fexel wordt drukker na aarzelende start ïwie is Tessels" £(»262aïttoS'arBura' LfTOcn /WuVLs KXctS ITl K)6l K)UTL~> De vakantieklant door de vakantiekrant in DIT JNummer Ketting van kinderen VERDER XT w Eerste boten voor Sil 2 Veel stroomverbruik op Texel 5 s» Witte landingsboten naar Haïti 5 sm Waarin verschillen Texe laars van overkanters 6 sw Alle paardesport- disciplines in één wedstrijd 7 Druk eeuwfeest voor 100 jarige Dierenkwelling Redders zochten uren naar vermiste surfer texelseHcourant van het elfde Tesseltoernooi Tennisclub Deuce Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 21 juli: tot en met 14 juli a.s. De Cocksdorp had even geen stroom 15 SEPTEMBER 1887 NR 10998 DINSDAG 11 JULI 1995 De honderdjarige in gesprek met loco-burgemeester Daan Schilling. ren, ditmaal gericht om de lege plekken in juni op te vullen. Of dat ten volle is gelukt, kan Van Linge niet aangeven. „Wel stond de tele foon hier roodgloeiend nadat de campagne was begonnen." Extra promotie kort voor de zomer zal in de ogen van Van Linge de komende jaren wel nodig blijven. „Het is een trend dat mensen lan ger wachten met boeken. Voor heen was het nodig om in januari al een huisje te reserveren, nu niet meer. Men heeft dus meer tijd om een bestemming uit te zoeken." De lijst met beschikbare accom modatie vertoont voor het nasei zoen nog veel lege plekken. „Maar dat is een normaal beeld. Die re serveringen komen pas in de loop van de zomer op gang." Tesocijfers Teso zette vooral vrijdag en zater dag veel auto's over richting Texel. Vrijdag was een topdag met 2933 personenauto's, zaterdag waren het er 2663 en zondag 1024, een totaal van 6620. In de omgekeer de richting gingen er 4814. Het saldo vreemde auto's bedroeg zaterdagavond 7719. Teso- directeur Rob Wortel vindt dat het nog te vroeg is voor een vergelij king, omdat de vakantiespreiding kan verschillen en de zomer pas is begonnen. Eind deze maand, als de vakantiepiek is bereikt, valt er wellicht meer te zeggen. Licht herstel Toch is het aardig om de cijfers van de afgelopen jaren er even naast te leggen. Zaterdagavond 9 juli 1994 bedroeg het aantal vreemde auto's 6988, in het ver gelijkbare weekend van 1993 wa ren het er liefst 8793 en in '92 7493. len voortkomen. Wat Texel be treft zijn de verwachtingen niet zo hoog gespannen. De Texelse Reddingsbrigade heeft maar enkele leden die van het eiland zelf afkomstig zijn. Probleem is dat de meeste jongelui meer- voelen voor een goedbetaald sei zoenbaantje. Leden van de TRB (belast met de bewaking van de strandslagen van De Koog en ten noorden ervan) komen uit alle delen van het land, wat hen onderscheidt van andere brigades langs de kust, die zijn samengesteld uit mensen uit de directe omge ving. (Foto Harry de Graaf) „Het is een groot misverstand. Ik ben pas 96." Met die mededeling verrastte Adriana van Heerwaarden-du Porto zaterdag haar kinderen tijdens de viering van haar 100ste verjaardag. Na enig rekenwerk bleek dat ze toch echt recht had op haar eeuwfeest. Haar portret, gemaakt door Len ie van 't Noordende, werd in de ere galerij van verzorgingstehuis Sint Jan bijgezet. Mevrouw Van Heerwaarden is ge boren in Den Hoorn. Op haar achtste verhuisde ze naar een klei ne stolpboerderij in de Prins Hen drikpolder, die door haar vader was gebouwd. De boerderij ging later over in handen van Willem (vader van Jo) de Graaf. Zijn klein dochter Griet heeft er nog lange tijd gewoond, maar nu is de stolp eigendom van familie Steendam. Adriana trouwde met Jacob van Heerwaarden, die bij de posterijen op kantoor werkte, en ging wonen in een huis aan