Indiaanse inspireert tot groepsexpositie ff Pianisten van formaat aan Texelse vleugels Met een koffertje de natuur ontdekken Agenda fj V<Aff w nederiand TEXELSE^? COURANT Westernavond met Grand Forsyth Nachtelijk bermbrandje Zwemtraining Mooiste circus van Nederland komt naar Texel Binnenbrand Strandhuisjes opengebroken Parkeren ringsteken Eerste exemplaar voor nazaten Thijsse fc 2 L/Z ff op het strand hebben 'gew Vier klassiek geschoolde pianis ten doen onder het motto „Texelse Vleugels" in augustus het eiland aan voor een serie con certen. Voor de piano-recitels in de Hervormde kerk in Den Burg laten organisatoren de stichting VVV Texelpromotie en de Mu ziek- en Dansschool een concert vleugel van de vastewal komen. Er worden elke avond werken van bekende componisten ge speeld. Zaterdag 5 augustus speelt Rainer Gepp composities van Frédéric Chopin [1818-1849], Op het programma staan Baracole uit opera 60, Twee Noctures, So nate b-mol uit opera 35., Impromptu in As-majeur uit opera 29, Vier Mazurkas en Polo naise in as-majeur uit opera 53. Pianist Tiny Wirtz speelt zaterdag 12 augustus de Sonate in d-ma- jeur van Wolfgang Amadeus Mozart. Van Robert Schuman zijn te horen: Sonate in g-mineur uit opera 22. Verder Kinderszenen uit Het nieuwe paviljoen van Vakantiecentrum De Krim is mor genavond omgetoverd tot „saloon". Er wordt namelijk een westernavond gehouden, waarbij het personeel als cowboys ge kleed gaat, wildwestgerechten op het menu staan en men op het plein voor het gebouw kan mee doen aan verschillende „western games". Hoogtepunt is een live optreden van het bekende duo Grand Forsyth. Ook andere ar tiesten op het gebied van countrymuziek, Silk Steel en The Major Dundeeband, zullen proberen het publiek in de juiste sfeer te brengen. De entree voor dit countryfestival. dat om 21.00 uur begint, bedraagt ƒ12,50 per persoon. De kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de sportbalie in het paviljoen op De Krim, of via de receptie, tel. 16666. opera 15. Van Frédéric Chopin is de Phantasie in f-mineur uit opera 49 te beluisteren en de Ballade in g-mineur uit opera 23. Woensdag 16 augustus zit Gerrit Zitterbart achter de vleugel. Hij speelt wer ken van Mozart (Sonate in b-ma- jeur), Ludwig von Beethoven (So nate in c-majeur uit opera 53 „Waldstein"). Van Chopin is de Sonate in b-mineur uit opera 58 te beluisteren. Werk van Beet hoven is ook te horen op zater dag 19 augustus. De concert vleugel is die avond gereserveerd voor Herbert Drechsel, die de Sonate in es-majeur uit opera 31.3 speelt en de sonate in c-mi- neur uit opera 13 „Pathétique". Van Robert Schuman brengt hij Papillons uit opera 2 ten gehore en Symphonische études uit opera 13. De artistieke leiding van de vier avonden is in handen van Ferdinand Fleiter, die regelmatig op Texel is te vinden. Zijn plan nen om klassieke concerten op het eiland te houden vonden ge hoor bij de Muziek- en Dans school en de VVV, die hem ter zijde stonden bij de organisatie. De concerten beginnen steeds om 20.30 uur De entree bedraagt ƒ15,- (65-plussers ƒ12,50). Ook zijn er passe partouts, die toe gang geven tot alle vier voorstel lingen. Deze kosten ƒ45,-, 65- plussers betalen 37,50. De brandweer kwam zondag ochtend om 4.15 uur in actie voor een bermbrandje bij het kruis punt Barentszstraat-Heemskerck- straat in Oudeschild. Een onbe kende had gemaaid droog gras aangestoken. Voordat de brand weer arriveerde, was het al uit. De zwemmers van ZPX TX '71 trainen in verband met de vakan ties vanaf woensdag op andere tijden. Vanaf 19.15 uur oefenen de twee groepen samen. Het trim- zwemmen voor dames en heren is van 19.45 tot 20.15 uur. Dinsdag 18 juli In Cinema Texel draait om 16.00, 18.30 en 20,30 uur „Cas per" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". De Wielervereniging Texel heeft een criterium op de baan bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering. Onder andere wordt gespro ken over investeringen voor De Bolder en het jaarverslag van de bibliotheek. Organist Fred Flenter en violist L. Mackintosh geven om 20.15 uur een concert in de Her vormde kerk van Den Burg. In theater-restaurant Klif 12 op treden van de jeugdige jazz- groep Hi-Jazz, aanvang 21.00 uur. Entree f 12,50; vrienden prijs f 10.