Cjrocn ^wartsjexels in het hart et leek de echte )evrijding wel... Texel viert massaal 50 jaar bevrijding N It Z£CE'- ondrit oude legervoertuigen Défilé oude legervoertuigen hoogtepunt m ummer Oud-oorlogsvliegers brengen vuur aan wal Toeval....? p Hartelijk dank voor uw betrokkenheid Zonnige feestdag kon niet mooier VERDER IN DIT Bevrijding in beeld 3 6 s» Dodenherdenking stijlvolle plechtigheid 5 Oude rechten tweede woningen toch gehandhaafd 7 s» Sport: judoka NH kampioen en Texel laat punt liggen 9 sn Manege uit jasje gegroeid 10 TEXELSES'COURANT Maitre Paul MOEDERDAGTAART DINSDAG 9 MEI 1995 iCHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10982 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220) 62600. ntles/abonnementen (02220) 62600, faxnr (02220) 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) 15472. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 n isdezen genoten op Texel. Hier schudt veteraan Cristonson in Oosterend de hand Ija Kooger. (Foto Dirk Kuiter) ■el heeft op een waardige en betrokken manier stil gestaan bij leed dat de Tweede Wereldoorlog ons eiland bracht. De her ringen op de Georgische Begraafplaats, de bijeenkomsten in i Burg en Den Hoorn, de stille tocht naar de begraafplaats, massale belangstelling, de stilte die veel langer dan twee mi- ten in acht werd genomen, het noemen van de namen van die wij tot voor kort als groep herdachten, het was allemaal i indrukwekkend als waardig. feestelijkheden rond bevrijdingsdag, met enkele centrale ele- nten èn activiteiten in alle dorp en onder optimale weersom- ndigheden, het uitgebreide vlaggen, het zag er allemaal even stehjk uit. Graag wil ik u allen daarvoor dank zeggen. or de wijze waarop Texel deze meidagen heeft beleefd en orleefd, hebben wij het naar mijn mening iedereen mogelijk maakt daaraan met ontroering en dankbaarheid terug te den- Voor de verbondenheid in een gemeenschap is het van ot belang dat je elkaar op dit soort momenten weet te vin- en elkaar weet te verstaan. rtelijk dank daarvoor, voor uw inzet en voor uw betrok- heid. De burgemeester van Texel, W.L.F.C. van Rappard van de hoogtepunten van de 9Ste bevrijdingsviering was 'ndrit van legervoertuigen uit eriode 1940-1945. De stoet l"ig gerestaureerde wagens langs alle dorpen en trok massaal bekijks. Voor Op de dijk bij Oudeschild gingen 165 ballonnen de lucht in. (Foto Bert Konmg) Texel beleefde op 5 mei het mooiste feest sinds jaren. In de versierde, zonovergoten dorpen was veel publiek op de been om op uitbundige wijze bevrijdingsdag te vieren. De binnenkomst van de colonne oude legervoertuigen, met enkele geallieerde oud-strijders aan boord, was overal het hoogtepunt. Ook een dag eerder, tijdens de.dodenherden- king (zie elders in deze krant), was de belangstelling over weldigend. Op de havenkade in Oudeschild hadden zich 's morgens honder den belangstellenden verzameld voor de aankomst van het bevrij dingsvuur. In de toen al warme zon was het aangenaam toeven en er heerste een vrolijke stem ming. Met een vertraging van een kwartier liep de kotter TX 27 de haven binnen en mochten de oud- oorlogsvliegers Albert East en Ker- mit Jones het bevrijdingsvuur aan land brengen. Gezamenlijk ontsta ken zij symbolisch het vuur in een vat op het haventerrein, waarna jeugdige estafettelopers het overnamen. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps verhoogde de sfeer door een aan tal bekende melodieën ten gehore te brengen. Voor alle aanwezigen was er bovendien koffie met spe ciaal gebak. Sommigen hadden daar geen tijd voor, omdat hun aandacht werd opgeslokt door de oude legervoertuigen op de kade. Uitgewuifd door o.a. burgemeester Willem van Rappard en wethouder Nel Eelman-van 't Veer zette de colonne zich in beweging voor een uitgebreide rondrit over het eiland. Meteen al had de stoet een ach terstand van een half uur op het verwachte tijdschema, wat de programmering in sommige dor pen enigszins in de war gooide. Canadezen Aan boord van de colonne bevon den zich vier geallieerden; naast East en Jones waren dat de Cana dezen Thompson (met vrouw) en Cristonson. Thompson zag er met zijn baret uit als een karakteristie ke oorlogsveteraan, 's Morgens bij de ontvangst op de Teso-boot stel de hij zich nog gereserveerd op, maar aan het eind van het dagje Texel kwamen de emoties los. Vooral het bezoek aan het laatste dorp, De Cocksdorp, waar oudere vrouwen huilend naar hem toe kwamen, had hem diep geraakt. Dat bleek uit zijn verhalen tijdens de afsluitende barbecue op de Groeneplaats. Thompson hielp in de oorlog mee met de bevrijding