Toneelstuk klapper van dementieproject n Veel bereikt in anderhalf jaar Nieuwe jeugdwerker moet de straat op Overlast De Toekomst wordt niet bestraft car moon E- Mensen -= TEXELSE COURANT VüllNISMRN MOGEN DEZE ZRKKEN OOK MEE Zand erover Ischeid De Lugt Ongewijzigd tarief sportaccommodaties Veel diefstallen drugshandel Ala bemiddeling Horeca-bestuur: Erna Eelman: geen stalletjes in berm Bijenkorf leent anderhalve ton De projectbegeleidster heeft ge constateerd dat veel vrijwilligers hun grenzen overschrijden. „Er wordt zoveel op hun schouders gelegd, dat ze min of meer onmis baar worden. JWet dementerende ouderen maak je meestal veel mee. Eén aspect van Alzheimer is agressie en waanideeën. Er was tot nu toe geen enkele begeleiding voor de vrijwilligers, geen uitlaat klep. Dat ging in sommige gevallen zelfs zo ver dat de thuissituatie er- VRIJDAG 23 JUNI 1995 lerhalf jaar heeft op Texel het Project Dementie ge- isid. Er is veel bereikt: begeleiders en vrijwilligers heb- opleidingen gevolgd en om de voorlichting te ibeteren is onder andere een prachtig toneelstuk ge- 3kt door Aris Bremer. Vandaag is het project officieel af- ond. project dementie had drie on- Iplen: voorlichting, deskundig- I bevorderen en het pikkelen van een stappenplan jrnaar kan worden gehandeld dementie wordt gesignaleerd, financiering was aanvankelijk grootste probleem. Ziekte- lenverzekeraar Univé had een maar vond het profeet niet ssend". Na enig aandringen dtoch besloten een bijdrage te p en de gemeente en de pro- je maakten de ruim 770.000,- Liesbeth Rijk werd aangetrok- om het project te begeleiden. Onduidelijkheid _._n drukken van folders en rhures was de eerste stap op maar verbetering van de voor- [mg over dementie. Liesbeth „Er bestaat zoveel onwetend en onduidelijkheid over de- itie. Het is heus niet in alle allen de ziekte van Alzheimer, vroegtijdige signalering kan knog wel iets worden gedaan en in ieder geval adequate be long worden geboden." nformatiemateriaal werd ver- Liesbeth RijkUitlaatklep voor vrijwilli gers is dringend nodig IFoto Tessa de GraaftI spreid via het blaadje van de Stichting Welzijn voor Ouderen, via de huisartsen en op een ten toonstelling die in maart vorig jaar werd gehouden. Om mensen meer aan te spreken werd Aris Bremer gevraagd een toneelstuk te schrijven over de mentie. Het werd een klapper. Liesbeth Rijk: „Dementie is, net als bijvoorbeeld incontinentie geen smeuiïg onderwerp. Bremer bleek in zijn omgeving ervaring te hebben met dementie. Het werd een indringend verhaal dat inmid dels op verschillende plaatsen in het land is opgevoerd. Uit reacties blijkt dat het enorm veel losmaakt." Omdat er nog wat geld is overge bleven heeft de projectgroep besloten het stuk op video te zet ten. De band kan worden gebruikt om voorlichting duidelijker te ma ken. Videolux heeft vandaag op namen gemaakt. Hulpeloos Ook ten aanzien van de deskun digheidsbevordering was het pro ject een succes. Er werden opleidingen verzorgd voor be roepsmensen, werkzaam in allerlei takken van ouderenzorg, dus ook van buiten de tehuizen. Meer dan honderd mensen deden mee. Maar vooral bij de cursussen voor vrij willigers liep het storm. „Geheel tegen onze verwachtingen in", be kent Liesbeth Rijk. „We hadden drie bijeenkomsten opgezet, maar er ontstonden wachtlijsten. Het blijkt dat veel mensen, zeker als ze meehelpen in tehuizen, te maken krijgen met dementerende patiën ten. Meestal weten ze niet hoe ze daarmee moeten omgaan. Dat geeft een hulpeloos gevoel." onder leed en dat men afknapte." Rijk wil een deel van de overgeble ven middelen besteden aan op vang van de vrijwilligers en nieuwe cursussen. „Een gespreks groep en een telefoonnummer dat ze kunnen bellen als ze stoom wil len afblazen of hulp nodig heb ben." Overbelasting Het stappenplan dat kan worden gebruikt als