Zilveren" wandelaars laken eindelijk kennis w OV-plan wèl concurrentie oor museum in Oudeschild TEXELSE J COURANT 0 sfeer bij finish jubileumronde Griezelige spinnen en reptielen Windmolens Eerste CDLegends' voor Gelein Jansen DINSDAG 27 JUNI 1995 deelnemers waren alle 25 jij de wandelronde om Texel |e partij, maar ze ontmoetten nog nooit. De heren C. Die- uit Lunteren en J. van der 'uit Delft liepen elkaar ook dag weer mis, hoewel ze inbaar waren aan een wit met opschrift „25x Rondje |n de studio van Radio kwam het een dag later ech telijk tot de lang uitgestel- nnismaking. ue veteranen konden terug- ip een geslaagde aflevering, wd gekenmerkt door mooi tveer, maar ook door een koude noordenwind die over het strand blies. Te pi" C. Dieterich: .Volgend jaar luchtig geklede deelnemers kre gen de rekening gepresenteerd; de eerste uitvaller staakte de strijd bij het Westerslag, na een kilometer of vijftien opboksen tegen de wind. „Wij adviseren de wandelaars om in het begin niet te weinig kleding te dragen", zegt Ben Roest, voor zitter van de organiserende wan delsportvereniging Het Gouden Boltje. „Als ze het te warm krijgen, kunnen ze altijd bij de eerste con trolepost, bij paal 17, wat kleren uitdoen." De organisatie laat de hele dag een busje rijden, waarin de spullen van de deelnemers wor den vervoerd. Zo heeft ieder de gelegenheid om onderweg van kleding te wisselen en meege brachte broodjes bij zich te steken. Honderd hekjes Jubileumloper C. Dieterich vertel de, toen we hem bij paal 17 (pavil joen Ome Joop) aantroffen, dat hij het gevaar van de koude tegen wind had onderkend. „Je moet dan zo goed mogelijk rechtop lo pen. Als je te veel voorover gaat, krijg je daar later last van." Dieterich liep ditmaal met zijn vroegere buurvrouw M. de Kreek, die nu in Zeewolde woont en voor de tiende keer aan de Texelse wandelronde deelnam. „Inder daad, ik ben door hem aangesto ken", zegt ze. Dieterich grijnst dat het eigenlijk al zijn 27e keer is. „Eerst heb ik tweemaal met een andere organi satie meegedaan. Onderweg kre gen we toen thee uit een grote Pa De straffe noordenwind op het strand maakte het Rondje lastig, zo ondervonden ook deze Texelse deelnemers. (Foto's Frans Hopman) theepot en we hielden rustpauzes in de duinen. We liepen niet onder- langs de dijk, maar bovenop, over zo'n smal schapenpaadje. Je schoenen waren na afloop hele maal groen van alle keutels. Ook moesten we op de dijk ruim hon derd hekjes over. De eerste dertig gingen nog wel, maar op het laatst moest je je benen er zowat over heen tillen. In de „prehistorie" van de wandel ronde werden Dieterich en de 30 40 andere deelnemers binnenge haald door een fanfare. Om de zil veren editie van 1995 extra luister bij te zetten, had de organisatie de Texelse band The Small Buzz ge vraagd om voor een muzikaal wel kom te zorgen. Een hele verademing in vergelijking met de vrij sfeerloze entourage van de voorgaande jaren. De deelnemers dachten er ook zo over, zo bleek uit een enquête die zaterdag na af loop werd gehouden. „We kregen 99% positieve reacties", aldus Roest. „Reden voor ons om te pro beren om het ook volgend jaar ge zelliger te maken." De wandelaars verklaarden zich in de enquête be reid om eventueel een hoger in schrijfgeld te betalen. Roest: „Natuurlijk proberen we de kosten zo laag mogelijk te houden. We gaan daarom eerst op zoek naar sponsors." De 25e wandelronde om Texel was in elk geval weer een mooi stukje Texel promot ie. Aan de start het plan