Dieren stelen show bij Circus Royal Texels „Wadden-ijs" in vier soorten te koop Kwaliteitsprijs voor horeca en middenstai QeknipX/ Aqua Run op strand welkome verfrissing Uitslagen Landbouwdag TEXELSE^ COURANT Bouthoorn/Waterman winnaars ringsteken Buggy's puzzelen dwars over Texel Groot en klein DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Olifanten en paarden vertonen gezamenlijk hun kunstjes Een steltloper die ook als illusio nist optreedt en in de pauze pop corn verkoopt. Of zijn bloedmooie assistente die er een taak als toi letjuffrouw bij heeft. De mensen achter Circus Royal dat deze week is neergestreken op de Ni- kadel in De Koog zitten nergens mee. Dat demonstreerden de 74 artiesten en medewerkers zater dagavond tijdens de première. In een wervelend tempo bood het circus een gevarieerd programma met als bloedstollend hoogtepunt het „Rad des Doods". Texel beleefde een primeurtje. De acrobaten van het angstaanjagen de rad hadden na anderhalf jaar oefenen het eiland uitgekozen voor hun debuut. Het leek mis te gaan tijdens de halsbrekende ca priolen toen één van de gebroe ders Scholl naar beneden tuimelde en zich slechts via een nood sprong over de hoofden van het publiek wist te redden. Het was echter één van de geraffineerde stunts van het circus, bedoeld om de kijkers op het puntje van hun stoel te houden. Hier en daar vielen wel wat schoonheidsfoutjes te bespeuren, maar storend was het niet. Humor werd niet geschuwd in het nostal gische circus-variété, waar zelf de trapeze dolde met het publiek. Illu sionist David Davidson verraste in een show waarin zijn assistente zich in schijnbaar onmogelijke bochten liet wringen. Het waren vooral de dieren die een prominente rol spelen in het circus (Foto Gerard Timmerman) dat volgend jaar het eeuwfeest viert. De stal herbergt een dozijn volbloed arabieren. Kalle Scholl hoefde zijn dieren nauwelijks aan te sporen om ze hun kunstjes te laten vertonen. Dat paarden en oli fanten samengaan viel af te leiden uit een andere act. Rasclown Joop Teutenberg presenteerde zich als boer Harms met de koeien Mini en Maxi, die niet schroomden zich tussen het publiek te begeven. Diervriendelijk Circus Royal gaat prat op een dier vriendelijke behandeling. De veestapel krijgt zo veel mogelijk vrijheid en ruimte. De leiding reali seert zich maar al te goed dat elke vorm van dierenkwelling in het cir cus funest is voor de reputatie. De paarden hebben dan ook ruime stallen, evenals de koeien en oli fanten, die zo mogelijk vrij mogen rondlopen. Programma-onderdelen wisselden elkaar in hoog tempo af. Wat te denken van een boksring voor de clownsact die razendsnel uit de grond werd gestampt. Organisatie Achter het rondreizende circus schuilt een efficiënte en zakelijke organisatie waarin 74 mensen hun brood verdienen. Nagenoeg alles wordt gedaan door eigen mensen. Van de opbouw, het onderhoud tot en met het drukken van de fol ders. Veelzijdigheid kenmerkt de artiesten, die het ene moment de gasten in uniform ontvangen en even later in de piste hun kunstjes De Krimstrandloop en Aqua Sur vival Run waren wegens de be nauwde hitte en het hoge water een zware beproeving voor menig atleet. De vloed had het water woensdagavond ver het strand opgegooid. De lopers moesten zich een weg zoeken door het mulle zand en de zachte onder grond bij de waterlijn. Bij de jongens tot en met 12 jaar bleek