Toch maar eens aan een andere datum denken? Schrijver G.J. Zwier te gast in de „biep" xeioex 2 $.oê Sx 5 Agenda swWk- II a^vtïe s! COURANT Voorstelling Muziekschol Jeugdtheater! Cinema Texel Toneelstuk over dementi li»- De 'Tesselaar" is 5,- waard. Je vindt m tussen je wisselgeld. Zuid-Amerika in Molenkoog DE VAKANTIEKRANT Kleurwedstrijd nederland jk %ueq 10$ wem t^n Tt/zuze^juM&a£'lVtfï' li Du6 iAmx/l vk. vom li $C 3o Stuk minder druk bij jazzfestival Veel donateurs voor kinderboet DINSDAG 20 JUNI 1995 TEXELSE In Cinema Texel draait 18.30 en 21.30 uur ,,Die with a vengeance". De Wielervereniging houdt een wedstrijd op. parcours bij Den Burg. j. jeugd 18.15 uur; sen» 19.00 uur. Het Hoornder muziekl® DEK geeft om 20.30 uur het pleintje bij Goënga i kort concert. Bij slecht v in dorpshuis De Waldhooii Zaterdag 24 juni Tussen 6.30 en 7.00 uur t op de veerhaven wou gestart voor de 25e Wars ronde om Texel. Van 12.00 tot 14.00 wordt bij De Cocksdorp a wadexcursie gehouden, melden bij EcoMare; kos f7,50. Jeugdige Texelaars spelen Cinema Texel het toneels „Het bijzondere leven van I letje Jans", aanvang 1} uur. Entree f2,50. In Cinema Texel draait t 14.00 uur „Kuifje en het lu enmeer" en om 21.30 i „Die hard with a vengeanp De vokale groep A Capabel het dixielandorkest Mono Revival geven om 20.00; een uitvoering in de Hervor de kerk van De Waal. Entt gratis. Hoogwater te Oudescti Di. 20 1.55 en 14.46 Wo. 21 2.35 en 15.25 Do. 22 3.45 en 16.05 Vr. 23 4.25 en 17.20 Za. 24 5.47 en 18.30 Zo. 25 7.17 en 19.4 Ma. 26 8.05 en 20.20 Di. 27 8.55 en 20.50 Aan het strand is het ongeveer er eerder hoog water. De zon komt Sj ni op om 5.18 en gaat onder om li u. 20 juni laatste kwartier, 2l| doodtij. De extra uitvoering van en Dansschool voor 55^ begint morgen in de Konirtf 15.00 uur. Dat is een half ui dan aanvankelijk was don ven. De entree is gratis. Ter afsluiting van de cursusi theater, wordt het toneelsti) bijzondere leven van HilletjeJ opgevoerd. De cursus, georganiseerd 4 Welzijnsstichting en gegew Anneke Berghuis, omvatte! sen. Een tiental jonge tracht met eenvoudige nu het toneelstuk boeiend n zetten. Dit is overigens ge? voudige opgaaf, mede do® veel dubbelrollen in de voos zitten. Voor de meeste leerlingen een toneeldebuut. Oorspn is het stuk gemaakt voor tl groep Wederzijds en voor h sisonderwijs opgevoerd, Texel. Het levendige verb echter ook geschikt voor' sen kijkers. De voorstel! een „vertelling" worden gen „een volksspektakel uit eeuw". De opvoering is op zaterdag ni in Cinema Texel en I 19.00 uur. De toegangspa? jong en oud is f 2,50. In het kader van de afsluit het Project Dementie wotf dag om 20.00 uur in de Go het toneelstuk „Het gebrote van Troost" van Aris Breme" voerd. Het stuk, dat vorig première beleefde, wordt i met bijzonder lovende W ontvangen. Belangstellenden zijn vrijde welkom, de toegang is gr* tijdens een openbaar coS 1992 aan de Rijksuniversitë ningen de vloer aan te i een collega-criticus. Kaarten voor de lezing ïl krijgbaar in de bibliotheek openingstijden. Telefonisch veren is mogelijk. Op de 2& zaal open vanaf 19.30 utf Timmer van boekhand Open Boek zal aanwezig diverse door Zwier gesd boeken. b^alW3Öëipp?6fjna'heel Texel. SMRiïm 'del 995-ïesselaar. De Texelse ksoou». m. t awoE? .„iccelaeld. Evenals voorgaande jaren organi seren Welzijnsstichting en Molen koog weer een themadag op het terrein van zwempark Molen koog, waar op een speelse wijze aandacht wordt geschonken aan een continent of een aantal lan den. Dit jaar is onder het motto „Carambaü" gekozen voor Zuid- Amerika. Zaterdag tussen 16.00 en 23.00 uur staan er diverse feestelijke programma onderdelen gepland. In de middag is er een optreden van een Zuid-Amerikaanse straat- groep. Voorts is er een demonstra tie tangodansen. Een en ander wordt opgesierd met kramen met informatie en produkten uit Zuid- Amerika. Uiteraard zijn er ook kin derspelletjes en kunnen kinderen