Groen Links kraakt strandnota opnieuw Aangenomen ondanks kritiek Gemeente Assen blij met tekeningen Blok Kotex-avond over kleine exotische huisdieren „Kereoni" presenteert CD tijdens uitvoering M Texels TEXELSE couRANT over beademing NS ook in de fout met folder Botsing Sponsoractie voor kinderboerderijtje „Texelba rik" stukje verplaatst Bijzonder hobby's op Kotex-show Oorlogsspoor in miniatuur Voorlichtingsmiddag VRIJDAG 12 MEI 1995 Kotex-bestuurders Jaap Vlaming en Jaap Mets bij de kinderboerderij. IFoto Gerard Timmermans) Zaterdagmiddag om 14.00 uur is een voorlichtingsmiddag over bea deming in Hotel Den Burg. Anita Tiesma, verpleegkundig specia liste, geeft een lezing en voorlich ting over beademingstechnieken voor met name patiënten met spierdystrophie. Zij toont tevens een videofilm. Na afloop van de le zing laat Anita Tiesma de nodige beademingsapparatuur zien. Zij neemt hiervoor een pop mee om de demonstratie zo levensecht mogelijk te maken. Deze voorlichtingsmiddag vindt plaats op initiatief van het Tessel- huus in samenwerking met de VSN (Vereniging Spierziekten Ne derland). De informatie is o.a. bestemd voor artsen, verpleeg kundigen en mensen met een me dische of verzorgende achter grond. Belangstellenden die de le zing bij willen wonen, kunnen zich aanmelden bij de administratie van het Tesselhuus, tel. 27025. Telekom Taxi. Voor de Telekom Taxi geldt vanaf 15 mei weer de zomerdienstregeling. Tot 15 sep tember rijdt de taxi niet tot 22.00 uur, maar tot 02.00 uur 's nachts. Betonning. De betonning in het Molengat is aangepast. De MG 3 is circa 30 meter verlegd naar 53.01.51.1 N - 04.41.42.6 E. De MG 5 is ook ongeveer 30 meter verlegd naar 53.01.19.0 N - 04.41.39.8 E. De MG 7 is 15 meter verplaatst en ligt nu op 53.00.46.9 N - 04.41.33.4 E. Zoutopslag. De zoutopslag- plaats van gemeentewerken krijgt een vloeistofdichte vloer. B en w waren van plan beroep aan te te kenen bij Gedeputeerde Staten te gen deze milieu-maatregel, maar zien daar -gezien de situatie bij an dere gemeenten- vanaf. De vloer /RnVinrveen investering van fen dee/ van de maquettemet op de voorgrond het treintje tussen de stöigei* r bU.UUU,-. en het vliegveld. mrd Voor de zesde keer kwam hij ter tafel: de nota strandbeheer en -exploitatie. Menig raadslid legde zich dinsdagavond neer bij deze moeizaam tot stand gekomen versie. Zo ook Peter Bakker van Groen Links, hoewel hij aanvankelijk fel van leer trok tegen enige gewijzigde passages die hij in het verhaal had aangetroffen. Aanvankelijk bracht de strandnota de gemoederen van de exploitan ten in beweging, omdat er geen overleg was gepleegd over de in houd. De gemeente beterde haar leven, maar over details bleven raadsleden struikelen. Volgens Pieter de Groot (D66) is de zesde versie van de nota té ge detailleerd. Hij had nog wat vra gen, maar kon zich in het geheel toch vinden, omdat de exploitan ten er zelf achter staan. Hij pleitte, evenals Jan Koolhof van het CDA, voor behoud van materialenopslag bij paal 15. Dat blijkt echter een zaak van Staatsbosbeheer en vol gens wethouder Poster is er wei nig kans op dat die instantie terugkomt op het afwijzende besluit. Bakker toonde zich verbaasd over de tevredenheid van zijn raadscol- Niet alleen de ANWB maakt rare fouten over Texel in haar folders. In de gids „Er op uit" van de NS-Rail Idee staat bij het hoofdstuk „Uit waaien op Texel" een fraaie kleu renfoto, waarop de Brandaris van Terschelling een in het oog lopend object vormt... lega's. „Er staan zaken in die af wijken van de regelingen in het bestemmingsplan buitengebied. Zo is de toegestane oppervlakte voor strandpaviljoens inclusief ter ras van 500 m2 veranderd in 700 m2. „We wilden hier toch geen Zandvoortse toestanden? Maar nu staat het college een soort over kapte voetbalvelden toe. Hier heb ben we in geen enkele commissievergadering over ge praat", aldus een verontwaardigde Bakker. Ook