Ringsteken méér dan nostalgisch kijkspel „Vrouwen erbij is niet ped voor de discipline" Springlevende traditie viert jubileum geberg-excursie pgeven voor aanse avond 'ste zeehondjes oren in EcoMare Feestelijke start Radio Texel met politiek spreekuur Motorrijder onderuit Utrechtse studenten vieren negende lustrum TEXELSE COURANT Wag wordt de eerste van serie excursies in het krg-gebied gehouden. De dingen staan onder leiding belse gidsen die deze om- op hun duimpje kennen: fcjt, Marius Eelman en Henk 2ij zullen onderweg aan besteden aan de geschie- en de relatie tussen ww en natuur. Stilgestaan bij o.a. de Wezenputten, itein, schapeboeten, tuin- kolkjes. cursies, een nieuwe activi- het kader van het Thijsse- rinden elke donderdag in juli sgustus plaats. Begin- en ut is de Georgische be aats. Gestart wordt om uur. Na 1 VA uur is de «fgelopen. Stellenden dienen zich vóór 10.00 uur aan te mei bet Agrarisch Museum (De EcoMare (De Koog), het ui en Juttersmuseum (Ou- of de VVV (Den Burg). :me kost f2,50 per per- De excursie worden georga- door dezelfde werkgroep ftntwoordelijk is voor de ■9'oep-expositie in het >ch Museum. meeëten tijdens de Iraan- lnd, waarover in de vorige *n verhaal heeft gestaan, h tot en met zondag mel- Ruud Boom Catering Servi- 'sfoon 13791. De kosten J ^37,50 p.pi (excl. drank- J" avond begint om 18.00 Kare is de jaarlijkse geboor- Van zeehondjes begonnen, tjonge rob kwam 24 juni Jld en sinds gisterochtend "de. Er worden er nog acht •nt. <fen werpen hun jongen 3ns op een rustig moment, s nachts. Dinsdag ge- e* in het EcoMare-bassin overdag en veel museum- ^rs waren er getuige van. *'lntwee zeehonden dood- De oorzaak is nog een er)zal daarom worden on- ht Als toeristisch evenement op de zomeravond viert het Texels kampioenschap ringsteken dit seizoen het 10-jarig bestaan. Het publiek waardeert de combi natie van nostalgie, show en wedstrijdspanning. Een stimulans voor de rijders om hun paard en rijtuig fraai te laten glimmen, en voor de steeksters om met vaste hand de felbegeerde Jan Agter- bokaal in de wacht te slepen. Zó is ringsteken geen historische de monstratie, maar een nog spring levende traditie. Met vier leden van (bijna) het eer ste uur, Piet Hin, Wies Hendriks, Gert Coevert en Joop Inpijn, en de huidige commissieleden Henk van der Belt en Betty de Leeuw laten we de afgelopen tien jaar de revue passeren. „De aankleding en het niveau zijn in de loop der jaren verbeterd", oordeelt Hin. „De deelnemers ste ken er ook meer geld in, het is de laatste jaren luxer geworden. Voor ons gaat het om de beste verzor ging. Degenen die hun best doen om hun rijtuig op te knappen en bijpassende kostuums te zoeken, krijgen een beloning in de vorm van extra prijzen. En dat is weer een aansporing voor de anderen." Rivaliteit Vóór de ringsteekcompetitie tien jaar geleden in de huidige vorm werd opgezet, organiseerde de Stichting Folklore Texel wedstrij den met hulp van de Vrienden van het Paard en de Blijde Rijders. Door de rivaliteit tussen beide aangespannen verenigingen was de organisatie extra moeilijk. Toen Wies Hendriks voorzitter van de Folklorestichting werd, probeerde hij een onafhankelijke ringsteek commissie van de grond te krij gen. Uiteindelijk lukte dat in 1985. „Neutraliteit was onze grote kracht. Het enthousiasme groeide, het ringsteken leidde tot een ver broedering van leden van de beide clubs. Ik durf te stellen dat het de fusie en de oprichting van de nieu we vereniging Tussen Wad en Duin heeft versneld", stelt Wies Hendriks. Als voorbeeld noemt hij een prij- suitreiksavond na afloop in De Lin deboom. „Dat was een echt feest, met muziek van Humpy Dumpy. De deelnemers, zowel van de 'Bli je' als van de 'Vrienden', zorgden met hun aanhang voor een schit terende sfeer." Flitslichten De goede sfeer was (en is) mede te danken