Alexander Hoekstra wint surfmarathon TEXELSE 7 couRANT in wedstrijd Natascha Novak wint dierenboek jondje Texel chuur voor tërenopvang Interkerkelijke koffie-ochtend Wielrentitels voor Eelman, Vinke en Evert Rikkenberg Catamarans geen probleem voor Teso Toppers klaar voor EK op Texel Openluchtconcerten door KTF Henk van Ulsen: „Leven is lucht" DINSDAG 20 JUNI 1995 ,Olé. oló". De wedstrijdcommissie swingt tijdens de prijsuitreiking mee met het uitgelaten publiek. hun jacht op de cat van Zuid- je Graaft om, maar bereik- )Ch de finish. Studio Sport cfirale troost voor alle uitval- ,as dat ook de ijzersterk va- koplopers, het Nederlandse jische duo Ron van Teylin- n Herbert Dercksen, in het van de finish onderuit gin- det hun Tornado lagen ze in Uoiengat een paar honderd voor op de achtervolgers, ralpartij en een gescheurd eil maakten een abrupt ein- ihun kansen. Voor de came- an Studio Sport, dat gavond een reportage uit- verklaarde Van Teylmgen dat eel risico had genomen. „We i niet alleen als eerste bin- men, maar ook met een zo mogelijke voorsprong. Je looit hoeveel er nodig is om p handicap te kunnen win- Kangaroes litvallen maakte de weg vrij e Australiërs Mitch Booth en Anderson. Gebruikmakend spinaker lagen die al bij de >ren royaal aan kop, maar ze ide boei bij de in aanleg zijn- ekdam „We keerden terug, >n de boei en lagen zelfs iog voor", lachten ze na af- Op de Waddenzee moesten ein prijsgeven tot teleurstel- on toeschouwer Maarten e oud-Texelaar die jaren gele aar „down under" emigreer- rt vakantie in Nederland en het Rondje op de fiets en «nd met een verrekijker, mgaroes" stelden hem ech- tteleur. Ze draaiden als vier- laatste stuk op en met de veer vol in spinaker zoefden irbij de concurrentie. „Drie geleden wisten we dat we i winnen. Toen kregen we jcra de beschikking over de- ciale, nieuwe wedstrijdboot. Midje als test? Nee, dit was est, dit was het bewijs!" De anders Peter Boog en Erik zonder extra hulp van de er-kwamen minder dan een [later over de finish.. Bakker, zeilend met broer tfikte tevreden terug op de .Door die harde wind heb- itoten uit onze klasse onge- dezelfde snelheid. De [tnge verschillen worden be- mhet aandewindse rak op d,tussen de VC-boei en het at. Wie daar de beste koers komt voorop. Tien meter la finish haalden we er nog m. Ik denk dat wij nu de Prindle 16 zijn", hijgde hij n na binnenkomst. In de ng na de finish had het e tweetal flinke inspannin- oeten doen om de omgesla- wt behouden op het strand jen. Met hulp van anderen lat. afbakken", betitelde Joris k de korte, heftige golfslag wad. „Het was een soort fd, bam-bam-bam." Omdat taker geen voordeel oplever- slamens niet tevreden over are race. Martin Maat was uk blijer: „Het ging perfect. «fer Van Rappard trekt zijn kraag op tegen de koude wind bovenop de wedstrijdbus. Links luistert voorzitter Ina Schrama Mededelingen van wedstrijdleider Edwin Lodder aan de zeilers die zich voor de start op het strand hebben verzameld. ™der mag een schuur bou- de opvang van dieren. tenminste geen be- uitheemse dieren zijn hen commerciële activitei- ontplooien. Ook mag hij 'nden en katten opvangen. de opvang van overtollige °Pde sympathie van alle le nde raadscommissie voor en huisvestingsbeleid kon rekenen, was niet iedereen gisteravond blij met de bouwplan nen. Erna Eelman (WD): „Wie een schuur wil bouwen die niet in de bestemming past, moet een arti kel 19 procedure doorlopen. Als we dit legaliseren, scheppen we precendenten." Pieter de