Cjreen Twarts jexeh in het harL, ffi Texelse munt is in trek maar krijgt ook kritiek Veelzijdigheid troef op fraaie Landbouwdag Ik 11 i De vakantieklant door de vakantiekrant ummer 06 904 904 01 Si -Qorszel Boe Zwemsters uren zoek ssr»* r f: Nieuw strand Boze automobilist Botsing VERDER IN DIT w Florerende zaken op Koger Braderie 2 Vr Groeneplaats swingt op kindersongfestival 2 s» Jury Fokveedaa valt voor Emma 186 3 V' Gerard aan de slag in de fietsenverhuur 5 in Texelaars voor de balie 5 Strekdam Eierland in woord en beeld 7 w Kruiplijner dumpt Noorse stenen in Skil 7 Kleine zilverreigers al maanden op Texel „Tuinfeest" voor 15-jarig museum Merkwaardige paddestoel TEXELSE'ScOURANT NfKf Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 11 augustus: tot en met 4 augustus a.s. 0,CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11003 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, toep Burg, telefoon (02220) 62600. ^es/abonnementen ,(02220) 6260.0, faxnr. (02220) 14111. ,Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (0222O) 62620, faxnr. (02220) 14111. buiten werktijd Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, 5 telefoon (02220) - 17266. VRIJDAG 28 JULI 1995 Hel weer tijdens de vliegshow? even de krant bellen De TC-NieuMslijn. altijd het laatste nieuws ien toch ook niet dat we tiitanlands muntgeld in de nonnee hebben als we weer lijn in Nederland?" Direc- Ji. van Draamen van de Ne- jse Munt reageert isd op bepaalde kritiek die Iesselaar"-munt op Texel „Er lopen twintig van der- projecten in heel Neder- maar van negatieve ogen heb ik nooit gehoord, it me nogal opgeklopt." mtroduktie van de Tesselaar jl j,l. liep het storm met logen bij initiatiefnemer ,eld de Rooy (LenR). Deel de bedrijven delen mee in ntuele winst; aan het eind (jaar ontvangen zij een be- percentage per verkochte gebleven) munt. ïnzich ook praktische pro- n voor: winkelpersoneel aan de kassa een uitleg ge- n de klant en de munt leek op een rijksdaalder. LenR daar op in met foldertjes, aan de klant kon meege- inn staat o.a. dat de waar in arrestanten ;r een gesprek lansvloer van een café in j vielen in de nacht van tg op donderdag rake en zelfs een kopstoot. Ipolitie arriveerde, waren thts drie vechtersbazen j, die over en weer elkaar digen aanwezen. Het wa- 24-jarige man uit Haaks- san de ene kant en twee jt Bodegraven van respec- 22 en 20 jaar aan de an- itt Eén van de broers had mondingen opgelopen en jer ambulance afgevoerd Medische Post. Daar werd ïideld aan een bloedneus, pescheurwond aan de bin- rivan zijn wang moest wor- lecht. «hield niemand aan, maar erde gistermiddag een ge- issen de drie strijders. Ook aige was daarbij aanwezig, ed al goed, want tenslotte vrede getekend. deuze week nag an iborn weze kieke? Daar tfnoeg te beleven. De 'ouwdag leen van de be- isselse evenementen), Wr die zonder pardon de "9 Loodsmansduin on- b rookgordijn legt en na- i de nieuwe agrarische en ons eiland, de onver- toe Schotse Hooglan- "ee, geen doedeizak- maar importrunderen, derf?) dan onze eigen voor de begrazing duinen kunnen zorgen. tet zellef seit, dot 't zó "os. Vanzelfsprekend op de fiets gegaan. "/n de prachtig bloei- hermen gemaaid en [len de begroeiing langs helpad naast de Hoorn- nota bene dood- Bruin en verdord, '"eer voor de veiligheid! don liever dat het f langs de Elemert "Ogeknapt, want dat is tyvaarlijk door brede on losliggende tegels. Thijsse allemaal van hebben gevonden Horszei de (f5,-) wordt gegarandeerd door de Rabobank Texel. Bezwaar bestaat ook tegen het feit dat de munt slechts tijdelijk (tot en met 31 december a.s.) gel dig is als betaalmiddel. Actie Het blad „Texelgevoel" haakt daar in hét jongste nummer, dat dit weekend verschijnt, op in met een actie. Wie Tesselaars mee naar huis heeft genomen maar ze niet wil behouden, kan de munten tot 20 december naar „Texelgevoel" opsturen. Het blad wisselt ze dan gratis om en maakt de tegenwaar de in guldens over. „De zwakte van de munt is dat het geen blij vend betaalmiddel is. Daardoor kunnen gasten zich bekocht voe len en dat is slecht voor het imago van het eiland", aldus hoofdredac teur Hans Oosterhof. In zijn commentaarrubriek levert hij kritiek op de munt, die hij „een kreng" noemt. Volgens hem zal LenR geen problemen hebben met de wisselservice. „Natuurlijk ver dient een exploitant aan het niet inwisselen van munten, maar LenR maakt