zich laten schminken als indiaan. Ook zal de „ramp" op het terrein worden geplaatst, zodat ook de oudere jeugd zich kan uitleven. Tussen 18.00 en 20.00 uur kaVi te gen geringe vergoeding gezamen lijk worden gegeten: ter plekke wordt een grote pot Chili con Car- ne klaargemaakt. Ook het sportieve element ont breekt niet: 's Middags wordt een toernooi georganiseerd tussen teams van vijf personen (incl. co ach), die de krachten kunnen me ten op de onderdelen Copacabana voetvolley, de Incajacht (boog schieten) en de Amazone challen ge (water/kanobaan). Er zullen in ieder geval teams deelnemen van de Stichting Popmuziek Texel en van Molenkoog zelf, maar de orga nisatie hoopt dat ook andere spor- tievelingen zich zullen inschrijven: daartoe is een aantal clubs en in stellingen aangeschreven, maar iedereen die wil kan telefonisch een team opgeven bij Molenkoog (tel. 13373), bij voorkeur voor 1 juli a.s. De dag wordt 's avonds afgeslo ten met een swingend optreden van de salsaformatie Sunflower. Ook het traditionele kampvuur zal niet ontbreken. De toegang tot het voor jong en oud bedoelde evenement is gratis. Voor meer informatie: Wel zijnsstichting, tel. 15582 (Bart Heijnen/Andries Huberts) of Mo lenkoog: 1333 (Martine de Hoog). Hij is er weer, de Vakantie krant. Met een uitgebreide agenda met activiteiten voor Texelaars en toeristen. Organi satoren worden verzocht hun evenementen door te geven aan Ruud Nooij, telefoon 15034. De meldingen moeten vóór vrijdag binnen zijn, anders kunnen ze niet meer worden verwerkt. De kleurwedstrijd die Staatsbos beheer organiseerde ter gelegen heid van de Thijssemarkt werd gewonnen door Marleen de Vries (4 t/m 6 jaar) en Vincent Brozius (7-9 jaar), beiden uit Den Burg. Zij hebben allebei een excursie voor vier personen in een van de na tuurreservaten van Staatsbos beheer gewonnen. Dinsdag 20 juni Jeugdboekenschrijver Ger- brand Fenijn leest van 15.00 tot 16.00 uur voor in 't Olijf blad, Weverstraat 60 in Den Burg en van 20.00 tot 21.00 uur in het kerkelijk centrum aan de Peperstraat in Ooster end. De wielervereniging houdt een wedstrijd op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Om 18.15 uur begint via RTL4 het programma „Het start schot op lokatie" met opna men van de Ronde om Texel. In dorpshuis d'Ouwe ULO yer- zorgt de Muziek- en Dans school Texel een saxofoonavond, aanvang 19.15 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch be leid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Onder an dere wordt gesproken over het regionaal beleidsplan van de politie Noordholland-Noord en de aanschaf van persluch- tapparatuur en helmen voor de brandweer. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Legends of the Fall". Woensdag 21 juni Tussen 9.00 en 11.00 uur wordt bij de Cocksdorp een wadexcursie gemaakt. Aan melden bij EcoMare; kosten f25,-. Tussen 10.00 en 15.00 uur wordt een natuurtocht naar zee, strand en duinen ge maakt. Kosten f25,-. Aanmel den bij EcoMare. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Kuifje en het haai- enmeer" en om 20.30 uur „Legends of the Fall". Om 15.00 uur begint in de Burgemeester De Koning-hal een extra uitvoering voor 55-plussers van het muziekschool-spektakel „De Beer is los". Toegang gratis. De Taptoe Texel 1995 begint om 19.30 uur op de Groene- plaats in Den Burg met mede werking van Excelsior, Texels Fanfare en DEK. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder meer wordt gesproken over het vluchtelingenwerk, de buiten schoolse opvang en huis vesting van De Bolder. Donderdag 22 juni Van 9.00 tot 11.00 uur wordt bij De Cocksdorp een wadex cursie gemaakt. Aanmelden bij EcoMare; kosten f7,50. Onder leiding van Dick Drijver wordt een „Duinboerexcur- sie" gemaakt in de duinen bij Den Hoorn, aanvang 14.00 uur. Aanmelden bij EcoMare (telefoon 17741). Gratis. De Rabobank Texel houdt in De Lindeboom ledenvergade ring, aanvang 15.00 uur. In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Die hard with a vengeance". De Muziek- en Dansschool Texel houdt een openbaar voorspeeluur in de school, aanvang 19.15 uur. Vrijdag 23 juni Tussen 10.00 en 12.00 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden. Aan melden bij EcoMare; kosten f7,50. heen en het geld kan maar één keer op. Joop Groen is allerminst somber gestemd en reden voor paniek of onrust ziet hij allerminst. Hoewel de balans nog niet is op gemaakt, mag aangenomen wor den dat het evenement „uit" kan. De kaartverkoop is nog heel goed geweest; vooral de passepartouts die de mogelijkheid gaven om te gen naar verhouding lage kosten alle café's binnen te komen, gin gen vlot van de hand. De kosten waren lager dan vorig jaar, toen ter gelegenheid van het derde lustrum van Texel Jazz enkele dure or kesten werden uitgenodigd. Groen: „We gaan verheugd verder". Mans Segers, die we belden om- (ADVERTENTIE) Groeten uit Oosterend, Texel. Peperstraat aasn s - Texelaars amuseren zich in de voorzaal van De Lindeboom met Mr. Jelly's Jam Band. In hoeverre zijn de Ronde om Texel en het Jazzfestival een „ver sterking" voor elkaar? Hoe zou de toeloop zijn als deze evenemen ten niet langer in hetzelfde week end zouden worden gehouden? Deze vragen zijn weer aan de or de nu is gebleken dat de jazzop- tredens in Den Burg nauwelijks zijn bezocht door mensen die bij de Ronde om Texel waren betrok ken. Voor zover die uitgingen ble ven die in de feesttent op het strand terwijl het publiek dat naar de jazz in de café's ging, werd ge domineerd door minder jonge Texelaars. In elk geval was de animo voor de 16 orkesten die zich vrijdag en za terdag in het centrum van Den Burg lieten horen, een stuk minder dan in vorige jaren. In de grote za len ontstond daardoor 's avonds nauwelijks sfeer. Zelfs enkele klei nere gelegenheden gaven wat drukte betreft een beeld te zien dat weinig verschilde van een ge woon weekend. Van het burenge beuren kwam deze keer wegens het druilerige en koele weer weinig terecht. Alleen de Duitse Jelly's Jamband maakte vrijdag tussen de buien door de geplande rondrit per Bedford brandweerwagen. Beter zo? Veel bezoekers waren over die be trekkelijke rust allerminst rouwig. In vorige jaren was veelal sprake van overmatige drukte. Om een café binnen te komen was een worsteling nodig en wie eenmaal een krap zit- of staanplaatsje had veroverd, durfde nauwelijks in een ander bedrijf te kijken uit angst daar niet te kunnen binnendrin gen. Wat dat betreft was het vrijdag- en zaterdag een verade ming. Er was overal ruimte, ieder een kon gaan en staan waar hij of zij wou en het was ook nog moge lijk om bij een normale tempera tuur en een beperkt rookgehalte een praatje te maken. De omzetten die in de deelnemen de café's werden gemaakt, zullen wel minder zijn geweest dan bij vorige festivals, maar de exploi tanten zijn niet geneigd daarover veel los te laten. Mogelijk komt dat onderwerp vanavond aan de orde als ze bij elkaar komen voor de gebruikelijke evaluatie. Het zou met die omzetten overigens best kunnen meevallen. De helft min der druk betekent niet automa tisch dat ook de helft minder bier getapt wordt. Vooral in de kleinere café's hadden de obers vrijdag en vooral zaterdag de handen vol. Concurrentie Voorzitter Joop Groen van de ver eniging Texel Jazz waarvan de zaalhouders lid zijn, noemt uit de losse hand wat mogelijke oorza ken van de verminderde toeloop: het slechte weer, de concurrentie van een soortgelijk weekend in Den Helder, waardoor het uit de Noordkop afkomstige publiek wegbleef en de concurrentie van de drukbezochte feestelijkheden in de tent op het strand. Dat laat ste maakt het moeilijk om vol te houden dat het catamaranenter- tainment en het jazzfestival elkaar versterken. Slinkende doelgroep? Verder zou onder ogen gezien kun nen worden dat het accent van het jazzfestival wel heel erg op dixieland lag. Niet