Wisselvallige weer gunstig voor groei Raad sputterend eei over wonen in schui Nieuwbouw streep door woongenot Koger gezin Ommezwaai van CDA VVD tegen legalisering detailhandel Switser Prijs tulpen naar beneden TEXELSE couRANT Landbouw Extra voorwaarde valt verket Eerste graszaad van het land Huiseigenaar wil schadevergoeding Vervanging CV blijkt bouwkundige aanpassing school De Groot van D66: Verlate inspraak is onduidelijk Kenteken graveren tegen autodiefstal Warme maaltijden ook in weekend Gemeente koopt nit zoutstrooiappara Drankrijders Hotelrekenin niet betaald DINSDAG 18 JULI 1995 De landbouw heeft niet te klagen over het weer. Naast warme da gen valt er regelmatig regenwa ter. De tulpentelers rooien een goede oogst. Grote bollen zijn weliswaar gunstig voor de pellers, de prijzen van de tulpen komen erdoor onder druk te staan. De oogst van ruwvoer ver loopt optimaal. De kwaliteit van het kuilgras en hooi is goed. Groei onder zonnige omstandig heden betekent kwalitatief goede produkten. Dit is af te leiden uit de melkproduktie van de melk koeien. Over het algemeen is die hoog en de gehalten aan vet en eiwit zijn eveneens goed te noe men. Na een moeilijke start groeit de snijmais voorspoedig. Dagen met hoge temperaturen en veel* zon zijn ideaal voor dit sub-tro pisch gewas. Prijzen Minder goed tot slecht zijn de verkoopprijzen van vlees runderen en lammeren. De prij zen zijn ongekend laag. Het wordt steeds moeilijker om uit zowel de vleesveehouderij als de schapen houderij een redelijk inkomen te halen. Wanneer hier geen veran dering in komt zal een verdere sanering van de vleesvee- en schapenhouderij op Texel plaats vinden. Dit heeft dan weer gevol gen voor het areaal grasland op het eiland. Ook is de voorschot- prijs van de melk iets lager dan in 1994. Belangrijk voor de melkveehouders Is dat er kritisch wordt gekeken naar de kosten en dat er zoveel mogelijk melk wordt verkregen uit gras. Ziekten en plagen In meerdere percelen aardappe len op Texel komt een Phytopthora-aantasting in het loof voor. Deze schimmelziekte geeft zwarte vlekken in het blad. Achterop het blad is veelal schimmelpluis waar te nemen op de scheiding gezond en afgestor ven blad. Om uitbreiding van de aardappelziekte te voorkomen is het zinvol dat de bladeren plus stengels worden beschermd door middel van bespuitingen. Wordt er niets aan gedaan da is de kans groot dat de aardappelknollen gaan rotten en ongeschikt zijn voor consumptie. Warm en voch tig weer geeft de schimmel on gekende uitbreidingsmogelijk heden. In de granen komen wei nig ziekten voor. Alleen aandacht vragen de luizen, die soms in grote aantallen kunnen voorko men. Plaatselijk wordt 'er we! enige schade gezien van het vrij- levende aaltje die de Texelse ziekte veroorzaakt. Deze aaltjes tasten het wortelstelsel sterk aan. De planten blijven kleiner en pro duceren minder. Het is van be lang deze aaltjesaantasting wordt gemeld bij de terug komen. Het oude gezegde, „Stekels maaien is stekels zaaien", gaat nog steeds op. kundige Dienst in Den Hoorn. Dit om in de toekomst bestrijding smogelijkheden te behouden. Stekels De akkerdistels (stekels) staan plaatselijk in grote aantallen te bloeien Om verdere verspreiding van de stekels te voorkomen is het noodzakelijk dat de stekels woreen bestreden. Dit is moge lijk door de distels te trekken maar eenvoudiger is het om ze chemisch te bestrijden met twee liter MCPA 500 per ha. Maaien van stekels geeft niet het ge wenste resultaat. Praktijk voorbeelden laten zien dat de ste kels dan in nog grotere aantallen Draineren en egaliseren Dat nog niet alle percelen bouw en grasland optimaal zijn gedraineerd en geëgaliseerd bleek dit voorjaar tijdens de Plantenziekten- wateroverlast. Dit komt nog te vaak voor doordat hoogten en laagten in de percelen voorko men. Het oppervlaktewater stroomt niet snel weg