om daar echt mensen in te laten wonen ziet hij niet zo zit ten. „Als die staan op een terrein dat door publiek wordt bezocht zit je snel met een gigantisch privacy probleem. Als je wilt dat het een succes wordt, moet je toch zo'n 100.000 bezoekers trekken. Zie je het voor je als je rustig in je tuintje wil zitten?" De STM-directeur denkt dat bezoekers zich zelfs be kocht zullen voelen als ze moeten betalen om huisjes te bekijken die in Den Hoorn of Oosterend ook te vinden zijn. „En die zijn dan zelfs nog echt oud, niet nep-oud." Kuiper ziet in de omgeving van het MJM wel mogelijkheden voor goedkope appartementen voor jongeren, maar wil daar nog geen uitlatingen over doen. „Dat zou de prijs alleen maar opdrijven." Hij benadrukt dat hij het enthousias me van de vrouwen een bijzonder goede zaak vindt. „Maar we moe ten gezamenlijk in de weer voor Texel. We mikken allebei op ge meenschapsgeld en het is geld weggooien als je elkaar op geringe afstand gaat beconcurreren." Duncan Naumann heeft aan het Helderse Noorderhooft College het MTS diploma werktuigbouw behaald. Hij gaat in Alkmaar de HTS volgen. Dat geldt ook voor Pascal van Lie- re (20). va Heden is op de terugreis naar z'n kinderen in Nieuw-Zeeland overleden onze geliefde broer, zwager en oom Jac Huisman echtgenoot van Cornelia Maria de Groen in de leeftijd van 72 jaar Broer en zussen 27 juni 1995 Vrij onverwacht is, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, overleden onze lieve moeder, oma en mijn zuster Alida Ran weduwe van Jan Dijt op de leeftijd van 88 jaar. S. H. Dijt H. Dijt-Witte Lyda, Paul en Sandra J. J. Dijt S. Dijt-Napoli Suzanne J\I. Dijt-Bakker Astrid en Jaap Th. Dijt R. Dijt-Schagen Karin en Rob, Ronald, Richard A. Nout-Dijt W. G. Nout Linda en Bertus, Sandra en Adrie Wouter en Wendy M. Ran en achterkleinkinderen Den Helder, 26 juni 1995 Correspondentie-adres: Schoolstraat 27, 1794 AS Oosterend. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op vrijdag 30 juni om 10.30 uur in „St. Jan", waarna de crematieplechtigheid om 13.00 uur in het crematorium, Haring- huizerweg 3 te Schagen zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren donderdag 29 juni van 19.30 tot 20.30 uur in „St. Jan" en na de crematieplechtigheid in het crematorium. op veerhaven 't Horntje versche nen 298 deelnemers. Er hadden zich 304 personen aangemeld, maar zes kwamen niet opdagen. De om half zeven gestarte Texelaar Harry Bakker was om 14.20 uur als eerste rond. Vijf minuten later arriveerde de eerste overkantse deelnemer, die om zeven uur van de boot was gekomen. Hoewel sommigen op het laatst proble men kregen en de Rode Kruis- dames menig blaar moesten prik ken, bleef het aantal uitvallers be perkt tot zestien. Vernielingen. Aan de Koger Epe- laan geparkeerde auto's zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ver nield. Spiegels, antennes en een Mercedesster werden door vanda len onder handen genomen. Wie is er niet bang voor spinnen? En wie griezelt niet bij de aanblik van glibberige slangen en hage dissen? Van 12 juli tot en met 24 augustus wordt in hst partycen trum Calluna een tentoonstelling gehouden met veel van deze fa scinerende monsters. Uiteraard veilig achter glas.... Eén van de opmerkelijke dieren die tijdens de expositie kan worden bewonderd is een Goliath vo gelspin, die zo groot als een stoep- tegel kan worden. „Die bijt dwars door je hand heen, als hij daar zin in heeft", vertelt Paul Poth van reptielenhuis De Oliemeulen, die