Liever voor f25,- eten dan n knaak extra voor 'n fiets" ymH i ijwielverhuurders over consumentengedrag: fr 4s\V/^ 0 l/eroorzaker dodelijk igeval reed te hard" caraoon cpr Justitie eist forse straf Uyr a TEXELSE ,5" COURANT Pannekoeken \<nHPERE/7 B'J r— I* kamperen/werken f :de e>»o-boer T BB DE BOER STOPPEN Eü DE VCRMPEREN 1 DE MELKBOER <*m UITE TEH Bü DE GROENTEN BOER W x H3C eten/ewpen Eü DE VISBOER KOMPEREN MET MENEER DE BOER t Het succes van 1995 Texelaars voor de Dalie Wel schuldig aan ontucht, geen straf Meisje aangereden Brouwer ook snel zonder „hulp" Hooglanders „Konijn" gestolen Jubileumviering kustzeilers afgelast Rookontwikkeling bij ruigtebrand VRIJDAG 28 JULI 1995 |ra de Schulpengat is afgemeerd maakt een deel van de [gangers zich uit de menigte los en sprint naar de fiet- .erhuur. Hijgend meldt een man zich als eerste aan het t, „Zijn er nog versnellingsfietsen?" Als Corry Heijne t, slaakt hij een zucht van verlichting. „Doet u maar een ies en een heren." Achter hem groeit de wachtrij snel. ijn fietsen genoeg in het verhuurbedrijf op 't Horntje, irvoor luxe versnellingsfietsen moet je er op tijd bij zijn. isen die wat vaker komen weten dat en hebben er wel sprintje voor over. Te oordelen naar zijn overall heb ben we hier met de monteur te doen. Ik kijk om me heen op zoek naar een klusje. Als ik de heftruck zie, beginnen m'n vingers te jeu ken. „Zal is hier maar opstap pen?", zeg ik voor de grap. Ik krijg direct spijt van de opmerking, als de baas me naar de chauf- feursstoel dirigeert en in drie tellen de werking van het apparaat uit legt. „Zo start jehem, dat is voor uit, met die hendel omhoog, dat is de side-shift en daarmee kantel je hem voor- en achterover." Nog geen vijf minuten aan de slag en nu duizelt het me al. Maar het valt mee. De ervaring die ik er in de bollenschuur mee opdeed, blijkt goed van pas te komen als Ber nard me een rek wijst waarop zo'n twintig fietsen zijn gestapeld. Met de vorkheftruck rijd ik de ene na de andere stapel naar buiten, klaar voor de klanten. Nog voor de laatste op z'n plek staat, staan de eerste gegadigden op de stoep. De zaken blijken bij Heijne efficiënt geregeld. Terwijl Corry de klanten ontvangt aan het loket en de administratieve en fi nanciële zaken afhandelt, helpt de andere ploeg diezelfde mensen bij het uitzoeken van een fiets. Jan en Bernard worden bijgestaan door dochter Joyce en Nancy en Mar leen. „Drie grote fietsen, een kin derfietsje en een stoeltje", kondigt tegen half negen als Jan de schuifdeuren open ,Zo, ga je vandaag je geluk tens in de fietsenverhuur be en?" We staan in de loods, erkelijk uitpuilt van de twee- Degelijke weer-en- Setsen, maar ook vederlichte lues en de semi-sportieve ellingsfietsen. Rechts enkele jmets en een rijtje stoere ainbikes. Ook de eerste ver staat vol. Hoge omloopsnelheid tebben er ongeveer achthon- Voor een bedrijf is dat niet isven veel. Maar de om- nelheid is best groot. Ik denk gemiddeld meerdere maan- per jaar worden verhuurd, en-windfietsen gaan zo'n armee, sportfietsen vernieu- «e uiterlijk om de twee jaar. (dt flink mee gereden. Ritjes De Cocksdorp zijn echt geen idering. Het zijn vaak men ie vroeg naar het eiland ko- zie je weer het laatst soms tegen negenen. Dat echte fietsers. Niet diege- jt tegen de middag komen, nvaak weer de eersten om te leveren." Aan de slag «Bernard", baant een colle- ieen weg door