Wat ik zeggen wou... Gerestaureerde schuur wacht nog op gebruiker Proeve van meesterschi prijkt voor Bloemerie Bedrijvi gheid Gamma Harlinj uit as herreze Tolerantie soft-drugs Badmeesters Folklore-herrie lbXLLbb£ coURANT Ander „Paviljoen" Pas op de plaats Strender activisten Horloge gestol Veel waardering voor fokprodukt Van Heerwaarden Inbraken Iraanse avond valt goed in de smaak De voormalige timmermanswerk plaats van Geus aan de Burgwal is in oude luister hersteld. Het pand. dat op de gemeentelijke monumentenlijst staat, werd in opdracht van de huidige eigenaar Jook Nauta gerestaureerd, waar bij de hoofdconstructie werd her steld. de gepotdekselde houten gevels werden vervangen en de ramen in passende stijl werden teruggebracht. Verder werd de kap voorzien van isolerende beschieting en in de uit bouw aan de linkerkant kwam een hal met toilet, keukenblok n cv- installatie. De uitbouw heeft aan de straatkant een aparte ingang, die lijkt op de poort van een steeg. Verder biedt het interieur (opper vlakte begane grond 60 m2 en de zolder met een nuttige oppervlak te van 50 m2) alleen maar leegte. Nauta hoopt voor een pand een huurder te vinden die het ambach telijk zal gebruiken, dus zoveel mo gelijk als werkplaats. Maar als dat niet lukt, zijn ook andere bestem mingen denkbaar. Maar ook in de huidige lege staat betekent het pand met zijn houts- keletconstructie, schilddak met holle dakpannen en dakkapel met windveren een waardevol element in de omgeving. Niet voor niets werd het als „beeldbepalend" aangemerkt De werkplaats komt als „pakhuis" reeds voor op een kadastrale kaart van Den Burg uit 1828. Het was toen het enige gebouw aan de Burgwal tussen de Parkstraat en het steegje tussen Burgwal en Weverstraat. Volgens de toelich ting bij diezelfde kaart was P. Duinker „broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw" eigenaar. De schuur was later van Klaas Kind, die omstreeks 1925 naar Amerika emigreerde. Vervolgens huurde Jacob Geus („Jaap Lat") de schuur en hij kocht hem in 1935. Daarna hebben nog twee generaties Geus de schuur als tim mermanswerkplaats gebruikt: Ja cob Willem geus, later opgevolgd door zijn zoon Hans. Na diens overlijden kwam de schuur in 1991 in handen van Peter Tromp die hem voor opslag gebruikte. Houtkrullen In november vorig jaar werd Nauta eigenaar. Volgens hemzelf niet om zakelijke maar puur emotionele re denen. „Ik ben in deze omgeving opgegroeid en kwam vaak kijken als opa Geus aan het werk was. Ik «eet nog dat hij altijd de houtkrul len in een luik onder de vloer veeg de. Het eerste waar ik na de aankoop naar keek was de ruimte onder die vloer. En ja hoor, de krul len lagen er nog. Twee vrachtwa gens vol hebben we eruit gehaald". Nauta, die vaker met restauraties te maken heeft gehad en zelfs een tijdje voorzitter was van de Stich ting Dorpsherstel, vindt het heel belangrijk dat karakteristieke ge bouwen op Texel in goede staat worden gehouden. „We hebben hier een stijlvolle, sobere, landelij ke bouwkunst, waar we echt zui nig op moeten zijn. In de loop der jaren heeft het publiek daar steeds meer waardering voor gekregen. Ik merk dat ook aan de vele posi tieve reacties op de restauratie van deze schuur". Het restauratieplan werd gemaakt door Lex Anema van het architec tenbureau Jan Visser. Aannemer Daalder en schilder Graaf voerden het uit en ook de VEM, Schoo en Oele werkten mee. Spandoek. Bij een horecabedrijf aan de Dorpsstraat in De Koog werd in de nacht van "dinsdag op woensdag een spandoek gesto len. Op het doek, met een waarde van ongeveer f600,-, stond de tekst „Zaterdag live muziek". „Ik heb er jarenlang van ge droomd en nooit gedacht