viel hij over de toe stemming voor een kiosk bij paal 17, die 72 m2 mag zijn, terwijl alle andere kiosken slechts 50 m2 aan oppervlakte mogen bedekken. „Wij maken ons vreselijk druk over zaken als Greenside, Blom en Plaatsman. Maar dit wordt ineens wèl goed gevonden? Hiermee gaan we zo nat als een dweil. Straks doet een ander het ook en raken we uiteindelijk weer aan het legaliseren. We leren kennelijk weinig van het verleden." De Groen Links-man vond dat bij de conclusies van de nota een hoop „gebakken lucht" werd ver kocht. „U beweert dat door uit breiding van de fietsenstallingen bij de strandslagen de automobili teit wordt teruggedrongen. Van het afsluiten van wegen voor auto's of betaald parkeren wilt u niets weten. Het was eerlijker ge weest als u dét gewoon eerlijk in het verhaal had gezet." Dwarsliggen Wethouder Poster begon zuch tend aan de beantwoording van de vragen. Op gebied van de automo biliteit constateerde hij een funda menteel verschil van mening met Bakker. „Wij vinden dit, u vindt dat. Dat blijft haaks op elkaar staan." Wethouder Schilling hoopte dat de boosheid van Bakker niet ge meend was. „Ik dacht toch echt dat die oppervlakte van die pavil joens in de commissie was behan deld. Ze zijn geleidelijk groter geworden op verzoek van de bran che. De warenwet eist steeds meer koelingen en afgesloten ruimtes, vandaar." Volgens Schil ling heeft de kiosk bij paal 17 toe stemming voor 72 m2 omdat een deel als toiletvoorziening voor de badgasten dient. Daar had Bakker geen moeite mee. Op zijn verzoek zal de nota zó worden aangepast dat ook bij andere strandslagen ki osken groter mogen, mits ze de extra ruimte voor toiletten ge bruiken. Uitwaaien op Texel INBEGREPEN dagretour Den Helder busrit naar de haven en terug boottocht naar Texel en terug dagkaart voor de blessen op Texe Een 26-jarige Koger kon niet op tijd afremmen toen gistermorgen een 27-jarige Oudeschilder voor hem op de Pontweg plotseling snelheid minderde. Een kop- staartbotsing was onvermijdelijk, de schade was groot. Kinderboet De Mars. Zo noemt kleindierenvereniging Kotex het dierentuintje bij het verenigigings- gebouw. Jaarlijks nemen zo'n 5000 bezoekers een kijkje bij de kippen, het hangbuikzwijn, de ko nijnen en duiven en de geiten. Voer en onderhoud kosten echter handenvol geld. En dat kan eige naar Kotex eigenlijk niet meer op brengen. Reden voor secretaris Jaap Vlaming om een sponsorac tie op touw te zetten. „Het is toch een leuke entree van De Mars die in stand moet blijven." Hij roept Texelaars op minimaal een tientje te storten op Rabo rekening 3625.84567, ten name van „Kin derboet De Mars". Als er geld overblijft, kan het dierenbestand wellicht worden uitgebreid met bijvoorbeeld fazanten. Dwergmuisjes, woestijnratten (gerbils), dwerghamsters, Aziati sche grondeekhoorns, chinchil la's en een stinkdier (skunk). Voorbeelden van kleine exotische huisdieren die ook onder de Texe laars snel aan populariteit win nen. Reden voor kleindieren vereniging Kotex zich erin te ver diepen. Vrijdag 19 mei, om 20.00 uur, is er in het verenigingsge bouw een informatie-avond. „Het is prachtig spul", wijst Kotex-voorzitter Jaap Mets op de grote belangstelling voor enkele tentoongestelde kleine exotische knaagdiertjes tijdens de jongste expositie. De populariteit is behal ve aan hun bijzonderheid ook te danken aan de huisvesting. „Die renliefhebbers in een dorp hebben vaak niet zoveel ruimte. Je ziet ook steeds meer dwergkonijnen en -kippen. Kleine knaagdiertjes hebben ook niet zoveel ruimte no dig." Dat wil echter niet zeggen dat de dieren ook weinig eisen stellen. Mets: „Je ziet het zo aan het dier als het niet lekker is behuisd." Hij heeft tips voor dierenliefheb bers die een klein knaagdiertje wil len aanschaffen voor de gevolgen. „Aziatische grondeekhoorns bij voorbeeld, dat zijn levendige diert jes. Maar je moet niet met grof kippegaas