utten Zn. domineert Hoornder fokveedag m m Texels melkvee kan concurrentie aan TEXELSE J couRANT pamilieberichten Fietsen in trek Landbouwdag Texelaartjes DE BESTE KANS OP SUCCES! GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 02220 - 62600 7,50 10,00 12,50 15,00 17,50 20,00 22,50 25.00 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tarief incl. 17,5% BTW' VRIJDAG 28 JULI 1995 weliswaar een klein rundveegebied, maar kan goed (omen met de vastewal. Die conclusie trok de jury [middag op de vierjaarlijkse fokveedag, onderdeel van gndbouwdag in Den Hoorn, waar de crème de la crème je Texelse melkveestapel haar opwachting maakte, jag die voor de firma Rutten Zn. uit De Cocksdorp meer stuk kan. Het bedrijf leverde de koe met de hoog- loduktie, de kampioen oudere koeien en won ook de voor de beste eigenaarsgroep. achtig koeien maakten giste- m entree op het evenement a hoogtepunt voor de fok- rtaat aangeschreven. Welis- sn/nef Emma 186. de koe met de pioduktie. waar is er in de winter ook een keuring, de zomers beoordeling is van ander kaliber. Temeer omdat veelal andere koeien in de ring worden geleid, wat verband houdt met het moment van afkalven. Deelnemende boeren weten dat uitsluitend koeien die in topcondi tie verkeren een kans maken bij de jury van de organiserende Rund vee Organisatie Noord-Holland, district Texel. Melktypisch Weliswaar staan gegevens als de jaarlijkse melkgift en het vet- en ei witgehalte in de catalogus ver meld, de keurmeesters hebben alleen oog voor de uiterlijke ken merken van het vee. Omdat een optimale melkgift het doel is, zijrS de dieren die de beste melktypi- sche eigenschappen hebben kans hebbers. Het uier speelt een voorname rol en hiervoor is dan ook een aparte prijs weggelegd. Insiders weten dat behalve een hoge melkgift de duurzaamheid van de koe van belang is. Een goe de bouw (skelet) is daarvoor no dig. Een vloeiende, wigvormige aansluiting van de voor-, midden- en achterhand is zo'n beetje het ideaalbeeld. Emma 186 Emma 186, de koe met het beste uier en winnaar in de categorie oudere melkkoeien, benaderde dit ideaal dicht. „Een beste ontwikke ling, fraai skelet en melktypisch", luidde het juryrapport. „Maar wel iets te ruim in de uier." Het leverde het dier van de firma Rutten Zn. tevens de kampioenstitel voor de oudere koeien. Emma 186 hoorde ook tot de vier koeien die als beste eigenaarsgroep werden gekozen. Als klap op de vuurpijl was haar jaargift van 2,3 kg vet en eiwit per dag goed voor de prijs voor de hoogste produktie. Uit dezelfde stal kwam Bonte 103, die de re- servetitel voor oudere koeien kreeg. Bij de jongere dieren werd een koe van de firma J.C. Witte (De Nes) als kampioen aangewe zen. Een roodbont exemplaar van de firma H. en K. Tjepkema uit De Waal veroverde de reservetitel. Veelbelovend Veelbelovend was de kwaliteit on der de melkvaarsen (tweejarige koeien die één keer hebben ge kalfd). „Heel verdienstelijke beesten waarvan de beste ook in regionaal verband goed mee kun- Vlnr. Marcel Witte IDe Nes1. Koos Tjepkema. Edo Rutten en Meblus Hu/tema met respectievelijk de kampioen bij de jongere koeien, de reservekampioen, de kampioen bij de ouder dieren en de reservekampioen. nen draaien." Een belofte voor de toekomst dus. Ook onderde oude re koeien „uitmuntende" melk koeien, al constateerde de jury in deze categorie wel wat slijtage aan de uiers. Het moet volgens de jury het enthousiasme van de vee houders zijn geweest om de wat mindere