Koger dorpswacht weer opgedragen aan CSU Spinnenexpositie: de moeite waard B en W zetten procedure voor windmolens door College: zwembad uftervallei kan doorgaan Caravanbezitter krijgt geen schadevergoeding TEXELSE COURANT omeravondconcert oet viool en orgel iurfwedstrijd iathlon-jeugd rst in Waarland |P Hans Zijm: ik doe meer voor minder geld De Krim loopt uit voor ringsteken Verkoeling voor bruidspaar Geslaagd voor middenstandsdiploma Postkantoor krijgt „strenge brief" Geen wielerwedstrijd door Tesseltoernooi dinsdagavond om 20.15 uur ■tin de N.H. kerk te Den Burg derde zomeravondcon-cert. wordt verzorgd door jjth Macintosh op viool en jnand Fleiter op het orgel. ,olnw Macintosh is geboren Dsgow. Zij studeerde viool jiRoyal Academy of Music inden. In 1980 verhuisde ze Keulen, waar ze haar studie nette bij prof. Igor Ozin. s zes jaar speelt ze in het zenlch Orchester Köln" en is ,rste violist in het Tendency lett Ferdinand Fleiter stu- je piano en kerkmuziek in eldorf en deed zijn orgel bij prof. Heuser en ens Ingenboven. Thans is hij laam als cantor in Erftstadt listiek leider aan de univer- in Keulen.Op het pro- ima staan werken van el,Mozart en Vivaldi. De or atie is in handen van de voor het zomerwerk van de se kerken. De toegang is en na afloop zal een col- worden gehouden. indsurfclub houdt zondag I.OO een wedstrijd bij het randje bij Dijkmanshuizen, felijk van de wind wordt blom of courserace geva- )e inschrijving start om uur. telse jeugd waren zondag iftijdsgenoten de baas tij- sprint triathlon" in het iollandse plaatsje Waar- Ij de jeugd tot 15 jaar be de Texelaars de eerste vijf De 14-jarige Robert uit De Koog was van hen bteover 750 meter zwem- km fietsen en 5 km lo- ïakker kwam als vierde uit het water, maar haal- het fietsen en vooral het riereen in. Als tweede ei- fcbert Jan Appel, voor Erik Sebastiaan Ran en Johan De jeugd deed mee in een 70 deelnemers, waaron- volwassenen. 0 den Texelse jeugdleden van slonafdeling van WV Texel de mini-triathlon over Her zwemmen, 10 km fiet- 3 km lopen. Dominique (behaalde een uitsteken de plaats bij de meisjes. Zij 3 onder meer de winnares vorige week gehouden ithlon in Langedijk. Roelf 3 en Afra Meyer wa- sf'dere Texelse deelnemers, s uitslag blijkt dat de trai ler leiding van Leen van fcrt Bergsma hun vruchten sn. deelnemer Arno Smit legde fond beslag op de derde 9.^ ry.~ VRIJDAG 14 JULI 1995 Zoals algemeen werd verwacht, heeft het college besloten de ar tikel 19-procedure voor de bouw van twee windmolens door de heren Vlaming en Boersen, door te zetten. De protesten zijn van de hand gewezen en nu is het woord aan de provincie, die de bezwaren ook zal bekijken en al of niet de verklaring van geen bezwaar zal afgeven. Belangrijke reden van b en w om aan de molenplannen mee te werken is het enorme bedrag aan subsidie (vier ton per molen) dat Vlaming en Boersen anders mis lopen. Met spanning wordt nu ge wacht op Gedeputeerde Staten. Dit college zou positief kunnen oordelen omdat de windmolen plannen passen in het provincie- beleid wat betreft windenergie, maar een artikel 19-vergunning wordt alleen verstrekt als het een „spoedeisende" zaak is en het is de vraag of de twee molens spoedeisend worden gevonden en of de hoogte van de molens acceptabel is. Erfkamperen Bij een formele afwijzing door de De tweede ringsteekwedstrijd om het Texels kampioenschap heeft dinsdag grote belangstelling ge trokken. Op de speelweide van vakantiecentrum De Krim was veel publiek om te genieten van de combinatie van traditie, ver maak en sport. De spanning was groot, maar uiteindelijk legden Wil en Anneke Siebeling beslag op de dagprijs. John van der Zwaag werd na een barrage tweede en Jan Keijser eindigde op de