irwachte harde klappen blijven grotendeels uit 4 emeente bezuinigt zes ton W Sm! Trimbaan verliest waardering recreant caxmoon (OUT Texels ■Er Mensen TEXELSE^" coURANT V Texel Bollendief Aanmelden voor Strenderpop Kerkdienst voor Keniagangers Groen Zwart"op Nederlandse radio KOK! DIE TEMT VQN m 15 DRN WEL KLEINER MRRR...DE PORT IE Ei ETEN 2DM GROTER pn\«i DOBfpE KR'T Q T>EKRir«7 What's in a name Staatsbosbeheer in jaarverslag: Oud-wethouder op werkbezoek Nieuwe toestellen voor speeltuinen VRIJDAG 7 JULI 1995 aan bezuinigingsvoorstellen zijn door het college i w gepresenteerd. „Snijden is nooit leuk. maar we geprobeerd het zo evenwichtig mogelijk te verde- ;ldt welzijnswethouder Nel Eelman, die met 47 pro- grootste hap moest leveren. In de begrotings- eling van november buigt de raad zich over de voor- ■lljk kreeg Texel voor '97 ig van 1,3 miljoen voor- ld. Die is inmiddels bij- ot ruim acht ton. Vorig de gemeente al maatre- ir de OZB te verhogen en ibuigingen door te voe- aar dat nu nog maar zes Ie te worden gevonden, andelijk nog steeds actie legen de operatie, maar jat de overheidsplannen is vrij groot. Omdat de ingingen pas in '97 in- je gemeente de zes ton jar al wil reserveren blijft /an '96 over voor projec- t opvangen van tegenval- at niet alle gemeentelijke igsvoorstellen in één jaar /orden doorgevoerd gaat im zo'n 7550.000,-. Meer opbrengst ian de zes ton is door het ■vonden in het verhogen jen inkomsten. Zo wordt ondprijzen per vierkante n toeslag doorgevoerd, ijventerrein bedraagt die jor overige grond 75,-. er een meeropbrengst end en gaat het Bouw- ederlandse Gemeenten ijkse dividend verhogen, over taxatie worden aan rschap verkocht. Dat le- 300,- op. Ook zijn enkele icatures niet ingevuld of schaald. Studiefonds (gaven worden door de rigoureus geschrapt. Zo i een post voor het op- an een verkeersveilig- Daar is nooit iets mee ihet ziet er ook niet naar at op korte termijn ge lat het college er met in- '97 geen geld meer voor eren. wordt 719.000,- in het udiefonds gestoken, het college ook mee Verwacht wordt dat dit jpende gevolgen zal heb- studerende Texelaars, ordt de bijdrageregeling Oude land van Texel nu geschrapt (wat 74800,- )LG VAN PAGINA 1 voor de lokale uitzendin- Kosten lokale televisie gaat nthullen de initiatiefne- Woordvoerder Bart Heij- we bedragen noemen, )l gauw een eigen leven ior alle uitzendingen bij iet je denken aan een aer jaar. Een bedrag om irikken, maar voor televi- met veel. We kunnen de g houden dankzij de me- Ivan veel vrijwilligers." omdat de apparatuur r is geworden", vult t aan. Voor TV Texel le- eederde van de informa- ipjes over Texel. Het daarvoor maakte hij de jaren ten behoeve van |f Videolux. „Als hobby liep in", zegt Smit over tkenheid bij TV Texel. Hij zijn bedrijf een graantje likken, maar beseft dat inderen offerte zal wor- 'agd voor het verzorgen imera- en montagewerk. Raad en daad ede Texelaars die in de e werkzaam zijn, hebben I om TV Texel met raad te helpen om van de omen. Ook film- en vide- e '88 wil graag meewer- der wordt een cursus gehouden, waaraan Medewerkers van Radio "en deelnemen. Nieuwe kers en suggesties zijn Is welkom. Informatie is W bij Bart Heijnen, Wel- "ng Texel, tel. 15582. 