aan de wisselwerking met het publiek, dat de ogen uit kijkt. „Als het donkerder wordt, merk je aan het enorme aantal flitslichten hoeveel foto's er wor den gemaakt. Wie het vaakst op de kiek gaat? Willem Bakker met zijn pijp en zwarte Friezen valt erg in de smaak. Maar ook Gerrit Coe vert moet veelvuldig poseren." Coevert: „Maar ik ben dan ook de knapste..." Hij kan zich nog voor de geest halen hoe het ringsteken er vroeger op Texel aan toe ging. „Voor de oorlog waren er wedstrij den bij het 'gesticht', Huize Irene'. Als jongen van een jaar of veertien liep ik te venten met bananen, pin da's en zoete druiven." Coevert kon toen niet bevroeden dat hij een halve eeuw later de vaste Ringsteekcommissie oud en nieuw onder ..de toren waar Texels folklore opnieuw werd geborenStaand v.l.n.r. Piet Hin. Wies Hendriks. Joop Inpijn en Gerrit Coevert Ge hurkt: Henk van der Belt en Betty de Leeuw. speaker van het Texels kampioen schap zou zijn. Bijnamen Als speaker gaf Coevert (inmid dels vervangen door Renske van den Tempel) er altijd een eigen draai aan. „Joop, je moet wat klaarleg gen, zei ik dan tegen Joop Inpijn. Dan kreeg ik een multomap vol met gegevens over de wagens. Maar als de deelnemers opkwa men, schoof ik de map opzij en maakte m'n eigen verhaal." De an deren lachen: „Ja, maar je noem de wel altijd de sponsors. En je had het voordeel dat je alle bijna men wist." Sterk zijn de verhalen over de „evaluatie" na afloop, meestal in een plaatselijke kroeg. Zo kreeg de commissie eens na een geslaagde happening in De Cocksdorp een borrel aangeboden. En nog eentje, en nog eentje toe. „Toch gingen we met de auto naar huis", vertelt Hendriks. „Op een gegeven mo ment wisten we niet meer waar we waren. Bleek dat we via het bos in plaats van naar Den Burg naar Den Hoorn waren gegaan..." Sfeer Een verschil met andere regio's waar het ringsteken wordt beoe fend, is de op Texel populaire toe ristenronde. Dames uit het publiek mogen dan naast de koetsier plaatsnemen en proberen alle drie ringen raak te steken. De behaalde punten tellen niet mee voor het al gemeen klassement, maar wel voor de dagprijs. Zo krijg je veel verschillende winnaars. Elke dorpenronde heeft z'n eigen sfeer. Tot de verbeelding spraken de wedstrijden op de haven van Oudeschild, waar de toeschou wers van de dijk een tribune maakten. Ook De Waal, waar steevast de openingswedstrijd wordt gehouden, staat bekend om de gezellige entourage. Een vreemde eend in de bijt is vakan tiecentrum De Krim, waar op on verhard terrein wordt gereden. „Frans Bakker wipte daar zowat uit zijn Tilbury. Voor het publiek was het mooi, want je zag de deel nemers op de heen- en terugweg, terwijl ze normaliter uit het zicht verdwijnen." Medewerkers De competitie zou niet gehouden kunnen worden zonder de mede werking van een vaste groep vrij willigers. Per wedstrijd zijn dertien helpers aan de slag. Zo staan bij elke galg (waaraan de ringen han gen) twee mensen. De één noteert, de ander steekt een vlag op ten teken dat de poging al dan niet raak was. Een andere rol is die van starter. Nu is dat Jan Zoetelief, daarvoor Henk Spigt sr. „Die trok een eigen publiek, omdat hij er een heel theater van maakte. Spigt kende alle paarden en koetsiers en wist hoe hij ze moest aanpakken. Soms leverde hij ongezouten kritiek, maar de deelnemers pikten het van hem, omdat ze wisten dat hij een echte paardenman is." Mede dankzij deze wedstrijd- en diergerichte benadering is het Texelse ringsteken op een hoog ni veau gekomen. De Nederlandse ti tel, die de afgelopen twee jaar door respectievelijk Henk Spigt en Dirk Witte werd veroverd, vormt daarvan het klinkende bewijs. Verdwenen beker Nooit opgelost is het raadsel van de verdwenen wisselbeker, die in 1987 door Dries Veltkamp ter be schikking werd gesteld. Een jaar later, tijdens de wedstrijd