Gezond vee wellicht naar noodslachting pleidingsschip TX 52 aar warmere oorden angs de weg TEXELSE ^7 C0URANT Erfkamperen: boeren respecteren maximum Normen voor Siep de Boer verruimd KRO-televisie reconstrueert reddingsactie Texelse vakantiezorg op Nederlandse radio Zere knie yJ!UriiïtU bSmStU.A w"'" CaW'6* 4>- Mi J V- •-' IJ.Ij Oldebarneveld VRIJDAG 21 JULI 1995 De boeren die vergunning hebben om kampeerders op hun erf toe te laten, houden zich over het alge meen keurig aan de (nieuwe) re gels. Ze laten niet meer dan acht tenten of caravans toe. Wethouder Daan Schilling vertelde woensdag in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huishoudelijk beleid dat dit is gebleken bij een zojuist gehouden controle. Daarbij werden alle 72 vergunninghouders bezocht en slechts één van hen had een tent teveel op zijn erf. Deze overtreder heeft een aanschrijving gehad. Schilling zei dat boeren die in de fout gaan, er rekening mee moe ten houden dat hun vergunning wordt ingetrokken. Die vergunning kan dan weer uitgegeven worden aan een andere agrariër. De animo van de boeren om kampeerders te houden is groot. Het aantal be schikbare vergunningen is niet toereikend. Vier boeren staan op de wachtlijst. 52 „Johannes-Jan" van de firma Van Dijk vertrekt binnenkort naar Liberia aan de Afrikaanse westkust. iFoto Ben Korting) De kans bestaat dat in de noodslachtplaats aan de Marico- weg in Den Burg toch gezond vee mag worden geslacht. Oriënte rende geluidsmetingen gaven het bestuur voldoende vertrouwen voor het houden van een akoestisch onderzoek, voorwaar de voor het krijgen van de beno digde milieuvergunning. Wethouder Schilling (milieu) ont kende gisteravond in de commis sie FET dat aan slachter Aad van Heerwaarden toezeggingen zijn gedaan dat de gemeente de noodslachting zou sluiten. Door verandering van de wetge ving voor het keuren en slachten van vee mogen in de noodslacht plaats in Den Burg alleen nog kreu pele (onbesmettel dieren worden geslacht. Het stichtingbestuur meende dat volgens de geldende vergunning commercieel mocht worden geslacht, maar legde zich uiteindelijk neer bij de tegenover gestelde visie van de gemeente. Die had ook oor voor klachten van omwonenden. Een rendabele ex ploitatie bleek niet mogelijk, waar door het bedrijf al geruime tijd stil ligt. Een verzoek vanuit de buurt aan de gemeente om de slacht plaats te sluiten, legden b en w echter naast zich neer. Het stichtingsbestuur verwacht dat het bedrijf wèl levensvatbaar is als er reguliere slachtingen wor den verricht. Om dat toe te staan, eist de gemeente een nieuwe mi lieuvergunning, Een aanvraag daartoe wordt alleen in behande ling genomen als een akoestisch onderzoeksrapport wordt over legd. Omdat de Stichting Noodslachtplaats zelf op zwart zaad zit, lijkt de raad bereid de f4000,- die zo'n onderzoek kost te willen voorschieten. Redelijke kans Volgens de afdeling Milieu is er een redelijke kans dat de vergun ning wordt verstrekt. Niet uit gesloten is dat er in het bedrijf geluidsisolerende maatregelen moeten worden getroffen. Naar verwachting draagt de gemeente niet bij in die kosten. Van eventuele overlast kan sprake zijn bij de aan- en afvoer van vee en dieren die buiten staan. Niet uitgesloten is dat de gemeente be perkingen stelt aan de aantallen dieren die per dag mogen worden geslacht. Naar verwachting zullen omwo nenden gebruik maken van de mo gelijkheid om bezwaar aan te tekenen tegen de nieuwe milieu vergunning. Dit zal de procedure zeker niet bespoedigen. De milieuvergunning voor de slachterij van Siep de Boer uit De Cocksdorp zal sneller rond zijn, verwacht de gemeente. Het colle ge wil de voorwaarden voor het bedrijf iets verruimen. Dat betekent dat de slachterij iets meer geluid mag voortbrengen. Geluidsmetingen door de gemeen te hebben inmiddels uitgewezen dat de slachterij met enkele kleine aanpassingen wel voor een milieu vergunning in aanmerking kan ko men. De afdeling