Wilko Wanschers (5.13 min) uit Lelystad de sterkste. Bij de meisjes over dezelfde afstand kwam Susan Beers uit Hilvaren- beek als eerste in 5.33 min over de streep. De 4 kilometer werd ge wonnen door de 45-jarige Toon Roelands uit Ulvenhout in 16.51 min. Marja Huiskamp kwam slui pend dichtbij maar ze zette haar eindsprint net iets te laat in om Marijke Stark (21.37 min) in te ha len en einigde 7 seconden later. De krachtpatsers van de 8 kilome ter moesten een nog zwaarder stuk strand overwinnen. Bij de doorkomst lag Minne Goënga al een duidelijk eind voor op zijn be lagers. Goënga was met zij 31.15 min beduidend langzamer dan vo rige week. De veteraan Nico Ver gouw uit Zaandam werd tweede in 35.23 min en Herman Ploeger met 35.46 min derde. De volgende strandloop is op woensdag 2 augustus bij Paal 28. De start is om 19.30 uur Natte schoenen Bij de derde Aqua Run was het het water tot record hoogte gestegen. Voor de verandering moest de jeugd nu ook een klein stukje duin nemen en vlak voor de finish wachtte een nat pak want daar moesten nog twee marke ringspunten in het water gerond worden. Wilko Wanschers ging als eerste het water in maar verloor zijn evenwicht door een kuil en raakte kopje onder. Helaas kon zijn naaste belager Ramon Noorlander daar geen gebruik van maken om te passeren en kwam 1 seconde na Wanschers over de streep in 5.54 min. Bij de drie ronden, in totaal 4500 meter, zegevierde Coen Zoon in 22.11 min. Commentaar van een loper: „Ik vond het reuze zwaar, maar toch leuk om te doen." Bij de 4 ronden, in totaal ongeveer 6 kilo meter, snelde Minne Goënga naar zijn beste prestatie 26.44 min. De volgende Aqua Run is zondag 6 augustus bij Westerslag. De start van de jeugd is 10.15 uur en van de anderen 10.30 uur. Uitslagen: Rubriek 1A 1. Ria 300, Fa. C.J, Witte, Oosterend. 2 Anna 305 (beste uier), Fa. H. en K. Tjep- kema. De Waal 3. Heidi 8, Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal 4. Rika 9J3, Fa. M H. J.T. Smit, Oudeschild 5. Oeke 37, Fa. J.C. Km en zn., Oosterend 6 Durkje 78, Fa. J.C. Hin en zn., Oosterend 7 Ria 99. Fa. P.C. Hin en zonen, De Waal. 8. Jetske 36, J.P Herweyer, Oosterend Rubriek 1B 1. Jopie 68 (beste uier), E.J. Witte, Oosterend 2. Ria 292, G.Th. Witte, Den Burg 3. Rosa 122, Fa. J.C. Hin en zn., Oosterend 4 Anita 31, Fa. C,P. Kuip en zn., De Waal 5. Anna 68, Fa. J.C. Hin en zn.. Oosterend 6. Truitje 228, J. Eelman Gzn., Oosterend 7. Ria 68, Fa. C P. Kuip en zn.. De Waal 8. Rosa 119, Fa. J.C. Hin en zn., Ooterend Rubriek 2A 1. Martha 91 (beste uier), Fa. J. Rutten en zn., De Cocksdorp 2. Ellen 10, Gebr. Van de Star, Oosterend 3. Dora 3, Gebr. Van de Star, Oosterend. 4 Ria 283, Fa. C.J. Witte, Oosterend 5. Tanja 45, Fa. PC. Hin en zonen, De Waal 6. Marie 371, Fa. S. Plaatsman en zn., De Waal 7. 8ea 66, Fa. C.M Veeger en zn., Den Hoorn Rubriek 2B 1 Dingena 108, Fa. M.H Smit J.T. Smit, Oudeschild 2. Sjoukje 5 (beste uier), gebr. Van de Star, Oosterend 3. Fnsianna 850, E.J. Witte, Oosterend 4. Nellie 245, Fa. CJ. Witte, Oosterend 5. Inge 3, A. Boogaard, Oosterend 6. Ankie 27, J.C.M. Hin Czn., Den Burg 7 Annette, J.CM. Hm Czn., Den Burg 8. Emma 199, Fa. J Rutten en zn., De Cocksdorp 9. Gretha 382, Fa. J.C. Hin en zn., Oosterend 10. Maaike 71, Gebr. Van de Star, Oosterend Rubriek 2C 1. Aaltje 29, Fa. H en K Tjepkema, De Waal 2. Aerostar Lmnie (beste uier), Fa. J. Rutten en zn.. De Cocksdorp