N Cjrocn <2wat'Lr Jexels in het harL, ollege mag procedure rindmolens doorzetten Stichting Medische Post: in 1996 stenen gebouw ummer RAM IEXI De vakantieklant door de vakantiekrant bezwaarmakers krijgen weinig steun iop schoolreis pt vernielers aed blijft op t de herfst Motorrijder zwaar gewond aan overkant Zieke toerist nu 24 uur welkom Koger en Durper politiebureau's weer geopend Beursplein helpt Deens jacht VERDER IN DIT Zadelpijn voor Amnesty 2 Jubilarissen tijdens zwaar wandelrondje 3 w Iraanse avond voor een goed doel 5 Alle horeca 1-2-3 dicht 5 Surf-EK: mist en windstilte 7 TEXELSE SicOU RAN T drogisterijen UJim mets EUROMASTER Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 7 juli: tot en met 30 juni a.s. an voor twee windmolens aan de Zwinweg in polder oorden krijgt royale steun van de Texelse politiek. Dat gisteravond aan het eind van een langdurige hoorzit- het gemeentehuis. De bijeenkomst, die door minder en tegenstanders werd bezocht dan verwacht, lever- uwelijks nieuwe gezichtspunten op. Waarschijnlijk ne en w volgende week het besluit om de in gang artikel 19-procedure door te zetten. Het woord is Igens aan de provincie. armakers en initiatiefne- werden gisteravond ge- door de raadscommissie ijke ordening. In feite de alleen commissielid Er- man-van der Kooi (VVD) de zijde van de tegen- Weliswaar vond Hans (PvdA) dat er eerst een Dek moet komen naar de an voor vogels, maar hij lekend als groot voorstan- windmolens. Erna Eelman enige die van het hoofd- dat de molens niet in lelse landschap passen en er nadelig zijn voor het toe een principieel punt het plan waren liefst 191 en ingediend. In 177 geval- ig het om een standaard- ihrift, dat door de actie- legen de windmolens was Namens deze groep Maria van der Spek het Volgens haar wordt binnen ise politiek, en dan met na- 4-jarige medewerker van holengemeenschap in Le- krijgt binnenkort een dank- pen met inscriptie van de Op deze wijze beloont de enheid Den Helder-Texel voor hun doortastend op- De man uit Lelystad vatte scht van donderdag op vrij- ee Texelaars in de kraag, tig waren met het vernielen andhuisjes bij paal 19 (De de man in afwachting was groep scholieren hoorde n sneuvelen en ging pools- nemen. Het tweetal sloeg vlucht, maar de één, een e inwoner van Den Burg, zich en scheurde zijn en- len. Kermend van de pijn 'J liggen. Hij zou later naar mini-ziekenhuis worden ge waar zijn been in het gips ezet. dere dader, een 19-jarige uit Den Hoorn, was ook ge dij had snijwonden aan een Samen hadden de jongens, Ier invloed van alcohol wa tuitjes ingegooid. De man stad nam ze mee naar een teel, waar hij de politie irde. ledupeerden, een 27-jarige van De Koog en een even ian uit Den Burg, deden in- aangifte bij de Texelse "september is de gemeen- heslissing te verwachten verwijdering van de ille- "oed" op het appartemen- van Greenside in De "loment gaat de termijn s weken lopen die de Alk- 1 rechtbank in kort geding W heeft toegestaan, zodat "egin november gesloopt éls het er nog van 'zullen hun beslissing mede °P de hoorzitting die gehouden op 23 augustus "staan van de bezwaar- en 'sschriftencommissie. me door Texels Belang, met twee maten gemeten. „Halsstarrig wordt vastgehouden aan de hoog te van Greenside. Hoe kunt u dan rijmen dat windmolens die 50 pro cent hoger zijn, wèl zijn te tolere ren?" Boerenbelang? Ze verweet de coalitiepartijen TB en CDA vooral het huerenbelang in het oog te houden. Een uit spraak die reactie uitlokte van de respectievelijke voormannen Dick Drijver en Jan Koolhof. „Als het al leen om het boerenbelang zou gaan, had ik me nog eens achter de oren gekrabt", aldus Drijver. „Hier is echter ook een algemeen belang in het geding, namelijk schone energie." Hij noemde de aangevoerde bezwaren, zoals het risico voor vogels, hinder als ge volg van laagfrequente geluidsgol ven en het landschapsbelang „van onvoldoende gewicht". Wel vroeg Drijver om een „af braakplicht" in de vergunning op te nemen. „Als blijkt dat de molen niet voldoet, moet hij worden af gebroken. We moeten voorkomen dat hij een doelloos obstakel wordt." Koolhof reageerde telkens fel als het agrarisch belang ter sprake kwam. „Inderdaad valt het op Texel nog wel mee met 'die arme boeren'. Maar dat is te danken aan het tijdig inspelen op nieuwe ont wikkelingen. Windenergie is zo'n nieuw alternatief." Open karakter Inspreker Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers (TVL), waar schuwde voor de aantasting