dementie wordt ge signaleerd staat in het project- verslag. Het biedt houvast hoe moet worden gehandeld. Wat het effect ervan is, is nog niet bekend. „Ik heb wel het idee dat Texelaars nu beter weten tot wie ze zich moeten wenden. Het gaat erom dat het voor de patiënt en vooral de omgeving dragelijk blijft. Tot nu toe hebben we vaak crisissituaties gezien door overbelasting bij de familie van een patiënt. De be wuste persoon zelf had nergens last van, die zat er prinsheerlijk bij." Het toneelstuk „Het gebro ken licht van Troost" wordt vanavond nog een keer opge voerd door een groep uit Zuidholland in De Gollards. Dat gebeurt om 20.00 uur en iedereen is welkom. De toe gang is gratis. VERVOLG VAN PAGINA 1 meester van Rappard, die Entje gistermiddag in De Lin- om uitreikte tijdens de af- dsreceptie na afloop van de parvergadering, vond dat De een interessante periode meegemaakt, een tijd van 'tend sterke groei in alle eco- \ischesectoren. De Lugt („niet mie onder de agrariërs") prima gefunctioneerd, pas- qua mentaliteit en afkomst Rabo-bank die meer dan an- banken zijn wortels in de lo- gemeenschap heeft. Het uur van zo'n coöperatieve heeft een zekere vrijheid van jlen die voor een gemeen- die van Texel van veel tenis kan zijn. „De bank kan •ereenzelvigen met de dingen et daar gebeuren". Opvolger van De Lugt als Rabo- ttter is Jan van Heerwaarden 'oeve „Axel", die tot dusver roer van de raad van toezicht Hij was door het bestuur «Jaat gesteld, wat automa- zijn benoeming betekende I door leden geen tegenkan- m waren gesteld. Van Heer len sprak gisteren woorden eiicitatie en bewondering tot norganger. Doelend op het lo lde bank onlangs heeft inge- tei hij: „Jij staat vandaag n op de zonnewijzer". Aan *1 van de notulen somde hij Hen op uit de periode dat De Mn het bewind was om te il- m welke ontwikkelingen de lijke economie en daarmee ik heeft doorgemaakt. De 9>f gestalte aan een lokaal I. gericht op de belangen van kn. Van Heerwaarden betrok <oemen ook echtgenote F. de Lugt-Parlevliet in de hulde. Hij noemde haar een vrouw met een niet aflatende belangstelling en betrokkenheid, die ongetwijfeld een klankbord voor haar man is geweest. „Iemand die met je lacht en met je grient". Directeur Leo Timmers bleek de afgelopen twee jaar die hij aan het bewind is, een uitstekende relatie met De Lugt te hebben opge bouwd. Timmers maakte melding van de grote belangstelling die Henk de Lugt aan de dag legde, zijn speciale aandacht voor de mens in het bedrijf en vele verras sende, humoristische uitspraken, waaruit bleek dat hij ook kon rela tiveren. Hoe waar dat laatste is, liet de ge decoreerde direct daarop merkte. Hij reageerde licht spottend op de hem toegezwaaide lof. „Nu ik dat allemaal hoor, besef ik hoe ik mij zelf altijd heb onderschat". En: „Het is maar goed dat alleen de goede dingen zijn opgenoemd, an ders zouden we hier morgenoch tend nog zitten". Meer ernstig: „Ik heb het niet ge daan omdat het móest maar om dat het mócht". Verbouwing Reagerend op een opmerking van de burgemeester over de gevel van het bankgebouw aan de Groe- neplaats, legde De Lugt uit dat hem geen blaam treft. Dat ge bouw is tot stand gekomen onder zijn voorganger en ontworpen door een bouwkundige van de lan delijke bankorganisatie. De pui moest lijken op die van de centrale bank in Utrecht. De scheidende voorzitter onthulde dat het ge bouw spoedig een fraaier aanzien zal krijgen bij een verbouwing waarbij ook het interieur zal wor den aangepakt. Enkele architecten zijn gevraagd een ontwerp te maken. Voorspoedig Dat de Texelse Rabo-bank uitste kend draait, bleek uit de jaarstuk ken die aan de orde kwamen in de jaarvergadering die aan de af scheidsreceptie vooraf ging. In verband met het vertrek van De Lugt was voor de aardigheid niet alleen een vergelijking gemaakt met de cijfers van het