Cjroen TjvarL- JèxeU in het ffi 1/lini-rotonde mikpunt /an kritiek geworden N Goede conditie redt Texelaar het leven ummer Vaart cr vanmiddag een tussenboot? sad geeft niet zonder meer groen licht even de krant bellen 06 904 904 01 Ongeval liep heel goed af -T^orszel Prijs Tesomatrozen op kippenjacht College: molens geven geen overlast milieu TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Drie parachutisten met enkelfractuur Campinggast naar Brandwondencentrum Olifantengras smaakt prima VERDER IN DIT Kamperen bij sportveld staat op de tocht 2 Zwembad Molenkoog op naar de 50.000 3 Natuurwandeling nu de moeite waard 3 sw Blij met opvang na afbranden tent 5 Beet van een teek kan besmetting geven 5 Guurtje Bakker-Zuidewind is 87 maar blijft verhuren 5 s» Russisch schip past niet in Nioz-haven 6 Harry over zijn stukken 7 Curieus ongeval MEIWSUJX 06-904 904 01 Zeldzame Rouwmantel hier heel gewoon... 15 SEPTEMBER 1887 NR 11005 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. itentles/obonnementen/bezorglng tel. 62600, fax 14111. Jrttletel. 62620, fax 14111 a, in dringende gevallen 06-52 78 49 62. jjctie bulten werktijd Frans Hopman, VVitteplem 27, Den Burg, telefoon 15472 £HUNT dinsdags en VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS n,45. I)e uitslagen van de autocross? Ik- TC-Nieuwslijn, altijd het laatste nieuws otonde op de kruising Pontweg/Hoornderweg is een treden zaak geworden nu het ontwerp daarvan bekend ris kritiek van uiteenlopende aard. Enkele politieke par- zijn radicaal tegen het ontwerp, anderen zijn vóór of jen zich nog over het standpunt dat ze dinsdagavond Hen nemen. Het college zet haast achter het besluit «et naast een subsidie te grijpen. I voorlopige ontwerp van de sfite blijkt dat het niet om een verkeersvoorziening De mini-rotonde krijgt een »ee van 24 meter, met daar in aan- en afvoerwegen. De een de Emmalaan wordt in fke richting verschoven, ter- !0i de AOT-bussen vanaf de een aparte aanvoerstrook aangelegd. Aan de buiten en de rotonde komen i. Om fietsers veilig te la- ersteken wordt de met ver- aanrijding op de kruising iurt-Pontweg is woens- üdag wonderwel goed af- voor een jeugdige fietser fihorszelde, verwaarloos- yelfietspad ligt niet langs 'mert, maar aan de Em- Een vergissing die meer Texelaars wordt ge kt. Het doet niets af aan baarlijke situatie. De „on gare" onveiligheid van buising Pontweg, Hoorn en diezelfde Emma- wordt binnenkort ïieven door de aanleg rotonde En ver achten voor fietsers. reen heeft er een mening to als dagelijkse overste- Üje natuurlijk allang een '■'are oplossing: geen ro- cnaar wel stoplichten een eind maken aan iejakker op de Pontweg. bindigen zullen onmiddel- fyen dat het niet zo sim- Maar ja, we krijgen ree/ subsidie! Bent u ook Moffen door onverwachte Rijkheid in winkels en W Je stoel wordt aange- de deur opengehou- to met wel meer dan noorden aangesproken, an dat nouWaarom dat Dat zijn de mid- Mders die meedingen de „Kwaliteitsprijs duizend piek contant weerd in Tesselaars) en MisselbekerEen aardig Maar wie het goed doet altijd prijs... Horszei keerslichten beveiligde oversteekplaats op de Pontweg via een fietspad rechtstreeks ver bonden met dat van de Hoorn- derweg. Clandestien Een verbetering voor de fietsers vanaf Den Hoorn, dat staat buiten kijf. Maar niet voor de scholieren die vanaf De Koog naar de OSG fietsen, vindt de VVD. „Die zullen vaak niet de moeite nemen om via de voorgeschreven route bij de of ficiële oversteekplaats te komen jongen stak even na half te Pontweg over richting maar hij reed daarbij rode licht. Op dat mo kerde vanuit de richting 't een auto, bestuurd door D-jarige Oosterender. Deze afslaan richting zijn woon- maar zag toen plotseling de voor zijn auto opdoemen, de jongen niet meer ont- en schepte hem. Tot groot kling van beide betrokkenen, et letsel van de jongen mee i. Zijn schaafwonden kon- plekke worden behandeld iet ingeseinde ambulance- Bel. „Kip ik heb je." Dat moet Teso-matroos Peter Zijlstra hebben gedacht toen hij dins dagmorgen aan boord van de Schulpengat een kip wist te vangen. Het dier