Enerverende finales geven eerste cross boeiend slot oper Minne Goënga fatervlug op strand TEXELSE COURANT Snelle tijden in Hoornder cross Blauwhelm Appelman al vóór bestorming terug in Nederland Auto opengebroken Uitheemse vissen vaker rond Texel Bedreiger niet gevonden Superjacht groet bootpassagiers DINSDAG 18 JULI 1995 todeofinale moesten liefst drie wagens uit de sloot langs de dijk worden getakeld j3.000 toeschouwers waren zondagmiddag getuige 't nippertje. Zo vloog tijdens een een leuke en spannende autocross. Auto's over de en in de sloot, afgebroken wielen en dramatische les hielden het publiek tot het einde toe op de zono- joten dijk. Simon de Smidt [formule 1], Piet oltanus [formule 2], Hans Arnout [standaardklasse] an Zijm [rodeo] waren de winnaars. race in de rodeoklasse een wiel richting publiek. Het wiel stui terde tegen de onderkant van de sparen de coureurs hun ts een beetje voor de ije wedstrijd, waarin alles gort" mag. Zondag was deelnemer bereid öm er .in te vliegen". Wel waren isten zo verstandig de gschans links te laten lig- flie via de schans probeerde snijden, kon z'n wagen met- Iswrak parkeren. jdeorijders zorgden weer tetmeeste spektakel, taaker Jacco Gieles veeg- èn manche liefst vijf tegen in met geweld van de «at hem een staande ova- tverde. Het applaus ging voorbij aan Dimitri Helleman, één van de slachtoffers van Gieles. Hi) was met zijn auto ettelijke malen over de kop geslagen en kroop er dizzy uit. De klap was zó hard aan gekomen dat Helleman uit zijn veiligheidsgordel was gescheurd. Toen hij bloed opgaf, zag het er niet zo best uit, maar na bezoek aan een dokter bleek het mee te vallen. De arts verbood de jonge coureur echter om deze week zijn beroep van kottervisser uit te oe fenen. Noemenswaardig persoonlijk let sel deed zich verder niet voor. Volgens traditie liepen de meest verschrikkelijke botsingen stee vast goed af, al was het soms op r. voor de medewerkerseen 25 jaar oude traditie die landeigenaar Werner ihl graag in stand houdt. Henri van Maldegem en Ben Rentenaar laten het '4smaken. Een baancommissaris met het wiel dat tussen het publiek op de dijk was beland dijk, waar zaten omdat de orga nisatie dat daar had verboden, ketste omhoog en belandde tus sen de toeschouwers die boven aan stonden. Niemand werd ge wond en lachend kon het wiel worden terug gegeven. Gerrit Jan Booy had geluk dat zijn voet bijna bekneld raakte toen Jan Bloem met volle vaart op zijn auto in reed. En de debuterende baan commissaris Ben Rentenaar kon maar net opzij springen toen een wagen bij de finish zomaar van koers verand-erde. Ondanks de vele brokstukken toonde de organisatie zich niet helemaal tevreden over de rodeoklasse. Die is door de organi-serende MAB-club inge steld voor iedereen met een „van de weg geplukte" auto. Voor en kele honderden guldens en een stevige „kooi" ter bescherming is men dan klaar. Een deel van de coureurs bouwt echter dure on derdelen in, zoals snelle nokas- sen, een turbo of injectiemotor. De organisatie vreest dat deze deelnemers te zuinig zijn op hun wagen, wat en koste gaat van de sensatie. „We hopen op een dis cussie met de jongens", zegt MAB-voor-zitter Henri van Maldegem. „We zullen naar hen luisteren. Maar het gaat erom dat het pu bliek spektakel te zien krijgt." Het bestuur zal vóór de tweede cross een besluit nemen over hoe het volgend jaar moet met de rodeo klasse. Zondag zag het er alleen in het begin van de middag naar uit dat de coureurs hun wagens liever heel wilden houden. Maar toen in één manche drie auto's