de tentoonstelling organiseert. Verder zijn er schorpioenen, slan gen, varanen, agamen, gekko's, pijlgifkikkers, miljoenpoten, kak kerlakken, krekels en de gevreesde treksprinkhanen die in Afrika enor me schade aanrichten. Uiteraard bevat één van de bakken ook een beruchte zwarte weduwe, wiens beet dodelijk is. De expositie is te bezoeken van 14.00 tot 22.00 uur, entree f 5,- (kinderen en 65+ f3,50). VERVOLG VAN PAGINA 1 gelegenheid gaf om in te spreken, ontstond gisteravond min of meer een discussie over de noodzaak van windenergie. „Uit een recent onderzoek van Shell blijkt dat win denergie de komende 50, 60 jaar hard nodig is", betoogde Roeper. „Het is slechts een druppel op de gloeiende plaat. Zelfs als de mo lens optimaal rendement leveren, kun je slechts 10% van de ener giebehoefte in Nederland dekken. En dat lukt alleen als je het land bomvol molens zet", stelde be zwaarmaker Kees Kersting. Dirk van der Ham van de Stichting Windenergie Noord-Nederland, die optrad als woordvoerder van de in itiatiefnemers Simon Vlaming en Nico Boersen, erkende dat winde nergie geen duurzame oplossing is. „Maar andere oplossingen zijn dat ook niet, terwijl de energie- voorraad van de aarde opraakt. Onze kleinkinderen komen voor het probleem van energie- schaarste te staan. Daarom moe ten wij nu onze verantwoordelijkheid nemen. Mis schien zijn de windmolens over een halve eeuw niet meer nodig. Het voordeel is dat je ze ook een voudig weer kunt afbreken." Doorvechten Tot de bezwaarmakers behoorde ook het bureau Oranjewoud, dat betrokken is bij een ander wind molenproject. Begin dit jaar ketste een plan voor vijftien turbines op de Eierlandse dijk af, maar men is bezig met een nieuw, kleinschali ger park. Oranjewoud beroept zich op rechtsongelijkheid, nu het plan van Vlaming en Boersen wèl een kans krijgt. Verzocht wordt beide plannen gelijk te behandelen door de artikel 19-procedure stop te zetten en te wachten op de dis cussie over het nieuwe bestem mingsplan. Volgens de tegenstanders blijkt hieruit dat het toestaan van twee windmolens de weg vrijmaakt voor een veel groter park. De be zwaarmakers zullen daarom - indien nodig- doorvechten tot de hoogste instantie. Er heeft zich echter onverwacht nóg een mogelijkheid aange diend, zo bleek na afloop van de hoorzitting. De provincie heeft namelijk een fout gemaakt in de procedure inzake de vaststelling van het streekplan, waarin o.a. de lokaties voor windmolens op Texel zijn aangewezen. Hierdoor is het mogelijk om tot half juli nieuwe bezwaren in te dienen. De actiegroep is dat vast en zeker van plan. ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Eenvoudig en niets-eisend was haar leven. Fantasierijk, verstandig en veel warmte en liefde heeft ze aan ons gegeven. Totdat hqar ziekte, waardoor zij eenzaam leek, geen uren in de dag en geen dagen in de week. De omgeving zo wazig als de mist, haar herinneringen bijna uitgewist, is onze moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder overleden na een VA jaar durende optimale verzorging in het ver pleeghuis. Ze was voor ons een unieke vrouw die de kunst bezat te leven. Maria Johanna von Pickartz 4-2-1911 t 24-6-1995 Den Burg: Willy en Amaranda Simon Rika Klaas en Mary Hans en Hanny Houten: Hans en Elly Kleinkinderen en achterkleinkinderen De crematie vindt plaats op 28 juni 1995 om 15.00 uur te Schagen. Gelegenheid tot condoleren na de crematie. Correspondentie-adres: M. J. van der Meer-Rijk Molenstraat 54, 1791 DM