-. Woensdag 19 juli In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00,18.30 en 20.30 uur „Casper" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Bij paal 28 wordt een strand- loop gehouden. Inschrijven vanaf 19.00 uur; start 19.30 uur. In de R.K. kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een Duits talige mis opgedragen. De raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid heeft een openbare vergade ring in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de aanpassing van de nota strandbeheer en - exploitatie,uitbreiding van de kiosk van Het Turfveld, het ammoniak reductieplan het jaar verslag BOL [Bijdragen- besluit Openbare Lichamen milieubeheer] en enkele voor bereidings besluiten. Donderdag 20 juli Bij de Georgische begraaf plaats gaat om 14.00 uur een Hogeberg-excursie van start. Bij De Schuilhut in De Koog be gint om 14.00 uur een tocht langs historische kerkgebou wen en andere bijzonderhe den; voor automobilisten en mensen die met hen meeliften. In Cinema Texel draait om 14.00,16.00, 18.30 en 20.30 uur „Casper" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". In het jeugdhuis aan de Oranje straat in Oosterend houdt de vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente ver koopavond, aanvang 19.30 uur. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de begrotingsbehandeling 1996 en een lening voor de nood- slachtplaats. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven, met Duits commentaar van mevrouw A. Zegers. Vrijdag 21 juli In Cinema Texel draait om 14.00,16.00, 18.30 en 20.30 uur „Casper" en om 22.30 „Die Hard wit a Vengeance". In het raadhuis in Den Burg wordt om 15.30 uur de Toer In thematentoonstelling geo pend. Werk van zeven Texelse kunstenaars in het teken van Thijsse De Wielervereniging houdt een tijdrit. Start bij de voormalige PEN-centrale om 18.15 uur [jeugd] en 19.00 uur [senioren], In de R.K. kerk van De Koog wordt een Duitstalige mis op gedragen, aanvang 19.30 uur. Om 19.30 uur begint in Ooster end een ringsteekwedstrijd in het kader van deTexel competitie. De crossloop van ZDH, ovei, verse afstanden, gaat vanst; bij kantine De Spil in jj Hoorn om 19.30 uur. Zaterdag 22 juli Bij de Zeemanskerk van 0u( schild wordt een feestma,- gehouden van 10.30 tot lj uur. Onder andere Rad Avontuur en verkoop vanoS bollen. In de Stappeland-hal van Koog wordt van 14.00 tot23. uur een country and westa festival gehouden. In Cinema Texel draait r 14.00, 16.00,18.30 en 20.30» „Casper" en om 22.30 uurj Hard with a Vengeance", In de R.K. kerk van Cocksaorp begint om 19.30» een Duitstalige mis. Zondag 23 juli Op en bij het strand Westers! wordt een Aqua Survival-loopi houden. Inschrijven in het pa joen vanaf 9.45 uur. Start jeu 10.15 uur; overige lopers IJ In Cinema Texel draait i 14.00, 16.00,18.30 en 2O.30u „Casper" en om 22.30 uurj Hard wit a Vengeance". Het Tesseltoernooi van tenni club Deuce wordt afgerot met de finales. Prijsuuitreill om 17.00 uur. ATTENTIE: de overige even menten zijn vermeld in i Vakantiekrant die tegelijkm de Texelse Courant is spreid. HOOGWATER di. 18 13.06 en 1.05u wo. 19 13.24 en 1.34u do. 20 2.04 en 14 40», vr. 21 2.55 en 15.20 u. za. 22 3.37 en 16.05u. zo. 23 4.35 en 17.10». ma. 24 6.10 en 18.28». di. 25 7.37 en 20.05u. Aan het strans is het ongeveer eenui der hoog water De zon komt 23 juli cc 5 45 en gaat onder om 21 43 19|uije kwartier. 