Sober, winterhard en niet kieskeurig ])adiex 2*v wsodw 4artexj Agenda Tipiïs ©tvafö.k©w wzuU.Ak\éhrtwlww hojk ja ^iarwaa ja c de, (mt QdexaAixmuJws iiex- T©fc qaujw9l tL 4401 tfp ^usok Martin Kikkert showt fjorden op Landbouwdag Meester Laan opent elfde Landbouwdag „Jeu des boules niet alleen voor ouderen" TEXELSE^? C0URANT Talentenjacht op folkoremarkt Ringsteekprijs voor Bianca en Biem Baste zmuUw. Martin Kikkert over de fokkerij van fjorden: ..We kunnen er geen Rolls Royce van rijden, maar het is een leuk onderdeel van ons bedrijf." IFoto Gerard Timmerman) Fjordenpaarden. Als jochie zag je ze lopen bij boeren als Piet van Hendrik (De Griel, Cor Bakker (Martha's hoeve) en Ta- mes Commandeur. Als je geluk had werd je zelfs een keer op de brede rug van zo'n dier gezet. Dat de paarden nog steeds een magische aantrekkingkracht op kinderen uit oefenen blijkt op het erf van Martin Kikkert op Westergeest, die een kleine dertig fjorden heeft. „Hulp genoeg", knikt de goedmoedige fokker. Hij kan het dezer dagen goed gebrui ken. De fjorden moeten in optimale conditie zijn voor de paardenkeuring, een onderdeel van de Landbouwdag don derdag in Den Hoorn. Vanaf de dag dat vader IJs Kikkert 23 jaar geleden z'n Groninger werkpaarden verruilde voor twee fjorden, hield zoon Martin een zwak voor dit paardenras. „De Gelderse en Groninger paarden werden gekruist met volbloedras sen, daardoor konden wij niet meer aan een mak werkpaard ko men." Dat was een voorwaarde voor de veehouder Kikkert, die an ders dan z'n gemechaniseerde collega's, het landwerk traditio neel met paarden bleef doen. „Hij was bijna meer met de natuur be zig dan met z'n bedrijf." Hij koos voor fjorden omdat het rustige beesten zijn, met sterke benen en goed voor het werk. So bere dieren, die gewend zijn om zomer en winter buiten te lopen. De uit Noorwegen afkomstige paarden werden vroeger nogal eens gebruikt door wat armere zandboeren in Drenthe en Overijs sel, die geen geld hadden voor duurdere rassen. Qua voeding zijn ze niet kieskeurig, ze eten alles. „Ze zijn eerder te vet dan te ma ger. En toch vruchtbaar. Je hebt zomaar een veulentje." Van de twee merries die Kikkert kocht was er eén drachtig. „Het was een goed werkpaard, dat 27 jaar werd en aan de basis stond van mijn huidige stal. Er kwam een veulentje en zo is het van lieverlee wat uitgegroeid." Bomen slepen Zijn voorliefde voor fjorden ont stond pas echt toen hij voor Meester C.P. Laan, hoofd van de voormalige Texelse land bouwschool, opent in Den Hoorn donderdag om 10.00 uur de elfde Landbouwdag. Organisator de Stichting Hoornder Donderdag heeft voor het evenement, waarop zo'n duizend dieren zijn te zien, dit jaar twee terreinen, aan weerszijde van de Rom melpot gereserveerd. Belang rijk onderdeel van de fokveedag is de rundveekeu ring door de Rundvee Organi satie Nederland, die eens in de vier jaar wordt gehouden. Om 15.30 uur is de prijsuitrei king. Er zijn ook keuringen van schapen, geiten, pony's, paar den, siervogels, eenden, kip pen en noem maar op. Om 12.30 uur start het concours hippique, waaraan verschillen de aanspanningen van de vastewal deelnemen. Ook zijn de Texelse menners te bewo- neren. De hondenclub geeft een de monstratie. Om 15.10 uur is er een optreden van minipaar- den. De kramenmarkt is voor deze gelegenheid verplaatst naar het evenemententerrein. Staatsbosbeheer in de winter ja renlang bomen uit het bos sleepte. „Toen leerde ik ze pas echt ken nen. Met de trekker kan je niet uit de voeten. Het is heuvelachtig en de wielen beschadigen alles. De paarden lieten veel minder sporen na. Ze waren er prima voor ge schikt." Weliswaar probeert Hogebergboer Kikkert de fjorden in de bedrijfs voering van zijn veehouderij in te passen, het meeste landwerk doet hij toch met de