VADDOiZUIVU SOJA US VANILLiTKboMUS wADDOizvnn' AARDBEIEN ROOMUS wAoouowvn. >£R°0/vi/js vertonen. Deze opzet is nodig, want de con currentie is pittig in een land waar deze zomer 24 circussen actief zijn. Dat de concurrentie ook bui ten de branche moordend is, bleek zaterdagavond tijdens de premiè re. Het merendeel van de tiendui zend bezoekers aan het vliegfeest had geen puf meervoor een be zoekje aan het circus, hoewel vol gens PR-man Mark van Achterberg het mooie weer ook van invloed is. De wat magere bezetting zater dagavond was niet de enige te genvaller. Ook kosten van de overtocht vielen tegen. In plaats van de geschatte 700 meters, tel den Teso-controleurs een totale transportlengte van anderhalve ki lometer. Pessimistisch is Royal echter allerminst. Als van de vele toeristen op Texel zich tien procent aan het loket meldt, is men tevre den. Circus Royal houdt tot en met 6 augustus dagelijks om 20.00 uur voorstellingen. Bij slecht weer is dat ook 's middags het geval. 3. Lena 1149, Fa CJ. Witte, Oosterend 4. Corrie 52, A. Boogaard, Oosterend 5. Irene 104, GTh. Witte, Den Burg 6 Martha 88, Fa. J Rutten en zn., De Cocksdorp 7. Rosa 110, Fa. J.C. Hin en zn., Oosterend 8. Ina 95, Fa. PC. Hin en zonen. De Waal 9. Toos 68, E.J. Witte, Oosterend 10. Diana 46, Fa. P.C Hin en zonen, De Waal Rubriek 3A 1. Tanja 43, Fa. PC. Hin en zonen, De Waal 2 Bonte 103 (beste uier), Fa. J. Rutten en zn., De Cocksdorp 3. Tanja 42, Fa. P.C. Hin en zonen, De Waal 4. Gelske 184, G.Th. Witte, Den Burg 5. Marie 187, Fa. M S. J.C. Witte, De Cocksdorp 6 Trijntje 341, Fa. S Plaatsman en zn., De Waal 7. Aaltje 200, Fa. CJ Witte, Oosterend 8. Bertha 62, Fa. CJ. Witte, Oosterend 9. Regma 75, E.J. Witte, Oosterend 10. Helga 47, Fa. W.M. Bakker en zn., Den Hoorn Rubriek 3B 1 Jetske 23 (beste uier), J.P. Herweyer, Oosterend 2. Trijntje 321, Fa S. Plaatsman en zn.. De Waal 3. Margriet 43, G.Th. Witte, Den Burg 4. Marja 33, E.J. Witte, Oosterend 5 Margriet 46, G. Th. Witte, Den Burg 6. Jetske 24, J.P. Herweyer, Oosterend 7. Trijntje 312, Fa. S. Plaatsman en zn., De Waal 8. Margriet 45, P.C. Blom, Den Hoorn Rubriek 3C 1. Emma 186 (beste uier). Fa. J. Rutten en zn., De Cocksdorp 2. Bea 48, Mts J en J.M. Kikkert, Den Hoorn 3. Pauline 2, Fa. H en K. Tjepkema, De Waal 4. Heidi 5, Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal 5. Ankie 22, J.C.M. Hin CznDen Burg 6. Erna 7, Gebr. Van de Star, Oosterend 7. Trijntje 74, E.J Witte, Oosterend 8 Lena 111, J.P. Herweyer, Oosterend Rubriek 4 1Zwartje 98, Fa. J.C Hm en zn., Oosterend 2. Gretha 335 (beste uier). Fa. J. C. Hin en zn.. Oosterend 3. Trijntje 258, Fa. S. Plaatsman en zn.. De Waal 4. Erma 115, Fa. J. Rutten en zn., De Cockdorp 5. Trijntje 68, E.J. Witte, Oosterend 6. Emma 148, J. Eelman Gzn., Oosterend 7. Klaaske 14, Fa. M.S. J.C Witte, De Cocksdorp 8 Lena 106, J.P. Herweyer, Oosterend Kanaries: 1. J.G. Smit. Parkieten: 1. H. Leijen. Tropische vogels: 1. H. Bruin. Vogel H. de Ridder werd Kotex-kampioen. Konijnen: 1. Vlaamse Reus S. Tjepkema. 2: Belgische Haas S. Tjepkema. 3. Triantha J. Vlaming. Nederlandse Hangoor dwerg 1. Sallander A. v. Haastrecht. 