Voor f3f- van en naar drie dorpen Natuur helpt mee bij opening Thijssejaar N kHfeau- Grom HjvarL- Texeh in het hart, Raad verdeeld over extra promotiegeld Nieuw initiatief Telekom Taxi Avondmarkt blijkt schot in de roos (H At!?™* De weg naar extra omzet! timmer Afvalverbranding fcafen opgetogen W Thijssejaar GECOMBINEERDE KRANT VERDER IN DIT st Vlielander post per roeiboot naar Texel 2 sw Winkel haalt bekende artiesten naar eiland 2 s* Wolkers onthult ontwerp Thijsse- kunstwerk 5 5w Texelaar grijpt naast rampenfonds overstromingen 7 r, Banda snelste op achtste traithlon 9 Inbrekers slaan toe in horeca Voorvork breekt op verkeersdrempel TEXELSE^COURANT DOE-HET-ZELFMARKT A. VAN DER VIS UJim ITIets verschijnt elke vrijdag t/m 1 september Inleveren advertenties voor de editie van 23 juni: tot en met dinsdag 13 juni a.s. ||CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10987 DINSDAG 30 MEI 1995 goedkoper en vooral soe- Dat zijn de doelstellingen Telekom Taxi, die op Texel Ier succesvol is. Donder- irt een nieuw initiatief: tus- I.30 en 18.30 uur kunnen liers, na telefonische aan- voor slechts ƒ3,- wor- in/oerd tussen Den Burg en pen Den Hoorn, Oudeschild Koog. ekom Taxi vormt een ge- concurrent voor het open- rvoer op het eiland. Na de de zomer van '93 maakte voersservice een enorme loor. Zowel Texelaars als m maakten enthousiast mogelijkheid gebruik zich i,- over het eiland te laten ren. frequent werd gereden op ie tussen de dorpen Den Oudeschild, De Koog en irg. Maar de passagiers op ik vonden f6,- nog redelijk mdaar dat is besloten drie lutes uit te zetten met hal- Passagiers voor het tra- iten zich wèl eerst melden, maar worden m een kwartier opgepikt f3(- vervoerd. „Het was al om de haltepalen te van een telefoon, maar le gek. Ze zijn wel alle- de buurt van een telefoon- laatst", aldus Telekom- itGerrie Grootjen. Om het makkelijk te maken zijn tepalen voorzien van een ir, zodat kan worden opge- iemand moet worden .Uiteraard stoppen we huizen die op de route lig- ir de mensen die elders bij iing willen worden opge pikt blijft de „gewone" Telekom Taxi rijden." Makkelijker Door het gebruik van de Telekom Taxi kan de automobiliteit op het eiland worden teruggedrongen. Maar hoe krijg je Texelaars en toe risten ertoe om hun voertuig te la ten staan? „Door het vervoer goedkoper te maken en vooral erg makkelijk: bellen en je wordt bin nen zeer afzienbare tijd afge haald", aldus R. van der Ploeg van het adviesburo dat het Telekom- imtiatief begeleidt. „Kijk, parkeren wordt lastiger en duurder. De Tele kom Taxi wordt goedkoper en rijdt zeer frequent. Veel vaker dan de NZH-bus bijvoorbeeld." Concurrent De laatste stap voor de Telekom Taxi wordt het verzorgen van per sonenvervoer op het hele eiland in een zelfde publieksvriendelijke en uitgebreide vorm als nu op de rou tes naar de drie dorpen gaat ge beuren. „Dat gebeurt zodra de dorpenroute een succes is, dus als 100.000 passagiers per jaar er ge bruik van maken." aldus Van der Ploeg. Hij erkent dat er voor de Na een lange periode van stilte ging bij Brandweer Texel zaterdag middag eindelijk weer eens de pie per af voor een duinbrand. Dat had een massale uitruk tot gevolg. Op de Muyweg werd echter alleen een brandende hoop afvalhout aangetroffen achter een boerderij. De politie maakte een proces ver baal op in verband met de milieu wet, terwijl de spuitgasten onverrichter zake huiswaarts keerden. NZH busdienst dan weinig over blijft. „Maar het is wèl waar we met z'n allen naar toe gaan. In de politiek staat de bijdrage voor openbaar vervoer voortdurend on der druk, met als gevolg dat steeds meer lijnen worden inge krompen. Wij bieden een service naar