Sukhoi: daverend slot van Texel Airshow E- Mensen -E Agenda TEXELSE f COURANT ?rzamelaar schenkt archief aan luchtvaartmuseum Verkeersleiders Schiphol helpen Insluiping in zomerhuis Jeugd plukt op Durper markt van verrassingsboom DINSDAG 18 JULI 1995 Russische Sukhoi 27 moet zorgen voor het meest ikwek-kende onderdeel van de Texel Airshow 1995 jierdag 29 juli wordt gehouden. Het heeft veel moeite eld!) gekost om deze geavanceerde en buitengewoon estraaljager die op de grootste vliegfeesten in de ,|dde show steelt, hierheen te krijgen, maar omdat ukhoi ook optreedt bij een vliegfeest in België kon icceptabele deal worden gemaakt. Het duurde even dat de onderhandelingen dit resultaat opleverden, vorige week werd in Oostende het definitieve con- ondertekend. thoi wordt gevlogen door „ds bekendste testpiloot liKvotchur, die er „onmo- manoeuvres mee zal uit- Zo zal hij de straaljager id loodrecht omhoog laten tn, vervolgens gas terug len langs hetzelfde traject !Cht terugvallen, waarbij <stel terecht komt in het poor dat bij het opstijgen is iken: tail slight. Liefhebbers ook geïmponeerd zijn door cobra-manoeuvre, waarbij ilioi al vliegend achterover lellen, als een opgerichte die op het punt staat te bij- j|optreden van deze straal- lal de vliegshow worden en. Het wordt een letterlijk end slot want de Sukhoi is ditig. Dat zal op Texel me- «enkbrauw doen fronsen, organisator Ed de Bruijn dat dit ene, acht minuten de optreden, verantwoord leerdaar de andere onder- iie delen van de show overwegend betrekkelijk rustig zijn. Lancaster In verband met de 50-jarige be vrijding zijn in het programma veel onderdelen opgenomen met vliegtuigen die bekend zijn van de tweede wereldoorlog. Zo zal om precies 16.34 uur vanuit Oost ende een Avro Lancaster het Texelse luchtruim binnenkomen. Deze 4-motorige bommenwer per, onder andere bekend van de bombardementen op de Roer- dammen en de voedseldroppings boven hongerend West-Neder land, is het enige nog vliegende exemplaar ter wereld. De behe rende Engelse stichting „Battle of Britain Memorial Flight" springt er zeer zuinig mee om. De impo sante kist mag niet meer dan 50 uur per jaar vliegen en mag niet landen op een grasbaan, zodat hij op Texel niet aan de grond komt. Dat het lukte de bommenwerper hierheen te krijgen, is vooral te danken aan bemiddeling van mi litaire attaché luitenant-kolonel II93Z. De 17-jarige Frans van Dijk toont het model van de Dornier DO-X, dat Kuur heeft gebouwd. van Dijk uit Haarlem zal zijn ngrijke collectie vliegtuig- len, honderden boeken, iriften, knipsels, kaarten, s, postzegels foto's en an- ateriaal dat op de lucht- letrekking heeft, schenken Stichting Luchtvaart- m Texel. Op deze wijze wil 'eiken dat de collectie, eet blijft, goed wordt be en aan publiek getoond. '9 kwam Van Dijk naar om de schenkings- enkomst te ondertekenen. Harige Van Dijk is altijd geweest van vlieg-tuigen. vader het niet had tegen een, zou hij vliegtuig- !r zijn geworden. Voor de x>r benodigde studie was Setin met 14 kinderen geen "en Dijk stapte daarom in Isporen van zijn vader als "behanger en nam later 'kover. Als 7-jarige begon bet verzamelen van alles luchtvaart betrekking en op zijn veertiende ebi| zijn eerste vliegtuig een prachtige weergave >P van vliegboot Dornier 10 met zijn vele motoren. In d'e collectie zit ten totaal vijf zelfbouwmodellen, waaronder de Panderjager die in de dertiger jaren meedeed aan de Melbourne-race. Die modellen zijn van hoge