nu zelf ook bewust re clame om duidelijk te maken dat de munt tijdelijke waarde heeft. Daar sluit onze service mooi bij aan." Terschelling LenR-directeur Taeke van Lingen is een andere mening toegedaan. Hij noemt de actie „ludiek", maar vindt dat zijn initiatief ten onrech te in een louche sfeer wordt ge trokken. Van Lingen weet zich gesteund door directeur P. Winter van de VVV Terschelling, die al voor het derde jaar een eigen munt op de markt heeft gebracht. Vorig jaar gingen er van de munt ter gelegenheid van het Brandaris- jaar zo'n 120.000 van de hand. Bij de WV kwam geen klacht bin- Door de reddingsbrigade van de KNBRD is gistermiddag geruime tijd gezocht naar Corina Boersen (15) en Samantha Volgers (16) uit Stedebroec, die rond één uur even ten zuiden van Paal 20 wa ren gaan zwemmen en vervol gens spoorloos leken te zijn verdwenen. Vergeefs wachtende familie en vrienden op het strand waar schuwden de brigade, die in de wijde omgeving ging patrouilleren. Toen de meisjes uren later op hun camping Kogerstrand opdoken, bleek wat er was gebeurd. Het tweetal had naar paal 19 willen zwemmen, maar dat ging mede door de stroom zo vlot, dat ze een veel grotere afstand aflegden. Toen ze op het strand stapten en naar het dichtstbijzijnde paviljoen liepen, zagen ze dat ze bij het Westerslag (Paal 15) waren, dus meer dan vier kilometer van het vertrekpunt. In van strandbezoe- kers geleende kleren lieten ze zich per taxi naar de camping in De Koog brengen, waar ze even na vier uur aankwamen en hoorden dat naar hen werd gezocht. nen. „Het goedkoopste en fraaiste souvenir van het eiland", conclu deert Winter. Hans Oosterhof echter: „We wil len een signaal afgeven. De munt is pas een echt goede imago versterker als de waarde blijvend is." Niet waardeloos Muntmeester Van Draamen licht toe dat de munten bepaald niet waardeloos zijn na 31-12-'95, zo als in „Texelgevoel" wordt gesug gereerd. „Naast de souvenirwaarde heeft de munt ook verzamelwaarde. Hij is opge nomen in catalogi van penningen en is weer verkoopbaar aan verza melaars." Van Draamen vindt dat het initia tief op Texel waardering verdient. „LenR was bereid de nek uit te steken. Het is flauw dat anderen zich daar nu tegen afzetten." Volgens LenR-directeur Van Lin gen is de Texelse munt tot nog toe een succes, gezien de hoeveelheid die in omloop is gebracht. „En we krijgen nog steeds nieuwe bestel lingen. Maar pas op 31 december zal duidelijk zijn hoe de vlag er bij- hangt." Ttai :'-v. ',i -v 'Ij* -i Nog voordat hij klaar is, heeft de strekdam bi] de vuurtoren al effect: er vormt zich nieuw strand aan de zuidkant. De fo to, gemaakt vanaf de dam, geeft een overzicht. Waar nu mensen lopen, kon je een paar maanden geleden nog niet staan. Meer over de onver wacht snelle resultaten van de de dam elders in deze krant. IFoto Harry de Graaft Een 40-jarige fietser uit Den Burg kreeg het maandagmiddag om streeks kwart voor vijf op de Vol harding bij De Cocksdorp aan de stok met een automobilist. Die toeterde en maakte het bekende vingergebaar toen hij de fietser passeerde. De fietser maakte het zelfde gebaar terug, waarna de automobilist hem tegen basalt blokken naast de weg probeerde te drukken. Toen dit niet lukte stapte de boze bestuurder uit en begon tegen de fietser te schel- Isr-r Het défilé ven dieren op de Landbouwdag. |Foto.s Ger„a 1995 gaat voor Stichting Hoornder Donderdagen de geschiedenisboeken in als een goed jaar. De elfde editie van de Landbouwdag trok veel bezoekers, niet in de laatste plaats door het buitengewoon gunstige weer. Toen oud-landbouwonderwijzer C.P Laan 's mor gens om tien uur het openingsdefilé afnam, brak het zonnetje door en terwijl 's middags de laatste prijzen werden uitgereikt, begon het te druppelen. Ouderwets druk was het gister middag op de terreinen aan weers kanten van de Rommelpot waar zo'n duizend dieren waren verza meld. Een voorproefje van wat hen te wachten stond kregen getuigen van de openingsplechtigheid, een défilé van verschillende diersoor ten die werden geshowd. Prominent onderdeel vormde de fokveedag, waarvoor een speciaal terrein aan de overzijde van de Rommelpot was ingericht. Behal ve voor het rundvee was er veel Keurmeester A. Hoogvorst inspecteert op de Lendbouwdeg de Vleemse reus. aandacht voor de schapenkeuring, een jaarlijks terugkerend onder deel. Hondenclub Texel gaf een do- monstratie en er was een stand van Kleindierenvereniging Kotex. Van de partij ook Vogelvereniging „Op Eigen Wieken" en de Texelse Geitenvereniging. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, gaf in samenwerking met de Oud leerlingen van de Landbouwschool tekst en uitleg over de sector. Paarden Paardenliefhebbers kwamen op meerdere fronten aan hun trekken. Het Nederlandse Fjordenpaarden stamboek was met minstens der tig paarden present. De vereni ging, die vorig jaar het veertigjarig jubileum vierde, bood voor de lief hebbers een aantrekkelijk keu ringsprogramma. Minipaarden werden geshowd door onder toe ziend oog van het Mini Paarden Registratie Stamboek. Aanwezig ook de Streekvereniging voor Eigenaren en Rijders van Tuigpaar- den en de Voltige Vereniging Den Helder. Ook bedrijven met produkten of diensten voor de landbouw waren van de partij. Behalve de fokkers, stamboeken, verenigingen en hobbyisten kon den de drommen bezoekers zich ook te goed doen aan produkten in de kramenmarkt, die voor de gele genheid naar het aangrenzende terrein waren verplaatst. Onder de aanbieders ook ZDH-voorzitter Jaap Lap, die om de kas van zijn club te spekken op het Rad van Avontuur de menigte toesprak. Ondanks de drukte constateerde de kassier dat zijn geldla bij de vo rige Landbouwdag beter werd ge vuld. Emmailleur Ben Witte hield zich op de vlakte, maar had er wel een „gezellige" dag opzitten. De glimmende oogjes van Kees Ber- trand, die namens organisator De Stichting Hoornder Donderdag de horeca coördineerde, bewezen dat Lees verder pagina 3 Op de Krimweg kwamen zondag avond omstreeks kwart over zes twee personenauto's met elkaar in botsing. Beiden reden in oostelijke richting toen de voorste, bestuurd door een 43-jarige Duitser, abrupt remde voor overstekende fietsers. De achterop komende automobi list, een 23-jarige Cocksdorper, was verrasten reed de ander van achteren aan. Beide auto's hadden schade. den. Vervolgens gaf hij de fietser een klap op het gezicht en een kopstoot. De fietser moest zich met verwondingen aan het ge zicht onder doktersbehandeling stellen. De politie probeert uit te zoeken wie de dader was. Sinds begin mei worden op Texel af en toe kleine zilverreigers ge zien. Er moeten er drie of vier zijn, die zich vooral ophouden in natte duingebieden. Een van de reigers laat zich vaak zien in het Wagejot bij Oosterend. De kleine zilverreiger (een witte vogel die er verder uitziet als een blauwe reiger, maar de helft klei ner is) gold in ons land ooit als zeer zeldzaam, maar wordt de laatste jaren steeds vaker waarge nomen. De vogel broedt zelfs in de Oostvaardersplassen. Het is niet uitgesloten dat ze ook op Texel tot broeden zullen komen, omdat de omstandigheden daarvoor steeds gunstiger worden, mede door het Mokslootproject. De vogels stellen prijs op ondiep water, waar ze ja gen op stekelbaarsjes, dikkopjes en andere waterdiertjes. Minstens zo belangrijk is rust. Zilverreigers zijn uitgesproken schuw, zodat broedgevallen in de buurt van wandelpaden zeker niet te ver wachten zijn. Het Maritiem en Juttersmuseum (MJM) in Oudeschild bestaat pre cies vijftien jaar en dat wordt za terdagavond gevierd. Alle Oudeschilders, (oud-)medewer- kers en andere betrokkenen zijn welkom op een „tuinfeest", dat vanaf 20.00 uur op het terrein van het museum plaats vindt. „Het wordt een lichtvoetig feest, niet te ingewikkeld, bedoeld voor ieder een die het museum heeft helpen maken tot wat het nu is", aldus Margriet Lestraden, interim directeur van het MJM. De gasten kunnen o.a. genieten van vers ge rookte vis en optredens van The Small Buzz en het Oudeschilder visserskoor. Veel Texel-gangers hebben er behoefte aan om hun liefde voor het eiland te uiten. Corry en Henk Veenendaal uit Naar- den doen het met deze ANWB-paddestoel die zij in hun tuin hebben gezet, goed zichtbaar vanaf de H. van Eyc- kenstraat. Vooral fietsers die ter plaatse niet bekend zijn, kijken er verbaasd van op. Al meer dan 25 jaar komen Cor ry en Henk naar Texel waar ze kamperen op camping Ko gerstrand. Ze kennen het eiland beter dan menig inge zetene en zijn natuurlijk op de Texelse Courant geabonneerd. De contacten met het Texel liggen ook in de meer per soonlijke sfeer. De naam Nor- bert op de paddestoel is van Norbert Eelman, de Texelse tri-atleet die al enkele jaren samenwoont met Hadassa, hun dochter. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1