l/eersverwachting maakt oorgang Ronde onzeker V® f*NSS£ w Voorspelling wisselt per dag Mevrouw de voorzitter staat haar mannetje ■L7. TEXELSE^" COURANT Ir- 't Rondje van Lee Geen zenuwen voor Ina Schrama Staatslot mee naar Ronde om Texel Scholieren iderzochten slootwater kruidbestrijding en fietspaden Alarm voor jacht en surfer in nood Wat ik zeggen wou.J ^e generaals Beledigend DE VAKANTIEKRANT jaar ging hij voor de race met een driemans-bemanning veilig te wa ter in de haven van Oudeschild. Lodder: „Ik sprak zijn zoon bij een wedstrijd in Frankrijk en atten deerde hem op de nieuwe regel. Ze zijn gelijk aan het sleutelen geslagen." VRIJDAG 16 JUNI 1995 stik van tuigage tegen de masten overstemt de af en dende tractoren. Schuimvlokken dwarrelen over het strand. „Kans om in slaap te vallen krijg ik zo niet", ten controleur bij het strandslag, terwijl hij diep weg- inzijn capuchon om een regenvlaag te ontwijken. Het insdag en het waait. En niet zo'n beetje ook. Gaat de ■nde Ronde om Texel zaterdag om 11.00 uur van laatste spannende dagen verstrijken. [«pelling wisselt een paar dag, dus het heeft niet mom me nu al druk te ma llus een inderdaad ont- i ogende wedstrijdleider ladder. Volgens de laatste van Meteo Consult azaterdag zo'n vier vijf. jfmlacht. „Op Texel wijkt altijd af." aanloop naar de nog grootste catamaran- il ter wereld is hij zeer te „Het is eigenlijk saai. We nog helemaal geen ruzie er gaat niks fout en er is mand in tranen geweest", ft medewerkster Joke de :en uitgebreide voorberei- vrijwilligers die al vele ja- tdraaien zijn daar debet ttroomlijnd, zegt het twee- loer: „Neem nou zaterdag, n een ploeg helpers, wel nZe deden een bakkie en aan het werk. Zonder dat ras gezegd of uitgelegd. Ze allemaal precies wat ze doen en waar ze hun konden vinden." opbouw en inrichting van verloopt vlot. Dat gebeurt jaren door dezelfde veelheid boten op het strand groeit gestaag. Voor de zei lers is een paar stevige wandel schoenen geen overbodige luxe, want de boten liggen tot vele kilo meters van paal 17. Het strand is erg smal. „We kunnen bij spring vloed vanavond (woensdag-red) waarschijnlijk niet met de tracto ren rijden en als het echt hoog wordt, moet de voorste rij boten nog verder worden gelegd. Boven dien wordt momenteel een dijk van zand voor de tent geschoven", aldus De Boer. Tornado De open Nederlandse Tornado kampioenschappen, waarmee de week voorafgaand aan het Rondje zou worden opgeluisterd, zijn een De finishcontainer bij paal 17 viel donderdagmorgen bijna ten prooi aan de golven. De springvloed joeg de zee hoog op en de op palen staande keet kreeg het zwaar te verdu ren. Hij hield het echter, even als de provisorische dijk die voor de tent was geschoven. Lekkage zorgde in de contai ners van de organisatie wel voor overlast, maar ernstige problemen leverde dit niet op. De Ronde om Texel start zaterdag om 11.00 uur ter hoogte van paal 17. De briefing van de zeilers is om 09.00 uur op het strand bij de wedstrijdbus. Tijdens de wedstrijd is er een kinderprogramma in de tent. Daar is 's avonds om ongeveer 21.30 uur de feestelijke prijsuitreiking. iitr IwedstrijdleiderI en Joke de Boer (PR.) bestuderen het weerbericht met de voor deelnemers angstaanjagende branding Imgrond. IRil0 Tess0 dg GraaW treurige aangelegenheid gewor den. Slechts acht deelnemers meldden zich, hoewel veel topzei lers een toezegging hadden ge daan. De