van het „toeristisch produkt" Texel als er molens in de polder komen. „Bezint eer gij begint. We moeten zorgen dat we op Texel niet méér van hetzelfde doen, maar zuinig zijn op wat we hebben. Het open karakter van het landschap is erg belangrijk. Toeristen zijn blij dat dit op Texel is behouden." Pieter de Groot (D66) stelde daar een andere visie tegenover. „Met windmolens is het makkelijk om een koppeling te maken met het begrip 'natuureiland'. Zo speel je ook in op het eigene van Texel." En Jaap Vlaming (Groen Links): „Een gruwel? Nee, eerlijk gezegd boeit het mij om het landschap op deze manier te benutten. Het wijd- se wordt meer aangetast door hui zenbouw en wegenaanleg." De werkgroep Landschapszorg, vertegenwoordigd door Gerhard Cadée, vond dat het landschap door de molens „onevenredig zwaar wordt aangetast". Op nieuw hekelde de werkgroep het „ad hoe beleid" van de gemeente Texel. Voor een omstreden zaak als deze is de artikel 19-procedure een te licht middel, aldus Cadée. De tegenstanders van de windmolens gemoedelijk met de initiatiefnemers (op de rug gezien) aan één tafel. (Foto Tesso de Graaft) Volgens hem is het beter om een totale afweging te maken in het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied. Lepelaars Het risico van de turbines voor vo gels was een punt van discussie. Cor Smit, secretaris Van de Vogel werkgroep Texel, zei „een zeer dui- Een Texelse motorrijder (36) heeft zaterdag rond half één zwaar her senletsel opgelopen bij een aanrij ding in Den Helder. Hij is door de helikopter van het ANWB trauma team naar het Academisch Zie kenhuis van Leiden vervoerd en is inmiddels buiten levensgevaar. De man uit Den Burg reed met een 35-jarige duo-passagiere naar de Burg. Visserbrug, aan het begin van de N 9. Daar stond een rij auto's, want de brug was open. De Texelaar reed langs de wach tenden toen een 58-jarige auto mobiliste uit Castricum de rij verliet om linksaf een weg in te rij den. De vrouw had richting aange geven en verklaarde later de motorrijder wel in haar spiegel te hebben gezien, maar ze dacht dat ze er nog wel voorlangs kon. De Texelaar ramde de linker zijkant van de wagen, die daardoor in de sloot naast de weg terecht kwam. De Castricumse raakte bekneld en moest door de brandweer worden uitgezaagd. Ze werd met een ge broken sleutelbeen en ribfracturen in het Geminiziekenhuis opgeno men. Daar werd ook de Texelse duo-passagiere naartoe gebracht met diverse kneuzingen. Door het ongeval is de rijksweg tussen de Ravelijnweg en de Bin nenhaven enige tijd afgesloten ge weest voor verkeer. delijk negatief effect" te verwachten voor o.a. de kleine zwaan (die 's winters in deze om geving neerstrijkt) en de lepelaar. Juist nu men bezig is om de sloten in de polder aantrekkelijker te ma ken voor voedselzoekende lepe laars is de komst van windmolens ongewenst, aldus Smit. Hij kon zijn stelling echter moeilijk hard maken, omdat er nauwelijks ver gelijkbare onderzoeksgegevens voorhanden zijn. Het feit dat één lepelaar bij een Noordhollands windmolenpark de dood vond, gaf hem echter te denken. Zoals gezegd was dat voor Hans Roeper reden om hierover eerst meer zekerheid te verlangen en een beslissing uit te stellen. Pieter de Groot vond het punt van de vo gels ook belangrijk („méér nog dan het landschap"), maar wilde niet zo ver als Roeper gaan. „Als je alternatieve energie wilt, moet je af en toe slikken en niet blijven roepen dèt iets niet kan. Anders gaat de wereld naar de donder." Niet duurzaam Mede omdat wethouder Daan Schilling iedereen uitgebreid de Lees verder pagina 3 Volgend jaar een permanente me dische post in De Koog. Dat is het ambitieuze voornemen van de ge zamenlijke Texelse huisartsen, gisteren aanwezig bij de opening van het derde experimentele sei zoen van de medische post aan de Nikadel. Tot en met vrijdag 25 augustus kunnen toeristen er ze ven dagen in de week 24 uur per dag terecht. De permanente opvang van va kantiegangers in medische nood betekent een flinke vooruitgang voor de artsenpost, die vorig jaar nog tien uur per dag open was. Voor de uitbreiding van de service heeft de Stichting Medische Post De Koog (Stimepo) de bezetting vergroot van twee naar drie art sen. Gert Jan Blom en Gerhard Ba- rendsen, die beiden over ruime klinische ervaring beschikken, en huisarts Ineke Pollina bezetten bij toerbeurt de post. Naast hen ver zorgt een team van acht parame disch geschoolde medewerkers administratieve en andere