Windstilte en mist spelbrekers surf-EK iropese watersporttop wacht geduldig Strandbaas Huizinga al 3 weken vrijwilliger TEXELSE 7 couRANT etsers hadden km tegenwind Zondagsschool houdt spelletjesmiddag Cursus: werken in een winkel Spoedig nieuw besluit „Blom" Kampioenschappen tennisjeugd Van Lubek tussen triathlon-toppers en begeleiders met bloemen bij DINSDAG 27 JUNI 1995 iago dat het op Texel bijna waait en zonnig is heeft dit nd een flinke deuk opgelo- e windmeter van de organi- van de Europese iienschappen surfen die de- ek worden gezeild bij paal ef steken bij tien knopen, neden de limiet van de In- ona| Funboard Class Asso- (IFCA). En was het niet de dan was het wel de mist het water die de surfers nd hield. De watersporters iwen er op dat de weergo- ;h de resterende week van tere kant laten zien. organisatie zal het niet lig- e Stichting Texel Race ge- uitstekende reputatie als 3t om het houden van grote mementen en dat was de windverwachting de reden voor de IFCA en de andse watersportbond om dSpice European Funboard «onship 1995" op het te houden. amsatoren lieten niets aan val over. „We zijn uitgegaan jrsstatistieken van de laat- i|aar op Texel in deze week. je elk jaar surfen", staar- .tnjdleider (principal race Maarten Sikkema zaterdag Surfer Tjitse Spitse knapt een uiltje in z'n wat beteuterd over het mistige water. „Het KNMI voorspelde van daag 13 tot 19 knopen. Maar het waait maar tien." Amper drie Beaufort is echter te kort voor de geroutineerde wedstrijdsurfers. „Zelfs een zeiler van 75 kilo moet over het golven kunnen scheren, zonder teveel water te verplaatsen", aldus de Bruno de Wannemachter, die na mens de IFCA toeziet op een cor rect wedstrijdverloop. Hoewel hij verbaasd is over de matige wind, is de goedlachse Belg nauwelijks to verdrijven sloegen de surfers aan het volleyballen surf trailer. verrast. „Het noodlot lijkt ons wel te achtervolgen. Vorig jaar in Spanje liet de wind ook al verstek gaan. De reisbureau's informeren zelfs al tevoren waar dit jaar het EK wordt gehouden. Dan weten ze tenminste zeker dat het mooi weer wordt", knipoogt hij. Zondag ging het parcours schuil in de mist, ter wijl op de rest van het eiland volop de zon scheen. Juiste beslissing Mark Petterson, één van de Britse surfers, kan er niet mee zitten. „Het is een juiste beslissing van de organisatie om nu niet te gaan varen. Er is niets ergers om te moeten racen als de weersom standigheden niet goed zijn. Elf knopen is het minimum." Teveel wind is ook weer niet nodig. „Het hoeft ook niet elke dag te waaien. Dat was vorig jaar in Denemarken het geval. Ik stond elke dag op de plank. Ik heb wel een maand nodig gehad om weer bij te komen." Metgezel Michel Birt begint het wachten inmiddels aardig beu te worden. „I like racing or sleeping, but not waiting." De Britten behoorden tot de 163 deelnemers aan de EK, met afge vaardigden uit twintig landen. Over de organisatie zeggen ze niets dan goed. „Alles is tot in de Iddtste boot arriveerden de leden van toerclub Taxi )die afgelopen weekend van naar Texel hadden gefietst javond op het eiland. Door de noordenwind -die voort- Iop kop stond-, vele lastige s, de grote afstand en de jn zagen de toerfietsers te- twee zware dagen, legde de groep in 34 uur tm af. Tien procent langer voren berekend, wat vooral doordat de Texelaars beide enkele malen de weg kwij- ?n. Daarentegen hadden ze lijks materiaalpech; slechts si klonk de kreet „lekke moest materiaalman Cees He met Cees Vinke in een 3gen steeds in de nabijheid groep bleef, nog flink in ac- nen. Nadat de fietsers zater- >nd om 22.00 uur bij het in het Belgische Tienen we ggekomen, ging Ran aan de m olie bergverzetten te ver- door tandwielen die beter het vlakke" geschikt zijn. half één 's nachts was hij snel zijn bed in te duiken, drie uur ging de wekker alweer... Ook voor Ran was deze Parijs-Texel dus „afzien". Gelukkig voor hem en de