Tornado is de enige catamaran die meedoet aan de Olympische Spelen en ondanks een vermelding op de wedstrijdka lender werden op het laatste mo ment kwalificaties voor de Spelen ingelast in Oostenrijk en Engeland. Volgens Joke de Boer is dét de re den waarom slechts weinigen naar Texel afreisden. Ze ontkracht daarmee het gerucht dat de Torna dozeilers hun kwetsbare boten niet wensen te wagen in de vaak stevige branding. „Hun program ma is gewoon te overladen." De acht deelnemers aan het Tor- nadokampioenschappèn hebben zich waarschijnlijk erg veilig ge voeld met één volgboot per zei ler.... Maandag en dinsdag werd enthousiast gevaren, woensdag waaide het te hard. Ron van Teij- lingen en Wim van Mansom, die ook deel uitmaken van het Olym pische kernteam, konden de Ne derlandse titel aan hun erelijst toevoegen. Nieuwe regel De Ronde-organisatie, die dit jaar in paarse truien en rode jassen is gehuld, weet zich verzekerd van een klinkend deelnemersveld. Ed win Lodder: „De hele wereldtop aan cat-zeilers komt. Ook Reg Whyte, de winnaar van vorig jaar." Omdat dit jaar alle deelnemers verplicht zijn vanaf het strand het water op te gaan, waardoor de vaak pittige branding niet kan wor den omzeild, moest Whyte zijn Fi rebird speciaal aanpassen. Vorig van de Ronde-organisatie en stelt de beelden beschikbaar aan diver se zenders, waaronder CNN (maandag 19 aug. 19.30 uur), Eu rosport (maandag 19 juni 19.30 uur), WTN sports (verschillende satellietzenders, uitzenddatum nog niet bekend), de £0 (woens dag 30 aug, tijd niet bekend) en Filmnet (uitzenddatum nog niet bekend). De Westfalische Rund funk komt met een eigen ploeg en maakt filmbeelden als onderdeel van een serie over de Wadden eilanden. Ook de schrijvende pers en de radio zullen flink zijn verte genwoordigd. Radio Texel verzorgt de hele dag een live verslag. Boottypen Tijdens de Ronde verschijnen op vallend veel nieuwe boottypen aan de start. „Het is de enige gro te wedstrijd waar handicaps voor nieuwe boten vlak voor de race kunnen worden vastgesteld", ver klaart Lodder. Die mogelijkheid geldt overigens alleen voor buiten landse deelnemers. Boten worden gewogen en gemeten en in de gro te tent worden de zeilen naast het meetlint gehouden. Nederlanders met een nieuwe boot moesten hun rating voor 1 juni regelen bij het Watersportverbond. Eenheidskoers Qua wedstrijd is de Ronde alle ja ren hetzelfde. „Alleen de nieuwe dam bij paal 30 hè", fronst Lodder. Hij maakt zich zorgen over de be tonning. „We horen pas vlak voor de race hoe die dam wordt gemar keerd. Rijkswaterstaat zou er nog extra boeien neergooien, maar misschien doen wij dat als organi satie ook nog." Door alle verplichte fuiken, contro lepunten en boeien die moeten worden gevolgd, wordt de Ronde voor alle zeilers steeds meer een eenheidskoers. Winst halen uit iets hoger opsteken of juist onder de kant blijven is er eigenlijk niet meer bij. Toch is Lodder het daar niet mee eens. „Bij de toren is dat dit jaar wel een beetje het geval, maar dat wordt beter als de dam af is. Dan ontstaan er toch nieuwe stroomgeulen. Ach, alles heeft te maken met wind en stroming. Het blijft een spel van de elementen." Televisie De media komen dit jaar massaal naar het eiland voor de Ronde. „We werken nu zo'n drie jaar in tensief aan de RR. en dat begint vruchten af te werpen", vertelt Jo ke de Boer. De stevige race van vorig jaar, die spannende televisie