trekker. „Ik moet wel. Ik beheer verspreid over het eiland zo'n 48 hectare. Vroeger hadden vier mensen daarop hun broodwinning en nu moet ik het in m'n eentje doen. Dan kan je niet zonder trekker." Kikkert heeft verder de zorg over een kleine 400 schapen (inclusief lammeren) en zeventig vleeskoei en van het Piemontese ras. „De paar melkkoeien die hij nog heeft, zijn ondergebracht bij collega's. Ik heb m'n melkquotum verhuurd." De Muy Veel van z'n landerijen zijn omge ven door tuunwallen, die het nodi ge onderhoud vergen. Verder maait hij voor Staatsbosbeheer zogenaamd feugeltjesland. Dat en de manier waarop hij zijn bedrijf voert was voor SBB onlangs aan leiding een belangrijk deel vrijko mend land op de Hogeberg aan Kikkert te verpachten. De fjorden grazen verspreid over het eiland. Een deel van de kudde was onlangs in De Muy te zien. Doel was het oprukkende wilgen hout een halt toe te roepen. „Ik dacht dat het aardig was gelukt. Ze vreten de boombladeren wel. En ze trokken me toch een bekijks. Als de paardenkeuring achter de rug is, brengen we er weer een paar naar toe." De fokkerij van fjorden neemt een heel aparte plaats in binnen zijn bedrijf. „We rijden er echt geen Rolls Royce van hoor. Het is een uit de hand gelopen hobby. Maar de onkosten kunnen we er aardig mee dekken. Er is best wel vraag naar de fjorden. Als je minder bekend bent met paarden, is een fjord ideaal om mee te beginnen. Er komen hier nogal eens mensen die er een ko pen als rijdier voor hun dochtertje van een jaar of elf. Als het kind dan op haar zestiende de belang stelling voor het dier verliest, om dat jongens haar aandacht opeisen, spant die vader de fjord zelf voor zijn karretje en gaat er mooi ritjes mee rijden." „Maar ik verkoop echt niet aan iedereen hoor. Ik kijk tevoren of een koper past bij een paard. Als ik denk dat het niets wordt, begin ik er niet aan. Ze moeten goed te recht komen." Showpaard Behalve als trek- en rijdier is de fjord ook te gebruiken voor show doeleinden en dressuur, somt vriendin en promotor Ellen een scala aan gebruiksdoeleinden op. De voorkeur gaat echter uit naar rijpaarden. „We fokken nu naar een iets ranker, hoger type, omdat daar toch de meeste vraag naar is." Kikkert zelf laat zijn paarden graag nog eens werken. Vorige week gaf hij met zijn fjorden nog acte de presence op een paardendag in Hoenderloo. Liefst had hij er met zijn lievelingsfjord Ylonka meege daan aan de Nederlandse kampi oenschappen paalslepen, maar In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn zingt David Vos van af 21.00 uur liederen van Brei. Entree f19,-; vriendenprijs f 17,-. Woensdag 26 juli In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 18.30 en 20.30 uur „Casper" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Op de Groeneplaats begint om 16.00 uur het kindersongfesti val „Kinderen voor Kinderen" van de Vara (onderdeel van de folkloreactiviteiten). dat kampt met een blessure. Ze wisten hem over te halen om (bui ten mededinging) toch aan dit on derdeel mee te doen met de merrie Karin, die tot dusver alleen als rijdier gewend was. Tot ieders verbazing zette de Texelaar de snelste tijd neer. „Het telde niet mee, maar het gonsde op die markt van de verhalen." Temidden van de vele fjorden in het Hogeberglandschap loopt waarachtig nog een reusachtige Bels. „Dat is Tinus. Hij stond jaren lang bij de familie Wuis in het land. Als ik langs de weg aan het wer ken was, begroette het dier me steevast. Ik heb er ook zelf nog een jaar of drie, vier leuk mee ge werkt. Toen ik de kans kreeg hem over te nemen, heb ik geen mo ment geaarzeld. Nou loopt ie hier lekker te grazen." Keuring Inmiddels is het hele bedrijf al da gen in touw om de fjorden er don derdag in Den Hoorn piekfijn uit te laten zien. „De presentatie