Cjrocn c/AvartsJ~exels in het harL, tmmoniakfonds geeft behouders weer lucht I lepziekte blijft zorgen baren Texelse tv werkt aan maandelijks programma Proefuitzending op 21 oktober BEZORGER mn SHAKIN' LEGENDS TEXE De vakantieklant door de vakantiekrant ad oordeelt over gebiedsgerichte aanpak ifi in dit 1 ummer Kuip live COJlRWT mes snijdt p twee kanten Kom nou len en drempels orde Ruyslaan Noodcamping vanaf vanavond geopend Wij zoeken een die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: VERDER 1Xi„wrv,öt. r. Eerste folkloremarkt 2 sw Van Tasjes op reis 2 Benw snijden vooral in welzijnssector 5 s» Ingezonden brieven 6 9* Survival op strand 7 s* Harry: Paviljoen 9 jubileumtournee TEXELSE^COURANT Onze bezorgers versprei den vandaag met de Texel se Courant een folder van: Duinker Electro Oosterend Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 21 juli: tot en met 14 juli a.s. Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, pen Burg, telefoon (02220) 62600. itles/abonnementen (0222O) 62600, faxnr. (02220) 14111. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. bulten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein lurg, telefoon (02220) - 15639. VRIJDAG 7 JULI 1995 |CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10997 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 uderijen die in hun bedrijfvoering worden beperkt de nabijheid van zuurgevoelige gebieden lijken uit de men door een ammoniakreductieplan dat zojuist is dgekomen. Gemeente, agrariërs en andere belang- nden zijn het eens over deze „gebiedsgerichte saldo- ide". Centraal daarin staat een ammoniakfonds it bedrijven bij natuurgebieden rechten kunnen put- odat ook hun veestapel kan groeien. tammiakreductieplan valt inde de uitstoot van am- héél Texel onder hetzelfde Er zijn dus geen uitzonde- bieden meer, zoals verzu- voelige natuurterreinen, larde is dat élle bedrijven oldoen aan de overheids- en voor uitstoot van am- Het plan moet nog goedgekeurd door de ge ld, de provincie en de en zal op z'n vroegst aan van dit jaar worden inge- Wethouder Schilling (mi- lacht van de zijde van de geen problemen. Land- zijn bijzonder ingeno- het plan. lrners staan de kranten w de komkommertijd en. Vaak wetenschap verhandelingen over ziektes die ons in de va- overvallen, maar ook e verhalen in het genre Jijt hond of een wegge - schildpad die na ja ren- omzwervingen eindelijk !°mt. Heerlijk! De Texel- )urant blijft serieus: een ■npikker (in inwoner van bom) werd op de veer- bedreigd door een Kei die rookte in de „niet afdeling. De brave hermaakte hierover een ^ende opmerking. Nou dd hij beter niet kunnen Wdr>t dat pikte die bla- Wat is in vredesnaam blazer? Het blijkt een muzikant, gek op een borrel). Daarom denk oorlijk, dat er KeiIblazer Stienenpikkers en Kei- l^rdragen elkaar abso- Een komkommer- ■ht? Kom nou... Horszei doelstellingen daarin is dat op Texel 4000 hectare grasland blijft gehandhaafd. Schilling: „Dat red den we wel, maar dan moeten er wel voldoende vee zijn om het te begrazen. Anders planten de boe ren er aardappels, graan, erwten en andere produkten." Mede door de ammiakrichtlijn dreigde in bepaalde gebieden ech ter een leegloop op de veehoude rijen. Vanaf 1 januari 1987 tot 1 januari 1995 is de hoeveelheid grootvee op het eiland afgenomen met 710 stuks tot circa 10.000 stuks. Probleemgevallen Eind 1993 verscheen de kaart waarop de verzuringsgevoelige gebieden staan aangegeven. On der de 25 bedrijven nabij deze ge bieden telde de afdeling Milieu acht probleemgevallen, die met sluiting werden bedreigd. Voor de anderen was toekomstige uitbrei ding uitgesloten. Bedrijven met het etiket „verzuringsgevoelig" zijn al onverkoopbaar gebleken. Het vertrek van vee en melkquo tum naar de overkant ondermijnde de landbouw verder. Voldoende reden voor Rinus Kui per, voorzitter van de WLTO, met wethouder Schilling om de tafel te gaan over de kansen voor een ge biedsgerichte aanpak voor de pro blematiek. Dat werd mogelijk door de interimwet Ammoniak en Vee houderij die eind vorig jaar van kracht werd. Reductie Door de wet kon de gemeente aan bedrijfsontwikkeling doen zonder