was ont snapt nadat een buschauffeur van een overkants bedrijf op het benedendek toen hij een stukje achteruit reed een vee wagen had geramd. De klap was dusdanig dat een taxi busje achter de veewagen ook werd geraakt. In de aan hanger van het veetransport ontstond veel commotie en een kleine opening, nèt vol doende om een hoender door te laten. Zijlstra was er als de kippen bij om het dier in de kraag te grijpen. Bij het teegrij- den van de boot bleek dat het dier van schrik nog een ei had gelegd. De windmolens die de agrariërs Vlaming en Boersen willen bou wen, zullen voor omwonenden geen geluidsoverlast veroorza ken. Die conclusie trekt het colle ge, dat van plan iseen milieuvergunning te verlenen. Be zwaarmakers hebben vier weken de tijd om hun grieven kenbaar te maken. Uit de toelichting in de aanvraag blijkt dat de molens om veilig heidsredenen bij hoge toerentallen automatisch worden uitgescha keld. Volgens de gemeente heb ben vogels weinig te duchten van de molens. Weidevogels worden volgens het rapport niet verstoord. Uit ervaringen met andere molens blijkt verder dat er nauwelijks slachtoffers onder de dieren val len. Beheerders van de molens op 't Horntje en bij Oudeschild be vestigen dat. Overigens is het nog allerminst ze ker of de molens er komen. De provincie heeft nog geen verkla ring van geen bezwaar afgegeven voor de artikel-19 procedure voor plaatsing. (ADVERTENTIE) en kruisen vóór de rotonde clan destien de weg over, met alle risi co's van dien", vreest voorzitter Willem Bakker. Jan Frederici, hoofd afdeling civie le techniek van de gemeente, bestrijdt die opvatting. „Ze snijden méér af als ze bij de Keesomlaan de Pontweg oversteken." Verder voorziet de VVD onveilige situaties doordat auto's bij het ver laten van de kruising geen richting aangeven. „Fietsers verwachten dan geen auto's en steken toch over, terwijl ze géén voorrang heb ben." Volgens Frederici is daarmee rekening gehouden door de over steekplaatsen op ruime afstand van de rotonde aan te leggen. De VVD denkt dat de rotonde snel volloopt met auto's als het sto plicht voorbij de rotonde op rood staat. Frederici: „We hebben de oversteekplaats met opzet 36 me ter voorbij de rotonde ingete kend." De rotonde krijgt wat betreft de PvdA geen kans. „Het is schieten met een kanon op een mug", om schrijft Dirk Terpstra bondig. „Wij geven de voorkeur aan stoplich ten." De voorrangssituatie zint Pieter de Groot (D'66) allerminst. „De ro- Lees verder pagina 7 De ambulance moest gisteren drie keer naar het Paracentrum. In alle gevallen werd hulp geboden aan parachutisten die bij een min der gelukkige landing een frac tuur hadden opgelopen aan enkel en/of onderbeen. Het eerste slachtoffer viel 's mor gens, 's middags ontstond de tweede blessure en omstreeks half acht gisteravond was de der de pechvogel aan de beurt. In alle gevallen betrof het leerlingen die hun derde of vierde sprong maak ten bij gunstige weersomstandig heden. De oorzaak is onduidelijk. Een 19-jarige kampeerder uit Roo sendaal is woensdagavond per ambulance naar het Brandwon dencentrum van het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Hij had tweedegraads brandwon den opgelopen toen een steek vlam uit een gasbrandertje hem trof. Zijn 19-jarige vriendin werd licht gewond. Het incident gebeurde rond kwart voor zes op camping Kogerstrand tijdens het koken van een eigen maaltijd bij de tent. Eén kleine „camping-gasbrander" was al in gebruik, toen de jongen er een an der brandertje bij pakte. Bij het prikken van een gaatje in de bran der ontsnapte gas, dat in contact kwam met het andere vuur en ver anderde in een steekvlam. De jongen liep brandwonden op aan onderarmen en -benen en zijn gezicht. Het meisje had alleen De circusolifanten Max en Moritz laten zich het ollfantengras van kweker Simon van der Geest goed smaken. Een opmerkelijk uitstapje voor de olifanten Max en Moritz van Cir cus Royal. Hobbyboer Simon van der Geest uit Tienhoven kreeg dompteur Kalle Schol zover dat hij met z'n dieren een kijkje nam bij zijn veld bamboeriet, beter bekend als olifantengras (Miscanthus Si- mensus Gigantheus). Dat is een snelgroeiend gewas met een enor me droge stof-opbrengst. De mix tussen net en bamboe wordt ge bruikt als sierplant, maar ook als grondstof voor geperst hout, kunststof en stenen. Verder wor- (Foto Gerard TimmermanI den er proeven mee gedaan om er eathanol van te maken. Olifanten gras kan een hoogte bereiken van tegen de drie meter. Max en Mo ritz voelden zich als een vis in het water in het hoge gras, dat ze zich goed lieten smaken. Gastheer Van der Geest greep het buitenkansje aan om op de olifantenrug een tochtje door het bamboeriet te maken. Nadat de dieren hun buik rond hadden gegeten bracht Scholl het span naar het Ko gerstrand voor hun duik in het Noordzeewater Idagelijks rond 13.00 uur). In verband met de gro te belangstelling voor het circus is het verblijf in De Koog verlengd tot en met dinsdag. Een bijzonder curieus ongeluk, compleet met slapstick-achtige taferelen, deed zich donderda gochtend voor op de Roggesloot- weg nabij De Cocksdorp. De gevolgen waren behoorlijk pijnlijk voor de betrokkenen, maar zoals het een goede stomme film be taamt, vielen er ondanks alle gooi en-smijtwerk geen doden. Rond 9.00 uur reed vlak bij de in gang van vakantiecentrum De Krim een 54-jarige Duitse koetsier met een marathonwagen, getrok ken door twee paarden. Als bege leidster stond achterop een 48-jarige landgenote van de man. Plotseling zag zij dat bij één der paarden het hoofdstel niet goed zat. Nadat de wagen tot stilstand gekomenwas, stapte zij af om de tuigage alsnog goed vast te ma ken. De poging mislukte echter, het hoofdstel gleed weg en ook het bit vloog uit de mond. Het paard schrok daar zo van, dat het brandwonden aan een voet. Ver der verbrandde een klein deel van de voortent. Andere camping- gasten kwamen meteen in actie en zetten het tweetal onder de douche. Ook waarschuwden zij de campingbeheerders, die de ambu lance belden. Beiden werden eerst naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder gebracht en vervolgens naar Beverwijk. De jongen werd opgenomen. Bij hem werd ge constateerd dat 22% van zijn huid was verbrand. Hij zal nog vier we ken in het Brandwondencentrum worden verzorgd. begon te steigeren. Gevolg was dat ook het andere paard in paniek raakte en voor de ogen van de ver blufte vrouw sloegen beide dieren op hol. Nu begon een korte maar hevige rit, die voor de koetsier ein digde toen de wagen een beton nen paal raakte en hij eraf werd geslingerd. De paarden hielden echter geen halt. Dat gebeurde pas toen ook een hekwerk werd geraakt en de wagen op z'n kant 9'n9- Juist op dat moment naderde een 68-jarige Duitser op zijn fiets, uit de richting van het vakantiepark. De gevolgen laten zich raden. De man werd tegen het wegdek ge veegd en ook de paarden zeilden over de grond. Toen de stofwolken enigszins wa ren overgewaaid, bleek de koetsier als gevolg van de ernstige val een fikse hersenschudding te hebben opgelopen. De fietser brak zijn lin ker sleutelbeen. De paarden kwa men er met verschillende wonden over het hele lichaam redelijk goed af. Van de fiets en de marathon wagen bleef weinig over. Een goede lichamelijke gesteld heid heeft Frank Plaatsman uit De Waal maandag waarschijnlijk het leven gered, toen hij als gevolg van een ongelukkige val in de branding zijn nek brak. Toen hij zélf de ernst van de situatie nog niet besefte en rustig bleef door lopen, hielden stevige nekspieren het hoofd op z'n plaats. Frank Plaatsman - een zoon van de familie H. Plaatsman van hotel- De Wael -, die tegenwoordig in Den Haag woont, was maandag avond met Nico van Tatenhove uit Oosterend en diens vriendin naar het strand in Scheveningen ge gaan om verkoeling te zoeken. Ze renden vanaf het strand de bran ding in. Daarbij moet Plaatsman zijn gevallen over een zandrichel. Hij kwam overeind, zwom nog wat rond, maar klaagde over een pijnlij ke nek en zocht zijn handdoek op het strand weer op om bij te ko men. Toen hij daar even zat, proef de hij bloed in zijn mond. Plaatsman besloot daarop naar de EHBO-post te lopen, die tussen de 500 en 800 meter verderop