Vrolijke uitvoering met verrassende aankleding Henk van Ulsen treedt op in Oosterend Waterschap wil af van compensatie zoutschade Agenda Theater over Prediker en Job \jQjjex m Mocctar 4ort©{| 11 4401 V\TP TEXELSE^? couRANT Hollands Kroon op Texel Concert met klankschalen IMesrin Düring in boek over keramiek Collecte voor gehandicapten Wat ik zeggen wou.. Pinksterevenementen O.T.M.V. Basta zwsüm. s "<2 nederland uvzuitAfe jAautol hm, ja kwtm ja dn Iwb ©tea&frwuJws ket- TsfcqcuwJ! BlaumWluIia Tessafi DE VAKANTIEKRANi Zwaartekracht Weinig publiek voor ontspannen concert De Waal DINSDAG 13 JUNI „Niet zo trekken!" Een schel stemmetje schalt over het toneel tijdens een optreden van zeer kleine ballerina's. Het verhoogde de feestvreugde alleen maar tij dens de uitvoering van „De beer is los". Het jaarlijkse schouwspel van de Muziek- en Dansschool in de Koninghal trok traditiegetrouw veel bezoekers. Voor de eerste keer alles bij elkaar. Dat gaf vooral voor de jonge deel nemers aan de uitvoering de nodi ge afleiding. Ze hadden elkaar nog nooit in kostuum gezien en als je dan ook nog live wordt begeleid door een groot orkest, valt het niet mee je aandacht bij alle pasjes te houden. Aan de hand van een sprookjes achtig verhaal werd het publiek van het ene optreden naar het an dere geloodst. Dyo Wassink nam dat voor zijn rekening. Hoewel hij erg zijn best deed, mist hij de die pe vertelstem en het accent van over de Afsluitdijk deed er ook niet echt goed aan. De fraaie aankle ding van de balletacts viel in bij zonder positieve zin op. Ook het toneel was functioneel versierd. Niet zuiver De dieren in het bos dansen op swingende muziek. Alle geledingen van de Muziek- en Dansschool waren vertegenwoor digd tijdens de uitvoering, ook de minder geoefende leden. Dat maakte de avond juist zo bijzon der. Aankomende musici krijgen Betty Bakker dirigeerde het grote orkest, maar blies zelf ook een nootje mee. IFoto's Tessa de Grooffl de gelegenheid hun vorderingen te laten horen. En dat dat niet altijd helemaal zuiver gebeurt, is niet erg. Je moet tenslotte ergens be ginnen. De gekozen muziekstukken va rieerden van klassiek (Tsjaikovski en Grieg) tot swingend (Ba- sinstreet Blues), pop (Mariah Ca rey) en musical (Cats). De dansen waren daarbij aangepast. Zo ver scheen een gevorderde groep bal lerina's op echte spitzen op het plankier, maar huppelden ook de kleine engeltjes, roosjes en dieren uit het bos rond aan de hand van balletdocente Jolien Scholte. Uit schieter vormde de dans van de goudstukken op het lekker swin gend uitgevoerde „Jubical Cats" uit de musical Cats. Leuke bewe gingen, goed uitgevoerd en in een flitsend tempo. De dans van de aardmannen deed daarbij, on danks de fraaie kostumering, wat saai aan. Wel leuk was de gezon gen uitvoering van „Memory", ook uit Cats. Dapper, want het is een moeilijk stuk. Aan de uitvoering is meegewerkt door zeer veel Texelaars. Het vele werk rechtvaardigt de twee uit voeringen zeker, want het zou zonde zijn om al die inspanningen voor slechts één dik uur te doen. En gezien het aantal bezoekers bestaat er animo voor een derge lijk groot opgezet evenement. In samenwerking met de SWOT is daarom besloten voor alle 55 plus sers op het eiland nog een voor stelling te verzorgen. Die is op woensdag 21 juni om 14.30 uur in de Koninghal. De toegang is gratis. Kaarten reserveren is niet nodig, alle ouderen kunnen zich zonder aanmelding naar de zaal begeven. Tessa de Graaff Dinsdag 13 juni Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut in De Koog een histo rische kerkentocht voor auto mobilisten en belangstellenden die met hen meeliften. Deelna me gratis. Wielervereniging Texel houdt een wedstrijd op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Legends of the Fall". Woensdag 14 juni In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sjors en Sjimmie" en om 19.00 en 21.15 uur ..Le gends of the Fall". Donderdag 15 juli Onder leiding van Dick Drijver kan om 14 00 uur een gratis „Duinboerexcursie" worden gemaakt in de Hoornder dui nen. Aanmelden bij EcoMare, telefoon 17741. Bij De Cocksdorp wordt een wadexcursie gemaakt, tussen 17.00 en 19.00 uur. Kosten f7,50. Voor nadere info en aan melding EcoMare, telefoon 17741. Het Instituut voor