hande lingen. Containers Net als de twee voorgaande sei zoenen is de artsenpost onderge bracht in vier geschakelde containers die daarvoor speciaal zijn ingericht. De ontvangstruimte is uitgerust met moderne communicatie-apparatuur. De wachtkamer is dermate ruim dat er 'voldoende plaats is voor zieke vakantiegangers om hun gezin mee te nemen. De spreekkamer is ook ingericht voor onderzoek van Het artsenteam van de medische post De Koog bestaat uit Ineke Rolling, Gert Jan Blom en Gerhard Barendsen. (Foto Gerard Timmorman) patiënten. De ruimere behandelka mer is zodanig uitgerust dat er zelfs kleine operaties kunnen plaatsvinden. Dat er op een zo merse dag bijvoorbeeld vijf patiën ten moeten worden gehecht is namelijk geen uitzondering. Met de apotheek is een afspraak gemaakt dat dagelijks medicijnen in De Koog worden afgeleverd. Desgewenst kunnen patiënten de geneesmiddelen op recept ook in Den Burg afhalen. Om wachttijden te bekorten doen patiënten er verstandig aan tevo ren een afspraak te maken. Dit kan via telefoonnummer 27270. Toe risten op het noordelijk deel van Texel kunnen overigens terecht in de praktijk in De Cocksdorp (tel. 16234). Daarnaast blijven alle Texelse huisartsen in overleg met de medische post een-deeJ van de zorg aan toeristen verlenen. Kwaliteitsverbetering Een belangrijke kwaliteitsverbete ring voor de badplaats, on derstreept Stimepo-voorzitter Klaas Eissen de waarde van de medische post. Door het lage in wonertal is het voor een arts niet haalbaar zich er permanent te vestigen. Bijkomende voordeel is dat de druk op de Texelse huisart sen in het seizoen afneemt. Hoewel de gemeente heeft toege zegd een expoitatietekort te dek ken, heeft de praktijk zich tot dusver zelf kunnen bedruipen. Als ook het derde experimentele sei zoen slaagt, wil de stichting vol gend jaar een permanente medische post realiseren op steenworp afstand van de huidige lokatie aan de Nikadel. De opening zondagmiddag werd onder meer bijgewoond door wethouders Nel Eelman (welzijn) en Gerbrand Poster (financiën). Zij zagen on dermeer dat de entree van de me- dischepost rolstoelvriendelijk is gemaakt. De politiebureau's in De Koog en De Cocksdorp zijn vanaf dinsdag 4 juli tot en met 28 augustus weer bemand. Om wat vaker de straat op te kunnen, is de dépen dance in De Koog niet meer elke avond open. Het bureau in De Koog is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur en elke dinsdag tijdens de braderie 's avonds tot 22.00 uur. Ook bij festiviteiten zoals de kermis op 13, 14, 15 en 16 juli is het bureau 's avonds open. Telefonisch zijn de Koger agenten tijdens openingsu ren bereikbaar via telefoonnum mer 17235. Daarbuiten via 12222. De reddingboot Beursplein 5 heeft zondagavond een Deens jacht naar Den Helder begeleid. De opvarenden, een ouder echt paar, was door de mist en ziekte van de schipper de kluts kwijt geraakt. Het echtpaar was vanaf Engeland overgestoken naar Nederland en wilde hier de kust afzakken. Maar wegens ziekte van de schipper, besloten ze naar Den Helder te gaan. Ondanks de aanwezigheid van allerlei navigatie-apparatuur, raakten ze ten zuidoosten van de Noorderhaaks-boei in de war en vroegen via de radio om bijstand. In overleg met het kustwachtcen trum besloot Jaap Groen om 22.00 uur uit te rukken. Tevens werd de Texelse vuurtoren be mand. Het jacht werd begeleid tot het Molengat, waar de KNRM- mannen van Den Helder het over namen. In verband met onderhoud aan de Suzanna, voeren zij op de oude Texelse reddingsboot Sieg fried Egmundis. Het bureau in de Rabo- dépendance in De Cocksdorp is maandag, dinsdag en donderdag open van 9.00 tot 12.00 uur. Op woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch* is de dienstdoende agent bereikbaar via nummer 16809. Als na dit seizoen blijkt dat het bureau in De Cocks dorp daadwerkelijk in een behoefte voorziet, wordt het experiment voortgezet. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE EUROPESE BANDENSPECIALIST (ADVERTENTIE) .|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10994 DINSDAG 27 JUNI 1995 ,itgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, Oen Burg, telefoon (02220) 62600. ïties/abonnementen (02220) 62600, faxnr (02220) 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, ',02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, telefoon (02220) - 17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los ƒ1,45

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1