beelden opleverde, heeft de Ronde ongetwijfeld ook goed gedaan. Voor zaterdag gaan camerateams voor de NOS (Studio Sport zondag 18 juni 18.30 uur),, RTL 4 (Hel Staatslot op Lokatie dinsdag 20 juni 18.15 uur) en productiemaat schappij ITC uit Utrecht aan de slag. De laatste werkt in opdracht 16 EveRGütyJ Het was de bedoeling dat ze woensdag haar zeil-vuurdoop zou krijgen, maar door de harde wind kwam het er niet van. Ina Schra ma, de eerste vrouwelijke voorzit ter van de Ronde om Texel, heeft ondanks deze kleine tegenvaller toch een goed gevoel over haar debuut" tot nu toe. Ze hoopt dat ze vandaag (vrijdag) alsnog een stukje kan varen. „Een voorzitter die nog nooit op een cat heeft gezeten kan eigenlijk niet hè." Ina Schrama was bang dat haar totale onbekendheid met de zeilsport een "onoverbrugbare hin dernis zou zijn voor het voorzitter schap. „Ik heb lang getwijfeld, maar de overige bestuursleden ga ven aan dat het ging om organisa torische kwaliteiten." Die bezit Schrama in ruime mate. Ze was onder andere betrokken bij Oosterend Present en theaterma nifestaties. Vraagbaak De zenuwen voor „de eerste keer" zijn al geweest. „Twee weken ge leden had ik het even niet meer. Een onbestendig gevoel. Vorig jaar heb ik ter voorbereiding wel mee gelopen met Edwin Lodder (die combineerde toen het voorzitter schap met zijn taak als wedstrijdleider-red.), maar dat is toch anders." Inmiddels heeft Ina Schrama er alle vertrouwen in. „Alles draait, iedereen staat voor z'n taak. Ik ben alleen maar vraag baak en aanspreekpunt. Ik probeer alles in de gaten te houden, pro bleempjes vóór te zijn. De keutel klusjes. Een hele verantwoording? Ja, maar het drukt niet zwaar." Vragen waar meneer de voorzitter is heeft het eerste vrouwelijke Ronde-bestuurshoofd nog niet gehad. Ongeluk Tna Schrama is nergens bang voor. „Ik haal me niet snel allerlei muize nissen in mijn hoofd. Maar ik zou het vreselijk vinden als iets er nstigs gebeurt, een ongeluk of zo. Je kan zoiets nooit helemaal vóór Voorzitter Ina Schrama: ..bij de start moet ik wel wat wegslikken, denk ik (Foto Tessa de Graaft) zijn. Het is een evenement met on berekenbare factoren als wind en water. Het risico dat er iets ge beurt blijft aanwezig, ook al probe ren we die uit alle macht zo klein mogelijk te maken." Ze wijst op de jarenlange ervaring van het veilig heidsteam en de wedstrijdcom missie. Allemaal zeer capabele mensen. De impact van de Ronde om Texel is enorm. Nevendoel van de stich ting is promotie van het eiland. „Daar wordt hard aan gewerkt. Joke de Boer en Gerda Bremer van de P.R. plukken nu de vruchten van drie jaar buffelen. Er komen meer journalisten en camarateams dan ooit tevoren. Er worden beel den van de Ronde uitgezonden in meer dan veertig landen." Schrama stipt aan dat het in zei lerskringen nog steeds als grote eer wordt beschouwd het rondje te hebben uitgevaren. „De uitstra ling van de Ronde groeit nog steeds. Het evenement, zeker ook door de combinatie met het jaz- zweekend, maakt het bijzonder aantrekkelijk om naar het eiland te komen." Uitdaging Hoe hou je een evenement, dat voor de achttiende keer op een na genoeg dezelfde wijze wordt ge houden, verrassend? „Door een aantrekkelijk programma in de week ervoor, bijvoorbeeld zo'n showavond. Daar komen vooral veel Texelaars op af. De zeilers ko men toch wel, want die race blijft een uitdaging." Wie een staatslot heeft gekocht