naar de sloot, maar blijft als plassen op het land staan. Dit is ongewenst voor een goede groei van de ge wassen. Om goede resultaten van het draineren en egaliseren te hebben is het erg belangrijk dat deze werkzaamheden worden uit gevoerd onder droge grond- omstandigheden. De beste tijd om dit aan te pakken ligt in de maanden juli, augustus en de eerste weken van september. Herinzaai grasland leder jaar wordt een deel van het areaal grasland vernieuwd door herinzaai. Eveneens wordt gras ingezaaid na een tussenteelt van aardappelen of andere gewas sen. Belangrijk hierbij is dat de grond in een goede voedings toestand is en dat de ontwatering voldoet aan de eisen. Grond onderzoek voor inzaai met gras zaad is belangrijk. Een besmeting met kalk geeft het beste resultaat als dit wordt gestrooid voor de grondbewerkingen. Praktijkerva ringen tonen aan dat de beste rassen in een graszaadmengsel de beste resultaten geven. Om de beste rassen in het mengsel te krijgen is het noodzakelijk dat de gegevens uit de rassenlijst 1995 worden gebruikt. Aan de hand van de gegevens over standvas tigheid, wintervastheid, resisten tie tegen kroonroest, snelheid van voorjaarsontwikkeling en de opbrengsten en de opbrengsten kan een mengsel worden samen gesteld of kan een bestaand mengsel worden gebruikt. Het graszaad op het land van mevrouw Meeldijk in de Prins Hendrikpolder was het eerste veld waarin loonwerker Jan Grisnigtdit weekend zijn dors machine kon uitproberen. Hoewel de omstandigheden niet ideaal waren, besloot zijn opdrachtgeefster dat de oogst op de droge zondag toch maar van het land moest. Achteraf geen slecht keus, want maandagmorgen regende het alweer pijpestelen. Over de opbrengst was ze niet onte vreden. (Foto Gerard Tïmmermenl Glenn Heerenveen uit De Koog is boos op de gemeente, de woningstichting en MO Project over de bouw van huurwoningen op slechts twee meter afstand van zijn huis. Het tussenliggende perceel wordt waarschijnlijk ver laagd, wat de fundering van zijn huis zal ondermijnen. „Boven dien is mijn privacy naar de knop pen", stelt hij de gemeente een schadeclaim in het vooruitzicht. Het leek zo mooi, toen Heeren veen en zijn gezin vier jaar gele den de woning betrok. Zijn erf werd afgeschermd door een dichte haag struiken, met daar achter een weiland dat grensde aan de Nikadel. „Precies de pri vacy die nodig is om mijn werk als scenarioschrijver te kunnen doen", aldus Heerenveen. De droom werd echter verstoord door een scenario dat de schrij ver zelf niet had kunnen verzin nen. Het weiland naast zijn huis stond in het bestemmingsplan ingetekend als uitwerkings- gebied. Via een artikel 19-proce- dure kreeg de Woningstichting toestemming voor de bouw van huurhuizen. Op zichzelf geen pro bleem, vond Heerenveen, die be kend is met de schaarste op de huizenmarkt. Maar dat op nauwe lijks twee meter van zijn woning het eerste huis werd gemetseld, vond hij wel erg gortig. Eerst dacht hij nog dat ze bij het uitzet ten een vergissing maakte, maar het bleek de bouwers ernst. Bijlmerbajes Volgens een woordvoerster valt de gemeente echter niets te ver wijten. „Bij dit soort woningen is deze tussenruimte juist gebruike lijk. Het past ook beter in het straatbeeld van de buurt.' Heerenveen is verbijsterd. „Het is net of ik in de Bijlmerbajes woon, wijst hij op de blinde muur waarop hij uitkijkt. Mijn huis is fors in waarde gedaald. Door de werkzaamheden zitten er scheu ren in de muur. Het is vochtiger geworden en bovendien gaat straks de fundering van mijn ga rage naar de knoppen, door het niveauverschil tussen de tuinen." Het huurhuis ernaast staat inder daad een stuk lager. Volgens de gemeente houdt dat verband met de grondwaterstand. Het resul taat is dat de tuinen op ongelijke hoogte liggen. „Mijn buurman heeft het grootste gelijk als hij de grond tussen de woningen afgraaft. Het is