Iraanse avond voor speelplaats school 1-2-3 regeling in alle exelse horecabedrijven Toch uitbreiding mogelijk appartementen De Valk? Spontaan gezamenlijk initiatief: Oorkonde voor scheidend organist Piet Krayma Veel duidelijker door uniformiteit" TEXELSE^" COURANT -* UITGAAN OP TEXEL 1 uur: 2 uur: 3 uur: Val van brommer BEZORGERS TEXELSE COURANT Jubileumblad Historische Vereniging Stijldansen x: -- DINSDAG 27 JUNI 1995 te gast bent in het asielzoe- lentrum in De Koog kun je re- op een gastvrij onthaal en illjke maaltijd. Direct betrok- weten dat al lang. maar op ag 4 juli kunnen ook andere liefhebbers hun hart op- Dan staat een „Iraanse j" op het programma, met llen en muziek uit Iran. De mgst is -na aftrek van voor speelattributen bij jdelijke) school voor vluchte- ikinderen in Oudeschild. ,ond m Partycentrum Calluna om zes uur met een tradi- le theeceremonie. De maxi- vijftig deelnemers, die 50 per persoon betalen, krij- i«rvolgens een maaltijd, be- geserveerd door Iraanse die op Texel verblijven. De n woont in Motel Texel en er om bekend dat zij graag Kuur van haar land uitdraagt, leelnemers moeten rekenen volle avond, want het diner niet „op z'n Hollands". „Bij noet het eten binnen een uur jn, en dan ben je nog be- ild. Maar in die landen is het al dat je enkele uren bezig vertelt Ruud Boom van het centrum, die samen met itelmgenwerk Texel het initia- eeft genomen. plaats is kaal en er zijn weinig speeltoestellen. Vandaar dat deze Iraanse avond is gekoppeld aan een actie om het terrein leuker in te richten en speelattributen te ko pen", aldus de Oudeschilder. Creatief Corrie Boon, onderwijzeres op de school, toont zich verheugd over de actie. „We maken er hier het beste van en kunnen rekenen op medewerking vanuit Oudeschild. Een provisorische zandbak is momenteel een van de weinige speelattributen op het schoolplein. vonden isolatieschuim en nat zand een „heerlijke" pap te bereiden. Verderop dient een grote houten kist, afgestaan door de naastgele gen zaak De Twee Paardjes, als hut. Met dekens, doeken en knij pers richten de kinderen hun on derkomen in. Voor de rest kunnen ze zich ver maken in twee provisorische zand bakken, met zand gevulde oude tractorbanden, en hangt er een basket. Veel kinderen zijn echter nog te klein om de zware bal door de hoge ring te gooien. De bijna geheel geasfalteerde, door een heining en bouwhekken omringde speelplaats grenst aan de drukke Schilderweg. Ernaast parkeren auto's voor De Twee Paardjes en Sportschool Texel. Ook schoonmaakbedrijf Vinke be gint er met nieuwe bedrijvigheid. In overleg zal worden bekeken hoe de kinderen over een goed en vei lig plein kunnen beschikken. Ver der onderhandelt de gemeente met de eigenaar van het gebouw over een aantal inpandige aanpas singen die de onderwijssituatie ten goede komen. De Iraanse avond ten behoeve van speelattri buten is dus een mooie aanvulling. IFoto Frans Hopman) Geen wijn... voorbereiding nam Boom iet op met de Iraanse ambas- Toen hij aankondigde dat er is de avond ook Iraanse wijn zal worden geschonken, keek de ambassade daar vreemd van op. In het streng islamitische Iran is al cohol immers uit den boze... Boom had het een ietsje te mooi voor gespiegeld. Toch vond de ambas sade het idee wel leuk. Inmiddels heeft de Texelaar een verzoek in gediend voor medewerking in de vorm van o.a. vlaggen, posters en andere attributen. Boom vertelt dat het idee niet nieuw is. „Ik hoorde op de radio dat het ergens anders enorm was aangeslagen. Het leek me leuk om eens iets met 'vreemd' eten te doen. Bovendien ben ik getroffen door de omstandigheden waarin de kinderen in het Groothandel scentrum buiten spelen. De speel- Hoewel we méér nodig hebben, kun je van de gemeente ook niet altijd maar verwachten dat ze bijspringt. Daarom zijn we blij met dit initiatief." Een rondje over schoolplein leert dat de kinderen zich met weinig moeten vermaken. Creatief als ze zijn, lukt dat meestal ook wel. Een paar meisjes zijn bezig om van ge- Momenteel wordt door twee do centen, Corrie Boon en leke Tes- sel, les gegeven in twee noodlokalen. De kinderen van 4 tot 14 jaar zijn verdeeld in twee leeftijdsgroepen. Kinderen, die veel aandacht nodig hebben, omdat zij in hun jonge le ven al veel hebben