Criminaliteit hoger in zomermaanden b Veiliger dan overkantmaar: Dagje Texel voor Noord-Ierse kinderen TEXELSE J couRANT LiGiebelrheiden everen knappe acteerprestatie Scouting naar de Wereld Jamboree Wat ik zeggen wou... Kunstwerk Texelse foto's in museum Genève Zomeravondconcert door organist Praise kids spelen voor Baptisten Mensen Familieberichten Texelaartjes Vooral qua vernielingen, fietsendiefstallen en auto-inbraken scoort Texel het hoogst in de zomermaanden. Toch is het eiland in vergelijking met de overkant bijzonder veilig. „Die boot ertussen en de sociale controle zijn in jullie voordeel", aldus politiewoordvoerder Rob Koningstein. VRIJDAG 30 JUNI 1995 gieken met gemeenten elders Nederland scoort Texel gunstig het gebied van criminaliteit. De jidheid om aangifte te doen is „t. Volgens Koningstein komt omdat slachtoffers verwach- dat andere eilandgenoten wel hebben gezien. „Aangifte •nvan |e gestolen fiets is op het md normaal. Dat gebeurt aan overkant echter veel minder, heeft men het idee dat dat (i niets uithaalt." de sociale controle worden het eiland ook de nodige zaken lelost. „Texelaars zijn bereid de de te helpen. Door te vertellen wat ze hebben gezien, worden wij vaak op het goede spoor gezet." Niet op slot Hoe het zit met onveiligheidsge voelens op het eiland is niet duide lijk. In Den Helder en andere gemeenten is daar wel onderzoek naar gedaan. Volgens Koningstein valt het vast mee. „Veel Texelaars laten nog steeds hun deur open en sluiten fietsen en auto's niet af. Dat kan eigenlijk ook op het eiland niet meer. Daar schrikken mensen wel eens van. Zeker als er jaren lang nooit iets is gebeurd en in eens wordt twee keer in één tall niet mee voor tien mei- in de giebelleeftijd om ander- m lang geconcentreerd op meel te staan. Dat lukte za- hg in Cinema Texel echter pri- „Het bijzondere leven van üje Jans" is een vertelling, die teen contrast tussen modern glorie tot het eind toe boei- lUeef. nis/es hebben een half jaar jimeelcursus gevolgd bij An ilerghuis. Zaterdag werd dui- dat ze daar veel hebben pieken. m Texel vormde een perfecte m het optreden, dat echter inde filmvoorstellingen door ttwrden geperst, wat vooral opruimers na afloop sHuppels opleverde. Hilletje Jans is een kordaat type dat vermomd als kapitein op een schip vaart. Ze trouwt met een vrouw, wat begrijpelijkerwijs de nodige complicaties oplevert. Het bestaande verhaal is door docente Anneke Berghuis enigszins aan gepast. In het eerste deel werden de Texel se actrices geplaagd door plan kenkoorts. Vooral de vaart in het spel en de tekstbeheersing had den daarvan te lijden. Na de pauze werden deze haperingen echter ruimschoots goedgemaakt. Ook de liedjes die in het verhaal voor komen werden aanvankelijk met schroom, maar later met meer lef gepresenteerd aan de ruim tachtig bezoekers. Jammer dat er geen jongens heb ben meegedaan aan de opleiding. Voor de kindercursus zijn wel altijd genoeg jongens te vinden, maar kennelijk slaat na enkele jaren de verlegenheid toe. tos die meewerkten aan Hilletje Jans" in hun fraaie kostumering. (Foto Simon SmitI maand in hun buurtje ingebroken. Gelukkig is dat op Texel nog steeds een uitzondering, maar het is toch dichterbij dan vroeger. Tja, het eiland is niet helempal afge schermd van de buitenwereld. Als er een brug was zou je helemaal wat beleven." De cijfers Dat (bijna) al het kwade in de zo mer van de overkant komt wordt gestaafd door de cijfers. De wo ninginbraken „deden" het vorig jaar echter het best in mei. „Als het drukker is heb je ook meer kans op betrapping", aldus de po litieman, die uit de cijfers de gun stige invloed van de dorpswachten in De Koog afleest. „De diefstallen uit auto's