op elkaar botsten en twee in de sloot be landden, was het hek van de dam. Fraai was de stunt van Bas Blauw, die zijn crosswagen met de neus- bovenop de op z'n zij liggende auto van Hans Schade parkeerde. Soms komt alles op z'n pootjes terecht, zo ondervond Rob Kempers. Hij sloeg over de kop, maar kon gewoon weer doorrij den. In de zware formule 1 ble ven de meeste rijders overeind, maar toen Daniël Bonne op het rechte stuk bij de finish in een kuil reed sloeg ook hij over de kop. De sloot langs de dijk was zon dag een geliefde plek om „pootje te baden". Het publiek hield het zelf ook niet altijd droog: in de rodeofinale ging een auto zó en thousiast te water dat een golf water de dijk op rolde. Af en toe viel ook van mooie staaltjes stuurmanskunst te ge nieten. De manier waarop Martijn de Veij met twee kromme voor wielen zijn wagen de finale van de formule 1 binnenlbodste dwong respect af. Ook de superi eure stijl waarmee Piet Schol- tanus langs de strobalen scheur de kreeg veel waardering. In de finale van de formule 2 had de „witte tornado" vanaf de start vrij baan. Toch moest hij als een dui vel rijden om zijn achtervolger Peter Betsema voor te blijven. Routinier René Witte legde be slag op de derde plaats. Witte heeft zijn auto te koop, omdat hij graag eens in de formule 1 wil uit komen. „Als dat lukt, heb ik in alle klassen meegedaan." De standaardklasse kreeg in Hans Arnout een prima winnaar, maar zijn triomf kwam niet zonder ge luk tot stand. Arnout had, zoals gebruikelijk de afgelopen vijfjaar, alle drie manches op zijn naam geschreven. Hij wist echter nog nooit de eerste cross te winnen. Ook dtimaal kreeg hij in de finale felle tegenstand. Eerst raakte Arnout verwikkeld in een tweege vecht met Jan Jacob de Jong. Juist toen die brutaal de kop over nam, gooide een gebroken aandrijfas roet in het eten. „Zonde van al het werk, ik ben vanaf kerst met de auto bezig ge weest." Arnout leek op de zege af te stevenen, maar zag een nieuw gevaar in zijn achteruitkijk spiegel opdoemen: Bert Uitgeest. Ook die wist aan de leiding te komen. In winnende positie sloeg het noodlot echter toe toen een voorwiel afbrak. Enerverend was ook het verloop van de finale formule 1. Favoriet Peter Boersen had een matige stSrt en moest na een paar ron den de strijd staken. Klaas Pieter Zuidewind daarentegen bouwde een flinke voorsprong op en leek te gaan winnen. Toen de wagen kort voor de finish een pirouette maakte, kon Simon de Smidt er echter langs glippen. De rodeo finale leek het te moeten stellen zonder Jacco Gieles, die zijn wa gen in de laatste manche in de prak had gereden Gieles stapte tot vreugde van veel toeschou wers over op een ander vehikel, maar strandde na één volle ronde op de schans. De finale ontaardde weer in de gebruikelijke puin hoop, liefst drie auto's plompten in de sloot langs de dijk. Ook in deze race moest de eerste koplo per, Marco Witte, genoegen ne men met de tweede plaats. Jan Zijm kwam halverwege na een pittig duel langszij en won over tuigend Zondag 6 augustus krijgen de 136 deelnemers die niet wonnen een herkansing. Er vanuit gaande dat de tweede cross meer spektakel biedt dan de eerste, kunnen de liefhebbers nu al schrap gaan zit ten. Tekst en foto's: Frans Hopman Formule 1: 1.Simon de Smidt; 2.Klaas Pieter Zuidewind, 3.Siem de Porto; 4 Frans Coevert; 5.Jan Willem Koorn; 6.Bonito Daalder, 7.Jaap Boersen, 8.Dick Heer schap; 9.Dirk Barends; 10.Martijn de Veij; 11.Dirk Plaatsman; 12.Peter Boersen. Formule2:l Piet Scholtanus; 2.Peter Betsema, 3 René Witte, 4.Niels