afbreuk te doen aan het verzu- ringsbeleid. De uitstoot van am moniak moet in 2000 met 50 procent worden verminderd in in 2005 met 70 procent. De afdeling Milieu verwacht dat op Texel, waar geen mestoverschot is of intensie ve veehouderij,deze reductie- Lees verder pagina 9 Kees Bakker toont de verdroogde bladeren aan een der takken van een door iepziekte aangetaste boom. i daarvoor werd gelegd jlranvenant dat vorig jaar iertekend. Eén van de rrichtingsverkeer-gedeelte Ruyslaan, tussen de Brink Badweg, krijgt drie ver- empels. Hardrijders ma le straat namelijk bijzonder jyslaan is behalve een raat ook een verbindings- war hard wordt gereden, «n wordt regelmatig tegen teer in gereden. De ge- gaat voor f4500,- drie aanleggen die automobi- moeten afremmen, maar nder voor de bus veroorza ker zullen er voor f700,- wden worden geplaatst om jeven dat het gedeelte één- sverkeer betreft. Kampeerders voor wie op de re guliere campings geen plaats is, kunnen vanaf vanavond terecht op de noodcamping aan de Westerweg. Beheerdersechtpaar Cees en Toos Maas staat voorlo pig tot half augustus klaar voor de noodopvang van gasten. Voor kampeerboeren die op hun mini- campings nog plaats vrij hebben is Maas 's morgens bereikbaar tussen 8.30 en 11.00 uur via tele foonnummer 14080. Dat de noodcamping, die acht jaar geleden werd geopend om kam peerders op te vangen, een be langrijke toeristisch voorziening is bleek vorig seizoen nog eens. Zo'n 3.500 4.000 gasten klopten toen aan bij het echtpaar Maas. Kampeerders in nood kunnen nu in principe tussen 16.00 en 12.00 's morgen terecht. Voor één nacht, en in uitzonderlijke gevallen voor twee. De ervaring leert dat het vooral om jeugdige kampeerders gaat, die op reguliere campings niet welkom zijn, maar ook cam pers en gezinnen komen er te recht. Nieuwe sanitaire voorzieningen, riolering en een de gelijk kantoor droegen volgens Maas bij aan de goede sfeer. Hoewel de situatie iets beter is dan vorig jaar, zijn op Texel toch nog heel wat iepen ziek. Het is twijfelachtig of het ooit zal lukken het eiland ziektevrij te maken, maar het is wel mogelijk het pro bleem te beheersen. De gemeen te zal daarom scherp uitkijken naar aangetaste bomen zodat de ze kunnen worden vernietigd. Medewerking van publiek wordt daarbij op prijs gesteld. „Nu alle bomen geruime tijd volop in blad staan en er een droge pe riode is geweest, zijn de omstan digheden om zieke bomen te ontdekken ideaal", zegt Kees Bak ker van Gemeentewerken, die be last is met het bestrijdingswerk. De afgelopen twee weken heeft hij op Texel een paar honderd zieke bomen ontdekt en heeft ze gena deloos voorzien van een grote gele stip, wat betekent dat de eigenaar de boom moet vellen. Ooit was deze taak toebedeeld aan de Plan- tenziektekundige Dienst. Die hield ermee op en het duurde even voordat de gemeente deze taak overnam. Dat was leerzaam want gedurende de tijd dat er niets ge beurde, greep de ziekte flink om zich heen. Het was twee jaar gele den dus schrikken toen talloze bo men het doodvonnis moesten krijgen. De situatie is thans veel gunstiger. Het rooien van een zieke boom be tekent het opheffen van een besmettingsbron waardoor de kans dat andere bomen in de buurt gezond blijven, aanzienlijk stijgt, lepziekte is een schimmelinfectie Het is de bedoeling dat volgend jaar regelmatig, liefst elke maand, een Texels tv-programma op het scherm komt. „TV Texel" heeft van Kabeltex BV inmiddels een eigen kanaal toegewezen gekre gen. Het aantal uitzendingen hangt af van de reclame inkomsten. Eind november neemt het bestuur van de Stichting Lo kale Omroep Texel (SLOT) een besluit. Eerder dit jaar had het bestuur van de SLOT veel moeite met de tv- plannen. Men vreesde dat het ten koste zou gaan van de radio. Toch mocht de werkgroep die het initia tief had genomen de plannen ver der uitwerken. Tot vreugde van de werkgroep, die inmiddels onder hoede van de SLOT opereert, is het dagelijks bestuur nu akkoord gegaan met het uitgewerkte voor stel. Wel is nog een statutaire aan passing nodig. Organisatorisch zal de SLOT naast een afdeling „radio" een afdeling „televisie" in het leven roepen. Beide afdelingen