'ober a.s. presenteert TV voor de eerste maal met Ureekse uitzending van- deboom. Dat programma van wat er na 1 januari ■siren. „Het is bedoeld be zien dat we er zijn." bespaart) en verdwijnt ook de subsidie van 750,- voor de Stich ting Wad en Land Niet geschrokken Het college draagt het project be geleid wonen een warm hart toe, maar vindt het financieren ervan geen gemeentelijke taak. Vandaar dat de 730.000,- subsidie wordt stopgezet. Wethouder Eelman: „Maar we laten die mensen niet tussen wal en schip vallen. We helpen actief mee naar het zoeken van andere geldbronnen, want dit moet blijven voortbestaan." March Heijnen, die de leiding heeft van het project op Texel, is niet van de bezuiniging geschrokken. „Het zat vorig jaar al in de lucht." Ze benadrukt ook dat de begelei ding van de dertien Texelaars niet in gevaar komt. Het Project Bege leid Wonen werkt met mensen die hiervoor door het Riagg, de So ciaal Pedagogische Dienst of het Maatscha ppelijk Werk worden aangewezen. De gemeente blijft' financieel verantwoordelijk voor het Maatschappelijk Werk. Ook de jaarlijkse bijdrage voor hulpverlening in de gezondheids zorg (7500,-) en kleine incidentele bodemsaneringen (720.000,-) worden geschrapt, omdat er nooit een beroep op deze budgetten werd gedaan. En onder het motto „kleine beetjes helpen": aange zien de Woningbouwvereniging is overgegaan in een woningstich ting hoeft het lidmaatschapsgeld van 726,- ook niet langer te wor den betaald. Paraatheid Bij de brandweer viel nog wel wat te halen. Het jaarlijks gereserveer de bedrag voor vergoedingen bij oefeningen wordt nooit opge bruikt en kan dus met 75000,- worden verlaagd. Ook kan er wor den bezuinigd op hogere opleidin gen. Verzekeringspremies vallen lager uit en de onderhoudspost voor de wagens kan iets worden verlaagd. Als de persluchtappara- tuur wordt vervangen hoeft voor onderhoud veel minder geld te worden gereserveerd. Voorlich tingsmateriaal voor rampenbestrij ding wordt voortaan beschikbaar gesteld door het ministerie van binnenlandse zaken. Totale bespa ring: bijna 728.500,-. Brandweercommandant Dick Jon- geneel benadrukt dat de besparin gen geen enkel effect hebben op de paraatheid van de Texelse brandweer. „Het heeft te maken met efficiënter werken. Dit is voor ons wel het absolute minimum. Maar uiteraard zullen we tussen tijds bijstellen als we geld over houden of incidenteel bijvragen als dat nodig is." Vanaf een stuk land bij de kruising Ruigendijk/Maaikeduinweg is een partij bloembollen gestolen. De dieven rooiden zo'n 100 m2. Het betreft fritularia's, met een waar de van ongeveer f3000,- De diefstal werd maandag ontdekt door de eigenaar. Enkele maanden geleden werd van een ander per ceel van hem een hoeveelheid blauwe kolgikums gestolen. Door minder vaak uit te rukken kan f27.000,- worden bespaard op gladheidsbestrijding. Het colle ge erkent dat daardoor de ver keersveiligheid nadelig wordt beïnvloed en nagegaan moet wor den wat de juridische consequen ties zijn ten aanzien van de gemeentelijke aansprakelijkheid. Door minder geld uit te trekken voor verkeersveiligheidscampag- nes en leerlingenvervoer blijft zo'n f8500,- over. Op gebied van de volwassenen educatie wil het college de ver goeding schrappen voor de eilandpositie. Wethouder Eelman: „Die hebben we ingesteld toen het Regionaal Onderwijs Centrum begon. Dat draait nu goed, dus misschien kunnen zij geld in hun begroting vinden voor een dergelij ke bijdrage." Met een verlaging van de administratie-vergoeding komt de bezuiniging op ongeveer f22.000,-. Voor de opleiding „Nederlands als tweede taal" staat ruim f35.000,- in de begroting. Dat geld wordt overgeheveld naar de post voor sociale vernieuwing. „We blijven dat werk dus financieren omdat we het erg belangrijk vinden", al dus de wethouder. Zelf sparen Exploitatiesubsidies voor vereni gingen houden op te bestaan. Wel kunnen clubs die daarvoor in aan merking komen met ingang van 1996 een raamsubsidie krijgen die wordt vastgesteld aan de hand van de