erkomst wrak nog mysterie TESSELAAR ast geborgen door Hans Eelman de Langs de weg Paviljoen TEXELSE COURANT '.\A tjfëu \VU - -- x moniakfonds Raadsvergadering VRIJDAG 7 JULI 1995 mast zit een sticker met se tekst. Maar enkele tui- glen vertonen het opschrift in England" en één van de |en katrollen komt uit Ne- Het mysterieuze Razen- wrak heeft zijn herkomst eeds niet prijsgegeven. ne weten nog niks over het meldt Jaap de Jong van de olitie. Hij heeft faxen rd aan zeilmakers en sbouwers in binnen- en buitenland. „Misschien dat dat een tip oplevert. Voorlopig zijn bij ons nog geen berichten over ver missing van een boot of personen binnen gekomen." Hulpstrandvonder Hans Eelman heeft het wrak zaterdag bezocht. Tot zijn verbazing was het er rustig. „Geen bootjes in de buurt. Er stonden ook geen voetstappen van nieuwsgierige bezoekers. Dat zou je wel verwachten na alle be richtgeving." Het houten schip lag nog steeds pun wijst op de sticker met Zweedse tekst op de mest die hij heeft geborgen. IFoto Tessa de Greeftl stevig in het zand verankerd. Iets oostelijker is een restant van de kajuit gevonden. Volgens Eelman is het bootje een oud barrel: „Het heeft vroeger een houten dek met een vinyllaag gehad. Daar over heen is een teak dek gelegd, maar dat is ook al half verrot, dus dat geeft aan dat het oud is. Beslist niet zeewaardig." Gejat? Hoewel de steun van de buiten boordmotor in goede staat ver keert, is de motor zelf verdwenen. De benzineslang hangt er nog wel. „Misschien is hij gestolen. Maar het kan ook dat ie erachter ligt, diep begraven in het zand." Op de spiegel is geen naam of plaats naam te vinden. „Echt vreemd, want meeste zeilboten hebben een naam." De uit het zand stekende versta- ging leidde hulpstrandvonder Eel man naar de mast. Die lag half onder het schip in het zand begra ven. Met stevig spitwerk en de kracht van zijn schip „Manta" wist Eelman het negen meter lan ge gevaarte te bevrijden en naar Texel te vervoeren. Rommeltje De aluminium mast hoort niet bij de oorspronkelijke opbouw van het schip. Uit meer dingen valt af te leiden dat het eigenlijk een bij eengeraapt rommeltje betreft. „De eigenaar is geen echte zeiler ge weest. Aan onderdelen kan je zien dat die passend zijn gemaakt, maar dat is niet erg zorgvuldig ge beurd. IJzeren beugeltjes die roesten, uitstekende scherpe de len waar je het zeil aan kunt be schadigen en staaldraden die zijn ingekort door ze dubbel te vouwen en dan vast te klinken. Erg provi sorisch allemaal. Ook de rolfok is op knullige wijze pas gemaakt." Volgens Eelman is het onmogelijk dat het bootje uit noordelijke stre ken is komen drijven. „De stro ming is juist die kant op. Hier spoelen zaken aan die uit het zuid en komen." Ook het idee dat men sen ermee uit het noorden in deze richting zijn gezeild wijst hij van de hand. „Daarvoor heb je toch wel wat wind nodig en dét veroor zaakt weer hoge golven. Daar is dit bootje beslist niet tegen bestand." Scharrelaars Lek is het schip waarschijnlijk niet. Dan was het wel gezonken vóór de stranding. Maar gebruikt voor een drugstransport lijkt Eelman ook niet logisch. „Als je er een ton aan troep in gooit zinkt ie onder het gewicht. Voor zulke zaken ge bruiken ze niet zo'n oud ding. Aan de waterlijn kan je met zo'n bootje* veel te goed zien of ie zwaar gela den is." De hulpstrandvonder is toch bang dat een ongeval aan de stranding vooraf is gegaan. „Je weet het nooit hè. Van die schar relaars die een wereldreis willen maken...het is toch griezelig." De mast is meegenomen, maar wordt door Eelman van weinig waarde genoemd. „Ik taxeer 'm op ƒ100,-." Ook het schip zelf schat hij niet waardevol. „Als Rijkswaterstaat beslist dat het ding weg moet omdat het een ge vaar kan worden als het wegspoelt, dan gaat ie weg. Lijkt me een leuk klusje. Ik ben altijd wel in voor dat soort gekkigheid." X BEZORGERS TEXELSE COURANT Heerwaarden Heerwaarden Heerwaarden Beers ,i Veen Ier Elias Es Janssen luisman jdag Barhorst »n iA. Mulder m Leijen wma ooiman orhorst ikman üarendregt loon »n gwater Vis-Dijker Koopman-Grit Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. vr.tc Ward Terpstra di.tc De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Kofbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pont- weg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Pontweg 72, 77, 84, 89 Zuid-Eiejland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw., Oorsprongw., Holland- sew., Hoofdw. (ged.) Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Haller- weg 20, Veenselangweg 12573 15579 12038 14301 16831 10022 14030 10131 13640 14478 10443 12763 19258 17956 16344 18235 13956 14970 17908 16362 11231 16474 18307 18403 18635 18869 Freek-Jan Buijsman Trisha Koster Rob Bor J. Hillen Ricardo de Graaf Evelien Veeger J. Flier Erwin Goënga Tobias van der Zee Danielle van Leersum Mara Hooyschuur Hogeberg, Reijer Keijserstr, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterw. Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45, Pontweg 91-95, Akenbuurt, Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiêweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 14375 19582 12836 19395 14216 12229 14607 15365 18915 19653 11653 Het wrak half bedolven onder het zand r«r. - Veel spitwerk voor het vrijmaken van de mast. Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burgwal, P. v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat. Ke^somlaan 9-39; Mo lenstraat, Molendwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaan- straat. Den Burg A1: „St. Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernardlaan 50- ...even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmmalaan 7 -.... oneven en 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145-.... oneven en 60-.. even; W van Beierenstraat, Boo- gerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59-.... oneven en 76-.... even, lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr. Den Burg E: Bernhardlaan 123-... oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waal derstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 one ven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. VOLG VAM PAGINA 1 iing gehaald worden met aande maatregelen (over- silo's, injecteren van 'dichting stallen, melkquo- eductie moet door alle bedrijven tesamen worden acht. Het is volgens b en w sch om uit te gaan van be- van de uitstoot van indivi- edrijven bij de afzonderlijke gsgevoelige gebieden. 60 van de oppervlakte van nd bestaat namelijk uit ver- levoelige bodemtypen, zo informatie van het Insti- or Bodemkartering. Bij het !n van de gebiedsgerichte in het ammoniakreduc- wdt Texel dus als één ge schouwd. Rechtsongelijkheid de milieu-argumenten dat methode pleit is dat op neerslag van ammoniak ter dan landbouwoorza- ^lergrond-depositie) rela- De doelstelling in het nt het bestaande grasland te handhaven om het !P in stand te houden is tee. Een uniform beleid t verder rechtsongelijk- bedrijven die toevallig na- "epunngsgevoelig gebied Nadrukkelijk stelt de ge bat het plan alleen betrek kit op grondgebonden "^veehouderijen. Voor "invasie" van intensieve hoeft volgens b en w "'Orden gevreesd. Fonds "toot van ammoniak gaat ü|t van een grenswaarde tel Per hectare per jaar. B die de norm nog niet jteikt mogen hiertoe uit- °°erderijen bij verzurings- Gebieden die boven de norm zitten, kunnen alleen uitbrei den als ze extra emmissierechten krijgen. De emissierechten worden onder gebracht in een ammoniakfonds. Het is de bedoeling dat rechten van bestaande bedrijven die hun veestapel inkrimpen of opruimen in dit fonds komen. Zodra een boer wil uitbreiden kan hij hieruit rechten putten. „Het is redelijk om vermindering van de veestapel ten goede te la ten komen aan de veehouderijbe drijven", aldus b en w. Geen handel Het fonds wordt voorlopig gevuld met een hoeveelheid rechten gelijk aan 710 runderen en 1.000 scha pen, precies de aantallen waar mee de Texelse veestapel sinds 1987 is gekrompen (vijf procent). Omdat de totale uitstoot van am moniak op het eiland moet wor den verminderd, wordt de vooraad in het fonds verminderd met tien procent. Aan de hand van de mei tellingen met de cijfers van het voorgaand jaar, wordt bepaald of er ruimte is voor toevoegingen aan het fonds. Mocht het fonds uitge put raken, ondervinden bedrijven die niet nabij een verzuringsgevoe- lig gebied