in De Waal, werd de trofee samen met een aantal prijzen op een onbe waakt moment van tafel gegrist. Slechts éénmaal moest een wed strijd wegens het slechte weer worden afgelast. „Nog wel de fi nale. Het was zulk noodweer, dat zelfs de boot in Den Helder aan de kant bleef. De enige deelnemer die gewoon kwam, was Willem Bak ker. Hij had gelijk, want even later was het 't mooiste weer van de wereld..." Daaruit moge blijken dat niet al leen het publiek het Texels kam pioenschap ringsteken een warm hart toedraagt, maar dat het te vens de sympathie van de weer goden heeft. Hoe het ook zij, de afgelopen tien jaar is een gezonde basis gelegd voor de instandhou ding van een fraaie traditie. Frans Hopman Om het 10-jarig bestaan te vieren, begint de ringsteek commissie dit seizoen op feestelijke wijze. Voorafgaand aan de eerste wedstrijd, zon dag a.s. in De Waal, maken de deelnemers vanaf 12.00 uur een rondgang door Den Burg. Met het fanfare DEK voorop gaat de stoet vervolgens naar De Waal, waar om 15.00 uur de wedstrijd begint. Deze zo mer staan diverse dorpenron des op het programma. De finale is op 16 augustus in Den Burg. Radio Texel zal proberen de plaat selijke politiek nog wat dichter bij de burgers te brengen. In de na zomer wordt begonnen met een wekelijks politiek programma waarin een „telefonisch spreek uur" is opgenomen. Thans houdt radio Texel zich slechts een dinsdag per maand met de lokale politiek bezig: de rechtstreekse uitzending van de raadsvergadering met daaraan voorafgaand het programma „Met raad en daad". Straks zal er elke dinsdag op dat gebied wat te bele ven zijn. De politieke partijen of - bij toerbeurt - één politieke partij zal in het eerste half uur van de uitzending gelegenheid krijgen een visie te geven op een of meerdere Een 25-jarige motorrijder uit Den Efcurg schrok dinsdagmorgen op de kruising Buytengors/Sluyscoogh van een tegenligger en ging daar door onderuit. Hij werd met een diepe vleeswond in zijn rechter been naar een huisarts gebracht. De motor was licht beschadigd. actuele onderwerpen. Daarna kunnen de luisteraars bellen en de politici of de politicus benaderen met vragen aan- en opmerkingen. De bedoeling is dat een (steun)fractielid daarop ingaat en dat alles rechtstreeks wordt uitge zonden, tenzij de betrokken vra gensteller daarop geen prijs stelt. Alle plaatselijke politieke groepe ringen hebben hun steun aan dit initiatief toegezegd en zullen er voor zorgen dat van 19.00 tot 20.00 uur een afvaardiging in de studio paraat is. Volgens het uit zendingsplan zullen eens per maand (de dinsdag een week voor de raadsvergadering) alle partijen achter de microfoon zitten. Twee andere dinsdagen krijgen de luisteraars telkens met één der partijen te maken en op de dins dag van de raadsvergadering blijft alles bij het oude Sancties. Horeca Nederland af deling Texel heeft misschien geen sancties tegen overtreders van de 1-2-3-regeling, de gemeente heeft dat wel. Ondernemers die daarop worden betrapt krijgen een aan schrijving dat zij een uur eerder dienen te sluiten. Wie zich dan nog niet aan de regel houdt, moet twee uur eerder dicht. VRIJDAG 30 JUNI 1995 irkomen dat mensen verdrinken, daar gaat het om. Maar deelnemers van het Utrechts Studenten Werkkamp, die zomer naar Texel komen om een deel van het strand te laken, draaien er niet omheen dat zij ook worden getrok- door bijkomende geneugten. Zoals daar zijn de gezellig- onder elkaar, de relaties met de tolerante plaatselijke Diking en het bedrijfsleven en de hartelijke contacten die itijdens het werk ontwikkelen met (zonne)badende toe- pven ook toe dat die relaties het plaatselijk bedrijfsleven il bestaan uit een zeer inne- gedrag in sommige horeca- ven en evenmin wordt »nd dat de betrekkingen met >eristen meer dan eens uit jen in meer intieme contac- n zelfs banden voor