vorige boek jaar maar ook met het jaar 1969 toen De Lugt aan het bewind kwam. In die bijna dertig jaar blijkt zich een economische explosie te hebben voorgedaan: meerdere cij fers waren vertienvoudigd. De Lugt zelf wist echter ook nu weer te relativeren. „Voor die gulden van 1969 kon je wel enorm veel meer doen!". In het afgelopen boekjaar is het bedrag aan uitge leende gelden met ruim 10% gestegen, belangrijk meer dan ge middeld elders in het land. Het ba lanstotaal groeide van f236,8 miljoen naar f263 miljoen. De al gemene reserve (solvabiliteit) nam toe met ruim een miljoen. Blijkens de winst- en verliesreke ning liep de rentewinstpositie iets terug. „Een gevolg van de concur rentie en de noodzaak om als coö- De gebruikstarieven die de ge meente bij de sportverenigingen in rekening brengt voor het ge bruik van velden en zalen, worden niet verhoogd. De tarieven zijn gebaseerd op de inmiddels volledig doorgevoerde regel dat van de werkelijke kosten 70% door de gemeente wordt ge dragen en de rest door de vereni gingen. De meeste accommodaties geven echter een Texel heeft weer een jeugdwerker nodig die de straat op gaat. „De jongeren komen niet meer naar de soos, dus zoeken wij de jongeren op", aldus directeur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting Texel. In middels zijn advertenties ge plaatst voor een nieuw aan te trekken beroepskracht. De koers wijziging kreeg woensdagavond waardering van de raadscommis sie welzijnsbeleid. Heijnen vergeleek de situatie met de jaren zeventig en tachtig. „Het jeugdhonkwerk is niet meer wat het was, dat is een landelijke daling van kapitaalslasten te zien, waardoor de kosten lager uitko men dan in het vorige seizoen. De tarieven zouden dus ook iets kun nen zakken, maar om een „even wichtig" tariefsbeleid te voeren is besloten de huidige tarieven te handhaven. peratieve bank met zeer scherpe tarieven te komen". Aan provisie ving de bank een ton meer dan in het jaar ervoor, veroorzaakt door de velen die als gevolg van de ren tedaling een oude lening voor een nieuwe inwisselden. De netto winst komt uit op f1,05 miljoen (in 1993 f935.000,-). Te verwachten is dat ook het lo pende boekjaar 1959 een goed re sultaat te zien zal geven. Henk de Lugt was 28 jaar lang bestuurder van de Rabo-bank. Geen enkele andere func tie oefende hij zo lang uit. De carrière van zijn opvolger Jan van Heerwaarden (links) zal gezien diens 57-jarige leeftijd heel wat korter moeten zijn. Meer bezoekers op het eiland be tekent vaak ook meer criminali teit. Dat was dit weekend zeker het geval, gezien de hoeveelheid diefstallen. Uit een afgesloten auto op het erf van een woning aan de Hollewal is zondagmiddag een portemonnee gestolen met 71000,-. De dader heeft waarschijnlijk zijn hand door het deels openstaande raam kun nen wringen. Benadeelde is een 35-jarige man uit Den Burg. In de nacht van zaterdag op zon dag is op het strand bij paal 17 een fiets gestolen die met een ket- tingslot aan een hek was geke tend. Deze behoort toe aan een 16-jarige Texelse. In de Dorpsstraat van De Koog werd ook een op slot staande fiets gestolen. Deze was van een 18-jarige jongen uit Oudeschild. Van een 65-jarige man uit Haaks bergen die in het Stappeland ver bleef is een bruine BSA-fiets meegenomen. Ook dit rijwiel was afgesloten. Uit een vakantiebungalow aan de Krimweg is in dezelfde nacht een tas met 7300,- en 400,- DM gestolen. De daders kwamen bin- nen door een openstaand raam. aW.IIAIIl,11J.THI.il,«p deOSG nog aan wennen dat «beurt. Negatieve publiciteit? Ie school is ook een deel van ""enleving. Minder leuke din- "oeten ook gesignaleerd kun- worden." thema-avonden gehouden over hasj en alcohol en was er een to neelstuk over gokverslaving. Begeleiding Leerlingen met problemen kunnen terecht bij een mentor. Verschil lende docenten hebben hiervoor