Huisman, 5 Hans Veeger, 6.Bert Barhorst, 7 Paul Witte; 8.Theo Kuip; 9.Jan Plaatsman. Standaard: 1 Hans Arnout; 2.John van der Zwaag, 3 Edwin de Smidt; 4.Marcel Kooger; 5.Sijp van Egmond, 6 Bert Uit geest, 7 Peerke Reijnders; 8 Jan Jacob de Jong; 9.Jan Dirk Vermeulen, lO.Wilma Thijsseling; 11.Rob Slik. Rodeo: 1 Jan Zijm, 2 Marco Witte; 3.Pieter Koper; 4.Kees Jimmink; 5 Nico Uitgeest, 6.Serge Prins, 7.Silvan Hoep. S.Ronald Witte; 9.Richard Eelman, 10.Simon Koop- mans. De knalharde buiteling van Dimitri Helleman in beeld Nr 60 [Jacco Gieles] is de veroorzaker 'per Minne Goënga heeft hdpaal 28 zijn visitekaartje S»en door de eerste kandloop te winnen en za- !'ezegevieren bij de aqua- Jlrun. Door de opkomende m het water was het een 'traject. hoesten de 46 atleten de "digheden nemen zoals ze de jeugd tot en met 12 "200 meter) zegevierde van Elk uit Middelbeers in "o., op de voet gevolgd Enk Cadée uit Den Bosch seconden achterstand, "erd Arjan de Goede uit Ontsloot in 5.50 min. Bij de s kwam Nienke Eilander 'ste over de streep in 5.42 '"eede werd Sylvia Cadée 'Bosch in 6.06 min. en met ':°eden achterstand werd "j? Vriens uit Dinteroord vier kilometer kwam '|lr'9e Dirk Luijkx als eerste '""eet in 18.52 min. Minne pwist bij de acht km als ''finishen in 31.38 min. "Riel uit Uden passeerde 'Ie vrouw de finish. Haar s'3.15 mjn j\ja afloop kre- "f'ie snelsten van de jeugd ^"daard uitgereikt en -werd een loterij op start nummer gehouden zodat ieder een een kans maakten om wat te winnen. De prijzen zijn beschik baar gesteld door bedrijven in De Cockdorp. De volgende strand- loop is op woensdag 23 juli bij Paal 28. De start is om 19.30 uur Aqua Survival Run Op zondag 16 juli moesten de at leten met nog zwaardere omstan digheden rekening houden. De eerste Aqua Survival Run stond op het programma. Het hoge water, het rulle zand, het traject door het water maakte het niet alleen zwaar maar ook interes sant. Enkele atleten kozen voor blote voeten, andere hielden hun oude schoeisel aan de voeten.€r werden drie tot vier ronden afge legd van ongeveer 1500 meter waarbij in elke ronde 80 meter door het water werd gelopen. Minne Goenga bleek ook op dit onderdeel te sterk: hij volbracht de vier ronden in 27.23 min. Dit keer werd hij op de hielen geze ten door Hans Mortel uit Deurne. Die finishte 15 seconden na hem. Over de drie ronden was de 14- jarige Frank Aarts de snelste in 25.04 min. Tilly Eelman wist als eerste vrouw de klokken stil te zetten op 29.22 min., op de voet gevolgd door Marja Huiskamp op 13 seconden achterstand. De jeugd liep 1200 meter over het strand. Erik Cadée uit Den Bosch werd eerste in 5.50 min. en bij de meisjes werd zijn zusje Sylvia in 6.48 min. eerste. De reguliere vier kilometer werd gewonnen door Bas de Witte uit Nuenen in 20.18 min. „Dit is echt leuk om te doen. Het viel me alleszins mee", rea geerde een van de deel neemsters. De volgende Aqua Survival Run is op zondag 23 juli bij Westerslag. De jeugd start 10.15 uur, de anderen starten om 10 30 uur. De temperatuur lag vrijdag, tij dens de tweede crossioop in Den Hoorn, een paar graden lager dan in de week ervoor en dat was goed te merken. Niet alleen steeg het aantal deelnemers van 44 naar 75, zij waren bovendien aan merkelijk sneller dan in de eerste loop. De opmerkelijkste prestatie werd geleverd door de 14-jarige Robert Bakker. Hij won de wedstrijd over 4 kilometer voor de jeugd in 15.27 minuten. De junior was daarmee zelfs sneller dan Kees Jan de Ja ger, die van alle seniorerj het min ste moeite had met het