milieu verwacht de kwestie binnenkort rond te hebben. Ook dit bedrijf dient zich aan bepaalde tijden en hoeveelhe den vee te houden. Vandalisme. Een onbekende sloeg dinsdag een gat in de achterruit van een personenwagen. Schade f250,-. Eigenaar is een 27-jarige man uit Den Burg, die de auto had geparkeerd aan het Schilderend. Voor opnamen voor het pro gramma „Wie o wie" kwam gisteren de KRO-televisie naar Texel. Er werd gefilmd bij de Texelse reddingsbrigade van de KNBRD in De Koog, waar bij een redding van het vorige seizoen werd gere construeerd. Bij deze actie moest de briga de een afgedreven Duitse windsurfer naar de wal halen, de heer Krause. Krause is in De Koog bekend als trouwe de kleine kant is, zag het bedrijf er geen toekomst meer in. De kotter werd vorig jaar juni gesaneerd. Daardoor mag ook dit schip niet binnen de EG worden verkocht. In span Alle drie casco's werden in 1982 bij Marcon te Hoogezand ge bouwd en afgebouwd bij Hoek man te Urk. Het bijzondere aan de hekkottertjes, met een lengte van 22,50 meter, zit hem in de voor tstuwing. Er staan namelijk twee motoren in, welke via een koppe ling één schoef aandrijven. De achterliggende gedachte was als volgt: Er kon met één motor (300 pk) binnen de 12 mijls-zone met bokken worden gevist. Dit bespaart brandstof. Op haring kon na Van Dijk gebruikte de toor de vangst op haring en Omdat de kotter wat aan Avro's Radiojournaal besteedt zondag aandacht aan het proef project „Vakantiezorg op Texel". Op Radio 1, tussen 12.00 en 14.00 uur, wordt een zes minuten durende reportage uitgezonden. Met het project wordt bekeken in hoeverre zorgbehoevende mensen toch vakantie kunnen vieren. Als het succesvol is, wordt het even tueel overgenomen door andere recreatiegebieden in Nederland. De Avro heeft op Texel gesproken met Ineke van Coeveringen (bege leidster van het project), Henk Groenen (VWI en een vakantie gast die deze week van het project gebruik maakte jaarlijkse gast, die zich niet al leen op het water vermaakt maar ook regelmatig met een zeilfiets over het strand rijdt. Het afdrijven en de redding werden gisteren overgespeeld met Krause zelf in de hoofd rol. Het wordt een filmpje van ongeveer zes minuten, onder deel van de totaal 50 minuten durende uitzending waarin meerdere reconstructies van ongelukken zijn opgenomen. De vermoedelijke uitzendda tum is maandag 28 augustus, Nederland I, 20.30 uur. De fo to werd gemaakt tijdens het vraaggesprek met Angelique Coot-Beekhuis (281 die actief bij de redding was betrokken. IFoto Harry da Graaf) 52 „Johannes-Jan" van na Van Dijk uit Oosterend is [hl aan een bedrijf in Liberia ja Afrikaanse westkust. ;aa verliest de Texelse zee- jeen opleidingsschip waar- n of meerdere opvarenden anig Texelse kotter hun eer- ebenen haalden. Op vier i schepen varen schippers il schippers die als aanko- maatje bij Bram van Dijk osterden. nu voorbij. Het schip is via Wiem verkocht aan West- te te Monrovia. Een Hei bemanning stomen de kotter naar de nieuwe btn. 52 was het derde en laat- hp van de firma Van Dijk. drijf dat - zoals gebruikelijk isserij - overging van vader o De kotter werd ontwor- «Holland Launch uit Zaan- De bekende familie nu zit hier achter, dne schepen van dit type si. De eerste was de TX t Jaap van der Slikke, de ns de TX 52 en de derde lbouwd voor Van der Vis De „32" „Cornelia Wil- I' is lang geleden al ver en vaart voor een üert in de Ierse Zee. De TX omelia Catharina" vertrok mng in 1991 vorig jaar naar buiten de 12 mijl met twee moto ren in span worden gevist. Met twee kotters kon zo met 1200 pk worden gevist. De Scheepvaar tinspectie stak hier echter een stokje voor. De vissers vochten dit aan, maar moesten in de rechts zaal toch buigen voor de overheid. Roepletters Vermeldenswaardig aan de TX 52 zijn de roepletters P.F.E.B., dezelfde als van het bekende passagiers schip „Johan van Oldebarneveld" (JvO). Voormalige Indiëgangers en emigranten (en achterblijvers) kunnen