daarvan geen nadeel. Het is niet de bedoeling dat er handel in de rechten ontstaat, net zoals in melkquota. Gelet op de thans aanwezige ver zoeken en ervaringen uit het re cente verleden verwacht het college voorlopig met de voorraad rechten vooruit te kunnen. Landbouw Landbouwvoorman Kuiper liet zich gisteren waarderend uit over het plan waarmee de afdeling Milieu de voorbereiding een half jaar ge leden startte. „Dit is een goede zaak voor delandbouw. Voor een aantal jonge boeren zijn er nu weer meer toekomstmogelijkhe den. Wellicht kiezen melkveehou ders van de vastewai nu weer voor Texel." Geldig betaalmiddel in 1995 op Texel De Texelse gemeenteraad verga dert dinsdag 11 juli over de volgen de agendapunten. 1. opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 12 juni 1995. 4. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van: a. De heer G.J.E. de Wit en mevrouw S.J.R de Wt voor het vernieuwen van een schuur aan het Achterom te Den Burg (herhalingsbesluit; b. Familie van der Wal-Kaczor voor uitbreiding/nieuwbouw van het woonhuis Ko gerstraat 120 te Den Burg; c. De heer Switser voor het mogen uitoefenen van detail handelsactiviteiten in het pand Wlhelminalaan 3 te Den Burg; d. de firma Van der Werve voor de bouw van een schuur nabij het pand Kogerstraat 92; e. de heer J. Betsema voor het plaatsen van een garage/schuur aan de De Ruyterstraat 12 te Ou deschild; f. de heer E. van der Linde voor de realisering van een extra appartement op het perceel Vuurtorenweg 13-21. 5. Aanvraag ex artikel 74-WBO door de School met de Bijbel inzake de vervanging van de C.V.-installatie en bouwkundi ge aanpassingen. 6. Verzoek Stichting Katholiek Onderwijs Texel inzake verre kening van gelden Algehele Aanpassing/ingrijpend on derhoud. 7. Ingrijpend onderhoud 1995 Redmer IJskaschool. 8. Fonds toeristische investe ringen. 9. Vervanging persluchtappara- tuur en brandweerhelmen. 10. Vergoeding voor bedrijfshulp verlening en EHBO. 11. Intrekking verordening belo ningsdifferentiatie. 12. Arbeidsvoorwaardenregeling Texel. 13. Wjziging vergoedingsregeling vrijwillige brandweer. 14. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 15. Beslissing bezwaarschrift Ne derlands Hervormde Biblio theek De Cocksdorp. 16. Beslissing bezwaarschrift van de heer D. Hanschmidt. 17. Notie Initiatiefgroep protest herverdeling gemeentefonds. 18. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Gisteren lachte de were, me nog toe. Nationaal Reumafond» (M) I Cm lu| M ntltlRI M U I Prachtig hoor, dat multifunctio nele centrum van De Krim. Meer dan 3,5 miljoen heeft het gekost. Waar dóen ze het van, hè? Sportvoorzieningen, verga derzalen, een café en een soort dorpshuis met een huiskamer functie. Kortom, alles is aanwe zig waar de Krim-gasten tot dusver nog voor naar De Cocksdorp of verder moesten. En denk niet dat het hiermee ophoudt! Als ik de Texelse Cou rant mag geloven, komen er ook nog winkels en andere voorzieningen rond het dorpsplein en er wordt een soort logeergebouw neergezet, waar de zakenlieden die voor congressen of seminars naar De Krim zijn gekomen, met hun secretaresse het bed kunnen induiken. Natuurlijk moeten ze voor hun goede fatsoen eerst nog even congresseren en se- mineren, gevolgd door golfen, tennissen, zwemmen, snooke ren en squashen, om aldus ken nis te maken met de typische geneugten van Texel. Ja, zo moet dat als je nieuwe markten wilt aanboren en daar bij het oog hebt laten vallen op managers, die hun kosten van de belasting kunnen aftrekken. Onder het mom van vergaderen en congresseren moet je die de gelegenheid geven om de beest tuit te hangen. O, was ik ook maar manager, dan wist ik het wel. Door al die aantrekkelijkheden zal de neiging van de Krim- gasten om hun vertier te zoe ken in durp wel minder worden, zodat de economische uitstra ling die dat vakantiecentrum heeft voor deze woonkern, een beetje zal verbleken. Maar daar moeten we niet over mokken. Steeds de grote lijnen blijven zien. Ach, laten we De Cocks dorp maar opheffen, dan is die uitstraling niet meer nodig. De verhoudingen zijn nu al hele maal zoek. 