Klif krijgt straks 21 parkeerplaatsen olijkheid bij opening an nieuw „Ons Huis" edenaren genieten op iourgondische wijze TEXELSE 7 couRANT Noordkop geeft gul aan Ecocar Brieven aan b en w Fonkelend debuut amazone Eelman zekerheid kosten ering paviljoens Oud-bestuurder RST nog springlevend Foutje dwarsboomt winst tri-atleten Raad bezorgd over bouw Waldhoorn Volle dijk voor waterskiërs moedelijk bezoek aan Texel Waterpolitie hield steekproef bij Oudeschild neester DINSDAG 13 JUNI 1995 les gesloopt met uitzondering van de voorgevel. Het nieuwe gebouw kreeg dezelfde oppervlakte. Het enige verschil wat betreft omvang was dat het oorspronkelijk platte gedeelte aan de achterkant nu ook is voorzien van een kap. Die kap bevat overigens geen verdieping; vanuit de zaal beneden kijk je tot in de nok zoals in een kerk. Dag licht treedt overvloedig binnen via de grote ramen die in de kap zijn gemaakt en doen het rijkelijk toe gepaste schoon metselwerk in ge le handvormsteen prachtig tot zijn recht komen. „Ons huis" is bruikbaar voor gro tere bijeenkomsten van tientallen personen, maar ook voor een ker- keraadsvergadering, gesprek met een aanstaand bruidspaar of an dere kleine bijenkomsten. Met een zware geluiddichte deur kan een kleinere ruimte worden afgeschut. „Ons Huis" is verder voorzien van Texelaars weten steeds beter met chemisch afval om te gaan. Dat concludeert Hans Witte van ge meentewerken uit de opbrengst van de Ecocar die gisteren het eiland rond ging. 186 klanten brachten 1382 kilogram afval. Op vallend is dat vooral in de noord- kop veel werd ingeleverd. Overigens stijgt ook de aanvoer bij het innamepunt bij het magazijn van gemeentewerken waar parti culieren gratis chemisch afval kunnen inleveren nog steeds. De Ecocar rijdt weer op 7 augustus. De route staat in de Texelse tele foongids. Wie wil dat b en w actie onderne men, moet het college een brief schrijven. Dat lijkt logisch, maar wordt nogal eens verzuimd. Gis teravond bleek in de rondvraag van de raadsvergadering dat de raadsfracties van visserijvereni ging DETV een brief hadden ge kregen met het verzoek om steun tegen de eventuele afsluiting van delen van de Noordzee. B en w hadden die brief echter niet. „Het klinkt misschien formeel, maar als men wil dat wij iets doen, moet men ons inlichten", reageer de burgemeester Van Rappard. Even later kon hij dat antwoord herhalen toen een vraag werd gesteld over het rampenfonds voor overstromingen. Dat idee, af komstig van verzekeraar Luc van Lubek, heeft het college tot dusver alleen via de krant bereikt. Tijdens spring- en dressuur- wedstrijden dit weekend in Den Helder, deden vooral De Klepper- tjes positief van zich spreken. Su zanne Eelman behaalde in haar eerste proef in de B-dressuur voor E-pony's de eerste prijs met 166 punten. De tweede proef leverde haar ook nog een winstpunt op, zodat ze mag terugzien op een fonkelend debuut op vreemde bodem. Het achttal pony's reed een nette dressuurproef met als resultaat een eerste plaats. Behoud van vorm toonden Jetteke Zoetelief en llona van der Vis. No na mocht drie winstpunten aan haar conto toevoegen met als hoogtepunt een dressuurproef van iet oude gebouw bleef alleen lorgevel in tact, omdat deze aarde werd geacht voor het lermd dorpsgezicht van Den Maar voor de rest ging het ljjl( ontmoetingsgebouw guis" aan de Herenstraat tegen de grond om temaken voor nieuwbouw. Igelopen week werd er de hand aan gelegd en zon- ihtend werd het huis feeste nend. isbeurde door vrolijk uitge- kinderen van de zondags- I, vaste gebruikers van „Ons Ze vormden met bloemen- een tunnel en braken zich ijk door de met papier dicht te ingang. Dat gebeurde na- met gitaarbegeleiding van eidster Nienke Arnout een tal voor deze gelegenheid akt lied hadden gezongen bent welkom in Ons Huis", liet Hoornder fanfarekorps everde een muzikaal aandeel, ■eld werden onder meer „En re toffe jongens