derde plaats. De extra (aanmoedigingslprijs ging naar de jongste deelnemer, Marieke Bakker uit Den Hoorn. hebben de bezwaren die eniging Tien voor Texel lemaakt tegen de bouw Verdekt zwembad in het terrein Sluftervallei, onge- 'erklaard en de provincie leen verklaring van geen !,af te geven. Tien voor Texel is de "'etspoedeisend, zodat al- daarom geen artikel 19- ®e nodig is. Bovendien de volgens het bestem en toegelaten bouw- Werschreden, wordt ge- "oor verdere aantasting 'duinlandschap en toe- 'in het aantal verkeers- "9en en wordt het be- Mevonden dat de win- fj het projekt afvloeien •tsterwijl de lasten voor Toelaten van het over- "d betekent ook concur- °or Calluna en wordt "trijdig gevonden met de ,e|ijke steun die dat bad Niet relevant patste argumenten doen 1 etcollege niet ter zake. ""asten van het bedrijf ®sgaan, mag geen in- ™en op planologische Nen en ook de verwij- provincie is de hoop voor Boer sen en Vlaming echter nog niet vervlogen, zoals blijkt uit de uit breiding van het kamperen bij de boer tot acht staan-plaatsen. Ge deputeerde Staten hebben daar voor de verklaring van geen be zwaar geweigerd. Acht tenten zijn dus formeel verboden, maar b en w hebben besloten tot „gedo gen", dus ze treden er niet te genop. Tegenstanders proberen daar nu wat aan te doen door bezwaar te maken tegen dit formele weigering, zullen de gedoogbeleid, maar voordat rechter om een voorlopige voor- daarover wordt beslist is het ziening vragen in de hoop de kampeerseizoen al zowat voorbij, bouw daarmee te blokkeren. Het zou niet de eerste keer zijn dat op Spanning Texel een gebouw of bouwwerk Wat dat betreft is de situatie voor v'a een artikel 19-procedure zon- Een paraplu in de loeihitte. Dat overkwam Sjors Eel man en Betty Witte (van „Julia") dinsdagmiddag tijdens hun bruiloft. Eelman en zijn kers verse bruid werd bij het raad huis opgewacht door zijn collega's van de Texelse brandweer, die een ereboog van water verzorgden. De fraaie oude brandweerwagen was een toepasselijk decor. (Foto Tessa de Graaff) Net als in het vorige seizoen zal het overkantse beveiligings-be- drijf Cleaning Service Uden [CSU] zich in het hoogseizoen belasten met de nachtelijke dorpswacht van De Koog: van van-avond tot en met 19 augustus. Bovendien in het weekend van het Tropical Sea Festival 1-2 september. Er is minder geld beschikbaar zodat het aantal bewakingsuren wat korter wordt: van 22.30 tot 05.30 uur [was tot 06.30 uur]. Een ander verschil is dat op nachten door de week door één persoon wordt gepatrouilleerd [was twee] tenzij dit in de praktijk problemen oplevert. In de weekeinden gaat vier man de straat op, net als in het vorige seizoen. Voor de CSU is weer gekozen omdat dit bedrijf ook de bewaking verzorgt op de camping Kogerstrand en daar mee samenwerkt en communi ceert. Als er wat bijzonders aan de hand is kan ook de camping bewaking naar het dorp komen. De nachtelijke bewaking van het dorp kost nu totaal f35.000,-inclu sief btw. De gemeente stelt f20.000,- beschikbaar. De rest wordt betaald door de Stichting Tropical Sea Festival, de Braderieorganisatie, RST, hotel Opduin, de dorpscommissie en De kKoog Badplaats. Laatstge noemde instantie [vroeger De Koog Promotion] droeg vorig jaar nog niet bij maar is nu met de andere partners van mening dat de bewaking goed is voor de nachtelijke rust in De Koog en dat er dan ook aan meebetaald moet worden. Na afloop van het sei zoen zal gezamenlijk worden be keken hoe de bewaking heeft ge functioneerd. Het is niet uitgeslo ten dat dit zal leiden tot een an dere aanpak in de toekomst, bij- zing naar Calluna is planologisch niet relevant. B en w achten de bouw wel spoedeisend. Het is zeer praktisch voor de onderne ming, die