bijvoor beeld. Die zijn in een jaar tijd met bijna de helft gedaald tot 23." Verkeer Op gebied van alcoholvrij rijden had Texel een gunstige reputatie, maar cijfers wijzen uit dat dat bla zoen wel weer een beetje mag worden opgepoetst. Een stijging van 12 naar 24 proces verbalen. „Intensievere controle", noemt Koningstein als oorzaak. Dat geldt ook voor het aantal snelheidsboe tes: 40 in 1993 en 481 vorig jaar. De eerste helft van dit jaar gingen al 130 hardrijders op de bon. De Postweg is sinds de komst van de snelheidsremmende bochten geen topscoorder meer. „Zowel qua snelheid als alcohol gebruik is er niet veel veranderd. Alleen hebben wij de controle daarop tot speerpunten van ons beleid gemaakt. Dat blijven we ko mende jaren ook doen. De praktijk wijst uit dat je helaas alleen op die manier mensen kunt opvoeden." Drugsgebruik Ook op gebied van drugscriminali teit is Texel maar een kleintje, ten opzichte van de overkant. In 1993 werden twee mannen aangehou den die met een rubberboot drugs aan land probeerden te brengen en een jaar later werden vier hash- en XTC-handelaren gearresteerd op een camping. „We ontkennen niet dat ook op het eiland drugs wor den gebruikt, maar we hebben geen cijfers, geen gegevens. Pas als het probleem in beeld is ge bracht kunnen we kijken of we er gens een vinger achter kunnen krijgen", vertelt Koningstein, die ook heeft gehoord van de commo tie rond vermeend drugsgebruik door schooljeugd. „Uiteraard pro beren we daar meer van te weten te komen. Maar hé, vergelijk dit eens met gevallen aan de over kant. Dat zijn andere verhalen hoor." Door uitwisseling tussen de bu reau's Texel en Den Helder, die in de regio Noordkop één politie- eenheid vormen, wordt gepro beerd ervaringen uit te wisselen en de onderlinge verstandhouding te verbeteren. „Niet dat die slecht is, maar het werk in beide ge meenten is zeer verschillend. Standplaats Texel wordt wel eens gezien als een makkelijk baantje, maar heeft zo zijn eigen lastige kanten." In augustus krijgt de eenheid er vijf nieuwe mensen bij. Dat zal ook voor Texel voordeel opleveren. Ko ningstein: „Het betekent dat je ge noeg mensen hebt om, als dat nodig is, assistentie bij je eigen eenheid te krijgen. Je hoeft er geen mensen van buitenaf bij te halen die van de helft niet afwe ten." De zomerse detachering gaat op dezelfde voet als andere jaren. Jorrina Sietsma, Gerie Vlas, An- nemarie Witte en Linda Smit van Scouting Texel gaan naar de We reld Jamboree 1995 in Dronten. Daar komen padvinders van drie honderd verschillende nationali teiten bijeen voor een verbroederend activiteitenpro gramma. Noordholland zal worden verte genwoordigd door de Willem Ba- rendtsz Groep, waar ook de Texelse meisjes dèel zullen uitma ken. Het deelnemersgeld is bijeen gesprokkend door veel klusjes te doen. Sponsors krijgen na afloop een uitgebreid verslag van het kamp. Wie een dagje wil rondkijken bij de Wereld Jamboree kan op zaterdag 5 augustus mee met een speciale Scoutingbus. De reis kost ƒ35,-. Ook niet-leden zijn welkom. Opge ven kan tot 8 juli bij Blokker in de Parkstraat. Na betaling wordt een plek in de bus gereserveerd. 24 kinderen van 13-16 jaar uit Noord-lerland beleefden giste ren een zonnig dagje Texel. Ze maakten een twee uur duren de rondvaart met de kotter TX 10 „Emmie" van Alfons Boom en werden op het strand van paal 17 leuk bezig gehouden door het vaardig Engels spre kende team van Rekreatie- werk Texel met een strandzeskamp (foto). Te voet ging het daarop naar EcoMa- re, waar het voederen van de zeehonden werd meegemaakt en waar de pasgeboren zee hondjes veel vertedering opriepen. Met de boot van 17.05 gingen de kinderen terug naar Den Helder, waar ze een