zijn", maar en stijlvolle geestelijke melo- vaarmee werd aangegeven Hoornder kerk en de Hoorn- «ereld naadloos in elkaar aan. Boom tee H.R. Betting bracht zijn aning over de nieuwbouw voren en dankte vaklui en ligers, die het project heb- nog onzeker hoeveel de liting van de strandpavil- riolering de gemeente kosten. De strandexploitan- ijn daartoe van hogerhand :ht. Omdat de investering sommige strandtenten die het riool af zitten erg hoo- pen, kijkt het college of het Ipende hand kan bieden. mhet investeringsplan voor tot 2000, dat gisteravond te raad werd vastgesteld, jeen bedrag voor is opgeno- tvügeenszins zeggen dat de nfó er geen geld insteekt, veten nog niet wat het gaat i', antwoordde wethouder (financiën) op een vraag m Roeper (PvdA). De wet- fliet wel weten de kwestie taal per jaar met de pavil- >uders te bespreken. De af- gemeentewerken is aan ekenen hoeveel geld ermee tid is. ben gerealiseerd. Hij wees op het kunstwerk dat architect en mede aannemer Jaap Kees Drijver op een der wanden van de grote zaal heeft aangebracht, voorstellende een boom op een eiland. Die boom moet volgens de predikant worden gezien als een symbool van de hoop. Luther zei eens: „Als ik wist dat morgen de wereld zou ver gaan, dan zou ik vandaag een boom planten". De boom is ook het symbool van beschutting. Mensen kunnen eronder schuilen en elkaar ontmoeten. Luther sprak in een tijd dat de kerk ontaard en op zijn retour was. Ook in deze tijd wordt getwijfeld of er nog toe komst is voor de kerk, maar Bet ting was niet somber: er verandert veel maar de kerk blijft. „Het gaat goed met de kerk!". Schimmel Volgens de „Kroniek van Den Hoorn" werd „Ons Huis" dat oor spronkelijk een gewoon huis was, eind vorige eeuw door de Diaconie gekocht om er een soort sociale werkplaats van te maken. In 1906 werd het vervangen door nieuw bouw, veel later werd er aan de achterkant een stuk bijgebouwd. Het vochtige gebouw, dat geen „eigen" buitenmuren had maar zijn balken had bevestigd in de panden ter weerszijden, verkeerde de laatste jaren in zeer bouwvalli ge staat. Er was alom verrotting. Paddestoelen en andere schim mels gedijden er welig. Bovendien was de indeling niet praktisch en waren de verschillende niveaus waarop de vertrekken zich bevon den, lastig. Tot totale vervanging werd besloten. In januari werd al- In de vorige krant stond dat Jan Zwan, die het eerste exemplaar van het RST-jubileumboek kreeg, het enige nog levende bestuurslid van het eerste uur is. Dat is met correct. Ook ds. C.H. van Rhijn, lid van het eerste bestuur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel, is nog springlevend. Een feit dat bij de RST niet bekend was. Van Rhijn, 71 jaar en woonachtig in Hoogsoeren bij Apeldoorn, volgt de ontwikkelingen op Texel nog op de voet. In de jaren 1952-'58 was hij predikant in Den Hoorn en ver zette op cultureel-maatschappelijk vlak veel werk voor Texel. Hij was o.a. betrokken bij de grote restau ratie van de Hoornder kerk, de oprichting van de Culturele Raad en de oprichting van de HBS. van wethouder Eelman wordt het glas geheven. Daarmee is de tentoonstelling geopend. (Fotos Tessa de Graofti het bezoek aan Texel wel zitten. „Er moeten ook wat oudere jonge ren van België hier heen. We heb ber^ nu niet eens de tijd om uitgebreid met het nachtleven van Texel kennis te maken." Brutaal Na een bezoek aan de speciale Bredene-stand in de hal van het VVV-kantoor werd in d'Ouwe Ulo een tentoonstelling geopend door schepen van cultuur Rogier van Opstaele. Elf Bredense kunste naars exposeren tot zaterdag in de voormalige school. De schepen vertelde iets over elk van de expo santen en hoopte dat minstens de helft van het werk niet meer terug hoeft naar België. „Gezien deze fraaie ruimte ben ik ervan over tuigd dat Texelaars veel geld heb ben om kunst te kopen..." Hij kreeg lik op stuk van wethouder Nel Eelman, die opmerkte dat