2. Sallander W. Rijk. Sierduiven: 1. Spreeuwduif J. van der Spek. Rammen: (winnaars) Rubriek 1: P. Verberne. Rubriek 2a: P. Ver- berne 2b: R.J. Witte. Rubriek 3. C.A. Com mandeur. Rubriek 4: C. Kikkert. Rubriek 5: C. Kikkert. Rubriek 6: C Kik kert. Kampioen bij de viertallen: C. Kikkert. Reservekampioen C. Kikkert. Drietal beste ramlammeren: C. Comman deur, D Kikkert en C. Kikkert. Kampioens- ram: R. J. Witte, reserve kampioen: P. Verberna Geiten: Bonte geiten, 1 jaar: Lindy 5 van J.E. Hin (kampioen). Witte geiten 1 jaar Guurtje van P.A. Bak ker ^kampioen). Bonte lammeren: Volitha 39 van M.A. Wit te (kampioen) Nubbische lammeren: Jip van W. Goënga (kampioen). Witte lammeren: Katrien van P.A. Bakker (aanmoedigingsprijs). Witte lammeren geboren na 15 april: Fransje 3 van 't Maartenhuis (kampioen). Bonte geiten: Sietske 5 van M A. Witte (kampioen) Togg geiten, 2 jaar en ouder: Groetje van P.A. Bakker (kampioen). Nubtx geiten: Piper van Pr. School Oen- kerk/W. Goënga. (kampioen). Mooiste uier: Bertha van J.E. Hin. Dag kampioen: Gonnie van P.A. Bakker. Reser- vedagkampioen. Lindy 5 van J.E. Hin. Dagkampioen lammeren: Volitha 39 van M.A. Witte. Reservedagkampioen: Jip van W. Goënga. Koetsier Joke Bouthoorn en steekster Jos Waterman zijn zon dagavond winnaar geworden van de ringsteekwedstrijden in Oude schild. De houding en kleding van steekster Jopie Bakker-Bakker was dusdanig fraai, dat de jury haar tot „Miss Ring" uitriep. Twintig combinaties verschenen aan de start van het sfeervolle evenement op de kade. Tegen een schilderachtig decor van vaartui gen en visserlui boden de paarden en wagens tijdens de mooie zome ravond een aardig kijkspel voor de vele toeschouwers op de dijk. Dat opnieuw een andere combinatie als winnaar uit de bus kwam, be wijst dat de kwaliteit van het deel nemersveld naar elkaar toegroeit. De tweede plaats was voor Piet en Betty Bakker en derde werd het duo Henk Spigt en Corrie Brus- saard. Niet alles draaide om paarden. Om te laten zien op welke hoogte het Waddenzeewater tijdens de Wa tersnoodramp in 1953was geste gen (3.35 boven NAP) en 1976 (3.20 plus), had havenmeester Kees de Graaf dit op werkelijke hoogte aangegeven. Kees Groot- jen van het Pakhuus stelde voor de winnaar een fles wijn beschikbaar. De buggyrijders vormen de letters A.BC.wat staat voor Algemene Buggy Club. Donderdag om 19.00 uur binden de ringstekers de strijd aan in De Cockdorp. Het parcours loopt via de Kikkertstraat, Ploosterstraat, Langeveldstraat en de Klimp- straat. De paarden worden in gespannen op een weiland aan het begin van de Langeveldstraat. De organiserende Menvereniging „Tussen Wad en Duin" vraagt be woners langs het parcours hun auto's elders te parkeren. (ƒ20) is voordelige keus. De Bijenkorf Basic Normaal 1600 g (ƒ29) is beste koop in de ca- Itegorie veren/dons en de Ikea Fjü- der 1000 g (ƒ15) is daar voordeli ge keus. Wie een voorkeur heeft; voor wol, doet met de Texeler Na ture (ƒ73) de beste koop. Btste koop goede kwaliceic voor redelijke prijs. Voordelige kcuj. kwjliuoef minder, mjjr goed koper. Het zojuist verschenen augustus nummer van de Consumentengids doet verslag van een test van hoofdkussens. Bij de met wol ge vulde kussens komt de „Nature" van Texeler (Texelse Wolonderne ming) als beste uit de bus. De Consumentenbond beoordeelt het kussen als „goed" en geeft het predikaat „beste koop". In dezelf de test wordt ook de „Excellent Normaal" van Texelana (Hebrotex, Den Burg) doorgelicht. Dit wollen kussen krijgt de beoordeling „re delijk". Bijna dertig leden van de Algeme ne Buggy Club Holland waren za terdag en zondag te gast op Texel. Zij namen