooster end en dat blijft ook zo. Wel exploiteren we op Curacao, samen met m'n zwager aldaar enkele bungalows voor toeristische ver huur. Een aantal Texelaars heeft dat inmiddels prettig ondervon den. En natuurlijk verblijven we er zelf ook wel eens. M'n computer en diverse werkzaamheden gaan dan mee, terwijl via de post en fax de communicatie wordt onder houden. Zo schreef ik op Curapao het betreffende stukje dat via m'n kantoor in Den Burg de TC- redactie bereikte. Daar had best bedacht kunnen worden dat je een Texelaar niet zomaar kan laten ver huizen. Ik stel voor om de verant woordelijke man/vrouw voor straf veertien dagen naar Curapao te verbannen om zijn/haar zonden te overdenken. Een voordelig arran gement is snel geregeld. Jook Nauta, Oosterend-Texel. Naschrift redactie: Slechts veertien dagen? ger. Opvallend zijn de verschillen in de sectoren detailhandel en ho reca. In de eerste branche is het aanbod veertien hoger en in de tweede vijftien lager. Daarnaast zijn er 23 meer niet-werkenden in de sectoren produktie- en verzor- gingspersoneel. Het aantal ingediende vacatures groeide de eerste vier maanden met 42 tot 291. Een toename van 17 procent vergeleken met vorig jaar. In maart waren de meeste aanmeldingen. De sector handel, horeca en schoonmaakbedrijven zorgen voor de grootste groei. Het arbeidsbureau hielp 223 mensen aan een baan (vorig jaar 164), een groei van 36 procent. Huisvesting van personeel van de vastewal blijft een groot probleem. Frank Berkhout krijgt geen toe stemming voor een kleine dieren tuin aan 't Horntje. De gemeente vindt dat dit plan niets toevoegt aan het toeristische product Texel omdat het geen eilandelijk karak ter heeft. Bovendien vindt men het oppervlakte te klein om het één en ander goed tot z'n recht te laten komen. Zaterdag a.s. vindt in en rond zwembad Molenkoog een 1/8 tri athlon plaats. Deze wedstrijd, ge organiseerd door de triathlon- afdeling Texel, is voor de Texelse triatleten een test voor het ko mend seizoen. Ook anderen kun nen echter meedoen. Het aantal Texelaars dat dit jaar voor de eer ste maal zal meedoen aan de kwart-triathlon op het eiland, za terdag 1 juli a.s., is groter dan voorgaande jaren. De afstanden die afgelegd moeten worden zijn 500 meter zwerfimen, 20 km fietsen en 5 km hardlopen. Het zwemmen gebeurt in zwem bad Molenkoog, het fietsonder deel gaat van start op het parkeerterrein aan de Emmalaan. De deelnemers dienen tweemaal een parcours van 10 km over de Hogeberg af te leggen. Gestart zal worden op de zwemtijd. Het loop onderdeel voert de deelnemers ook over de Hogeberg. De finish is voor het zwembad. Belangstellenden vanaf 14 jaar kunnen zich op zaterdag 13 mèi vanaf 15.30 uur opgeven bij zwembad Molenkoog. Om 16.15 uur wordt een briefing gehouden om de deelnemers te informeren over het parcours en de regels die zullen worden gehanteerd. De start van deze 1/8 triathlon is om 16.30 uur. De wedstrijd is toe gankelijk voor iedereen. De jeugd van 12 en 13 jaar kan zich ook voor deze wedstrijd inschrijven. De afstanden die zij moeten afleg gen zijn 500 meter zwemmen, 20 km fietsen en 2,2 km hardlopen. Na een paar ongelukkige races verliep de vierde MAB-clubcross van het seizoen zondag zonder brokken. Weliswaar maakte de jeugdige Joost de Winter in de 80 cc kleine wielen een paar specta culaire buitelingen, maar hij krab belde steeds weer op. Bij de liefhebbers waren de verschillen