tenslotte zijn ter rein Maar dan gaat mijn funde ring er op den duur aan. Maatre gelen om dit tegen te gaan, gaan mij duizenden guldens kosten. Het is toch te gek als ik daarvoor moet opdraaien." De nieuwe si tuatie geeft nog een ongemak. „Doordat de gemeente de grond naast mijn huis aan de Woning stichting heeft verkocht, komt de poort van mijn erf nu uit op buur- mans erf. „Die zal mij er niet over laten. Maar een achteruitgang kost ƒ500,-." Volgens de gemeente komt Heerenveen te laat met zijn ver wijten. „Hij heeft geen gebruik ge maakt van de mogelijkheid om bezwaar in te dienen tegen de bouwplannen." Volgens Heeren veen heeft de gemeente hem een streek geleverd. „Ze hebben de advertentie geplaatst juist op het moment dat wij op vakantie wa ren." Volgens hem is dat met voorbedachte rade gebeurd. „Ie mand heeft ons kort daarvoor gevraagd wanneer we op vakan tie gingen. Toen ze dat wisten hebben ze het in de krant gezet." Bij de afdeling grondzaken hou den ze dit verwijt op een verzin sel van de schrijver. „Hij is zo te gen ons uitgevallen, dat we voor lopig even met klaar met hem zijn." Verdere stappen Heerenveen beraadt zich in over leg met juristen en bouwkundi gen over verdere stappen. Vol gens de gemeente staat hem de weg vrij om via een procedure planschade te claimen. Of hij dat krijgt is nog onduidelijk. Het liefst zou hij morgen verhuizen. „Maar door deze kwestie weet ik niet of dit huis nog te verkopen is." Met de vervanging van de CV in stallatie van de School met de Bij- Jan Koolhof bel in Oosterend had de raad het dinsdag niet moeilijk. Omdat het een tamelijk hoog bedrag vergde, had Erna Eelman van de VVD na vraag gedaan. Zij ontdekte dat er meer aan de hand was. E. van der Linde mag van de raad een extra appartement in een schuur aan de Vuurtorenweg in De Cocksdorp bouwen. Pieter de Groot van D66 was als enige te gen de hiervoor benodigde artikel 19 procedure. Van der Linde heeft, na bouw van vijf appartementen in de schuur, nog meer dan genoeg ruimte over voor een zesde Zijn verzoek wordt door het college opgevat als een verlate inspraakreactie op het bestemmingsplan buitengebied. Dat zinde De Groot niets. Hij is bang dat die kreet onduidelijkheid veroorzaakt. „Als de termijn gesloten is, dan is die gesloten." Dat er nog ruimte over is in de schuur, vond De Groot geen argu ment om toestemming te geven tot bouw van een extra appar tement. Erna Eelman (VVD) ging wel ak koord, mits ook anderen de moge lijkheid krijgen tot een dergelijke verlate inspraak. Drijver (Texels Belang) hoopte dat Van der Linde wel rekening hield met bergruimte. „Die moet er namelijk verplicht in zitten. Als hij alles straks vol bouwt kun je er op wachten dat hij weer komt met een aanvraag voor bergruimte. Dét willen we niet." Het parkeerterrein bij Garage Grisnigt aan de Bernhardlaan is vrijdag en zaterdag het toneel van een kenteken-graveeractie. De firma Automark uit Leiden is beide dagen aanwezig om kente kens in autoruiten te zetten. Vol gens het bedrijf is dat een effec tief middel tegen autodieven. Gestolen auto's worden meestal met andere kentekenplaten en valse papieren doorverkocht. Het tevens vervangen van een auto ruit is echter lastig, kostbaar en risicovol. Automark is er vrijdag Glenn Heerenveen wijst het hoogteverschil aan tussen de huizen Links zijn eigen vbh 12.00-18.00 uur en zaterdag woning. IFoto Gerard Timmermanl V3H 9.00-1 6.00 UUC Tegelijk met de vervanging van de CV wordt de kap van de school aangepast en de directiekamer vergroot. Bijna de helft van het be drag gaat in dat deel zitten. Dat blijkt niet uit het advies dat de raad was voorgeschoteld. Wet houder Nel Eelman betoogde dat er wèl over bouwkundige aanpas singen wordt gepraat in het stuk, al kon ze niet anders dan toegeven dat er niet staat welke. Dat alle werkzaamheden zijn uitgesteld tot het ineens kon