deel aan een feestelijk weekend, op touw gezet door een aantal Texelse bezitters van deze kleine open auto's. Het gezelschap verbleef op het erf van de familie Bakker van „Irene" (Driehui- zen/Hemmerkooi). Het feestter rein was van verre herkenbaar door een te Ie kraan die een buggy hoog in de lucht liet bungelen. Me vrouw Bakker wordt door de lief hebbers als Moeder der buggy's" aangeduid, omdat de clubleden bij haar altijd welkom zijn en de auto's in de schuur mo gen worden gestald. Zaterdag kregen de gasten een uitgebreide puzzeltocht voorge schoteld, die hen dwars over Texel voerde. Spelenderwijs verkenden (Foto Fitrt ze zo het eiland. Omdat hei opletten was geblazen, bfe rijsnelheid laag. Buggy's slt kend om het „scheuren", zo positief imago dat club van zich af wil schudden. Gi heid staat hoog in het waf blijkt uit de diverse lee drachten die de deels moesten uitvoeren. Tot de 1 gen en zeven proeven bel originele vondsten als „bh ken" Igewicht van een mos raden), „dwergwerpen" (ui en) en „stofhappen" (parem zanderig terrein). De zelfger, prijzen na afloop waren al i bijzonder. Voor alle deelnemers stond dagavond een barbecue e sgebakken vis klaar. Zondi. er een vrij programma. Bu ders uit Limburg besloten y te reizen, anderen maakte een rondje over het eiland, tropische temperaturen w, open dak in elk geval bij welkom. De acrobaten van Troupe Casblanca. De redactie van de Texelse Cou rant krijgt van de politie dagelijks een waslijst met alle vergrijpen die de dag ervoor zijn gepleegd op ons eiland. Politienieuws heet dat logi scherwijs in het jargon en het is al tijd welkom, want nèt niet volle krantekolommen kunnen er zo handig mee worden gevuld. De ernst van de zaken loopt niet zelden geweldig uiteen: van ge compliceerde aanrijdingen tot het kleinste krasje in een geparkeerde auto. Deze diversiteit geldt ook voor diefstallen. Zo werden in de nacht van donderdag op vrijdag op 't Stappeland in De Koog twee fietsen ontvreemd. Beide rijwielen waren van alle luxe gemakken voorzien: een uitgebreid versnellingen-apparaat, trommel- remmen, uitstekende verlichting. Aan de „Waddenzuivel" van het biologisch dynamisch landbouw bedrijf Sint Donatus is nu ook waddenijs toegevoegd. Daarbij moet men niet denken aan ijs- schotsen op de winterse Wad denzee maar aan consumptieijs, dat helemaal op Texel zelf wordt gemaakt en verkrijgbaar is in vier soorten: vanille, chocolade, aard bei en soja. Het bijzondere van laatstgenoem de soort is dat het geen melk be vat en daarom geschikt is voor mensen die wegens melkallergie of om andere redenen geen melk mogen hebben. Voor alle vier ijs- soorten geldt dat ze niet zijn ge zoet met gewone suiker maar met fructuline op basis van een „lich te" suiker die gewonnen is uit de cigorei-wortel. Ze zijn verder sa mengesteld uit melk, room, mage re melkpoeder en vanille (of cacao dan wel aardbeien). „We hebben drie jaar geëxperi menteerd", vertelt Mark van Rijs- selberghe. „In eerste instantie samen met Willem Roeper. Later hebben we samengewerkt met een groot bedrijf op het vasteland, maar die fabriek kreeg problemen met het verwerken van de verse boerderijprodukten zoals wij die aanleverden. De smaak deugde uiteindelijk niet en we hebben veel moeten weggooien. We heb ben toen besloten het helemaal op Texel zelf te gaan maken, met in schakeling van Frits Langeveld in De Koog. Die beschikt nog