het bedrijf. een gezelschap zich aan. „Heeft u een legitimatie, anders moet u een borg betalen", vraagt Corry. Dat geeft al direct problemen. „Een bankpasje misschien, of een do norcodicil?" De man tast in z'n binnenzak. „Ik neem teminste aan dat u niet met andermans codicil rondloopt", vult ze de gegevens in. „Zo hoeven we geen borg te vragen. Dat is alleen maar lastig. Het gebeurt vaak genoeg dat een gezin met nauwelijks honderd gul den op zak een dagje Texel doet." „Welke kant moeten we op?", vraagt een Duitser die naar Oude- schild wil. „Soms hebben we het drukker met informatie verstrek ken, dan met fietsen verhuren. Ik er achter nog een beetje lucht bij. En voor is het niet veel beter", knijpt zij in de band. „Zijn versnellingen op dit eiland wel nodig?", informeert een vrouw. Na de mededeling dat ik ja renlang tegenwind naar school ben gefietst zonder versnelling, zet ze de sportfiets moedig aan de kant. Het scheelt haar een rijks daalder, want voor de weer-en- windfiets moet ze f7,50 neertel len. „De mensen eten liever voor vijfentwintig gulden hun buik dik bij Stolk, dan dat ze een knaak voor een betere fiets neertellen", verzucht Heijne. Seizoensverbreding „Veel lager moet je niet gaan zit ten", vergelijkt hij zijn tarieven met /I KOMPEREN CVU'J DOEH HET JjL ~Z>BR£H r>RM-«Li*pERx, t>£ eoe.Usc>ORp LinKs FiF Texel fietseiland. Steeds meer vakantiegangers ontdek ken het eiland per fiets. Ze zoeken hun vertier op de vele fietspaden verspreid over Texel. Maar wat voor de één ontspanning is, betekent voor de ander inspanning. Hoogtijdagen voor de fietsverhuurders, op wier voor hoofd dezer dagen menig zweetdruppeltje parelt. Om te zien of alles op rolletjes loopt, hielp Gerard Timmerman een handje bij de familie Heijne op 't Horntje. heb wel eens berekend dat één persoon er zeven weken per jaar mee bezig is. Laatst vroeg iemand zelfs een recept voor pannekoe ken." „Twee damesfietsen en een heren fiets, alleen voor vandaag", zegt een man. Hij krijgt zijn zin in ruil voor f22,50 en een handtekening. Zekerheidshalve wordt op elk bon netje het fietsnummer ingevuld, want je weet het maar nooit. Even later keert een vrouw terug. „Mag 1-3 3 5 ehuurder Jan Heijne weet zich op de veerheven eik uur verzekerd ven een flinke klantenkring, ifvtos Cererd l die van zijn talrijke collega's. „De prijs is al héél lang hetzelfde geble ven. Het kan alleen door de sei zoensverbreding. Veel mensen denken dat we ze in de zomerva kantie verdienen, maar in het voor- en het naseizoen verhuren we méér fietsen. Dat komt door gro tere groepen, scholen en zo. In de zomer is het meer ieder voor zich. Dat geeft wel meer drukte, maar niet meer inkomsten." Heijne geeft aan een collegiale houding hoog in het vaandal te hebben. „Ik zal nooit andermans fietsen afkraken." Met de meeste collega's mag hij dan goed kunnen opschieten, de- houding van sommige klanten valt soms verkeerd. „Vooral groepen Nederlanders kunnen er wat van. Een grote bek en weinig geduld. Maar juist de lui die haast hebben, zie je 's middags weer het eerst terug." Italianen Hij heeft het nog nauwelijks ge zegd of een man wandelt zonder bon rechtstreeks naar het afgifte- punt en gromt als hij naar het loket wordt verwezen. Bernard: „Of laatst die drie brutale Italianen. 