20 |uli doodt» Jorrit en Sjoerd Thijsse uit Zeven bergen, achterachterkleinkinde ren van „Jac. P.", hebben gister middag het eerste „educatieve koffertje"in ontvangst genomen. Dit kartonnen koffertje bevat ma terialen en informatie waarmee men op speelse wijze de Texelse natuur kan ontdekken De initia tiefnemers, VVV en EcoMare, menen dat het vooral geschikt is voor jonge gezinnen. Van Jac. P. Thijsse is bekend dat hij zijn schoolklas meenam naar buiten, zodat de kinderen het vo gel- en plantenleven van dichtbij konden bekijken. Ook in zijn tal rijke boeken stimul-eerde hij de DINSDAG 18 JULI 1995 Circus Royal is uitgeroepen tot het mooiste tentcircus van Ne derland. Van zaterdag 29 juli tot en met zondag 6 augustus kun nen op de Nikadel in De Koog voorstellingen worden bij gewoond. Het circus is eigendom van de Dordtse familie Teuteberg. Al sinds 1896 verkeren zij in circus kringen. Toch is het een modern bedrijf met originele acts. Muziek en dierenshows vormen een be langrijk onderdeel van de voorstel ling. De humane wijze waarop de dieren worden getraind staat voor de familie hoog in het vaandel. De 21-jarige directeurszoon Tonie Teu teberg verzorgt een optreden met vier volbloed Arabieren. Ook een sterk staaltje van de dressuur is het onderdeel met twee paarden en twee onderdelen. Een koe en een stier als „mini en maxi" ver schijnen in de piste, clowns, jong leurs en acrobaten. Klapper is het optreden van de drie muzikale clowns „Los Gi- no's". Zij zijn al vele malen op tele visie geweest en op uitnodiging bij oa. de Koninklijke familie van Monaco. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Bij slecht weer is een extra voorstelling om 15.00 uur. In de woning van de familie FC. Hopman in Ongeren woedde zondagmiddag brand. De heer des huizes, als enige thuis was, slaagde erin de vlammen te do ven, maar liep daarbij lichte brandwonden op en moest zich onder doktersbehandeling stel len. Hopman vermoedt dat de brand is ontstaan doordat een stuk hard plastic als brandglas heeft gefun geerd. Hierdoor ging het smeu len in een doos met kranten. Het Op het strand van Paal 17 wer den drie huisjes opengebroken. Eigenaar/verhuurder Erik de Graaf deed aangifte bij de poli tie. Van de drie huisjes waren er twee verhuurd. Uit het ene huisje ver dwenen vier handdoeken en een beachbalspel, uit het andere werd een vlieger ter waarde van f20,- weggehaald. vuur sloeg vervolgens over op een gordijn, waarna ook het pla fond vlam vatte. Hopman, die in een naastgelegen vertrek een dutje deed, werd door de scherpe rook gewekt. Hij wist de brand met water te blussen. De schade liet zich fors aanzien; naast rook- en roetschade waren de thermopane ramen gebarsten. De organisatie van de ringsteek- wedstrijd die vrijdagavond om 19.30 uur in Oosterend wordt ge houden vraagt bewoners langs de route hun auto die avond niet in de straat te parkeren. Vanaf het opstelterrein aan de Slotskolk gaan de rijtuigen via de Peper straat, Oranjestraat, Achterune en Kerstraat naar de Vliestraat via de Mulderstraat terug te keren. Tennistalent. De 12-jarige Koen van Bommel uit De Cocksdorp wist op een „jeugdranglijst"-toer- nooi in Schiedam tot de beste zestien door te dringen. Door deze prestatie is de jonge tennis ser opgeklommen naar de 150e plaats op de nationale ranglijst van spelers tot en met 14 jaar. Tot en met zondag is in de zaal van de stichting White Eagle aan het Schilderend een expositie te zien. Vier vrouwen tonen kunst zinnig werk, dat