Den Burg. Lieve oma al onze herinneringen aan u zullen we koesteren, 't Was altijd fijn om bij u te zijn. U was een échte oma. Liefs, Wies en Ralf Bob, Tom en Roel Sieme-Jan en Christa Ed, Stephanie Mariëtte en Erik Els en Sico Yoni Monique en Erwin Corina en Lennart Cindy en Danny Margret en Jan Freya Sarah Arthur Barend Na een moedig, geduldig gedragen lijden, is van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Annie van der Meer 5 maart 1938 t 25 juni 1995 Onze dank gaat uit naar de medewerkers van „Nieuw Unicum" te Zandvoort, voor de goede verzorging die Annie gekregen heeft. Uit aller naam: M. Vonk-van der Meer Correspondentie-adres: Oost 2, 1794 GP Oosterend (Texel). Er is gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren op woensdag van 16.00 tot 16.30 uur in het uitvaartcentrum aan de Poststraat 7 te Zandvoort. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden donderdag 29 juni om 15.15 uur in crematorium Velsen, Duin en Kruidberger- weg 2-4 te Driehuis-Westerveld. Tevens zal er na afloop van de plechtigheid gelegenheid zijn tot condoleren in één der ontvangkamers van het crematorium. ALGEMENE KENNISGEVING Op 23 juni 1995 is geboren en tot ons groot verdriet overleden onze zoon Sveder Reinoud Alexander Fleur C. van Duyl Henk W. van der Veer Schoudieck 63, 1791 WE Den Burg. Gisteren lachte de were F me nog toe NitioiMil Riumifonil» 1M, WiJITIMl Geboren 24 juni 1995 Wesley Delon Zoon van: Jerry Mast en Diana Ooyevaar Hertog Albrecht- straat 359 1611 GK Boven Karspel Tel. 02285-17064 en Bakker geniet als Gelein pronkt met de eerste CD. (Foto Gorard Timmorman) eerv aantrekkelijk museum. Dat kunnen we versterken door het te koppelen aan een schip. Maar de bouw daarvan zie ik liever op de haven gebeuren. De haven heeft meer historische aspecten. Dat is een betere plek dan dat bassin buiten het dorp." Leuke ideeën over oude huisjes zijn bij Kuiper ook welkom, maar Let's rock! Onder dat motto dansten genodigden bij de presentatie van de nieuwe CD van The Shakin' Legends vrij dagavond de benen uit hun lijf. Collega-muzikanten ver rasten de rockband die dit jaar het tienjarig jubileum viert op enkele aanstekelijke gastop tredens. Het droeg bij aan een sfeervolle avond in het nieuwe Lindeboomzaaltje. Gelein Jan sen, peetvader van de Texelse popmuziek, viel de eer te beurt de eerste CD in ont vangst te mogen nemen. De compactdisk waarvan er 500 zijn geperst, is voor Tl9,9 5 te koop in The Music Store, maar zal ook tijdens het Texel se toernee worden aan geboden. ishartstikke leuk dat die da rn enthousiast zijn en wij i graag gezamenlijk in de naar zoals hun plan er nu lis het wel degelijk concur- voor het Maritiem en Jut- aseum." Jan Kuiper van ling Texels Museum nuan- dtopmerkingen van de On- imende Vrouwen in de i trant. r vindt het jammer dat de ven pas vorige week contact en opgenomen met hem. rhoud heeft het plan om een schip na te bouwen en daar oort openluchtmuseum aan [pelen veel raakvlakken met estaande museum in Oude- I. „yVe mikken op dezelfde roep." LM heeft al langere tijd plan- ude huisjes na te bouwen, enodigde procedures zijn oor al gevoerd en de bouw- jningen zijn binnen. Kuiper jdt dat er ruimtegebrek is op neinvan het MJM. „We heb- pen ruimte, het eerste huisje seizoen gebouwd." Betere plek mper ziet wel wat in het plan ie vrouwen om een loods- ner na te bouwen, maar wil ar realiseren binnen het ka an het MJM. „We hebben

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3