'Bi- cyclettesl', hadden ze nodig. Nou ik had het al gezien. Die kregen dus mooi geen fiets. Trouwens Ita lianen kunnen helemaal niet fiet sen. Ze willen vaak een te kleine fiets, omdat ze met hun voeten plat bij de grond willen. Je snapt niet dat er toch nog zulke goede wielrenners vandaan komen." Belgen geven nauwelijks proble men, maar onnozel zijn ze soms wel, volgens de ondernemer. „Ze geloven zelfs dat de boot twee keer per uur uit Den Helder ver trekt en één keer vanaf Texel. Dat stond in een folder van de NS. Er stond nog veel meer van die onzin in", beklaagt de verhuurder zich over de gebrekkige voorlichting. De huurfietsdagkaart, een trein/fiets-arrangement van de NS, is daarvan een voorbeeld. „De NS wijst de reizigers daar onvoldoen de op. Als ze dan hier van die kor ting horen, worden ze pisnijdig. En dan krijgen wij de wind van vo ren." Mode Tegen elven loopt het storm bij het loket. De meeste klanten worden probleemloos aan een fiets gehol pen, alleen bij de kinderen stag neert het wat. „Volwassenen maakt het vaak niets uit, maar kin deren weten precies wat dit jaar de mode is. Geef je ze een groene, dan willen ze een blauwe. Of ze moeten een kleinere." Na wat heen-en-weergeloop stapt het ge zelschap tevreden op de pedalen. „Zit er genoeg benzine in?", start een Volendammer zijn Spartamet. Voor vandaag heeft hij ruim vol doende. „Ik lui? Welnee, normaal fiets ik altijd, maar nu laat ik me een keer rijden", begint hij aan een jolige testrit. Een vrouw beklaagt zich erover dat het gas teruggaat, zodra ze het stuur loslaat. „Som migen proberen het zelfs met los se handen", grapt Bernard. Wie scooteren wil, is bij Heijne aan het verkeerde adres. „Ik zie wat ermee wordt uitgespookt. Dat laat ik graag aan m'n collega's over." Een klein half uur nadat de boot heeft afgemeerd vertrekt de laatste van de tweehonderd klanten. Dat Zodra de veerboot binnen is. ontketent zich een stormloop op het loket. duurde één stel te lang. „Wij gaan met de bus naar De Koog en huren daar wel fietsen." Dagjesmensen „We krijgen hier voornamelijk dag- jesmensen. Het voordeel daarvan is dat je alles 's avonds weer bin nen hebt. Want 's nachts gebeurt de meeste rottigheid. Bij langduri ger verhuur is de kans op schade groter." In uitzonderlijke gevallen vraagt Heijne aan dagjesmensen een borg. „We kennen onze pappen heimers intussen wel. Collega's zeggen dat we op de haven veel mensen krijgen die tot de risico groep horen. Groepen vrijgezellen of voetbalelftallen, die nog wel eens wild met de fietsen willen omspringen. Aan één overkantse club verhuren we al niet eensmeer. Die heeft .het zo bont gemaakt. Verbogen voorvorken, kromme wielen en zo. Mensen springen nou eenmaal veel slordi ger om met gehuurd materiaal dan met eigen spullen. De ANWB eiste onlangs dat alle fietsen verzekerd moeten zijn. Maar als de mensen dat weten, is het hek helemaal van de dam. Die eis hebben ze daarom maar laten vallen." Diefstal Versleten achterbanden door abrupt remmen is een andere be kende kwaal. „Mensen weten dat we ze erop aanspreken, maar pro beren je toch een oor aan te naai en. Laatst had iemand de voor- en achterbanden verwisseld. Toen ik vroeg hoe hij in godsnaam aan slijtplekken op z'n vóórbanden kwam, stond hij met z'n mond vol tanden." Anderen gaan met de fietsen het strand op. „En dan kunnen wij het hele zaakje weer schoonmaken. Daarvoor brengen we vijftig gul den in rekening. Maar zie dat maar eens te krijgen." Soms komen fietsen helemaal niet meer