vroegere exploitatiebijdra ge. De mogelijkheid tot investe ringssubsidie vervalt. Verenigingen zullen dus zelf moe ten sparen. Wethouder Eelman voert aan dat Texel een goed voor zieningenpakket heeft met ac commodaties die in perfecte staat verkeren. „We zijn op welvaartsge- bied een rijke gemeente. Het moet voor clubs mogelijk zijn om met zo'n uitgangspositie geld in eigen begroting te vinden voor nieuwe initiatieven." De bestaande raamsubsidies zul len één jaar niet worden aange past aan de loonkostenstijging. Dat raakt vooral grotere instellin gen als EcoMare en de Muziek school. Eelman: „De loonkostenstijging neemt cumula tief toe. Door dit één jaar te bevrie zen levert je dat alle volgende jaren dat bedrag, ik meen f31.000,- op. Helemaal afschaffen kan niet, dan zou je instellingen de nek omdraaien." Muziekschooldirecteur Hendrik Jan Trooster noemt de maatregel realistisch. „Maar leuk niet, nee. Kijk, wij hebben relatief veel per soneel, dus gaat er voor ons best veel af. Maar ik ben toch blij dat er niet klakkeloos over de hele linie tien procent is afgehaald. Hier is duidelijk over nagedacht." Ook Wilma Eelman van de Stichting Texels Museum (Jan Kuiper is met vakantie) kan zich inleven in de problemen van de gemeente. „Jammer, maar als het bij een eenmalig geval blijft, kunnen wij er wel mee leven." Wilma Eelman merkt dat er een verschuiving op treedt van structurele naar inci dentele subsidies. „Dat zou voor ons wel een probleem kunnen worden in de toekomst. Dan wordt het namelijk steeds lastiger om een lange termijn planning te maken." Buiten schot Zowel het onderwijs op Texel als De Bolder is buiten schot geble ven. Volgens Nel Eelman heeft dat te maken met de grote veranderin gen die er voor beide sectoren aan zitten te komen. „Dan moet je nu een beetje rust creëren." Op de kosten van de noodcam- ping dient f10.000,- te worden bespaard. Een meer commerciële aanpak zal dit bedrag moeten opleveren. Door de strandbewa- king terug te brengen van twaalf tot tien weken in het hoogseizoen kan nog eens f20.000,- worden opgehoest. Achterstallig Na het doornemen van alle voor stellen bleek dat het college nog zo'n f25.000,- te kort kwam. Besloten is dit op het bordje van gemeentewerken te leggen. Afde lingshoofd Piet Plug heeft nog geen idee waar hij dit geld van daan moet halen. „We mochten geen achterstallig onderhoud laten ontstaan, maar daar beginnen we nu toch aan te denken. Of mis schien kunnen we iets doen op gebied van energiebesparing met de straatverlichting. We zijn er nog niet uit." Voor de vierde keer wordt Stren derpop gehouden: op 19 augus tus. Dit muzikale feest is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een volwaardig en bijzonder gezel lig openlucht-festival. De lokatie is als alle jaren de Muzieknis in Oosterend. In verband met de verwachte gro te hoeveelheid aanmeldingen, zijn dit jaar geen uitnodigingen aan bands gestuurd. Met het oog op de beperkte tijdsduur kunnen slechts vijftien bands optreden. Gegadigden kunnen zich schrifte lijk aanmelden tot 22 juni bij Wil lem Witte, Oesterjtraat 17 1794 AR Oosterend. De eerste vijftien worden uitgenodigd. In de Gereformeerde kerk in Oosterend wordt om 10.00 uur zondagmorgen een bijzondere dienst gehouden, die in het teken staat van Kenia. De groep Texelse jongeren die eind juli naar Kenia vertrekt om daar verder te bouwen aan de school in Isiolo zullen in de dienst Keniaanse liederen zingen. Speciaal voor jongeren wordt een theatrale verbeelding van het bij belverhaal Zacheüs opgevoerd. Daarnaast is er bijzondere aan dacht voor die kinderen die dit jaar de basisschool