iedereen houdt daarvan, waarmee mogelijk is ver klaard dat de leeftijdsgroep 18-30 jaar opvallend ondervertegen woordigd was. Die categorie was wel te vinden in de behoorlijk drukke Jelleboog. Daar was prima levende muziek te beluisteren, maar het was géén jazz. Naast aanwijsbare oorzaken er is ook zoiets als een natuurlijke golf beweging wat betreft de belang stelling voor evenementen in het algemeen. Om redenen die niet al tijd zijn te achterhalen verlegt het publiek zijn interesse of verandert de samenstelling van het publiek. Wat vandaag in is, kan een paar jaar later uit zijn. Bovendien: er is zóveel te doen, dat de verzadiging ook zijn tol eist. Je kunt niet overal dat de nieuwe voorzitter Jook Nauta van de Texelse afdeling van Horeca Nederland onbereikbaar was, doet ook niet dramatisch over de tegenvallende belangstel ling voor het jazzevenement. Hij voelt wel iets voor een andere da tum. Vroeger kwamen de deelne mers aan de Ronde naar Den Burg om te stappen. De huidige genera tie zeilers doet dat niet en daar door is het niet meer vanzelf sprekend om jazz en Ronde te la ten samenvallen. Segers realiseert zich daarbij dat jazz naar verhou ding meer door ouderen dan jon geren wordt gewaardeerd, wat aan de samenstelling van het pu bliek vrijdag en zaterdag goed was te zien. Te verwachten is dat de or ganisatie de ervaringen van het af gelopen weekend met de aange sloten horecaexploitanten bespreekt en zonodig de bakens zal verzetten. Voor de noodlijdende kinderboet bij de ingang van De Mars zijn al zo'n dertig donateurs gevonden. Door een bedrag van minimaal ƒ10,- per jaar wordt het initiatief ondersteund. De vrijwilligers, die met een uiterst laag budget de kinderboet draai ende houden, willen graag een ren met kleine fazantachtigen erbij. Daarmee zou de kleine kinder boerderij nog aantrekkelijker wor den. Meer financiële steun is nodig. Wie wil bijdragen of inlich tingen wil hebben over de boet kan bellen met Jaap Vlaming, tele foon 15321. Organisator Joop Groen in café De Karseboom met op het geïmproviseerde podium achter het raamkozijn een goea op areet zijnae Max Teawhistle the Friends. '*"o s Harr* de Graa" De schrijver Gerrit Jan Zwier (1947) leest woensdag 28 juni voor uit eigen werk in de openba re bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Zijn optreden is in het kader van het Thijssejaar en dat is niet zo vreemd, want de na tuur speelt een belangrijke rol in zijn boeken. Wie wil kennismaken met deze bescheiden, enigszins ondergewaardeerde schrijver moet vóór 20.00 uur aanwezig zijn en vijf piek entree betalen. De in Leeuwarden geboren en in Zuidhorn woonachtige schrijver studeerde biologie, sociale geo grafie en anthropologie. Eén van zijn docenten was de onlangs overleden auteur Willem Frederik Hermans. Zijn studies verklaren Zwiers voorliefde voor literaire reisverhalen over onherbergzame gebieden. Hij raakte in de ban van de ongerepte natuur in het hoge noorden en schreef over zijn toch ten in o.a. Lapland, Groenland en IJsland. „Zijn boeken zijn zeer leesbaar, zit ten wat betreft structuur en stijl goed in elkaar en dragen onmis kenbaar een zeer persoonlijk stem pel. Door zijn bescheiden opstelling krijgt Zwier echter niet de aandacht die hij verdient", stelt de Texelse bibliothecaris Jan Klerk. Hij wordt bijgevallen door vooraanstaande boekenrecensen- ten. Naar aanleiding van Zwiers historische roman „De Inquisi teur" (1989) schreef Hans Warren in de Provinciaalse Zeeuwse Cou rant: „Sinds hij in 1978 debuteer de, verschenen verschillende verrassende boeken van hem. De Inquisiteur is een bijzonder boek dat niet onopgemerkt zou mogen blijven." Atte Jongstra (Vrij Nederland) loofde in 1987 zijn „Land van gro te eenzaamheid: Reisnotities over IJsland": „Zwier kijkt rond met goeie ogen." Als literatuur recensent van de Leeuwarder Courant schroomde Zwier niet om

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2