Texel bij het bezoek aan Bredene in maart niet zo brutaal was om een dergelijk vraag te stellen. „Van de Texelse kunst is daar niets ver kocht!" Kaasschaaf De wethouder hield een speelse toespraak waarin ze met voorbeel den uitlegde dat Texel voor Belgen een nog braakliggend terrein is. „Zelfs met uw Bélgische bonbons hebben we nog geen kennis kun nen maken, want die had u niet voor ons meegebracht." Eelman merkte quasi spottend op zelf wèl aan uitwisseling te willen doen en had dus voor Van Opstaele Texelse kaas meegenomen. En om de vooroordelen van Nederlandse zui nigheid te bevestigen had ze een kaasschaaf gekocht, waarmee bij zonder dunne plakjes kunnen wor den geschaafd. Burgemeester Vanhoorn zette een en ander recht, door de Texelse gastheren en -dames een boek aan te bieden. Texelse triatleten hebben zondag in Schagen laten zien dat ze klaar zijn voor een ongetwijfeld zwaar triathlonseizoen. Door een mis verstand greep de Texelse ploeg naast de tweede plaats. De kwart-triathlon Schagen is tra ditioneel het eerste kwartje van de kop van Noord-Holland. Een grote groep leden van de Texelse Triath- lonafdeling had zich ingeschreven voor diverse categorieën. Er kon worden gestart in de Super Pretti ge wedstrijd, bij de recreanten en de trio-estafette. De trio-estafette is een nieuw on derdeel van de triathlon. Drie atle ten, te weten een zwemmer, een wielrenner en een loper vormen één team. Dit team dient in esta fettevorm de kwart-triathlon af te leggen. Texel was vertegenwoor digd door twee ploegen waarbij was ingeschat dat het team van Guido Banda (zwemmer), Jordi Vinke (wielrenner) en Joost Brou wer (hardloper) wel eens hoog zou kunnen eindigen. De ploeg moest het echter opnemen tegen een ge renommeerde triathlonploeg be staande uit Peter Jan Dillo, Pim v/d Bos en Mark Koks, triatleten die gerekend kunnen worden tot de Nederlandse top. De Texelaars wisten echter uitstekend bij dit drietal in de buurt te blijven. Bij het wisselen van het fietsen naar het hardlopen lag het Texelse team op een tweede plaats. Joost Brouwer moest het goede werk van Banda en Vinke afmaken. Bij het begin van het hardlopen had Brouwer een achterstand van twee minu ten op Mark Koks. Op het moment dat Joost Brouwer zijn achter stand had teruggebracht tot slechts veertig seconden, werd hij een verkeerde weg ingestuurd. Voordat hij dat besefte, was het al te laat. De teleurstelling was groot bij Brouwer en mentaal aangesla- Een Belgische jutter maakt deel uit van de expositie. over stond. Daarbij wordt gedacht aan jeugd van rond de 10 jaar. Vandenberghe ziet een vervolg op* (Foto Harry de Groatl Om het parkeren op Klif in goede banen te leiden zullen op kosten van de gemeente 21 parkeervak ken worden aangelegd. Na veel heen en weer gepraat ging de ge meenteraad gisteravond met dit voorstel akkoord. PvdA, VVD en D66 stemden tegen. Groen Links draaide bij na de toezegging van wethouder Schilling nog eens kri tisch te bekijken of het trottoir kan worden verbreed. Peter Bakker (Groen Links) pleitte voor verhoging van de verkeers veiligheid voor voetgangers (met name schoolkinderen) en rolstoel gebruikers. „Op sommige plaatsen is de doorgang maar twee stoep tegels breed, oftewel 60 centime ter. Maar daar 80 100 cm van." Schilling kon dat niet garanderen, maar zei „het uiterste te zullen doen". De wethouder was het van harte eens met CDA-raadslid Jan Kool hof, die stelde dat de verkeerssitu atie op Klif nooit optimaal kan zijn. „We moeten ons aan de praktijk aanpassen." Om de zaken een beetje te sturen stelde Koolhof voor om een parkeerverbod in te stellen voor bussen en campers. Die moeten maar op het nieuwe parkeerterrein aan de Rommelpot gaan staan. Wethouder Schilling was daar niet zo van gechar meerd. „Bussen kunnen daar toch al met staan en campers maar net aan. Ik hou er niet van om nog meer bordjes te plaatsen De tegenstemmers vonden dat met de herinrichting onnodige kosten worden gemaakt. Erna Eel- Snorfiets. In de nacht van maandag op dinsdag is een groe ne Spartamet gestolen. Deze stond bij het toiletgebouw op de Vismarkt in Den Burg en was van een 59-jarige Texelaar. De twee- wieler draagt een verzeke ringsplaats met FST 405. 