Hausse in triathlonsport ondermijnt kwartje Texel Eelman en Van der Vis snelste Texelaars TEXELSE COURANT TT- Vaste gast 25.000ste van zwembad Examens karate Gewelddadig door drank en drugs Jonge tennisser goed op weg Zomeravondserie geopend door Musica Texla Liefhebbers v« Aikidoverenigi Schager schutters winnen opnieuw DINSDAG 4 JULI 1995 Als een speer door het water, in sneltreinvaart op de fiets, lopen als een gek en na afloop bijna okselfris meedelen dat je niet eens voluit hoefde te gaan. Voor Erik van der Linden, winnaar van de dertiende triathlon, was de duurwedstrijd die zaterdag op het surfstrandje van start ging niet meer dan een trainingsuitje. Texels kampioen Norbert Eelman moest aanmerkelijk dieper gaan, net als IMatascha van der Vis, die verraste als snelste vrouw. Tweevoudig winnaar Van der Lin den had makkelijk praten. Echte (sub)toppers schitterden door af wezigheid. Bij het Nederlands kampioenschap een week eerder ging het hem niet zo voor de wind en stapte hij uit. „Als training ben ik daarom maar naar Texel ge gaan." Tot een echte krachtmeting kwam het hier niet. Cracks had den gekozen voor één van de acht triahtons die elders werden ge houden. Door deze hausse in de triathlonsport in Nederland viel het totale aantal deelnemers dus wat tegen. Genoeg reden voor de or ganisatie de veertiende editie naar een later tijdstip (31 augustus 1996) te verschuiven. Schouwspel De afwezigheid van echte toppers deed geen afbreuk aan de aan trekkingskracht van het feno meen. Op de dijk van het surfstrandje hadden zich zaterdag morgen honderden toeschouwers verzameld. Ze zagen tegen half twaalf een kleine vijftig wedstrij datleten het Waddenzeewater in duiken voor een zwemtocht van 1500 meter. Gehuld in wetsuits, omdat bij een watertemperatuur van zestien graden Celcius het ge vaar voor onderkoeling loert, zorg den de golven voor een fikse handicap. In het veel grotere re- creatieveld dat even later van start ging beschikte niet iedereen over een waterdicht pak, zodat voor wal, gevolgd door Roland Melis. Schrammen Texelaars Guido Banda en Roland Eelman stapten vier minuten later vrijwel gelijktijdig aan land. De lichte voorsprong op opponent Eelman verspeelde Banda bij het wisselen naar de fiets. Toen Nata- Elke seconde telt. Wie snel van onderdeel kan wisselen Is bij de triathlonsport in het hen de afstand was ingekort tot 600 meter. Van der Linden ploegde zich voor uit door het water en stapte vér voor de rest na 19.21 minuut aan scha van der Vis als eerste vrouw aan land krabbelde was zij zich haar koppositie nog niet bewust. „Ik keek om me heen, maar zag Colinda (Brouwer, red.) en Mariska Triathlon-atleten tijdens de start van het zwemonderdeel bij het surfstrandje. De Texelaars zijn te herkennen aan de witte mut- sgn IFoto Gerard Timmermans De 11 -jarige Daniël Oosterhof zwemt elke dag in zwembad Molenkoog. Vrijdagmiddag was hij compleet overrompeld toen hij werd opgewacht door Martine de Hoog en Ingrid Janssen met bloemen en een enorme taart. Daniël was de 25.000ste bezoekers. Zijn moeder moest worden gebeld om de taart op te halen, want die kon niet achter op de fiets. IFeto March Heljnen De karatevereniging „Shizuka Ka- ze Dojo" heeft vrijdagavond de halfjaarlijkse examens afgelegd. Het technische peil van de vereni ging gaat zienderogen vooruit. Onder leiding van „sensei" Ro gier Rood en „sempai" Wicher v.d. Haar deden veertien karateka examen. Eén kandidaat werd af gewezen. De verschillende technieken, die de karateka het hele jaar geoefend hadden, werden binnen de onder delen kihon (basis), kata (vorm) en kumite (oefenvorm met partner) getoetst. De inzet was goed en de (Koenders, red) nergens." Onder weg hoorde ze dat haar rivalen nog achter haar zaten. Koenders had echter een handicap, want ze was kort voor