zich dit schip zeker nog herinneren. Het was echter wèl 200 maal zo zwaar, 9 keer zo lang en het vermogen was 23 maal zo groot als dat van de TX 52! Het is te hopen dat de kotter in Af rika een betere toekomst wacht dan de JvO. Het passagiersschip ging in het jaar van verkoop (1963) met veel verlies aan mensenlevens door brand verloren. Roy M. Helleman Het bekende pessegiersschip de Johen ven de TX 52. had dezelfde roepletters als (Foto archief Roy M Helleman) tullen het wel weer niet tn, maar ik heb een voef- r« En dat terwijl ik nooit «ijn leven gevoetbald heb. «I, dat laatste is niet heie waar. Als 13-jarig jongetje ik op 30 juni 1954 in olverband kortstondig mee Sn wedstrijd op het oude '■«ld, aan de Hollewalsweg lover Scholleboe van Han fe Luitenant. Ik had geen "ar het móest, want in die was alles verplicht wat isrboden was. De spelre- *inde ik niet en ik schopte in het verkeerde doel. Ik van trots, maar de andere ns waren woedend en 'den me uit. Toen ik twin- dnuten later de bal de an- Lant optrapte was het iow hommeles, want er Mussen rust geweest en waren ze gedraaid, stuwend schopten ze me veld en ik ben er nooit °P geweest. traumatische belevenis "men met een nagenoeg ';9e zonsverduistering, zo- in meer dan één opzicht zwarte dag voor me was. na het balincident ver- de zon bijna helemaal, itd donker en koud en de van Han gingen op stok. —Jee beleef ik het opnieuw "dtmernes. Roomse jon net scheenbeschermers hun kousen zitten me Witema, trappen me te- "i'in kont n schreeuwen: 5 oen.' stomme oen! het woord oen in 1954 bestond. Ik ren dan "ïn leven, telkens vallend in de verse schapenkeutels. Krijsend wordt ik dan wakker, badend in het zweet onder mijn 4-seizoenen Texeler dekbed. Erg hè? Ik zit nu in een praat groep met vier mensen, die het zelfde trauma hebben. Die haten sport, maar ze houden van de natuur. Binnenkort zijn we te zien in een speciale Thijsse-aflevering van een praatprogramma: Rondom Tien voor Texel. Terug naar mijn knie. Die was al een paar maanden dik en pijn lijk. Mijn lijfarts Waverijn keek er hoofdschuddend naar en verwees me naar de fysiothera peut. Zo kwam ik terecht bij Henk de Steur, die tegenwoor dig is gevestigd in een gebouw aan de Wilhelminalaan, gesticht door onze enige Texel se projectontwikkelaar Mom- berg. Die man weet van de hoed en de rand en dat merk je. De laatste keer dat ik door een fysiotherapeut werd behan deld, was 45 jaar geleden. Zo'n man noemde zich toen nog ge woon masseur. Enkelaar heette hij. Een paar keer per week kwam hij met de eerste boot uit Den Helder en behandelde Texelaars in Eben Haezer in de Julianastraat. Meneer Enkelaar deed zijn naam eer aan, want hij was de enige masseur op Texel, een heel verschil met te genwoordig. Het bórst hier nu van de fysiotherapeuten en ze hebben het allemaal druk. Het is tegenwoordig op dit eiland blijkbaar een kreupel zootje. Henk de Steur kon me er echter nog bij hebben, gréég zelfs. Aardige man, ik mocht al me teen jij en jou tegen hem zeg gen. Hij geeft zijn cliënten het gevoel dat zij wat te betekenen hebben, wat heilzaam is voor mensen met een trauma zoals ik. Het zou me niet verbazen als dit hoort bij het psychologisch deel van de behandeling. Toen ik mij telefonisch meldde voor de eerste afspraak, zei hij blij verrast: Harry? Toch niet dè Harry?! Kijk, dót mag ik nu graag horen. Als alle logiesverstrekkers en winkeliers zo met hun klanten zouden omgaan, zouden we nu niet met stagnerend toerisme zitten. Ik was dan ook zichtbaar ontroerd. Ook bij het eerste be zoek aan zijn praktijk bleek dat Henk zijn cliënten op hun ge mak weet te stellen. Het verblijf in de kleine wachtruimte is al zalig. Daar klinkt een spranke lend semi-klassiek muziekje, een verademing na alles wat je tegenwoordig in veel winkels en op straat hoort. Op de leestafel ligt de Volkskrant van die dag en het ruikt er nog naar Momberg, zo nieuw en fris is het allemaal. xDoor deze ambiance