171 punten. Jetteke veroverde 2 winstpunten en is nog slechts 1 winstpunt verwijderd van de mid delzware dressuur. Ook bij het springen ging het duo met de eer strijken. Jetteke werd verdienste lijk tweede in de B-klasse, llona kaapte de eerste prijs in de L- klasse. Zondag was het de beurt aan de paarden en dus aan waddenruiter Daniëlle Boom. Zij toucheerde we derom twee winstpunten en pro moveert naar de klasse Ml. Vera Blom reed Hannelou naar een winstpunt in de Ml en ze sprong Graceful naar een verdienstelijke derde plaats. Het viertal paarden met invalster Vera Blom in de gelederen reed bo ven verwachting. Vervangend commandante Maron van de Feen leidde haar kwartet naar winst. gen moest hij zelfs zijn tweede plaats inleveren. Jammer voor het Texelse team, want ze hadden in Schagen zeker voor een verras sing kunnen zorgen. Achteraf bleek dat vele triatleten in Scha gen moeilijkheden hadden onder vonden bij het tellen van het aantal looprondes. Het looppar- cours was slecht aangegeven en erg onoverzichtelijk. Dit leidde tot een rommelige wedstrijd. Ook bij het fietsen was dit het geval. Atle ten maakten zich hier nogal eens schuldig aan het stayeren, waar door het wedstrijdverloop duidelijk werd beïnvloed. Hier ging ook een enkele Texelaar duidelijk in de fout. Ondanks deze incidenten wisten de Texelse deelnemers allen een goede prestatie neer te zetten. Opmerkelijk was daarbij de presta tie van Niels Wijdogen die als de butant op de kwart-triathlon een uitstekende indruk achterliet. De Texelse triatleten werken duidelijk toe naar een vorm die tijdens het kwartje op Texel op zaterdag 1 juli a.s. moet leiden tot goede presta ties. Daarbij is het zeker het ver melden waard dat een tiental Texelse triatleten dan hun debuut zullen maken op de kwart- triathlon. man (VVD) wees erop dat beter eerst het effect van het nieuwe parkeerterrein aan de Rommelpot kan worden afgewacht. Volgens haar iS dat ook zo afgesproken. Schilling legde het echter anders uit: hij zei dat het tevens de bedoe ling was om maatregelen op Klif te nemen. Over dit punt ontstond een felle woordenwisseling tussen de raadsleden Terpstra (PvdA) en Koolhof, die tenslotte door burge meester Van Rappard werd afge kapt. „Weliswaar vergroot deze discussie de levendigheid, maar ook de lengte van de vergade ring." Hij voorkwam een (nodelo ze) derde discussieronde door het voorstel in stemming te brengen. De gemeenteraad heeft moeite met de verbouwing van dorpshuis De Waldhoorn. Het college heeft het bedrag van f150.000,- hier voor weliswaar op het investe ringsplan 1996-1999 gezet, volgens verschillende raadsleden hoort het daar niet thuis. ,,We moeten het investeringsplan niet vertroebelen", vond Peter Bakker (Groen Links), die het als een on- derhoudsuitgave ziet. Bakker, die niet zozeer tegen de verbouwing is, nam dezelfde hou ding in als Pieter de Groot (D'66), die meer informatie wenste. Erna Eelman (VVD) vond het duidelijk een kwestie van onderhoud, dat in de raamsubsidie aan de dorpen is toegekend. „In het verleden is dat zo afgesproken. We gunnen het Den Hoorn, maar ik vrees dat ook andere dorpen met soortgelijke plannen zich zullen melden." Speelplek Plannen voor een speelplek voor twaalf tot zestienjarige in d'Ouwe Ulo, waarvoor het college f100.000,- heeft uitgetrokken, noemde De Groot niet erg verant woord. Hij vond het niet de juiste oplossing om de jeugd van de raadhuistrappen weg te houden. „Ik zie ze nog niet met de rol schaatsen onder de arm naar het dorpshuis rennen." Dat het juist een goed plan is om met investe ring in spelattributen