Natuurbe- schermings Educatie (IVN) houdt een grassenexcursie in de duinen bij de Mokbaai, aan vang 19.30 uur. Verzamelen bij het vogelwachtershuisje van Staatsbosbeheer bij De Geul. In de feesttent op het strand van paal 17 optreden van diver se artiesten. In Den Burg gaat het jazzfestival van start met een optreden van Soesja Ci troen in de Karseboom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Legends of the Fall". Vrijdag 16 juni In Cinema Texel draait 20.30 uur „Legends of Fall". In Den Burg wordt 's avor, het jazzfestival voortgezet optredens in diverse bedrijf In Cinema Texel draait 20.30 uur „Legends of Fall". Hoogwater Oudeschild Di. 13 9.14 en 2144 Wo. 14 10.15 en 22.44 Do. 15 10.55 en 23.34 Vr. 16 11.56 en Za. 1 7 0.35 en 12.36; Zo. 18 0.54 en 13 10i Ma. 19 1.30 en 13.50, Di. 20 1.55 en 14 46, Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. De zonta 18 juni op om 5.1 7 uur en gaatB der om 22.02 uur. 13 juni vs maan, 20 juni laatste kwartier; u, ni springtij. Boeren horen een vergoeding te krijgen als over hun land zoute slootbagger wordt uitgereden. Dat vindt waterschapsbestuurder Geert Timmer, die vrijdag tijdens de vergadering van Hollands Kroon op Texel protesteerde te gen het schrappen van deze scha deloosstelling. Het waterschap heeft verder besloten dat voort aan twee inspecteurs per rayon de sloten gaan schouwen in plaats van één. Omdat dit geen bestuursleden mogen zijn, wor den hiervoor oud hoofdingelanden aangetrokken. Peilingen van de bodem van Texel se sloten heeft uitgewezen dat de modderlaag op diverse plekken aardig dik is. Na het jaar 2000 mag bagger die méér dan een be paalde hoeveelheid vervuiling be vat (tweede klasse) echter niet meer over het land worden uitge reden, maar moet worden afge voerd. Het waterschap heeft daarom een versneld baggerplan opgesteld. Op het eiland wordt nu jaarlijks gemiddeld 25 kilometer sloot op diepte gebracht. In een deel van de poldersloten is het wa ter echter brak. De modder die over het land word verspreid is zout en dat is slecht voor de gewassen. Het water schap wil hiervoor geen vergoe ding meer uitkeren, maar ziet het als een natuurlijke verontreiniging die snel uitspoelt. Het waterschap Texel zag dat destijds anders en compenseerde desgevraagd wél. Het college van Hollands Kroon beraadt zich nog over de kwestie. Uit de matige bezetting van de pu blieke tribune bleek dat de agenda van het waterschap werd gedomi neerd door zaken die niet recht streeks op het eiland betrekking hebben. Vuurwerk was er wél, vooral rond de vraag of het Amstelmeer zich al of niet leent voor het winnen van vijf miljoen kubieke meter zand. De provincie stuurt hierop aan als alternatief voor zandwinning uit de Wadden zee. Landbouwers uit de Wierin- germeer zijn daartegen fel gekant. Ze vrezen dat door de verstoring van de diepere bodemlagen het water in de poldersloten verder zal verzouten. De bestuurders namen genoegen met de toezegging van dijkgraaf Bij Stichting White Eagle geeft Hans Uijleman donderdag om 20.00 uur een concert met Tibe taanse klankschalen, gongs, zang en boventoonzang. De geluiden werken ontspannend en helend. Overdag verzorgt Uijleman klank- schaalhealings, waarna hij op vrij dag en zaterdag belangstellenden leert omgaan met de klankscha len. Die sessies zijn van 10.00 tot 16.30 uur. Informatie en aanmelding bij Man- solein Mineralen in de Weverstraat en tussen 10.00 en 12.00 uur bij de Stichting White Eagle aan het Schilderend. Er zijn geen kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Simon Steltenpool dat het water schap de prdvincie laat garande ren dat geleden schade wordt vergoed en een kwartje per kuub zand van de provincie zal eisen voor eventueel herstel van de wa terkwaliteit. Rondrit Bestuurders van het gefuseerde waterschap spijkerden vrijdag hun kennis over het eiland bij tijdens een rondrit. Dat was nodig, want het merendeel van de vertegen woordigers komt niet van Texel. Ze namen een kijkje bij het nieuwe districtskantoor in Oudeschild. Het waterschap bouwt op hetzelf de terrein over enige tijd een opslagloods. Verder bezochten ze enkele plassen aan de oostkant van het eiland, die mogelijk wor den overgedragen aan de vereni ging Natuurmonumenten. Ook de zuiveringsinstallatie