Eigenlijk is het best een goede school..." i t ■1 otavond cursisten )pen Leercentrum Thijsse inspireerde Texelse kunstenaars oestelijke diplomauitreiking „Hogeberg" TEXELSE COURANT ste voorstelling heater De Krim erwijkse school 'jaar op Texel Installatie filtert drinkwater Hogeberg Texel paste niet in schema tri-atlete Ingrid van Lubek Hersenschudding voor bejaarde Sfeervol jubileum en seizoenstart voor ringstekers Clubkampioenschap jeu de boules DINSDAG 4 JULI 1995 feestelijke diplomauitreiking openbare scholengemeen- p de Hogeberg was vrijdag- id weer een genoeglijke en in geval massale bijeenkomst, tweehonderd geslaagden den met hun aanhang voor mudvolle zaal, die het gebrui- i0 deels ludieke programma g voorgeschoteld, in eigen er verzorgd door leerkrach- m leerlingen. Maar ook zon- vermaak zou de stemming e zijn geweest want méér 90% van de kandidaten was iagd. „Eigenlijk is het best een goede school, maar in Zoeter- meer weten ze dat nog niet", sprak rector Henk de Vries. Het beleid is erop gericht leerlin gen met een zodanig niveau in de examenklas toe te laten, dat je welhaast van een „slaaggarantie" kunt spreken. Dat de OSG problemen heeft, werd niet verbloemd. De afdeling consumptief en het vak geschie denis moesten het een tijd zonder leerkracht of invallers stellen maar „stille krachten" waren gelukkig ingesprongen. De Vries wilde ook kwijt dat de sfeer op school goed pauze werden 200 diploma's en cijferlijsten uitgereikt. is. Leerlingen vangen elkaar zono dig op en er is sprake van gezellig heid en saamhorigheid, zoals recentelijk bleek bij het examen- feest in Calluna. Wethouder Nel Eelman betreurde de negatieve publiciteit die er de laatste tijd rond de OSG is ge weest maar was blij met het eind resultaat: 91% geslaagd. Ze beloofde dat de gemeente zich tot het uiterste zal blijven inspapnen voor het behoud van de school en besloot met het voordragen van een toepasselijk gedicht van oud- Texelse Imme Dros „Vlag met een tas". Meer dan de eerste sprekers ging vice-voorzitter G. Zijerveld van de oudervereniging in op de proble men van de school: het ziektever zuim onder leerkrachten, de vraag of men goed bezig is met het taa- kwerk en de noodzakelijke bestrij ding van vandalisme. Wat betreft het beleid ten aanzien van roken, alcohol en andere drugs sprak hij vertrouwen uit in de „Gezonde School"-aanpak van de directie. En wat de OSG zelf betreft: „We verwachten van de wethouder dat die alles zal doen om de school op Texel te houden". Koek Namens de geslaagden bood Mar leen Heijne als dank voor alle zorg Jaap Dros met zijn zingende meiden de medewerkers van de school een grote doos met koek aan. Leerkracht Jaap Dros werkte tradi tiegetrouw op muzikale wijze aan de avond mee. Hij begeleidde on der meer een leuk op dreef zijnd koortje, bestaande uit de meiden Bibi van der Slikke, Nienke Lups, Jacqueline Leijen, Jannie Blonk, Sanne Huizinga en Daisy Daalder. Ook het duo Sanne Schoo en Jo nen Switzer liet zich gelden en de OSG-band Cristal Illumination bracht een zelfgeschreven num mer ten gehore. Bijzondere aan dacht kregen de zingende Mareille Schoo en Sigrid Ramaker die tot kennelijke spijl van Dros de school definitief verlaten. Elk zitten ze in middels in een eigen muziekgroep en nu mochten ze een cadeautje in ontvangst nemen en nog één it nooit te oud om te leren, inde bewijs daarvan leve- ursisten van het open leer- n die donderdagavond in i Ulo het schooljaar i afsluiten. De cursisten léén van de afdelingen van «leercentrum één of meer met goed gevolg hebben ten krijgen tijdens een avond hun certificaten. «treft cursisten die een of mavo- of havovakken heb- evolgd en zij die een be- wrbereidende cursus n, of een beginnerscursus tends-Engels. Ook de uitsla- de CITO-toetsen voor de tenders worden deze avond 1gemaakt. De avond begint MX) uur en zal bijgewoond n door de wethouder Nel (onderwijs). Grote stap «el volwassenen is (weer) teren een grote stap. Het ^ter De Kiekendief op de >vrijdag de eerste voorstel- let betreft een Afrikaanse vorstelling met live muziek. )ss Tamsterdans" zijn ritue- Pan-Afrikaanse dansen ver- De opzwepende muziek uitgevoerd door eigenzinni- wssiomsten. 