Groot (D66) dacht dat Texel niet zal zin ken door dit toe te staan en ook de andere commissieleden zagen weinig bezwaren. Jaap Vlaming (Groen Links) merkte op dat vroe ger alle dieren die teveel waren in de pot verdwenen. „Dat gaat te genwoordig niet meer met de zelf de souplesse...." De Ridder verzekerde dat hij geen commerciële plannen heeft. De interkerkelijke koffieochtend voor vrouwen wordt donderdag 29 juni gehouden in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk. Vanaf 09.15 uur staat de koffie klaar. Jasperina Dijkstra spreekt over het thema: daar ben je vrouw voor. Ondanks de concurrentie van een evenement als Ronde om Texel hield de wielrenvereniging zater dag haar clubkampioenschappen. Er deden zich weinig verrassingen voor. Acht jeugdrenners verschenen aan de start voor 23 ronden. Een kopgroep van vijf reed samen tot de finish. Daar toonde Evert Rik kenberg zich, net als vorig jaar, de snelste sprinter. Tweede werd Er- win Goënga en derde Robert Jan Aopel. Door de continu neervallende re gen deden slechts weinig wielren ners mee aan de seniorenwed strijd. In de A poule demareerde Jan Zijm meerdere keren. Samen met Christian Annyas bouwde hij een voorsprong op van 20 secon den, maar favoriet Jordi Vinke ging met Theo Boom en Roel Bak ker in de achtervolging. Vinke maakte de verwachting waar door als eerste over de streep te sprin ten, vóór Annyas. Boom viel uit met een lekke band. Leen van Elk stond in de B poule zijn ruime voorsprong af. Wim Piet Eelman bleek de sterkste. jes. Op het surfstrandje heerste een zomerse sfeer, omdat de dijk beschutting bood tegen de westenwind. De zonnende surfers vormden een groot contrast met de catamaranzeilers die een dag eerder bibberend bij paal 17 arri veerden. De tweede manche verliep weer razendsnel. Hoekstra nam ditmaal meer voorsprong en arriveerde on bedreigd als winnaar in Den Hel der. De strijd om de tweede plaats ging tussen Gideonse en Dennis Eker uit Donkerbroek. Eker won het duel, zodat beiden ex equo als tweede in het eindklassement eindigden. Vreugde Beste Texelaar was André van den Berg op de 19e plaats. Marc van Rijsselberghe werd 29e, René Hoep viel uit. John Zuidema kreeg veel waardering voor de persoon lijke topprestatie die hij leverde. Nog nooit was hij er in geslaagd deze marathon uit te varen, maar ditmaal slaagde hij met vlag en wimpel. Zuidema stak zijn vreug de niet onder stoelen of banken. Er namen slechts vier Texelaars deel, omdat zes anderen door „Tesselse suunigheid" afhaakten. Zij dachten bootkosten uit te spa ren en surfden van 't Horntje naar Lands End. De stroming viel ech ter tegen, zodat ze te laat aan de start kwamen. Uitslag 1. Alexander Hoekstra (Almere); 2. Dennis Eker (Donkerbroek); 2. Stefan Gideonse (Veere); 3. Dick Hoekstra (Eindhoven); 4 Arjen Gideonse (Vlissingen); 5. G. Nieu- wenkamp (Veere); 6 Bas Lacroix (Alme re); 7. E. de Koning (Leimuiden); 8. A. Tukker (Riland); 9. Dorien de Vries (Alme re); 10. Fabian Otto (Ter Aar). Het vervoer van de deelnemers aan de Ronde om Texel heeft voor Teso geen problemen opgeleverd. De wachttijden bleven zowel vrij dag als zondag beperkt tot een half uur. Het schrikbeeld van urenlang wachtenden dateert van jaren ge leden. Sinds de komst van de dub beldeks veerboten heeft Teso geen problemen meer met grote evenementen die op het eiland worden gehouden. De vergelijking met vorig jaar gaat niet helemaal op, omdat nu tevens een Duitse vakantie gelijk viel met de Ronde om Texel. Het