in september a.s. be gint met de bouw van het hoofd gebouw, om tegelijk ook het zwembad te realiseren. De aard van het bedrijf brengt met zich mee dat daar alleen 's winters gebouwd kan worden. Aegon heeft al lang moeten wachten omdat het nieuwe bestemmings plan buitengebied een paar jaar is vertraagd. De bouwhoogte wordt inderdaad overschreden [alleen daarom was de artikel 19- procedure nodig) maar het ont werp is zodanig dat dit op land schappelijk verantwoorde wijze gebeurt, zodat het met de aantas ting van het duinlandschap wel meevalt. Het gaat om een stolpachtig gebouw waarvan slechts enkele toppen de ge noemde maximumhoogte van 6 meter overschrijdt tot 6.30 en 9,50 meter. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid oordeelde vorige maand ver deeld over het Aegon-bouwplan. Groenlinks en D66 vonden de bezwaren van Tien voor Texel gegrond, maar CDA, Texels Be lang, PvdA en VVD gingen ac- coord. de molens wat gevaarlij-ker. Te genstanders die geen genoegen nemen met eventueel gemeente lijk gedogen na een provinciale Opgeleid door het IMKO in Den Burg slaagden de volgende kan didaten voor het middenstands diploma: Lodewijk Bremer, Justine Kikkert, Brendan de Graaf, Alexander Duinker, Barry Huisman, Margriet Ellen-Bar- horst, Gudy Witte, Anja Bremer, Debbie Luider, Manon Dobber, Sandra (Tikkenberg, Willem v.d. Rijke, Bert v.d. Vis, Erna Kuip, Eddy Vermeulen, Duwie Bakker- Stark, Wim Schouten, Connie van Beek, Marjolein Reeder en Mirjam Moerbeek. Het is moge lijk om het middenstandsexamen in twee gedeelten af te leggen. Geslaagd voor één gedeelte zijn: Simone v.d. Werf, Robert Sta- persma, Mirjam Boogaard, Marijke Eelman, Janna Goes, Martine Daalder, Sil Kok, Jolanda de Wit-de Graaf, Marijke Stark, Hennie Dekker. Aanmelden voor de nieuwe cursus Middenstand sopleiding Algemene Onder nemersvaardigheden (AOV) is eind augustus mogelijk. Inlichtin gen: Mr. F.R. Visman, tel. 18824. De gemeente heeft het postkan toor aangeschreven de verkoop van kantoorartikelen te staken. Dit nadat de gemeenteraad on langs niet akkoord ging met een daartoe benodigde bestem mingswijziging. Als de verkoop gewoon doorgaat, heeft het col lege „iets anders in petto", aldus wethouder Schilling [ruimtelijke ordening], die niet zei om welk dwangmiddel het gaat. De wielerwedstrijden op de baan in Den Burg gaan dinsdag niet door. De wielervereniging heeft hiertoe besloten wegens het Tesseltoernooi dat komende week wordt gehouden. Deelne mers aan het tennistoernooi kam peren op het Boysveld, hetgeen riskant wordt geacht voor de wielrijders. Vorig jaar leidde dat tot een valpartij. Vrijdagavond 21 juli start bij de voormalige PEN- centrale bij Oudeschild een tijd rit. der provincietoestemming wordt gebouwd en ongemoeid wordt gelaten. De bollenschuur van De Ridder die jaren geleden in het Kogerveld werd gebouwd, is er een voorbeeld van. Postzegels Overigens heeft het college in middels de conclusie getrokken dat voortaan zo weinig mogelijk met artikel 19-procedures moet worden gewerkt bij bouw- aanvragen, die nog niet in het bestem-mingsplan passen. Hoe wel het [soms] meer tijd kost, is het beter om ten behoeve van de betreffende aanvraag een alleen daarop betrekking hebbend be stemmingsplan („postzegel- planne-tje") te maken en dat in procedure te brengen. Dirk Hanschmidt uit Midden- Eierland kreeg van de raad dinsdagavond geen steun voor de schadeclaim van ƒ38.598,75 die hij bij de gemeente indiende. In 1990 sommeerde die hem een caravan van zijn erf te verwijde ren, die daar toen zonder vergun ning stond. Inmiddels is de stand plaats wél rechtsgeldig en claimt de eigenaar misgelopen inkom sten en kosten van het verplaat sen van de caravan. Eén van de argumenten