het leven, schaamteloos voeren zij dan iet parool „Labor et amor" en ,n drukwerk en vlaggen prijkt ignet dat bestaat uit een drij- reddingboei met een uit het stekende vuist waarvan de enis wereldwijd wordt be- Zeemeermin fi dit jaar zal men dat plaatje aantreffen. De vuist is tij- vervangen door een zee- mm met een glas bier in de Dat heeft te maken met het dat de badmeesters hun nge aanwezigheid op Texel nken. Het feest wordt het nde weekend gevierd en het karakter van een reünie veel badmeesters uit het ver- zullen van de partij zijn. Die edienden, aangeduid als lullen" worden vanmiddag in kotter uit Den Helder ge en in Oudeschild afgezet, j-f gaat het per touringcar Scholleboe aan de Wester ner een borrel wordt ge in en waar kennis wordt Kt met de diverse nieuwe ngen'Aansluitend in de- ruimte een diner. Het feest wordt voortgezet in café Onder de Pomp in De Koog en vanaf 23.00 uur gaan reünisten en huidige strandbewakers terug naar disco dancing Question voor een beslo ten feest. Als ze de volgende ochtend zijn uitgeslapen, trekken de feestgangers naar het strand waar ze met boerenkarren vanuit zuidelijke richting de paviljoens paal 9, paal 12, paal 15 en paal 17 bezoeken en het is de bedoeling dat in elk paviljoen het bier rijkelijk vloeit. Aansluitend is er weer een diner in Scholleboe en om 22.00 uur begint de min of meer officiële receptie in het stamcafé De Karse- boom van Frans en Lies Pieterse, bedoeld voor leveranciers en ande re Texelaars die op een of andere manier met de Utrechtse strand bewakers verbonden zijn. De be doeling is dat deze receptie overgaat in een „gewone" gezelli ge avond. Historie Het is in de jaren vijftig allemaal begonnen met een initiatief van de Utrechtse Studenten Sociteit, die minder draagkrachtige leden de kans wilde geven om in de zomer wat bij te verdienen zodat ze kon den blijven meedoen aan het voor al in die tijd elitaire en dure corpsleven. Ze hielden zich bezig met aardbeien plukken, bollen pel len, ijs venten, parkeerterrein be waken, rijwielstalling beheren en werken bij boeren op het land. Strandbewaken was er nog niet bij. Dat gebeurde pas toen de stu denten daarvoor door de gemeen te werden benaderd via de met strandzaken belaste Niek Spaans. De studenten sliepen aanvankelijk in de Rovershut en Sarasani, later in de schuur van Scholleboe van Johan Bakker, waar ze nu nog zit- De bemanning van hoofdpost paal 17. aangetreden voor de badhut. Links de groen-zwarte vlag van de TEBO (Texelse Badmeesters Organisatie) Van links naar rechts Diederik Thiery. Jelle Hofland, president Alain Kok. lustrumcommissie-president Bart van Ulft en Jasper Veen. (Foto's Harry da Graaft Eerste hulp wordt in de bewakingspost veelvuldig verleend. (Foto Harry de Graaf) ten. De oudgedienden weten te vertellen dat de situatie op het strand in de beginjaren niet te ver gelijken is met wat daar nu gaande is. Het aantal badgasten was be scheiden en het aandeel Duitsers onder hen was aanvankelijk nau welijks noemenswaard. Toene mende drukte noopte tot uitbreiding van het aantal bewa kingsposten en het reddingsma- terieel. Zwarte dag Het gedrag van de Utrechtse stu denten kon niet de goedkeuring van alle Texelaars wegdragen. On der invloed van alcohol sprongen de heren 's avonds en 's nachts nogal eens uit de band, waardoor ze een reputatie kregen die hen tot op de dag van vandaag achter volgt. Naast het feit dat zij op een gegeven moment niet meer in staat bleken alle strandposten be hoorlijk te bemannen, was dat voor het toenmalige gemeente bestuur reden voor ingrijpen. De Utrechters mochten de strandsla- gen van De Koog en die ten noor den daarvan niet langer bewaken. Hun plaatsen daar werden ingeno men door de Koninklijke Neder landse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) die daartoe de Texelse Reddingsbrigade