deelne mers reed er ook een verzorgings wagen mee. Ronald en Betty Kuyper gingen telkens een stuk vooruit om de groep met koffie, broodjes, soep, opbeurende woor den en andere middelen in de ver eiste geestelijke en lichamelijke conditie te houden. Hoofd en be nen werden vooral door de nim mer verzakende tegenwind zwaar op de proef gesteld. Zelfs heuvelaf moesten de fietsers nog bijtrap- pen. Voor de zwaarste man, de meefietsende voorzitter Jan Kuy per, was de heuvelachtige rit op het eind teveel. De laatste kilome ters liftte hij daarom in een vên de volgwagens mee. Zondag voelde hij zich echter weer fris en reed de resterende 330 km goed uit. Dat de jaren niet tellen, bewijst de gemiddelde leeftijd van de deelne mers, die rond de vijftig lag. De pas 60 geworden Dik Haker was de oudste, Jan Zijm was met zijn 38 jaar de jongste. Marijke Stark was de enige vrouwelijke deelne mer. De groep finishte als gebrui kelijk voor de garage van de sponsor in de feestelijk versierde Warmoesstraat, waar familie en kennissen hen met bloemen en applaus ontvingen. puntjes verzorgd. Eten, onderdak en opslag van ons materiaal", wijst hij op de kostbare surfui- trustingen die over het strand ver spreid liggen. Wachten gewend Trekkers die worden bestuurd door chauffeurs onder de ruim zeven tig, voornamelijk Texelse vrijwilli gers, zorgden ervoor dat hun aanhangwagentjes met spullpn op het strand werden afgezet. Een enkele deelnemer die met zijn lan drover het strand opwilde, werd hiervan door de organisatie weer houden. Ondanks het gebrek aan wind, bleef de sfeer onder de surfers goed. „Ze zijn het wachten wel gewend", aldus mede-organisator Frans Botweg. „We hebben opzet telijk acht dagen voor het kam pioenschap uitgetrokken. Dat zitten er altijd wel een paar gunsti ge dagen tussen. Jn theorie kan het kampioenschap in twee dagen worden gezeild. Eerst heb je de course race. Dit is e^n lange baan met een kruisrak, een halve winds rak en een aantal gijpboeien. Ver der is er de slalom, waarbij de snelheid van groot belang is. Bij een gunstige wind wordt een wave-performance gevaren, die spektaculair is voor publiek. De surfers varen verplicht op zoge naamde standaard-planken, die dus voor iedereen te koop zijn. De landenteams presenteerden zich zaterdag. De opening in de EK-tent op het strand werd opge luisterd door de Dansgroep Oude Dansen. De in klederdracht gehul de Texelaars waren blijkens het ap plaus een schot in de roos. De teams etaleerden het land waar ze vandaan kwamen met bordjes die speciaal door vrijwilliger Ed Witte waren gemaakt. Afgezien van de Europese landen (20), is ook Na- Tekort wind of niet, enkele surfers bij paal 28 stapten toch maar op de plank. mibië vertegenwoordigd op het Open EK. Teleurstellend Zondagmiddag, toen het erop leek dat de wind aantrok, vond de eer ste officiële start plaats. Omdat het snel minder ging waaien, werd de race echter weer afgeblazen. Toch wel wat teleurstellend voor kanshebber Alexander Hoekstra. „We komen toch voor het surfen. En de sponsors zien ons ook liever op het water." De Friese Tjitse Spitse kan er niet mee zitten. „Ik werk me het hele jaar rot. Ik kom hier voor de rust en verveel me geen moment." De zondagsschool van de Her vormde gemeente Oosterend houdt het komende weekend een feestelijke actie om geld in te za melen waardoor arme kinderen in Irian Jaya (Nieuw-Guinea) in staat worden gesteld onderwijs te volgen. De organiserende leidsters van de zondagsschool hebben een evene ment in elkaar gezet, dat zowel voor jong als oud aantrekkelijk is. Zaterdagmiddag 1 juli is er koffie drinken in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Daar kunnen kaarten (f5,- voor volwassenen en f2,50 voor kinderen) worden ge kocht voor de spelletjesmiddag, die een uur later in de muziektuin begint en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Op het terrein is koffie, cake, frisdrank