koeien toch naar de keu ring te sturen. „Er liepen er een aantal die gezien hun uier beter thuis hadden kunnen blijven." Spanning Om de uiers op spanning te heb ben tijdens de keuring hadden di verse veehouders hun prijsdieren een ochtendje niet gemolken. De pronkstukken waren verder ge wassen, geschoren gepoetst en ALGEMENE KENNISGEVING sterk, vrolijk, dapper, meer Nico Bakker bollenboer ■1947 27-7-1995 Marijke Neeltje Hendrik Jan (27 juli 1995 'ent 31, 1791 WK Den Burg. igrafenis zal plaatsvinden op maandag om 14.00 uur op de Algemene be- plaats te Den Burg. vanaf Vroonlant 31 om 13.45 uur. loop willen wij u graag ontmoeten in de sgezinde kerk, Kogerstraat 20 te Den Geen toespraken ii overleed mijn zoon, onze broer en Nico Bakker A. Bakker Jan en An Bakker Ria en Arie Brans Gerrit en Alice Bakker nog onverwacht moeten we je missen Nico i's van Madura. Martin en Esther Kuip Nico en Saskia Roeper Sieme en Nel Ran «nsen Marijke, Neeltje en Hendrik Jan Kerkte. so zware strijd is van ons heengegaan geliefde zuster, schoonzuster en tante Henrica Johanna Barhorst weduwe van J. C. Daalder huisgenote van W. de Wit november 1921 t 26 juli 1995 'en Burg: Rita en Cees de Wit-Barhorst kinderen en kleinkinderen Ede: Freek en Dini Barhorst kinderen en kleinkinderen Alkmaar: Vera Grünewald-Barhorst kinderen en kleinkinderen 3 juli 1995 Wards". sPondentie-adres: Je Wit, Buytengors 35, Den Burg. "natieplechtigheid zal worden Wen op zaterdag 29 juli om 10.00 uur erematorium te Schagen, teerweg 3. Jnheid tot condoleren na de crematie- id in het crematorium. Zwijgzaam en zonder vragen, wilde jij je ziekte dragen. Je vocht met al je levenskracht, voor elke nieuwe dag en nacht. Zo ben je langzaam moegestreden, uit ons midden weggegleden. Henrica Johanna Barhorst Dag lieve Jo, wij zullen je nooit vergeten. Cees en Rita Wout, Rina, Bo, Jesse Henriëtte Clementien Texel, 26 juli 1995 Tante Jo rust nu maar uit. Steven en Rietje kinderen en kleinkinderen Lieve Opa van der Werve we zullen u missen. Leo en Dyantha Erwin Patrick, Marianne en Shirley Carola en Piet Cindey, Roberto, Chiara en Romana We komen je altijd weer teugen Wij hebben in stilte afscheid genomen van Gerrit Keijser PA3CPT Rotterdam, Pa3dcw de Jan Velp, Pelcjt de Jos Corry van Wijngaarden en Jaap Zijm geven elkaar het „ja-woord" op vrijdag 4 augustus 1995. De receptie is van 19.30 tot 20.30 uur in „Bos en Duin", Bakkenweg 16, Den Hoorn. Ons adres: Duykerdam 20, 1791 TB Den Burg. Heel blij zijn we met de geboorte van onze zoon Stefan Bauke Cornells Stefan is geboren op 27 juli 1995 en weegt 3050 gram. Bert en Ireen Visser-Boekei Trompstraat 44 1792 BL Oudeschild Telefoon 02220-15617 Bezoek vinden we heel fijn, maar mag het in de kraamtijd zijn? De wind die fluisterend zacht je naam Wie luisterd kan het horen De vogels zingen 't hoogste lied omdat jij bent geboren Geboren op 26 juli 1995 Nino Broertje van Kevin Zoon van John Koenen Boukje Koenen-de Vries Boogerd 26 1791 GX Den Burg Telefoon 15713 I keurig gekapt. Ook hadden de be geleiders dagen geoefend met de koeien om ze in het gareel te laten lopen, al maakte een enkel dier toch een dolletje in de ring. Mede dankzij de verzorging was het voor de vele toeschouwers aan de kant een lust voor het oog en voor de kenners een uitdaging om een oor deel over de kwaliteit van het vee te vellen dat strookte met dat van de jury. Vlucht Oud-landbouwonderwijzer C.P. Laan herinnerde er in zijn ope ningstoespraak aan