verlaten, ledereen is welkom. t Groen Zwart, Texels in het hart". Deze kreet die al jaren de kop van de Texelse Courant siert, is de titel van het nieuwe boek van de Amsterdamse antropoloog Rob van Ginkel. Zijn vorige boek „Tus sen Scylla en Charibdis", over de Texelse vissersbevolking in de vo rige eeuw, werd in 1994 bekroond met de J.C. Ruigrokprijs. Maandag zal wethouder Daan Schilling het eerste exemplaar van „Groen Zwart" in ontvangst nemen. Het actualiteitenprogramma „Hier en Nu" van de NCRV op Radio 1 besteedt die dag tussen 9.00 en 11.00 uur aandacht aan het boek. Gisteren was radioverslaggever Marcel Oosten op Texel voor een reportage. Samen met Van Ginkel maakte hij een ronde over het eiland, op zoek naar ,#cht Tessel- se" aspecten zoals die in het boek worden beschreven. Een bijzonde re Texelaar mocht in het program ma niet ontbreken en dus werd Cor Ellen erbij gehaald. Voor deze gelegenheid had de strandjutter een aangespoeld petje met groen zwarte strepen op het hoofd ge zet... KEMN6/?i 2 EGO En 'DE fcFULEn VRM PIET koop Hier. uvj De Dennen scoren hoog als re creatiegebied. Die conclusie trekt Staatsbosbeheer naar aanleiding van een enqüete over de voorzie ningen in het bos. De trimbaan kwam als minst belangrijke uit de bus. Deze en andere gegevens staan te lezen in het jaarverslag 1994 van SBB over natuur en bosbeheer. Paardrijders lieten zich ontevreden uit over de ruiterpaden, omdat ze ook regelmatig door menners wor den gebruikt. Ook waren er klach ten over het onderhoud van de paden en dat ze nogal modderig zijn. Ruiters uitten de wens voor een route De Cocksdorp-De Den nen. SBB wil hierover van gedach ten wisselen met vertegenwoor digers van de paardensport. Staatsbosbeheer gaf dit jaar 2,2 miljoen gulden uit aan het beheer van de terreinen (totaal 4615 hec tare). Daartegenover stonden bijna Even zwemmen. Een 34-jarige vrouw uit De Cocksdorp werd woensdagmiddag beroofd toen zij even in zee ging zwemmen. Toen zij terugkwam bij haar plekje op het strand, waren sieraden, twee dameshorloges, een ring en een zilveren armband verdwenen. De waarde van de buit bedraagt 7350,-. Automaat. Tussen woensdag 19.00 en gisteren 11.00 uur wer den in een doucheruimte nabij de haven van Oudeschild twee mun- tautomaten opengebroken. De in houd, bijna tweehonderd gulden, werd meegenomen. Autospiegel. Van een rode Opel Vectra is de buitenspiegel af ge haald. De wagen stond aan de Or- chismient in De Koog. Oud-wethouder Klaas Baren- dregt, tegenwoordig burge meester van Liemeer, komt vrijdag 14 juli met een delegatie uit de Rijnstreek en het Groene Hart naar Texel op werkbezoek. In zijn huidige omgeving staat de toeristische promotie nog in de kinderschoenen, vandaar dat hij wil laten zien hoe zaken op het eiland zijn geregeld. Barendregt stond op Texel aan de wieg van de promotie van het eiland. Hij was in die periode wet houder van economische zaken. In zijn huidige woongebied is gele genheid voor dag- en wandelre creatie, maar de promotie laat nog te wensen over. Er is wel veel strandtoerisme aan de kust. Die mensen moeten naar het binnen land worden gelokt. De burgemeester van Liemeer is ook voorstander van een uniforme en landschappelijk verantwoorde bewegwijzering, zoals op Texel met de bekende groene bordjes gebeurt. Vandaar dat het werkbe zoek begint met een rondleiding in De Bolder, waar deze borden wor den vervaardigd. Eén van de Texel se wethouders zal aanwezig zijn. EcoMare staat op het programma, evenals een bezoek aan de VVV waar een toelichting over de pro motiestructuur wordt gegeven. negen ton aan inkomsten. Per hec tare