de start al fietsend in het peloton naar Der> Burg ten val gekomen. Met de schrammen op haar benen startte ze toch. Achter haar druppelde vrij massaal het recreatieveld binnen. Mede door het commentaar van speaker Albert Hoven vormde de eerste wissel een vermakelijk kijkspel. De Cocksdorp Op de fiets koersten de renners via de IJsdijk in noordelijke richting, waarbij het keerpunt bij De Cocks dorp lag.Nauwelijks hinder onder vonden ze van de vrachtwagens die met stenen bestemd voor de strekdam deels dezelfde route volgden. Koploper Van der Linden had weinig moeite met de straffe tegenwind. „De eerste vijftien ki lometer ging lekker. De wind stond vrij gunstig." Op de terug weg ging het nog makkelijker en kon hij de voorsprong handhaven. Het koersverloop was dermate vlot, dat hij flink inliep op het tijd schema van de organisatie en zelfs de gemotoriseerde TC- equipe bijna te snel af was. In vo gelvlucht naar Den Burg dus om positie te kiezen op de Groene- plaats. Het dorp was dankzij tien tallen vrijwilligers en honderden meters hekwerk tot een ware vesting omgebouwd. Verkoudheid De wielrenners die na veertig uit puttende kilometers met gejuich werden binnengehaald verwissel den op bet middenterrein de fiets voor een stel loopsohoenen om te beginnen aan twee rondjes Den Burg. De organisatie was er in geslaagd dit onderdeel probleem loos te laten verlopen. Snelste Texelaar Norbert Eelman had wel iswaar moeten inleveren op koplo per Van der Linden, maar hij was rivaal Banda vooruitgesneld. „Toen ik dat in de gaten kreeg, besefte ik dat er met hem iets mis was." Banda kampte inderdaad met de naweeën van een flinke verkoud heid, die hem zaterdag naar de be nen was gezakt. „Ik wist niet waar - X-- - i-jm- -k. Guido Banda stapt als eerste Texelaar uit het water Om snel te wisselen trekt hij zijn wetsuit al uit. Tijdens het hardlope echter opgeven. Vlak achter hem Norbert Eelman. die als snelste Texelaar zal eindigen. ik de kracht vandaan moest halen. In Eierland wilde ik al afstappen, maar ik liet me overhalen om door te fietsen. Ik moest immers toch naar Den Burg." Met de steun van de vele toeschouwers op de Groe- neplaats trok hij nog dapper de loopschoenen aan, maar eenmaal de hoek om gaf de uitgeputte Ban da de pijp aan Maarten. Modieuze sportkleding De lopers die wél doorgingen moesten twee rondes afleggen. Een goede zet van de organisatie, want zo snelden de atleten twee maal aan het publiek voorbij wat de aantrekkingskracht verhoogde. Sommige ogen daalden zichtbaar af naar de bezwete lijven die zon der uitzondering gestoken waren in modieus gesneden sportkle ding. Record Winnaar Erik van der Linden scherpte het record dat hij vorig jaar vestigde aan tot 1.54.35 uur. Roland Melis uit Helmond eindig de ruim twee minuten né hem. De derde plaats ging naar Rob Schil der uit Lutjebroek. Gejuich steeg op toen Norbert Eelman de Groeneplaats binnenliep. Hij klokte een tijd van 2.05.28 uur, bijna elf minuten achter nummer één. Eel man toonde zich oprecht blij. „Mijn beste prestatie ooit. Dankzij een nieuw wetsuit kan ik nu ook met het zwemmen meekomen. Maar tjonge, tjonge zeg, wat een golfslag." Het fietsen, jarenlang zijn zwakke punt, ging nu letterlijk voor de wind. „Ik denk toch de be loning van jarenlang trainen." Remko Nagtegaal werd de tweede Texelaar, in een tijd van 2.18.04 uur. Rien Brouwer volgde hem op een halve minuut. Snelste Texelse Natascha van der Vis maakte in een tijd van 2.24.18 uur haar vreugdesprongen de finish. Zowel het zwemm het fietsen vergingen haa peltjes, maar bij het lopen kr een inzinking. „Toen ik creant inhaalde die zei: go> ga jij snel, ging het meers een stuk lekkerder." Recrei Ook in het recreantenveld flink afgezien. Snelste we trick den Das uit Anna Pad in een tijd van 1.56.25 uur Boom, de snelste