kwaliteit, hoewel Frans van Dijk op gezicht werkte en niet beschikte over bouw tekeningen. Het besluit om de collectie ter beschikking te stel len van het toekomstige Texelse luchtvaartmuseum heeft te ma ken met zijn vriendschap met as- sistént-havenmeester Nico Mul der van het Vliegveld Texel. Na dat zondag in de verkeerstoren van het vliegveld de handte keningen waren gezet, werd champagne geschonken en maakte Frans van Dijk met enkele familieleden een rondvlucht bo ven Texel. In de schenkings overeenkomst staat dat over dracht pas zal plaatsvinden als de schenker verhuist of overlijdt. Aangezien hij het een noch het ander op korte termijn van plan is, kan het dus nog even duren voordat de collectie werkelijk naar Texel komt. John Young van de Engelse am bassade, die als speciale gast bij het vliegfeest aanwezig zal zijn. De Lancas ter wordt begeleid door een originele Spitfire jager, bekend van de Slag om Engeland maar ook van de jaren vijftig op Texel toen de firma Schreiner er vanaf het Texelse vliegveld mee opereerde. Andere „historische" toestellen die deelnemen aan de show zijn een B17 [vliegend fort] en een B-25 Mitchell bommen werper. Verder de Catalina vlieg boot die onlangs al een bezoek aan Texel bracht, een Dornier 3605 doelsleper, Piaggio 149 proptrainers, een Jet Provost jet trainer, de bekende P-51 Mustang jager en het transporttoestel Percival Pembroke, dat hier niet eerder was te zien Verder zijn de Dakota van de Dutch Dakota Association, een Russische Antonov An-2 en de in Polen ge bouwde PZL 106 van de partij. Dè laatste is een land-bouwsproei- vliegtuig dat in die hoedanigheid zal optreden door water te sproeien. Aerobatics Stuntwerk, dat de organisatoren liever aanduiden als „aero batics", zal worden uitgevoerd door twee Pitts Specials en de Extra 300 met vlieger Frank Versteegh, die zich laat begelei den door balletmuziek... Iets bij zonders is ook de meer dan 30 jaar oude Dornier C36 die niet eerder in Nederland is geweest en met zijn lange neus een opval lende verschijning is. Verder wordt meegedaan door de Pila- tus PC7, een turboprop toestel dat door de Koninklijke Luchtmacht wordt gebruikt voor opleiding. Vier Piaggio 149 toestellen geven een demonstratie formatie- vliegen. Harriers Wat luidruchtiger maar wel een hoogtepunt, wordt het optreden van een Harrier straaljager van de RAF, een toestel dat loodrecht kan opstijgen en landen en zelfs ach teruit vliegen. Er komen er twee naar Texel; één blijft als reserve aan de grond. Nog niet zeker is het optreden van de straal- verkeersvliegtui-gen Fokker 70 en Fokker 100. Getracht zal worden ze in het kader van het test programma boven Texel te laten verschijnen. Van landen is natuur lijk geen sprake, maar mogelijk wordt wel een „touch and go" uitgevoerd, waarbij een toestel met de wielen de grond net raakt. Een onmiskenbaar hoogtepunt wordt het optreden van het we reldberoemde Falcons stuntteam Het Falcons-team van de Jordaanse luchtmacht van de Jordaanse luchtmacht met vier Extra 300 toestellen. Ook dit onderdeel werd haalbaar dank zij combinatie met optre den in België. Testpiloot Don Ridge verschijnt boven Texel met een kleine straal jager, de Hawk. Wereldkampioen freestyle aerobatics Jurgis Kairys uit Litouwen verzorgt een staal tje stuntvliegen met een Sukhoi 29. Wat rustiger gaat het toe in het begin van de middag Het paracentrum geeft dan een de monstratie en de Nederlandse luchtmacht en marine laten zien (Foto Bon J Ulhngsl wendbaarheid en kracht Het toe stel is wat betreft kaliber en mo gelijkheden vergelijkbaar met de Apache helikopter. Static show De vliegshow gaat om 13.30 of nog iets eerder van start en ein digt om 17.00 uur. 