parcours. Hard werd ook gelopen door de opnieuw gladgeschoren Joost Brouwer. Met een tijd van 28.21 minuten had hij bijna 40 secon- VN-soldaat Daan Appelman (20)) uit De Waal, de blauwhelm die tot voor kort gelegerd was in het onder de voet gelopen Sebre- nicia, was al vóór de bestorming door het Bosnisch/Servische le ger terug in Nederland. Appelman zou aanvankelijk een half jaar als hulpverlener in de moslim-enclave verblijven. Toen hij na pakweg vier maanden bij Dutchbat in Poticari (Sebrenica) voor twee weken verlof in Neder land was geweest, konden de verlofgangers de enclave niet meer bereiken. De groep kwam niet verder dan Zagreb. Omdat daar voor de soldaten geen taak den minder nodig dan vorige week. De organisatie kon zich verheugen over de deelname van triatlete Natascha van der Vis. De 8 kilometer voor dames - van oudsher een wedstrijd met een uiterst klein deelnemersveld - won zij in 37.33 minuten. Haar zus Colinda was de sterkste in de wedstrijd over 4 kilometer. Uitslagen: 4 km jeugd: 1 Robert Bakker, 15.27 minu ten; 4 km dames: 1. Colinda Brouwer, 16 48, 4 km heren 1. Kees Jan de Jager, 15 42; 8 km dames: 1 Natascha van der Vis, 37.33; 8 km heren: 1. Joost Brouwer, 28.21, 8 km veteranen: 1 Henk Olijve, 30.42. was, zijn ze weer teruggekeerd naar Nederland. Momenteel ver blijft Appelman in de kazerne in Wezep. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse goederen gestolen uit een auto die was geparkeerd aan de Grensweg. De dieven kwamen binnen door een kunststofraam open te snijden. Ze ontvreemd den een autoradio, twee jassen en souvenirs. Ook vernielden ze de richtingaanwijzers Steeds vaker worden in de wate ren rond Texel vissen gevangen die eigenlijk in de Middellandse zee thuishoren. Ook zijn al twee trekkervissen boven water ge haald, die eigenlijk in west Afrika thuishoren. Sommige warm watervissen ko men alleen bij gunstige weersom standigheden deze kant op. Maar er zijn soorten die steeds vaker worden gesignaleerd. Eén ervan is de zeebarbeel. Ook zijn er zonne vissen en zeebrasems gezien. On langs is een zeekarpertje gevangen in het Waddengebied. Een onderzoek van visserijbiolo gen heeft uitgewezen dat de tong, die voorkeur heeft voor warmere zeebodems, zijn verspreidingsge bied steeds verder naar het noor den verplaatst. In de nacht van zaterdag op zon dag om kwart voor twee zagen twee dorpswachten in De Koog dat de chauffeur van een rode personenauto een vuurwapen bij zich had. Toen omstreeks half vier dezelfde nacht in de Dorpsstraat een man met lang blond haar iemand met een vuurwapen bedreigde, werd verband vermoed. De surveille rende dorpswachters vonden de eerder gesignaleerde rode auto om half vijf terug op de Epelaan. De politie trof in deze wagen drie slapende mannen en een pistool aan De drie (leeftijd rond 23 jaar en afkomstig uit Enschede en Hengelo) werden aangehouden. Bij onderzoek bleek echter dat zij niets met de eerder gesigna leerde bedreiging te maken had den. Het wapen dat ze bij zich hadden was een alarmpistool. Met een rondje om Teso-veer- boot Schulpengat zorgde het pe perdure jacht „Montkaj" vorige week voor opwinding onder pas sagiers en bemanning. Dirk Kuiter was attent en maakte bij gaande foto. Het schip, dat eigen dom schijnt te zijn van een rijke emir, is gebouwd op een Friese werf. Het met veel geheimzinnig heid omgeven jacht is sinds af gelopen weekend in de haven van Den Helder te bewonderen. Dagelijks trekt het de aandacht met proefvaarten op de Noord zee.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5