worden gedaan, om kosten te besparen en niet twee keer de school overhoop te halen, was iedereen duidelijk. Bo vendien is een aannemer gevon den die bereid is dit in de bouwvakantie te doen, zodat er geen verstoring van lessen op treedt. Eelman wilde echter toch op nieuw in commissieverband over G. de Wit mag wonen op de bo venverdieping van zijn schuur aan het Achterom in Den Burg. Maar aan de noordzijde mogen geen ra men worden gemaakt, om de pri vacy van de achterburen aan de Wilhelminalaan niet in gevaar te brengen. Tegenstribbelend ging de raad hier dinsdag mee akkoord. Omdat op Texel grote behoefte is aan woonruimte, was de raad het vrij snel eens over de toestemming om in de schuur woonruimte te realiseren. Alleen Groen Links was en bleef tegen, omdat de partij het Achterom een monumentaal stuk je weg vindt. Bewoning zou het karakter naar hun idee teveel wijzigen. De VVD, D66 en de PvdA wilden bewoning op de benedenverdie ping toestaan, in tegenstelling tot de collegepartijen CDA en Texels De Warme Maaltijdvoorziening Texel [WMT] bezorgt voortaan ook in het weekend. Deelnemers die dat willen, kunnen zeven warme maaltijden per week thuis krijgen. Deze uitbreiding van de hulpverlening kwam tot stand omdat er voldoende vrij willigers zijn gevonden, die op zaterdag en zondag willen rijden. De verstrekking van warme maal tijden is begonnen in 1980 en is bedoeld om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. In 1994 werden 17.485 maaltijden verstrekt aan 83 deelnemers. Tot nog toe kregen ze alleen door de week een warme prak bezorgd, 's Weekends kon men desge wenst terecht bij de keuken van verzorgingshuis Gollards. Voor weinigen was dat echter een praktische oplossing. Uit een vo rig jaar gehouden enquête onder de deelnemers bleek dat bijna de helft graag wilde mee eten in het weekend. Dertig deelnemers kregen zater dag jl. voor het eerst hun warme maaltijd in het weekend thuis bezorgd. De WMT, onderdeel van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, is elke werkdag tussen 9.00 en 10.00 uur te bereiken in De Buureton, tel. 12696. dit deel van het voorstel praten en zij kreeg bijval van Hans Roeper (PvdA) en Pieter de Groot (D66). Ook wethouder Poster gaf aan dat dit niet duidelijk voor hem was ge weest, terwijl hij het onderwerp toch in de commissie FET had be handeld. Hij stelde voor achteraf met een financiële verklaring te komen. Dat vonden Erna Eelman, Roeper, De Groot en Peter Bakker (Groen Links) niet afdoende. Zij vormden echter geen meer derheid. „We hebben ze in de Wilhelmina laan gedoogd, zodat ze de tijd hadden om naar een pand in het centrum uit te kijken. We zijn ruimhartig genoeg geweest." Er na Eelman van de VVD liet er geen twijfel over bestaan hoe ze dacht over een detailhandels bestemming voor de vliegerwin kel van familie Switser. Hoewel het CDA met haar meeging, was dat niet genoeg om de artikel 19 procedure tegen te houden. Wethouder Schilling betoogde dat het een klein ambachtelijk bedrijf betreft, dat alleen spullen ver koopt die daar zijn vervaardigd. Om te voorkomen dat de detail handel zich uitbreidt, wilde hij een zin aan het voorstel toevoegen om bovenstaande vast te leggen. Daarmee wist hij Erna Eelman niet te overtuigen. Zij had een kijkje ge nomen in de zaak en was daardoor er nóg meer van overtuigd geraakt dat het winkelgedeelte geen on dergeschikte functie bij het am bachtelijke bedrijf vervult. „Ze kunnenbest naar het centrum." Onduidelijk Volgens «de VVD spreekt Switser zichzelf tegen als hij zegt geen geld te hebben voor een lokatie in het centrum, terwijl hij elders in een brief beweert dat de huidige lokatie bepaald niet goedkoop is. Eelman benadrukte dat de Texelse middenstand niet meer weet waar men aan toe is met de gemeente. Ze noemde de zaak over detail handel in het postkantoor en op de industrieterreinen als