is dat de gemeente in deze kwestie steken heeft la ten vallen. De schadeclaim heeft een lange voorgeschiedenis. Hanschmidt kocht de hoeve in 1971 als agra rische bedrijf en plaatste daar naar verloop van tijd zonder ver gunning een caravan. Toen de gemeente daartegen optrad, ver wijderde hij de kampeer- voorziening. Voor de vergunning die hij in 1990 aanvroeg kwam hij echter niet in aanmerking. Dat kan alleen bij huizen die perma nent worden bewoond. Uit con troles bleek dat dit bij Hanschmidt niet het geval was. Uit de veron derstelling dat hij zonder ver blijfsvergunning in Nederland verbleef, concludeerde de ge meente zelfs dat het om een tweede woning ging. Dit „schoonheidsfoutje" had volgens de gemeente overigens geen ver dere consequenties. Vast stond dat Hanschmidt geen gebruik had gemaakt van z'n recht om be zwaar te maken tegen de ge meentelijke aanschrijving de ca ravan te verwijderen. Slordig Deze nalatigheid kwam hem dinsdagavond duurte staan. Een meerderheid van de raad erkende dat de gemeente schoonheids foutjes had gemaakt. Door geen bezwaar tegen de aanschrijving te maken, stemde hij ermee in, zo redeneerde de raad. Enige uitzon dering was Hans Roeper [PvdA], die vond dat de gemeente Hanschmidt dermate slordig had behandeld, dat een vorm van schadevergoeding wél op z'n plaats is. Over de hoogte liet hij zich niet uit. Dick Drijver [Texels Belang] kreeg van wethouder Schilling [ruimtelijke ordening] geen enkele toezegging over zijn verzoek nog eens met Hanschmidt om de tafel te gaan. Overigens heeft hij de mogelijk heid in beroep te gaan. Omdat hij er inmiddels permanent woont, beschikt hij sinds 1993 wél over een vergunning voor een caravanstandplaats. voor-beeld een langere bewa kingsperiode. Hans Zijm van het bedrijf Beveiligings Service Texel [BesT] betreurt de keuze van het college. Hij beweert met hetzelfde budget wel voor negen weken bewaking te kunnen zor gen. Door de week zet hij dan twee dorpswachten in en in het weekend vier. Deze opzet is vol gens hem haalbaar door het dorpswacht-project op efficiënte wijze te combineren met andere bewakingsopdrachten in De Koog. Het één hoeft nietten koste te gaan van het ander, aldus Zijm. Afgelopen voorjaar nam Zijm contact op met burgemeester Van Rappard. Die moest hem echter teleurstellen, omdat BesT niet voldeed aan de voorwaarden. Zijm bestrijdt dat echter. Het col lege zou zich baseren op een ach terhaald advies, waarin staat dat eenmansbedrijven wettelijk zijn uitgesloten. Volgens Zijm komt zijn bedrijf inmiddels echter wél in aanmerking. BesT staat offici eel geregistreerd bij Justitie. Dat betekent o.a. dat hij verplicht is om met gediplomeerd personeel te werken. Enquête Zijm heeft nu zijn hoop gevestigd op de zomer van 1996, nu e.r af spraken zijn gemaakt over een gezamenlijke evaluatie en even tuele andere aanpak. Zijm hoopt dat ook de conclusies en aanbe velingen van een enquête die hij onder de Koger bevolking heeft laten houden, bij de evaluatie worden betrokken. Overigens vond de burgemeester het niet juist dat de gemeente niet bij het opstellen van de enquête was betrokken. Afgelopen winter ver stuurde het bureau Sacra Promotions uit Oudeschild 204 formulieren naar bewoners en bedrijven aan Nikadel, Brink, Ruyslaan, Dorpsstraat, Boodt- laan, Kamerstraat en Epelaan. Een groot aantal, 180 stuks, kwam ingevuld retour. „Opge dane ervaringen met de dorps wacht zijn merendeel negatief", zo luidt één van de conclusies. Ook werden veel opmerkingen gemaakt over de bereikbaarheid van politie en dorpswacht. Meer dan de helft vond dat vijf weken bewaking te weinig is. Een kwart gaf aan dat men al meebetaalt en bereid is méér te betalen indien de kwaliteit verbetert. Spinnen