meegemaakt. Belangrijkste doel op school is dat zij zo snel mogelijk de Nederland se taal onder de knie krijgen. De twee onderwijzeressen werken samen met de Bruinvisschool uit Oudeschild en krijgen vrijwillige hulp uit het dorp. Zo helpen drie leesmoeders de kinderen bij het lezen van teksten. „Soms hebben ze in het land van herkomst heel andere letters ge leerd. Er wordt door de moeders met veel liefde en geduld aan ge werkt." systeem heeft zich in de praktijk bewezen, maar omdat iedereen meedeed, was de onduidelijkheid groot. Om tsan een eind te maken heeft de Texelse horeca beslo- dlemaal mee te doen aan de 1-2-3 sluitingsregeling. groepen uitgaanders kwa- „Ga dat maar eens aan toeristen vroeger massaal de straat op uitleggen. Erg onduidelijk alle le kroegen dicht gingen en daar het feest voort. De regeling is enige jaren gele- sdacht om deze nachtelijke at terug te dringen. De rusti- inikkeling wordt bevorderd om 01.00 uur de deuren todat publiek alleen nog buiten kan, niet meer naar nen om 02.00 uur de mu iachter en het licht aan. De ven dienen om 03.00 uur le zi|n. Onduidelijk En convenant konden horeca- ven meedoen aan de rege- V/ie dat niet wilde hield ge bet oude systeem: sluiten 2.00 uur. maal", aldus Jook Nauta, voorzit ter van Horeca Nederland afdeling Texel. Hij weet niet precies hoe veel bedrijven meededen aan de 1-2-3 regeling. „Ik ben nog maar pas in functie, vandaar." Omdat ook de controlerende in- Het Texels Christelijk Mannenkoor en de Doopsgezinde gemeente in Oosterend hebben zondagmor gen afscheid genomen van hun vaste organist Piet Krayma. Dat gebeurde conform zijn eigen wens tijdens een sobere dienst in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. „Want bescheidenheid ken merkt deze sympathieke organist, één van de grootste die Texel heeft gehad", prees Dirk Tatenho- ve, voorzitter van het mannen- J'Plef Krayma voor de laatste keer achter het klavier in de Doopsgezinde kerk r {Foto Dirk Kuiter) koor. Voor Krayma's buitengewone verdienste onder scheidde hij hem met een oorkon de en vielen ook andere geschenken de organist ten deel. Krayma's kwaliteiten als orgelspe ler staan buiten kijf. Hij staat be kend als een heel bekwaam vakman, voor wie geen stuk te moeilijk is. Krayma (75) doorliep in Groningen een degelijke muzieko pleiding. In de grote kerk aldaar plaatste zijn leermeester hem op zijn twaalfde achter het orgel om de dienst te begeleiden. De passie waarmee hij toen het kerkorgel bespeelde, is hij sindsdien niet meer kwijtgeraakt. „Een organist die het beste tot zijn recht komt op een kerkorgel. Hij voelt zich op de pedalen en dubbelklavier als een vis in het water en beheerst als één van de weinigen moeilijke klassieke werken. Een gepassio neerd orgelspeler en begeleider van kerkzang die node zal worden gemist", onderstreepte Tatenhove zijn kwaliteiten. Geliefd Maar ook als mens dwong Krayma respect af. Zijn bescheidenheid en sympathieke uitstraling maakte hem geliefd in de Doopsgezinde gemeenschap, bij het mannenkoor en bij de Singers of the Lord die hij evenals solisten ook begeleidde. „Achter de schermen had hij een grote culturele inbreng." Zijn geliefde hobby liet hij thuis op zijn Johannus orgel regelmatig doorklinken. Wegens zijn voorlief de voor Bach schonk het mannen koor hem de op CD verzamelde werken van deze componist. Na mens de Doopsgezinde gemeente bedankte mevrouw Keijser hem voor zijn diensten. Intussen buigt het Christelijk Man nenkoor zich over de vraag wie Krayma gaat opvolgen. „Het zal niet makkelijk zijn een organist of pianist van zijn kaliber te vinden. Maar we houden ons aanbevo len", aldus secretaris Klaas Hayma (tel. 15075). Geen We Iedereen is I toegang gaan rustig 1 meer afbouwen naar huis 1 De nieuwe Horeca Texelvoorzitter met de duidelijke sticker. stanties regelmatig in de war raak ten, heeft burgemeester Van Rappard de horecamensen ge vraagd allemaal mee te doen aan de regeling. De ervaringen in de praktijk zijn erg positief, vandaar dat iedereen ertoe bereid was. Nauta: „Natuurlijk is niet iedereen gelukkig met het systeem. Maar het alternatief is een nieuwe rege ling die door hogerhand wordt op gelegd, en die zal altijd op een vroeger sluitingsuur uitdraaien. En dat is uiteraard