Texelse re- deed er vier minuten lange Tweede Texelaar Loek van noteerde 2.03.44 uur. Opro; was de prestatie van Coen met vijftien jaar de jongstei mer. Hij zwom zeer snel, moest op het fietsen infe Zoon finishte in 2.14.02 uu 46-jarige José Huisman n* ontevreden zijn. Met 2.37* bleef ze ruim binnen de dn vaardigheid van vooral de hogere graden is behoorlijk te noemen. Deze week sluit de vereniging het seizoen af. Volgend seizoen begint de eerste les op 29 augustus; dinsdag -van 16.15 uur tot 19.15 uur en vrijdag van 16.30 uur tot 19.30 uur. Iedere belangstellende is welkom. De geslaagden (van hoog naar laag): 7e kyu: Martin Dirksen, Noortje Haverkort. 8e kyu: Milas v.d. Plaats, Halima Wendels. 10e kyu: Rick Agter, Tim Agter, Suares Demeri, Simon Dros, Simon Kikkert, Mau rice Lanser, Dewi vd Plaats, Hugo Purmer, Sander Trap. Een inwoner van Utrecht en een man zonder vaste woonplaats, 25 en 30 jaar oud, hebben in de nacht van zaterdag op zondag huisge houden in De Koog. Ze gooiden in een café glazen stuk en vielen aanwezigen lastig. Ook beledig den zij personeel, omstanders en agenten die te hulp schoten. Eén van de twee bleek bij zijn aanhou ding in bezit van dertig XTC-pillen. De volgende morgen kon het tweetal zich niets meer herinneren van wat was voorgevallen. Ze ga ven de schuld aan het gebruik van XTC en drank. De 12-jarige Koen van Bommel uit De Cocksdorp is gisteren in Schiedam aangetreden voor het eerste toernooi dat hem hopelijk een mooie plaats zal opleveren op de nationale jeugdranglijst. De jonge tennisser, die lid is van zowel Heri Hodie in De Cocksdorp als van Deuce in Den Burg, kwam de afgelopen twee weken als win naar uit het Spreeuwentoernooi in Winkel en het Ammo-toernooi in Den Helder. Volgens een jarenlange traditie werd de zomeravond-concertserie ook dit jaar weer geopend met een optreden van het symfonie kamer orkest Musica Texla. Onder leiding van dirigent Joeri de Vente werd in de N.H.kerk van Den Hoorn een in teressant programma uitgevoerd, waaraan het orkest de handen vol had. De groep is wat uitgedund, waardoor de verhoudingen tussen de diverse instrumentale sekties hier en daar wat scheefgetrokken waren. Niettemin werd met veel ij ver en vuur gemusiceerd en het was duidelijk te merken hoeveel plezier de orkestleden beleven aan het samen muziek maken. Diri gent Joeri de Vente neemt de ver schillende tempi vrij rustig, waardoor hij alle orkestleden de gelegenheid geeft om alles bij te kunnen benen. Toch ligt er voor de musici een strikte opdracht om thuis zeer nauwgezet te studeren, wanneer een programma van allu re zoals De Vente zich dat voor stelt, moet worden uitgevoerd. Het concert werd geopend met zes delen uit een Suite van Arcan- gelo Corelli uit het eind van de 17de eeuw. De vijf violisten groei den soms wat uit elkaar, omdat concertmeester Gerard Smeenk een uitvoerig vibrato hanteert, ter wijl de overige vier dat niet of nau welijks doen. De uitvoering van deze oudere muziek was echter bij uitstek geschikt om warm te lopen en om de prachtige akoestiek van het Hoornder kerkje uit te probe ren. In de drie delen uit een Sym- fonia van Thomaso Giordani uit de 18de eeuw werd vooral het laatste allegro goed gespeeld. In de modernere composities van Ferenc Farkas en Hans P. Keuning was het orkest eigenlijk het best op dreef. De frisse thematiek, veelal unisono gespeeld, met ca- nonische verwerkingen, waarbij het niet in de eerste plaats om de totale samenklank gaat, kwam er perfect uit. Hierbij de bijdrage van de ritme-vaste slagwerker van groot belang. Ook fagottist Aad Bakker dient in dit verband te wor den genoemd. Bij alle schermutse lingen rondom blijft hij ijskoud overeind en vormt zo het betrouw bare fundament van het orkest. Hoogtepunt van het concert was een deel uit het hoornconcert