dat de rund- veeteelt, die in 1946 op Texel nog op een laag pitje stond, sinds die tijd een enorme vlucht heeft geno men. Gebrek aan water in droge zomers vormde destijds een han dicap. „Daar moest iets aan ge daan worden." Maar naast de komst van stromend water, kent de kwaliteitsverbetering van de Texelse veestapel andere oorza ken. „De rundveeteelt is dankzij onderwijs, voorlichting, onderzoek op proefbedrijven, ruilverkaveling en streekontwikkeling met spron gen vooruitgegaan. De Texelaars blijken goede luisteraars te zijn en ze weten het gehoorde in praktijk te brengen. Het gevolg was dat Texel vele jaren aan de top heeft gestaan." Studiclubs Laan prees het enthousiasme van de veehouders, die zich verenigd hebben in diverse studieclubs. Ter vergelijking: in 1968 produceerde een melkkoe op het eiland gemid deld 4.789 kilogram melk, tegen 4.450 kg in de rest van Nederland. In 1993 haalde Texel een gemid delde productie van 7.699 kg per koe, tegen héél Nederland 7.220 kg. „Doelstelling was lage prijzen voor het voedingspakket en toch een goede boterham voor de boe ren. Met die opdracht moesten wij (Foto Gerard Timmerman) destijds onderwijs geven", herin nerde de schoolmeester zich. Hij dacht ook aan de keerzijde van de medaille. „Het aantal boeren daalde van 530 in 1940 tot 296 in 1993." Of ook het aantal koeien op het eiland drastisch is afgenomen is onwaarschijnlijk. In 1993 waren het er 3875, zo bleek uit cijfers die de oud-leerlingen in hun stand pre senteerden. Stieren Een groot deel is nakomeling van Amerikaanse stieren, die jarenlang de fokkerij domineerden. Hun na zaten paradeerden op de keuring als het zogenaamde Holsteiner Frysian-type. Momenteel lijken de Europese fokkers de strijd in hun voordeel te beslissen. Het meren deel van 800 stieren waaruit de veehouders een keuze kunnen ma ken, is van Europese herkomst. De manier waarop de kunstmatige inseminatie in z'n werk gaat, was te zien op een demonstratie Uitslagen volgende week. Amsterdamse toestanden zijn het weliswaar nog niet, maar fietsen zijn erg gewild tijdens deze warme dagen. In De Cocksdorp werd dinsdag in de vroege ochtend een mountainbike ontvreemd van een erf in de Langeveldstraat. De 15-jarige eigenaar had zijn fiets niet op slot gezet. De mountainbi ke had 21 versnellingen en een nieuwwaarde van 7900,-. Een 23-jarige man uit Heerhugo- waard werd in de nacht van dins dag op woensdag het slachtoffer van een diefstal. Zijn rijwiel stond op slot en had trommelremmen en drie versnellingen. Twee kleine kinderen uit Emmen, die kampeerden op een camping in De Koog, kwamen er tot hun verdriet achter dat ook de kleine modelletjes in trek zijn bij dieven. Hun fietsjes (een rode en een blau we) werden in de nacht van dins dag op woensdag weggehaald bij de tent waarin ze sliepen. Hun 37-jarige vader deed aangifte bij de politie en schatte de waarde op 7100,- per stuk. VERVOLG VAN PAGINA 1 zijn financiële man Bouk Vrede- voort een drukke dag had. Datzelf de gold voor technicus Ger de Wit. Om de vele standhouders van vol doende stroom te voorzien had hij een aggregaat geïnstalleerd, dat afkomstig was van een boorei land. Om de electriciteit over het terrein te verspreiden hadden De Wit en z'n medewerkers minstens een kilometer kabel uitgerold. Be houdens een kleine hapering tij dens de openingstoespraak van meester Laan, was er van storing geen sprake. Datzelfde gold voor de vele kubie ke meters water die vanuit een brandkraan op Klif moest worden aangevoerd. De vraag was groot, met name van het vee, dat op de warme zomerdag bijzonder dorstig was. Parkeerproblemen bij het massa-evenement deden zich niet voor. Voor de automobilisten wa ren verschillende weilanden gere serveerd, zodat de bermen vrij bleven. 