is voor ons toch een jaarlijks hoogte punt." De fjorden worden van top tot teen getoiletteerd. De manen worden keurig rondgekapt, zoals de traditie dat vereist. De vacht gewassen en geborsteld. „En veel oefenen om de paarden in de keu- ringsring in het gelid te laten lo pen. Want behalve op deuiterlijke kenmerken van het dier let de jury ook op het gedrag." Kikkert is een echte stamboekfok- Zodra Texelaars in Frankrijk op va kantie zijn, spelen ze jeu de bou les, maar zodra ze terug zijn op het eiland is het ineens een ouwe mensen-sport geworden. Getuige de leeftijd van de belangstellen den op de open dag van jeu des Boules-club Den Burg zat anima tor Fer Gieles er met die bewering niet ver naast. „Een verkeerd imago", vindt de precisiewerper, die met het groot ste gemak de metalen ballen bij het budje gooit, dat als mikpunt dient. De samenstelling van de baan en de manier van gooien, zijn mede bepalend voor het resultaat. „We dachten dat we héél wat in huis hadden. Vorige week in Oosterend waren we echter ner gens. Een iets andere baan hè, dan zit je er zo naast, al mag je natuur lijk niet alleen het materiaal de schuld geven. Er zit veel méér in dan je op het eerste gezicht zou zeggen. Een gezellig behendig heidsspel, waar je met moe van wordt." Belangstellenden kunnen iedere dinsdagavond om 19.00 en zaterdagmiddag om 14.00 uur te recht in de notaristuin. Jeu des boules-speler Fer Gieles meet de afstand tot de ballen. IFoto Gerard Timmorman) DINSDAG 25 JULI 1995 Dinsdag 25 juli Ingaand vandaag tot en met 27 juli ligt het Greenpeace-schip Sirius in de haven van Oude- schild. Bezichting dagelijks van 10.30 tot 17.00 uur. Voorstel lingen straattheater (op de ka de) om 12.30 en 15.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 18.30 en 20.30 uur „Casper" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Wielervereniging Texel houdt een criterium op de baan bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt om 20.15 uur een concert gegeven door Henk Gijzen (orgel) en Helma vd Hoek (blokfluit). Bij Paal 28 wordt een strand- loop gehouden. Inschrijven 19.00 uur; start 19.30 uur. Donderdag 27 juli Om 10.00 uur opent „meester" CP. Laan de Texelse Landbouw dag op het terrein aan de Witte- weg in Den Hoorn, naast het voetbalveld. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur „Casper'en om 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance" In het Hogeberggebied wordt een excursie gehouden in het kader van het Thijssejaar. Start om 14.00 uur bij de Georgische begraafplaats. Gidsen Henk Smit, Marius Eelman en Jac ques Dijt. Het IVN houdt een plantenex- cursie rond de Horsmeertjes. Deelname staat open voor iedereen. Verzamelen om 19.30 uur op de parkeerplaats aan de Mokweg. Vrijdag 28 juli In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog kan vanaf 20.00 uur worden meegedaan met vuurlopen. (Lopen over hete houtskool). Speciale instructeur aanwezig. ZDH houdt een crossloop over diverse afstanden. Start om 19.30 bij kantine De Spil. Zaterdag 29 juli Op en boven het vliegveld Texel wordt de Texel Airshow 1995 gehouden. Static show vanaf 10.00 uur; om 13.00 uur begint het vliegen. Om 11.00 uur begint in Ooster end de rommeltjesmarkt. Om 9.00 uur is er al kindervlooien markt en om 10.00 uur start de verkoop van vis. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 18.30 en 20..30 uur „Casper" en om 22.