het Schilderend. „Het was een dubbel woonhuis, waarvan het ene deel voor een rijksdaalder per week werd ver huurd", vertelt haar zoon Theo. Er kwamen steeds meer kinderen, dus in 1929 kocht Jacob van Heerwaarden de oude boerenleen bank aan de Molenstraat, momen- De teruggang van vorig jaar werd geweten aan de koude zomer van '93 en het natte voorjaar. Er lijkt nu dus sprake van een licht herstel, een gegeven dat aansluit bij de Teso-cijfers over het eerste half jaar. Het aantal vervoerde eenheden ligt tussen dat van het topjaar '93 en het minder goede '94. Stappers De noodcamping bood in de nacht van zaterdag op zondag plaats aan een tiental tenten. Het ging voor namelijk om groepen „weekend stappers". 's Nachts leverde de politie nog dertien jongelui aan de poort af. Voor andere kampeerders vond campingbaas Kees Maas vlot een plaatsje elders op het eiland. „Voor het weekend waren er op de Texelse campings nog losse plaatsen genoeg, maar die raakten in het weekend behoorlijk vol." Voor komend weekend ver wacht Maas de grote klap, zeker als het zulk prachtig zomerweer blijft. IFoto Tesse de Greeff) teel bewoond door fam. Van Es. Adriana van Heerwaarden-du Por to maakte twee wereldoorlogen mee en kwam daar ongeschonden uit vandaan. Ze kreeg acht kinde ren, vier jongens en vier meisjes. De jongste zoon is overleden. Haar oudste kind is momenteel 75, de jongste 62. Zoon Theo herinnert zich haar uit zijn kindertijd als een zachte, lieve moeder die met haar tijd mee ging. Mijn vader stimuleerde dat erg. Ze waren de eerste met een radio. Daar kwam de hele buurt naar luisteren." Handwerken was haar lust en haar leven. Ze deed ook veel voor de Welfare van het Rode Kruis. In april 1970 ging ze naar het oude Sint Jan. Na een moeilijk begin had ze het er naar haar zin. Pas het laatste jaar begint de ouderdom toe te slaan. Ze ziet bijna niets meer en gesprekken dringen slechts moeilijk tot haar door. Af en toe heeft ze heldere momenten waarin ze zich dingen van vroeger scherp herinnert. „Ze vertelde laatst over vlaggen die op de dijk stonden en muziek die bij die gele genheid werd gespeeld. Ik heb het later uitgezocht: het was de dag dat Wilhelmina werd ingehuldigd in 1898, toen was moeder drie jaar oud", vertelt zoon Theo. Drukte wordt mevrouw Van Heer- waarden momenteel snel te veel, zodat ze haar eeuwfeest slechts een uurtje bijwoonde. Wel kwam ze nog even beneden voor de sere nade door het fanfare. Een 40-jarige inwoner van Tuitje- horn had gistermorgen zijn jonge Tervuurense herder in de auto op gesloten terwijl hij boodschappen deed in Den Burg. Omstanders waarschuwden na zo'n 45 minu ten de politie, die het dier uit zijn benarde positie bevrijdde. De tem peratuur in de wagen was opgelo pen tot ongeveer 35 graden. De hond werd meegenomen naar het bureau, waar zijn baasje later een verbaal wegens dierenkwelling kreeg voorgeschoteld. Een kabeldefect zorgde dat bewo ners van De Cocksdorp en omge ving gisterochtend ruim een uur zonder electriciteit zaten. Tegen elf uur kreeg het PEN de eerste melding van de stroomstoring. Spoedig werd duidelijk dat er er gens op het eiland een Kabel stuk was, zodat de stroom via een an dere route naar De Cocksdorp moest. Om vijf over twaalf was deze „omschakeling" gelukt en had vrijwel iedereen weer stroom. Om half twee hadden waren ook de laatste aansluitingen weer on der spanning gebracht. Het PEN stelt vandaag een onderzoek in naar de oorzaak. Ook Texelse redders zijn de afge lopen nacht betrokken geweest bij het zoeken na£r een vermiste surfer. De man was gistermiddag om half vijf nabij de