in het leven riep. De verbittering was groot. Vooral het „verlies" van de hoofdpost bij paal 20 (Badweg, De Koog) werd betreurd. Het gevolg was dat de concurrenten van de KNBRD aanvankelijk met argwaan werden bekeken en dat er van échte samenwerking geen sprake was. Geen vrouwen Het enorme cultuurverschil tussen beide organisaties droeg daaraan bij. De KNBRD-ers vonden de stu denten met hun „president" (voorzitter") en hun „fiscus" (penningmeester) bekakte ballen en de studenten namen de Texelse reddingsbrigade nauwelijks se rieus. De brigadeleden waren ge middeld aanmerkelijk jonger dan de studenten en er zaten ook meisjes bij. Dat laatste vinden de Utrechters ook nu nog zeer onge wenst. Ze hebben niets tegen vrouwen, zoals meerdere van hen »elke nacht laten blijken, maar met het reddingswerk moeten ze zich niet bemoeien. „Gemengd is leuk, maar het gaat ten koste van de discipline", zegt de huidige presi dent, de derdejaars rechtenstu dent Alain Kok. Hij legt nader uit dat kerels elkaar veel harder de waarheid kunnen zeggen als er wat mis gaat. En dat moet. Vooral de eerstejaars worden stevig ge drild en krijgen het 's avonds inge peperd als ze fouten hebben gemaakt. „Er heerst overdag op onze posten een ijzeren discipline. Buiten de werkuren mogen ze doen waar ze zin in hebben, zo lang ze de volgende ochtend maar op tijd en in goede conditie hun bewakingswerk doen. Van negen tot zes uur moet iedereen scherp zijn". Hiërarchie Het Utrechts Studenten Werk kamp zoals de „badmeesterij" of ficieel heet, is hiërarchisch opgebouwd. Aan het hoofd staan een jaarlijks wisselende president en fiscus. De president zorgt voor de in- en externe contacten en is verantwoordelijk voor het beleid. De fiscus regelt alles wat met geld te maken heeft, zorgt dat het banksaldo positief blijft en int de vergoedingen van de gemeente. Onder de president en de fiscus staat een groep van maar liefst 16 commissarissen. Dat zijn de vaste krachten die in beginsel acht tot tien weken op het eiland blijven. De verrichtingen van president, fiscus en commissarissen worden beoordeeld in de grote vergade ring van ex-commissarissen, waarbij tevens het beleid voor het volgende jaar wordt bepaald. Het financiële beleid en de begroting voor het volgende jaar moeten worden goedgekeurd door een Fi nanciële Adviescommissie. Verbroedering De verhouding met de KNBRD die in september a.s. zijn derde Texel- lustrum viert, is sterk verbeterd. Oud-president M.C. Haasnoot (lid van de lustrumcommissie) spreekt van een „positief-competatieve re latie" en we mogen dat van hem vertalen als: gezonde rivaliteit die voor beide organisaties stimule rend is. Haasnoot vertelt dat hij van voorzitter Cor Sluis van de Texelse KNBRD-reddingsbrigade een „gouden" tip kreeg aangaan de het feit dat de strandbewakers geen BTW verschuldigd zijn over uitgaven die direct verband hou den met het varend houden van de eigen boot. „Dat scheelde ons eni ge duizenden guldens". Van de andere kant waren de Utrechters in het seizoen 1990-1991 niet te beroerd om de bewaking van het strand paal 28 over te nemen toen de KNBRD even te maken kreeg met onderbezetting. Ambassadeurs In overeenstemming met de ge meentelijke wens vatten de strandbewakers hun taak breed op. Ze treden ook op als EHBO-ers en zijn hulpvaardig als mensen met een rolstoel over het strand moeten of als er een kind zoek is. Het accent bij de uitoefening van de hoofdtaak ligt op preventie: voorkomen dat iemand zich in ge vaar begeeft. De reddingsvaardig heid wordt op peil gehouden door een paar keer der dag vanuit de boot iemand in het water te gooi en die als drenkeling speelt en dan gered moet worden. „Voor de bad gasten is dat leuk om te zien en het geeft hen gevoel van veilig heid", aldus president Kok.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9