nr. 3 van Mozart, waarbij Joeri de Vente als solist optrad. Het was een wel daad om hem op zijn geliefde in strument bezig te horen en het orkest, dat bij dit onderdeel onder leiding stond van Coja van Arkel, volgde goed en vormde vooral in de delen waarbij alleen strijkers en fluiten meespeelden, een zeer evenwichtige begeleiding. Tot ieders verrassing bliezen vanaf de kraak drie leden van de Texelse Jachthoornblazers, Margo en Ri chard Zandstra bijgestaan door Jan Feikema, een zeer luchtig in termezzo met enkele delen uit de „Hubertus Viering". De jacht hoorn is een instrument met een zeer fraai uiterlijk, waarop slechts de natuurtonen- reeks kan worden gespeeld. Deze tonen worden ge produceerd door veranderingen in stand en spanning van de lippen zonder gebruik te maken van ven tielen. Het charmante van deze in strumenten ligt in het onontkoombare feit, dat het voor al bij de inzetten nooit helemaal zeker is welke toon er gaat komen. Je hoort de spelers naar de juiste toon zoeken en het is te zien dat het bespelen van deze karakte ristieke instrumenten een zeer in spannende bezigheid is. Met de nagalm vanuit het gewelf van de kerk als bondgenoot klonk deze bijdrage aan het concert indru kwekkend. Nadat het orkest nog drie delen had gespeeld uit de elfde symfo nie van Jiri Antonin Benda uit de 18de eeuw, waarbij vooral het goed gespeelde laatste allegro op viel, werd besloten met een mars uit „Carmen" van Georges Bizet. Deze wel zeer bekende klanken vormden een terechte aanleiding voor veel applaus, waarna de mars als toegift nogmaals werd gespeeld. Het Hoornder kerkje was tijdens dit eerste concert in de serie redelijk bezet en omdat het befaamde orgel van deze kerk op een grootscheepse restauratie wacht, worden de komende con certen elders op het eiland ge houden. 4 juli: Paul Gerssen - orgel, Roel Bergsma - trompet, in de R.K.kerk Den Burg. 11 juli: Bert Koelewijn - orgel in de Ned. Herv. Kerk Oosterend. 18 juliFerd. M. Fleiter - orgel, L Macintosch - viool in de Ned. Herv kerk Den Burg. 25 juli: Henk Gijzen - orgel, Hei- ma vd. Hoek - fluiten in de Doopsgezinde kerk Den Burg. 1 augustus: Gerard Leeg water - orgel, Erna Sommer - viool, Margot Endel - sopraan, Jan Brink - counter-tenor in de Ned. Herv. kerk Den Burg.1 tus: Arnoud Rosdorff - piano. Janzen - altviool in de Ned. Her< Waal 15 augustus: Lennerd Oost ano/orgel, in de Ned. Herv kerkl 22 augustus: Mark Heerink oegt tje Broers - harp, Harda v. Oosten sopraan in de Ned. Herv kerk Oj) 29 augustus: Dyo Wassink - Orjs' - mezzo-sopraan m de Ned. Hm Burg 5 september: Peter Zwart 0 grid Hogenhoudt - piano in de te kerk Oosterend. Alle concerten beginnen om 20IS Frans Aikido is een Japanse zelfv gingssport. Enkele liefhebb len op Texel een club oprid een leraar aantrekken. Aitó tekent „de weg van de harr wat in de sport betekent gaan met de bewegingen aanvaller. Daardoór wordt balans gebracht, wat de omkeert. Naast talloze techniekend men wordt tijdens training geoefend met stok en zwe Wie meer informatie wil heï zich wil aanmelden: Paulv lo (19706) of Tom Dijks (10467). De Voltreffers uit Schagen heb ben voor de tweede keer in suc cessie de Texelronde gewonnen. Zij kregen veel tegenstand in het sterke handboogschietveld. Maar liefst 63 schutters van ne gen verenigingen streden zondag tegen elkaar in het Texelse bos. De eilandschutters weerden zich goed met eerste plaatsen* nior Jeroen Berndsen en v? Evert van Bockom Maas. Oi werd verdeeld over zeven w lende klassen. Voor de verenigingswedst' de wisselbeker stelden v$ mensen op. De Texelaars b den een eervolle tweedei Andere Texelaars die in de vielen waren: Robin vand (2e), Dirk Witte (3e), Ceï Heerwaarden (2e), Klaas (2e). X-. T' J. 'S' De wedstrijd in volle gang.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6