e.d. verkrijgbaar. Zondagochtend wordt om 9.30 uur in de Hervormde kerk van Oosterend een gezinsdienst ge houden die ook in het teken staat van Nieuw-Guinea. De kinderen hebben een toneelstukje ingestu deerd en geven een play back uitvoering van een papoealied. Wat zou er van de vele wa tersportevenementen te rechtkomen zonder de hulp van veel vrijwilligersWeinig dus. Voor de Europese surf- kampioenschappen die deze week wordt gezeild en waar nota bene geen Texelaar in meevaart, zijn er zo'n zeven tig op de been. Sommigen maken het wel erg bont. Neem medewerker Willem Huizinga bijvoorbeeld. Op 9 juni begon hij aan de voorbe reiding voor het catamaran- rondje en is inmiddels aan z 'n derde vrijwilligersweek bezig. Het karwei begon voor Huizin ga al veel langer geleden, toen hij de bordjes schilderde waarop de namen van de 21 deelnemende landen staan aangegeven. „Allemaal in het Engels. Een hele klus." Toen kwam het Rondje. „Eerst een week opbouwen en toen weer afbreken. Als baas van „het strandgebeuren" bij paal 28 begonnen Huizinga en zijn companen vorige week aan de voorbereiding voor het EK, zoals het opzetten van de tent en het plaatsen van hekken om de kostbare surfuitrusting te beschermen. Die bleek om vangrijker dan gedacht, wijst hij naar het materiaal van de Denen. „Ik wist niet wat ik zag toen de trailers kwamen. 27 Deelnemers en ze hadden allemaal acht planken mee met verschillende zeilen. We konden de hekken nauwelijks aanslepen Maar voor 161 surfers en hun aanhang die dik een week op het strand verblijven is meer nodig. „Kijk, daar staan de douches, toiletten en het ag gregaat. Voor de watervoor ziening konden we al het tyleenslang voor het Rondje hier zo weer uitrollenDe brandstoftanks verderop zijn nodig om het rollend en va rend materieel aan de gang te houden. Dat raakte nog wel eens vast op het mulle zand waarmee het strand dit voor jaar is opgehoogd. „Wat een ramp." Overigens maakte de zandsuppletie diepe indruk op Bruno de Wannemachter van de IFCA. „Zo, dat hebben jullie mooi voor ons geregeld." Drie weken vrijwilligerswerk, is dat niet wat veelHuizinga: „Het is mijn manier van va- kantievieren. Ik heb er bij mijn baas drie vrije weken voor op genomen. Het EK surfen is eigenlijk nog mooier dan het Rondje. Dat is eerst een week bouwen en maar een uurtje of drie varen. Dit duurt ten minste een week. Wees nou eerlijk. Het is toch prachtig hier. Wat een sfeertje. Nou nog wat meer wind." Afgezien van Willem Huizinga zijn er op talloze watersport liefhebbers die er een vrije week voor over hebben om al les in goede banen te leiden. iFoto's Gerard Timmermanl Vrouwen die (weer) aan de slag willen kunnen zich inschrijven voor een cursus oriëntatie op wer ken in een winkel. Daarbij kunnen deelnemers uitvinden of een der gelijke baan iets voor hen is en wat de mogelijkheden zijn. Ter oriëntatie wordt dinsdag 4 juli om 10.00 uur in d'Ouwe Ulo een voor lichtingsmorgen gegeven. De lessen bestaan uit een theore ms che en praktische kennisma king met de detailhandel. Veel vakken komen aan de orde, bij voorbeeld Duits, Engels, Neder lands, Tekenvaardigheid en oriëntatie op computer. Daarnaast wordt aandacht besteed aan ken nis en en vaardigheden die nodig zijn om een opleiding in deze sec tor te kunnen volgen. Bij voldoende deelname start de opleiding half september en duurt tot eind mei. Er wordt vier ochten den per week onderwezen en met huiswerk mee moet worden gere kend op twintig uur werk per week. Tijdens de schoolvakanties worden geen lessen gegeven. Meer informatie is verkrijgbaar bij Mijkje Uittenbogaard (14203/10233) of Sieme Zijm (11741/10233). B en W beslissen binnenkort op nieuw in hoeverre tegen het horeca- en detailhandelsgebruik van het visafhaalcentrum van A. Blom bij de haven van Oudeschild zal worden opgetreden. Volgens wethouder D. Schilling zijn bij een onlangs gehouden zitting van de bezwaar- en