dat ik er tijd voor zou hebben, maar dank zij de medewerking van mijn gezin is het toch gelukt". Susan Groe- newoud (36) van de gelijknamige „Bloemerie" in de Gasthuisstraat is zielsgelukkig met haar officiële erkenning als bloemsierkunste- naar. Het is de beloning van een pittige studie, die haar een insig ne opleverde dat maar weinigen mogen dragen. Groenewoud studeerde aan het Clusius-college in Alkmaar, een hogere beroepsopleiding. Bloem- sierkunst moet niet worden ver ward met bloemschikken. Het is feitelijk een vorm van beeldende kunst. In het kader van het exa men vervaardigde zij een omvang rijk werkstuk met de naam „Symbiose". De 2,5 meter hoge sculptuur is opgebouwd uit beto nijzer, gaas en lamsoorbloemen. „Lamsoor beschouw ik als een ty pisch Texelse plant. Ik verwerk ze daarom graag in mijn werkstuk ken", legt ze uit. De lamsoor uit De Slufter bloeit nog niet. De bloe men die in „Symbiose" zitten ko men uit een kas. Vrijdag j.l. werd het werkstuk beoordeeld en als „proeve van meesterschap" goed bevonden. Dat leverde haar het geregistreerde en beschermde meesterteken op dat op het insig ne is afgebeeld. Susan heeft nu de bevoegdheid om ook in het buiten land op te treden als lerares. Mis schien gebeurt dat nog wel eens, waarbij ze denkt aan een docent schap van een paar maanden. De „proeve" is vandaag en mor gen te bewonderen bij de winkel in de Gasthuisstraat, samen met en kele kunstwerken waarin geen bloemen zijn verwerkt: een mini- expositie. Verhuizing De „bloemerie" van Wim en Su san Groenewoud heeft o* de langste tijd in de voor kapperszaak gezeten. Het verhuist volgende week n verstraat 58, het voormali fiecentrum, dat daartc= aangekocht. Een ingrijpen» bouwing was niet nodig. Ali5 horecavoorzieningen en muurtje moesten worden gesloopt. Voor de rest best aanpassing uit een schilderbeurt. De bedoelinj deuren a.s. donderdag te Het pand in de Gasthui wordt niet afgestoten. Op venverdieping blijft de Groenewoud wonen: de b verdieping wordt werkplj; lier waar Susan haar ets driften kan botvieren. Verhuizen begint routine den bij Groenewoud. De blot startte destijds in de Weve? draaide toen een jaar in Dei vestigde zich opnieuw in De in de Gasthuisstraat en j dus weer naar de Wevetsii De Gamma-bouwmarkt i Roordaweg in Harlingen, dom van het Texelse bedri Bouwmarkt B.V., opent dj dag 13 juli zijn deuren. Het pand is in ruim 27 m'n bouwd nadat het op jaarsmorgen bij een felle werd verwoest. De officiële openingshand&i om kwart over vijf 's n worden verricht door we? Van de Akker van de Harlingen. Het nieuwe pand ter dan het oude en ook qu ling is het anders da oorspronkelijke. Van de t een deugd gemaakt door Ij werp aan te passen aandet inzichten wat betreft de vp een bouwmarkt van dezeo' Brieven van lezers Builen verantwoordelijkheid van de redactie Op diverse plaatsen in ons lieve vaderland wordt gepleit voor een vrijer dan wel liberaler beleid t.a.v. het gebruik van soft-drugs. Soms door de hoofdofficieren van Justitie, soms door de hoogste politie-bonzen, soms door de hulp verleners en zelfs de Minister van Justitie gooit wel eens een balletje op in deze richting - hoewel ze de laatste tijd weer iets inbindt omdat ze gebonden is aan internationale afspraken. De achterliggende gedachte is, dat geld en middelen beter kunnen worden ingezet voor de bestrijding van hard-drugs. Bovendien gaat van het gebruik van cannabisprodukten (hash en weed) geen verslavende werking uit. De tabak die gebruikt wordt om het zgn. blowtje of stickie te maken, is wel verslavend en scha delijk voor de gezondheid. Produk- ten waar wel een verslavende werking van uit gaat, zoals tabak (nicotine), koffie (cafeïne), zwakke en sterke drank (alcohol), zijn vrij verkrijgbaar. Je kunt over dit onderwerp een aardige „boom" opzetten, maar ik wil het eigenlijk over iets anders hebben. Namelijk over de vraag hoe je met deze materie omgaat als het gaat om (school)jeugd van zo'n 12 tot 15 jaar oud. De ouders, bestuurders en leer krachten van nu hebben in hun jeugd vrije opvattingen (jaren '60 en '70) als een zegen ervaren. Ve len hebben nu zelf kinderen in de tienerleeftijd die op hun beurt een balans moeten zien te vinden in hun experimentele levensfase. En juist omdat deze balans van kinde ren in die leeftijd zich in een fragiel evenwicht bevindt, moeten we t.a.v. gebruik van soft-drugs zeer duidelijk en strak zijn. Het belangrijkste daarin is de thuissituatie; een kind moet zich thuis geborgen en veilig voelen (en dan heb ik het niet over inbraak preventie). Problemen, signalen soms in zeer kleine nuances, moe ten thuis besproken kunnen wor den. De eerste verantwoordelijk heid ligt bij de ouder(s)/opvoe- der(s). Zij bepalen hoe wordt om gegaan met verantwoordelijkheden en het groeiproces daarin. Daar vindt dan wel eens een terugkoppeling plaats naar het gedrag van de ouders en dat is wel eens lastig. „Je rookt toch zelf ook, pa!" Gelukkig kunnen de meeste kinde ren deze experimentele levensfase goed aan, maar bij sommigen is hun „balans" gauw verstoord. Het roken van een stickie is zoals ge zegd niet verslavend, maar minder evenwichtige kinderen op die leef tijd overschrijden een norm voor zichzelf. Als dit door de leeftijds groep niet wordt geaccepteerd, zonderen ze zich af. Dit gebeurt „slechts" in één op de twintig ge vallen, maar dat houdt in dat het er vijf zijn op de honderd. Hier ontstaat al een kleine groep die een eigen sub-cultuurtje vormt van buitengeslotenen. Gevolg kan zijn dat ze zich afzet ten tegen leeftijdgenoten, ouders, school of de samenleving in het geheel. Het is heel moeilijk om kin deren die dat overkomt weer te re socialiseren ofwel gewoon verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen voor zichzelf en voor anderen. Naar buiten toe lijkt het te gaan om een groepje gelijkgestemde vrienden. Maar feitelijk is het een groep autonomen (enkelgangers) met elk een individueel probleem als basis voor een bepaalde hou ding en gedrag. Dit los je niet op met het aanstellen van een jeugd werker, die toch wat groepsgewij- zer te werk gaat. Hiervoor is gespecialiseerde jeugdhulp nodig. De reactie dat „de Gemeente" eerst de eigen stoep (letterlijk) moet schoonvegen, is makkelijk gezegd maar niet zo makkelijk ge daan. De gevoelens van ouders die het door de vingers voelen glip pen, verdient ook aandacht. In een aantal kranteberichten van de laatste dagen kan de indruk zijn ontstaan dat de OSG De Hoge Berg de bron van de ellende is. Dit is absoluut niet waar!! Het gebruik van genotmiddelen in welke vorm dan ook, vindt in de samenleving plaats. Sterker, een deel slepen we zelf ons huis bin nen. Ik noemde de alcohol, koffie en tabak al. Het is hoogstens zo dat wat in de samenleving gebeurt zich ook op school kan voortzet ten. Bij een discussie over een li beraler beleid voor gebruik van soft-drugs zullen we duidelijk de nuance moeten aanbrengen. Ro ken zou sowieso niet moeten, het gebruik van soft-drugs zouden we niet moeten willen voor de groep 12-15 jarigen. Dit lijkt misschien een wat „truttig" standpunt voor een vertegenwoordiger van een progressieve partij. Nota bene zichzelf gelaafd hebbend aan de vrijere moraal van de jaren '60 en '70. Uit reacties vanuit de school blijkt dat heel veel ouders met een jeugd uit diezelfde periode er net zo over