Helderse vuurtoren in zee gegaan met een kleine zeilplank (een zg. sinker) en was om elf uur nog niet terug. Zijn vrouw sloeg alarm waarop reddingboten, wipperploeg, mari neschepen en marinehelikopters gingen speuren op zee en langs de stranden Om 02.00 uur werd de surfer ge vonden door een zeiljacht. Hij be vond zich toen drie mijl uit de wal tussen Den Helder en Callantsoog. Afgezien van een lichte onderkoe ling had hij geen nadeel van zijn avontuur overgehouden. Als ge volg van het wegvallen van de wind was hij niet in staat geweest op eigen kracht terug te keren. (ADVERTENTIE) J..-. fwlt Onze bezorgers versprei den vandaag met de Texel se Courant een brochure (ADVERTENTIE) Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, - pen Burg, telefoon (02220) 62600. ^tles/ibonnemonten y 1 9 1 t 1 Postbank 652 (02220! 62600, foxnr 102220) 14111. f\ /I I 1 /Tf I /J'tZ/j/ f* S) T /T# Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 9917.636 bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein y i Verschijnt dinsdags en vrijdags. unBurg. telefoon (02220) 15472. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los f1,45 een moeizame aanloop lijkt lopseizoen afgelopen week- joed op gang gekomen. Ge in naar het aantal „vreemde" sis het op Texel iets drukker vorig jaar. Voor conclusies is ichternog te vroeg. Zaterdag de noodcamping al even i maar uiteindelijk kon ieder- onder dak worden gebracht. de VVV-balie moest vrijdag eterdag hard worden gewerkt ooral weekendgasten die niet ut hadden geboekt aan een iiadres te helpen. „Voor één t lukte het nu wat beter dan jaar. Blijkbaar stellen de lo- trstrekkers zich wat flexibe- p", zegt VVV-directeur Joost iinge. en konden ook makkelijker ingeholpen omdat méér ver- Sas gebruik maken van de «erveringscentrale en er een iets groter aanbod is. ton een aantal toeristen nog Kin een bungalow of vakan- r/a „Een kwestie van ge- tie accommodatie was vrij gekomen wegens annulering. Voor de rest hebben wij in de huisjes sector zo goed als niets meer vrij", aldus Van Linge. Bezettingsgraad Een overzicht van beschikbare ac commodatie vormt het bewijs. Juli en augustus zijn vrijwel compleet volgeboekt. „Let wel, dit zijn ónze cijfers. Op de bezettingsgraad van verhuurders die niet bij de centrale zijn aangesloten hebben wij geen goed zicht. Het aantal boekingen via de VVV ligt boven het niveau van '94. Maar dat houdt tevens in dat het aantal rechtstreekse boe kingen, dus zonder onze bemidde ling, achterblijft bij vorig jaar..." Overaanbod Over de verhuur in de bungalow sector zijn op Texel minder gunsti ge geluiden te horen. Van Linge kent de verhalen. „Maar ze berei ken ons via-via, niet direct. Als je de kranten in de gaten houdt, weet je dat er ontzettend wordt gevochten om de huisjes vol te krijgen. Zelfs Center Parks, toch het symbool voor die sector, heeft een deal gesloten om gasten uit Skandinavië te lokken. Dat ge beurt heus niet uit weelde." Hij kent ook de oorzaak: overaan bod van vakantiewoningen, die overal in Nederland uit de grond zijn gestampt. Op Texel valt de schade volgens Van Linge mee. „De 47.000-grens heeft hier ver dere doorgroei voorkomen. Boven dien heeft Texel als gebied een eigen, grote aantrekkingskracht." Het algehele beeld stemt de VVV- directeur in elk geval positief. „Als ik mijn collega's van kust-VVV's beluister, wordt daar steen en been geklaagd. Ik ben blij dat Texel zich met de andere Waddeneilan den profileert. De wadden lijken er gunstig uit te springen." Radio Vorig jaar moest er een reclame campagne op de Nederlandse ra dio aan te pas komen om