beroepsschriften- commissie nieuwe gezichtspun ten naar voren gekomen. Optreden van de gemeente tegen het strijdige gebruik (horeca en detailhandel zijn verboden op een industrieterrein) is tot dusver feite lijk onmogelijk gebleken, omdat de gemeente de kwestie veel te lang op zijn beloop heeft gelaten en zelfs stappen heeft genomen die als legalisering kunnen worden uitgelegd. Vishandelaar Piet van der Star, in deze gesteund door Kees Grootjen van restaurant 't Pakhuus bleven echter aandrin gen, waarna het college besloot een artikel 19 procedure te voeren om de feitelijke situatie van het bedrijf Blom te legaliseren. De ge meenteraad werkte daaraan mee door het nemen van een voorbe- reidingsbesluit. P. van der Star, die zich door een jurist liet bijstaan, diende in het kader van die proce dure een bezwaar in. Bij de bezwa- renzitting die ten overstaan van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid werd gehou den bleek dat de meerderheid van de commissie zich niet in legalise ring kon vinden, zodat b en w besloten de artikel 19 procedure te staken. Van der Star c.s. legden zich daarbij niet neer en verzoch ten andermaal om stappen. Het college wees dat verzoek van de hand omdat bij overleg met de ju rist die de gemeente in de hand had genomen, bleek dat optreden weinig kans van slagen zou heb ben. Tegen deze afwijzing teken den de bezwaarmakers protest aan en de beslissing daarover is nu aan de orde. Strandbaas Willam Huizinga bij een van de door hem gemaakte landenbordjes. 2.08.35 uur finishte. Ze putte voordeel uit de gunstige water temperatuur in de Dommel. Van Lubek stapte na 1500 meter als zesde zwemster aan wal. Tijdens de fietsafstand van veertig kilome ter trapte ze zich zelfs naar de vierde plaats, maar stapte als vijf de af. Bij het hardlopen bewees ze De afgelopen twee weken zijn bij tennisvereniging Deuce de jaarlijk se clubkampioenschappen voor de jeugd gespeeld, onder leiding van Rick Kootwijk. Zowel de jongens als de meisjes waren ingedeeld in drie klassen. A t/m 18 jaar, B t/m 14 jaar en C t/m 12 jaar. Er werd in alle klassen flink gestre den, wat leidde tot de volgende re- haar groei bij deze discipline, door haar positie te handhaven. Ondanks het succes in Nuenen is haar deelname aan de Texelse tri athlon zaterdag nog onzeker. De atlete heeft haar zinnen gezet op de halve triathlon en heeft haar keus nog niet bepaald. sultaten: A meisjes enkel: 1. Ilse Beerling (jeugd kampioene 1995), 2. Femmy Saai. Jon gens enkel: 1 Hans Geus (jeugdkampioen 1995); 2. Koen van Bommel Jongens dubbel: 1. Hans Geus/Ewoud Bakker; 2. Jan Willem Bakker/Yvo Witte. B meisjes enkel: 1 Cyrma Zoetelief, 2. Ma- riélle Nitzsche Meisjes dubbel: 1. Cyrma Zoetelief/Maartje van Hattem, 2. Maaike Krijnen/Marieke Meedendorp. Jongens en kel: 1 Koen van Bommel; 2. Lennard Witte. Jongens dubbel: 1 Lennard Witte/Sander Koomen; 2 Jacob Krijnen/Dolf Kuyper C jongens enkel: 1. Ronald de Porto, 2. Bart Graaf Jongens dubbel 1 Wouter Zijm/Michael Novak; 2. Bart Graaf/Marco Lexmond Tri-atlete Ingrid van Lubek schaart zich steeds meer tussen de vader landse toppers. De Texelse legde op het Nederlands kampioen schap dat zondag in Nuenen werd gehouden beslag op de vijfde plaats. Met minimaal verschil op de nummers twee tot vier vol bracht ze de Olympische afstan den zwemmen, fietsen en hardlopen in 2.12.13 uur. Het kan verkeren, ook in de topsport. Dat ondervonden favo rieten Mieke Hoogzaad en Luciën- ne Groenendijk in het Brabantse plaatsje. De gedoodverfde kampi oenen moesten het afleggen te- de finish van Parijs-Texel. Voorgrond v.l.n.r. Cees Vinke, Cees Ran, Betty en Ronald Kuy- ^en r P'a^se'jJ^"e zee Staand: Loek van Vliet. Dirk Bakker. Jan Kuyper, Marijke Stark, Sjaak Ransdorp, Jan Zijm en Gerard triatnioncorytee UhriStine ue Wit, IFoto Frons HopmanI die bekend met het parcours in

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7