denken. Ouders, gemeentebestuur -dat ook schoolbestuur is- en leer krachten moeten elkaar hierin on dersteunen. Dat is mijn intentie geweest in de laatste commissie A&O over deze materie. De Gemeente heeft een budget voor voorlichting over drugs-, alcohol- en gokverslaving. Op de OSG loopt het project „Gezonde School" en is het schoolregle ment aangepast om eventuele problemen het hoofd te bieden. Voorlichting maakt deel uit van het lespakket en op ouderavon den. Toch is het goed om op een bepaald moment te kijken of alles wat we doen voldoende is om het gestelde doel te bereiken. Peter Bakker, fraktievoorzitter Groen Links Texel Vrouwen slecht voor de discipline stellen de zgn. „Utrechtse Bad meesters". Een belachelijke uitspraak uit het jaar nul. Alle kustbrigades van de KNBRD werken met gemengde bemanningen en het lukt al jaren zonder ondermijning van de dis cipline. Ik spreek uit ervaring: ik ben al on geveer 30 jaar lid van de KNBRD en al jaren actief op het Wijk aan Zeeër strand. Vaak heb ik met enige scepsis de laatste acht jaar de verrichtingen gevolgd van de zgn. badmeesters en zelfs heb ik het genoegen ge had om er een die zichzelf in moei lijkheden had gebracht te mogen redden nabij Paal 15. De heren badmeesters zouden zich drukker moeten maken over het verschaffen van kennis van de zee en haar eigenschappen dan met veel bravour een zgn. drenke ling te redden om de badgasten daarmee een veilig gevoel te geven. Een veilig gevoel geef je door cor rect op te treden in de preventieve sfeer en door aan de badgasten uit te leggen waarom je ze in bepaal de gevallen uit zee toetert. Heren badmeesters u merkt het, er^it mij al jaren iets dwars en uw uitspraken in de TC van 30-6 jl. had ik net nodig om het aan het papier toe te vertrouwen. Van weldenkende studenten, de trots van iedere natie, had ik een genuanceerdere opvatting over vrouwen mogen verwachten. Vrouwen hebben hun weg gevon den in de krijgsmacht en zo ook bij politie en brandweer en op nog veel meer plaatsen in de samen leving. Dit zou niet kunnen bij de Utrecht se badmeesters? Laat me niet lachen. jan je vries Krommenie Op het gevaar af de opmerking om de oren te krijgen dat ambtenaren op het raadhuis 's woensdags zo slecht kunnen slapen, toch het volgende: Wild hebben mijn collega's en ik zich geërgerd aan de zinloze, hei dense herrie waarop de „folklore" ons afgelopen woensdag tracteer- de. Folklore is aardig, maar dat trekker-gedoe hoort niet in een dorpskom thuis, zeker niet als één van die machines een half uur staat te stampen zonder dat er een mens naar kijkt. Ook de bege leidende muziek van de dansgroep was veel te hard: het scheurde over de Groeneplaats. Folklore is aardig, maar geacht bestuur: houd het wel netjes. Op deze manier herrieschoppen is vragen om moeilijkheden. Waar van acte. Karei van Empel, Den Burg. VRIJDAG 7 JULI 1995 TI?VI?T CTT S* Het nieuwe multifunctionele cen trum van vakantiecentrum De Krim heet „Het Paviljoen". Niet zo'n geslaagde naam, want er kan nu verwarring ontstaan met mijn strandpaviljoen dat officieel te boek staat als „Strandpaviljoen De Krim, paal 28" en in de wandeling kortweg ook wordt aangeduid als „Paviljoen" of „strandpaviljoen De Krim". Dat die verwarring inder- dééd ontstaat, is inmiddels geble ken. Nadat de krant had geschreven over het tekort aan eten bij de prijsuitreiking van de Europese kampioenschappen windsurfen, dachten de mensen dat dit bij mij gebeurd was. Niet bepaald reclame voor mij. Te ho pen is dat sommige mensen zich nu aangesproken zullen^voelen en iets verzinnen waardoor verwar ring van beide bedrijven voortaan wordt voorkomen. Piet Zijm Strandpaviljoen De