saldo vreemde auto's was zaterdag 6389. Op zater dag 11 juni 1994 was dat 5237. In beide vaarrichtingen werden dit jaar 23.062 auto's vervoerd, tegen 21.785 vorig jaar. Teso houdt ook altijd bij hoeveel catamarans worden vervoerd. Dat waren er 526, tegen 559 vorig jaar. Deze aantallen verschillen met de hoeveelheid boten die aan de Ronde hebben meegedaan, wat erop wijst dat er veel Texelse boten meedoen en een aantal overkantse deelnemers zeilend naar paal 17 afreizen. „We hebben één aanhanger gezien met zes ca tamarans erop. Dat is het record tot nu toe", lacht Jan Bloem van Teso. Omdat de catamarans niet zo hoog zijn, konden ze vaak ook op het bovendek worden ver voerd, waardoor optimaal gebruik kon worden gemaakt van de ruimta De bootdienst heeft vanaf donder dag veelvuldig de reserveboot ingezet. pen zette Van UI sen twee tegen polen tegenover elkaar: de wijze man en de losbol. „We hebben allebei hetzelfde lot, dus waarom zou ik als een wijs man proberen te leven? En wie zet na mijn dood voort waarvoor ik me mijn hele leven heb afgeploeterd onder de zon? Leven is lucht", zo daagde Van Ulsen de toehoorders uit. Zijn „geacteerde lezing" vergde veel concentratie van zowel het publiek als Van Ulsen. Positiewis selingen en electronische orgel- klanken droegen ertoe bij dat de aandacht tot het eind toe bewaard bleef. Tijdens zijn Waddentoernee doet Van Ulsen Texel nogmaals aan. Woensdagavond 5 juli is hij weder om te gast in de NH kerk van Oosterend, dan met een meer ver halende voordracht over „Job". Uit vele duizenden inzendingen van een landelijke opstel- en te kenwedstrijd is de Texelse Nata scha Novak gekozen tot winnares. Ze heeft een fraai die renboek gekregen. We lagen bovenop de startlijn en hadden een goede start. Op het wad kregen we problemen, maar in het Molengat hadden we weer een gang als een kogel." Met een kop koffie van moeders kwamen hij en fokkemaat Yolande weer op krachten. De overall-winnaars Clevenot en Quernec waren tien minuten na de Australiërs ongemerkt over de fi nishlijn gegaan, 's Avonds tijdens de prijsuitreiking schitterden zij door afwezigheid. Hun prijs werd in ontvangst genomen door John S. Dinsdale, algemeen manager van Hobie Cat in Europa. Ge vraagd naar het geheim van de winnende boot, een nieuw type (Hobie Tiger), antwoordde hij: „Het werkt. Dit is het resultaat van 25 jaar ervaring." Champagne spuitend met de als tweede geëindigde routinier. Ge rard Loos werd de jolige sfeer in de bomvolle tent nog verhoogd. Pas in de kleine uurtjes kwam een eind aan het feest, dat dankzij optre dens van o.a. De Klapband Hol lands getint was. Door de enthousiaste, tot in de puntjes ge regelde aanpak hadden de organi satie en talrijke vrijwillige medewerkers echter al een week lang gezorgd voor een zeer posi tief Texels tintje. Tekst: Frans Hopman Foto's: Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Frans Hopman. Uitslagen Overall-klassement 1 Christophe Cleve- not/Yvon Quernec (Fr., 3.08.28); 2.Gerard Loos/Paul Thunis, 3.Fred en Marion Kar- senbarg; 4.Donald Cok/Sander de Vries, S.Remco KenbeekvAnnemarieke Tobias, ö.Sven Karsenbarg en Annemarie Kingma; 7.Giorgio Zuccoli/Guglielmo Altdilla (It.); 8.Willem Holleman/Carolien Sluimers; 9.Ruud Goudriaan/Richard Halberstadt; 10 Frank de Kwant/Laura Kruger, 11.Peter Boog/Eric Cok; 12.Arie van der Plas/Henk de Jong, 13.Mitch Booth/Scott Anderson (Aus.); 14.Hans Wessel/Andy de Lyon; 15.Larry Harteck/Akinori Osada (USA). Texelaars: 53. Hans Zuidema/Tessa de Graaff 3.49.30 (8e Hobie 16). 