'ee bedraagt /7,50, kaarten te voorverkoop verkrijgbaar tyortbalie op De Krim. Tele- h reserveren kan via 16666, 295. Kaarten aan de zaal de voorraad strekt. open leercentrum Texel zorgt voor aanbod dat zoveel mogelijk is toe gesneden op de Texelse situatie. Het biedt daarbij veel begeleiding aan de cursisten. Door het beperk te aanbod zal het weinigen lukken op Texel een compleet diploma te halen. Maar het halen van een deelcertificaat is soms nét wat men nodig heeft voor een baan of voor vervolgonderwijs. Het geeft in elk geval enorm veel voldoening en motivatie om door te gaan. Wethouder Eelman onderstreept met haar aanwezigheid het belang voor Texel van het volwassene nonderwijs op deze feestelijke cer- ticicatenavond. Geslaagden Mavo (deelcertificaten): Frans Lidy Medema, Janny Tijsen Engels: Danielle v/d Feen, Miep de Jong Scheikunde: Alie Bakker, Lydia Verwey, Henme Ellen, Froukje Daalder. Duits: Annemarie Ellen, Corrie den Braven, Jetje Witte, Grietje Huisman, Marga Key- ser, Petra vd Knaap, Beppy Daalder, Yvon ne Joosten, Elly Witte, Marry Schouwstra, Lia Grisnich, Trijme Daalder. Havo (deelcertificaten) Nederlands Angeline Dekker, Karin van Empel, Henme Ellen, Carolien Moonen, Angelica Trap Engels: Nel Pijlman, Angeline Dekker, Klaas Modder, Anna Noordeloos, Martine Westerlaken. Spaans: Henny Festen, Anneke Gurck, Cathrien Kalusche, Coosje Ampt. Nederlands Schrijfvaardigheid: Cocky Eij- genraam, Caroline Ran Nederlands Literatuur: Cocky Eijgenraam Beroepsvoorbereiding Dienstverlenende beroepen (Schoolverklaring): Annemarie Ellen, Sylvia vd Vis, Chesidiyah Schreve, Corrie den Braven, Yvonne Joosten, Mar ga Backer.Marry Schöuwstra, Beppie Adri- aansen, Grietje Huisman Nederlands-Engels (schoolverklaring): Gre Jansen, Bertha Brouwer, Lyda Vla ming, Piet Hopman, Marie de Feyter, Anna Barnard, Trine Engelvaart, Riky Wijtten, Corry Zwijnenburg, Ria Kampstra, Jannig de Bloois, Tiny Daalder, Annie Bakker, Henny Kuiter, Janny Hopman. Typediploma: Marry Schouwstra, Yvonne Joosten, Ellie Witte, Dudy den Boer, Sylvia vd Vis, Mar ga Keyser, Beppy Daalder, Annemarie El len, letje Witte, Corrie den Braven Anderstaligen (CITO-toetsen, verschillen de niveaus): Mariea Luisa Pozo y de Tena, Ingeborg Toell, Maria Silva de Leourdes, Fang He- ping Xie, Manoereh Robati, Krystyna Franzkowiak, Zarui Zograbian, Francisco Marin Hidalgo, Kolia Mardanian, Antoun Karibo, Beate Hrycak, Cecile Fel, Ania Cza- plinska, Pauline Collins, Hibal Belardo, Ali Ken van basisschool De poem uit Beverwijk die ptiende jaar het schoolreis- gebeurde omdat de gemeente en andere instanties de schoolleiding al jaren behulpzaam zijn bij het in scene zetten van allerlei complot ten en misdrijven, die de kinderen dan tot de bodem uitzoeken. Dit maal was er een vossenjacht op touw gezet. Toen die ten einde was, hadden de Beverwijkers meerdere geschenken voor de wethouder in petto. Bij het waterpompstation aan de Westerweg is vorige week een noodfilterinstallatie geplaatst. Deze is bedoeld voor de zuivering van drinkwater uit het onder grondse bassin op De Hogeberg. !nop Texel bezorgden wet- Nel Eelman vorige week Rename verrassing. Dat basisschool De Sleutelbloem brengen wethouder Eelman een aubade keer in schoolverband een lied zin gen: dawn dawn. Het door leerkracht Hans Lasthui- zen becommentarieerde