voorbeeld. „En nu wilt u dit weer ad hoe beslissen. We moeten straks geen leegstand in het centrum krijgen, want dat heeft een sterk recreatie ve functie." De wethouder antwoordde dat er geen klachten over het bedrijf van Switser zijn binnen gekomen. „Het past daar best, het wordt echt niets grootschaligs. Vroeger waren daar ook winkels." Eelman repliceerde dat vroeger is verjaard zodra er een nieuw bestem mingsplan is aangenomen. Ommezwaai Ze kreeg steun uit onverwachte hoek. Het CDA had in commissie verband laten weten nog in beraad te willen met de fractie over deze zaak. Tot ieders verbazing vroeg Jan Koolhof tijdens de raadsverga dering om dit beraad, waarna hij en zijn wethouder Nel Eelman zich tégen het collegevoorstel uitspra ken. Met de wenkbrauwen hoog opgetrokken keek Schilling naast zich, maar zijn collega Nel Eelman bleef bij haar ommezwaai. Koolhof voegde toe dat het CDA wel is te porren voor een gedoogregeling. Belang. Erna Eelman: ,,A|$„ woning wilt maken die eisen van deze tijd in aang. dan heb je meer ruimte notfi alleen die bovenverdieping," w hebben voorgesteld om$ om te gaan met de moge| hetwoongedeelte boven cent uit te breiden. Maar h? de drie eerder genoemde p?j logischer in plaats daarvan nedenverdieping in gebruikt men. Gekunj Wethouder Schilling, die y vakantie van de burgemeesi raadsvergadering leidde, gim niet in mee. Hij nam zelfs hei stel van Dick Drijver (Texefe lang) over om ramen noordzijde van de kap te y den. Dat ging Erna Eelman maal te ver. „Wét een gekunj constructie. Ga toch naar del denverdieping als je bang bs de privacy wordt aanga Hans Roeper van de PvdA no de extra bepaling op het i, „Zoiets moet niet te vaak v men", waarschuwde hij heli ge. Ook Pieter de Groot maakte bezwaar. „Dit i$ compromis, zoals u het vooi maar een uitbreiding van hen gebesluit." Het leek hembijo oncomfortabel om een hus een blinde muur te hebben verzoek om stemming ow oorspronkelijke voorstel werd ter door Schilling de kop drukt. „We zijn al té lang jj emmeren over deze zaak."0 verde hem drie stemverklïi op bij het, overigens wel una genomen besluit. Als de raad er accoord met schaft de gemeente binnc ten koste van f55.000,- eem zoutstrooiapparaat aan. De zoutstrooier wordt gebn gladheidsbestrijding. Hel apparaat was al in 1989 schreven en vertoont y«( tage. Reparatie is naanti ding kostbaar en de be* zekerheid laat dan nog te*s over. Bovendien is heteenv derd type waarbij de hoevee zout die over de weg word spreid, niet erg nauwkeunj worden afgesteld waardoon zout wordt gebruikt daneig nodig is. Ook het bevestig® de oude strooier op een voe is om-slachtig, zodat hetK duurt voordat de combinak drrjfsklaar is. Het rijgedrag van een 24-j man uit Den Burg op de NI in De Koog was vrijdagoct voor de politie aanleiding hem aan te houden. De automobilist bleek teve hebben gedronken, wanthj 295 mg alcohol in elke lils geademde lucht, terwijl 235 het toelaatbare maximums kreeg een rijverbod en eenb ring. Gisterochtend om vijf uurI de politie in De Koog op# een drankrijder aan. Deze ging het om een 16-jarigete fietser uit Den Burg, die don hoge snelheid de aandacht op de Ruyslaan. De jongen (met duopt gierlging er aanvankeli|k door, maar kon door de achte gende politie ter hoogte var Wintergroen staande worde' houden. De blaasproef toe 375 mg aan, anderhalf keer toelaatbare. Er werd proces baal opgemaakt en de bron ging mee naar het politiebu om op verboden technische anderingen te worden zocht. Een oudere dame die vrijde! kamer huurde in een hotel" Boodtlaan in De Koog, zondagochtend te zijn ver ken zonder de rekening van' te betalen. De vrouw was in gezelschap een jongere man en een hd Ze gaf als woonplaats een' in België op. Toen de kam» dag werd opgeruimd do* kamermeisje, bleek het ste medeneming van I vertrokken.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6