was de kniepijn al over toen ik mij be haaglijk uitstrekte op de massa getafel. Henk had echter al snel het defecte deel van het knie- gewricht gevonden en ging daarin knijpen zodat het meer pijn deed dan ooit tevoren. Daarvoor was ik niet gekomen, maar De Steur legde uit dat op deze wijze de doorbloeding werd bevorderd en daarmee het herstel. Schokkend was zijn mededeling dat mijn meniscus niet in orde was. Ik had een voetbalknie! Deze diagnose wees ik schaterlachend van de hand. Ik had immers meer dan 40 jaar geen voetbal aange raakt! Viel Henk daar even door de mand. Waarop De Steur koeltjes uitlegde dat zo'n voet- balbalknie ook door andere oor zaken ontstaat: misstap of langdurige overbelasting. Dat laatste moest het zijn, want misstappen bega ik alleen in fi guurlijk opzicht. De meniscus is een stukje kraakbeen dat een rol speelt bij de verdeling van krachten in het gewricht. Het dingetje kan door overmatige druk kapot gaan of gekneusd raken. Door massage, dus betere doorbloe ding is herstel misschien moge lijk. Anders moet net mes erin, waarbij de meniscus geheel of gedeeltelijk wordt verwijderd. Op dat laatste zal het wel uit draaien, want acht fysiothera- peutische behandelingen hebben geen blijvend herstel opgeleverd. Het was dus wel een aangena me ervaring. Helaas vergat ik een keer mijn afspraak en een andere keer bleef ik weg omdat ik toch maar liever naar een brand ging. Het viel me mee dat deze afspraken niet in reke ning zijn gebracht. Waarschijn lijk komt dat omdat De Steur op een gegeven moment zelf niet kwam opdagen. Zijn hard mee werkende vrouw liet telefo nisch weten dat hij een ongeluk had gehad. Ze kon of wilde niet in details treden, maar ik had al snel uitgezocht dat hij thuis op zolder met zijn hoofd tegen een balk was gelopen. Hersen schudding. Hij moest rust hou den en liet zijn werk voor een deel over aan een snel inge huurde overkantse collega. Zo werd ik uitgeleverd aan Coen- raad Betzoldt uit Schagen. Die is nogal jong, dus niet ervaren, zodat ik dacht: als dat maar goed gaat. Maar het ging best. Ik kon zelf ook nog wat voor de prille para medicus betekenen, want hij kende Texel nauwelijks en wilde graag alles weten over de soms bizarre zeden en gewoonten op dit eiland. Hij was zeer oplet tend, zoals telkens bleek als ik tijdens een behandeling over hoorde, wat ik bij de vorige be handeling had gedoceerd. Nu nog een paar jaar op Texel wer ken èn wonen, dan komt het wel goed met hem. Het spannende van zo'n jonge paramedicus is dat hij meer dan oudere collega's gebruik maakt van de nieuwste technieken. Inplaats van handmatig kneden bevestigde Coenraad twee electroden op mijn knie en joeg daar elektriciteit doorheen. Dat gaf een heftige prikkeling maar het wende snel, waarna het voltage werd opgevoerd. Het was telkens opnieuw schrik ken. De pulserende stroom- schokken deden het hele been en alles wat eraan zat heftig schudden, maar het wende steeds weer en het voelde zelfs lekker. Al na vier behandelingen begon ik verslaafd te raken aan electriciteit en ik moest elke dag even mijn vingers in het stopcontact steken of aan een batterij likken om me een beetje goed te voelen. Het zat er dik in dat ik telkens hogere voltages nodig zou hebben voor het be reiken van hetzelfde effect, zo dat ik op het laatst zelfs aan de electrische stoel nog niet ge noeg zou hebben. Zover mocht het niet komen. Ik ben nu hard bezig met afkicken. Het gaat goed. Ik ben al een week span- ningvrij en woensdag durfde ik voor het eerst zonder batterijen de straat op. Iets minder enthousiast was ik toen Coenraad mij betrok bij de actie die hij en zijn collega's voeren tegen de plannen van de staatssecretaris om straks nog maar een beperkt aantal fysio- behandelingen te vergoeden. Een levensgevaarlijke bedrei ging voor de bedrijfstak, want het zal ongetwijfeld leiden tot een uittocht van patiënten en dus tot minder emplooi voor het leger fysiotherapeuten. Die