werken met een gescheiden budget. TV Texel zal met een sluitende begroting wer ken: pas als men zeker is van de begrote inkomsten, zullen uitga ven voor het project worden ge daan. De komende maanden staan daar- De werkgroep van de SLOT is vergevorderd met de plannen voor lokale tv. Aan tafel John Smit en Rob Valkenburg, daarachter Bart Heijnen en Els Whyte (met het logo van TV Texel) Max Kok van Radio Texel speelt voor cameraman. ,Foto Frans Hopman) om in het teken van het werven van adverteerders en sponsors. In november worden de financiën op een rijtje gezet, waarna het SLOT- bestuur de knoop doorhakt inzake de aanschaf van apparatuur en het aantal uitzendingen dat in 1996 kan worden gemaakt. Programma's Gedacht wordt aan een maande lijks programma met wisselende onderwerpen, zoals cultuur, sport, politiek en actualiteiten. Voor elk onderwerp komt er een redactie team, bestaand uit een chefredac teur en verslaggevers. Alle medewerkers zijn vrijwilligers. „Momenteel beschikken we al over een vrij grote groep van een stuk of twintig mensen die en thousiast hebben gereageerd. En er komen er nog steeds bij", aldus Els Whyte, één van de initatief- neemsters en toekomstig eindre dacteur. Het twee uur durende programma zou elke laatste zondag van de maand te zien moeten zijn. De op namen vinden plaats in een studio, waarbij wordt gedacht aan jonge- rensoos Time Out in d'Ouwe Ulo. Zes procent van de uitzendtijd mag worden besteed aan reclame Voorlopig wordt uitgegaan van dertig seconden per spotje. Verder wil TV Texel volgend jaar drie spe cials verzorgen van grote evene menten. Toeristen De overige tijd kan het kanaal wor den gebruikt of verhuurd voor an der informatie. In elk geval worden bijna het hele jaar informatieve films over Texel uitgezonden, ge richt op de gasten. Dagelijks zijn dezelfde beelden te zien, verdeeld over twee blokken van drie uur. Omdat het vakantiepubliek steeds wisselt, zal dat waarschijnlijk geen bezwaar zijn. De SLOT zal het Texelse bedrijfsle ven benaderen om in of rond de films te adverteren. Zo tracht de SLOT een stevige financiële basis Lees verder pagina 5 Keesomlaan, Pontweg, Wester weg, Akenbuurt, Driehuizen, Hemmerkooi, Bakkenweg, Fonteinsweg, Jan Ayeweg Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in on ze drukkerij aan de Warmoes straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111 (Foto Horry de Graat) die wordt verspreid door de le- pespintkever. Die legt zijn eitjes onder de schors van de boom en daaruit komen larven die de schimmel in de boom brengen. De boom reageert op de schimmel door het afsluiten van de sapstro men en verdroogt daardoor geheel of gedeeltelijk. Het opruimen van een zieke ,boom is verplicht en moet op eigen kosten gebeuren. De gemeente zorgt gratis voor het afvoeren. Wie iepenhout wil opslaan voor ge bruik in kachel of open haard, moet het eerst schillen, anders is het ook een besmettingsbron, lepziekte is niet te genezen, maar kan wel worden voorkomen. Wie zijn nog gezonde iepen in stand wil houden kan ze laten inenten met 90% kans op succes. De ge meente heeft op deze wijze de monumentale iepen van de Molen- (ADVERTENTIE) laan in De Cocksdorp laten be handelen. Uitkijken Bakker doet zijn best, maar kan niet overal tegelijk zijn en ziet niet alles. Als iemand zieke bomen sig naleert, wordt een telefoontje naar Gemeentewerken op prijs gesteld. De best zichtbare ziekteverschijn selen zijn plotseling verdorrende bladen van bepaalde takken of grotere delen van de boom. Naar aanleiding van een melding stelt Bakker de diagnose en neemt maatregelen. Hoe sneller er wordt opgetreden, des te groter is het preventief effect. Op Texel zijn in de loop der jaren enorme aantallen iepen aange plant. De boom is namelijk goed bestand tegen de zoute zeewind. Het treft dus ongelukkig dat juist deze soort gevoelig is voor de ziekte. Het kwaad kan door snel signaleren en optreden echter zeer beperkt worden gehouden zodat uiteindelijk het overgrote deel van de iepen behouden kan blijven. (ADVERTENTIE) VRIJDAGAVOND v.a. 22.00 uur: (ADVERTENTIE) en de (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1