over een volwaardige ijsmakerij en vond het leuk om zelf weer eens ijs te gaan draaien". Het „Wadden"-consumptieijs is dus iets anders dan uit instantpoe der en melk of water bereid ge woon ijs. Het is gemaakt uit biologische produkten, zonder kunstmatige kleur-, geur- of smaakstoffen terwijl het droge stofgehalte hoog is. Daarmee hoort deze ijssoort tot het topseg ment in de markt en moet de daar bij behorende prijs opbrengen. Vanille- en soja-ijs kost f7,75 per halve liter en chocolade- en aard beienijs f8,75. Het is verpakt in plastic kuipjes met fraai ingesmol ten etiket en zal binnen een paar weken in de meeste Texelse super markten verkrijgbaar zijn. Daar naast in enkele honderden natuurvoedingswinkels op het vasteland, voor zover ze beschik ken over diepvriesopslag. De winnaar van de kwaliteitsprijs is herkenbaar aan dit beeldmerk. De vier soorten ijs zijn verpakt in traaie bakjes van een halve kilo. {Foto Horry do Graan Bezoekers van Texel mogen aan geven welk horeca- en mid- denstandsbedrijf zij als beste hebben ervaren. De twee bedrij ven met de hoogste waardering krijgen de „kwaliteitsprijs". Initia tiefnemer Peter Dral van Toerist TV Texel looft voor beide win naars een bedrag van f1.000,- uit en een advertentiepakket ter waarde van f500,-. De prijs is be doeld als stimulans tot betere dienstverlening in de toeristische sector. „Door een goed produkt te leveren tegen een redelijke prijs, door goe de bediening en een sfeervolle am biance draagt iedere ondernemer bij aan het totaalprodukt Texel. Ontvangst en behandeling in win kels en café's maken een belang rijk deel uit van de vakantiebe leving van de Texelbezoeker." Dral kwam op het idee tijdens een bezoek aan Valkenburg, waar het toerisme in het slop is geraakt. „Het is er te duur en de service is matig. We moeten voorkomen dat het op Texel dezelfde kant op gaat", aldus Dral. „Ik geef geen oordeel over de situatie op Texel. Maar het kan altijd beter en dat mogen we ons best bewust zijn." Hij verhult niet dat hij ook een commercieel belang heeft bij het initiatief. Wellicht draagt de prijs bij aan een positief imago en meer naamsbekendheid voor Toerist TV, de kabelkrant voor toeristen op Texel. Rapportcijfer Alle Texelse bedrijven in de cate gorie „horeca" (café, rests dancing, paviljoen, kantines bar) en in de categorie denstand" (detailh (groot)winkelbedrijf, supen dingen jaarlijks mee Grote e ne bedrijven maken evenved Een bedrijf moet eerst mi tien keer worden genoemd aanmerking te komen. Verve telt het gemiddelde rapport dus niet het aantal malen d bedrijf wordt genoemd. De selectie komt tot star* ondervraging van -vooral landse en Duitse- vakantiega aan boord van de Teso-boter is van plan hiermee volgend' end een begin te maken. C quetering wordt de hele augustus herhaald en miss ook in het najaar. Dral krijgt i dewerking van Teso; met de is nog overleg gaande Wissel' De bekendmaking en pnj51 king gebeurt tijdens een avondprogramma voor hore-: middenstand aan het eirw ieder kalenderjaar. Beide Pj naars ontvangen een wiss» f1.000,- contant en een ad* tiepakket voor Toerist TV belkrant Texel. Bovendien krijgen ze het r# gebruik van het logo vand« se kwaliteitsprijs, voorzien* jaartal waarin de prijs is 9 nen. Het logo mag voor de tijd worden gebruikt reclame- en promotie-uit^ de winnende bedrijven.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 4