aankomen, want daar gaan ze doorheen. Mensen reali seren zich tevoren vaak onvol doende wat ze zich op hun hals halen. Na verloop van tijd, als de diertjes volwassen worden^ Is het veel groter dan verwacht en valt de hobby tegen." Volgens Mets kunnen teleurstellin gen worden voorkomen als men sen zich tevoren goed laten informeren. „Onze vereniging is daar bij uitstek geschikt voor. Door regelmatig contact tussen de fokkers, is er méér uit de hobby te halen. Bijvoorbeeld door betere, leukere soorten te nemen." Japan „Het gebeurt nogal eens dat iemand met bijzondere dieren de enige is op het eiland", noemt se cretaris Jaap Vlaming zijntropi- sche vissen als voorbeeld. „Ik verkoop er meer in Japan dan op Texel." Door de onderlinge band verwacht de vereniging in contact te komen met houders van allerlei bijzondere diersoorten. Voor alle duidelijkheid wijst het Kotex-bestuur erop dat de vereni ging zich alleen bezig houdt met soorten die niet op de lijst van be schermde dieren staan. Burgemeester Van Rappard. Jan Zwan en de Assense burgemeester D van As strijken na de overhandiging van de tekeningen evem neer op de ..Texelbank" in het centrum van de Drentse hoofdstad. (Foto's Geiein Jansen) De Assense burgemeester mevr. D. van As-Kleijwegt heeft dinsdag in de Drentse hoofdstad veertig werken van de kunstschilder Ad Blok van der Velden in ontvangst genomen. Voor de overhandiging was het voltallige Texelse college van b en w naar Assen gereisd. De schenking was een voorwaar de die handelaar Jan Zwan uit Den Burg had gesteld bij de ver koop van een grote collectie „Blok's" aan de gemeente. De veertig tekeningen hebben alle maal betrekking op het verblijf van 700 Texelse mannen in Assen van november 1944 tot maart 1945. Blok van der Velden was één van degenen die daar door de Duitsers was tewerkgesteld. Hij maakte in die maanden circa 150 tekenin gen. Onlangs verkocht Zwan het merendeel hiervan aan de ge meente Texel. Met de opbrengst, ƒ10.000,-, financierde Zwan de herbegraving van Blok van der Vel den op diens geliefde Texel, waar hij een belangrijk deel van zijn le ven heeft doorgebracht. Zwan be- ddng dat veertig tekeningen aan de gemeente Assen zouden wor den geschonken, als blijk van waardering over de gastvrije hou ding der Assenaren destijds. Nog meer werken De tekeningen werden dinsdag aangeboden door burgemeester W. van Rappard. Hij werd verge zeld door de wethouders Nel Eelman-van 't Veer, Gerbrand Kotex roept particulieren en vere nigingen met een bijzondere die ren of planten op zich aan te melden voor een presentatieten toonstelling in de herfstvakantie. Kwekers van cactussen, hemero- callus, fuchsia, maar ook geiten mogen een week lang hun liefheb berij aan het publiek laten zien. „Voor sommige hobbyïsten is er vaak geen vereniging. Het zou jammer zijn als ze alles voor zich zelf houden. Wellicht verbetert het In de oorlogsjaren reden er treinen op Texel. Wie wil weten waar, kan een kijkje nemen in de hal van het raadhuis. Daar staat sinds woens dag een maquette van de Mo delspoorclub Texel, die de vroegere situatie fraai in beeld contact', aldus Jaap Vlaming (tel. 15321) bij wie men zich kan opge ven. in Oosterend hebben gemaakt, zijn ook welkom. Bij dezelfde gelegenheid kunnen de bij voorinschrijving gekochte CD's worden afgehaald. Zondag is het nog mogelijk een CD te kopen voor f25,-. Ingaand maandag is de prijs f29,50. De op Texel gemaakte CD van het Georgische koor „Kereoni" zal zondagmiddag a.s. officieel wor den gepresenteerd in de voor speelruimte van de muziekschool (Ouwe ULO) in Den Burg. Vijf zan gers van „Kereoni" die daarvoor hun verblijf op Texel hebben ver lengd, zullen tussen 15.00 en 17.00 uur meerdere keren optre den. Publiek heeft vrij toegang. Ook wordt een videofilm vertoond die door William Witte is gemaakt van de herdenking op de Georgi sche begraafplaats. Verder zijn fo to's te zien die