tussen de nummers 2, 3 en 4 mi niem. Ze eindigden gelijk in pun ten, zodat het resultaat in de tweede manche de doorslag De heren Mareis speelden zondag een basketbaltoernooi in sporthal De Brug in Den Helder bij het orga niserende Zeemacht. Na drie poulewedstrijden tegen respectie velijk de thuisploeg, H.B.C. uit Heerhugowaard en de Alkmaar Guardians, eindigden zij met een overwinning op Zeemacht op de derde plek in de poule. Daarmee mochten de Mareis de kleine „fi nale" spelen tegen wederom Zee macht, dat alle wedstrijden verloor. Deze wedstrijd wonnen de Mareis gemakkelijk en zij eindig den daarmee op de derde plaats. Na de gebruikelijke nasimaaltijd keerde het team vermoeid maar een stel vaantjes rijker huiswaarts. Volgende week spelen de heren zowel als de dames een toernooi in Hippolytushoef. Eindstand bij de heren: 1. Alkmaar Guardi ans; 2. H.B.C.; 3. Mareis (M); 4. Zeemacht moest geven. In de 125 cc junio ren gebeurde hetzelfde, wat duidt op een felle strijd. Ben Rentenaar 'reed in deze klasse opnieuw uit stekend (tweede), terwijl Gerard Rikkenberg goed wist mee te ko men (zevende). Sander Witte le verde een goede prestatie in de 125 cc senioren (achtste). Egbert van der Werf daarentegen bleef onder zijn normale niveau (elfde). De volgende wedstrijd is in Assen op 21 mei. De winnaars: Liefhebbers: Jan Duin; 250 cc: Johan Vergouwen; 125 cc sen.: Eric Pater; 125 cc jun. Richard van Baaren; 80 cc grote wielen: Joost van Heerwaarden; 80 cc kleine wielen# Jan van der Vis; automatenklasse: Rick Dijker. Vernieling. De ruitewissers van een groene Renault zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aan het Achterom vernield. De 54-jarige eigenaresse van de auto deed aangifte. De landelijke „Dag van ziek" valt dit jaar op 20 m Muziek- en Dansschool T& dan voor iedereen haar o open. De open dag duim 10.00 tot 14.00 uur. Balletgij en muziekensembles treden de voorspeelruimte en de terspeelzaal. De Texelse fj zijn uitgenodigd om deze da feestelijk tintje te geven Om extra stil te staan bij de „Dj de Muziek" houdt de nj school die dag open pj ledereen is welkom om h| bruik van te maken. Het opj dium is voor jong en oud, bt of gevorderde, solo-optreda groepen, kortom voor iedere? het leuk vindt zijn of haar mi- talenten te laten zien. Ook sen die geen lid zijn van d; ziekschool zijn welkom. Ak zonnige weer aanhoudt, woq wel binnen als buiten opget- Geïnteresseerden kunnen vóór 16 mei opgeven bij des nistratie van de Muziek- en( school in dorpshuis d'Ouw? telefoon 13493. In de pas verschenen Alt ledenwijzer ,,Op stap in b land" staan enkele storende ten. Met name in de date evenementen op Texel. De gids geeft tips voor een; uit naar thema gerangschikt van deze thema's is de Waj zee. De tekst daarvoor is aart verd door Kees Siderius en klopt wel. Maar een bija kaartje over de veerverbindim sen Vlieland en Texel geeft aj wordt aangelegd op j Vlieland, in plaats van de Vis En een bladzijde verder stai der een fraaie foto van hetk< van Den Hoorn dat dat het Schiermonnikoog betreft. Verre van foutloos is ook de nementenagenda achterin, h maandoverzicht staan het festival in Den Burg bij 9 b' mei en de Ronde om Texel t gens de agenda op 17 mei een maand te vroeg. „Vreselijk", zegt samens Hans Hoogendoorn. „Met agenda en foto-onderscto gaat het vaak fout. Ik bdn'eri schrikkelijk van." De agerè aangeleverd door het Nederits Bureau voor Toerisme. „Ertp veel meer fouten in gevonden, kunnen het voortaan beten zelf doen." Volgens Hoogendoorn is del niet meer te herstellen. „Hetei gratis uitgave, dus het mag' kosten. Een inlegvel er ach» sturen zou te duur worden. 