doet er goed aan dit zaterdag mee te nemen naar de achttiende edi tie van de Ronde om Texel. Op het strand bij paal 17 zoekt een team van RTL 4 deelnemers voor een spel, waarmee fraaie prijzen zijn te winnen. Alleen mensen die het lot bij zich hebben kunnen meedoen. RTL heeft een nieuwe show die „Het Staatslot op Lokatie" heet en twee keer per week op de buis zal verschijnen. Dinsdag na het rondje is de eerste uitzending om 18.15 uur. Spelleidster is Mariska Hulscher. Nt van het slootwater is ithte van vorig jaar ietsje gegaan. Dat constate- acht van de gemeente is ersbedrijf Tatenhove al- weken bezig met de "B van onkruid op voet- en "n- Doel is de tegelstroken ï'anbaar te houden. Ook worden meegenomen ""oekering te voorkomen. Den Burg en De Koog de beurt geweest, ontving de gemeente van een mevrouw die 'de wilde planten bij haar 9ospaard hadden moeten e gemeente heeft toege ven dat haar planten keer worden ontzien. heeft Tatenhove een ™atsen, waar niet mag Spoten, omdat de he lbewoners zelf het on- 1:1 de hand) verwijderen. ren biologieleerlingen van OSG De Hogeberg, die sloten op ver schillende plaatsen hebben on derzocht. Uitwaterende Sluizen/Noordhollands Noorder kwartier is toch wel verrast over hun conclusie. De klas van biologieleraar Hans van Garderen onderzocht vijf slo ten verspreid over het eiland. In de meeste was niets veranderd, maar in het slootwater bij de duinen bij Loodsmansduin was het gehalte aan fosfaat, nitraat, stikstof en chloride iets omhoog gegaan. De ze stoffen kunnen afkomstig zijn uit meststoffen. Een chloridever hoging kan overigens ook worden veroorzaakt door de aanvoer van zout kwelwater. De verhoging viel af te leiden uit een chemische analyse, maar ook uit de samen stelling van het micro-leven in het slootwater. Bepaalde waterdiert jes gedijen bijvoorbeeld goed bij een hoog fosfaatgehalte. Ook valt uit de variatie aan waterplanten het nodige af te leiden. Kees Plug, persvoorlichter bij Uit waterende Sluizen (US), had eer der een lager dan een hoger fosfaatgehalte verwacht. „Bij wa terzuivering Everstekoog is on langs een groot helofietenfilter in gebruik genomen. De waterplan ten in dit bassin nemen mineralen r De wipperploeg van De Koog is begin van de week twee keer op geroepen. Een vastgelopen jacht bij Oudeschild en een surfer in nood vereisten assistentie. Het jacht „Djago", dat uit Den Oe ver op weg was naar Oudeschild met drie personen aan boord, liep dinsdagmiddag vast op de rand van de Bollen. De wipperploeg ging er met de Zalm op af en ook de kustwachtboot „Cornelis Boersma" uit Den Helder liet een rubberboot te water om assisten tie te bieden. Met beide boten kon het jacht worden vlotgetrokken, wat de redders dikke zoenen van de vrouw van de schipper opleverde. Woensdagmiddag werd door de vuurtorenbemanning een surfer in nood gesignaleerd ter hoogte van de Bad weg'van De Koog. Door een gebroken mastvoet kon de man de kant niet op eigen kracht op, waardoor je juist minder fos faat in het water zou verwach ten." Omdat US de laatste jaren geen metingen meer heeft ver richt, zijn geen gehaltes bekend. bereiken. Maar net na de alarme ring van de wipperploeg en de Beursplein 5 wist hij zich, zittend op zijn plank, door de golven naar het strand te laten spoelen, waar door het alarm voor de hulpverle ners kon worden ingetrokken. In het meinummer besteedde het Duitse magazine „Der Spiegel" ruime