kostte het beheer dus f290,-. Voor de meeste vogels was 1994 een goed broedseizoen, al hadden sommigen het wat moeilijk door het koude voorjaarsweer. Over langere termijn gaat het goed met bijna alle zangvogels. Uitzondering zijn de tapuit met vier paren (in de zeventiger jaren 170), het paapje met vier paren en de grauwe klau wier, die al een aantal jaren niet meer op Texel broedt. Een duidelij ke reden is hiervoor niet aanwezig. Een speeltuin aan de Sommeltjes- weg in De Waal krijgt een nieuw spelwerktuig als de dorpscom missie kans ziet ergens zo'n f3000,- vandaan te halen. De ge meente draagt f2000,- bij. Aangezien de gemeente slechts f8000,- in het potje voor speeltui nen heeft, wil het college van b en w niet het volledige bedrag voor het toestel in De Waal bijdragen. De dorpscommissie krijgt eenjaar de tijd om de rest te financieren. Voor het speelhuisje aan de Wil lem van Beierenstraat blijkt f750,- extra nodig te zijn. Dat vinden b en w geen probleem. Wél gaat het goed met de blauw- borst, een recent gevestigde soort (acht paar), de roodborsttapuit (dertig) en het baardmannetje (tien). De natte winter en het koude vochtige voorjaar hadden duidelijk invloed op de planten. Werden in 1993 in de Horspolders nog 1600 groenknolorchissen geteld, in 1994 waren dit er maar 26. Duinen De droge duinen stonden er fan tastisch bij. Vroege bloeiers als duinviooltje, vleugeltjesbloem en rolklaver zorgden voor kleurige mozaïken. In het Mokslootgebied vestigden zeldzame plantensoor ten als weegbreefontginkruid, teer guichelheil en kleine waterweeg bree zich. Op recreatiegebied waren er nieu we ontwikkelingen. Routebe schrijvingen voor het natuurpad De Mient werden bij wijze van proef via een bakje in het terrein verspreid. Dat is goed bevallen en dit jaar worden ook folders voor andere routes via de bakjes ver spreid. Vertalingen het Duits wer den gewaardeerd. Naar aanleiding van een geslaagde proef is het plaatsen van vuilnis bakken beperkt tot een aantal drukke speelweiden. De vervuiling van de terreinen is hierdoor zeker niet toegenomen, terwijl de kostenbesparing ten goede kwam aan het onderhoud van recreatieve voorzieningen. Het jaarverslag is voor f5,- te koop bij Ecomare en de plaatselij ke boekhandels en door f7,50 te storten op giro 3705800 t.n.v. SBB Alkmaar onder vermelding van jaarverslag. Op 4 juli is Henny Kaercher-Schoo bij rijschool Hoekstra in Alkmaar geslaagd voor de opleiding bu schauffeur. De 24-jarige Mariska Paagman deed na vier jaar studie met goed gevolg eindexamen aan de PABO (opleiding voor lesgeven aan de basisschool) in Groningen. Tamara Maas (24) uit Den Burg is aan de Hogeschool Holland in Am sterdam geslaagd voor de oplei ding Algemene taalvariant Engels (tolk-vertalen). Haar afstudeerpro ject was Zuidamerikaanse ge schiedenis en archeologie. Aan de Technische en Maritieme Faculteit van de Hogeschool van Amsterdam heeft Roland Boks (22) uit 't Horntje zijn propadeuse in de studierichting Technische Bedrijfskunde behaald. Tevens ver wierf hij een certificaat int. comm. technisch medewerker. Hij stu deert verder voor bedrijfstech- nisch ingenieur. Sabine de Jonge-Rump (23) is aan de Hogeschool te Alkmaar af gestudeerd als lerares basisonder wijs. Ze heeft een aanstelling gekregen op Aruba. Arnold Krijnen (22) uit Oudeschild is afgestudeerd aan de MTS, afde ling Werktuigbouwkunde, in Hoorn. Hij vervolgt zijn opleiding aan de HTS in Alkmaar. Aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen is Klaas Kikkert uit Den Burg geslaagd voor het examen energietechnologie.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5