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Om 16.00 uur begint op het strand bij paal 17 de viering van het 20-jarig bestaan van de Kustzeilvereniging Westerslag: levende muziek, visroken, tram- polinedansen, etc. Naast leden zijn ook andere zeilers en sur fers welkom. Zondag 30 juli Bij en op het strand Westerslag wordt een Aqua Survival ge houden, een loop over strand, duinpaden en door het water. Inschrijven in het paviljoen van af 9.45 uur. Start jeugd 10.15 uur; overige lopers 10.30 uur. Om 11.00 worden op het strand bij paal 17 de festiviteiten voortgezet ter gelegenheid, het 20-jarig bestaan van Kustzeilvereniging Westew Onder andere surf- en wedstrijdjes. In Cinema Texel draait 14.00, 16.00 en 19.3q „Casper" en om 21.30 uur Hard with a Vengeance". Om 17.00 uur begint in 'tft huys aan de Brink in De n een nieuwe expositie. Een ringsteekwedstrijd in kader van de Texel-compej begint om 19.30 uur op het! venterrein van Oudeschild. In de Hervormde kerk van Koog wordt een interkerke! zomeravonddienst gehov met medewerking van d$ Fibbe, Marius Trap (tenor), Kc vd SWpek (trompet) en Hs de Goede (orgel). ATTENTIE: de overige even menten zijn vermeld in de 1 kantiekrant die tegelijk met, Texelse Courant is verspreid Hoogwater te Oudesch) Di. 25 7.37 en 20.05, Wo, 26 8.24 en 20.44, Do. 27 9.04 en 21.14, Vr. 28 9.56 en 22.00 Za. 29 10.35 en 22.45 Zo. 30 11.06 en 23.00, Ma. 31 11.46 en 23.30, Di. 1 12.15 en 23.50, Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. De zon kor 30 juli op om 5.56 en gaat onder 21.33 u. 27 juli nieuwe maan; 28ij springtij. ker. Donderdag is te zien hoe de veulens worden ingeschreven in het veulenboek. De driejarige die ren worden opgenomen in het stamboek. Te zien is hoe de bijbe horende brandmerken worden aangebracht. Bij de keuring, waaraan naast Kik kert nog een stuk of tien Texelse eigenaars van fjorden meedoen, gaat het er allemaal bijzonder offi cieel aan toe. „Het is maar goed dat we zoveel hulp van vrijwilligers krijgen" Op de folkloremarkt begint woensdag om 16.00 uur de pro vinciale finale van het Vara Song festival 1995. Texel is vertegenwoordigd door drie meisjes, van wie één solo zingt en de andere twee als duo op zullen treden. Kinderen uit heel Noord-Holland (geboren in de jaren '82 t/m '86) hebben de afgelopen maanden in verschillende plaatselijke voorron des gezongen. De ongeveer twin tig winnaars en winnaressen kunt u vandaag met elkaar zien strijden om één plaats in de landelijke fina le die op 22 oktober in Hoorn zal plaatsvinden. De deelnemers zin gen met een orkestband. Een jury beoordeelt de artiesten op tekst vastheid, originaliteit en muzikali teit. De jury bestaat uit: Steve Powell, musicus, Miranka Ooms, NOS-radiomedewerkster en Ruud Nooy, muzikaal leider van de Texel se musicalvereniging „Geen C te Hoog". De presentatie is in han den van Inge Diepman, presenta trice van het Vara radioprogramma „Vroege Vogels" en het TV- programma „Herexamen". Bianca Schraag-van de Wete ring was vrijdagavond in Oosterend het best op dreef tijdens de derde ringsteek wedstrijd in het kader van de Texelcompetitie. Zij en koet sier Biem Trap konden dan ook de eerste prijs in ont vangst nemen. Aan de wedstrijd deden 18 aanspanningen mee. De Oosterenders waren op het idee gekomen om de prijzen te laten uitreiken door twee 10-jarige jongens (Erik Ellen en Sander Trap) in verband met het 10-jarig bestaan van de ringsteekcompetitie. De tweede prijs was voor Joop en Joke Noom en derde voor Alice en ft Witte. De poedelprijs ging naar Si Keijser en Piet Bakker Traditiegetrouw was er 0 een ronde voor toerist'. Daarbij slaagde niemand tenminste drie ringen te s ken, zodat hier geen prip werden uitgereikt. Ook deze keer werd het a nement extra aantrekkelijk! maakt door een show 1 mini-shetlanders met h ultra-kleine veulens fotol.l eerstvolgende ringsteekw strijd van de Texelcompets is zondag a.s. op het han terrein van Oudeschild, sj vang 19.30 uur. De daar volgende wedstrijden be) nen een half uur vroeger verband met het korten de dagen. ifowo*u, Groeien uit Oosterend, Texel. Peporstraat (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2