59. Bart Boon/Fred Eenhoorn 3.23.08; 64. Michel Arends/Harold de Vries 3.52.36; 65. Mar tin en Yolande Maat 3.27.10 (3e Prindle 19); 102. Dirk en Eddy Pool 3.59.25; 105. Hans en Eddy Bakker 4.03.41 (1e Prindle 16); 178. Kees Dros/Jan Hoekstra 3.45.23; 195. Kees Bakker/John Sluis 4.00.43 (5e Hobie 18). Beste dames Ute Klaassens/Marian Kleijn 4.09.16; Jeugdklassement: Arjan en Ruud Woltjer 3.28.26. De wedstrijd werd gehouden in de week van het huisdier, begin deze maand. Deze week had tot doel verantwoord huisdierbezit te be vorderen. Scholen werden verzocht mee te werken. Natascha zit in groep drie van de Jozefschool. De school profiteerde mee van haar overwin ning, middels een pakket boeken over huisdieren. Gestrand in Oudeschild De surfmarathon Den Heider- Dijkmanshuizen v.v. trok zelden een sterker deelnemersveld als zondag. Liefst 73 plankzeilers, waaronder de sterksten van Ne derland, verschenen aan de start. Alexander Hoekstra uit Almere, tweevoudig winnaar van de Texel- race, „vloog" onder ideale om standigheden het snelst over de golven. Hij bewees in vorm te zijn voor het Europees kampioen schap surfen, dat zaterdag bij paal 28 van start gaat. Hoekstra's vriendin Dorien de Vries was met haar negende plaats de beste dame. Op de mede door Sandor Mantje Irechtsontworpen kleding ontstond in de feesttent een ware stormloop. Het programma in de tent trok veel bezoekers. 's Lands beste surfers kwamen graag naar Den Helder, want voor de eerste tien lag een uitnodiging voor de Texelrace (16 september) klaar. Heersend Europees kampi oen Peter Volwater uit Purmerend was ook van de partij, maar maak te een lelijke vergissing. Hij had een te kleine surfplank bij zich, waardoor hij onvoldoende vaart kon maken. De winnaar van vorig jaar gaf tijdens de eerste manche op. Aan kop waren Hoekstra en Ste fan Gideonse uit Veere in een fel gevecht verwikkeld. Zij aan zij sto ven ze op de finish af, waar Hoekstra met „neuslengte" ver schil won. De koplopers waren zó snel bij Dijkmanshuizen, dat de wedstrijd leiding erdoor werd verrast. De of ficials hadden de oversteek naar Texel per Teso-boot gemaakt, maar kwamen net te laat om Hoekstra te zien winnen. De reserve-finishploeg onder leiding van Gerrit Spanhaak had de orga nisatie echter keurig over genomen. Zomers Prediker Henk van Ulsen vergde veel concentratie van zijn publiek. (Foto Frans Hopman) Ter afsluiting van het verenigings seizoen concerteert het Koninklijk Texels Fanfarecorps de komende weken in de buitendorpen. Deze traditionele zomeravondconcerten worden gehouden op maandag avond 26 juni te De Waal (afhan kelijk van het weer op het plein bij of in het dorpshuis); maandag avond 3 juli te De Koog (katholieke kerk); donderdagavond 6 juli te De Cocksdorp, op de Durper Markt in de Kikkertstraat (bij slecht weer wordt uitgeweken naar het Eier- landse Huis). In alle gevallen wordt een prettig in het gehoor liggend en een „voor elk wat wils" programma uitge voerd. De aanvangstijd is 19.30 uur en de toegang is gratis. Alle deelnemers kregen een con sumptiebon voor soep en brood- De bekende acteur Henk van Ul sen hield zondagavond het publiek in de bijna volle Ned. Hervormde kerk van Oosterend aan zijn lippen gekluisterd. Op indringende wijze sneed hij een aantal thema's aan uit het bijbelgeschrift „Prediker". Centraal stond de vraag: welke zin heeft het leven? Om dit uit te die-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7