vraag en rijden als iemand ons nodig heeft. Eén telefoontje naar 22211 is genoeg. Dat is zeker voor dunbevolkte gebieden dé uit komst." Utopie Burgemeester Van Rappard liet zich onlangs ontvallen dat, om het verkeer op het eiland terug te drin gen, het openbaar vervoer eigen lijk gratis zou moeten zijn. „Een utopie", vinden Grootjen en Van der Ploeg. „De overheid dringt de subsidie juist terug en dan zou de gemeente geld steken in de bus? Terwijl er al zoveel moet worden bezuinigd? Lijkt me sterk, maar zo ja, dan houden wij ons aanbevo len." Volgens de provincie is het succes van de Texelse deeltaxi een voor beeld voor de rest van het land. Daar zijn echter al enkele initiatie ven mislukt. Heeft de eilandpositie iets met het succes te maken? „Ik Gerrie grootje bij één van de haltepalen:. .eén telefoontje is genoeg.. denk meer het enthousiasme van de ondernemer die het heeft aan gepakt", zegt Van der Linden van de provincie. „Zoiets werkt alleen als je ook bereid bent te rijden als slechts één passagier belt." Extra werk Grootjen gaat twee busjes voor acht personen inzetten op de rou te tussen de dorpen. Maar als er meer aanbod is heeft hij genoeg taximateriaal achter de hand. Wel denkt hij zijn personeel te kunnen uitbreiden met vier vaste krach ten, als het initiatief een succes wordt. De bussen zijn onlangs in een op vallende kleur blauw gespoten en dragen het beeldmerk van de Tele kom Taxi. Als het bedrijfsleven de toezeg ging voor een extra promotiebij- drage voor de VVV waarmaakt, zal ook de gemeente de komende vijf jaar ƒ45.000,- extra in de pro motiestichting steken. Tot dusver betaalde alle participanten jaar lijks ƒ150.000,-. De raad is wel verdeeld, maar de meerderheid lijkt voorstander. Het ging wethouder Poster (finan ciën) dinsdagavond moeilijk af om Kinzoon en achterkleinzoon la P. Thijsse waren vrijdag Itig bij de feestelijke opening ff Texelse Thijssejaar. De fee ir. J. (Hans) Thijsse uit jen diens zoon, de 45-jarige WKarel) Thijsse uit Zevenber- Jenofen met volle teugen. Ivoor de kleinzoon was het fondere dag, omdat die zijn ld goed heeft gekend. Eén- wandelden ze samen in twee I rond het eiland. Van De De Cocksdorp naar Jend en de volgende dag via J weer naar De Koog. „Toen Ik/e/n was, gingen we eens I hele familie naar Texel. We Wen in hotel Juliana en zandkastelen op het Opa trakteerde ons op De uiterlijke gelijkenis met groot vader Jac. P. was frappant: dezelf de houding, dezelfde gelaatstrekken. „Dat zeggen ze wel vaker, maar ik heb het zelf met in de gaten", aldus ir. J. Thijsse. Vrijdag kwamen steeds meer anekdotes bij hem boven. Jan Wolkers, één van de sprekers tij dens het symposium waarmee het Thijssejaar officieel werd ge opend, luisterde geboeid en pro beerde de kleinzoon over te halen zijn herinneringen op te schrijven. Achterkleinzoon Karei Thijsse wordt af en toe met zijn beroemde voorvader geconfronteerd, maar meestal is dat positief. „Op de middelbare school heb ik er zelfs voordeel van gehad. Mijn biologie leraar was een Thijsse-adept, ik kon geen kwaad bij hem doen en haalde altijd achtens en negens. Op het mondeling examen vroeg hij me alleen maar of Mendelsohn de zoon van Mendel was..." Beide Thijsses zijn ingenieur, af gestudeerd in de civiele techniek. Sommige familieleden hebben net als indertijd Jac. P. Thijsse een baan in het onderwijs. Texel wordt nog maar zelden bezocht. Klein zoon J. Thijsse was hier elf jaar geleden voor het laatst voor een familie-reünie in hotel Opduin, waarbij een wandeling naar de Slufter op het programma stond. Karei Thijsse deed het eiland nog wel eens per zeilboot aan, maar de laatste jaren is het daarvan niet meer gekomen. Wellicht