en andere enge dieren. „Daar moet jij maar naar toe", roepen mijn collega's in koor. Naar Calluna dus maar, waar ze in het Partycentrum uitgestald zijn. De eerste indruk Is aange naam. Duidelijk aan t-shirts met opdruk herkenbare medewer kers. Dan weet je tenminste wie je kunt aanspreken. „Niet kloppen op de bakken" staat overal op bordjes. Worden die beesten daarvan agressief7 Wat zouden ze dan wel niet van een camera met flitser vinden? Op tafels tussen rieten scher men staan tal van bakken. Ter aankleding gezet tussen stuk ken hout en boomschors. Het ziet er verzorgd uit. Griezelige harige monsters in glazen bak ken, bijzonder goed zichbaar, maar toch zo ingericht met plantjes dat het me voor de die ren niet al te onaangenaam lijkt. De bakken zijn voorzien van duidelijke informatie. „Bij zonder agressieve vogelspin", lees ik. Aarzelt geen moment met bijten" Gauw doorlo pen dus maar. Ik stoot bijna met de onhandig grote fotokof fer tegen een bak en mijn hart slaat een slag over. Ernst Jansen van Reptielenhuis De Oliemeulen heeft geholpen de expositie in te richten. Hij wil voor de foto wel even een leuke slang om zijn nek hangen. Het dier heeft wurg-aspiraties en is, ondanks zijn geringe afmetin gen, toch aardig sterk. Met enig rek- en trekwerk boetseert Jan sen de slang in een fotogenieke houding. „Wilt u 'm ook even vasthouden?" En voor ik kan tegensputteren krijg ik het kronkelende geval in mijn han den gedrukt. Het voelt niet onaardig: sterke onderhuidse spieren, maar helemaal niet af stotelijk koud. Muizen eet hij, vertelt Jansen. „Maar die krijgt hij pas na sluitingstijd." Niet zo smakelijk om te zien voor jeug dig publiek, begrijp ik. Er is ook een gigantische, wel doorvoede tijgerpython. „Dietil je met z'n tweeën met moeite", zegt Jansen. Thuis heeft hij ook een paar slangen, maar niet zo'n grote Mag niet van zijn moeder. Hij heeft ook zes vogelspinnen. Op weg naar zijn lievelingsspin komen we langs een groot voorwereldlijk monster dat ze nuwachtig tegen het glas van zijn hok probeert te klimmen. Een varaan en hij bijt, zo lees ik. Oh ja? Hij is hartstikke agres sief, die knaap. Vandaar ook dat we het hok met een net afdek ken. Daar moet je je arm niet in steken." Dan komen we bij Klaasi. Dat is het laatste deel van de Latijnse naam van een roodpotige Mexi caanse vogelspin, ooit ontdekt door een Duitser die Klaas heette. Hoe het met die man is afgelopen vermeldt de historie niet. Waarom is Jansen zo ge charmeerd van Klaasi? „Hij sist zo leuk", verklaart mijn begelei der, terwijl hij de bak opent en zijn lieveling aait. „Als u wat dichterbij komt kunt u het goed horen." Ja, je zuster. Wie weet hoe actief Klaasi is met deze hitte. Dat zal toch wel effect hebben op de tropisch georiën teerde dieren? „Wel een beetje De slangen zijn veel levendiger. De spinnen niet. Die kunnen maar weinig hebben. Als je ze laat vallen, zijn ze dood." De spinnen eten sprinkhanen. Dat is makkelijk, want die heb ben ze ook in een bak. Gevrees de Afrikaanse treksprinkhanen. Nou, die ondergaan hier dus wel hun straf. Eén per week eten de harige vriendjes. Geen Bourgondische types dus. Tot slot wil Jansen mij nog even leuk een vogelspin laten vast houden. Ik bedank hem om standig, maar moet ineens héél nodig naar een volgende af spraak. In de auto voel ik iets kriebelen aan mijn been. Toch enigszins opgelucht sla ik naar een vlieg. En nu maar hopen dat niet een van de spinnen het plan opvat om een duik te ne men in het ernaast gelegen tro pische zwemparadijs.... Tessa de Graaff Ernst Jansen met de Caiifornische wurgslang, die nog de hele zomer is te zien in Partycentrum Calluna. (Foto Toss* de Graaft)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7