ludieke gedeelte van de avond bestond uit persiflage-uitbeeldingen van schoolse situaties met nogal wat (Foto's Harry de Graaf) tekst die alleen voor insiders te be grijpen was. Ook citaten uit de herinneringsboeken die door de leerlingen waren ingevuld inspi reerden tot voorstellingen. Het lied op de wijs van „Jo met de Banjo" was een leuke uitschieter. Alseffar, Hadzaga Umisic, Azira Hibeljic, Selva Eshah, Kevser Demiri, Ananthy Poo- balasingam, Mylene Nabehet, Katja Ko- watchewa, Anna Gtowacka, Breda Flahive, Veronique Delattre, Mary Ann Ba- gas, Johnson Kenet, Asad Achmed, Belin da Sanz. De Texelse anderstaligen zijn afkomstig uit Spanje, Duitsland, Brazilië, China, Iran, Polen. Armenië, Spanje, Syrië, Frankrijk, Canada, Argentinië, Bosnië, Kroatië, Sri Lanka, Filipijnen, Bulgarije en Ierland Afwezig op de Texelse kwart- triathlon, maar wel succesvol op de halve in het Achterhoekse Aal ten was Ingrid van Lubek. Deze duurproef paste beter in het trai ningsschema dat is afgestemd op de Open Engelse titelstrijd in het Engelse Iron Bridge. Een 80-jarige man uit Den Burg is zaterdag aangereden door een 24-jarige bromfietser. De bejaarde man fietste een oprit op. De brom fietser reed over de stoep en zag de man over het hoofd. Hij viel met zijn hoofd op de stoeprand en werd naar het Geminiziekenhuis overgebracht. Daar werd een her senschudding geconstateerd. Hoewel de zwemafstand een cha otische starte kende, herstelde Van Lubek zich goed. De 2,8 kilo meter zwom ze in 36 minuten. De 84 kilometer fietsen ging voor haar gevoel slecht, maar de eind tijd (2.20 uur) deed anders den ken. De halve marathon verliep over een bochtig parcours dat goed in de smaak viel. De snelheid lag niet hoog, maar wel constant. Zodanig zelfs, dat ze tegen het eind nog lucht over had. Tussen de landelijke subtoppers (zeventig deelnemers) was haar eerste plaats een mooi resultaat. Aan het HMC te Rotterdam is Ste fan Witte (23) uit Den Hoorn geslaagd voor de opleiding com plete woninginrichting met com puterspecialisatie. Maurits Witte (22) is aan het Al- kwaard College in Heerhugowaard geslaagd voor het examen Uit voerder B U. Hij werkt bij Bouw en Timmerbedrijf Hans Veeger. Tien jaar ringsteken is zondag uit bundig gevierd. Voor de rondrit door Den Burg, met DEK voorop, meldden zich negentien aanspan ningen. De wedstrijd in De Waal werd gewonnen door Rein en Jo sé Eelman. De rondrit, die langs de bejaarden tehuizen voerde, werd meege maakt door de mannen van het eerste uur. meeste wagens waren extra versierd voor de gelegen heid. Veel bloemen en jubileum borden, maakten het een feestelijk geheel. Na een broodmaaltijd werd in De Waal de eerste wedstrijd van het seizoen gehouden. Rein en José Eelman bleken onverslaanbaar. Jan Keyser werd met Betty Bakker tweede. Op de derde plaats eindig den Piet Bakker en Jopie Buijsman. De extra prijs van Lou Witte ging naar het oudste echtpaar Willem en Jopie Bakker. De meest origine le aanspanning werd uitgekozen door Gerrit Coevert en Willem Sla- man. Deze prijs ging naar Henk Spigt en Corinne Busschaart. Ho tel Rebecca sponsorde de prijs voor de best stekende toeriste, die werd gewonnen door een vrouw uit Rotterdam. De volgende wedstrijd is op dins dag 11 juli op De Krim, aanvang 19.00 uur. Op de jeu de boules-baan in Oosterend worden zaterdag de Texelse clubkampioenschappen gehouden. Leden van de vereni ging uit Den Burg nemen het op tegen die van Jeu de Boules Texel, de club uit Oosterend. Omdat er nog geen accommodatie is, ziet de organisatie geen kans niet- leden op te vangen. Plannen voor een permanent onderkomen zijn inmiddels door het college goed gekeurd, alleen is de financiering van het gebouwtje nog niet rond. De club beraadt zich nog over de manier