's Morgens vanaf 10.00 uur is echter al heel wat te beleven op het vliegveld, want dan is de static show veel van de deelnemende toestellen zijn op de grond te bewonderen. Verder zijn er talloze kramen en tenten waar luchtvaartlief hebbers iets van hun gading kun nen vinden. Bezoekers van de air- show kunnen hun auto kwijt op het terrein van N. de Wit tegen over het vliegveld. Het is echter nog beter om op de fiets te ko men, De toegang tot het vliegveld met de kassa's bevindt zich even ten noorden van de gebruikelijke entree. Toegangskaarten met fraai programmaboekje kosten f7,50 per persoon [kinderen tot 10 jaar f5,-1. Een toegangskaart is tevens een lot dat kans geeft op een arrangement in het Green- side-hotel. Gedurende de show geldt een stopverbod op Hoofd weg en Postweg. Muijweg en Slufterweg [voor zover gelegen tussen Hoofdweg en Postweg] worden om veiligheidsredenen afgesloten. De hele dag pendelt te behoeve van overkantse be zoekers een NZH-bus tussen veerhaven en vliegveld. Op het vliegfeest van vol gende week zaterdag worden niet alleen duizenden mensen verwacht die met auto, tweewieler of openbaar ver voer naar het vliegveld ko men. Ook voor vele (sport)vlie- gers is de airshow aanleiding om naar Texel te gaan. De lucht-havenleiding verwacht niet minder dan 250 bezoe kende vliegtuigen Om deze en de door de show zelf veroor zaakte drukte in goede en vei lige banen te leiden wordt de bemanning van de verkeer storen versterkt met vijf verkeersleiders, die van de luchthaven Schiphol zijn „ge leend". De vervaarlijke Russische straaljager Sukhoi 27. hoe met resp. een Agusta Bell en een Westland Lynx helikopter mensen worden gered. Van Rus sische makelij is de gevechts helikopter Mi 24 heli-kopter van de Tsjechische luchtmacht die een demonstratie zal geven van Mitchell bommenwerper TERMIJN Voor vermelding in deze culturele- en sportagenda dient men zich te wenden tot de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk, Postbus 143, 1790 AC Den Burg (Dorpshuis d'Ouwe Ulo), telefoon 15582 of fax 14300. Aan het West Frieslandcollege in Hoorn heeft Cindy Vermeulen de driejarige MDGO AB opleiding met succes afgerond. Ze is momenteel werkzaam in Purmerend op Kadij- kerkoog. 22 juli: Feestmarkt rondom 't zeemanskerkje in Oudeschild, georganiseerd door de Zusterkring Oudeschild. Van 10.30-16.30 uur. 25 juli: Klif 12: David Vos zingt Jacques Brei. Aanvang: 21.00 uur, toegang 719,50/717,-. 29 juli: Vliegshow op vliegveld Texel. Aan vang: 10.00 uur. Frans De 19-jarige Rositha Boom slaag de voor opleiding tot directiesecre taresse aan het instituut Schoevers in Amsterdam. Voor een paar duizend gulden aan goederen en geld werd ont vreemd bij een insluiping in een recreatiewoning op De Krim in de nacht van zaterdag op zondag. Een Duitse arts die in de woning verbleef, was om half vier naar bed gegaan. Drie uur later merkte hij dat er ongenood bezoek was geweest. Vermist wordt onder meer een videocamera, dicteer- apparaat, autosleutels, wat geld en een dokterstas met recepten en medicijnen. De dader kon zo s van Dijk (links) en Nico Mulder toosten na de ondertekening van de binnenlopen want de deur was (Foto Harry do Graaf) D e t O p SI Ot AUGUSTUS 1 augustus: Klif 12: Duet Siglette met het pro gramma „in Maneschrijn". Aanvang: 21.00 uur, toegang 719,50/717,-. 