helemaal niet de bedoeling van de horeca." Slikken of stikken dus? „Nee", vindt Nauta. „Het is een functio neel systeem, maar het staat of valt met de bekendheid." Om die te verbeteren is een sticker ont wikkeld die door de gemeente is verspreid. Niet alleen horecagele genheden hebben een exemplaar gekregen, ook campings en hotels kregen er één in de bus. „We ho pen dat die op een duidelijke plaats worden opgehangen, om zo alle toeristen op het eiland te be reiken." Sancties Nauta geeft aan dat excessen niet kunnen worden voorkomen door de regeling, maar door de ge dragsbeïnvloeding is de overlast afgelopen jaren duidelijk gedaald. „Het is verder de verantwoording van iedere ondernemer om er in de bedrijfsvoering rekening mee te houden. Je moet maatregelen ne men om ervoor te zorgen dat men sen een beetje kalm je tent verlaten. Dus niet alleen maar vol gieten en zakken leeghalen. Eerst een beetje dimmen." De horeca-voorman erkent dat zijn instantie geen sancties heeft voor ondernemers die zich niet aan de regeling houden. „Of we dan een Eigenaar S.T. Lups van apparte mentenboerderij De Valk vindt dat de gemeente met twee maten meet bij het toekennen van uit breidingsmogelijkheden aan be staande recreatiebedrijven. Hij wil zijn nu acht appartementen tellende complex met 25% uit breiden maar kreeg dat ondanks hardnekkige pogingen gedurende twee jaar niet gedaan. Vorige week uitte hij zijn ongenoe gen daarover in de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid, naar aanleiding van een soortgelijk ver zoek van E. van der Linde in De Cocksdorp die wél medewerking krijgt via een artikel 19-procedure. Ook in dat geval ging het om inwil liging van een „verlate inspraa kreactie" op het bestemmingsplan buitengebied. Volgens wethouder Daan Schilling was er een belang rijk verschil tussen beide zaken, want Lups had geen concreet bouwplan met tekening toen hij zijn verzoek deed. Lups was duide lijk boos over die opmerking en voerde aan dat men dat wel eens tegen hem had kunnen zeggen. Hij had geen tekening ingediend om dat hij geen kosten wilde maken voordat hij de principetoezegging had dat zijn plan aanvaard zou worden. Het voorlopige oordeel van de commissie kwam erop neer dat in elk geval rechtsgelijk heid moet worden betracht. Erna Eelman wees wel op consequen ties als b en w beginnen met het inwilligen van „verlate" verzoeken in het kader van de inspraak. Ze was er zeker van dat zich dan nog meer gegadigden zullen melden die alsnog hun bedrijf willen uit breiden. Voor Lups lijkt de zaak in elk geval nog niet hopeloos. ING-bank Een andere artikel 19-zaak die gis teravond discussie uitlokte, was het plan van de ING-bank om op de plaats van de voormalige Turbo en VVV-kantoor op de Groene- plaats een nieuw bankgebouw te stichten. Echt enthousiast was de commissie niet omdat van een bankgebouw niet de broodnodige verlevendiging van de Groene- plaats kan worden verwacht, maar de meerderheid ging accoord. Jaap Vlaming van Groen Links was echter tegen, mede omdat hij van het bankgebouw een auto- aantrekkende werking verwacht te. Ook Hans Roeper van de PvdA oordeelde negatief. Dick Drijver riep het college op zich nog eens te beraden over de Groeneplaats in het algemeen. Ondanks alle maatregelen die daar de laatste jaren zijn genomen is het nog steeds geen aantrekkelijk plein. Hij vond dat het college „voorzetten" moet geven wat be treft ideeën en was niet afkerig van de gedachte om de belang hebbende aanwonenden finan cieel te laten bijdragen aan plannen. Winkel Ook het verzoek van de heer Swit- ser die voor het adres Wilhelmina- laan 3 (vlak bij de hoek Julianastraat) een detailhandels bestemming wil, riep verzet op. Switser werkt thans met tijdelijke vrijstelling. Hij maakt ambachtelij ke producten (vliegers) die ter plaatse worden verkocht. Voor de omgeving is dat niet bezwaarlijk en er is al winkelactiviteit in deze buurt: waddenwinkel en kappers zaak, Erna Eelman (VVD) had er echter moeite mee. Het beleid is er toch op gericht om winkels gecon centreerd te houden in het daar voor aangewezen gebied in het centrum, wat ook wordt aangege ven door het distributieplanolo- gisch onderzoek? Jan Koolhof van het CDA had om dezelfde reden ook bedenkingen evenals