het vakantiepubliek over het Marsdiep te lokken. Juli en augustus waren ditmaal wel tijdig volgeboekt. Toch viel weer een spotje te beluiste- uitspraakTexels is twee" tnligde schrijver Rob van de eerste exemplaren ifboek gistermiddag in de ilaan de wethouders Nel tn Daan Schilling. Hij be Jwie is Tessels" maar Ivond dat erg, want van êenkundige hoeft niet te verwacht dat hij zómaar Hict van het bestudeerde «fer de knie heeft. Wel gaf een samenvatting in boek en corrigeerde het it het grote publiek heeft antropoloog. Er wordt ge- aan een ontdekkingsreiziger ipenhelm die primitieve vol- verre landen bestudeert, de laatste jaren is het ech- ;l gewoon dat volkenkundi- n studieobjecten dichter bij taken, ook als het volkeren volop deelhebben in de ie samenleving. Zijn keus Texel gevallen omdat hij tnvankelijk in de Texelse vis- ad verdiept. Hij woonde een jaar op het eiland en toen op allerlei blijken van identiteit. TOg wanneer iemand een eJander is, had hij een een- üntwoord: men is eilander zich eilander vóelt. Letter- üelfde zei wethouder Nel die belang heeft bij deze omdat ze hier slechts 28 wit, maar telkens weer blij its als ze na een bezoek vasteland het eiland weer In haar ogen belangrijke «eigenschappen van Texe- ';n de „ingebakken" gast en het open staan voor culturen in combinatie met 4de eigen cultuur. Ze wees eensgezind verzet dat ont- i's .anderen" aan Texel of e«lse instituten komen of te komen (Teso, nationaal aP etc.) en vond dat Ouwe 'kiaas pas echt leuk is als f een doordeweekse dag idater weinig „anderen" bij '9'eep ook nog even de ge legenheid aan om te pleiten voor de Meierblis, die volgens haar nooit illegaal kan zijn („Dat is larie koek!") een opvatting' die op gespannen voet staat met de lan delijke wetgeving. hij gezegd: nee, maar ze hebben wel een eigen identiteit en eigen gewoonten. Schilling had ervaren dat bewoners van verschillende ei landen meestal goed met elkaar overweg kunnen. De contacten met de andere waddengemeen ten, maar ook met de Deense en Duitse waddeneilanden gingen hem dan ook beter af dan bijvoor beeld met de gemeenten van het Gewest kop van Noordholland. Hij zei veel respect te hebben voor Van Ginkels speurwerk en twijfel de er niet aan dat het boek zijn weg zal vinden. Wethouder Daan Schilling vertelde dat hij onlangs voor de Duitse tele visie (die een reportage maakt over de Nederlandse Wadden eilanden) antwoord moest geven op de vraag: zijn eilanders een Elders in dit nummer meer over apart volk? Na enig nadenken had dit onderwerp. Twie boekies... Foto's Horry de Graaf) Elkaar vasthoudend lopen leerlingen van de Jozefschool door het zwin, op zoek naar een /drenkeling". Door een zo lang mogelijke ketting te vor men kan in korte tijd een groot stuk water worden doorzocht. Het is één van de manoeu vres, die door strandbewakers regelmatig worden geoefend en de scholieren mochten het vrijdagochtend ook een keer doen. Verder leerden ze (op het droge) een lijn redding uit voeren, bezichtigden de be wakingspost, luisterden naar een praatje van een van de strandbewakers en keken naar een video. De leerlingen brachten in het kader van een programma dat ter gelegen heid van de laatste schooldag werd uitgevoerd een instruc tief bezoek aan de Texelse Reddings Brigade (van de KNBRD) die dit jaar zijn derde lustrum viert. De brigade ont vangt op rustig vroeg uur va ker scholen, zowel van Texel als daarbuiten. Er wordt graag aan meegewerkt in de hoop dat uit deze kennismaking op den duur nieuwe vrijwilligers voor het bewakingswerk zul-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1