0> der ligt al in het hele land. stukje in één van onze blad Daarvoor is het al te laat. Dei nummers zijn al vol." De bootverbinding zoals die volgens de ANWB op Vlieland wordt onder houd? Voorjaarsschoonmaak: Zou iedereen nou voorjaarskrie bels hebben? Zo'n onontkoombare drang om alles grondig schoon te maken, of om tot verkleumens toe de hele dag in de tuin te wroeten? Met de Grote Schoonmaak sop pen we massaal de winter eruit en halen het nieuwe, frisse voorjaar binnen. Noodzakelijk? Misschien. Maar voorjaarskriebels is meer dan soppen alleen. Vroeger, toen CV en electriciteit nog niet bestonden laghet nut van een grondige voorjaarschoon- maak voor de hand. Immers, ge durende de koude winter hadden de olielampen gebrand en hun zwarte walm afgegeven, had de kachel flink gerookt en luchten, ho maar. Tegen de tijd dat het voor jaar aanbrak was het noodzakelijk om al het winterstof eruit te poet sen. Anno 1995 leven we in totaal andere hygiënische omstandighe den, baden we onszelf in weelde en in vele huishoudens houdt de interieurverzorgster het huis bij. De noodzaak voor een flinke voor jaarsbeurt lijkt verdwenen. Toch weet ik dat mijn buurvrouw ieder voorjaar opnieuw zeer gron dig begon. Ik begreep het niet he lemaal want zij was een oude weduwe en bewoonde geheel al leen het huis. Altijd was ze in de weer dus vies kon het daar vol gens mij onmogelijk zijn. Niette min, narcissen koud in de bloei, de buuv op de ladder. Gordijnen eraf, matrassen naar buiten, alle kle ding uit de kast en aan de lijn...ze zette het hele huis op z'n kop. 't Werd natuurlijk wel lekker fris daar. Persoonlijk kan ik moed maar nauwelijks opbrengen voor zulke ingrijpende acties. Zij vond het prettig, dat was heel duidelijk. Het heeft natuurlijk ook een voor deel: je weet weer precies wat er allemaal in huis is, en beter, waar wat ligt. Nodeloos gezoek en over bodige rommel weer voor een tijd je van de baan. Dozen vol curiosa naar verenigingen en rommel markten, lege verf bussen naar de eco-car (die het ook beduidend drukker heeft in het voorjaar) - ja, als je 't zo bekijkt, heeft het wel wat. Alleen, wanneer begint 't precies? Een vriendin zegt: „Als je lekker buitenloopt in het voorjaar en de lente ruikt en alles wat groeit nieuw en schoon is, word je er zelf ook een beetje schoon van.- wil je toch met in zo'n stoffig' zitten als de zon zo lekken binnen schijnt?" Hormot Het lijkt wel hormonaal - we* deren en knappen de buited op zodat we straks weer fijne de pergola kunnen zitten het één komt 't ander, eennt stuiten klusdrift maakt zich ons meester (laatst bij Gamrm weest, druk daar!) en de tuint ook nog gedaan. Binnen geshampoorolt, gaan de bei eruit, worden de kasten lucht...kortom, de winter verjaagd en het nieuwe leven* nengehaald. Maar het blijft niet bij gort wassen alleen, immers, weerspiegelen de situatie ook naar onszelf toe. Een he> geest in een schoon lichaam, uitgerekend in het voorjaar i het lijf ook mee in deze p stroom - kuren, lijnen, sapp# reinigen...oude slakken wordJ uit gepoept, benen weer gw het haar krijgt een frisse coti de sportschool heeft het druk dat nou voorjaarskriebels Marija Westeti

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 10