Dick Drijver van Texels Belang. Angst voor precedentwerking speelde een rol. Hans Roeper (PvdA) en Pieter de Groot (D66) vonden de beperkte opzet waarom het hier gaat, wel acceptabel. Laatstge noemde had aanvankelijk gedacht aan oneerlijke concurrentie omdat de grond hier goedkoper zou zijn dan in de echte winkelstraten van Den Burg, maar makelaar Hans Eelman had hem voorgerekend dat het weinig uitmaakt. Grond voor zowel woningen als winkels kost altijd rond de f200,- per m2. Een 35-jarige Amsterdammer schrok zondag op de Stengweg bij De Cocksdorp van een tegenlig ger. Hij raakte in de berm en kwam ten val. Daarbij liep hij schaafwon den aan zijn been op. De bromfiets was licht beschadigd. K iFoto Tessa de Graafi) praatje komen maken? Dat sluit ik niet uit." Dus iemand die zijn jas binnen heeft laten liggen, niet meer erin laten? „Ach, alles in het redelijke. We gaan geen lijst met uitzonderingen presenteren." Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Historische Vere niging zijn deze maand twee bla den verschenen. Leden hebben beide exemplaren inmiddels ont vangen. Andere belangstellenden kunnen terecht bij de Texelse boekhandels. In het reguliere juninummer van het kwartaalblad staat een verhaal over het kinderboek van G. Fenijn, dat zich op Texel afspeelt. Verder staan er delen in van een dagboek van een doopsgezinde predikant uit de jaren 1777-1790. Het vergaan van de TX 58 in 1894 wordt gememoreerd, evenals de schapenhouderij in 1792. Ook staat er een verhaal in over plag genhutten en de Westermient. Uit smijter is de rubriek Tessels Prate. In de extra jubileumuitgave wordt de bedijking van Burgernieuwland en Waalenburg behandeld. Daar naast is aandacht voor de bema ling van enige polders. Dit verslag is gebaseerd op een diepgaande studie van J.C. van der Pijl. In het Eierlandse Huis te De Cocksdorp wordt zondag een stijl dansavond gehouden, aanvang 20.30 uur. Iedereen is welkom, de toegang is vrij. Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Martijn Beers Barry v.d. Veen Alexander Elias Hans van Es Floortje Janssen Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Marga Boon Mevrouw A. Mulder Jacqueline Leijen Jitse Betsema Susan Kooiman Björn Boerhorst Petra Hin Peter Broekman Martijn Barendregt Sophia Boon Susan Boon Piet Leegwater Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Freek-Jan Buijsman Trisha Koster Rob Bor J. Hillen Ricardo de Graaf Evelien Veeger J. Flier Erwin Goënga Tobias van der Zee Daniëlle van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. vr.tc Ward Terpstra di.tc De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Kofbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pont- weg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Pontweg 72, 77, 84, 89 Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw., Oorsprongw., Holland- sew., Hoofdw. (ged.) Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Haller- weg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterw. Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45, Pontweg 91-95, Akenbuurt, Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 'S 12573 15579 12038 14301 16831 10022 14030 10131 13640 14478 10443 12763 19258 17956 16344 18235 13956 14970 17908 16362 11231 16474 18307 18403 18635 18869 14375 19582 12836 19395 14216 12229 14607 15365 18915 19653 11653 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burgwal, P. v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Mo lenstraat, Molendwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat. Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaan straat Den Burg A1: ,,St. Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernardlaan 50- ..even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh. Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelminalaan 7 -... oneven en 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145-. oneven en 60- even; W van Beierenstraat, Boo- gerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76- even, lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waal derstraat 2-48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 one ven en 20-146 even, Slingerweg 21-27.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5