door Simon Smit van dezelfde plechtigheid zijn ver vaardigd. Eventuele andere men sen die foto's of videopnamen van dit onderwerp of van de uitvoering Wijn proeven Het wordt een bijeenkomst in Ge orgische sfeer, wat betekent dat Georgische wijn niet zal ontbre ken. Wijnhandel De Wit verzorgt samen met importeur Cooymans uit Tilburg een stand waar diverse soorten wijn geproefd en gekocht kunnen worden. Georgië produ ceert van oudsher uitstekende wij nen, die tot dusver in Nederland echter niet verkrijgbaar waren. Texel is de eerste gemeente waar de wijn in de handel komt en ook blijvend leverbaar is. brengt. Te zien is een schaalmodel (1:10.000) van het eiland met twee spoorlijnen. Eén vanaf de ha ven in Oudeschild langs de dijk via 't Horntje, de duinen en het bos tot aan De Koog. De ander vanaf de steiger bij Oost dwars door de binnenpolderdijk en over het land van boerderij Vianen tot op het vliegveld. De Duitsers gebruikten beide spoorlijnen voor transport van materialen voor de kustverde diging (Atlantikwal). Niet op de maquette te zien is het paardenspoortje, dat in de oorlog van Texla tot achter de algemene begraafplaats in Den Burg liep. Een ander paardenspoortje liep vanaf de Randweg langs de Rovershut richting Gerritsland, om de bun kers in het bos te bedienen. Deze lijntjes waren onder meer nodig voor het vervoer van zandwaar voor zelfs een hele duin werd af gegraven. Een smalspoor-werktreintje dat begin jaren dertig van de Hoge- berg naar de dijk ten zuiden van Oudeschild reed, is eveneens bui ten beschouwing gelaten. Wel is deze vermeld in een informatie blaadje, dat bij de maquette ver- Poster en Daan Schilling, alsmede door gemeentesecretaris Piet Zoon, Jan Zwan en Gelein Jansen. Radio Drente maakte opnamen van de bijeenkomst en interviewde de twee burgemeesters en Zwan. Namens Assen waren naast de burgemeester de wethouders H. Lohrengel, G. Renkema en degem en secretaris J. t aanwezig. Tijdens de overhandiging Zwan tot verrassing en i van het Assense gen bestuur nóg een aantal van Blok van der Velden hebben betrekking op dep Dordrecht (geboorteplaats) kunstenaar), Texel en Franki werken komen in het gem museum van Assen, dat e jaar al zes van „Blok" van kocht. Na ontvangst in het gemeer bracht het gezelschap eenfc aan de „Texelbank" in hetce van Assen. Deze bank wa jaar na de oorlog door de ge te Texel aan de bevolking y sen geschonken. Toevallige (gemetselde) bank enkele i geleden een stukje verplaat stond aan het begin van e keistraat, maar staat nu tientallen meters verderop meer sfeervolle lokatie. De staat nu tussen enkele hoj men aan de andere kant v! plein. Hierna kreeg de Texelse de! een lunch aangeboden do gemeentebestuur, wat in ee- tige, ongedwongen sfeer v Bij het afscheid werd initia; mer Zwan nog eens extra bi en stelde burgemeester ty voor om de banden met Tex te houden door in de contact te houden op i lijk niveau. De twee burgemeesters en Zwan bekijken belangstellend de veertig „Bloks' krijgbaar is. Daarin staat o er begin deze eeuw plann ren voor een tramverbindinqi Texelse dorpen met eikaars binden. Van recenter da», mei ijk vorig jaar, is het plu een toeristisch stoomtrein de boot naar De Koog (viaik pings en vakantieparken), aan echter geen medewefc verleend. De initiatiefnemers Jaap Hal en Rien van der Wilde hebbe naspeuringen verricht om m maquette zo goed moge''i werkelijkheid na te bootsen is gebruik gemaakt van een kaart van Texel en is er gesp met mensen die, de treintje; hebben zien rijden. Het geh aangevuld met oude foto's november j.l. hebben ze mei Ie andere leden van de delspoorclub de mei vervaardigd. Het resultaat was voor het ei zien op bevrijdingsdag in 'f S tijdens de expositie „Texel m logstijd" van Jaap Bakker, ft juni kan men nog in het ral een kijkje nemen. Halsema: J na wordt het de stamtafeh' clubhuis."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8