varieert van sie raden tot beelden en schilderijen. Spilfiguur is Amara Valencia Villacura, een Indiaanse uit het Chileense Andesgebergte. Twee anderen, Ricky Jansen uit Oosterend en Lisha Nelissen uit Haarlem, volgden een cursus bij haar Met de vierde exposante, Lidia Verschoor uit Zwanenburg, kwamen ze in contact via een ex positie in Haarlem. Amara Valencia noemt zichzelf een vrouw met een missie. Zij wil de traditionele cultuur van haar volk uitdragen. Lisha Nelissen, die op Texel in kleine kring bekendheid geniet als lerares tapdansen, kwam met de Indiaanse in con tact tijdens een reis door Zuid- Amerika. „Ik ging heen als dan seres en keerde terug als kunste nares", zegt ze. Amara en Lisha werken inmiddels samen in Haarlem. Ze maken de sieraden en andere objecten van massief zilver of brons. Ricky Jansen ver koopt haar zelfgemaakte keramische kunst- en gebruiks voorwerpen in een winkeltje op de hoek Peperstraat-Kerkplein. Ditmaal treedt zij voor het voet licht met bronzen beelden. Zij ging daarmee aan de slag na een cursus van Amara. „Keramiek blijft m'n vak, maar ik ga hier ze ker mee door", aldus Ricky Jan sen. Haar beelden tonen een mystieke, gevleugelde figuur in verscheidene variaties. De schil derijen van Lidia Verschoor zijn sterk expressief. Sommige dra gen sombere titels als „No re turn" en „Onrust". „Maar ik ben best een vrolijk type hoor", zegt ze lachend. Ze maakt haar ge kleurde etsen met behulp van zin ken en aluminium platen. Bijzon der is het gebruik van een Chi nese papiersoort. De expositie is dagelijks van 10.00-18.00 uur ge opend. Steeds zijn éen of meer kunstenaressen aanwezig. Lidia Verschoor. Amara Valencia Villacura deze week samen een expositie. Lisha Nelissen en Ricky Jansen houden IFoto Frans Hopman! lezers om de natuur in te trekken. Door zelf te ervaren, onthoud je de dingen het best, vond de oude schoolmeester die van 1890 tot 1892 op Texel woonde en werkte. Niet zo vreemd dus dat het Thijssejaar de VVV en EcoMare de inspiratie gaf om een educa tief koffertje te ontwikkelen. Heel toepasselijk was een aantal naza ten van Jac. P. Thijsse bij de doop van het koffertje uitgenodigd. Kleinzoon ir. J. Thijsse uit Soest en diens zoon Karei Thijsse uit Zevenbergen waren in mei j.l. al op Texel present bij de officiële opening van het Thijssejaar. Gis teren waren zij met hun echtge notes opnieuw te gast. De twee zoons van Karei Thijsse, Jorrit en Sjoerd die deze week respectie velijk 15en 11 jaar worden, vorm den echter het middelpunt. In strandpaviljoen Paal 9 kregen zij het eerste exemplaar van het kof fertje, dat meteen op het strand werd beproefd. Toch is het niet alleen een „buitenkoffertje". Ter voorberei ding of aanvulling kunnen kinde ren met hun ouders ook op de camping of in het vakantiehuis aan de slag. Ze kunnen bijvoor beeld het „lepelaarspel" spelen, een soort ganzenbord met schel pen als pionnen. Knutselen kan ook, want het koffertje bevat een zelfbouw-sterrenkaart. In grote enveloppen zitten verhalen en opdrachten over zes onderwer pen: de Waddenzee, de Hoge- berg, het weer, het strand, de nacht en vogels. Verder kunnen ze aan de slag met attributen als een verzameldoosje en een vis- draad met haak. Het motto van het koffertje, dat voor ƒ24,95 bij de VVV, EcoMare en eventueel in winkels verkrijg baar is, luidt „Texel, beter beke ken". „Ook al komen de gezinnen al jaren op Texel, met behulp van dit koffertje zullen ze dingen an ders gaan bekijken", zo is de ver wachting. Jorrit {links] en Sjoerd Thijsse onderzoeken met hulp van de informatie uit het koffertje wat (ADVERTENTIE) l\s(JlsV-C U SS |'L c/JAcx, c&- rtXOCZUh YjyX^C- I 'r^tyX V^l^i

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2