terug. Corry: „Via het adres proberen we ze te achterhalen, maar soms is dat vals. Een over- kanter flikte dat laatst. Toen zag ik in Den Helder toch onze eigen fiets staan. Op slot. Is Jan er met de ijzerzaag op afgegaan. Ik schaamde me dood." Uiteindelijk liep de dief tegen de lamp toen hij aangifte van diefstal deed bij de politie. „Toen bleek dat hij zélf de fiets had gestolen." tlstraf van drie maanden tardelijk, een boete van r en een rijontzegging van maanden. Deze straf eiste van justitie mr. E. Visser dag voor de Alkmaarse ank tegen een 33-jarige kr, die op 4 april j.l. een ver sgeval veroorzaakte waar- jarige Mike Mögling uit De fodelijk gewond raakte. De ad volgens de officier veel d gereden. daar was op genoemde da al zijn vrouw en drie kinde de auto op weg naar de boot '05 uur. Onderweg ontdek- 'dat ze de plattegrond van 'dam waren vergeten, ze rechtsomkeert maak- jdde Pontweg, nabij de af- «umakersweg, stak het longetje op zijn fietsje "g over. De Texelaar kon 'tl meer ontwijken. Het on- wnd plaats onder de ogen moeder van het kind, dat else aan ijn verwondingen ek. *5 onderzoek daags na het wees volgens justitie uit eotomobilist met een snel- ^"jinimaal 121 km/u terug 's gereden. Ter plaatse maximum snelheid van De verdachte zelf kon dmeer herinneren hoe hard ■ka heeft gereden, maar De echtgenote van de automobi list zit tegenwoordig achter het stuur, omdat de man zelf zijn rijbe wijs kort na het ongeval heeft moeten inleveren. Voorbeeldfunctie Justitie in Alkmaar neemt het de Texelaar hoogst kwalijk dat hij te hard heeft gereden, zeker gezien zijn beroep als politieman. „Juist van politiemensen mag normbesef en een voorbeeldfunctie worden verwacht", aldus mr. Visser. De officier geloofde dat de verdachte een heel moeilijke tijd achter de rug heeft, maar zei dat dit even zeer geldt voor de ouders van het overleden kind. Mr. Visser achtte dood door schuld in het verkeer bewezen. De Alkmaarse advocaat mr. R. Kool vond echter dat deze aan klacht niet kan worden bewezen. Doordat het technisch onderzoek pas een dag later gebeurde, plaatst hij vraagtekens bij de bere kende snelheid. Met wiskundige berekeningen probeerde de raads man de rechtbank ervan te over tuigen dat een geringe afwijking in het gewicht van de auto en het niet meer juist kunnen vaststellen van het botspunt zou kunnen lei den tot snelheid van misschien maar 85 km/u. De 5 km/u waar mee de maximum toegestane snelheid in dat geval zou zijn over schreden, zou dan niet tot het ern stige vergrijp van dood door schuld kunnen leiden. De rechtbank doet op dinsdag 8 augustus uitspraak. denkt dat de berekende snelheid te hoog is. Wel gaf hij toe dat hij te hard ging. „Ik denk dat ik op de automatische piloot heb gere den." IMiet gezien Kort voor het ongeval plaatsvond was de automobilist gefixeerd op een auto die van de Schumakers- weg af kwam en vóór hem ook richting dorp reed. Hij heeft het jongetje, maar ook diens moeder die nog op het fietspad reed, niet gezien. Na het ongeval heeft de bestuur der wel contact gehad met de va der van het kind, maar de moeder kan de confrontatie nog steeds niet aan. Zij heeft de officier van justitie ook gezegd er veel moeite mee te hebben de auto waarmee het ongeval is veroorzaakt nog steeds te zien rijden. Een 77-jarige Texelaar is dinsdag door de rechtbank in Alkmaar schuldig bevonden aan incest met zijn