het geld bijeen moet wor den gebracht. Een tentoonstelling die weet te ontroeren en te boeien. Zo om schreef wethouder Nel Eelman (cultuur) de Toer-in expositie in de raadhuiskelder waarop 24 Texelse (amateur)kunstenaars hun wer ken etaleren. Ze lieten zich inspi reren door natuurvorser Jac. P. Thijsse, want dat was de op dracht. En inspireren deed het! Zelfs zoda nig dat Henk Arendsen alle zeilen moest bijzetten om voor meer dan dertig ingezonden werken een leuk plekje aan de wand te versie ren. De veelheid was minstens zo groot als de diversiteit van de pro- dukties. Die varieerde van rea listisch geschilderde landschap pen tot abstracte voorstellingen. Het thema Thijsse waarop de in zending gebaseerd moest zijn, was echter lang niet in elk kunst werk terug te vinden. Een schilde res die daarin duidelijk wél was geslaagd was Corrie Timmer. Ze had een indrukwekkend schilderij gemaakt van een Texels natuur landschap dat te zien is op een plaatje in Thijsse's Verkade-album over het eiland. Het portret van de schrijver had ze erin verwerkt, evenals een stuk boomschors waarvan ze een krijtbakje had ge maakt. Er zaten geen krijtjes in, maar kopieën van Verkade- albums. Op het schilderij had ze iets het originele handschrift van Thijsse geschreven. De onderwij zer in Thijsse, volgens wethouder Eelman een woordkunstenaar, kwam verder tot uiting in de stok waaraan het schilderij was ge monteerd. Buste Opvallend was verder een buste van Thijsse, die was geboetseerd door mevrouw L. Veenema uit De Koog. Een abstract werk dat niet tot z'n recht kwam was „Teer" van I. Broes. Teer duidde op het zwarte materiaal waarvan de in zending was gemaakt, maar ook op de kwetsbaarheid van de na tuur. Het shockerende effect ging wat verloren door de duistere plek waar het was opgehangen. Thijs se los van de natuur werd uitgebeeld door de schilde rende bollenkweker Dirk Terpstra. Hij liet een gefiguurzaagde afbeel ding van de schrijver in een na tuurlijk decor wandelen. Op een doek van Henk Noorlander was Thijsse met een „echte" verrekij ker te zien. Naast de genoemde werken tallo ze foto's, knipwerk, patchwork en hoefnagelkunst die de moeite van het bekijken waard zijn. De exposi tie in de raadhuiskelder duur tot 19 juli. Dan zal de tentoonstelling drie weken verhuizen naar De Krim. De gemeentelijke commissie Kunst en Cultuur buigt zich over de vraag wie van de inzenders in aanmerking komt voor de kwaliteits- en aanmoedigingsprijs. Ook bezoekers wordt gevraagd een oordeel te geven, die tot uiting komt in de Publieksprijs. De filterinstallatie bestaat uit drie cilinders van elk veertig ton. iFoto Gerard Timmerman) Het PWN houdt deze calamitei- tenvoorraad achter de hand voor het geval beide zinkers waarmee het water via de Waddenzee wordt aangevoerd worden be schadigd. IFoto Gerard Timmarman) Voor de installatie van de drie fil ters van elk veertig ton werd een telekraan ingeschakeld. De tanks bevatten elk een zandbed en een laag kool, waarmee schadelijke bacteriën uit het water worden ge zuiverd. Om de werking te contro leren wordt de installatie eenmaal per jaar in werking gezet. Vermoe delijk zal het filter in oktober ge reed zijn. Voorbijgangers konden ook zien dat het oude pompstation aan de Westerweg onlangs met de grond gelijk is gemaakt. Het was nodig voor de distributie van duinwater, maar is nu dus overbodig. Op de plaats van het gebouw komt een groenvoorziening. Daarin zal een prominente plaats worden inge ruimd voor de windwijzer van het PWN-gebouw die ooit door de ge meente werd geschonken. Het schilderij van Corrie Timmer op de Toer-in-tentoonstelling over Thijsse trok veel aandacht Inzet, buste van Thijsse door mevr. L. Veenema. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5