therapeuten denken dóór na tuurlijk niet aan, het gaat hen uitsluitend om de armlastige patiënten die straks na negen behandelingen de straat wor den opgestuurd en de rest van hun leven onder helse pijnen moeten zien door te komen. Hij had een standaard bezwaar schrift, dat ik alleen maar hoef de te ondertekenen en vervolgens opsturen naar een kamerlid naar keuze. Een adres- senlijstje zat erbij. Ik houd niet van standaardbe- zwaren, die tienduizendvoudig naar bewindslieden worden gestuurd. De kracht van een ar gument wordt immers niet gro ter door dat argument eindeloos te herhalen. En zeker niet als die brieven afkomstig zijn van patiënten die met hun therapeut tijdens die eindeloze behandelingen zo'n fastasti- sche relatie hebben opge bouwd, dat je van hen nauwelijks een objektief oor deel kunt verwachten. Ik heb daarom zelf iets heel anders in elkaar gezet en dat aan alle par tijen toegestuurd. Zoals u van mij mag verwachten is het niet alleen een protest, maar ook een voorstel hoe het anders kan: een totaal andere aanpak van deze vorm van gezond heidszorg, die miljoenen zal besparen en nieuw overvloedig geluk zal brengen aan honderd duizenden lijdenden in gans Europa. Het onderwerp is dus niet Texels genoeg om er in de ze krant uitvoerig over te schrij ven, maar de nationale media zullen er spoedig vol van staan, zodat ik daarheen gemakshalve verwijs. Het komt er op neer dat het aantal te vergoeden behande lingen onbeperkt blijft en dat dit mogelijk wordt gemaakt door fysiotherapie en psychia trie samen te voegen. De be handelingen worden gecombineerd. Niets is immers zo goed voor geestelijke rust en stabilieit als lekker gekneed en geaaid worden door een thera peut, die er ook nog een aange name babbel bij heeft. Ik spreek uit acht weken ervaring. Voor mensen uit andere culturen die weten dat lichaam en geest al les met elkaar te maken heb ben, is dat geen nieuws. Het past trouwens ook in de Texel se cultuur om twee dingen te gelijk te doen of tot je te nemen. Twie is Tessels. Intussen loop ik nog steeds met die voetbalknie In afwach ting van de operatie, die niet door Henk of Coenraad, maar door een overkantse chirurg zal worden uitgevoerd. Die ingreep schuif ik graag nog wat voor me uit, want met dit zomerse weer is het zonde om in het zie kenhuis te liggen. Problemen geeft het niet, want ik draag een bandage, voor f19,50 bij de apotheek gehaald. Die elastie ken band rond mijn knie neemt de taak van de meniscus blijk baar over, want ik voel geen centje pijn. Jammer dat die din gen alleen in witte kleur be staan. Nogal besmettelijk. Toen ik mijn verbonden knie vorige week toonde aan mijn 88-jarige moeder in de hoop wat begrip te krijgen voor mijn lot, zei ze alleen maar korzelig: „Je mag dat ding wel eens wassen". Eigenlijk zou ik er een moeten bijkopen, zodat ik de ene draag terwijl de andere in de was zit. Maar ons ben suunig, hè? Een ernstiger probleem is ont staan nu ik in verband met de warmte wel eens in het open baar verschijn met een korte broek. Mensen zien dan die bandage en willen opheldering: „Wot is 'r met jó beurdDat geeft veel oponthoud, want ik maak me er niet met een Jantje van Leiden vanaf. Het bevredi gen van nieuwsgierigheid is tenslotte mijn roeping. Zo kon het gebeuren dat ik woensdag in de baas z'n tijd drie kwartier wegbleef, toen ik bij echte bak ker Timmer mijn Bruin van de Molen ging halen. Want onder weg werd ik drie keer aange houden. O, wat hebben wij Texelaars toch een warme en welgemeende belangstelling voor elkaar! Maar zo komt de Texelse Courant natuurlijk nooit vol. Dat gelul moet dus onmid dellijk ophouden. Daarom stel ik jullie door middel van deze column collectief op de hoogte van het héle verhaal. Zoals al tijd wetenschappelijk onder bouwd en met één ster, dus voor 94% waar. Met de bede dat iedereen het leest, zodat niemand meer begint over die rotknie, tekent Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7