's Zomers zitten op De Krim 5000 mensen, haast net zo veel als in Den Burg. Het 400 inwoners tellende Cocks dorp valt daarbij in het niet. Het is een buitenwijkje van De Krim geworden en ligt zó dichtbij dat meneer Warnaar alleen maar de weg hoeft over te steken om het te annexeren. Als hij dat doet met een beroep op de een dracht in de genadeloze con currentiestrijd om de gunst van de toerist, zullen de dorpelin gen het best leuk vinden. Met een eenvoudige artikel 19-procedure is dat te regelen. Of de gemeente maakt van die Cocksdorper huizen gewoon bedrijfswoningen. Daarmee is met twee woningen op De Krim al een succesvolle proef genomen. Het enige wat niet deugt aan dat multifunctionele centrum is de naam. Het Paviljoen. Waar denk je aan bij dat woord? Waarschijnlijk aan een eenvou dig bouwsel zoals een strand paviljoen en dat is het allerlaatste waar dat centrum op lijkt. Extra verwarrend is dat het hu/s/camergedeelte van dat gebouw óók „paviljoen" heet. Een paviljoen in een paviljoen. Waren de marketing- specialisten van De Krim dron ken toen ze dat bedachten? Bo vendien, er is in het hoge noorden van Texel al een pavil joen dat De Krim heet: het strandpaviljoen van Piet Zijm. Mede dank zij de extreem ge moedelijke wijze waarop Piet met zijn klanten omspringt en de royale porties die hij hen voorzet, is dat een zeer goed draaiend horecabedrijf. Zelfs ik kom er wel eens. Dat beide „paviljoens" door el kaar worden gehaald, bleek al op de eerste avond dat het mul tifunctionele miljoenengebouw in gebruik was. De prijsuitrei king van de Europese Kampi oenschappen windsurfen werd daar besloten met een maaltijd voor alle deelnemers, organisa toren en meewerkende vrijwilli gers. Wieb van den Berg en zijn mannen willen de pers graag te vriend houden, dus ze hadden mij ook uitgenodigd. Ik had de hele dag niets gegeten om die avond flink te kunnen bunke ren, zorgde ervoor dat ik vóó raan in de rij stond en liet mij overdadig opscheppen. O, wat is het eten in zo'n 5-sterrenpark toch lekker. Helaas moest ik al weer vroeg weg, want ik dien de om 20.00 uur in Den Hoorn zijn om de opening van de ex positie „Texels Naakt" mee te maken. En direct daarna werd ik verwacht op een overvloedig drinkgelag van de jubilerende badmeesters in De Karseboom. Het kon allemaal nét. Nog her kauwend roste ik met mijn gele bolide met de hoogst mogelijke snelheid naar het andere eind van Texel, waar ik precies op tijd de Doopsgezinde Verma ning binnenrende om het daar hangende Texelse naakt op me te laten inwerken. Zodoende maakte ik het drama niet mee dat zich op datzelfde moment in het Krim-restaurant voltrok. Mede door mijn vreetzaamheid, maar vooral door een inschat tingsfout van de Krim-kok was er veel te weinig eten om al het surfvolk te voorzien. Al halver wege het passeren van de uit 22 nationaliteiten bestaande rij wachtenden kwam de bodem van de pannen in zicht. Een nachtmerrie, temeer daar de surfers er weinig begrip voor hadden. Dat zijn verwende jon gens die overal ter wereld in de watten worden gelegd en on middellijk jammeren bij elke scheet die hen dwars zit. Er was dus veel geween en gek nars van tanden, hoewel het hen verder op De Krim aan niets had ontbroken. Het verhaal ging razendsnel over Texel. Toen ik thuiskwam uit De Karseboom, hadden al drie mensen het ingesproken op mijn telefoonbeantwoorder en bleek ook het misverstand: het zou gebeurd zijn in het pa viljoen van „Piet". Piet zelf ver nam ook zulke geluiden, zag zijn reputatie bedreigd en liet een bevriende journalist een in gezonden stuk schrijven dat el ders in deze krant moet staan. Ik ben het van harte met hem eens. De Krim moet die naam „paviljoen" schrappen. Ze heb ben daar managers genoeg die wat anders kunnen bedenken. Nu kan het nog. Anders krijg je net zo'n affaire als „Heidehof". Weten jullie dat niet meer? Graag haal ik die oude koe nog even uit de sloot. De kleine lo- giesverstrekker G.Z. noemde zijn onroerend goed aan het Mienterglop „Heidehof", hoe wel er al sinds mensenheugenis elders op Texel een pand is met dezelfde naam, waar ze ook gasten houden. Als kleine lo- giesverstrékkers zoiets doen, is dat lullig. En als grote logies- verstrekkers het doen, is dat KRIMineel. Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9