week ver blijven. Texel was al vaker be trokken bij het bieden van plezier aan Noord-Ierse kinde ren, die als gevolg van de toestand in hun land nauwe lijks meer weten dat het mo gelijk is dat mensen van verschillend geloof leuk met elkaar kunnen optrekken. Ook deze keer werd het mogelijk gemaakt door het Texelse co mité dat daarvoor kon putten uit een speciaal „potje". De nodige medewerking was er weer van dames die de door Timmer en Hema beschikbaar gestelde broodjes en beleg verwerkten. Mogelijk was het de laatste keer dat Noord-Ierse kinderen op deze wijze werden opge vangen. De toestand in het land verbetert, al zal het nog lang duren voordat alle onder linge haat is verdwenen. (Foto Harr> de Graaft Na het lezen van de uitgave van de Historische Vereniging Texel nr-35, juni 1995 - De Westermient en Jac. P. Thijsse over de bron in de helling van de Fonteinsnol met mientgronden vol met de mooiste wilde bloemen en aardige vogels dacht ik aan het ontwerp van het gedenkteken Jac. P. Thijsse. Een glazen Fontein in de Elemertvijver in Den Burg. Leuk van de winter met schaat sende en met sleden gorrende kin deren. Om op te zitten of ertegenaan te gorren. De .commercie'zal het plan wel doorzetten. De Groeneplaats zou echter een betere lokatie zijn. Met de aanstaande bouw van een Tweede bankgebouw naast de Rabobank en het raadhuis zou met een mijns inziens kitschbron Fon teinsnol de Groeneplaats com pleet zijn. Is het niet mogelijk één of meer le den van de Historische Vereniging Texel in de Welstandscommissie op te nemen. Na een weekje Texel word ik er niet vrolijker op. De Koog: Dorpsstraat en bebouwing Nikadel. Den Burg: Groeneplaats. De Cocksdorp: bebouwing De Krim. Onrustige windmolens. Droevig maar waar. Piet de Graaf Bussum Zwart-wit dia's van Texel, ge maakt in de jaren twintig door de Zwitser Burdet, sieren een expositie in het Natuurhisto risch museum van Genève. De tentoonstelling is gewijd aan de geschiedenis van musea- inrichtingen. Taco Pauka en Sietske Dijksen van EcoMare deden de ontdekking tijdens een werkbezoek, waarbij te vens acht musea in Frankrijk werden bekeken om ideeën op te doen. „Vogels in het Texelse land schap, ik zag het meteen", vertelt Sietske Dijksen. Bur det, die bevriend was met Thijsse, kwam veel naar Texel. Hij leerde zijn boezemvriend fotograferen en maakte zelf fraaie opnamen, onder andere van velduilen en lepelaars. Dinsdagavond 11 juli begint om 20.15 uur in de Hervormde kerk te Oosterend het derde zomer avondconcert. Dit wordt verzorgd door de Noord-Hollandse organist Bert Koelewijn. Koelewijn (1953) kreeg op jeugdi ge leeftijd les van de bekende or ganist Rutger van Marijk en van de Utrechtse organist Theo Teunis- sen. In 1979 behaalde hij de akte muziekonderwijs B voor elek tronisch orgel en 1980 de akte voor kerkorgel bij Kees van Hou ten, aan het conservatorium te Amersfoort. In 1989 slaagde hij voor de akte piano als docerend musicus. Verder volgde hij cursus sen voor dirigent. Hij is werkzaam als dirigent van meerdere koren en werkt mee als begeleider bij radio en tv opna men. Samen met het trompetduo Her man en Henk Jan Drost, waarvan hij de vaste begeleider is, maakte hij een concertournee door Cana da terwijl hij ook verschillende CD's met hen heeft gemaakt. Als docent is hij verbonden aan de re gionale muziekschool te Amersfoort. Op het programma staan werken van o.a. Bach, Buxtehude, Tele- mann, Zwart en Lemmens. De organisatie is in handen van de Raad voor het zomerwerk. De toe gang is gratis; na afloop wordt een inzameling gehouden. ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Praise kids, een kinder en tiener dansgroep uit Rijnsburg die door middel van zang, dans en mime het geloof uitdraagt, geeft zater dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur een optreden op de Groene plaats. Ze zijn hier op uitnodiging van de Baptistengemeente en tre den zondagmorgen op tijdens de dienst in de Baptistengemeente, die om 10.00 uur begint. Aan de Hogeschool van Amster dam is Corina Witte afgestudeerd als ergotherapeute. Op de MTS in Hoorn heeft Marcel Dijker zijn diploma bouwkunde ge haald. Hij gaat in Utrecht verder met een studie weg- en water bouwkunde. Aan de Noordelijke Hogeschool te Leeuwarden is Petra Brans uit Oost afgestudeerd. Ze volgde de opleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening en is momen teel werkzaam bij gemeente Wie- ringen. ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING «droefheid geef ik kennis dat rustig en to van mij is heengegaan mijn dierbare togenoot Nan Lodewijk Vermeulen de leeftijd van 84 jaar. M. Vermeulen-Westerik 26 juni 1995 Zes 12, K5 '91 EX Den Burg. begrafenis heeft in besloten kring plaats vonden op de Oudeschilder begraafplaats. dankbaarheid voor haar liefde voor ons tan wij kennis van het heengaan van onze ta moeder en oma Anna Margaretha Sophia Kalis weduwe van Nanne Weijdt 12-10-1907 t 28-6-1995 jjn Hoorn: heo en Annie Dogger-Weijdt Haag: Keesnan en Margreet 28 juni 1995 tr[espondentie-adres: «Bede 17, 1797 SM Den Hoorn. tot condoleren vrijdag 30 juni an 19.00 - 20.00 uur in de „Gollards", De 112 te Den Burg. fematie zal plaatsvinden op zaterdag 1 10.00 uur in het crematorium te Sen. Geen bezoek aan huis. ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING VOOR TEXEL Met diepe droefheid geven wij kennis van het overlijden van mijn lieve broer en mijn lieve oom Jan Brouwer 15 maart 1909 t 30 juni 1995 H. Kooger-Brouwer Kitty Kooger Texel, 30 juni 1995 Oost 93, 1794 GN Oost. Een korte overdenking zal worden gehouden op maandag 3 juli om 14.00 uur in uitvaart centrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg, waarna de begrafenis op het Oude schilder kerkhof zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 1 juli van 19.30 - 20.30 uur en na de begrafenis in het uitvaartcentrum. Wij hebben ervaren dat u met ons heeft meege leefd in de voor ons zo moeilijke dagen die wij moesten doormaken tijdens de ziekte en na het heengaan van mijn lieve man, onze vader en opa DIRK PRINS Uw belangstelling en medeleven heeft ons getroost en gesteund. Hiervoor onze oprechte dank. J.E. Prins-Vellekoop familie Prins en kleinkinderen 's Gravenzande, juni 1995 Badingslaan 23. Een laatste groet aan onze buurman Jan Arthur en Cathy Jan en Lia Jaap en Leni Op maandag 3 juli 1995 zijn onze ouders Cees en Toos Boks 25 jaar getrouwd. Gelegenheid tot feliciteren op maandag 3 juli van 14.30 tot 16.30 uur in hotel Boschrand, Bosrand- weg 225, 1796 NA De Koog. Desiré, Wil en Thomas Bernhard Cees Voor uw belangstelling en medeleven betoond tij dens de ziekte en na het overlijden van onze vader, schoonvader, opa en opie JACOB ROZENDAAL zeggen wij u hartelijk dank. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, juni 1995 Hypotheekrente onder 6%? Informeer bij de VSB Bank! Tel. 12920. Bora Bora Superstunt: shirts Cut the Crap. Nu ƒ59,95. Juli was nog nooit zó voordelig. Chios v.a. 655,-, Rhodos v.a. 675,-, Kreta v.a. 695,-. Prijzen voor 8 dagen incl. vlucht en acc., ook 15-daagse reizen. Verder aanbiedingen naar o.a. lötriè, Turkije, Spanje, Portugal en de Carribean. Reisburo Texel Holland In ternational, tel. 12242. Wie zegt dat er geen won deren gebeuren en ook nog nooit gebeurd zijn bovendien, die moet beslist met eigen ogen dit schitterende wonder ko men zien. Heel blij en gelukkig zijn wij met de ge boorte van ons