komt daarin tijdens dit Thijssejaar ver andering, gedachtig het motto van Jac. P Thijsse in het Verkade- album „Texel": „Liever driemaal in één jaar, dan éénmaal in drie ja ren." Een uitgebreid verslag van de acti viteiten in het Thijsseweekend staat elders in deze krant. Alsof de geest van Jac. P. Thijsse vanuit hoger sferen de natuur diri geerde. Zijn favoriete eiland Texel lag er vrijdag tijdens de feestelijke opening van het Thijssejaa> prachtig bij. Vanaf de Hogeberg, waar 's middags de bewegwijzer- de fietsroute in gebruik werd ge nomen, kon je uitzonderlijk ver kijken. Bovendien droeg het war me weer bij aan een succesvolle avondmarkt op de Groeneplaats. De uitgelezen dag gaf de organise rende Stichting Thijssejaar Texel de kans om zich optimaal te pre senteren. Getracht was een zo „breed" mogelijk programma sa men te stellen, met een serieus onderdeel (symposium), een doe- activiteit (fietstocht) en 'iets voor een groot publiek (markt). Dezelf de elementen zijn in het hele Thijs sejaar verweven. Na de opening van een landschaps-expositie in het Agra risch en Wagenmuseum en een lunch voor genodigden in het tijdens de pauze aan nieuwsgieri ge omstanders. Het ontwerp moet nog een ge meentelijke procedure doorlopen. Realisatie hangt vervolgens af van de financiering; Gerard de Vroome van het bedrijf Art Business houdt zich daarmee bezig. Het schaalmodel is gesponsord door vier Texelse bedrijven: Teso, Het Open Boek, Hem a en De Krim. Ge hoopt wordt het kunstwerk eind 1995 te kunnen onthullen, wat te vens een feestelijk slot van het Thijssejaar zou zijn. Peloton Na afloop van het symposium stapte een groot deel van de geno digden en andere bezoekers op de fiets. De verhuurbedrijven Heijne (veerhaven), Bruining (Brink) en Kikkert (Nikadel) hadden totaal 70 rijwielen beschikbaar gesteld. Het circa 90 fietsers grote „peloto n" reed een mini-Thijsseroute. Onder weg van Den Burg naar het Hogeberg-gebied kon het gezel- raadhuis, volgde een interessant schap vragen beantwoorden over symposium in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg. Zes boeiende sprekers gaven ieder op eigen wij ze de betekenis aan van Thijsse voor de natuurbescherming in Ne derland. Een verslag hiervan staat elders in deze krant. Symposium- voorzitter Roel de Wit, oud- commissaris der koningin, sprak zijn waardering uit voor het Thijs- Thijsse en Texel. Via o.a. een tuinwal-weggetje bereikten de fietsers de hoek Schansweg- Doolhof. ANWB-directeur W. de Lange hield daar een korte toespraak. Uitdagend wees hij er op dat Jac. P. Thijsse in zijn tijd de automobiel niet verketterde. „Laat ons de auto prijzen", schreef Thijs se zelfs in een ANWB- *°°n met m'Jn °Pa heen?" vraagt J. Thijsse (links) uit Goes zich af als hij ziet hoe C.J. Thijsse uit Zevenbergen met P'Ofe beeltenis van „Jac. P." in de duinen bij de Rommelpot loopt De Thijsse-pop speelde een rol bij de televisieopnamen I e,den gemaakt. (Foto Harry do GraalI Kunstwerk Jan Wolkers toonde in de NH kerk voor de eerste maal een model van het kunstwerk dat hij als eer betoon aan Thijsse zal vervaardi gen. Het gedachtengoed van Thijsse is door de beeldhouwer- schrijver weergegeven als een boom van glas. Bedoeling is dat die als een flonkerende fontein uit de eendenvijver bij de Thijsse- school in Den Burg oprijst. Het vier meter hoge kunstwerk wordt ge maakt van verhard glas, dat vijf maal zo sterk is als gewoon glas. „Ik zie de schittering van het kunstwerk in het water van de vij ver al voor me", vertelde Wolkers In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 5 juni (2e Pinksterdag), worden de Texelse Couranten van 6 en 9 juni samengevoegd. Deze ge combineerde krant zal verschij nen op donderdag 8 juni. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk dinsdag 6 juni vóór 10 uur,worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy de raadscommissie voor het colle gevoorstel te winnen. Als enige wethouder was hij namelijk tegen de verhoging. Hij toonde begrip voor Peter Bakkers (Groen Links) opmerking dat Texel al zoveel geld in bijvoorbeeld het landschappelijk herstel van het eiland steekt. „We moeten keuzen maken." Hans Roeper (PvdA) zag het be lang van promotie, maar wilde lie ver de begrotingsvergadering afwachten. Erna Eelman (VVD) liet een ander geluid horen. „We moeten het eiland goed blijven promoten. De veranderingen in het toerisme gaan snel. Kortere vakanties bij- Inbrekers hebben van zondag op maandag in meerdere horecaza ken hun slag geslagen. In zeker twee bedrijven werden flinke be dragen ontvreemd. In een hotel/restaurant in Den Hoorn forceerden de dieven de achterdeur en kraakten vervolgens fruitautomaten en de kassa. Ook gingen ze er met de fooienpot van door. Er werd voor enkele duizen den guldens weggenomen. Een soortgelijk inbraak vond plaats in een zaak aan de Stenenplaats in Den Burg. Ook hierbraken ze de fruitautomaten open en werd de eigenaar voor enkele honderden guldens benadeeld. (ADVERTENTIE) Een wielrijder die met zijn tandem over een verkeersdrempel op het Gerritslanderdijkje reed, is hard ten val gekomen toen de voorvork afbrak terwijl hij de bult passeer de. De fiets sloeg voorover, waar bij de 22-jarige bestuurder uit Obdam met de ellebogen op het wegdek landde. De man is ter ob servatie naar tiet ziekenhuis over gebracht. voorbeeld. Dat vergt extra inspan ningen van de reserverings centrale." Bakkers reactie op de TVO-houding in de bedrijfsafval- kwesite om de verhoging voor de VVV dan maar voorlopig op te schorten deed ze af als onge wenste „represailles". „Vullis", was de omschrijving die Pieter de Groot (D66) aan Bakkers koppe ling met de VVV gaf. Hij wilde echter wel inzage in de admi nistratie, alvorens te beslissen. VVV-directeur Joost van Linge nam vanaf de tribune twijfels weg over de vraag of het bedrijfsleven inderdaad ook de gevraagde extra bijdrage betaalt. „Daarmee zijn de leden van TVO en TVL akkoord gegaan." Richting criticus Jan Koolhof (CDA) liet hij er geen mis verstand over bestaan dat de pro- motiebijdrage van zes ton in z'n geheel wordt besteed aan wer ving. „We gaan er uiterst produk- tief mee om." (ADVERTENTIE) tyf :Wl.-Jmit t» W Ax-L Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DROGISTERIJEN seprogramma. „Het is terecht dat jubileumboek in 1933 Ofschoon vanuit Texel veel activiteiten wor- Thijsse het voetpad prefereerde, den ontwikkeld." onderkende hij dat de auto de mens in staat stelt om op een ge heel andere wijze kennis te maken met het landschap. Toch toonde De Lange zich blij met het initiatief voor een fietsroute langs tal van „Thijsse-plekjes", zoals de Zand kuil, de Petten, de Geul, Fonteins nol en 't Mientje. Routebeschrij vingen met achtergrondinformatie zijn f2,- verkrijgbaar bij de WV. Dag opa De openingshandeling bestond uit het in de grond slaan van het laat ste routepaaltje. Dat werd op stijl volle wijze gebracht door Aris van Zeijlen, die weer eens in de huid van een figuur uit Thijsse's tijd Lees verder pagina 7 (ADVERTENTIE) Uitaeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Den Burg, telefoon (02220) 62600. P tb k 652 buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, v Verschijnt dinsdags en vrydags telefoon (02220) - 17266 Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los f1.45

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1