een scholing gekregen van de Brij- derstichting. Zij bespreken de pro blemen en kunnen eventueel doorverwijzen. „Als wordt ge merkt dat een leerling stoned in de klas zit, wordt hij of zij niet van school gestuurd. Wij zorgen dan dat die leerling begeleiding krijgt", aldus Van Garderen. Het is echter niet eenvoudig dit te ontdekken. „In de wandelgangen hoor je wel eens dat sommige leerlingen in de schoolpauze blo wen. We lopen vaak genoeg een rondje, maar we zien en ruiken niets. Als het gebeurt en we willen het aanpakken, hebben we gerich- tere informatie nodig." Van school sturen Als een leerling wordt betrapt op drugs dealen, wordt hij of zij van school gestuurd. Dat is echter nog nooit gebeurd. Van Garderen hoopt dat de ouders die bij raadslid Bakker hebben geklaagd, contact opnemen met de commis sie. Wellicht geven die ouders ech ter liever geen namen door, omdat het hun eigen kind betreft of om dat zij niet willen dat het betref fende kind van school wordt gestuurd. De Vries: „Ja, dat zou kunnen. Wij hopen dat die mensen ons toch benaderen. We zullen ons redelijk opstellen. Het gaat er niet alleen om dat onze kant van het pro bleem wordt opgelost, maar ook de andere kant." Een ander raadslid, Pieter de Groot (D66), riep woensdagavond op „te waken dat we elkaar niet gek pra ten". Woorden die De Vries uit het hart gegrepen zijn: „Men mag wel eens beseffen dat de OSG een vei lige school is in vergelijking met si tuaties aan de overkant. Er is een goede sociale controle, de leerlin gen gaan goed met elkaar en de docenten om. Natuurlijk houden we wel de vin ger aan de pols. Als er maar één gebruiker van hard drugs op school is, is dat al erg genoeg." Het bedrijf De Toekomst BV uit De Koog is door de Alkmaarse recht bank schuldig bevonden aan over treding van de hinderwet. Uit de geopende deuren van de disco theek galmde vorig jaar op 30 juni en 3 juli muziek naar buiten. Poli tierechter mr. B. Posch legde ech ter geen straf op, omdat op Texel inmiddels is afgesproken dat de politie voor 23.00 uur niet meer controleert op geluidsovertre dingen. De politie controleerde vorig jaar vóór het genoemde tijdstip. De deuren van de disco waren, in strijd met de vergunning, in geo pende staat vastgezet. Vandaar dat de politie proces verbaal op maakte. Kort daarna gingen horeca ondernemers en de Texelse afde ling van Horeca Nederland met de gemeente om tafel. Uit dit overleg vloeide de afspraak voort dat de politie voor elf uur 's avonds geen prioriteit meer zou geven aan de naleving van deze passage uit de hinderwet. Directeur Frits Langeveld van De Toekomst BV liet zich door oud Horeca-voorzitter Mans Segers vergezellen naar Alkmaar. Segers bevestigde de afloop van het over leg met de gemeente. Om die ge tuigenis kracht bij te zetten, toonde Langeveld de brief van de gemeente waarin de afspraak is vastgelegd. Volgens officier van justitie C. Zweers had de politie duidelijk ge zien dat de deuren open stonden en werd „mechanische muziek" trend. Tegenwoordig wordt de soos, Time Out, gebruikt voor bij voorbeeld creatieve cursussen. Jongeren ontmoeten elkaar op an dere plaatsen." Volgens hem is het niet de bedoe ling dat de nieuwe jeugdwerker betuttelend optreedt. „Wel moet hij zorgen dat hij de problemen kent en zorgt dat er geen jongeren aan de verkeerde kant van het randje vallen." De behoefte aan een „ambulante jeugdwerker op HBO-niveau" komt mede door ontwikkelingen Veel agrariërs verkopen vanuit hun bedrijf melk. aardappelen en andere producten. Raadslid Erna Eelman vindt dat prima, maar is er tegen dat daarvoor in de berm vlak langs de verkeersweg stallet jes worden gezet. Dat laatste ge beurt steeds meer en leidt tot gevaarlijke situaties doordat auto's hier (onverwacht) stoppen, in- en uitstappende mensen, etc. Eelman vroeg aandacht voor het probleem