zoontje Timo 27 juni 1995, 3400 gram. Jan Willem en Deborah Vlaming Verlorenkost 6 1794 BA Oosterend S 02220-18786 Voor bezoek graag even bellen. Hypotheekrente onder 6%? Informeer bij de VSB Bank! Tel. 12920. Bora Bora Supersale: Ox bow, Uni T-shirts. Nu ƒ69,95. Oxbow Jaspe T- shirts. Nu ƒ79,95. Nu ook tanken met pin code bij Automobielbe drijf Jan Reij. Bora Bora Supersale: Ox bow, Uni T-shirts. Nu ƒ69,95. Oxbow Jaspe T- shirts. Nu ƒ79,95. U kunt nu reeds een voor reservering maken voor uw wintervakantie naar de zon of de sneeuw. Dan heeft u meer zekerheid. Informeer bij Reisburo Texel Holland Internatio nal, tel 12242. The Shakin' Legends op CD bij Nauta CD. Planet Earth. Zomercol lectie 1995. Nu 30% kor ting. Alleen bij Bora Bora. Nieuw op CD: Frans en Lies. Nauta CD. Heeft u zich al opgegeven voor de Iraanse avond in Partycentrum Calluna op dinsdag 4 juli a.s. Tel. 13791. Replay zomercollectie 1995. Min 30% korting. Alleen bij Bora Bora. De hele tent Question leeft weer. Vanaf 30 juni kunt ook weer dagelijks terecht in de nachtbar en de eetbar van Casino. Gratis busvervoer v.a. 20 personen. Oxbow zomercollectie 1995 nu 30% korting. Al leen bij Bora Bora. Petit Bateau ondergoed. Klavertje Vier. 10% korting op alle be handelingen in de maand juli bij Schoonheidssalon Martine, tel. 10140/17202 (De Pelikaan). Te koop: Gaasbakken, tel. 10552. Decoders voor RTL4 en RTL5, Discovery en Film- net. Service Center Texel, 11777. Bora Bora Supersale: Ox bow, Uni T-shirts. Nu ƒ69,95. Oxbow Jaspe T- shirts. Nu ƒ79,95. Nu ook tanken met pin code bij Automobielbe drijf Jan Reij. The Shakin' Legends en Fred Winkel van de Music Store, hartelijk gefelici teerd met jullie goede CD. Groeten, Frans en Lies. Antennes. Service Center Texel, 11777. 3 Texelse studenten, vr. zoeken woonruimte in Amsterdam. Tel. 13861, b.g.g. 10820. Te koop: prima nieuwe aardappelen, Doré's. Terpstra PH-polder. Tel. 19214. Grundig Elite-dealer. Ser vice Center Texel, 11777. Gevraagd: leliekoppers. Dijt Lelies, Texel, 13461. T.k.: Puch maxi, met ver zekering. Tel. 19539. Er zijn weer vele leuke kin derkleren en rommeltjes te koop op de fancy-fair van speelzaal „Spele- maer". 1 Juli van 10.00 tot 12.30 uur. Ouwe Ulo. De meeste uren zon van Nederland. Alle soorten binnen- en buitenzonwe ring, rolluiken, markiezen en lamellen. Interieurwin kel Graaf, Postweg 215, De Cocksdorp, tel. 16243. Te huur in Bergen N.H., gemeub. kamer met kookg. voor student(e) die de weekends naar huis gaat m.i.v. nieuw school jaar, 400,-, incl. p.m. 02208-94596. Texel Techniek, uw dealer voor Bolens zit- en duw- maaiers. Tevens onderde len/rep. alle merken. 27005. Bora Bora Supersale: Ox bow, Uni T-shirts. Nu ƒ69,95. Oxbow Jaspe T- shirts. Nu ƒ79,95. Nu ook tanken met pin code bij Automobielbe drijf Jan Reij. Hypotheekrente onder 6%? Informeer bij de VSB Bank! Tel. 12920. Bora Bora Superstunt: shirts Cut the Crap. Nu ƒ59,95. Texel Techniek, uw dealer voor Bolens zit- en duw- maaiers Tevens onderde len/rep. alle merken. 27005. The Shakin' Legends op CD bij Nauta CD. Planet Earth. Zomercol lectie 1995. Nu 30% kor ting. Alleen bij Bora Bora. Nieuw op CD: Frans en Lies. Nauta CD. Heeft u zich al opgegeven voor de Iraanse avond in Partycentrum Calluna op dinsdag 4 juli a.s. Tel. 13791. Replay zomercollectie 1995. Min 30% korting. Alleen bij Bora Bora. De hele tent Question leeft weer. Vanaf 30 juni kunt ook weer dagelijks terecht in de nachtbar en de eetbar van Casino. Gratis busvervoer v.a. 20 personen. Oxbow zomercollectie 1995 nu 30% korting. Al leen bij Bora Bora. Deutsches Fernsehen, besser als zu Hausel Ser vice Center Texel, 11777.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3