destijds 12-jarige klein dochter, maar heeft geen straf gekregen. Justitie had tijdens de zitting twee weken geleden een voorwaardelijke celstraf van twaalf maanden geëist en f5.000,- boete. De rechtbank acht slechts bewe zen dat de man eenmaal met zijn kleinkind ontuchtige handelingen heeft gepleegd. De rechtbank liet in het vonnis meewegen dat de verdachte nooit eerder met justitie in aanraking is geweest en dat het bewezen verklaarde zich afspeel de in 1983. De kleindochter deed pas in mei vorig jaar aangifte. De Texelaar ontkende tijdens de rechtbankzitting op 12 juli j.l. dat hij ontucht had gepleegd. Wel gaf hij toe het kind, „dat er mager uit zag", eenmaal te hebben betast omdat hij bang was dat het ziek was. Een 5-jarig meisje uit Nordhorn werd dinsdag omstreeks 11.45 uur in De Cocksdorp aangereden door een 41-jarige inwoner van Den Hoorn. Die reed met zijn auto over de Molenlaan en wilde linksaf de Klimpstraat inslaan. Hij verzuimde echter voorrang te verlenen aan het meisje, dat uit tegengestelde richting naderde. De auto raakte het fietsje, dat daarbij totaal werd vernield. Het meisje had diverse schaafwonden, maar kon na be handeling weer naar huis. Briezende Schotse Hooglanders die de lopers zouden opjagen naar nooit meer te evenaren records, de grappen waren vooraf niet van de lucht. Er gingen in De Bodeka mer dingen gebeuren waar op Texel nog jaren over zou worden nagesproken... Gelukkig of helaas - het is maar wat je belangrijk vindt - bleken de fantasieën nergens op gestoeld. De Hooglanders hadden hun heil elders in de duinen gezocht vrij dagavond en geen van de 101 deelnemers aan de Hoomder crossloop heeft de koeien ook maar gezien. Joost Brouwer had de hulp van de uitheemse dieren niet nodig om tot een snelle tijd te komen. On danks de drukkende hitte kwam hij halverwege door in 13.37 minu ten, om de 8 kilometer uiteindelijk te winnen in 27.51, een halve mi nuut sneller dan hij vorige week was. Er werd sowieso hard gelo pen tijdens deze derde crossloop. Toon Moelands won de 8 km bij de veteranen in 31.36 minuten en zijn zoon Ruud imponeerde op de 4 km met een tijd van 13.51. 4 km jeugd: 1 Erik Bakker, 16.23 minuten; dames 4 km: I.Colinda Brouwer, 16.13; he ren 4 km: I.Ruud Moelands, 13.51, dames 8 km: I.Edeltrand Kramer, 42.37; heren 8 km: 1.Joost Brouwer, 27.51; veteranen 8 km: I.Toon Moelands, 31.36. Uit de Klimpstraat in De Cocks dorp werd dinsdagavond een zo geheten Rabbit gestolen. Deze fiets met hulpmotor heeft een bij zondere constructie, die wel wat aan een konijn doet denken. De rood/zwarte fiets stond op slot, was vier jaar oud en eigendom van een 38-jarige vrouw. De voor het komende weekend geplande viering van het 20-jarig bestaan van de kustzeilvereniging Westerslag is afgelast. Ook de wedstrijden die zondag zouden worden gehouden, gaan niet door. Bij een brandje in een weiland langs de Hollandseweg in polder Eierland ontstonden dinsdagavond flinke rookpluimen. De brandweer had aanvankelijk het idee dat het ging om een uit de hand gelopen verbranding van ruigte, maar de eigenaar van het land vertelde van niks te weten. Hij vermoedde dat onverlaten de fik hadden gestookt. Na ruim een half uur had de brandweer de vlammen onder controle. De brandweer moest dinsdagavond uitrukken om smeulende landbouwresten te doven (Foto Gerard Timmarman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5