op het strand staat. Ambulance Omdat ze het bij de eerste hulp niet helemaal vertrouwden, werd een ambulance gebeld, die Plaats man naar een post van het Rode Kruis vervoerde. Daar werd voor het eerst de ernst van de situatie beseft en in vliegende vaart ging het vervolgens naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Artsen al daar constateerden dat een wer vel was gebroken en een andere verbrijzeld. Een zenuw leek wat bekneld. Besloten werd te wachten met opereren, omdat iemand onder narcose uiteraard niet kan aange ven of zijn ledematen nog functio neren. Toen Plaatsman dinsdagochtend nog steeds geen alarmerende tinteling in armen of benen had gevoeld (en dus ver moed werd dat alle zenuwen op hun plaats zaten), werd overge gaan tot een operatie. Die lukte uitstekend. Uit Plaatsman eigen bovenbeen werd een bot gezaagd, dat met een plaat aan zijn rugge- graat werd bevestigd. Een zogehe ten kraag moet het hoofd voorlopig op zijn plaats houden. Donderdagmiddag ging het alweer prima met de jongen, meldde zijn moeder, die net van een bezoek was teruggekeerd. „Hij voelde zich eerst nog wat ziek van de nar cose, maar dat ging tamelijk snel over. Ook het infuus mocht er al uit. Het is wonderwel goed afgelo pen. Twee andere jongens raakten vorige week in Scheveningen ver lamd door een duik in het water." Plaatsman moet volgens verwach ting nog een dag of veertien in het ziekenhuis blijven voor controle. Tot die tijd blijft de grote „kraag" rond zijn nek zitten. Daarna wordt het hulpmiddel waarschijnlijk ver vangen door een kleinere. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles Nieuws, sport, agenda, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het 'Texcls Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. I - per minuut Texelse vlinderliefhebbers zijn opgetogen. De Rouwmantel (Nymphalis antiopaI is op het eiland gesignaleerd. De heer Han Fischer zag er woensdag twee op zijn terrein aan het Mienterglop bij De Koog. De vlinders lieten zich fotografe ren op een berkestam waar ze zich de hele middag te goed deden aan gistend sap dat uit de schors lekte. Een paar dagen eerder werd de Rouwmantel ook gezien door Piet de Wolf in zijn tuin in Oosterend en gistermiddag zaten er maar liefst vijf op abelen bij de Meester Laan- hoek in Den Burg. De Rouwmantel is een vrij grote, zwart-bruine vlinder met geelachtige of witte vleu gelranden met daarlangs een krans van blauwe vlekken. Hij hoort tot de soorten die de af gelopen kwart eeuw uiterst zeldzaam zijn geworden. De Rouwmantel hoort thuis in niet te droge bosachtige stre ken, in' Nederland dus vooral het oosten en zuiden. Op de Veluwe was de Rouwmantel regelmatig aan te treffen, maar ook daar wordt hij sinds 1963 nog maar weinig waar genomen. De vlinder staat hoog op de lijst van bedreigde soorten. Volgens vlinder ken ners Tom Verveer en Kees Maas is hij op Texel na 1981 nog maar één keer gezien. Het aantreffen van meerdere exemplaren tegelijk is dus een kleine sensatie. De nu op Texel gesignaleerde Rouwmantels kunnen hier zijn geboren, maar het is ook mogelijk dat ze van overzee zijn gekomen want ze zijn in staat grote af standen af te leggen. Ze zijn gesteld op hoge temperatu ren. Het abnormaal warme weer van de laatste tijd heeft zeker een positieve rol gespeeld. Ook andere vlinder soorten worden de laatste tijd in opvallend grote aantallen gezien. Dinsdag spoelden op de waddendijk bij Nieuwe- schild duizenden dode vlin- m ders aan. Het waren Dagpauwogen die van het vasteland afkomstig moeten zijn en bij hun zwerftocht over zee uitgeput zijn geraakt. De explosie" van Rouwman tels op Texel heeft gistermid dag bij de Vlinderstichting in Wageningen veel opzien ge baard. Er zijn daar de laatste dagen meer meldingen bin nengekomen van waarnemin gen, maar het betrof steeds een enkel dier. Wat nu op Texel gebeurt is de afgelopen dertig jaar nergens in het land meer voorgekomen. De Vlin derstichting wil graag nauw keurig op de hoogte worden gehouden van de diverse waarnemingen. (Foto Han Fischer)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1