van Brabant, Cristonson was ac tief in Groningen. Ze waren naar Texel gehaald dank zij Riet Veenendaal van de dorps commissie Den Burg. Via haar vader, die in Den Helder woont, legde ze contact met Canadezen Het ontsteken van de vlam in De Koog. De door Theo Kooiman gemaakte standaard oogstte veel waardering. die in de Kop van Noordholland te gast waren. Omdat Den Helder pas gisteren een groot bevrijdings feest vierde, was de 5e mei nog vrij. Aanvankelijk leken zeven vete ranen naar Texel te komen, maar later koos een deel voor de viering in Schagen. Het tweetal dat wèl het Marsdiep overstak, had daar van geen spijt, want de rondrit was grandioos. ,,Voor hen was het voor het eerst dat ze op déze ma nier werden ontvangen, met zo veel mensen langs de kant en al die spontane begroetingen. Leuk Lees verder pagina 2 ouderen werden er aangename herinneringen door wakker geroe pen; de rondrit deed sterk denken aan de intocht van de Canadese bevrijders in 1945. Onder de 66 passagiers en chauf feurs zaten meerdere veteranen. Zoals de „echte" oorlogsvetera nen: Canadees K.S. Thompson, de Amerikaan Kermit Jones, de En gelsman Albert East en de Cana dees Cristonson. Organisatorisch liep alles op rolletjes. Een vertra ging die in het begin optrad, werd later goeddeels ingelopen. De zon nige zegetocht over Texel werd on derbroken op De Mok, waar de Joost Dourleinkazerne had ge- zorgd voor een voortreffelijke nasi maaltijd. De tournee ging van start op de haven van Oudeschild, nadat daar het bevrijdingsvuur was gearri veerd en door Jones en East aan wal was gebracht. Via Den Burg, De Waal, Den Hoorn, de Mok, Oosterend en De Koog ging het naar De Cocksdorp, waar de stoet tegen vijf uur arriveerde. In elk dorp werd een stop en een rondrit gemaakt, zodat een maximaal aantal mensen in de gelegenheid was alle voertuigen uitgebreid te bekijken. (ADVERTENTIE) Kermit Jones (links) en Albert East brengen in Oudeschild het bevrijdingsvuur aan land. (Foto Harry da Graaf 8 oude legervoertuigen op de Hoornderweg. (Foto Harry de Graaf) De 11-jarige Kay Kedde uit Den Burg liep op bevrijdings dag met zijn opa door het Friese Joure. Terwijl de Cana dezen opnieuw werden bin nen gehaald, werd zijn aandacht getrokken door een kaartje dat op straat lag, waaraan een restje van een oranje ballon zat. Hij raapte het op en las tot zijn verbazing de naam van zijn achterbuur jongetje Yoël Ismael uit de Noordwester! Kay heeft het, volgens de aan wijzingen die erop stonden, opgestuurd. Het bleek het eerste kaartje dat was ge vonden. De Amerikaan Kermit Jones en de Engelsman Albert East hebben een mooie week op Texel achter de rug. Op 4 en 5 mei stonden bei de oud-oorlogsvliegers, die met hun toestel op het eiland neerstortten, in het middelpunt der belangstelling. Zo bevonden ze zich vrijdagochtend aan boord van de kotter TX 27 om het bevrij dingsvuur over te nemen van de fietsers die het vuur uit Wagenin- gen hadden gehaald. Nadat het schip was afgemeerd in de druk bezochte haven kregen Jones en East de brandende fakkel in han den gedrukt. Samen liepen ze de loopplank af en brachten het vuur op Texel, om het in een vat op de kade symbolisch te ontsteken. Ook tijdens de verdere dag waren Jones en East en hun echtgenotes eregasten. Onder meer reden ze mee in de optocht met oude leger voertuigen en waren onder indruk van het enthousiaste onthaal dat ze in de dorpen kregen. Jones, die kampt met een zwakke gezond heid, haakte 's middags na de in tocht in Oosterend af en hield bevrijdingsdag voor gezien. East sloot de dag af met het con cert van Excelsior, het Mannen koor en Soli Deo Gloria in de Ned. Hervormde kerk van Oen Burg. Na afloop verklaarde hij enorm te heb ben genoten. „It was fantastic." Na 1962 en 1985 was hij voor de derde keer op het eiland terug. Hij logeerde bij Riet Goeman-Smit, dochter van de boer die de gewon de East begin 1944 op de boerde rij in Noordhaffel verzorgde na diens crash bij de Fonteinsnol. „Riet was nog een jong meisje. Zij mocht niets weten, maar ze ont dekte het toch-", knipoogt East, die de Texelaars bedankt voor hun hartelijke ontvangst. „Jullie zijn zulke vriendelijke mensen." Wat hem extra goed deed, waren de bloemen die door onbekenden bij het Lancaster-monument langs de dijk waren gelegd. CjrMt Jtiifi nb4 ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Slijterij Wijnhandel DE WIT en een AKTIEKRANT van NATUURVOEDING TEXEL Hugvrstraol 15. 1791 CU Den Burg telefoon 02220 -13951 (ADVERTENTIE) per stuk 900 gram van 1098 voor 798 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1