de jeugd op het rechte spoor te houden, vond Peter Bakker. „Ik ben verheugd over de extra inspanning voor deze groep." Hij vroeg wel de nieuwe jeugdwerker in de plannen te be trekken. Wethouder Poster zegde toe het plan binnenkort nader uit te werken. De angst voor onder de raadsle den voor onverantwoorde investe ringen was duidelijk voelbaar. Reden is de overschrijding van het investeringsniveau in 1995. Het betreft volgens de wethouder ech ter een eenmalige overschrijding, die wordt gedekt door het over schot in '94. Hoewel de zon verstek liet gaan zat de dijk bij Oudeschild zondag middag vol. De wedstrijden die de waterskiclub vlak voor de kant hield, trokken veel publiek. Zeventien deelnemers waagden zich aan een slalomparcours tus sen boeien door. Achter een ande re snelle boot werd een tweede manche gevaren. Wegens het toch iets te ruwe water werd de springschans in de tweede man che niet gebruikt. Richard Witte haalde in totaal twee boeien meer dan titelverde diger Arnout de Weijer. Die wist op zijn beurt weer een boei meer te ronden dan André van den Berg. Beste dame was Monique Kalk. Hoewel de deelnemers klaagden over de temperatuur van het wa ter, was het door de beschermen de pakken goed te doen. Arnout de Weyer verspeelde zijn titel (Foto Tessa de Graait) Kinderen van de zondagsschool zorgden voor een feestelijk entree van het nieuwe gebouw fraai en praktisch uitgevoerd sani tair, waaronder een invalidentoilet en een buffet. Dank zij de inzet van vrijwilligers (aangevoerd door coördinator G. Boogaard) kon de investering bin nen de perken worden gehouden. Aannemer was „B D-bouw" (Dros en Drijver). Voor de rest ge beurde haast alles in eigen beheer. De inboedel werd aangevuld, on der andere met meubilair dat be schikbaar kwam na de vernieu wing van het havenrestaurant van Jan Stolk. Met een klein, snel bootje enterde de waterpolitie zondag verschil lende snelle motorboten bij Oude schild. ,,Een steekproef", aldus woordvoerder Stoepker. Overtre dingen werden echter niet ge constateerd. Landelijk worden vaarbewijzen ge controleerd van boten die harder kunnen dan 20 km per uur. De controle rond Texel had daar ech ter niets mee te maken. „We za gen iemand hard varen en besloten een kijkje te nemen", ver klaart Stoepker. De waterpolitie doet Oudeschild in de weekenden regelmatig aan. Bij één van de gecontroleerde boten bleek het registratienummer te klein op de zijkant te staan en een andere bestuurder had zijn re gistratiebewijs niet bij zich. Maar controle via <^e computer leerde dat zijn papieren wel in orde wa ren, dus het bleef bij waarschu wingen. Fiets. In de Molenstraat is een zwarte transportfiets met een ba gagerek voorop gestolen tussen vrijdag en zondag. De dader zal er een flinke sjouw aan hebben gé- had, want het voorwiel ontbrak. „U kunt gerust stellen dat ik een fan ben. Texel oogt ongeschon den. De rust, de verscheidenheid en de fietsmogelijkheden spreken mij zeer aan." Omdat hij wel wat vermoeid was van de fietstocht, maakte hij niet alle programma-onderdelen mee. Wel was hij bij het bezoek aan Klif 12, dat door alle deelnemers werd geroemd. Scholen Een kleine delegatie, waaronder de 24-jarige schepen van jeugdzaken Steef Vandenberghe, bracht een bezoek aan de OBS De Bruinvis in Oudeschild. De mogelijkheid voor een uitwisseling tussen leerlingen werd besproken met directeur Ria Visser, die er niet afkerig tegen- iterst gemoedelijke wijze door 72 notabelen uit het che Bredene kennis ge- met de geneugten die Ie bieden heeft. De burge er en zijn schepenen waren roerend over eens; de moet vooral warm Vandaar dat in van '96 een uitwis- basisschoolleerlin- beide gemeenten worden Willy Vanhoorn van is een sportief mens. Hij elf anderen vanuit zijn naar Texel. „Een bijzon- tocht, ondanks de re- zijn mening. Vanhoorn voor het eerst op Texel.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7