Krim, paal 28. De Cocksdorp. Geiten. In Alkmaar wordt zater dag de regionale geitenkeuring ge houden. Daar doen Texelaars aan mee. Vooral de dieren van Terpstra worden kansrijk geacht. De drie Oosterenders die moeite hebben met de nieuwe fiet senstalling op het Kerkplein heb ben hun handtekeningenactie opgeschort. Aanleiding is contact met wethouder Poster (gemeen tewerken) en raadsleden Erna Eel- man en Peter Bakker, die tot vragen in de gemeenteraad kun nen leiden. Het uitstel wil niet zeggen dat de actievoerders zich hebben neerge legd bij de stalling, die volgens hen totaal niet past in het monumenta le dorpskarakter. „In afwachting van een reactie van de raad hou den we even pas op de plaats", al dus woordvoerder Dirk Kuiter. Wethouder Poster lijkt vooralsnog niet van plan de stalling te vervan gen. „De dorpscommissie heeft er tenslotte zelf om gevraagd. Voor kritiek moeten de drie c recht. Ach, en zo afzichte de stalling me op het ee; zicht ook weer niet." De actievoerders vinden vm „Als de raad niet ingrijpt, N: we alsnog een handtetoi actie. Ik heb al veel positim ties over onze kritiek de toeristen vinden het l«| Uit een juwelierszaak in De werd dinsdagmiddag een li ter waarde van 7995,- De vermoedelijke dader ise geveer 55-jarige Duits-spi man. Deze „klant" wasorrs 15.00 uur voor de derde ro de zaak gekomen, omdat langstelling had voor het! fende horloge. Hij beket uurwerk, maar ging wegi het te kopen, Kort hierna i de verkoopster dat het was verdwenen. Susan Groenewoud bij haar „Symbiose". Betonijzer en gaas zijn bewust in het zicht ga laten. Inzet: het insigne met het meesterteken. iFoto Harry de Graaf) De vierjarige Welsh Cobmerrie Cobtain Desert Queen van Aad van Heerwaarden heeft op de re gionale keuring in Tolbert een eer ste premie behaald. Ook haar hengstveulen Tessels Roy viel die eer ten deel. Van Heerwaarden is eigenaar van de goedgekeurde Welsh Cob- hengst Cobtain Roderick. Zijn eer ste fokproduct is van de zwarte hengst Telynor, die uit Engeland is geïmporteerd. Het veulen, uit de valkkleurige Desert Queen is smokey-kleurig. De jury was erg gecharmeerd van de pony's van Van Heerwaarden. Desert Queen werd kampioen in haar categorie en mag daardoor naar de centrale keuring die op 19 augustus in Kootwijk wordt ge houden. Daar komen de beste merries van Nederland, dus de concurrentie is groot. In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in twee strand huisjes bij De Koog. Uit één van de onderkomens is een portemonnee met ongeveer tien gulden mee genomen. Fijnproever) op z'n Arabisch. Het gezelschap Texelaars dat dinsdag avond had gereserveerd voor de Iraanse avond in Partycentrum Calluna liet zich de spijzen die Motjaba Moafkjord en Forosandeb Agboli hadden bereid goed smaken. De maaltijd was een idee van Ruud Boom, die wel eens iets met andere culturen wilde doen". Hij kwam in contact met de twee asielzoekers die met hun kinderen al meer dan een jaar in Motel Texel verblijven. Het tweetal had vol doende kennis van de vad# keuken om de gasten een t Iraanse maaltijd voor te sch bestaande uit thee met dato zensoep, schapenvlees, rp kip en andere gerechten veel enthousiasme werden veerd. Boom betreurde k niet meer Texelaars zicht* opgegeven, temeer de de opbrengst van de ma: bestemd voor speelobjecte het schooltje waar jonge kertjes onderwijs volgen. A eind kon f500,- worden cv digt. Het is de bedoeling da: zomer soortgelijke avondei den gehouden door culturen. Motjaba Moaijkord en Forosandeb Agibola met hun kinderen tijdens de Iraanse maaltijd. De timmermanswerkplaats in de huidige gerestaureerde staat. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6