5 .-..-.s-w*-... r---■ Fjorden-keuring op de landbouwdag. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: /7.50 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,50 (incl. btw) Gezocht: mede-eigenaar voor een 10 m. lange hou ten motor-zeilkotter, 3 m. br. Inl. na 18.00 uur: 19453. Te koop: Chevrolet Malibu Classic, coupé, 6 cyl. b.jaar '81, apk tot 6-'96. Tel. 12799, na 19.00 uur. Bod gevraagd op Teso- aandeel (f25,-). Reacties: br.o.nr. 1609 aan bur. Tex. Crt. Service Center Texel: Ihr Fernsehdienst, 311777. T.k.a.: stacaravan zonder standpl. Kan op tourcara vanplaats, nieuw gestoff., incl. inventaris. Tel. 15032. Te koop: Citroën XM 2.0i, bord. rood, mei '90, 130.000 km, i.z.g.st., nieuwe apk. Tel. na 18.00 uur: 10719. Verloren in Den Burg: zil veren amulet met blauwe steen (horesoog). Tel. 18214 T.k.: jonge cavia's, een den, sierkippen, dwergko nijntjes, krielkippen. Tel. 19497. Te koop: Mercedes 250 SE automaat, klassieker uit 1966 in nieuwstaat. Alle opties: tel. 19767. T.k.: Yamaha 400 Enduro, vr.pr. ƒ1200,-. Tel. 17774 Gevr.: ansichtkaarten vas te land, boeken van Car- miggelt. Vestdijk, Schmidt. Tel. 27259. Nieuwsbrieven van Sol- gar: hoe leest u het etiket van een vitaminesupple ment? Èn zonbescher- ming, een investering in de toekomst. Gratis bij Natuurlijk... Odette. Winkelbediende gevraagd, 36 uur p/week. Tel. 06-53293110. 3 Aug. worden de bestel de jonge hennen rondge bracht. Er kan nog besteld worden. Nic Witte, tel. 12238. T.k. gevr.: Balkhout en dakpannen, verb. Holl. rood. T.k. cavia's, tel. 19497. Voor de liefhebber: nog 2 mooie katjes over. Speels en aanhalig. Tel. 18449. Texelse aardappelen voor een aktieprijs bij De Vlier. Wij repareren alle merken ktv, video, radio, CD, satel liet, camera etc. Service Center Texel, 311777. Te koop: goed onderhou den Puch Macho. 3,5 Jaar oud Tel. 13922. Barhorst Meubelhandel. Partij leder-look bankstel len binnengekregen, div. kleuren en voor een zeer aantrekkelijke prijs. Kom vrijblijvend kijken. Marico- weg 2A, tel. 12381- 13055. Te koop gevraagd: ge bruikte brommer. Tel. 12837. Strandslippers vanaf 5,-. Energo Vogelenzang 11. Gezocht: mede-eigenaar voor een 10 m. lange hou ten motor-zeilkotter, 3 m. br. Inl. na 18.00 uur: 19453. Wat een ijs, Waddenijs. Nu ook in de supermarkt te koop. U hoeft nu niet meer de lange barre tocht naar Donatus te maken. Compressors, 8 bar olie loos, vanaf ƒ315,-. Diverse soorten luchtgereedschap toebehoren. Vogelen zang 11, Den Burg. De zorg voor onze aardbol houdt niet op bij de grens van een natuurgebied. Daarom is er biol. land bouw. De Vlier, Ho- gerstraat, Den Burg. Gezocht: mede-eigenaar voor een 10 m. lange hou ten motor-zeilkotter, 3 m. br. Inl. na 18.00 uur: 19453. TEXELAARTJE Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer ƒ2,50 extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur woensdag vóór 17.00 uur. Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie. Parkstraat 10. Den Burg (Langeveld de Rooy) Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Naam i Adres i i j Postcode/plaats J Plaatsen op: i Advertentie x per plaatsing zetten. Handtekening:

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3