6 augustus: Autocross Oosterend. 8 augustus: Klif 12: Frank van Pamelen en stand- up comedy. Aanvang: 21.00 uur, toe gang 719,50/717,-. 15 augustus: Klif 12: Ernesto Marcellino met hun programma „Van de Straat" - muziek- kanten. Aanvang: 21.00 uur, toegang 719,50/717,-. SEPTEMBER 5 september: Klif 12: Het lijk drijft al met het pro gramma „Nieuw bloed". Aanvang 21.00 uur, toegang: 719,50/717,-. 9 september: Noordhollands Kampioenschap Tijdrij den (wielrennen). Aanvang: 13.00 uur. 19 september: Klif 12: Kloosterboer op Solotoer, ca baretesk concert. Aanvang 21.00 uur, toegang: 719,50/717,-. 30 september: Vakantiecentrum De Krim viert zijn 25-jarig jubileum. Officiële dag voor genodigden. OKTOBER 1 oktober: Vakantiecentrum De Krim viert zijn 25-jarig jubileum voor de Texelse be volking. 13 t/m 15 oktober: Bluesfestival 1995 17 oktober: Klif 12: Diederik van Vleuten en Arie van der Wulp met „De moed der Wan hoop". Aanvang: 20.30 uur, toegang 719,50/717,-. 20 oktober: Het CLB (centraal laboratorium van de bloedtransfusie) uit Amsterdam orga niseert in samenwerking met het Rode Kruis een#bloedafname-avond. Plaats: O.S.G. de Hogeberg te Den Burg. Tijd: 17.30-21.00 uur. 24 oktober: Klif 12: Het Herenleven met muziek theater. Aanvang: 20.30 uur, toegang 719,50/717,-. In januari begint het echtpaar A. Weitz al met de voorbereiding van hun aandeel in de Durper markt, die 's zomers elke donderdagavond in De Cocks- dorp wordt gehouden. Met ein deloos geduld maken ze mini- pakketjes van vele honderden lege kokertjes van fotorolletjes. De pakketjes hangen in de „verrassingsboom", die al zeven jaar grote aantrekkingskracht heeft op jeugdige bezoekers. Voor twee kwartjes mogen de kinderen een paar pakketjes uit de boom plukken Wie geluk heeft, wint snoep of een van de hoofdprijzen, meestal een speelgoedknuffel. „Het is altijd vijftig cent geweest. Als het méér moet kosten, stop pen we ermee", vertelt mevrouw Weitz. Deze gemoedelijke instel ling is tekenend voor meer acti viteiten op de Durper markt. Zo brengen twee meisjes met een mini-draaiorgel deuntjes ten gehore. Van hun verdiensten wil len ze paardrijden, verklaren ze. Bij een andere stand kan een zelf gemaakte „Texelse weersteen" worden gekocht, een soort alter natieve barometer. Deze zomer is Sportvereniging Cocksdorp pre sent met een schiettent. SVC is gestopt met de strandlopen we gens gebrek aan deelnemers. Vorige zomer verdienden ze per vrijwilliger zegge en schrijve een tientje-... Ooit waren er zomers waarin de clubkas met f7.000,- werd gespekt. Voor een vrolijke noot op de markt zorgt de Boerenkapel. Hans Boom en zijn mannen brengen de stemming er in. Elders oogst de Dansgroep Oude Dansen bewondering. De meeste aandacht trekt echter een koopman, die zijn vrachtwagen- lading planten bijkans lijkt weg te geven. Echt druk is het deze maand nog niet geweest tijdens de Durper markt. Het strandweer is daarvan de oorzaak, meent een deskundige inwoner. „Is er op straat veel bloot, dan is de han del dood". 22 augustus: NOVEMBER Klif 12: Lebbis Jansen in „Lange ha len gauw thuis". Aanvang: 21.00 uur, 18 november: toegang 719,50/717,-. 't Amateurtje, toneeluitvoering. Arnold Weitz kijkt toe hoe de jeugdige toeristen Zhonga-da en Minda uit Made hun geluk beproeven in de verrassingsboom. IFoto Frans Hopman

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7