Everstekoog lag op de route. Het waterschap heeft plannen om gezuiverd water dat overtollig isin de sloten van de gemeenschappenlijke polders te laten lopen om uitdroging van de landerijen tegen te gaan. Verder bekeken ze het Tureluursproject, dat in samenwerking met Staats bosbeheer wordt uitgevoerd. De Engelse auteur Tim Andrews besteedt in zijn boek „Raku, a re- view of contemporary work" twee pagina's aan keramiste Nes- rm Düring uit Oosterend. Het En gelstalige boek, dat verkrijgbaar is bij het Open Boek in Den Burg, be handelt veel facetten van de raku- techniek, die de afgelopen 25 jaar steeds populairder is geworden. Andrews is een leerling van David Leach, de „Picasso van de kera miek". Hij benaderde voor zijn boek een select aantal keramisten uit de hele wereld, onder wie Nes- rin Düring, van wie hij werk had gezien. Op zijn verzoek stuurde de Texelse informatie en foto's op. Onder het motto „Met uw steun kunnen gehandicapten beter uit de voeten", houdt houdt de orga nisatie Integratie voor Gehandi capten (AVO) deze week een huis aan huis collecte. Dankzij de bij drage kunnen kansarmen bijvoor beeld een eigen bedrijfje beginnen. Henk van Ulsen komt zondag a.s. naar Texel, waar hij om 20.30 uur optreedt in de Hervormde kerk van Oosterend. Hij zal daar con fronterend solotoneel brengen met als onderwerp het bijbelboek Prediker. Van Ulsen is woensdag 5 juli opnieuw op het eiland voor een soortgelijke voorstelling, dan echter met het boek Job als on derwerp. De acteur die al bijna vijftig jaar op de planken staat, maakt geduren de drie weken een „waddentoer- nee" waarin ook Vlieland, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog zijn opgenomen. Be langrijk is het muzikale element in de voorstelling: als organist treedt op René Uylenhoet. Bekende stem Van Ulsen heeft altijd al tekst en muziek gecombineerd. Als jonge tekstlezer leende hij zijn stem aan Outens' „Beatrijs" met Voormo lens pianomuziek. Daarna veel werk voor stem en muziekinstru menten, zoals „Koning David" van Teddyberen. In zwemparadijs Calluna hebben tien peuters het diploma Teddyberen behaald. Ox- sana Visser, Myren Helleman, Marleen Eelman en Thomas Was senaar haalden brons. Zilver was ervoor Jordi Krab, Dennis Eelman, Caroline Wetenkamp, Xander Graaf en Sil Gaaff. Bart Eelman was goed voor goud. n Irirr* lluUr Als je de krant van 8 juni j.l. door zit te bladeren en je komt op pagi na 7, dan bekruipt je nadat je het stuk gelezen hebt een gevoel van trots, zeker als je alle positieve reacties tijdens en na het evene ment erbij neemt. Wij als organisatie hebben er alles (ADVERTENTIE) Groeten uit Oosterend, Texel. Peperstraat 4 aan gedaan om te proberen een mooie show voor de deelnemers en het publiek te bereiden. Een ieder die ooit eens in de orga nisatie van zo'n, toch vrij groot evenement heeft gezeten, weet verdraaid goed hoe moeilijk het kan zijn om alles tot een goed ein de te brengen, zodat deelnemers en bezoekers met een voldaan ge voel weer naar huis kunnen. Langs deze weg willen wij dan ook alle vrijwilligers, deelnemers, en het publiek hartelijk danken voor hun inzet om ons evenement zo te doen slagen. Tevens willen wij Ge rard Witte en zijn vrouw Judy nog maals hartelijk danken voor hun inzet en voor het beschikbaar stel len van hun land, je weet tenslotte nooit in wat voor conditie je het weer terugkrijgt. Verder willen wij Jan Kikkert van Loonbedrijf Texel B.V. zeer hartelijk danken voor het beschikbaar stellen van al zijn ma teriaal (kranen, shovel, trekkers, wals enz., en bijna al zijn per soneel). En niet te vergeten alle sponsors, die met hun financiële en materië le steun ons bijzonder geholpen hebben. Hierbij willen wij graag nog even hun namen noemen: Boha-Noord; Rabobank Texel; Texgro; Weikoop; CavoLatuco; Aannemersbedrijf Ta- tenhove B.V.; Loonbedrijf Duinker; Loonbedrijf Combinatie Fa. Gris- nigt en Van der Star; Texel Tech niek; ^Mechanisatiebedrijf Bonne; Mechanisatiebedrijf Frans Stolk; Euromaster; Garage Nagy; Garage Grisnigt; Garage Kikkert; Garage Van Sambeek; Hotel Tatenhove; Loodgieters- bedrijf J.W. Geus; Texeler dekbedden en Van der Vis hout- en bouwcentrum. Lange Ben, bedankt voor de goede catering en ook De Krim voor de koffie tijdens de rondrit. Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat, be dankt voor jullie medewerking aan de rondrit van de oude tractoren, en verder ieder die ons op wat voor manier dan ook geholpen heeft. Ook de reputatie van René U, hoet mag er zijn. Deze orgs docent, improvisator en cos nist beweegt zich onder ander het gebied van de elektron» muziek. Zijn elektronisch i „Wedge" kreeg in december', jaar de eerste prijs op het intj tionale concours voor elekt; sche muziek in Boi Frankrijk en wordt dit jaar we wijd op cd uitgebracht. Het optreden in de Hervos kerk in Oosterend (in samen king met de Raad voor het zo* werk van de Texelse kerken)c ongeveer vijf kwartier zonderj ze en is toegankelijk voor f Kaarten kunnen tevoren wo gekocht bij de VVV of op de?» zelf in de kerk. Henk van Ulsen Honegger, „Jeanne d'Arc au bu- cher" van Messiaen en jarenlang op 4 mei „Bericht aan de leven den" in het Concertgebouw in Amsterdam met tekst van Henk van Randwijk en muziek van Hen- kemans. Dirigenten als Haitink, Vonk en Kersjes stonden daarbij voor verschillende orkesten. De wijze waarop Van Ulsen de oudtestamentische boeken Predi ker en Job aan de orde stelt tij dens zijn waddentoernee is confronterend, met gebruikma king van hedendaagse en zelfs ac tuele zaken. Texel maakt zich op voorh nieuwe seizoen. Daar ha uiteraard de Vakantiekrants Op vrijdag 23 juni verstfj het eerste exemplaar. In de Vakantiekrant staat uitgebreide agenda met a viteiten voor Texelaars ent risten. Organisatoren wore verzocht hun evenemss door te geven aan RuudHw, telefoon 15034. De meldingen voor het eaü nummer moeten vóór vrfjdi 16 juni binnen zijn, ana kunnen ze niet meer worai verwerkt. Voor wat betreft de uitslag van de kleurwedstrijd, die is gewonnen door Francis Blom uit Oosterend. Van harte gefeliciteerd, de trap- trekker wordt deze week bij je thuisbezorgt. Voor wat de rest van ons program ma betreft kunt u onze antieke tractoren en stationaire motoren, dorsmachine e.d. weer zien op 5 juli op de folklore, en waarschijnlijk op 19 aug. in Oudeschild en verder nog op de div. dorper feestmark- ten. Dan willen wij nogmaals uw medewerking vragen om ons een redelijk knappe vier wielige land- bouwwagen te bezorgen, zodat wij onze graanschoven weer op een verkeersveilige manier van en naar de shows kunnen transporte ren. Verder willen wij graag nog weten wie er achter dat alleraar digste „Texelaartje" zat, dit ge woon om onze nieuwsgierigheid te bevredigen. Namens het bestuur: Simon Stark Voorzitter O.T.M.V. afdeling Texel Dinsdagochtend, eerste boot naar Den Helder. Op de gangboorden van de Schulpengat ligt nog wat verdwaalde troep van de vele Pinkstergasten. Maar gelukkig, er wordt schoon schip gemaakt tij dens deze vroege overtocht. Grote bezem, bijeen vegen en direct overboord. Ach, waarom bukken en in de prullenbak doen? Nee, af val is net als water, het volgt de wet van de zwaartekracht, direct naar beneden. Had de Teso niet kortgeleden een milieuvergunning gekregen of geldt die niet buitengaats? Toch eens navragen. Trouwens, wie be weerde laatst in deze krant dat bij de van het strand opgehaalde troep geen spullen van Texelse vis sers konden zijn? Nooit op zee ge weest zeker! De overweldigende hoeveelheid aan muziekevenementen die in het weekend op het eiland werden ge houdenzorgden er waarschijnlijk voor dat het concert van organist Frans Visser en bas Hans Brons slechts door 45 mensen werden gevolgd. Te weinig, want het goed op elkaar ingespeelde duo brach ten een warm en diep geluid voort. Door de toelichting van Visser op de liederen en het orgel van de Waalder kerk, werd het een leerza me avond. Door zijn ontspan benadering voltrok de bijeenk zich in een gemoedelijke s' De forse, haast agressieve I van het orgel in De Waal pssii bij muziek van Sweelinck en a navolgers Scheidt en Scto mann. Het programma wsi lichter van karakter dan de uitvoeringen van Visser daardoor makkelijker in hei hoor. Hans Brons uit Leidend een warm en diep stemgeluü prachtig harmonieert met gelklanken. Het tweetal bereidt zich vuj een optreden op het Ds Jutland. R. Heijman, Baszanger Hans Brons Ilinksen organist Frans Visser bij het Waalder c Den Burg. ifco^J

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2