aandacht aan de opstand der Georgiërs. „De codenaam voor de opstand luidde: Dag der Geboorte. Het werd voor velen de Dag van hun Dood", schrijft het blad, dat bij het artikel royaal ge bruik maakte van de heruitgave van Dick van Reeuwijks „Sonder- meldung Texel". Ilircn Imlllimlisclicn ilclfcn Ll tier I Icldcnmui glcichf.ills Sclicn lm K illen Kncg wunlcn ctlichc von u i nen. tlic vcrtuclii linnen, mil gcorgi- I sclicn I rcunilcn Konliikl zu hallen. r liolKhidisclicn Gchcimdicnsl uherwachi mul licdrJngl. Auch dcsucgcn isl. 50 Jahrc nach dem Kricg. die Sclilachl vun Texel fust I vergessen. Uis nuf cinc kleine Cruppc, k die sicli uni den georgischcn Friedhof kümmerl untl in emer kiemen Cckc des tctims cm paar Fntos nusgc- sielll hal. Ii.ihcn die mcislen Tcxclancr die Gcscliiclilc crfolgreich vcrdrllngl Uml die dculschcn Tounsicn. die scil i Jnhrzchntcn auf die Inscl slrömcn, ken- icn sic cli nicht Hoe blij waren wij, leerlingen klas siek ballet van de Muziek- en Dansschool. De klus was ge klaard, iedereen (incl. publiek) was razend enthousiast. De matige recensie van T. de Graaff in de TC van 13 juni j.l. gaf ons echter een onbevredigend gevoel. Wij vinden het zeer beledigend, dat onze fantastische verteller, n.b. van oorsprong uit Twente, vol gens T. de Graaff afbreuk zou doen aan het verhaal, vanwege zijn „accent van over de Af sluitdijk"! Natuurlijk waren de Goud stukken lekker swingend, maar zijn de Aardmannen dan saai te noemen? Bovendien zijn wij van mening, dat je jazzballet en klassiek ballet niet met elkaar kunt vergelijken. Als je je in de dans verdiept, kom je tot een andere conclusie. Groep 6, klassiek ballet, Muziek- en Dansschool Texel. De generaals beslissen en dulden geen tegenspraak. De hoofdgene- raal hebben we op Texel alleen maar ingehuurd omdat je een hoofdgeneraal moet hebben. Die kunnen we beter met een stikke- zak op de rug over de Hoge Berg laten wandelen. De generaal, die voordat hij generaal werd altijd enorm hoog van de toren blies, is schijnbaar uitgeblazen. Daar horen we niets meer van. Een andere ge neraal houdt zich gedeisd, want die wil als deze „acht tenten ope ra" achter de rug is nog wat in pandige appartementen versieren. En tenslotte hebben we nog een generaal die koste wat kost zijn zin wil doordrijven. Hij duldt helemaal geen tegengas en als een van de onderofficieren toch tracht tegen gas te geven, wordt hij boos. Ook hij regeert zijns inziens met de beste bedoelingen, maar dit wil niet zeggen dat hij altijd gelijk heeft of gelijk moet krijgen. Iedere burger moet zich aan regels en wetten houden, ongeacht zijn positie in de maatschappij. Ook generaals behoren hun eigen be staande bestemmingsplan te handhaven, zo heb ik mij door nog hogere hand laten mededelen. Het gedogen van acht tenten bij de kampeerboer is absoluut ontoe laatbaar totdat er een nieuw bestemmingsplan is. Het is maar mooi makkelijk dat, als we onze zin niet kunnen krij gen, we gewoon een eigen wetje maken. Laten de generaals het goede voorbeeld geven. Namens 10 voor Texel Menno Stam, Den Burg. Hij is er weer, de Vakantie krant. Met een uitgebreide agenda met activiteiten voor Texelaars en toeristen. Organi satoren wordt verzocht hun evenementen door te geven aan Ruud Nooij, telefoon 15034. De meldingen moeten vóór vrijdag binnen zijn, anders kunnen ze niet meer worden verwerkt.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5