in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Verkoop van agrarische artikelen moet plaats vinden in een gebouw of vanuit een stalletje op het erf, waar ook plaats moet zijn voor de auto's van de klanten. De stichting Gemeenschapscen trum Oosterend krijgt van de ge meente een lening van f150.000,-. Het geld dient om de financiering rond te krijgen van de verbouw van dorpshuis De Bijen korf, waarmee totaal f785.000,- is gemoeid. Uit eigen middelen en aan subsi dies legt De Bijenkorf f635.000,- op tafel. De lening, met een loop tijd van 25 jaar en een rente van 7,18%, wordt afgelost met f6000,- per jaar. De raad heeft voor het verstrekken van dergelijke kredieten totaal f2,5 miljoen beschikbaar. Daarvan is tot dusver ruim f 1,2 miljoen uitge geven, zodat de aanvraag van Oosterend makkelijk kon worden ingewilligd. Verkeerslichten. Om de ver keerslichten van Akenbuurt tegen de zon in beter zichtbaar te ma ken, worden eerdaags fellere lam pen geplaatst, die enigszins worden gekanteld. Als dat nog niet afdoende is, gaat gemeente werken een plan voor onderlichten ontwikkelen. Rommel. De rommel die na het weekend op de Groeneplaats ach terblijft, wordt binnenkort aan ge pakt. De gemeente gaat een proef doen met het extra inzetten van de veegwagen. als drugs- en alcoholgebruik, spij- belgedrag en de „Groeneplaats- jeugd". De noodzaak blijkt ook uit een inventarisatie van de hulpver lening die momenteel al voor Texelse jongeren beschikbaar is. „Bijna allemaal laagdrempelig, maar toch al een stapje te ver. Het gaat juist om een eerste, directe contactpersoon." De keuze voor een nieuwe kracht wil niet zeggen dat de huidige functionaris, Andries Hubers, het niet goed doet. Na het ontslag van de vorige ambulante jeugdwerker, Jan Kramer, eind jaren tachtig, werd diens functie niet meer inge vuld. Hubers nam de taken waar, hoewel hij daarvoor niet was op geleid. Volgens Heijnen ontbrak destijds ook de noodzaak van iemand die de straat op ging. Cen traal stonden de activiteiten in jon- gerensoos Time Out (voorheen Tasiel) en de vakantie-activiteiten voor de Texelse jeugd, zoals bouw- dorp en de hike. Bedoeling is dat Hubers 16 uur per week in dienst blijft voor genoem de taken. Op termijn kan hij de functie van beheerder van d'Ouwe Ulo overnemen. Tot die tijd is hem voor de resterende uren „loonsup- pletie" aangeboden. „Hij had ook kunnen dwarsliggen, maar stelt zich tot onze vreugde heel positief op", aldus Heijnen. Aan de Hogeschool Alkmaar is Al- win Rootlieb (23) afgestudeerd in de richting Commerciële Econo mie. Hij deed zijn afstudeerop dracht bij Gasbedrijf Kop Noord-Holland N.V. De titel luidde: Marktonderzoek 1995 - De Ener gie Winkel. Aan het Noorderhooft College te Den Helder is Marjolein Schoo (19) geslaagd voor het examen se cretariaat talen en recht. Ze volgde een driejarige MEAO- opleiding. Aan de Grafische School KMBO in Utrecht is Sandra Belt (20) geslaagd. Ze gaat door naar de grafische MTS. gehoord. Zij vorderde een boete van ƒ500,-. De politierechter oor deelde dat De Toekomst inderdaad in overtreding was. De toelichting van Segers en de brief van de ge meente brachten hem er echter toe geen straf op te leggen. Hennieta Mulder (22) uit Den Hoorn is in het Medisch Centrum Alkmaar geslaagd voor de oplei ding A-verpleegkundige. Ze leert door voor wijkverpleegkundige. De 24-jarige Erik Witte uit Den Burg behaalde aan het Grafisch Lyceum in Amsterdam het diplo ma grafisch techicus. Witte, die als drukker werkzaam is bij Lange veld de Rooy, voltooide vorig jaar met goed gevolg de opleiding grafisch vakman. Aan het Amsterdams College voor Hotel en Gastronomie slaagde Ivonne Boom (24) uit Oudeschild. Als extra vak deed zij catering ma nagement. Ze bracht haar stage periode door in Duitsland.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5